Verkeer Poelgeest baart scholen zorgen Baks verbaasd over aantijgingen Regio Nieuwbouw Gading valt stuk duurder uit Opvang asielzoekers neemt met spijt afscheid Warmond vierkant achter Vosjan ZATERDAG 1 JULI 2000 Kettingbotsing Oegstgeest oegstgeest Twee personen zijn gistermiddag gewond geraakt bij een kettingbotsing op de Geversstraat in Oegstgeest. Een au to reed achterop twee stilstaande wagens die voor het stoplicht stonden te wachten. De brandweer moest er aan te pas komen om de medepassagier van de derde auto te bevrijden. De ande re automobilisten bleven ongedeerd. Hun auto's liepen wel flin ke blikschade op. Subsidie voor ligplaatsen Warmond warmond Bij het Warmondse recreatie-eiland Koudenhoom en bij de Zwanburgerpolder komen nieuwe ligplaatsen, waar boten maximaal drie etmalen mogen blijven. De gemeente Warmond kan voor de aanleg van vijftig nieuwe ligplaatsen subsidie krijgen in het kader van het project 'Duizend aanleg plaatsen in het Groene Hart'. Dat is een initiatief van onder meer Hiswa en de Kamers van Koophandel in het Groene Hart. Warmond gaat het idee voor aanlegplaatsen aan de Leede-kant van Koudenhoom en de Joppe-kant van de Zwanburgerpolder de komende tijd verder uitwerken. „We moeten aan de club die over de subsidies gaat, laten zien wat we precies willen", aldus wethouder Van den Aardweg. leiderdorp erlcwent De nieuwbouw van Gading op het voormalige grasveld naast de Winkelhof wordt een stuk duurder dan vooraf is begroot. Hoeveel duurder wil O. Werk hoven, hoofd van het Leider- dorpse activiteitencentrum voor lichamelijk gehandicapten niet zeggen. „Maar het tekort loopt zeker in de tienduizenden guldens". De oorzaak is een op eenstapeling van kleine tegen vallers. Gading heeft inmiddeld besloten enkele 'extra's' uit de inrichting te schrappen. Op 12 juli wordt het activitei tencentrum opgeleverd. Het ge bouw herbergt diverse groeps- ruimten, aangepaste toiletten, een grote ontmoetingsruimte en een kleine, besloten patio. Het nieuwe onderkomen is no dig, omdat het oude pand aan de Hoogmadeseweg te klein is, en niet meer aan de eisen vol doet. Dat gebouw wordt met ingang van 1 september eigen dom van de gemeente, om er een bedrijfsverzamelgebouw voor de sociale sector van te maken. De kosten voor nieuwbouw van Gading zijn aanvankelijk begroot op 3,2 miljoen gulden, maar dat bedrag wordt ruim schoots overschreden. Werkho ven: „Een deel van die extra kosten was voor aanvang van de bouw al bekend, omdat de vergunningprocedures te veel tijd hebben gevergd. De termijn voor de aanneemsom was toen verstreken, en vervolgens volg de er een arbeidsmarktexplosie in de aannemerij en werd alles ineens duurder." Daar is nog een reeks kleinere tegenvallers bovenop gekomen. Werkhoven: „Zo hebben we van het VSB-fonds een schuif baar dakraam gekregen, maar nu moeten er wel aanpassingen De verkeerssituatie rond de nieuwe basisschool in Poel geest is zorgwekkend. Dat zeggen directeur H. Wegter van de Oudenhof-Bokkesprong en E. Weijzen van Jena planschool De Kring. Ze vrezen voor de veiligheid van de leerlingen die in september naar school gaan. Volgens wethouder Van Eisen zijn problemen onvermijdelijk zo lang de wijk niet klaar is. oegstgeest suzanne barbier Snelheid den wordt doet hem het ergste De directeur van de basisschool vrezen. Ook het bouwverkeer in maakt zich niet alleen zorgen de directe omgeving van het over de grote hoeveelheid au- schoolgebouw, is voor hem to's in de wijk. Ook de hoge 'een punt van zorg'. Bovendien is het verkeer onoverzichtelijk, doordat er overal containers langs de weg staan en er nog niet overal stoepen zijn aange- legd. Omdat Wegter vreest voor de veiligheid van de vijftig leerlin gen die in september voor het eerst naar de basisschool in Poelgeest gaan heeft hij de ver- keersorganisatie 3VO ingescha keld, het voormalige Veilig Ver keer Nederland. Die zal de ge meente zo snel mogelijk een aantal maatregelen voorstellen om verbetering te brengen in de situatie. Ook E. Weijzen, directeur van Jenaplanschool De Kring, is niet gerust op de verkeerssitua tie rond de Oudenhof-Bokke- sprong. Hij ziet het niet zitten om 'zijn' leerlingen door de wijk te laten fietsen om bij de Oudenhof te komen. Waar schijnlijk verhuizen de scholie ren van De Kring rond de Kerst tijdelijk naar Poelgeest, omdat die school volgend jaar moet worden verbouwd. Verkeerswethouder Van Ei sen verwacht niet dat de omge ving van de school bij het begin van het nieuwe schooljaar veili ger is. De sogeheten 'Cobrawo ningen', die aan de school op poten worden gebouwd, zijn namelijk pas op zijn vroegst in oktober klaar. Pas daarna kan het bestraten beginnen en kun nen er aparte fietspaden en stoepen komen. Tot die tijd vindt hij het zaak om het ver keer 'goed te regelen'. Hoe de veiligheid op korte termijn kan Hotel Wassenaar staat weer i in de staalconstructie worden aangebracht." Daarnaast is een extra versteviging in de vloer van de patio aangebracht a rai- son de 8000 gulden, 'omdat er in Leiderdorp regelmatig grond verzakt'. De aangepaste toilet ten zijn ook een stuk duurder dan gepland, en de maatvoe ring op tekening blijkt niet al tijd te kloppen met de praktijk. „Elk schroefje dat geboord moet worden kost 300 gulden, dus tel uit je verlies", aldus Werkhoven. De afgelopen maanden heeft Gading noodgedwongen met minder personeel gedraaid om geld te besparen. „We hebben de vervulling van vacatures een tijdje uitgesteld, maar op de langere termijn is dat natuurlijk geen oplossing." Daarom is be sloten een aantal bezuinigingen in het nieuwbouwplan door te voeren. Werhhoven: „We ne men ons oude meubilair mee, want nieuwe stoelen kosten 80.000 gulden. Jammer, want we zitten nu al twintig jaar op dezelfde zittingen." Ook de in- ternetzuil in de hal gaat niet door, net als de vijver in de pa tio. Toch zijn er ook lichtpuntjes. Werkhoven: „Van de organisa tie van de Singelloop hebben we geld voor de binnentuin ge kregen. De financiering daar- PSH1ivoor drie" meérf bevriende heeft beloofd om be paalde materialen tegen kost prijs te leveren." Via het aan schrijven van fondsen hoopt Gading nog meer geld binnen te krijgen. Het nieuwe gebouw van Ga ding is op 12 juli klaar voor ge bruik. De verhuizing van het activiteitencentrum van de Hoogmadesweg naar het nieu we pand is voorlopig vastge steld op 24 augustus. wassenaar ane p Hotel Wassenaar, het opvang centrum (OC) aan de Katwijk- seweg in Wassenaar, huisvest sinds een maand geen asielzoe kers meer. De sleutels van het pand zijn afgelopen nacht om twaalf uur officieel overgedra gen aan de eigenaar, een pro jectontwikkelaar. Directeur A. Groenendaal van het OC neemt met spijt afscheid van het pand, waar hij sinds 1994 met veel plezier heeft gewerkt. Wel ver wacht hij binnen het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers, het COA, aan een nieuwe baan te komen. „Er komen in de ko mende jaren nog vijfentwintig centra bij", aldus Groenendaal. In 1994 werd het onrendabe le hotel in gebruik genomen als opvangcentrum. Tot 1997 kon den asielzoekers er terecht. Het opvangcentrum werd toen weer gesloten, omdat men verwacht te dat de toestroom van asiel zoekers zou afnemen. Dit bleek niet het geval en in overleg met de gemeente en buurtbewoners werd in 1998 besloten de poor ten van Hotel Wassenaar weer voor asielzoekers te openen. Het huurcontract van twee jaar verstreek en bovendien vond het COA Hotel Wassenaar te duur worden. Slechts 160 be woners in een onderhoudsge voelig pand vond het COA niet langer economisch verant woord. Het was óf uitbreiden, óf verhuizen. Uitbreiding naar een opvangcapaciteit van 260 mensen stuitte bij de gemeente Wassenaar echter op planologi sche bezWaren. Zo viel het doek voor Hotel Wassenaar als op vangcentrum. „En dat is heel erg jammer", zegt Groenendaal. Groenendaal ziet juist veel toekomst in klein schalige opvangcentra. „Het zijn de grotere centra waar echt heel grote spanningen ontstaan tussen bewoners onderling. Hier was de sfeer bijna altijd goed. Ik ben ervan overtuigd dat de groene omgeving daarbij een rol speelt. Die brengt rust Directeur A. Groenendaal betreurt de sluiting van het kleinschalige opvangcentrum ii spanningen ontstaan tussen bewoners onderling." en dat is nodig. Asielzoekers zijn mensen die onder vrij grote psychische druk leven." Ter illustratie haalt Groenen daal een voorbeeld aan. „We hadden hier een Irakees, voor malig directeur van een olieraf finaderij. Sprak uitstekend En gels. Hij kwam hier met niets anders dan een klein plastic zakje en wat foto's van alle hui zen en auto's die hij bezat. Hij had, op de vlucht voor Saddam Hoessein, zijn gezin in Irak ach ter moeten laten. En dat is nog maar een van de vele schrijnen de gevallen." Groenendaal kijkt niettemin met een goed gevoel terug op zijn tijd in Wassenaar. „We hebben hier lekker gedraaid. En daaronder versta ik dat je per soneel met plezier werkt, je geen probleem hebt met de bu ren en er geen grote spannin gen onder je bewoners zijn. Dat is ons gelukt." Gebeurtenissen als in Kol- lum, waar na de moord op Ma rianne Vaatstra dorpsbewoners de barricades opgingen tegen de asielzoekers, boezemen Groenendaal als directeur angst in. „Draagvlak in je omgeving is iets dat je als centrum, en dan bedoel ik zowel personeel als bewoners, voortdurend in je achterhoofd moet houden." Zo koestert Groenendaal de herin nering aan een voorval waarbij een asielzoeker met een lekke band bij een buurtbewoner aanbelde voor een fietspomp. Die kreeg hij en de volgende dag ging de man als dank naar die vrouw terug met een bos bloemen. Er is volgens Groenendaal vaak spanning tussen asielzoe kerscentra en hun omgeving. „De kleinste dingen worden heel breed uitgemeten. Zo ont stond hier de roddel, want meer was het niet, dat de politie hier elke week karrenvrachten gestolen fietsen weghaalde. Op een gegeven moment hadden we hier zelfs een cameraploeg van Veronica. Ook denkt men dat de criminaliteit in de omge ving van asielzoekerscentra enorm toeneemt. Dat blijken in de meeste gevallen fabeltjes. Maar ook positieve dingen wor den breed uitgemeten, zoals met die bos bloemen. Ook daar heeft iedereen het dan over." Groenendaal denkt dat het nieuwe, strengere immigratie beleid grotere werkdruk voor het personeel van opvangcen tra met zich meebrengt. Asiel zoekers moeten volgens de nieuwe wet beter worden voor bereid op een uitzetting. Groe nendaal: „Die mensen komen met het idee dat ze hier blijven. Met het risico dat ze terugmoe ten houden ze geen rekening. Daar moeten wij als personeel ze beter op voorbereiden, maar dat is niet makkelijk. Zeker niet als je die mensen leert kennen, relaties opbouwt met ze." verbeteren, weet hij nog niet. „De verkeersveiligheid in de he le wijk is een voortdurende bron van zorg. Ik heb alleen nu geen maatregelen klaar liggen. We zullen daar maatwerk moe ten leveren", reageert hij. Volgens de wethouder is het onvermijdelijk dat het verkeer in Poelgeest problemen veroor zaakt. „Ik tref daar geen kant en klare wijk aan. Zolang er ge bouwd wordt in Poelgeest, hou je overlast van het verkeer. Dat kan niet anders." Van Eisen treurt niet om mislukt waterproject oegstgeest suzanne barbier Milieuwethouder Van Eisen ligt er niet wakker van dat de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest geen 'huishoudwater' krijgt om bijvoorbeeld het toilet mee te spoelen. De mislukking van het project tast volgens hem het energiebewuste karak ter van de 'milieuwijk' niet aan, omdat de mogelijkheid om slootwater opnieuw te gebrui ken een extraatje was. Van Eisen: „De uitgangspun ten van Poelgeest blijven recht overeind. Bij de bouw van de laatste vierhonderd huizen hebben we gekeken of de duur zaamheid nog aangescherpt kon worden door huishoudvya- ter te gebruiken. Nu onderzoek uitwijst dat de kosten voor de benodigde zuiveringsappara- tuur te hoog zijn en het qua mi lieuwinst te weinig oplevert, is het heel gemakkelijk om te zeg gen: we doen het niet." Hoewel het huishoudwater- project is afgeblazen, hoeft vol gens Van Eisen het geplande moerasgebied in het noorden van Poelgeest geen nieuwe be stemming te krijgen. „Het moe ras staat los van het gerecycled water voor huishoudens. Het is de bedoeling dat dat gebied dient als buffer om regenwater op te vangen. Van daarqit wordt water naar de slootjes in de wijk gepompt om die zo schoon mogelijk te houden. Het boezemwater, dat heel erg smerig is, willen we zo weinig mogelijk binnenhalen." Volgens Van Eisen was de mislukking van het waterpro ject in de 'ecowijk' niet te voor zien. „We hadden geen idee dat het regenwater hier zo'n slechte kwaliteit heeft. Onderzoek wijst uit dat er teveel voedingsstoffen in het water zitten, waardoor overmatige algengroei ontstaat. Als je naar de tv-spotjes van NUON kijkt, denk je 'dat huis- houdwater is een mooi alterna tief. Maar het ligt dus iets ge nuanceerder." over zijn advi seurschap in dienst van de ge meente Warmond verbaast M. Baks. Dat zijn tijdelijke functie kritiek oogst bij enkele dorpsge noten vindt de Warmonder vol ledig onterecht. Er is geen spra ke van 'belangenverstrenge ling', zegt Baks. De aanstelling van Baks als adviseur bij de planontwikke ling voor de 'kop' van de Dorpsstraat zit enkele War- monders dwars. Baks, van het in Warmond gevestigde bureau Vast Consult, is volgens hen niet onpartijdig genoeg voor deze functie, omdat hij zelf een perceel grond bezit van onge veer 1000 vierkante meter op Dorpsstraat 17, even voorbij de 'kop'. Op die plek wil Baks een villa bouwen. Een aantal buurt bewoners vindt het vreemd dat Baks hiervoor eerst geen toe stemming kreeg en later wel. R. van der Stok, P. Hogervorst, E. Mulder en C. van Duijn legden donderdagavond in een com missievergadering een verband met Baks adviseurschap in dienst van de gemeente. Volgens Baks vloeien de bedenkin gen van zijn buren voort uit eigenbe lang. C. van Duijn, die op roet in het eten zal gooien. „Voor eigen bevoordeling pro beert hij iemand anders in dis krediet te brengen", zegt Baks over de aantijgingen aan zijn adres. „Ik bemoei me helemaal niet met zijn bouwplannen, ik kan me er niet eens mee be- En als adviseur heb ik ook niets met die villaatjes te maken. Ik weet er ge woon niets van. Laat ik in dit geval zeg gen: zoals de clinch met zijn toekomstige waard is vertrouwt hij zijn gas- buurman over het recht van ten." overpad. Van Duijn wil zelf drie Baks heeft in de Dorpsstraat villaatjes bouwen op zijn per- het oude postkantoor gereno- ceel, maar is bang dat Baks in veerd en is mede vanwege dat zijn hoedanigheid als adviseur project benaderd door de ge- 19 woont, ligt al tijden 'Ik heb als adviseur een volstrekt integere status De benoeming van R. Vosjan tot waarnemend burgemeester van Warmond is een unanieme keuze geweest van de fractie voorzitters van WD, CDA, en Progressief Warmond (PW). Zij vormden de vertrouwenscom missie, die zich de afgelopen weken boog over de tijdelijke opvolger van burgemeester Van der Wel. Commissaris van de koningin Franssen droeg de kandidaten voor. Hoeveel dat er waren wil niemand zeggen. In elk geval sprong Vosjan eruit. „We hebben haar gekozen om dat ze veel bestuurlijjke erva ring heeft en omdat het een goed functionerende burge meester is. Dat laatste weten we uit informatie van anderen", zegt G. Slingerland, fractievoor zitter van Progressief War mond. Dat IJsselham niet zelf standig blijft, is voor Slinger land geen minpunt. „Dat heeft niet aan haar gelegen. Dat weet ik uit betrouwbare bron." De PW'er is ervan overtuigd dat Vosjan niet naar Warmond komt om de gemeente klaar te stomen voor herindeling. „Vosjan is niet iemand die de boodschap 'regel even dat War mond op de schop gaat' mee zou willen krijgen. Het is ie mand die gaat voor wat de ge meenteraad wil." Ook CDA'er A. Lemmers heeft niet de indruk dat Vosjan een boodschap mee krijgt. „Voorzover ik haar heb gespro ken, denk ik dat zij zich volledig voor de gemeente gaat inzetten. Dat ze zich tot de laatste dag toe heeft verzet tegen herinde ling van IJsselham sterkt me in dat vermoeden. Als eruit komt meente. „Ik heb als adviseur een volstrekt integere status. Ik kan aantonen dat er gewoon geen sprake is van belangenver strengeling. Het enige belang dat ik dien is het belang van alle Warinonders: dat Warmond zelfstandig kan blijven. Ons bu reau probeert de gemeente te adviseren en wil proberen de ontwikkeling van de Dorps straat snel te regelen. Wij weten hoe we dat moeten aanpakken. Tot op heden heb ik een goed gevoel over dat werk." Wethouder Van de Velde zei donderdagavond eveneens, dat er geen sprake is van mogelijke belangenverstrengeling. Baks adviseert volgens de wethouder niet over de ruimtelijke invul ling in de Dorpsstraat, maar over andere zaken, zoals de on derhandelingen met grootgrut ters die een supermarkt in het dorpscentrum willen beginnen. wat ik van haar heb gezien, gaan we in Warmond een goe de tijd tegemoet. Het wordt ook een spannende tijd, want de burgemeester is en blijft na tuurlijk toch afhankelijk van wat er in Den Haag wordt be sloten." Over dat laatste is Lem mers wat somber, nadat hij 'contact heeft gehad in Den Haag'. Het was minister Peper die de discussie over het zelfstandig voortbestaan van kleine ge meenten aanzwengelde. Maar volgens Lemmers moeten de kleintjes nog steeds op hun tel len passen, nu minister De Vries het voor het zeggen heeft. „Zeker nu de wet op de herin deling is aangepast. Als de pro vincie niet doet wat de minister zegt, dan die een aanwijzing ge ven. Dat was vroeger moeilij ker." \tfater</ Naam: Martin Chen Leeftijd: 19 Beroep/functie: student MBO Bedrijfsadministra tie grafitti-artiest Woonplaats: Katwijk Burgerlijke staat: onge- - huwd d Wat moet er in Katwijk nooit veranderen? n Grafitti moet niet uitgeroeid worden. De 'ga legaal'-groep, waar ik bij zit, moet ook blijven. Wij hebben gedoogplekken in Katwijk, waar we mogen spui ten. Vooral de wat jongere jon gens, die niet bij 'ga legaal' zit ten, zien mij en anderen van 'ga legaal' als een voorbeeld. Die k willen ook meedoen en bespui- e ten af en toe illegaal een bouw- i afscheiding of een oude bouw- J keet. Dat moet kunnen. Dan J kunnen ze hun talent ontwikke len. Dat moet je niet uitroeien. j Wat zou u doen met een mil joen? Gewoon normaal blijven. Din gen doen die ik wil doen. Mis- I schien een huis aan de boule- I vard. In Katwijk, ja. Maar dan ben je snel van je miljoen af. Ik zou in ieder geval geen Porsche I hoeven ofzo. Wat moet er in Katwijk veran deren? Ik ben een geboren en getogen Katwijker. En waar ik wel eens moe van word is dat Katwijk bekend staat als een traditio neel vissersdorp. Zoals met Ko ninginnedag. Alsof we hier alle maal de hele dag op klompen I lopen. Die dorpsmentaliteit is in Katwijk echt niet zo over heersend als mensen denken. Dus eigenlijk hoeft alleen het beeld van Katwijk bij niet-Kat- derland heb je ook nog twee grote graffitispuiters, ZEDZ en Oase, maar die zijn toch min der goed. Wat is uw favoriete plek in Kat wijk? De brug bij de Konmar. Wat is uw beste eigenschap? Ik probeer altijd zo aardig mo gelijk tegen mensen te zijn. Waar ik niet tegen kan zijn mensen die proberen anderen onderuit te halen. Je moet men sen de ruimte geven om zich zelf te blijven. Dan weet je pas wat je aan ze hebt. Op welke plaats hoort absoluut geen grafitti? Op een kerk bijvoorbeeld. Maar het hangt er een beetje vanaf, eigenlijk. Als het legaal is, kun je hele mooie dingen maken, overal. Volgens mij vindt ieder een echt goeie grafitti ook wel mooi, ook oudere mensen, zo- wijkers te veranderen. Mis schien moet Katwijk gewoon meer grafittimuren krijgen. Dan komt, hoop ik, op een gegeven moment iedereen naar Katwijk om naar grafitti te kijken. Dat zou tof zijn! Wat is uw lekkerste eten? Hamburgers. Gewoon thuis, zelf gebakken. Maar sinds ik niet meer basketbal, moet ik een beetje oppassen met dat soort dingen. Wie is uw grote voorbeeld? Mode2, een grafittikunstenaar uit New York. Hij is een van de eerste grafittikunstenaars, hij begon rond 1985. Een echte re bel. Dat ben ik niet, hoor. Ik spuit alleen in opdracht en daar waar het mag. Maar Mode2 is gewoon heel goed. Zijn tech niek. Hij maakt hele mooie fi guurtjes met maar drie kleuren. Meer heeft hij niet nodig om in 3D te schilderen. Binnen Ne- lang het maar niet op hun eigen huis staat. Wat is uw slechtste eigenschap? Soms ben ik te makkelijk met dingen. Dingen die belangrijk zijn, laat ik soms versloffen. Mijn vrienden moeten me er dan wel eens op wijzen dat ik niet goed bezig ben. Of mijn ouders. Hun wil is wet. Ik heb veel respect voor ze. Wat is uw grootste droom? Een mooie witte muur bespui ten. Zoals we bijvoorbeeld met de vuurtoren in Katwijk hebben gedaan. Die was gewikkeld in krimpfolie en toen hebben we hem bespoten. Twee jopgens uit Katwijk, Hugo en Alex, ook van 'ga legaal', doen de kunst academie. Daar kun je bij dat soort projecten echt wel veel van leren. Technieken en zo. tekst: ane pieter wisse

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17