Geloof Samenleving Falun Gong bestrijdt China via radiozender Facelift van heiligdom Christelijke voorstellingen van geloof verliezen hun rol 'Maar' vaak de bode van naderend onheil ZORGELOZE VAKANTIE? ZATERDAG 1 JULI 2000 VANDAAG Vandaag 477 jaar geleden, op 1 juli 1523, bezingt Luther de dood van de eerste Brusselse slachtof- jULl fers van de reformatie. Overal in Europa doen de katholieke gezaghebbers hun best de reformatie tegen te gaan. In Brussel vallen daarom de eerste martelaren te betreuren. Luther die gezien wordt als initiator van de reformatie, zingt een lied dat nij aan de Martelaren van Brussel opdraagt. Op 1 juli wordt de vrouw herdacht waarnaar een oudtesta mentisch bijbelboek is genoemd: Esther. Zij wist het joodse volk in Babylonische ballingschap te behoeden voor vernieti ging- 2 Vandaag 1689 jaar geleden, op 2 juli 311, werd de Afrikaan Miltiades tot paus gekozen. Op initiatief JULI van Constantijn de Grote, organiseerde hij een sy- node waarop de donatisten werden veroordeeld Het donatisme, genoemd naar tegenbisschop Donatus de Gro te van Carthago is een stroming in de vroeg-christelijke kerk van Noord-Afrika. Zij verzetten zich tegen het streven van de kerk om tijdens vervolgingen zoveel mogelijk conflicten met de Romeinse overheid te voorkomen. Wegens hun fanatiek optreden kregen zij de wet tegen zich. Sporen van donatisme bleven bestaan tot de islam het christendom in Noord-Afrika vernietigde. 2 juli is ook de feestdag van de heilige klooster- en kerken- stichter Otto van Bamberg (1060-1139) uit Duitsland. Paus vraagt clementie voor gevangenen Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de rege ringen opgeroepen om naar aanleiding van het Jubileumjaar 2000 clementie te betonen ten opzichte van de gevangenen. Ruim een week voor de 'dag van de gevangenen', die het Vati- caan op 9 juli viert, bepleitte de paus een 'vermindering, hoe bescheiden ook, van hun straf. In veel landen zitten de gevan genissen overvol. In sommige inrichtingen zijn de voorzienin gen miserabel, om niet te zeggen mensonwaardig, aldus het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk. Oecumenische cursus kindercantoraat utrecht Twee grote landelijke kerkmuziekorganisaties, de rooms-katholieke NSGV en de protestantse SLSK, hebben de handen ineen geslagen ten aanzien van de opleiding van diri genten voor kinderkoren. Het wordt een oecumenisch opgezet te cursus, die tien zaterdagochtenden in beslag neemt. De cur sus kindercantoraat voor (amateur-) dirigenten en kerkmusici begint 23 september en wordt gegeven in de Utrechtse Triumfa- torkerk. Gekozen is voor een aparte cursus omdat kinderen qua stemvorming en didactiek een eigen aanpak vereisen. Verder komen aan de orde dirigeertechniek, methodiek, liturgiek en het geestelijk kinderlied in het algemeen. Inlichtingen Wim Ru- essink (030-2314174/email: info@snk.nl). Bidbytes omroeppastoraat gebundeld lelystad Voor de tweede keer worden de dagelijkse gebedjes van het omroep pastoraat op internet gebun deld. De zogenoemde Bid bytes, die in 1998 elke dag vers op http//www.omroep- .nl/rkk stonden, zijn gebun deld en voor 25 gulden te verkrijgen door het bedrag te storten op giro 273110 van het Omroeppastoraat te Lelystad onder vermelding van Bidbytes 1998. Wie ge noemde website bezoekt en omroeppastoraat aanklikt, vindt uiteraard ook de meest 'verse' gebedjes. Elke dag wordt een nieuwe op de site God Waartoe Waarom Drama's Pijn Lijden Zoveel on-mensen gezet. Ze worden gemaakt door getrainde vrijwilligers van enkele parochies in Fle voland. De bidbyte van vandaag 1 juli. IKON-kerkdienst over thema rouw Amsterdam Bij de IKON wordt zondag 23 juli een kerkdienst uitgezonden over het thema rouw. In de dienst staat dans cen traal. Theologe Riëtte Beurmanjer brengt in diverse dansen 'de binnenwereld van rouw naar buiten'. De uitzending is vanaf elf uur 's morgens op televisie te volgen via Nederland 1. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Halfambt te Den Andel c.a., mw. M.M Boogaard te Paramaribo (Suriname); se (wijkg. West). H.O. Molenaar te Nieuw Loosdrecht. Lis- Wit, kand. te Bennekom. Bedankt: voor Kalamazoo (VS), G.J. Baan te Lisse. Elke avond uur lang uitzending Vorig jaar juli heeft de rege ring in Peking Falun Gong, die een gevaarlijke sekte zou zijn, verboden. Duizenden sympa thisanten werden gearresteerd, honderden naar werkkampen gezonden. Volgens het infor matiecentrum voor mensen rechten in Hongkong zijn er in politiecellen op zijn minst 22 Falun Gongleden door marte lingen, gedwongen medicijnen of anderzins een gewelddadige dood gestorven. De Falun Gong-beweging trad vorig jaar april in de open baarheid toen 10.000 aanhan gers een protestdemonstratie in Peking hielden. Naar eigen zeg gen heeft de beweging wereld wijd enkele tientallen miljoe nen volgelingen. Falun Gong, de verboden medi tatiebeweging in China, wil met radiouitzendingen de Chinese regering bestrijden. Elke avond om tien uur zal World Falun Dafa Radio gedurende een uur de 'desinformatie' van de Chi nese autoriteiten trachten te weerleggen. Het is niet bekend waar vandaan wordt uitgezon den. Falun Dafa, dat de Grote Wet van het Dharma Wiel betekent, is een andere naam voor de be weging, die meditatieoefenin- gen met opvattingen uit het Boeddhisme en de Tao-traditie verbindt. Behalve via de radio wil Falun Gong ook via internet informatie doorgeven: www.fal- undafaradio.org. amsterdam Gereformeerde theoloog Wiersinga: heid biedende geloofsvoorstel lingen meegemaakt. ,,Ik heb een leven van twijfelend gelovi ge, studentenpastor en theo loog achter de rug, waarin ik gaandeweg vervreemd raakte van dogmatische constructies en formules, van liturgische teksten en liedteksten. Hij noemt het 'kwaad' dat de traditionele voorstellingen heb ben aangericht en nog steeds aanrichten. „Voor de eeuwen lange geschiedenis van bloedig geweld in Europa een daarbui ten kunnen niet alleen de offici ële kerken aansprakelijk wor den gesteld, maar ook de tradi tionele dogma's die de gelovi gen zich eigen maakten." De centrale christelijke geloofs voorstellingen hebben hun tra ditionele rol in de Europese cultuur verloren, constateert de gereformeerde theoloog dr. H. Wiersinga in zijn nieuwe boek 'Op Ooghoogte. Portret van een postmodern geloof. „In een onomkeerbaar pro ces is de beeldvorming rond God en zijn zoon Christus, rond de mens en zijn toekomstver wachtingen, beroofd van haar eeuwenlange glans", luidt het oordeel van de vroegere stu dentenpastor. Persoonlijk heeft hij deze ero sie van 'stichtende' en zeker- siem reap Een boeddhistische monnik loopt wat mistroostig door de regen. Hij heeft zojuist een bezoek gebracht aan het tempelcomplex Angkor Wat in noordwest Cambodja vlakbij het stadje Siem Reap. Angkor Wat is voor veel Cambodjanen een zeer speciale plaats. De re gering van het Aziatische land heeft ambitieuze plannen met het boed dhistische heiligdom. Het complex wordt grondig gerestaureerd. Als het aan de overheid ligt, komen vanaf 2003 een miljoen toeristen per jaar het complex bekijken. foto ap andy fames L ei d s e hei Cig en De Leidse kerken zijn op zoek naar nieuwe heiligen. Alle Leidenaars mogen hun eigen idool voordra gen. Een jury onder lei ding van burgemeester Postma maakt op Allerhei ligen de tien uitverkore nen bekend. In het Leidsch Dagblad geeft een aantal Leidenaars alvast een voorzet. Vandaag Tjeerd Scheffer, directeur van Leiden Promotie VW. Elly Kerckhoffs was een dochter van een liberale burgemeester. Zij koos zelf voor een sterk socialistische opvatting die naar haar eigen zeggen goed strookte met het helde re rechtvaardigheidsgevoel van haar WD-vader. In de zestiger jaren aanvaardde zij de functie van directeur van de Mater Amabilis School. De school aan de Hoge- woerd in Leiden was er een die jonge meisjes voorbe reidde op het nobele leven als huisvrouw en ze vooral klaarstoomde om als goede echtgenote en moeder door het leven te gaan. De rood- getinte Kerckhoffs bouwde de opleiding om tot een vor mingscentrum voor jong volwassenen, dat onder de naam Troef een krachtige rol innam in de ombuiging van de traditionele normen en waarden die de zestiger jaren zo kenmerkte. Voor veel jeugdige Leide naars werd Elly Kerckhoffs het grote voorbeeld van soci ale bewogenheid, rechtvaar digheid en verandering van de maatschappij. Ik ben in mijn denken en mijn doen een 'kind van Elly Kerck hoffs', zoals vele oude Troef- gangers zich nog altijd graag Zij bracht bij menig bezoeker van haar c soms onvermoede talenten aan het licht, die zij vervol gens hielp ontwikkelen. Ook bij mij. Elly was een vrouw met een dusdanig grote bevlogenheid dat haar leven niet lang, maar zeer intensief is ge leefd. Haar persoonlijk be lang heeft zij altijd ver op de achtergrond gehouden. Zelfs haar gezondheid was voor haar onbelangrijk. Uitslui tend 'de ander', meestal de minder bedeelde, werd ge durende haar leven centraal gesteld. Eerst jongeren, later ouderen en vanuit haar politieke functie als gemeenteraadslid voor de PvdA de volle breed te van de Leidse samenle ving heeft geweten dat Elly Kerckhoffs decennia lang in Leiden aanwezig is geweest. De stad Leiden is mede door haar aanwezigheid en niet-aflatende positieve in menging de juiste richting in gestuwd. Ik ben er trots op dat ik haar gekend heb en zoals gezegd 'een kind van Elly Kerck hoffs' ben. Inzendingen naar: De Leidse Heiligen, per adres Oude Rijn 44 b/c, 2312 HG Leiden Maar. Je bent een aardige man, maar... Je bent een mooie vrouw, maar... Je bent een aardige meid, maar... Je bent een goed kind, maar... Je bent een prima minister, maar... Je bent een goe de echtgenoot voor me geweest, maar... Je doet geweldig je best, maar... Wie maar hoort, weet dat hij/zij zich moet voorbereiden op de zure ap pel, de bittere pil, het vriendelijk gepresenteerde ontslag, de zoetgevooisde kritiek, de lief verpakte afwijzing, de redelijk gebrachte echtscheiding. Maar is de opmaat voor onheil. Maar. In Numeri 13:28 vormt dit woord het draaipunt in een verslag met fatale afloop, het verslag van de twaalf man die er op uit waren gestuurd om poolshoogte te ne- men in het Beloofde Land. Het land vloeit over van melk en honing, maar er wonen reuzen en het stikt er van de wilde bees- Maar. Een lullig klein woordje. Je leest er bijna overheen, maar het volk heeft het maar gehoord, hecht er waarde aan en stort in de afgrond. Twee van de drie hpofdstukken van Sjelach lecha, de hoofdstukken 13 en 14van Numeri, gaan over beeldvorming. Het beeld dat door verslaggevingontstaat en het beeld dat an deren zich van je vormen op grond van je- handelingen. 'Image is everything" staat op een winkel ruit in Amsterdam-Zuid. Imago isalles. De kroonprins verschijnt met een oranje vest in het voetbalstadionwaar Oranje speelt, wint en ten onder gaat. En zelfs premier Kok zwicht voor het advies van zijn imago-adviseur en staat met oranje C I CL stropdas op de tribune van de ArenA. Goed voor het imago. Mozes treedt in hoofdstuk 14 op als imago-advi seur van God. Zoals inmiddels bekend mag ver ondersteld, is God een driftig heerschap. Voor de zoveelste keer is God razend op het volk. „Tot hoelang zal dit volk Mij honen? En tot hoelang zullen zij niet in Mij vertrouwen, ondanks alle wondertekenen die Ik in zijn midden heb ge daan? Ik wil het slaan met de pest-en het verdel gen (Numeri 14:11-12)." Mozes verdedigt het volk niet, maar gooit het over een totaal andere boeg. Denk er even aan wat de andere vol keren zullen zeggen als ze ervan ho ren. U kunt het volk wel uitroeien, maar dat is slecht voor Uw imago. Let terlijk staat er: „Als Gij nu dit volk tot op de laatste man zult doden, zullen de volkeren die van U bij geruchte hoorden, zeggen: Omdat God dit volk niet kon brengen naar het land dat Hij hun onder ede beloofd had, heeft Hij hen in de woestijn omgebracht. (Numeri 14:16).' Maar ja, God Zijnde heb je ook een beeld van Je zelf. Twee zelfbeelden eigenlijk, die elkaar in de weg zitten, net als bij mensen altijd het gevalis. Het ene zelfbeeld is van het beeld de trotse, on wrikbare persoonlijkheid, die een besluit neemt en daarbij blijft, degene die nietmet zich laat spotten. Het andere zelfbeeld, verwoord in Exo dus 34:6-7,wordt door Mozes geciteerd om God tot andere gedachten te brengen. „Heeft U niet (Zelf) gezegd: De Eeuwige, lankmoedig en onein dig in genade, vergeeft de misdaad en schuld." Als een geboren psychotherapeut die minder ge ïnteresseerd is in de schuld van het volk en in het gelijk van God dan in de relatie tussen God en het volk, geeft Mozes God de keuze tussen twee opvattingen van Zichzelf: de trotse of de lank moedige, de wraakzuchtige of de vergevingsge zinde, de gelijkhebber of de relatie-gerichte. Mokkend kiest Hij voor zijn zachte, genadevolle kant. Relatief gezien dan, want dood en verderf zaait Hij nog steeds, maar de relatie tussen God en volk is gered. Waardoor ging het bijna hele maal mis? Het volk is het Beloofde Land genaderd, maar wil weten wat het te wachten staat als het het land binnen trekt. Twaalf verspieders moeten onderzoe ken hoe het land eruit ziet, wie er wo nen, wat er nodig is voor de verovering. Ze komen allemaal terug met verhalen over een geweldig land, maar tien van de twaalf verbinden negatieve conclu sies aan hun waarnemingen die ver stopt zitten in het woordje maar. Het is een geweldig land, maar... Door dat maar zinkt het volk de moed in de schoenen en jammert: „Och, waren wij in het land Egypte gestorven of waren wij in de woestijn gestorven! Waarom toch brengt ons de Eeuwige naar dit land, opdat wij door het zwaard vallen, onze vrouwen en kinderen tot buit worden? Zou het voor ons niet beter zijn naar Egypte terug te ke ren? Alleen Caleb en Josjoea, twee van de verspieders, blijven positief. Misschien was Caleb daarom zo'n populaire naam onder de Amerikaanse ko lonisten die ondanks alles naar het Wilde Westen trokken om daar eenbestaan op te bouwen. Terug naar de verspieders. Zij voelen zich krim pen tegenover de reuzen in het Beloofde Land. „Wij werden in onze eigen ogen als sprinkhanen en zo waren wij ook in hun ogen. Ze maken de fout die alle neurotici maken. Niet checken wat de ander denkt, maar ervan uitgaan dat wat zij over zichzelf denken (waardeloos, stom, saai, le lijk, onbeduidend, lastig) ook door de ander wordt gedacht. Image is everything. In de film American Beauty is dat het motto van een makelaar, een engerd eerste klas. Als je succes wilt hebben, moet je succes uitstralen. Je moet in je eigen missie gelo ven, anders lukt het niet. Numeri 13 en 14 lijkt hem gelijk te geven. Maar imago is natuurlijk niet alles. Het gaat er uiteindelijk om dat het volk zelf voor de harde bewijzen van Gods aanwezigheid ongevoelig blijft en leeft vanuit het ware zelf. Voor het ge brek aan vertrouwen in het authentieke zelf en ii God wordt het volk gestraft met veertig jaar zwei ven in de woestijn en de dood in de woestijn voor de generatie die uit Egypte kwam. Wie te veel waarde hecht aan de indruk die je denkt te maken op de ander, wacht een leven van (inner lijke) woestenij. Het verhaal van de verspieders kan trouwens ooi ter harte worden genomen door de media. Welk beeld scheppen zij van de wereld en hoe ont moedigend is dat voor de lezer? Hoe objectief zijn de verslagen en hoe zitten de vooroordelen over machtsverhoudingen in de artikelen ver stopt? Wie wint daardoor en wie verliest bij voor baat? WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Overwegend veel bewolking en buiig met kans op onweer, maar langs de westkust meer zon en droger. Mid- dagtemperatuur tussen 17 en 23 graden, lokaal 25 graden. Zweden: Bewolkt weer met buien en onweer en zaterdag soms nog een stevige wind. Maxima tussen 18 en 24 gra den. Finland: In de loop van zaterdag afnemend buiig en meer zon. Middagtempera- tuur tussen 15 en 20 graden, zater dag lokaal wat hoger. Denemarken: Af en toe zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima net boven de 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Wolkenvelden en van het zuidwesten uit toenemende kans op buien, Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst nog wat zon, maar var ten uit meer bewolking e het w ;eh]k Mai 16 graden in het noorden tot 22 grader plaatselijk in het zuiden van Enge land. België en Luxemburg: Wat zon en zaterdag vrijwel overal droog. Zondag toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur oplopend naar 25 gra- buien, steeds vaker met flinke hoeveelheden neerslag. Maxi ma van 20 graden langs Het Kanaal tot 28 in het oosten. Zuid-Frankrijk: Aardig wat zon, maar met uitzonde t tussen de 26 en 32 gra den, langs de Atlantische kust koeler. Spanje: Zonnig, maar in het noorden en noordwesten ook wolkenvelden en kans op een bui. Maxima aan zee van 22 graden in het noordwesten tot 32 lokaal in het zuiden. Landinwaarts middagtemperatuur rond 36 graden. Portugal: Van het noorden uit meer wolken en ten noorden van Lissabon kans op een bui. In het zuiden droog en aan houdend zonnig. Maxima van 21 gra den bij Porto tot ruim 30 in het zuid oosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig, droog en warm. Middagtem peratuur tussen 30 en 35 graden. van rond 26 graden, in het zuiden tot 30. Duitsland: In het zuiden geregeld zon, in het noorden eerst nog wolkenvelden. Zondag in het zuiden juist meer be wolking en kans op een stevig warm- teonweer. Middagtemperatuur oplo pend tot 20 graden aan zee, in het zuiden tot bijna 30. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Zondag in het westen mogelijk een onweersbui. Middagtemperatuur tus sen 25 en 29 graden. Zwitserland: Zaterdag zonnige perioden en droog, zondag meer bewolking en kans op enkele stevige onweersbuien. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Italië: Rustig weer met veel zon. In het noorden kleine kans op een lokaal warmteonweer. Middagtemperatuur meest tussen 30 en 35 graden. Corsica en Sardinië: Droog en veel zon. Maxima tussen 30 en 35 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, in het binnenland ook stapel wolken. maar droog. Maxima van 29 graden vlak aan zee tot 35 landin- ZONDAG 2 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.26 Zon onder 22.01 Maan op 06.03 Maan onder22.46 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.36 17.06 04 09 16 39 Laag 00.36 12 54 00.17 12.35 MAANDAG 3 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.27 Zon onder 22.01 Maan op 07.16 Maan onder23,32 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.19 17 51 04 52 17.24 01.16* 13.35 00.57 13.16 Stockholm L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) o 29 21 0.0 17 10 10.0 20 12 0.0 War 25 20 0.0 Wer 20 14 0.1 Zün 22 12 0.0 Ban 17 6 0.0 Bue 28 19 0 0 Cas - 17 0.0 Joh; 12 12 0.0 Los bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal DIRECTIE B.M. Essenberg, (adjunct) HOOFDREDACTIE J G. Majoor, van Brussel (adjunct) in Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas. chef eindredactie regio chef redactie kunst chef sportredactie chef redactie Regio Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 u 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro)' per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tl het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korting pe betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binner worden verzonden geldt een toeslag van 0,85 aan portokosten per verschijndag. hebben of blint leeshandicap hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. Vo< Z I K E N H U I Z E 33 24 6.0 24 19 0.0 31 20 0.0 30 24 0.5 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Regel nü de unieke Internationale Reis- en Kredietbrief PLUS. Als uw auto afhaakt, rijdt li gewoon verder in een vervangende auto. Uw garantie voor een zorgeloze vakantie. Kom langs, bel gratis 0800 - 0503 of kijk op www.anwb.nl ANWB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14