■Leiden Regio 'De Stemming >14 Opslag GFT niet langer ondergronds Buurtbewoners betreuren verlies biologische kweektuin universiteit Leiden aast op oude universiteitsbureau 1 Stem kwijt Opdrachtgevers illegale plakkers in Leiden voortaan aansprakelijk I /""girrtfze noot Mtrr Au Dlfc VAUCfcNoe WW(.etew L. MAAST Au OieANOtte eiA6LS! ■jespre&fe/! mer Philips Pensioenfonds iobbert minkhorst 3e gemeente Leiden heeft haar binnen gezet op het complex fev egenover station Leiden Cen- jlghraal. In het pand is supermarkt llpuper De Boer gevestigd en tot ■woor kort vond ook het univer- iiteitsbureau er onderdak. Met t_?igenaar Philips Pensioenfonds I |oert Leiden inmiddels meer ^"^an een jaar onderhandelingen Dver een nieuwe bestemming /oor het gebouw. Aanvankelijk zag het er steeds ïaar uit dat de gemeente het ;amen met de beleggingsmaat- I ;chappij van Philips eens wilde t I -vorden over een nieuwe func- AJ ie voor het L-vormige gebouw angs het busstation en het eer- te stuk van de Stationsweg. Nu )lijkt dat de gemeente de flat tot vil kopen van het pensioen- onds. „Voor Philips zoeken we ;en vervangende belegging", verklaart projectleider P. Prud- ïomme van Reine van het Lei- len Centraal Project. „Alleen: dat valt niet mee. In .eiden is niet zoveel. En Philips I vil meewerken als het zijn geld kan herbeleggen." Op 10 juli hebben de gemeente en het pensioenfonds een nieuw ge sprek. Een woordvoerder van Philips laat in het midden of Leiden een kans maakt op koop. „Alle opties zijn op dit moment nog open", zegt hij. De omgeving van het station krijgt zo langzamerhand vorm. De gemeente heeft steeds meer grip op de ontwikkelingen in het gebied gekregen. Leiden slaagde er onder meer in om projectontwikkelaar R. van der Putte zover te krijgen zijn plan nen met de 'kraakflat' uit te voeren. De sloop van de flat is inmiddels in volle gang. Verder kocht de gemeente het vroegere Club 70. De discotheek is al af gebroken. In de flat van Philips zat tot dit jaar het universiteitsbureau. Op de begane grond zitten veel al winkels, behalve een super markt onder meer een meubel zaak, een kapper en een Chi nees restaurant. Leiden acht de bovenverdiepingen buitenge woon geschikt voor een hotel. De stad heeft nu een tekort aan ruimte om te overnachten. De kweektuin van de Leidse universiteit is momenteel een zee van groen tussen de huizen aan de Witte Singel en de Jan van Goyenkade, de Vreewijkstraat en de Bilderdijkstraat. foto hielco kuipers Uit een evaluatie van de proef met ondergrondse containers, komt naar voren dat onder grondse inzameling van glas en papier een grote vooruitgang is. Het overgrote deel van de bin nenstadsbewoners is tevreden over de containers waarvan bo ven de grond slechts een in- werpzuil te zien is. De conclu sie is dat het aantal onder grondse glas- onno havermans Drie weken geleden stonden de struiken en bomen vol kleurige bloemen, maar inmid dels is de biologische kweektuin van de Leidse universiteit een bijna ondoordring bare zee van groen. Nog wel. De tuin, vier kant ingeklemd tussen Witte Singel, Bilder dijkstraat, Vreewijkstraat en Jan van Goy enkade, moet binnen een half jaar kaal worden opgeleverd. Dat vooruitzicht maakt de buurt bedroefd. De binnentuin is al 34 jaar in gebruik bij het Van der Klaauw Laboratorium van de vakgroep evolutionaire en ecologische we tenschappen. Biologen plantten er bijzon dere bomen en planten, zoals magnolia's en een dadelpalm. Ook kweekten ze er rup sen voor onderzoek naar vlinders. Zo'n twintig proefschriften werden geschreven op basis van onderzoek in deze tuin. Hij hoort bij het huis aan de Jan van Goyenka de 1 en IA en werd door de bewoners ver huurd aan de universiteit. Na de dood van de laatste eigenaresse zijn huis en tuin ver kocht. Volgens de omwonenden is de nieuwe eigenaar van plan een ondergrondse par keergarage te bouwen, met vijf tot zeven huizen er bovenop. Die nieuwe eigenaar zou Jan Verbaan zijn, van Sanjo Onroerend Goed NV. Maar Verbaan ontkent dat hij ei genaar is. Dat is zijn dochter, voor wie hij onlangs het grote huis aan de Jan van Goy enkade 1 en IA heeft gekocht. „Dat huis is niet van mij en die tuin ook niet, al heb ik er wel wat zeggenschap over", aldus Verbaan. Hij zegt niks te weten van de plannen die de buurtbewoners be schrijven in een 'tuinbericht'. „Wat de buurt wil, dat maak ik. Willen ze een par keergarage, dan krijgen ze die. Willen ze een speeltuin, dan bouw ik een speeltuin. En als de buurt niks wil, dan komt er een mooi gazon, zeg maar een groot voetbal veld. Kan mijn dochter lekker in de zon zit ten." zorgd, staat dat Verbaan vorige week on verwacht een bezoek heeft gebracht aan de buurt, om zijn plannen te bespreken. Ver baan bevestigt dat bezoek. „We hebben sa men een glaasje wijn gedronken." Maar plannen zijn er volgens hem niet bespro ken. Wat wel klopt is dat de tuin aan het einde van het jaar leeg moet zijn. Het contract met de universiteit wordt niet verlengd, volgens Verbaan omdat de universiteit dat niet wil. Volgens een woordvoerder van de universiteit stond in het contract dat de ei genaar de huur eenzijdig kan opzeggen. Nu dat is gebeurd, gaan de biologen op zoek naar een alternatief voor de kweektuin. Verbaan erkent dat hij van de tuin af wil. „Het is teveel onderhoud, in je eentje. De universiteit neemt alles mee, want er staan daar helemaal geen bomen en alle planten staan in bakken en potten. Die laat de uni versiteit zeker niet staan, want sommige van die planten zijn honderden guldens waard. Dan blijft er straks een mooi gazon over." en papiercon tainers de ko mende jaren flink kan wor den uitge breid. In to taal moeten er zo'n dertig ondergrondse bakken bij komen. Alleen de ondergrondse bak ken met GFT leveren een aantal hardnekkige problemen op. Om de stank van de onder grondse containers aan te pak ken is in het verleden al van al les geprobeerd. Zo werden dure bestrijdingsmiddelen ingezet en werd na verloop van tijd be sloten de bakken wekelijks in plaats van om de week te legen. Desondanks lukte het niet om de stank onder controle te krij gen. Ook op andere punten ver liep de ondergrondse GFT-in- zameling niet zonder proble men. Het animo voor geschei den inzameling viel tegen, on der meer omdat veel mensen de afstand naar de containers te groot vinden. Bovendien blijkt dat de kwaliteit van het ingezamelde groente-, fruit- en tuinafval er maar nauwelijks mee door kan. Alleen omdat het Leicfse GFT vermengd kan worden met schonere partijen, is het op een enkele keer na nog acceptabel voor het compost- bedrijf. De kwaliteit is met na me slecht door de lange tijd dat het afval in de container zit, en het feit dat de containers door voorbijgangers als prullenbak worden ge- Containers aangepast voor glas en papier bruikt. Met nieuwe sys teem dat B en W willen in voeren, moe ten de belang rijkste proble men worden ondervangen. De kleine contai ners, ongeveer ter grootte van de inwerpzuilen van de huidige bakken, worden dagelijks ge leegd waardoor de stank ver dwijnt en de kwaliteit sterk ver betert. Bovendien worden de containers afsluitbaar en krij gen de gebruikers allemaal een sleutel. Hierdoor kunnen de bakken niet meer als prullen bak worden gebruikt. De kleine, relatief goedkope bakken kun nen daarnaast op grotere schaal worden geplaatst, waardoor lange loopafstanden voor veel potentiële gebruikers tot het verleden gaan behoren. In eer ste instantie komen er twintig containers. De gemeenteraad spreekt dinsdag over het voorstel. iet is al een heel jaar herfst in ie Leidse politiek. Wethouders SS /allen en raadsleden dwarrelen fl iet stadhuis uit. En omdat het al een heel jaar H ïerfst is kon Gerda van den ^oerg van de PvdA deze week heel goed zeggen, dat haar par tij nog vóór de zomer met een j ^opvolger komt voor de vertrek kende wethouder Hans Baaij- rj ns. Dat leek een beetje Veemd, omdat volgens de ka- j plender de zomer al een paar daagjes onderweg was. Maar als j Jiet eigenlijk herfst is klopt het 'weer. De herfst komt namelijk, munits van de goeie kant bekeken, neel ruim voor de zomer.) taad. Alleen de raadsleden van Jiet ooit zo vernieuwingsgezin- me D66 blijven allemaal zitten waar ze zitten, koor de statistieken: de tien weggelopen cq weggestuurde raadsleden vertegenwoordig den samen 5631 Leidse kiezers. foe gemeenteraad heeft dus aan ^^representativiteit ingeboet. En Iniet zo'n beetje ook. Want nog ;een jaar na de verkiezingen an 1998 vertrokken ook al de lummers 1 en 2 van de WD- actie. Samen goed voor 8193 Temmen. iinds het begin van de rit zijn iu 13.824 Leidenaars hun ver- egenwoordiger kwijtgeraakt, "en kwart van alle kiezers heeft |geen stem meer in het stadhuis. Flexibiliteit is een mooi ding, maar 't moet niet veel gekker Jworden. Het is dat de gemeen tewet het niet toestaat, anders zou je moeten zeggen: hoog tijd voor nieuwe verkiezingen. 'D Van de Leidse wethouders is, El sinds de val van CDA'er Huib Kruijt en de vorming van de nieuwe coalitie vorig jaar, nu alweer de helft vertrokken. Ter wijl bij het aantreden van die ploeg programma en zetelver deling nog grotendeels gelijk werden gehouden om 'de con tinuïteit te waarborgen'. (De werkelijkheid is altijd gekker dan wat je kunt verzinnen, zeg gen romanschrijvers vaak. Ze hebben gelijk). Al met al mag het afgelopen po litieke jaar de boeken in als het jaar van het grote verdwijnen. Wethouders, raadsleden en miljoenen raakten zoek. Gelukkig zit er, door al die doorstroming, een frisse nieu we gemeenteraad. Die het vol gend jaar, na een welverdiende vakantie, ongetwijfeld allemaal beter gaat doen. Zonder last of ruggespraak en, helaas, ook bij na zonder achterban. Verstand kwijt Hans Baaijens deed er indertijd drie jaar over om er achter te komen dat het fractievoorzitter- schap niets voor hem was, om dat hij eigenlijk geen politicus is. Hij deed er drieënhalf jaar over om er achter te komen dat het wethouderschap niets voor hem is, omdat hij eigenlijk geen politicus is. Wanneer zal het tot hem doordringen dat ook het raadslidmaatschap niets voor hem is, omdat hij eigenlijk geen politicus is? Andere vraag. Wanneer mensen jarenlang op het hoogste ni veau van de Leidse politiek kunnen meedraaien zonder verstand te hebben van poli tiek, waar moet je als politicus dan wél verstand van hebben? Niet van voetbal. De kersverse wethouder Rogier van der San- de liet zijn medewerker deze week een briefje rondsturen, waarin hij meldde; dat de verga dering donderdag later zou be ginnen in verband met de wed strijd Nederland-Frankrijk. Wat zal de WD'er hebben opgeke ken toen Italië de grasmat van de Arena betrad. Niet van de loop der seizoenen. Dat toonde de nog kersversere PvdA-fractieleider Gerda van den Berg feilloos aan. Niet van de toestand in de we reld. Jan Laurier komt met een ideetje om zijn echt-niet-cor- rupte vrienden in het Zuid-Afri kaanse East-London een paar miljoen rand te lenen. Nooit meer iets van gehoord. Niet van feest vieren. Als er feest dreigt roept de Leidse bur gemeester de noodtoestand uit en wordt de halve binnenstad op slot gegooid. Niet van architectuur. Want hoe kan het anders dat het rond het station nog steeds een ko men en gaan is van megaloma ne steenpuisten? Niet van asbest. O, alsjeblieft geen asbest. En ook geen vuur werk. Niet van samenwerken. Een Se samstraat-kijkende kleuter heeft daar al meer verstand van dan een gemeentebestuur, dat met het plan komt om het ge kissebis in de regio op te lossen door het stichten van éen grote Rijnstad. Zelfs niet van declareren. Lei den is tenslotte Rotterdam niet. Niet van wijze lessen trekken uit het verleden. Dat zou gezien de doorloopsnelheid in de Leidse politiek ook praktisch onmogelijk zijn. Dus mogen we niet raar opkijken als de jon gens en meisjes zich opnieuw storten in een uitzichtloos avontuur dat 'toekomstvisie' heet. Vraag een politicus waar hij verstand van heeft, en het ant woord is een minzaam lachje, gevolgd door de uitleg dat poli tici bij voorkeur 'generalist' zijn. Nergens echt verstand van, maar van alles een beetje we ten. De dames en heren krijgen het weer druk tijdens het reces. Stemming kwijt Deze rubriek gaat met trou wens ook met reces. Een weekje of acht. Als we nog iets te mel den hebben plakken we het wel ergens illegaal aan. tekst: aad rietveld en ruud sep Twee jaar geleden waren he verkiezingsaffiches van Groen Links en de SP. Vorig jaar waren het de organisatoren van eroti ca-beurzen en de sherry-lobby die de hele stad vol hingen mei illegaal geplakte affiches. Een paar maanden geleden was hel het internet bedrijf van Mauri ce de Hond dat ineens op iede re paal en iedere schakelkas! opdook. En in alle gevallen kon de gemeente alleen maar ho pen dat de plakkers op heter daad werden betrapt. Aanspra kelijk stellen van de (vermoede lijke) opdrachtgevers was nie mogelijk. Daar moet binnenkort veran dering in komen. Op het stad huis ligt een raadsvoorstel reed waarin wordt geregeld dal in de toekomst ook degene die opdracht geeft tot illegale plak acties in overtreding is. He voorstel tot wijziging van de al gemene plaatselijke verorde ning (APV) staat zelfs per onge luk al op de agenda voor de ge meenteraadsvergadering van volgende week. Maar dat blijkt iets te voorbarig. Omdat het voorstel nog niet in een com missie is behandeld, zal het vol gende week van de raadsagen- da worden afgevoerd en wor den uitgesteld tot na het zo merreces. Met name de illegale plakac- ties van beursorganisatoren waren voor de gemeente vorig jaar aanleiding om te bekijken hoe plakkers die niet op heter daad betrapt zijn aansprakelijk kunnen worden gesteld. Omdat hierover niets in de APV was ge regeld, lukte het niet om de or ganisatoren te dwingen om de kosten van het verwijderen te betalen. Twee jaar geleden weigerde de Leidse SP ook al een reke ning van 1500 gulden voor het verwijderen van illegale toma- tenposters te betalen. „Wij stel den ons op het standpunt dat we niet op heterdaad betrapt zijn en dat heel veel instellingen wild plakken, wat door de ge meente wordt gedoogd", laat SP-raadslid en afdelingsvoorzit ter Day weten. Of de partij haar plakbeleid aanpast wanneer de mogelijkheid tot verhaal van kosten in de APV wordt vastge legd, kan Day nog niet zeggen. „Daar moeten we dan heel goed naar kijken. Aan de ene kant zijn er natuurlijk genoeg officiële borden waar we aan kunnen plakken. Aan de andere kant geven we onze plakkers nu al de instructie om niet te plak ken op plekken waar het ge vaarlijk is voor het verkeer of slecht voor het milieu. Maar plakken op vuilcontainers en afvalbakken, eerlijk gezegd zie ik daar het probleem niet zo van in." De rekening die Groen- Links-wethouder Laurier twee jaar geleden naar zijn eigen partij stuurde, is overigens keu rig betaald. Deze rekening ging niet naar de plaatselijke afde ling, maar naar het landelijk partijbureau. Het hoofdbureau had opdracht gegeven voor de plaatsing van verkiezingsbor den, die door de dienst milieu en beheer werden verwijderd omdat er geen vergunning voor was verleend. Leiden hoopt met een nieuwe maatregel een einde maken aan het illegaal volplakken van de stad. foto hielco kuipers ATERDAG 1 JULI 2000 Zorg en Zekerheid is er nog niet uit Te veel overlast door stank en ongedierte leiden Zorg en Zekerheid vindt de boosheid van Leidse huisart sen voorbarig. De zorgverzekeraar is nog in onderhandeling over een eventuele bijdrage aan de nachtwacht, zo laat een woordvoerder weten. De nachtwacht is een nieuw systeem voor avond-, nacht- en weekeindedienst, waarbij één dienstdoende jerj arts alle spoedgevallen in de hele stad voor zijn rekening neemt. Nu hebben telkens vijf artsen van samenwerkende praktijken - tegelijk dienst. De nachtwacht kost ongeveer twee ton, omdat er m een centrale post aan de Doezastraat voor moet worden inge- richt en de dienstarts zijn bezoeken per taxi aflegt. Zorg en Ze kerheid is volgens de huisartsen niet bereid daarvoor te betalen, maar de zorgverzekeraar is er volgens de woordvoerder nog niet j Cl Uit 3 Kluswijzer in nieuw jasje leiden De nieuwe editie van de kluswijzer is uit. Tien verschil- lende brochures geven de lezer tips over milieuvriendelijke ma- r~" terialen die gebruikt kunnen worden bij het klussen. De kluswij- J zer is een uitgave van de zes gemeenten in de Leidse regio. De nieuwe kluswijzer verschijnt in een oplage van 59.000 exempla ren. In de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Alkema de, Zoeterwoude en Voorschoten zijn de brochures gratis af te halen bij de grote doe-het-zelfzaken, diverse makelaars en in de gemeentehuizen. De tien brochures behandelen uiteenlopende onderwerpen als installeren, isoleren, schilderen en tuinieren. De tips voor klussers in de brochures staan vol tips die helpen bij goedkoper en milieubewuster klussen. De eerste editie van de kluswijzer, die verscheen in 1997, vond gretig aftrek. De ondergrondse GFT-containers die de afgelopen jaren op verschillende plekken in de binnenstad zijn geplaatst, worden binnenkort omgebouwd tot containers voor glas en papier. Omdat de GFT-containers overlast veroorza ken door stank en ongedierte, willen burgemeester en wethouders stoppen met deze vorm van gescheiden in zameling. In plaats van de ondergrondse containers (die eenmaal per week worden geleegd) komen kleine boven grondse bakken die dagelijks worden geleegd en iedere twee weken worden schoongemaakt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13