Haagse Clingendael in oude luister hersteld Tijd om te genieten van de tuin Rijp en Groen Sub rosa Bomen op balkon en terras VRIJDAG 30 JUNI 2000 160/960 Cryptogram Horizontaal: 1. Galawedstrijd (8); 5. Gemeen rijk? (8); 6. Laks onder de voet gelopen (4); 8. Geschikt om aan te trekken (4); 10. Lijn voorschrift (5); 12. Kraamcentrum? (5). Verticaal: 1. De misdaad wordt er beter van (6); 2. Duitse dame voor de oplichting (6); 3. Meer dan dit kun je nie.t invullen! (5); 4. Slordig weergegeven titel (5); 7. Drank van minder niveau (5); 9. Voor een slagwerker die er tabak van heeft (4); 11Relatie op krediet (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Kostvrouw; 8. obi; 9. cie; 10. punch; 13. tl; 14. ido; 15. op; 17. stulp; 19. Kiev; 20. oele; 21. norne; 23. la; 24. een; 25. et; 26. griet; 28. pre; 30. heg; 33. caissière. VERTICAAL: 1. Ko; 2. Ob; 3. sip; 4. vendu; 5. och; 6. ui; 7. we; 11. uitvoer; 12. colonne; 13. takel; 16. poeet; 17. sen; 18. pee; 22. Reims; 26. gei; 27. the; 28. pc; 19. ra; 31. er; 32. ge. HET WEER Zomers warm Was mei belangrijk te nat, met gemiddeld over het land 94 mm de op vijf na natste bloeimaand van de eeuw, in juni viel er minder neerslag dan normaal. Het landelij ke totaal bedroeg circa 50 mm tegen nor maal 67 mm. Te nat was de maand voorna melijk in delen van Brabant en Limburg en dat had alles te maken met zaterdag 3 juni. Toen kwam het tot wolkbreuken die in het Limburgse Sevenum 79 mm dumpten. Erg droog was juni in delen van Noord Holland en op de Waddeneilanden. Op Terschelling vergaarde Midsland slechts 19 mm. Uit de eerste cijfers van onze regio blijkt dat juni ook hier een tamelijk droge maand is ge weest. Op Valkenburg viel 37 en op Schip hol 32 mm. Na de koelte van de afgelopen dagen gaat het dit weekeinde crescendo met de ther mometers. De rol van een depressie boven de Oostzee is uitgespeeld en aan de voor zijde van een nieuwe depressie bij Ierland wordt de warmte juist naar ons land ge stuwd. Morgen wordt het al 23-24 graden. Bovendien is er geregeld zon maar tegen en tijdens de avond neemt de kans op een re gen of onweersbui toe. De wind waait zwak tot matig uit oostelijke richtingen. Zondag wordt het zomers warm met maximum temperaturen omstreeks 25-26 graden. Na het weekeinde komt er over Frankrijk een storing dichterbij. Daardoor nemen de bui enkansen (ook onweer) verder toe en gaa de temperatuur weer iets naar beneden. Wolken in het noorden, wolken in het zui|>o den maar in onze regio is het gisteren ge durende het grootste deel van de dag vrij zonnig geweest. In Alphen a/d Rijn steeg de temperatuur tot 19,2 graden. Ook tij dens de afgelopen nacht wisten de opkla ringen zich juist in een strook over het midden van het land te handhaven. In hêf oosten leidde dat opnieuw tot hele lage temperaturen. Deelen bij Arnhem zakte weg naar 2,2 graden tegen 11,9 in de dui-1 nen bij Bloemendaal. Bomen op het balkon of terras? Ja, dat kan. Van een balkon, een terras of daktuin, is heel gemak kelijk een pafadijsje te maken met kleine strui ken en bomen in potten of kuipen. De verschei denheid aan kleine boompjes is enorm. Vaak kenmerken deze kleine soorten zich door aparte groeivormen of ze worden in aparte vor men gesnoeid. Een bekend voorbeeld is het Buxusstruikje. Als deze na een aantal jaren groot genoeg is, knipt de kweker de onderste zijtakken af. Als dan de rest van het struikje bol rond wordt geknipt, ont staat een perfect mini- boompje. Een ander wintergroen struikje waarmee dit ook wel ge beurt, is Euonymus. Door een zelfde struikje als onderbeplanting in de sierpot te zetten, ontstaat een mooi geheel. Een echte mini-uitvoering van een grote boom is het treurwilgje. Met zijn sierlijk hangende takken past hij op balkon of terras. Bo vendien stelt dit boompje weinig eisen aan de verzorging, zolang de potgrond maar niet uitdroogt. Een andere treurvorm is het erv\ tenboompje (Caragana). Deze is vooral geschikt voor wie weinig ruimte heeft. De takken hangen namelijk veel smaller naar bene den. Het erwtenboompje start het voorjaar uitbundig met een overvloed aan gele bloemen. Na een groene zomer kondigt hij he najaar aan met een schitterende herfstkleur. De Buxus op stam als miniboompje. fot Ooit was er een bosrijke zoom rond Den Haag: het Haagse Bos, Oosterbeek, Clingendael, Ruighrock, Arendsdorp, Oost duin, of de andere kant op naar Waalsdorp, Duindigt, Rijksdorp en Duinrell. Landgoederen die een vrijwel gesloten groene ring rond de stad vormden. Dat beeld veranderde drastisch na de Tweede Wereldoorlog. De landgoederen werden door de oorspronkelijke bewoners ver laten, omdat ze te duur werden in onderhoud. Daarnaast ruk ten bebouwing en verkeer op. Het leefgebied van flora en fau na raakte versnipperd en geïso leerd. Op papier is de gemeente Den Haag altijd trots geweest op de unieke positie die het binnen de Randstad inneemt dankzij al die landgoederen. De groene longen van Den Haag werden ze genoemd, en de gemeente raad speldde zichzelf het predi kaat 'groene stad aan zee' op. Maar van een beschermend be leid is nooit sprake geweest. Het Hubertusviaduct doorklieft inmiddels de Scheveningse Bosjes als oprijlaan naar het Congresgebouw. De Shell kon een groot kantoor in Oostduin bouwen, waar een bejaardente huis een tweede reusachtige stap naar verstedelijking bete kende. Ongeveer in dezelfde tijd bouwde de ANWB haar hoofdkantoor op de weilanden van Clingendael en voegde daar nog niet zo lang geleden nieu we gebouwen aan toe. Een paar jaar geleden eiste de mare chaussee een stuk Clingendael op. En nu wordt gebouwd aan twee woningbouwcomplexen op de weilanden van het aan grenzende landgoed Ooster- Dat is het slechte nieuws. Staat tegenover dat de gemeente geld beschikbaar heeft gesteld om de Haagse landgoederen weer in ere te herstellen. Te begin nen met hét achterstallig on derhoud, zoals het baggeren van de sloten in Clingendael en Oosterbeek. Dat is belangrijk voor de waterhuishouding, maar zo wordt ook de oerges- chiedenis van het gebied bloot gelegd, de tijd dat er nog geen edellieden met hun hofhouding waren neergestreken. Want hier en daar is duidelijk te zien dat op de bodem van de watertjes helderwit duinzand ligt. Al die andere lagen aarde die in de loop der jaren de structuur van het landschap hebben bepaald zijn er met mensenhanden op gebracht. Clingendael was in de 16de eeuw nog een glooiend duinge bied met een boerderij. Door de familie Doublet werd het gene ratie na generatie uitgetuigd tot een fraai landschap met paleis achtige allure. Philip Doublet legde een grote classicistische tuin aan, in die tijd de eerste in Nederland. Temidden van lage duinen en polders ontstond een surrealistische enclave van luxe en verfijning. In de eeuwen die volgden raak ten de onderhoudsgevoelige tuinen met hun gekunstelde vormen en precies geknipte heggetjes in verval. Tussen 1839 en 1903 brak er een nieuw be langrijk tijdperk voor het land goed aan, dat inmiddels in bezit was gekomen van de familie Van Brienen van de Groote Lindt. Onder de vaardige handen van de landschapsarchitecten J.D- .Zocher senior en junior werd het grootste deel van het park nenstichting waarin tal van deskundigen uit de wereld var n het hogere tuinieren zijn verte genwoordigd. Beide partijen |f botsen op twee punten. Ten eerste het herstel van de tuin aan de voorzijde van het huis, 0 richting de Van Alkemadelaan Op de plek, die is vrijgekomen door de sloop van barakken, v.| de gemeente als knipoog naar het verleden opnieuw een ba rokke tuin aanleggen. Een ander twistpunt is het Hu Oosterbeek, dat de gemeente n wil laten herbouwen. Buurt er3( natuurbeschermers vrezen dav{ bebouwing de rust opnieuw z verstoren. a Maar het ergst, vinden zij, is toch wel de aanslag op Zochei. die pioet wijken voor een neo r classicistisch borduurwerkje van heggetjes en rozen. „De g meente weet niet wat ze doet' f zegt Carla Oldenburger-Ebbei - vice-voórzitter van de Neder landse Tuinenstichting. „Zo- cher is de Rembrandt van de d Nederlandse tuinarchitectuur Met een Rembrandt ga je tochQ. ook niet knoeien. Wat de ge- T. meente wil is gewoon kitsch." Anton Bohnen, ook van de TiA nenstichting, valt haar bij. Hij lt( heeft zelf een landgoed aan d< rs Vecht: „Het bestaat niet dat z< e een barokke tuin kunnen on- re derhouden. Als die meneer va- de gemeente beweert dat zo'n j, broderie, zoals wij dat noeme even duur in onderhoud is als de tuin van Zocher, dan is mij antwoord dat hij liegt dat hij barst. Bij Zocher haal je er ge- woon de maaimachine over heen." CASPER POSTMAA I Na een aantal maanden van druk werken in de tuin is nu de tijd wel gekomen om rustig zit tend op de (nieuwe?) bank van al dat groen te genieten. Let ook eens op de verschillen in licht val door het groene lover in de ochtend en in de namiddag. Het groen is in vele afwisselen de tinten aanwezig. Je kijkt je ogen uit... Toch is er nog wel het een en ander te doen in de tuin. De uitgebloeide bloemen wegknip pen, zodat ze geen zaad kun nen maken, wat veel energie van de planten eist. Vooral de planten die in bloembakken staan vragen hier om. En ook om stelselmatig mesten. Ge beurt dat, dan valt lang te ge nieten van de bloemendecora- ties. Knip uitgebloeide takken weg en bindt nieuwe scheuten di rect vast aan het rek of gaas. Dit geldt voor klim- of leirozen, maar ook voor Clematis met verlepte bloemen. Bij enkele soorten zoals Clematis alpina en tangutica, die leuke vrucht- pluizen maken, is het mis schien beter een aantal niet weg te knippen. Geef gesnoeide planten in elk geval flink wat water en mest. Bij pioenrozen is het weer een tikkeltje anders. De kale bloem stengels worden hier niet weg geknipt. Deze verdwijnen van lieverlee door het groen dat er overheen groeit. Een flinke hap oude stalmest is ook bij de pi oen op zijn plaats. Wie er zeker van is dat in de tuinheg geen bewoonde vogel nesten meer zitten, kan de heg- genschaar voor de dag halen. Een heg van liguster kan door vaak te snoeien ondoorzichtig worden. Wees voorzichtig met de elektrische heggenschaar. Ook hagen van coniferen en haagbeuk kunnen nu onder handen worden genomen, evenals hulst. Als de eerste bloempjes van de lavendel opengaan, plukt u.een paar bosjes om ze onder een af dak buiten te drogen. Zijn ze droog, rits die bloempjes van de steel en doe ze in linnen zakjes. Deze legt u tussen de lakens in de linnenkast. Alles gaat heer lijk geuren. Oorwormen mogen dan ortze Ganzen voeren in het Haagse Clingendael. Door de landschapsarchitecten Zocher senior en junior is het grootste deel van het park aan het eind van de negentiende eeuw ingericht volgens de Engelse landschaps stijl met veel fraaie zichtlijnen. foto henri bulthuis ingericht volgens de principes van de Engelse landschapsstijl. Vooral de beroemde jongste Zocher liet zijn handschrift achter. De gemeente is er veel aan ge legen om Zochers werk aan de achterzijde van het Huis Clin gendael (richting de grote speelweide) te herstellen. Klaas Pors, rentmeester van de Haag se landgoederen, wijst op de vi suele trucs die Zocher met het landschap heeft uitgehaald. Vanuit de achterzijde van het huis loopt een lange vista (zichtlijn) over de waterpartij, over de speelweide, over de vij ver met beukenkrans naar het verste uiteinde van het land goed. Een argeloze bezoeker is geneigd het bestaan van het vergezicht te ontkennen vanwe ge de vele obstakels onderweg, maar Zocher heeft subtiel zijn werk gedaan. Stammen werden een paar me ter uit elkaar gezet, struiken on derweg kort gehouden, zodat de blik zich onbelemmerd door het groen kon boren. Op vele plaatsen waren er dergelijke vista's in het park, die soms bij een kunstwerk eindigden dan weer bij een vlammende rode beuk. De gemeente wil ze allemaal weer terugbrengen, inclusief de andere verleidingen van Zo cher, zoals de opzettelijke kron kels in paden zodat het oog steeds weer voor nieuwe ver rassingen kwam te staan. Want Clingendael en Oosterbeek zijn aangelegd om de zinnen te strelen, niet voor zoiets ordi nairs als actieve recreatie. Lust hoven waren het, met als voor naamste neveneffect de status verhogende werking die op de eigenaar afstraalde. De restauratie van Oosterbeek en Clingendael die in 2009 moet zijn voltooid, heeft ook een keerzijde. Althans dat vin den wijkvereniging Benoorden hout en de Nederlandse Tui- Dit jaar is er veel belang stelling voor de antieke Griekse en Romeinse cul tuur, mede omdat de uitge verij in het teken staat van de Oudheid. Waarom zou den we dan niet een oud Romeins ge bruik in ere herstellen? Ik bedoel het ge bruik dat eeu wenlang, ook nog in de mid deleeuwen, be kend stond als 'sub rosa'. En wat hield sub rosa in? Heel eenvoudig: ie dere ontwikkel de Romein - anderen wer den hoogst waarschijnlijk niet als gast uitgenodigd - wist dan dat al les wat op dit feest bespro ken was niet naai- buiten ge bracht mocht worden. Men kon dus vrijuit spreken, zon der bang te zijn voor ach terklap en geroddel. Kort om, een uitkomst voor ve len en dan denk ik niet uit sluitend aan politici. Daarom vandaag de goede raad: hang een mooie bloeiende roos boven de tafel tijdens gesprekken die binnenshuis zouden moe ten blijven. Vertrouw erop dat de aanwezigen zich ook in onze tijd aan deze oude code zullen houden. Nu is het niet mijn taak om in dit hoekje van de krant oude gebruiken in ere te herstellen. Ik wil het hier dan ook alleen maar heb ben over de roos die zo'n belangrijke rol speelt bij dit gebruik. De roos blijkt na melijk in veel tuinen een zorgenkind te zijn in de volle betekenis van het woord. Ik hoor her en der niets dan klachten over luis, het wit, roest en nog veel meer ellende. Bij nade re informatie blijkt meestal dat men om te beginnen geen goede grond heeft voor rozen. Rozen vragen om goede, humeuze grond die nimmer zuur mag zijn. Verder hebben ze veel or ganische voeding nodig, bijvoorbeeld goed verteer de paardenmest. Eigenlijk zou de grond rond de ro zen elke winter bedekt moeten worden met een laagje stalmest. Kunstmest, door mij toch al niet aange prezen, kan zeker bij rozen de ouderwetse natuurlijke mest nimmer vervangen. Verder vraagt de roos ook om een plaatsje in de zon. In de schaduw of als on derbeplanting op een don ker hoekje wordt het per definitie niets met rozen, evenmin als op zure zand grond of veengrond. Al met al kan men stellen dat rozen vrij hoge eisen stellen aan de standplaats. De roos wordt niet voor niets de koningin van de bloemen ge noemd. Als koningin wil ze ook bejegend worden. En nu komt nog een belangrijk aspect inzake rozen in de tuin. Velen kiezen de ge wenste soort naar aanlei ding van een fraai plaatje of een roos die het bij vrien den goed doet, zonder er rekening mee te hou den dat die andere grond heb ben. Wie oprecht plezier wil hebben van rozen doet er goed aan om, nu het GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM nog rozen- tijd is, naar een ervaren rozenkweker te gaan en daar om te beginnen eens rond te kijken. Er zijn mo menteel na melijk heel veel totaal verschillende soorten rozen in omloop. Velen denken bij rozen vooral aan de fraai gevormde bloemen die op stam dan wel aan een iel struikje groeien. Naast deze rozen, die nog steeds hoog genoteerd staan, zijn er struikrozen die vrijwel het hele jaar door bloeien en nauwelijks gesnoeid moeten worden. Er zijn rozen die als grond- bedekker op een zonnig plaatsje toegepast kunnen worden. Er zijn enkelbloe- mige rozen die vaak mooi eetbare bottels leveren om dat ze in tegenstelling tot de gevuldbloemige nog in het bezit van meeldraden en stempel zijn. Die zijn bij de gevuldbloemige rozen omgevormd tot bloem blaadjes en doen dus niet mee bij de voortplanting. Er zijn miniroosjes die wonderwel voldoen in bak ken en potten. En natuur lijk zijn er nog de klimrozen die prachtig staan langs een zonnige muur of een rozenboog. Kortom, qua vorm en groeiwijze zijn er enorme verschillen. Dat geldt ook voor geur en kleur en - wat naar mijn mening van het grootste belang is voor de amateur die niet van gifspuiterij in de tuin houdt - er zijn mo menteel grote verschillen qua bestendigheid tegen de diverse aantastingen. Uit eigen ervaring weet ik dat Queen Elisabeth heel sterk is, evenals de klim roos New Dawn. Verder reikt mijn kennis niet, maar elke goede rozenkweker (dus niet het tuincentrum) zal hierover zeker de enige juiste informatie geven. Dus neem nu een kijkje bij een goede kweker en no teer de soort die het meest geëigend is voor tuin en standplaats. Al leen dan is ro- zensucces verzekerd. vrienden zijn wanneer ze blad luizen eten, maar als ze zich vergrijpen aan onze dahlia's moeten we maatregelen ne men. Neem een bloempotje, prop daar wat hooi in en zet het potje ondersteboven op een stok, nadat u het gaatje in de bodem met wat klei hebt ge dicht. Elke ochtend vroeg leegt u de potjes op de compost- hoop. Tegen naaktslaldeen is een milieuvriendelijke maatre gel het half in de grond gegra ven jampotje met bier, waarin de slakken sneuvelen. De specifieke werkzaamheden in de moestuin moeten op tijd worden gedaan, zoals het top pen van de tomaten, het be strijden van de bloemluis (witte 'watjes' met kwast en spiritus), valappels tot moes veiwerken, vruchten dunnen, en het plan ten natuurlijk. Telkens komen er toch stukjes grond beschik baar waarop sla, stamslaboon- tjes, winterprei en dergelijke kunnen worden geplant. Er kan ook worden geoogst, zoals bloemkool, isjalotten en zilver uitjes, vroege aardappels en aardbeien. Veel kan worden op geslagen in de diepvries, nadat het even aan de kook is ge bracht. Lees wel goed de in structies. Peulen, doperwten, groene kruiden, worteltjes, ra barber en tuinbonen kunnen in de koeling lang worden be waard. Intussen helpt u de stokbonen zich - tegen de wijzer van de klok in! - omhoog te werken. De morel tegen de zuidmuur moet in vorm gesnoeid: lange takken inkorten. In de kas worden de tomaten getopt als de vierde tros zich heeft gevormd. Buiten gebeurt dit na de derde tros. Vergeet niet de hoofdstengel vast te zetten. Snij de bladeren van de peter- selie-in-pot. Die zijn dan wel een beetje verpieterd, maar ge droogd kunnen ze in de keuken nog dienst doen. Doe regelma tig mest in het gietwater en al gauw zal de plant nieuwe groe ne blaadjes maken waarvan u naar hartelust kunt snijden. FRANS WEGMAN Fleurig 2000 'Fleurig 2000' heet de groenma- nifestatie die van 13 tot en met 27 juli wordt gehouden op landgoed de Schaffelaar in Bar- neveld. Talrijke bloemen en bloeiende planten, van kuip- planten tot fuchsia's, van bam boes tot blauwe regen en van siergrassen tot hortensia's, zijn er te bewonderen. Ook in de tientallen modeltuinen, waarin landelijke tophoveniers zich hebben uitgeleefd, valt veel te genieten en kunnen leuke idee- en worden opgedaan. Tenslotte zijn er in de stands met woon- en tuindecoraties, zowel trendy artikelen als 'evergreens' uitge stald. 'Fleurig 2000' op landgoed De Schaffelaar in Bameveld is van 13 tot en met 27 juli dagelijks geopend van 10.00 tot 23.00 uur. Zondags gesloten. Toe gangsprijs: volwassenen 22,50 gulden, 65-plussers 17,50 gul- - den, en kinderen vanaf 12 jaar ai 7,50 gulden. Knip uitgebloeide bloemen weg, zodat ze geen zaad kunnen maken. Vooral de planten in bloembakken vragen hierom. foto

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8