Harde teksten op pakje sigaretten I Bekeerde Europeaan Chirac aan roer EU Kohl geeft geen krimp bij parlementair verhoor Historische grond [arine vindt geen overlevenden 'Landbezettingen Zimbabwe alleen maar toegenomen' )AG 30 JUNI 2000 155 5 KT TT' 1 '1 'X TT A "V TTA sische twijfels over genenatlas Russische genetische wetenschappers zetten vraagte- bij de presentatie van de bijna complete atlas van de men ie genen. Volgens hen zal het nog zeker een eeuw duren dat de nieuwe inzichten leiden tot concrete vooruitgang in iedische wetenschap. Volgens een van de kritische Russi- genetici, Jevgenij Tverdochlebov, kunnen ziektes pas echt asis van de menselijke genetische code worden bestreden t van alle genen afzonderlijk is beschreven waarvoor ze es verantwoordelijk zijn. ^ken Schuster overgenomen Ü1 ilavaDe ernstig zieke president van Slowakije, Rudolf ster, is van zijn taken ontheven. Slowaakse kranten meld- i'anochtend dat premier Dzurinda en parlementsvoorzitter s hebben besloten de werkzaamheden van de president f maandag over te nemen. De Slowaakse grondwet voorziet in een regeling als de president door ziekte uitvalt. Schuster i een ziekenhuis in het Oostenrijkse Innsbruck. Zijn toe- 1 is stabiel maar kritiek. In Slowakije is hij eerder deze ld geopereerd wegens een darmperforatie. Daarna ont- den complicaties. itserland wil VN-lid worden Meer dan vijftig jaar na de oprichting van de Verenigde ;s heeft het neutrale Zwitserland gisteren bekendgemaakt iet volwaardig lid van de organisatie wil worden. De doel- ngen van de VN zijn ook de doelstellingen van de Zwitserse nlandse politiek, aldus een verklaring vanuit Bern. Er is onsultatieprocedure gestart die tot 5 oktober zal duren en ivolking de gelegenheid biedt om zich over een eventueel aatschap te uiten. Naast Zwitserland zijn alleen het Vati- en de Stille-Oceaanstaat Tuvalu geen lid van de VN. - af voor ex-premier Oekraïne [Li Pavlo Lazarenko, oud-premier van Oekraïne, is gisteren nève bij verstek veroordeeld tot anderhalf jaar voorwaar- ;e celstraf wegens het witwassen van geld. Lazarenko er- e eerder deze week via zijn advocaat dat hij meer dan ne- niljoen dollar heeft witgewassen. Lazarenko wordt mo- ■je teel vastgehouden in de VS. Ook daar moet hij zich verant- rden voor witwaspraktijken. Ilenniumbrug voorlopig dicht tN_! De gloednieuwe Millenniumbrug in Londen blijft de 'an dit jaar gesloten. Het bouwwerk bleek kort na de ope- op 12 juni gevaarlijk te schommelen. Twee andere bruggen letzelfde type in Frankrijk en Japan zijn de afgelopen iden ook gesloten uit veiligheidsoverwegingen. De archi- n en bouwers weten nog niet waarom hun overspanningen stabiel zijn. De Londense voetgangersbrug over de Theems e bijna 64 miljoen gulden. |T De Russische president, Poetin, zal 18 en 19 juli een be- aan China brengen. Hij zal met de Chinese leiders van ge- ten wisselen over de wederzijdse betrekkingen en interna- C le kwesties, zo heeft het Chinese ministeriè van buiten- i ;e zaken gisteren bekendgemaakt. Veiligheidskwesties zul- aar verwachting een hoofdthema vormen. Rusland en Chi- |jn ongerust over Amerikaanse plannen om het Anti Ballisti- Rakettenverdrag (ABM) uit 1972 open te breken zodat ïington een nieuw raketafweersysteem kan bouwen. Mos- jn Peking vrezen dat daardoor een nieuwe wapenwedloop M tin op 18 en 19 juli in China sbrand bedreigt kernafval Een al dagen durende bosbrand in de Amerikaanse Washington bedreigt een 22 hectare groot opslagterrein [kernafval. Op het Hanford-terrein wordt nucleair afval be- dat ontstaat bij de plutoniumproductie voor kernwa- Ongeveer duizend brandweermannen zijn ingezet om de Igplaats van brand te vrijwaren. Volgens het Amerikaanse ^iterie van energie is er nog geen radioactiviteit vrijgeko- J Ook zou het radioactief afval goed zijn beschermd tegen I flmmen. Lid-premier Yilmar weer vrijuit ^a« De Turkse ex-premier Mesut Yilmaz hoeft niet voor het ^gerechtshof te verschijnen. Het parlement stemde van- end tegen een voorstel om de voormalige leider van de èrvatieve Moederlandspartij te berechten. Yilmaz zou om- fcht zijn bij de uitgifte van licenties voor mobiele telefonie i7. Vorige week behoedden de parlementariërs Yilmaz ook r een gang naar de rechter wegens ambtsmisbruik. Toen et om een zaak uit 1996. In dat jaar zorgde Yilmaz dat auf- t Ford gratis een stuk grond in Izmir kreeg. berlijn peter van nuusenburg correspondent De Duitse oud-kanselier Kohl is gisteren verhoord door de par lementaire commissie die het schandaal rond zwart geld in de CDU onderzoekt. Kohl gaf ech ter geen krimp. Het was het moment waar ie dereen op had gewacht. Precies om tien uur gistermorgen be trad Helmut Kohl de zaal waar hem de zwaarste beproeving uit zijn lange loopbaan wachtte. Hij moest tekst en uitleg geven over zijn aandeel in het grootste schandaal in de naoorlogse Duitse geschiedenis. Het ging niet alleen om zijn rol in de zwart-geldaffaire, maar ook om zijn plaats in de geschiedenisboeken. Gaat Kohl de annalen in als de 'kanselier van de eenheid' of zal het schandaal uiteindelijk alles in de schaduw stellen? En zoals al tijd als het om zijn historische betekenis gaat, was Kohl strijd vaardig, bereid om desnoods de hele wereld de oorlog te verkla ren. Eén ding zou hij niet doen, had zijn advocaat voorspeld: namen noemen van de mensen die hem in de jaren negentig ongeveer twee miljoen mark voor de partijkas hadden gege ven. Zijn erewoord blijft be langrijker dan de wet die ano nieme giften verbiedt. En hij zou zeker niet toegeven dat zijn regering corrupt was. Kohl begon met een ruim een uur durende verklaring, waarin hij de commissie de mantel uit veegde. De commissie had zijn verhoor zeven maanden uitge steld alleen om hem in diskre diet te brengen. Alle beschuldi gingen waren uit de lucht ge grepen. Hij had geen dertig mil joen voor zijn verkiezingscam pagne gekregen van de Franse president Mitterrand. Het was 'infaam' om te veronderstellen dat hij corrupt was. De mensen die hem die twee miljoen voor de partij hadden gegeven, waren 'normale bur gers die niets met regeringsza ken te doen hadden'. Er was niets illegaals geweest aan de verkoop van de Oost-Duitse olieraffinaderij Leuna aan het Franse Elf Aquitaine. Datzelfde gold voor de levering van pant serwagens aan Saudie-Arabië tijdens de Golfoorlog. Zijn rege ring had geen steekpenningen aangenomen. Het onderzoek was een campagne 'om de zes tien succesvolle regeringsjaren te bezoedelen'. Wat de commissieleden ook probeerden, ze kregen geen poot aan de grond. En als de vragen concreet en doelgericht werden, speelde het geheugen Kohl parten of beriep hij zich op zijn zwijgrecht. Tegen Kohl loopt een gerechtelijk vooron derzoek en om zichzelf niet te belasten hoeft hij niet te ant woorden. De vertegenwoordigers van de regeringspartijen SPD en de Groenen wilden geen genoegen nemen met de 'teleurstellende uitspraken' van de ex-kanselier en kondigden aan dat het niet bij dit ene optreden zal blijven. Tijdens een onderbreking van zijn verhoor voor de parlementaire on derzoekscommissie wordt oud-kanselier Kohl omstuwd door verslag gevers. FOTO REUTERS FABRIZIO BENSCH Minister Borst verwacht geen wonderen Harde waarschuwingen over de dodelijke gevolgen van roken moeten minimaal een kwart van pakjes sigaretten gaan beslaan. Met dit akkoord hoopt de Europese Unie het aantal doden door roken (een half miljoen per jaar) terug te dringen. De Nederlandse minister van volksge zondheid Borst is tevreden met de maatregel, maar ver wacht 'geen indrukwekkende effecten'. Naast het algemene 'Roken is dodelijk' moeten de lidstaten een tweede waarschuwing kie zen als 'Roken veroorzaakt im potentie' of 'Roken veroudert uw huid'. Alleen Duitsland ver wierp uiteindelijk de plannen, terwijl Spanje, Oostenrijk en luxemburg marc peeperkorn en margit kranenburg Borst en haar EU-collega's be reikten gisteren onverwacht snel overeenstemming over de teksten die vanaf 2004 op siga rettenpakjes moeten prijken. Luxemburg zich van stemming onthielden. Vermeldingen als 'light' en 'mild' zijn over enkele jaren ta boe. Volgens de ministers zijn dergelijke 'reclameboodschap pen' misleidend. Ook gaan de maximaal toegestane percenta ges teer, nicotine en koolmo- noxyde per sigaret omlaag. De regels voor tabak en verpakkin gen gelden ook voor de export naar landen buiten de Europe se Unie. Volgens de sigarettenprodu- centen gaan door deze export- blokkade negenduizend banen in Europa verloren. Borst schoof deze noodkreet terzijde. ,,Dat lijkt me niet het hoofdpro bleem: er is genoeg werkgele genheid in de EU. Bovendien heeft de industrie ruim drie jaar de tijd om zich hierop voor te bereiden." De minister toonde zich inge nomen met de verplichting voor sigarettenfabrikanten om openbaar te maken welke addi tieven ze aan tabak toevoegen. Het gaat om stoffen als ammo niak, die de verslavende wer king van nicotine versterken. Borst: „Openbare lijsten zijn een eerste stap. Een verbod op de additieven is het logische vervolg". Het Europees Parlement dringt aan op nog strengere en grotere waarschuwingen op de sigarettenpakjes. Borst en haar collega's voelen daar weinig voor. „Door koeien van letters of doodshoofden sluiten men sen zich af voor de boodschap. Je moet dit soort zaken volwas sen aanpakken", aldus Borst. De minister verwacht dat de EU-lidstaten en het Europees Parlement het dit najaar eens worden. Wenen stemt mokkend in met onderzoek EU brussel marc peeperkorn correspondent Mokkend accepteert Oostenrijk een Europees onderzoek naar het gedrag van de regeringscoa litie in Wenen waaraan ook de extreemrechtse FPÖ deelneemt. Kanselier Schüssel heeft alle medewerking beloofd aan de drie wijzen die het onderzoek moeten uitvoeren. Bij een gun stig oordeel kunnen de andere EU-landen hun strafmaatrege len tegen Oostenrijk opheffen. Tijdelijk EU-voorzitter Portu gal presenteerde gisteren het voorstel voor een comité van drie wijzen. Die moeten nagaan in hoeverre Oostenrijk de rech ten van migranten, vluchtelin gen en minderheden waar borgt. Ook wordt gekeken wel ke rol de FPÖ speelt. De sanc ties tegen Wenen blijven voor lopig van kracht. Schüssel zei in een reactie dat directe opheffing van de isola- tiepolitiek 'het enige juiste voorstel' zou zijn geweest. Hij hekelde het ontbreken van een einddatum en de vage taakom schrijving voor het onderzoeks- comité. De kanselier gaat niet temin schoorvoetend akkoord omdat 'het einde van de straf maatregelen in zicht komt'. berlun De Duitse regeringsleider Gerhard Schroder nam zijn gast, de Britse premier Blair, gisteren mee naar een stukje historische grond aan de rand van Berlijn. Op de Glienicke Brücke werden ten tijde van de Koude Oorlog spionnen tussen Oost en West uitgewisseld. De twee regeringlei ders werden begeleid door een tolk. Executie live op televisie in Guatemala guatemala-stad ap Televisiekijkers in Guate mala konden gisteren rechtstreeks de terechtstel ling volgen van twee leden van een gevreesde ontvoer dersbende. Heel Guatemala kon zien hoe Amilcar Cetino Perez bleef steken in zijn laatste woorden, waarschijnlijk een gebed. Cetino en Tomas Cerrate Hernandez behoor den tot een beruchte ont voerdersbende, die dusda nige dreigementen aan het adres van familieleden van president Alfonso Portillo had geuit dat Portillo som mige verwanten voor de veiligheid naar Canada stuurde. „Het is niet iets wat je zou willen zien, maar je kan jezelf niet tegenhou den", zei Nerry Rinales, die de executie met drie van zijn personeelsleden in een autoplaatwerkerij in Guate- mala-Stad bekeek. Televisiekijkers zagen hoe een zwart gordijn openging, waarna Cetino te zien was, vastgesnoerd op een bed en met naalden in zijn arm. Vanuit een aan de wand be vestigde infuuszak begon gif in zijn aderen te stro men. De volgende elf minu ten toonde de televisie een hartmonitor, met een lijn die steeds vlakker werd. Daarna volgde een close-iip van de hand van Cetino die beefde en vervolgens stil bleef liggen- De executie van Cerrate begon daarna. Hij stond he vig te trillen en had volgens artsen een complete zenuw instorting toen hij de exe cutiekamer werd binnenge leid. Beide mannen ver klaarden onschuldig te zijn. Cetino en Cerrate zijn ter dood veroordeeld voor hun aandeel in de ontvoering en dood van Bonifassi de Botran, een 80-jarige telg uit een welgestelde familie. derden Molukkers verdronken Roep om vernieuwing in ZANU-PF psische marineschepen gisteren en vandaag gezocht naar overle- van de ramp met een t bij het eiland Sulawe- ;ens de autoriteiten wa- mensen aan boord van haya Bahari die gisteren iar weer zonk op onge- feventig kilometer van de lan Noord-Sulawesi. De Kers waren christelijke kers die het Molukse ei- Balmahera hadden verla ten om aan het religieuze ge weld te ontkomen. „Het zou een wonder zijn als we overlevenden zouden aan treffen", zei het hoofd van het reddingsteam vanochtend. De veerboot was gebouwd voor 270 passagiers. Door de toe stroom van vluchtelingen wa ren echter bijna vijfhonderd mensen aan boord. meldden dat honderden wanhopige mensen hadden geprobeerd een plekje op het schip te bemachtigen. Ook zaten dertig door het ge weld op Halmahera gewonde mensen op het schip. Ze waren op weg naar ziekenhuizen in Manado, de hoofdstad van Noord-Sulawesi. Op Halmahera werden begin vorige week bijna tweehonderd christenen door moslims ge dood. Bij andere incidenten kwamen de laatste weken nog eens tientallen christenen en moslims om. Na de laatste golf van geweld is het op Ambon sinds gisteren betrekkelijk rus tig- harare eelco van der linden correspondent De (blanke) boeren in Zimbab we zijn nog lang niet overtuigd van de nieuwe, vreedzame wind die in Zimbabwe waait sinds de parlementsverkiezin gen van het afgelopen weekein de. „Volgens onze informatie zijn de landbezettingen alleen maar toegenomen", zegt Step hen Crawford, voorman van de boerenbond CFU. De verkiezingen werden met klein verschil gewonnen door de regeringspartij ZANU-PF van president Mugabe. De opposi tiepartij MDC veroverde echter zoveel zetels dat de MDC als morele winnaar wordt be schouwd. President Mugabe heeft zich zeer verzoenend uit gelaten, maar de blanke boeren zeggen nog niet veel te merken van het nieuwe Zimbabwe. „De oorlogsveteranen houden nog altijd boerderijen bezet. Deze week zijn zelfs nieuwe bezettin gen begonnen. De regering laat zich ambiva lent uit over de kwestie. De mi nister van telecommunicatie, Chen Chimutengwende, heeft gezegd dat de bezettingen zul len doorgaan, maar ook dat 'vrede en veiligheid voorop staan'. Al voor de verkiezingen heeft Mugabe opdracht gege ven de blanke boeren te ontei genen. De boeren kunnen tot komende zondag protest aante kenen. De internationale ge meenschap beschouwt de wijze waarop de landkwestie zal wor den afgehandeld als cruciaal voor de vraag of Zimbabwe nieuw vertrouwen verdient. De druk op Mugabe is sterk toegenomen, ook in zijn eigen partij. De jongere garde beseft dat het roer om moet, wil ZA- NU-PF in 2002 de presidents verkiezingen winnen. Er is twee jaar om Mugabe de kans te ge ven zich terug te trekken, wat hij na de overwinning van afge lopen zondag met opgeheven hoofd kan doen. Niemand weet echter of 'de oude man' - hij is nu 76 jaar - bereid is tot zo'n gebaar. De nieuwe generatie politici binnen ZANU-PF pleit voor hervormingen. Een partijlid dat anoniem wil blijven, zegt dat een groep hervormingsgezinde ZANU-parlementariërs over weegt om bij tijd en wijle met de MDC mee te stemmen om de druk op de oude garde op te voeren. Ook zouden deze parle mentsleden overwegen naar de MDC over te stappen als de ZA NU-PF niet verandert. parus cees v Belt u iemand die in gesprek is? Dan toetst u vanaf nu gratis de 5. Als de ingesprektoon overgaat in de kiestoon is ToetsBijBezet ingeschakeld en verbreekt u de verbinding. Wanneer de gebelde het gesprek beëindigd heeft, gaat uw telefoon automatisch over. U neemt dan op en wacht tot de gebelde het gesprek beantwoordt. Kan het makkelijker? ToetsBijBezet kunt u direct gratis gebruiken. Zonder abonnement of aanmelding vooraf. Meer weten? Kijk op www.kpn.com of bel gratis Klantenservice Consumenten: 0800 - 0402. ToetsBijBezet kan gebruikt worden Vanaf en naar alle gewone en ISDN2-aansluitingen op het vaste net van KPN Telecom. ToetsBijBezet werkt niet bij gesprekken naar mobiele nummers, het buitenland, bedrijfscentralcs'cn 0800- en 0900-nummers. ToetsBijBezet werkt ook niet als u uw gesprek voert correspondent Frankrijk moet de komende zes maan den Europa een veilige haven binnen loodsen. Nog maar luttele jaren gele den zou het continent weinig vertrou wen hebben gehad in Chirac als voor zitter. Maar die angst is goeddeels ver dwenen. Chirac is een goede Europe aan geworden en hij wil spijkers met koppen slaan. Toen de Fransen bijna tien jaar geleden stemden over de euro, beefde Europa. Frankrijk stond te boek als een trotse natie, die niet zomaar zijn munt zou op geven. Grote denkers als Philippe Séguin en nog grotere demagogen als Charles Pasqua waren tegen de euro. Maar Frankrijk stemde voor. Toen Frankrijk drie jaar later, in 1995, Jacques Chirac tot president koos, heerste er andermaal onzekerheid op het oude continent. „Who are you, Mr. Chirac?", vroeg de Financial Times in een commentaar. Het antwoord kwam van eerdergenoemde Pasqua, de dema goog. „Chirac is een man die geen idee- en van zichzelf heeft", sprak deze politi cus. „Hij heeft alleen ideeën die hem zijn ingefluisterd. Zijn ideeën zijn eigen lijk de ideeën van de laatste persoon met wie hij heeft gesproken." Chirac was een ongeleid projectiel. Hij schurkte voor en na zijn zege in de pre sidentsverkiezingen aan tegen Pasqua, maar benoemde de gedreven Europe aan Juppé tot premier. Daarna begon hij zo veel Europese leiders te frequenteren, dat hij geleidelijk aan hun ideeën over nam. Chirac ging met pek om, en werd erdoor besmet. Het duurde even voordat het Europese gedachtengoed bij de man beklijfde. Een jaar nadat hij de maat van de gordijnen had opgenomen in het Elysée, raakte hij nog slaags met de Duitse zwaargewicht Helmut Kohl. Volgens Auteur Gabriel Milesi moesten beide heren letterlijk uit elkaar worden getrokken toen ze elkaar in een wandelgang te Dublin in kroeg- taal toespraken. Ze stonden volgens Mi lesi met rood aangelopen koppen op en kele centimeters van elkaar, terwijl me dewerkers verbijsterd toekeken. In die dagen wilde Chirac nog de Euro pese Centrale Bank onder politieke cu ratele stellen, een volgens Kohl verwer pelijk idee. Maar anno 2000 tornt Chirac niet meer aan de onafhankelijkheid van de bank, al blijft hij vinden dat de Frans man Trichet een veel betere Duisenberg zou zijn. De man die minder dan tien jaar gele den nog twijfelde aan de wenselijkheid van de euro, ontpopte zich deze week als een groot Europeaan. Hij reisde naar Duitsland, wandelde de Rijksdag binnen en sprak met zoveel woorden: „Ich bin ein Europaer". Frankrijk moet de Euro pese familie de komende zes maanden zien klaar te stomen voor gezinsuitbrei ding. De Europese Unie kan alleen Oost- Europa in de armen sluiten, als de be sluitvorming wordt verbeterd. Nu kun nen beslissingen nog op te veel terrei nen worden geblokkeerd door het veto van een enkel land. Maar waar Chiracs hart ligt. is duidelijk. In een opwelling van optimisme - een sentiment dat in zijn genen zit - beloof de Chirac de Polen drie jaar geleden al het EU-lidmaatschap in 2000. Dat zal wel 2005 worden, maar voor de Franse president blijven de Polen meer dan welkom. Nu Chirac zich de komende tijd met al ledaagsheden moet bezighouden, heeft hij weinig goesting voor het ontvouwen van grote filosofieën. Maar twee oudge diende partijleden, ex-premier Alain Juppé en oud-minister Jacques Toubon, schreven vorige week hun blauwdruk voor het Europa van straks. Zij willen dat de staatshoofden en rege ringsleiders van de EU een Europese re gering gaan benoemen voor een periode van drie jaar, en een president voor der tig maanden. Die regering maakt de Eu ropese Commissie en de Europese mi nisterraden overbodig, zodat bewinds lieden niet langer tussen hun eigen hoofdsteden en Brussel hoeven te pen delen. En het Europees Parlement moet een 'tweede kamer' krijgen, bestaande uit vertegenwoordigers van de nationale parlementen, waaraan de Europese re gering verantwoording verschuldigd is. Dit soort snode plannen bestond tot voor kort slechts in het brein van een enkele dagdromer. Zal Chirac ze overne men, zodra hij zijn EU-voorzitterschap tot een goed einde heeft gebracht? Jup pé en Toubon behoren tot de mensen die geregeld met de president het glas heffen. Als het waar is dat Chirac de ideeën ventileert van degene die hij het laatst heeft gesproken, dan kan dat een vingerwijzing zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5