Bumper aan bumper voor zegen Elian naar huis Gesprek van de Dag Acteurs met Paul Watson in actie tegen walvisvangst M VRIJDAG 30 JUNI 2000 ^oioiiiontor Zeven maanden nadat hij als drenkeling uit zee werd gevist, is het Cubaanse jongetje Elian met zijn vader naar huis terug gekeerd. In die tijd was het zesjarig knulletje een pion in een schreeuwerig schaakspel tussen de Cubaanse ballingenge meenschap in Miami en het regime van Fidel Castro in Cuba. Elian werd wereldnieuws. Uiteindelijk kwam zijn zaak tot aan het hooggerechtshof. De opperrechters besloten dat Elian te jong is om politiek asiel aan te vragen. In de zaak Elian heeft uiteindelijk het recht gezegevierd. Dat is een positief aspect van de uitkomst van dit drama. De Amerikaanse regering zwichtte niet voor de immense druk. De hysterische taferelen rond het huis van de familie van Elian in Little Havana, waren in velerlei opzicht schokkend te noemen. De anti-Cubaanse lobby in Washington is een poli tieke factor om rekening mee te houden. Vooral in een ver kiezingsjaar. Wat dat betreft was het een gelukje dat Clinton niet herkiesbaar is. Beide presidentskandidaten Bush en Gore lieten zich tijdens de affaire van hun minder goede kant zien. Bush liet zich door zijn conservatieve Cubaanse aanhang inpakken en Gore nam zekerheidshalve afstand van het beleid van zijn baas en justitieminister Janet Reno. Vanaf het begin liet de uit Miami afkomstige Reno zich niet intimideren door de Cubaanse ballingen. De jurist Reno besefte terdege dat het kind domweg door zijn familie in Miami in gijzeling was genomen. Na tal van mis lukte bemiddelingspogingen gaf zij agenten opdracht het kind met geweld te bevrijden. De bliksemactie verliep zonder slachtoffers, hoewel de familie daarna schaamteloos met een foto van een bange Elian de publiciteit zocht. Elian is nu met zijn vader naar huis. Daar waar hij hoort. Over een maand of twee zal hij volledig uit de puibliciteit ver dwenen zijn. Het is nog te vroeg om te zeggen hoe het kind zelf uit deze tragedie tevoorschijn komt. De ingetogen reactie op zijn terugkeer in Cuba is echter een gunstig teken voor de toekomstige betrekkingen tussen de aartsvijanden de VS en Cuba. De dooi die tussen beide landen lijkt ingetreden, kan mogelijk op termijn, maar pas na de dood van Castro, uit groeien tot een volledig herstel van de betrekkingen waarmee alle Cubanen gelukkig kunnen zijn. Vele De mens als streepjescode Hij is niet bang om beschuldigd te worden van pretenties. An ders noem je je programma niet De kern van de zaak. Dat wekt verwachtingen. Het lijkt soms wel of Karei van der Graaf al een eeuwigheid op de televisie is. Het praatprogramma Karei, dat hij al jaren presenteerde, was zo sleets geworden dat hij het aan het eind vorig seizoen terecht bij het oud vuil zette. Misschien wel te laat. Maar met Kern van de zaak was Van der Graaf dit televisie seizoen helemaal terug. Een ouderivets opgezet programma - een stelling, voor- en tegenstanders in de studio, interviews en reportages om aspecten van het onderwerp te belichten -, maar wel eentje met bijna altijd goed gekozen onderwerpen, dito gasten en verrassende uitspraken. 'Iedereen die verdacht wordt van een misdrijf moet z'n DNA afstaan voor een databank', luidde gisteravond de stelling. En Van der Graaf hamerde die stelling er meteen goed in met een interview meteen hoofd van de Amsterdamse recherche, die weieens wat meer zaken zou willen oplossen. ,,Het is een geschenk van God, dat iedereen die ergens is ge weest daar een spoor achterlaat", zei de rechercheur. Wil zat meteen met opgetrokken wenkbrauwen achter de televisie. Een geschenk van God? Materiaal waarmee je een DNA-profiel van een verdachte kunt vastleggen heb je zo, zei de rechercheur. ,,Dat kan met een wattenstaafje. Dan ben je een streepjescode in een compu ter, waar een naam aan vastzit." De voorstanders van het aanleggen van een DNA-databank waren in de studio duidelijk in de meerderheid. De agent uit Brabant, de vertegenwoordiger van het forensisch laboratori um, de hoogleraar strafrecht en de man die ooit verdacht was geweest van een moord en dankzij DNA-onderzoek was vrij gesproken: ze waren allemaal voor. Je kunt er moordenaars, verkrachters en inbrekers mee oppakken. Als je vingerafdruk ken van verdach ten mag nemen, waarom dan geen andere 'biologische sporen', vroegen ze zich af. De verdachte een naaldje in de vinger prikken oftivee haren uit het hoofd trek ken is genoeg. Maar het is een aantasting van de lichamelijke integriteit en de privacy, wierp Tweede Kamerlid Femke Halsema (Groen- Links) tegen. „Ik moet als medewetgever zorgen, dat van zo'n databank geen misbruik kan worden gemaakt." Zij vond de deken van de orde van advocaten aan haar zijde. Er zaten mooie uitspraken in het programma. De mooiste was misschien wel die van de ex-moordverdachte. Die had een 'glanzende carrière' als inbreker achter de rug. Tientallen inbraken had hij al gepleegd voordat hij gepakt werd. „Was ik maar na de tweede of derde keer gepakt", zei hij. „Dan had ik meer van mijn leven kunnen maken. En na al die voorstanders plaatste Karei van der Graaf tot slot de belangrijkste kanttekening bij het opzetten van een DNA- databank. „Willen wij een streepjescode in een computer zijn? Vertrouwen wij de overheid met die informatie?" De dis cussie, zei hij, zou doorgaan op de internetsite van het pro gramma. Leuk. Maar voor Wil was het programma wel vol doende. De toneelspelers Thorn Hoffman, Victor Löw, Kim van Kooten en Fedja van Huêt klimmen morgen in Amsterdam aan boord van het schip Ocean Warrior van milieu activist Paul Watson. Watson ver trekt voor een protest tegen de walvisvangst op de Faeroer-eilan- den tussen IJsland en Schotland. De acteurs werken mee aan de film Ocean Warrior, die over Wat son wordt gemaakt op basis van zijn gelijknamige autobiografie. Door met de oprichter van Green Peace en voorman van Sea Shep herd Conservation Society mee naar de Faeroer te gaan, hopen zij zich beter te kunnen voorbereiden op de film. Bovendien zouden ze inmiddels zo „begeesterd" zijn van Watsons werk, dat ze ook daarom meegaan op de expeditie. Er staan het gezelschap gruwelijke taferelen te wachten. De bevolking zou jaarlijks zo'n 2000 grienden, butskoppen, orca's en witflankdol- fijnen met pikhaken, speren en messen afslachten. Ze noemen de 'traditionele' jacht de 'Grind'. Offi cieel is het vlees voor consumptie, maar volgens waarnemers ligt er altijd een groot deel op het strand te rotten. Het kwikgehalte zou het vlees ook ongeschikt maken voor frequente consumptie. Watson trok er al eens eerder tegen ten strijde en werd toen met traangas granaten beschoten. Ook werden bemanningsleden gearresteerd. De belevenissen van Paul Watson Ter voorbereiding op de film Ocean Warrior gaat een aantal acteurs mee op het schip met die naam om deel te nemen aan een protest tegen de walvisvangst op de Faeroer-eilanden. Bemanningslid Peter Brown, Fedja van Huet, Kim van Kooten, Paul Watson, Thorn Hoffman en producent Bous de Jong staan klaar om in te schepen. foto anp en de acteurs zijn te volgens via het programma Tijd voor Twee van Frits Spits op Radio 2 en via internet (www.oceanwarrior.com). De film Ocean Warrior, die hon derd miljoen gulden kost en ge maakt wordt door Daniel films, wordt in oktober 2001 in de bio scopen verwacht. De regie is in handen van John Badham, bekend van onder meer Saturday Night Fever en Whose life is it anyway? Burgemeester kan de boom in De binnenkort te benoemen burgemeester Ermelo kan letterlijk de boom in. Enkele pla lijke ondernemers hebben een boomhut vo< eerste burger laten ontwerpen, die ruimte bi aan vier personen en bedoeld is als ambtsw Met dit initiatief protesteren de ondememei gen de woningnood in hun gemeente. Er mag in Ermelo niet of nauwelijks meer wi gebouwd en de huidige burgemeester blijft zijn pensionering in zijn eigen huis wonen, zen uit het huidige woningbestand in Ermel voor zijn opvolger niet gemakkelijk zijn. Dot bouwstop en door toenemende belangstellii van huizenkopers uit de Randstad is een zot schaarste op de woningmarkt ontstaan dat t prijzen de afgelopen vijfjaar met tachtig tot derd procent zijn gestegen. Volgens de Ermelose makelaar Philipine Vin staat het water de Ermelose woningzoekend middels tpt aan de lippen. Veel woningzoekj vestigen zich ten einde raad illegaal in vakaij woningen. „De enkele woningen die jaarlijkf gen worden gebouwd, zijn slechts een drupt de gloeiende plaat. Uitzicht op meer bouwvt is er niet door de starre opstelling van de pré Om van de nood een deugd te maken, heeft| gemeente Ermelo in samenwerking met de h ren van de zorginstellingen 's Heeren Loo, Sj nenheerdt en Meerkanten een plan opgestel binnen het parkachtige landschap van de int lingsterreinen nieuwe woningen te laten veni Door een gewijzigd beleid binnen de gehanl tenzorg verhuizen steeds meer inwoners vaA instellingen naar stedelijke leefgemeenschap waardoor de parken rond de instellingen ni| meer gebruikt worden en dreigen te verloedl Elsendorp sinds 1936 gewijde plek voor auto 's Geloof het of geloof het niet, maar er is een tijd geweest dat automobilisten meer dan eens in het jaar bumper aan bumper naar de Brabantse Peel tuften om in het kerk dorp Elsendorp hun blik te laten zegenen. Maar aangezien het eens zo rijke roomse leven behoorlijk wat zieltjes heeft verloren, besprenkelt pastoor Josephus Adrianus Geertrudus van den Nieuwenhof uitslui tend nog tijdens de eerste twee weekends van juli auto's en bestuurders met wijwa ter. „Vroeger stonden gelovige chauffeurs in de rij voor de zegen. Nu is het soms ook nog druk, al heb ik het idee dat veel men sen deze gebeurtenis vooral zien als de aanleiding voor een gezellig uitstapje." De boodschap die pastoor Van den Nieuwenhof in petto heeft voor iedere automobilist die daarvoor open staat, klinkt van uit de pastorie in Elsendorp als een preeK voor onthaasting. Ophouden met bumper kleven, gooit af die stress en rijdt ont spannen. Opzij, maak plaats, we hebben ongelooflijke haast, waar is het allemaal goed voor en waar dient het toe? De eer waarde heeft twee jaar geleden namens het Apostolaat van de Weg, de Christofoorbeweging voor veilig verkeer duizend stic kers laten drukken met de enigszins discutabele slogan 'Wie gelooft, haast zich niet!' Nog altijd wordt in Elsendorp met ontzag gesproken over pas toor Buscher als de geestelijke vader van het zegeningsritueel. Niet voor niets is ter plaatse een straat naar hem genoemd. Na dat een meisje van zestien noodlottig op een kruispunt was aangereden, kwam deze eerwaarde heer in 1936 tot de vrome gedachte dat de bemin de gelovigen in het kerkdorp voortaan zo veel mogelijk ge vrijwaard moesten blijven van verkeersleed. Van den Nieuwenhof: „Een miljoen folders zijn indertijd verspreid om in heel Neder land, een deel van België en Duitsland de plechtigheid on der de aandacht te brengen. En dat had gevolgen, hoor. Ik heb gehoord dat er vroeger filevor ming ontstond. Er was bijna geen plek meer om te parkeren, maar dat belette de mensen niet massaal naar de kerk te ko men voor de viering en vervol gens voor het ontvangen van de zegen. Wat mij betreft mogen die oude tijden herleven. Het is zeker de eerste zaterdagavond nog wel druk hoor, met zo'n tweehonderd auto's. Maar ach meneerke, de grote manifesta tie van destijds is het niet meer." Met vijftien dienstjaren in El sendorp op zijn conduitestaat maakt Van den Nieuwenhof zich op voor de zestiende vie ring. Eerder was hij vijftien jaar missionaris in Afrika en pastoor te Deume. Schalks beweert hij 88 jaar te zijn, dat wil zeggen 15 tropenjaren opgeteld bij zijn ei genlijke 73 lentes. „Dus ge zult moeten toegeven dat ik er nog patent uitzie." Eens in het jaar speelt de pas toor, nee is Van den Nieuwen hof Christoffel, patroon van vervoer en reizigers. Voor dit jaar heeft hij namens het 1800 leden tellende Apostolaat van de Weg, Christofoorbeweging voor veilig verkeer het thema 'Doelbewust samen onderweg' bedacht. „Er zijn per weekend drie vieringen. Eén op zaterdag avond om zeven uur, en twee op zondagmorgen, om negen en om elf uur. De mensen ko- Pastoor Josephus Adrianus Geertrudus van den Nieuwenhof: „Vroeger stonden gelovige chauffeurs in de rij voor de zegen. Nu is het soms ook nog druk, al heb ik het idee dat veel mensen deze gebeurtenis vooral zien als de aanleiding voor een gezellig uitstapje." foto ton van de meulenhof men van heinde en verre, zelfs uit Noord-Holland. Er is hier een groot parkeerterrein, waar al het blik wordt opgesteld zo als bij een veerpont. Eén voor eén worden ze door mij geze gend. Maar eerst is er de viering en ik kan gelukkig zeggen dat iedereen ook de kerk in komt.' Hij zegt de laatste jaren weer wat meer al dan niet beminde gelovigen onder ogen te heb ben gekregen. En dat komt vol gens hem, omdat-ie met zijn hoofd een paar keer op tv is ge weest. „Ik heb de indruk dat sommige mensen die de kerk ooit de rug hebben toegekeerd, toch weer iets zoeken. Al heb ik toch ook het vermoeden dat heel wat lieden de inzegening van voertuigen zien als aanlei ding voor een uitstapje naar de ze mooie, landelijke omgeving. Maar ik ga d'r nie naai- vragen welke gedachten mensen bij die zegening hebben. Ze moeten alles maar ervaren zoals het hun uitkomt." In zijn begintijd als pastoor in Elsendorp wilde bij Van den Nieuwenhof de kwajongen nog wel eens boven komen. Na zijn gebruikelijke verzoek richting chauffeur het portierraampje open te draaien, mocht hij graag baldadig een plens wij water in het gezicht van de be stuurder gooien. Nu doet me neer pastoor het wat kalmer aan, omdat de lol er voor hem nu wel een beetje af is. „Een zegen is nooit verkeerd. Vandaar dat ik alles zegen, ook paarden. In principe alle leven de wezens, alle schepsels God. Waarmee ik tegelijk aangeef ei genlijk niet de auto's, maar de mensen achter het stuur te ze genen. Ik probeer het aardse bestaan te koppelen met de Schepper, anders wordt het le ven hier platvloers." Verdiend wordt er niet aan de jaarlijkse invasie, want ach bes te meneerke, in het rond dui zend zielen tellende Elsendorp is er geen middenstand meer. „D'r is geen winkel meer over, hier. En dan is knap lastig as ge een pond suiker vergeten bent, dan kunde ge acht kilometer verderop naar Gemert." Nee, de garantie dat een auto mobilist na zijn zegen een jaar zonder schade vooruit kan, zal Van den Nieuwenhof niet ven. Maar het jaarlijkse zt ningsritueel tijdens de eei twee juliweekends is er o< voor bedoeld om chauffe goddelijke veiligheidsgon j te doen. „Ik probeer auto listen zo ver te krijgen dal een gegeven moment me zelf in gesprek raken en z dan toeroepen ho even, s pen met dat gejakker." Zijn ambt is met de jaren zwaard met een hogere n lijkheidsfactor. De decon nalisering van de samenk heeft aangemoedigd to,t e leegloop vanuit kerken. D middelbare schooljeugd aan zijn boodschap abso geen boodschap meer. 't somber van te worden. M ach, d'r zijn ook nog moo menten. Van de week kre nog een telefoontje van ie uit Nijmegen, van de Heil Landstichting om het preciseren. De vraag luid zijn auto kon worden ing gend. Aan de stem kon V; Nieuwenhof horen dat de niet meer één van de jonj, was. De man beaamde dèp middellijk. „Hij was zevei tachtig.En hij had net eeif: we auto gekocht. Da's toe kras, hè. Om nog maar te gen over de afstand die n moest afleggen. Van Nijn naar hier is voor iemand die leeftijd toch een respe' end." Hoe lang hij nog heeft al: toor in het Brabantse ker - Elsendorp, Van den Nieu^ hof zegt er geen flauwe n van te hebben. „Ik weet i wat de Heer met mij wil. heb ik niets te willen. Ma heb er een hard hoofd in nog een opvolger voor m komt. Zijne Hoogwaardig cellentie de bisschop hee Rips, Mortel en Elsendor werkverband gevormd. K er nog twee priesters. MaJ ik straks wegval, kan ik n indenken dat degeen die blijft en drie parochies m dienen zich nog met het nen van voertuigen zal ir Jammer, als er gebroken worden met deze traditie alles gaat nu eenmaal zo moet gaan." GERARD VAN PUTTEN Independent minnelijk Ik woon in het kleinste, en mooiste dorpje van Zuid- Holland. De parel van de bollenstreek. U begrijpt: dat kan zo niet blijven. Zodra onze bestuurders ook maar een mooi plekje, een stoere polder, of een bevallige uiterwaard aantreffen roe pen zij uit: korte metten, zet er een Vi- nex-woonwijk neer, leg er een Betuwe lijn doorheen, maak er een bedrijfster rein van. Toch heeft onze overheid tot op he den Warmond genegeerd. Waar schijnlijk werd ons dwergdorpje ge woon over het hoofd gezien. Maar nu gaat onze burgemeester weg. Ze willen haar in Rijswijk hebben. Dat is heel goed te begrijpen, want zij is een pittige, bekwame bestuurster. Ze heeft één eigenaardig trekje, ze denkt dat rijke mensen de hele dag in hun bolides over het grind van hun oprijla nen heen en weer rijden. Je hoort als maar het knerpen van hun grind,was steevast haar bittere klacht. Ze gaat nu naar het knerpen van het grind in Rijswijk luisteren en derhalve komen wij zonder burgemeesteres te zit ten. Wat zegt nu de Commissaris van de Koningin van Zuid-Holland? Warmond is het kleinste, zelf standige dorpje en daarom moet 't worden opgehe ven. Vooralsnog wordt er geen nieuwe burgemeester benoemd, maar dreigt het gevaar dat we bij Leiden, Sassenheim, Voorhout, Alkemade ofOegstgeest wor den ingelijfd. Vooral inlijving bij Leiden is een spookbeeld waar we in Warmond allemaal wakker van liggen. Dan gaan al onze mooie polders eraan. Lijden, de naam zegt genoeg. Kleinste dorpje: het is een reuze eigenaardig argu ment. Zodra Warmond wordt opgeheven, is immers een ander dorpje in Zuid-Holland de kleinste en kun je dat met hetzelfde argument opheffen. En zo ad infinitum, totdat Rotterdam en Den Haagde enige overgebleven gemeenten zijn. En die kun je dan bij elkaar voegen. Wij zijn een handtekeningenactie begonnen: War mond zelfstandig. Zelfben ik ook langs de deuren gegaan. Iedereen wilde meedoen. De lijsten werden uit mijn handen gegrist. Soms moest ik in ruil voor een handtekening, m 'n krabbel in een boek zetten. Eén allochtoon begreep niet waar het om ging, tot ik het woord Independent gebruikte. Yes, riep hij, in dependent, we must be independent. En ook hij te kende. Nu ben ik toch reuze benieuwd. Wat zal men doen? Negenennegentig procent van de Warmondenaren wil dat de gemeente zelfstandig blijft. Zal men zo'n duidelijk signaal desondanks botiveg negeren? Gelet op het feit dat ondanks alle protesten zo'n monstru euze bestuurlijke miskleun als de Betuwe-lijn is doorgezet, vrees ik het allerergste. Leven wij nog wel in een democratie? Of zuchten wij onder regen ten- terreur? Als Warmond, ondanks het feit dat bijna iedereen in het dorpje zelfstandig wil blijven, toch bij een grotere gemeente wordt ingelijfd, zal dat voor mij het bewijs zijn dat Nederland is afgegleden naar een schijndemocratie. Warmond heeft z'n financiën op orde. Er is bepaald geen bestuurlijke chaos. Integendeel, gemeenteraad en wethouders functioneren uitstekend. Er is dus geen enkele deugdelijke reden voor opheffing. Geef ons alsjeblieft een nieuwe burgemeesteres. En als zo iemand niet te vinden zou zijn, omdat Warmond zo piepklein is, wil ik desnoods zelf wel onbezoldigd burgemeester worden. Pardon, moet 't beslisteen vrouw zijn? Nou, daar is in mijn geval ook nog wel een mouw aan te passen. Als we maar zelfstandig blijven! De politie van Lon den heeft drie man nen aangehouden die verdacht worden van betrokkenheid bij de diefstal van drie kof fers van Spice Girl VICTORIA ADAMS in april. Een van de ar restanten is een me dewerker van de ba gageafdeling van de luchtvaartmaat schappij British Airways. De Louis Vuitton-koffers van ongeveer 7500 gulden per stuk verdwenen in april op de Londense luchthaven Heathrow. Zij verdwenen toen Adams met haar echt genoot, voetballer David Beckham, op weg van Miami naar Manchester een tussenlanding op de Londense lucht haven maakte. Volgens de politie wer den bij een huiszoeking kleren gevon den die uit de koffers afkomstig waren. British Airways bood Adams een scha devergoeding van 100.000 pond (hui dige waarde ongeveer 350.000 gul den) aan om het leed te verzacl maar dat vond zij onvoldoende. P gens haar had de luchtvaartma^ schappij haar op zijn minst gratP steklastickets voor haar, haar mf1 hun zoontje gedurende heel huf moeten aanbieden. I) Muesli is niet voor iedereen g#" Een Brit moest er ruim dertig jap niezen, elke dag een paar hond«f keer. Uit een allergietest bleek I. delijk dat PATRICK WEBSTER P gen haver en eigeel kan. Sinds r muesli en eieren meer eet, is hë* zen gestopt. De inwoner van BoF' mouth wil nu het nationale gezoc heidssysteem van Groot-Brittanr aanklagen, meldt de Britse omrf BBC. Hij is er uiterst verbolgenP dat de zestig artsen die hij de af1 pen jaren bezocht, faalden bij gnose. Een dokter beweerde zelf Webster allergisch was voor zicF Ook drie ziekenhuisopnames m|' niet baten. r

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2