Mitsubishi Pajero stoer en exclusief Weg en wiel AutoRAI weer begin februari Goedkopere Space Wagon Nissan Tino ook als hybride Motorreiniger van Valvoline Automobielbedrijf Oudshoorn B.V. European Bike Week 2000 3eugeot maakt museum groter HUISMAN Eerste facelift voor Sharan en Alhambra Renault mikt op 42 volt Racewiel met zestien spaken REDACTIE PETER LODEWIJKS Het grootste auto-evenement van Nederland, de personenau- to-RAI, vindt volgend jaar plaats van 8 tot en met 18 februari in de RAI te Amsterdam. Zoals gebruikelijk laten alle merken zien wat ze te bieden hebben. Daarnaast belooft de AutoRAI het publiek onder het thema The Magic Wheels of Freedom veel spektakel, zoals een autosportpaviljoen, een 4x4-circuit, een conceptcar-route, een overzicht van exclusieve droomau to's en een tentoonstelling Auto in de reclame. De AutoRAI is op werkdagen geopend van 11 uur tot 22 uur en in het weekeinde van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs bedraagt 25 gulden en er zijn ook weer diverse kortingsregelingen. )e Mitsubishi Space Wagon, et grootste model uit de ruim- :auto-reeks van deze Japanse utofabrikant, is sinds kort le erbaar met een 2.0 liter benzi- lemotor. Deze machine komt ïaast de bestaande 2.4 liter mo or met directe benzine-inspui- ing (GDi) en zal voor een lage- prijs worden aangeboden: 6.995 gulden. )e 2.0 liter benzinemotor is af komstig uit de Space Runner en •vert 136 pk. Deze motor wordt gecombineerd met het GLX-uitrustingsniveau en dat omvat onder meer elektrisch bedienbare ramen vóór en ach ter, elektrisch verstelbare bui tenspiegels, een boordcompu ter, centrale portiervergrende ling met afstandsbediening en airbags voor de bestuurder en de passagier. De auto wordt bo vendien standaard in 7-zits uit voering geleverd met banken op de tweede en derde zitrij. 3m tegemoet te komen aan de teeds strengere milieueisen en le wens naar een lager energie- rerbruik heeft Nissan in Japan ien hybride-uitvoering van de Ümera Tino uitgebracht. Van le milieubewuste midi-ruimte- vagen is in mei een eerste serie ran honderd exemplaren op de narkt gebracht om de belang- telling te peilen. )e hybride Tino is gebaseerd p de versie met 1.8 liter benzi- emotor. Daaraan is een 17 ki lowatt sterke elektromotor toe gevoegd met een compacte li thium accu. Een elektronisch systeem bepaalt onder welke omstandigheden de benzine motor, de elektromotor of een combinatie van beide wordt ge bruikt. Beide motoren zijn ge koppeld aan Nissans continu variabele transmissie om de ef ficiëntie nog verder te verho gen. Het energieverbruik en de C02-uitstoot kunnen tot 50 procent lager uitvallen. Mazda MPV: 'Interieur van het Jaar' Iet Amerikaanse blad Auto Interiors heeft in Detroit de nieuwe Jazda MPV bekroond met de 'Truck Interior of the Year Award'. Is argument voor deze keuze bracht de jury naar voren dat niet lleen een stijlvol ontwerp van een auto attractief is voor nieuwe opers. Een functioneel en comfortabel interieur zal in veel geval- en de keuze voor een auto bepalen. De Mazda MPV beschikt vol- ens het blad over de meeste voorzieningen die het verblijf gedu- ende lange tijd in een auto aangenaam maakt. Tweede in de ver- iezing werd de BMW X5 en de Dodge Dakota Quad Cab eindigde Is derde. iynPower is de naam van een lieuw middeltje van Valvoline raarmee het brandstofsysteem an een benzinemotor kan rorden gereinigd. Het is een einiger met synthetische be- tanddelen, die zijn ontwikkeld 'oor de hedendaagse motoren net de nieuwste brandstoftech- lieken. Iet SynPower Complete Fuel ystem Cleaner dient eens per 0.000 kilometer te worden toe gepast. Het product reinigt vol gens de fabrikant het complete systeem, waardoor het motor vermogen wordt hersteld en de motor soepeler loopt. Daarnaast heeft Valvoline ook SynPower Super Concentrated Fuel Injector Cleaner dat voor regelmatig onderhoud eens per 5.000 kilometer dient te worden toegepast. Beide middeltjes zijn verkrijgbaar bij de betere vak- handel en garagebedrijven. A MITSUBISHI lan de Faker See in de Oosten- ijkse provincie Karinthië wordt ?an woensdag 6 tot en met zon- lag 10 september de European like Week 2000 gehouden. Het ivenement moet de Europese egenhanger gaan worden van Amerikaanse motorspektakels üs de Daytona Bikeweek of iturgis. loewel de Europese variant 'en initiatief is van Harley-Da- idson, heeft de organisatie he loten er een open 'event' van e maken. Tijdens het treffen ijn dan ook andere motormer- Iet fabrieksmuseum van Peu- eot in het Franse Sochaux is link vergroot. De expositie- uimte groeide van 2.000 naar .000 vierkante meter en biedt iu plaats aan alle autotypen die 'eugeot ooit bouwde. Daar- laast is de collectie van peper- nolens, fietsen, motoren, kof- iemolens, zaagbladen en tand- rtsgereedschappen gebleven. )aarmee worden twee eeuwen geschiedenis van Peugeot in )eeld gebracht. 'eugeot heeft de autohistorie inderverdeeld in acht perio- len, die in het betreffende ijdsbeeld zijn ingericht. Zelfs iet oudste model zoals de Vis Is uit 1894 is te bewonderen n uiteraard is ook de nieuwe 07 vertegenwoordigd. Dit jaar rekent Peugeot op 100.000 be oekers, volgend jaar verwacht nen er 200.000. ken met hun berijders welkom. Zodat ook zij kennis kunnen nemen van het Harley-gevoel. Op het programma staan onder meer een dagexcursie door drie landen, een 'bergop' avontuur en een massale motoroptocht. Naar verwachting zullen meer dan 10.000 motoren met hun berijders op dit spektakel afko men. Een uitgebreid informa tiepakket kan worden verkregen bij de officiële H-D-dealers in ons land of telefonisch worden opgevraagd via tel. 071 5813 Gazelle Yamaha-pas Batavus Éjj^J Batavus elektra Tomos BJP Vespa \JM Loekie 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Na het jaar van de ruimte wagens, met de Space Star, Space Runner en Space Wagon in het middelpunt, heeft Mitsubishi 2000 uit geroepen tot het jaar van de 4WD, de terreinauto. En zo verscheen eerst de handzame 3-deurs Pajero Pinin, gevolgd door een compleet nieuwe Pajero. LAGE VUURSCHE De Pajero is één van de meest verkochte grote terreinauto's ter wereld, maar in Nederland gaan er jaarlijks rond 600 de deur uit. Gezien de grote mate van exclusiviteit is dat best nog een aardig aantal. We hebben het uiteindelijk over een auto die al gauw een ton kost. De nieuwe Pajero slaat op tech nisch gebied nieuwe wegen in en volgens off-roadspecialisten laat hij zelfs zien welke koers de meeste 4WD's in de toekomst zullen volgen. In dat opzicht kan de Pajero dus toonaange vend genoemd worden. Het is een forse auto die hoog op de hele dikke wielen staat, met uit gebouwde wielkasten, een mo torkap als van een truck en de uitstraling van een stoere ruim tewagen. Zeker met de 5-deurs Pajero, genaamd Long Body, staat er een monumentale au tomobiel voor de deur. In dit geval leveren de forse buitenmaten ook de nodige in terieurruimte op. Waar in de meeste grote terreinwagens enorm veel ruimte verloren gaat aan een ietwat grofstoffe- lijk chassis van dikke stalen bal ken, beschikt de Pajero over een soort zelfdragende carros serie. Waarin de draagbalken als het ware zijn weggewerkt. Het promoveert de Pajero van Vooral de 5-deurs Pajero Long Body is een monumentale automobiel. klassieke 4WD (een soort com fortabele truck feitelijk) naar de luxe ruimtewagen-klasse. Voor al de grote 5-deurs Pajero kan men in menig opzicht bijna in één adem noemen met de zo genoemde SUV's, Sports Utility Vehicles. Ruimtewagens met terreinmogelijkheden. Want een begaafd off-road model blijft het. Zijn bodemspeling is dankzij de nieuwe bodemgroep eerder groter dan kleiner, de 4WD-techniek biedt alles waar liefhebbers om vragen en op zijn brede banden is de Pajero in zeer ruw terrein niet af te bluffen. Ook al heeft hij wat ei genzinnige trekjes. Er schuilt immers nog steeds een brok ta melijk groot uitgevallen tech niek onder de motorkap en de bodemplaat. Voor de aandrijving is er keuze uit een vernieuwde versie van de 3.5 liter GDi benzinemotor, de wat oudere 2.5 liter diesel en een nieuwe 3.2 liter direct inge spoten dieselkrachtbron. Waar bij de laatste naar onze smaak de aanrader is. Gespierd, een maal op gang opvallend rustig en een ook zuiniger dan de gro te benzineversie. Toch onderscheidt vooral de 5- deurs Pajero zich nog het meest door zijn comfort en zitruimte. Natuurlijk is er aan technische snufjes en exotische uitrusting zo ongeveer alles aan boord wat men mag verwachten. In deze prijsklasse kan dat bijna niet anders. Zeker een indrukwekkend auto mobiel, die Pajero. Maar wie De in een gezamenlijke fabriek gebouwde tweelingzusjes van de Ford Galaxy, de Seat Alhambra (boven) en Volkswagen Sharan (onder), krijgen een nadrukkelijker familiegezicht. foto s pon Een jaar of tien geleden besloten Ford en Volkswagen met elkaar een multifunctionele minivan ofwel ruimtewagen te gaan bouwen. Dit om op een kostenbesparende ma nier te kunnen meedoen aan de op komst van dit type auto. Ze richtten de gezamelijke firma AutoEuropa Automoveis Limitada op en vestig den die in Portugal. Beide partners nemen voor 50 pro cent deel in dit project en voeren gezamelijk het management. Volks wagen is daarbij verantwoordelijk voor het ontwerp en Ford houdt zich voornamelijk bezig met het produktieproces en beheert dus de fabriek. In de tweede helft van de jaren ne gentig rolden de eerste exemplaren de fabriekspoort uit. Inmiddels zijn er drie modellen: Ford Galaxy, Volkswagen Sharan en Seat Alham bra. De laatste twee zijn nu toe aan hun tweede generatie. Met is alweer vijfjaar geleden dat Volkswagen de Sharan op de markt bracht. Tijd voor een ingrijpende fa celift, vond het bedrijf uit Wolfs burg. Dezer dagen wordt de ver nieuwde ruimtewagen leverbaar. De buitenkant kreeg een opfrisbeurt en met de nieuwe styling van front en achterpartij sluit de vormgeving van de Sharan weer volledig aan bij de huidige Volkswagen-lijn. Design- kenmerken van de Golf, Bora, Polo en Passat zijn terug te vinden in het nieuwe uiterlijk. Het front wordt nu gedomineerd door de in carrosse- riekleur uitgevoerde grille. Maar de grootste veranderingen zit ten onderhuids. Het interieur van Renault voorziet in de ko mende jaren een toenemend gebruik van elektrische en elektronische onderdelen, waardoor het elektriciteits verbruik zal toenemen. Een auto in de topklasse die nu 1.5 kW verbruikt, zal over en kele jaren op 5 kW zitten. Volgens Renault is daarom de overstap naar een boord- spanning met een hoger voltage noodzakelijk. De Franse autobouwer mikt zo als veel andere merken op 42 volt als nieuwe standaard. Men is er zelfs al enige tijd mee aan het experimenteren in een speciaal prototype van de Scénic. Deze auto be schikt over een combinatie van vliegwiel, startmotor en dynamo, die een spanning van 42 volt opwekt. Waar schijnlijk komt als tussen stap in 2004 een auto op de markt met zowel 12 als 42 volt spanning, waarna in on geveer 2007 helemaal op 42 volt wordt overgestapt. MILJONAIRS foto mitsubishi motors koopt zoiets? De auto is name lijk groot en zwaar, héél groot en héél zwaar. En hij kost ook een paar centen. De korte uit voering begint bij 84 mille en de Long Body is zelfs niet onder de ton verkrijgbaar. Die begint om precies te zijn bij 105.495 gul den en loopt door tot 129 mille. En waar in Nederland kan men nog met de auto het terrein in? Hij zal het dus voornamelijk van zijn stoere voorkomen en exclusieve uitstraling moeten hebben. Volkswagens MPV werd bijvoor beeld compleet vervangen. Niets is hetzelfde gebleven. Een hoog reis- comfort was til een van de sterke punten van de Sharan. Dat is nog verder verbeterd. Het zitcomfort van de stoelen is toegenomen vergele gen bij het voorgaande model.Ver- der werd het motorenprogramma uitgebreid met twee nieuwe kracht bronnen, een 115 pk sterke TDi en een dynamische 2.0 liter V6 benzi nemotor met een vermogen van 204 pk. Bij de Sharan kan men nu kiezen uit drie benzinemotoren en twee diesels. Standaard is een handge- schakelde 6-versnellingsbak. Tegen meerprijs is voor de meeste moto ren ook een 5-traps automatische transmissie met tiptronicfunctie le verbaar. Voor Seat is de Alhambra vooral een auto om het imago mee te verster ken. Na de eerste facelift heeft deze MPV de bekende familiegrille, waar bij het centrale deel van de grille met het Seat-logo wel heel erg groot is uitgevallen. Net als de Sharan krijgt de Alhambra genoemde ver beterde motoren, standaard een 6- bak en een opgewaardeerd interi eur. De verschillen tussen deze twee concernbroers blijven dus beperkt tot wat uiterlijke afwijkingen en een verschil in uitrusting. In afwerking en rijgedrag doet de Al hambra absoluut niet onder voor de Sharan en de Galaxy. Wel is hij de goedkoopste van de drie en de ver wachting is dat dat zo blijft. De prij zen van de Seat MPV zijn namelijk nog niet bekend, terwijl de Sharan te koop is vanaf 63.800 gulden. FIAT In het Poolse Tychy is on langs de halfmiljoenste Fiat Seicento van de band gerold. Wat zijn voorganger Cinque- cento in 48 maanden deed, presteerde de Seicento in slechts 31 maanden. Van de 500.000 gebouwde exempla ren waren er 140.000 voor de thuismarkt Polen en ruim 200.000 voor de Italiaanse markt. De Fiat Seicento wordt momenteel in 35 landen gele verd, waaronder Nederland, waar inmiddels 17.000 exem plaren zijn verkocht. In ons land is de Seicento sinds voorjaar 1998 te koop. FORD De 2,5 miljoenste Mondeo liep eind mei van de band in de Belgische Ford-fabriek te Genk. De Mondeo kwam in 1993 op de markt. Ford Genk is de enig*. ...briek die de Mondeo produceert. Bijna 97 procent is bestemd voor ex port naar meer dan 60 lan den. Dagelijks rollen er 1.500 Mondeo's en 450 Transits van de band. Ook levert Genk wielen en carrosseriedelen aan andere Ford-fabrieken. PEUGEOT Precies 20 maanden na de lancering van de Peugeot 206 is het miljoenste exemplaar van de band gekomen. Om dat de 206 in diverse fabrie ken wordt gefabriceerd (to taal 3.070 per dag), was het niet geheel duidelijk waar de miljoenste vandaan kwam. Peugeot houdt het op de fa briek te Mulhouse, waar elke dag 1.730 auto's van het type 206 van de band lopen. Pois- sy bouwt er 440 (later dit jaar oplopend naar 800) en in het Britse Ryton zijn dat er 740. Ook worden er nog 160 206'en gebouwd in Argenti nië. Eind 2000 volgt Brazilië. RENAULT De nieuwe Clio heeft begin dit jaar de eerste miljoen- grens bereikt. Dat gebeurde slechts 22 maanden na de lancering van dit Franse suc cesnummer. Dagelijks rollen er 2.600 Clio's van de band in drie Europese fabrieken (Frankrijk, Spanje en Slove nië). Renault wil in ieder ge val het productierecord van de vorige Clio (ruim 4 mil joen) evenaren. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Een fietswiel heeft zesendertig spaken. Een normaal fiets wiel althans. Fabrikanten van racewielen slagen erin met steeds minder spaken toch ster ke wielen te maken. Zo levert Shimano sinds kort wielen voor racefietsen met maar zestien spaken. Deze wielen zijn lichter en ae- rodynamischer dan wielen met 36 spaken, want stalen spaken hebben een niet te onderschat ten gewicht en geven lucht- weerstand. Bijzonder van de zestien spaken is dat ze ge vlochten zijn volgens een 'late raal crossover patroon', waarbij de kop van de spaak in de zij kant van de velg is verankerd en het draadeinde bevestigd wordt aan de n^af. Deze is voorzien van vier hoge flenzen, opstaan de randen, waaraan de spaak wordt vastgemaakt. Bij normale wielen gaat de kop van de spaak in de naaf en het draa deinde met nippel in de velg. Met slechts zestien spaken kon Shimano toch een sterk wiel maken, omdat ze op een bij zondere manier kruislinks zijn gespaakt. De optredende span- Slechts zestien spaken en toch een sterk wiel. ningen in de velg worden zon der problemen gelijk over het wiel verdeeld. Het type WH7700 is bedoeld voor de onderdelengroep Dura- Ace en is verkrijgbaar voor draadbanden en tubes. Prijs 1.499 gulden. Hef type WH6500 is geschikt voor de groep Ulte- gra en is uitsluitend te koop voor draadbanden. Prijs 1.199 gulden. Bij de prijs is een speci ale hoes voor de wielen inbe grepen. Verkrijgbaar bij Shima no Service Centers. Fietsweerbericht Speciaal voor fietsers in het tekening shimano woon-werkverkeer zet de ANWB samen met Meteo Con sult met ingang van heden een weerbericht voor fietsers op het internet. Rond drie uur in de middag komt de weersverwach ting beschikbaar voor de vol gende vroege ochtend en de namiddag. De fietser krijgt ge gevens over windkracht, wind richting, neerslag en tempera tuur. Te raadplegen op ww- w.anwb.nl/fietsweer. ANWB-le- den kunnen bovendien een gratis abonnement op het weerbericht nemen. Zij krijgen dan dagelijks een e-mail met de weersverwachting. Producent van modelauto's Re veil brengt onder meer schaal modellen op de markt die een bijzondere betekenis hebben in de autohistorie. Dit voorjaar is het de beurt aan de Volvo PV 544, beter bekend als de Katten- rug. De geschiedenis van deze Zweedse klassieker gaat terug tot 1944, toen de Volvo PV 444 voor het eerst werd gepresen teerd. In navolging van de Volkswagen Kever moest deze 'PersonVagn' 444 (4 zitplaatsen en het bouwjaar '44) als 'volks auto' voorzien in de behoefte van de Scandinavische naoor logse markt. Tussen 1947 en 1965 werden er 444.000 ge bouwd, waarvan er 100.000 naar Amerika gingen. In 1955 werden de twee kleine achter ruitjes vervangen door één grote en drie jaar later, toen de opvol ger PV 544 op de markt kwam, verdween ook de spijl uit de voorruit. Ook toen was Volvo al volop bezig met veiligheid, want de PV 544 staat bekend als de eerste, in serie gebouwde au to met een veiligheidsgordel. foto revell

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29