heeft zijn uitdagers terug Tijd begint te dringen voor sprinter Jeroen Blijlevens Tour de France Ploegentijdrit, witte trui en Mont Ventoux terug in Tour VRIJDAG 30 JUNI 2000 Ullrich en Pantani lijken Armstrong te kunnen bedreigen Jan Ullrich. gezeten. Overigens, het onderdeel waar op Armstrong vorig jaar de meeste winst boekte - de tijdrit - is ingekort van 120 tot 75 kilo meter. Er zijn twee 'chrono's'. Op de eerste dag (16 kilometer) en de laatste vrijdag (59 km). Terug in het tourschema is de ploegentijdrit, voor het eerst sinds 1995 toen Gewiss-Ballan (Berzin, Oegroemov, Riss) won. Telekom, winnaar in de Ronde van Zwitserland, en US Postal lijken over de sterkste ploegen voor deze discipline te beschik ken. De ploeg 'doet' het zonder Andreas Klöden. Hij won dit seizoen Parijs-Nice en de Ron de van Baskenland. Ullrich kan in de bergen als vanouds reke nen op de steun van Udo Bölts, Guiseppe Guerini en Alberto El- li. Voor de vlakke etappes en de ploegentijdrit is er Alexande Vinokourov. Lance Armstrong kan rekenen op de steun van vooral Tyler Hamilton, winnaar van de Dauphiné-etappe naar de Mont Ventoux en ook algemeen win naar van de Dcluphiné Libéré. Behalve begenadigd klimmer rijdt hij in Tour-tijdritten altijd bij de eerst tien. De ploeg van Telekom lijkt in de breedte FOTO REUTERS (bergen, vlakke, ploegentijdrit) iets sterket dan US Postal. Naast de favoriet en zijn twee voornaamste uitdagers kent de Ronde van Frankrijk een impo sante rij outsiders. Belangrijkste zijn: Alex Zülle (vorig jaar twee de), Fernando Escartin (derde), Fransesco Casagrande, tweede in de Giro maar wel nummer één op de UCI-ranglijst en Lau- rant Jalabert, die vorige weck nog zei dat de Tour niet langer een obsessie maar een uitda ging voor hem is. Jalabert heeft na de Tour van de politie-inval- len (1998) ruim een jaar uitslui tend buiten Frankrijk gekoerst. En wat te denken van Michael Boogerd (vorig jaar 56ste en beste Nederlander) en Frank Vandenbroucke, de Waal die in het voorjaar werd geteisterd door een mysterieus virus? Ri chard Virenque gaat op jacht naar zijn zesde bergprijs. Erik Zabel, leider in het wereldbe- kerlassement, is de belangrijk ste kanshebber voor de groene trui. Hij heeft er al vier op een rij binnen. laan Kirsipuu, Tom Steels, Jimmy Casper en wel licht Jeroen Bijlevens hopen bij afwezigheid van Mario Cipollini op dagsucces. Een maand geleden nog maar liet de Tour de France van dit jaar zich simpel voorbe- schouwen. In de 87ste Ronde van Frankrijk zou het ongeveer zó gaan: Lance Arm strong pakt in de tijdrit op de eerste dag in Futuroscope het geel, versterkt zijn positie drie dagen later in de ploegentijdrit van Nantes naar Saint-Nazaire, verliest de trui daarna in de vlakke lange aanloop naar de Pyreneeën aan een sprinter, maar her neemt in de eerste bergrit de leiding, controleert met zijn ploeg vervolgens de koers, geeft in de Alpen links en rechts wat ritjes weg en staat op zondag 23 juli in het geel op de Champs-Elyseés. Zo zou het gaan. jaar. Maar dacht hij nog serieus te worden genomen na zijn strapatsen bij zijn rentree in de Midi Libre (hij kwam meteen ten val) en in de Classique des Alpes, waar hij nog tijdens de neutralisatie (tussen 0 èn 10 ki lometer) afstapte? Maar ineens waren ze er toch en stonden de twee renners, over wie zelfs werd getwijfeld of ze überhaupt in Futuroscope zouden verschijnen, weer als uitdager geregistreerd. Enige glans Felice Gimondi, de Tourwin naar van 1965, had het toch nog niet zo gek gezien toen hij er bij de 'piraat' op aandrong in de Giro te starten om ritme op te doen en de sores van de justiti ële onderzoeken naar doping- gebruik te vergeten. In de laat ste week kreeg Pantani in de schaduw van zijn ploegmaat Stefano Garzelli zowaar enige glans terug. En Rudy Pevenage, assistent-ploegleider van Tele kom, bleek er niet zo ver vanaf te zitten met zijn stelling dat Ullrich precies op tijd klaar zou zijn. Ullrich worstelt met een stof wisselingsprobleem waar de professoren van de universi teitskliniek van Freiburg, de huiskliniek van Telekom, maar geen vinger achter kunnen krij gen. Het komt ongeveer hier op neer: om dezelfde hoeveelheid vet te verbranden als zijn colle ga's moet Ullrich veel langer en intensiever trainen en koersen. Niet rijden betekent automa tisch gewichtstoename. Ter voorkoming daarvan stapte Ullrich thuis in Merdingen, on danks een rugblessure die deel name aan wedstrijden onmoge- lijk-maakte, dagelijks op de fiets voor trainingstochten van 200 kilometer en meer door het Zwarte Woud. Soms alleen, meestal in geselschap van de jeugdploeg van Telekom. Kilometers maken, trainen in afzondering en de wedstrijden links laten liggen - Greg Lem- ond en Miquel Indurain begon nen er eind jaren tachtig mee en hadden succes. Bjarne Riss (1996) en Jan Ullrich (1997) ko pieerden de aanpak die door Marco Pantani werd doorbro ken. De klimmer won in één jaar (1998) Giro en Tour. Met de zege van Lance Arm strong zijn we weer terug bij de 'oude' aanpak. Het gevolg van deze programmering is dat top pers elkaar nog maar zelden ontmoeten. In de Ronde van Valencia was Armstrong zo ver baasd Pantani te zien dat hij wel een uur naast hem reed, alsof hij niet kon geloven dat het echt de piraat was. Ullrich is Armstrong nog helemaal niet tegen gekomen. Sinds Ullrich in 1993 in Oslo wereldkampioen werd bij de amateurs en Arm strong een dag later bij de be roepsrenners, hebben ze elkaar zelden bestreden. De ziekte van Armstrong, die in 1997 en een groot deel van 1998 was uitge schakeld, kan daar niet los van worden gezien maar het zegt wel iets over de veranderde wedstrijdbenadering. Het is de Tour die belangrijk is, een hele tijd niks en dan de rest.. Uitgekiend Daartoe aangezet door ploeg leider Johan Bruyneel, die ac cepteerde dat voor het publiek van zijn Amerikaanse werkge ver (US Postal Service) alleen de Tour interessant is, reed Arm strong dit jaar weer een uitge kiend programma. Daarin paste overigens niet de Route du Sud, vorig jaar Armstrongs laatst test. Nu verkoos hij, net als Pantani, de laatste weken thuis te blijven. In de Dauphiné werd duidelijk dat de aanpak van Bruyneel en Armstrong weer juist is geweest. „Als een horloge", beschreef L'Equipe de tijdrit van Arm strong over 35 kilometer tussen Saint Etienne en Saint Chamond. Later op de flanken van de Mont Ventoux, ook in de Tour opgenomen, werd duide lijk dat hij de kwaliteitsklimmer is van een jaar geleden. Armstrong is inmiddels 28 (door de geschiedenis heen de ideale leeftijd voor een Tour winnaar), in het najaar van 1999 vader geworden van een zoon (Luke) en vastberadener dan ooit zijn Tourzege te pro longeren. Volgens Chris Carmichel is Armstrong nu al beter dan vorig jaar rond deze tijd, ondanks een korte periode van inactivi teit na een val tijdens een trai ning. Een hersenschudding hield hem enkele dagen van de fiets. Volgens de 'berekeningen' van Carmichel zal zijn pupil straks in de tweede week van de Tour twee procent beter zijn dan vorig jaar. Alsof Armstrong een Formule I-bolide is en zijn trainer de monteur. Armstrong is erop gebrand zijn zege te prolongeren. Nadat Le Monde hem beschuldigde van het gebruik van corticosteroï- den, heeft hij even overwogen zijn woonplaats Nice de rug toe te keren en definitief in de Ver enigde Staten te gaan wonen. Maar onder meer de betere trainingsmogelijkheden hebben het gezin Armstrong aan de Cote d'Azur gehouden. En nu wil Armstrong de 'Fransozen' graag een lesje leren. Ter herinnering: Le Monde bracht de 'primeur' van het ge bruik van corticosteroïden door de Amerikaan. Later bleek er een minieme hoeveelheid in een tube billenzalf te hebben In het eerste jaar van het nieuwe millennium keert de Tour de France terug naar de basis, be ploegentijdrit is terug, de witte trui voor de beste jongere en de beklimming van de klassieke Mont Ventoux staat weer op het programma. De Tour kent een lange, vlakke aanloop. De vermoedelijke een tonigheid van de massasprints wordt slechts doorbroken op de vierde dag, als tussen Nantes en Saint-Nazaire een ploegentijdrit van 69 kilometer wordt gehouden. Dit onderdeel is voor het eerst sinds 1995 weer in de route opgenomen. De tijd wordt opge maakt aan de hand van de vijfde renner. Om te voorkomen dat kopmannen van mindere ploegen meteen zijn uitgeschakeld voor het algemeen klassement, is er een maximum gesteld aan het verlies (vijf minuten). De laatste keer dat de Tourwinaar lid was van de ploeg die de ploegentijdrit won, was in 1980 (Joop Zoetemelk, TI Raleigh). Pas in de tiende etappe duiken de Pyre- neeën-cols op. Dat zijn er dan wel meteen drie op één dag (Ma- rie-Blanque, Aubisque en Hautacam). Het is de eerste van drie aankomsten bergop. De anderen zijn de etappe naar de Mont Ventoux en de Alpen-rit naar Courchevel, een klassieke rit waar in de renners ook op de Galibiër en de Madeleine stuiten. Ook de etappes nummer 14 (col d'Allos, de Vars en d'Izoard) en 16 (onder andere col de la Colombiere en de Joux-Plane) zijn on vervalste bergritten. De Tour van dit jaar lijkt daardoor zwaarder dan die van 1999. Het peloton doet twee keer een ander land aan. In de laatste week staat in Zwitserland een rit rond het Meer van Geneve gepland (Evian-Lausanne). Een dag later gaat het van Lausanne naar Freiburg, op een steenworp van Jan Ullrichs woonplaats Merdingen in Duitsland. Lance Armstrong. FOTO ARCHIEF Maar sinds kort heeft de Tour de France zijn uitdagers terug en dat maakt voorspellen op eens tot een hachelijke onder neming. Jan Ullrich en Mar co Pantani zijn onbe rekenbare types van wie het ge hele jaar niets is verno men, van de Duitser nog minder dan van de Itali aan. Een maand ge leden nog was het schuddebui ken geblazen als de zogeheten uit dagers van Arm strong aan de orde kwamen. Want wat wilde Pantani nou helemaal? Hij haalde slechts het nieuws als hij weer eens een au to in de ver nieling had gereden of ruzie met zijn vriendin had en wat dacht Ull rich nou wel niet? Winnaar van de Ron de van Span je en goud bij het WK-tijd- rijden vorig Hollandse jongen moet nog steeds wennen aan Italië Cees Priem had het al gezegd toen hij nog baas was van TVM. „Jeroen Blijlevens is een echte Hollandse jongen, die zal het nooit redden in Italië". De Zeeuwse ploeg leider lijkt gelijk te krijgen. De Tour staat voor de deur, maar de sprinter heeft dit seizoen nog nog nauwelijks gescoord. De omslag in cultuur heeft zijn snelheid aangetast. Hij vindt zelf dat het een voor barige conclusie is, maar de tijd begint te dringen. „Ik ben drie kilo lichter dan an ders. Ik ga beter bergop, maar de sprint wil nog niet echt lukken. Jeroen Blijlevens (29) over zijn overgang van de vrijbuiters bij TVM naar het strakke keurslijf bij het Italiaanse Polti. „Ze kijken 's avonds op mijn hotelkamer altijd even in mijn tas of er toch geen eten in zit..." Honger, altijd maar honger. „Ik raak er langzaam aan gewend, maar wat heb ik al een honger moeten lijden. Friet is vergif, vinden ze hier. En mayonaise mag al hele maal niet. Pasta's en nog eens pasta's. Maar ook weer niet te veel en alleen met olie. Die verandering van eetcultuur, dat is wennen hoor." Het heeft zijn uitwerking niet gemist. De kleine, geblokte spurter woog in zijn beste dagen altijd rond de zeventig kilo. Dat zijn er nu drie minder. Volgens de Italiaanse strategie zal het op termijn zijn vruchten afwerpen, bij de sprinter zelf rijzen er steeds meer twijfels, omdat de overwin ningen uitblijven. Vorig jaar won Blijlevens zeventien keer, nu staat de teller nog slechts op één overwinning. Hij was vroeger ongenaakbaar als het zo tegenzat. „Ik kan er nog niet tegen als ik verlies, maar binnen de ploeg blijft ieder een rustig. Ze zijn het ook niet gewend om vaak te winnen. Ik had vorig seizoen net zo veel overwinningen als de hele ploeg sa men. Het is meer dat ik mezelf druk opleg dan dat anderen kritiek hebben. Ik ga er vanuit dat ze mij hebben gehaald om koer sen te winnen. Dat het niet lukt, dat vreet aan me. Ik heb het gevoel dat ik beter rijd dan ooit en toch win ik niet. Het zit ook meer tegen dan in andere jaren. Ik was su per in de Amstel Gold Race, maar kreeg in de finale e.en lekke band. Ik werd gelan ceerd voor een lange sprint in een Belgi sche koers, maar vlak voor de finish wer den we een verkeerde straat ingestuurd. Dat soort kleine dingen. Voor hetzelfde geld had ik al een paar koersen meer ge wonnen." Het kan geen toeval zijn. Jeroen Blijlevens is na zes jaar TVM (en Cees Priem) in een totaal andere omgeving terechtgekomen en heeft tijd nodig om aan het nieuwe sys teem te wennen. „Ik was aan iets anders toe, omdat ik er met Cees niet meer uit kwam. Het waren kleine dingetjes die me steeds meer gingen irriteren. We hadden andere ideeën over hoe je een ploeg runt. Hij gaf toe dat het anders kon, beter voor al. Hij had beloofd dat hij wat zou doen, maar er gebeurde niets. Zo was Cees ei genlijk altijd. Ik heb op een zeker moment gezegd: en nou ben ik weg. Dat aanbod van Polti kwam en ik heb het gelijk aange pakt. Al was het alleen maar om de Itali aanse cultuur ook eens mee te maken. We keken als renner altijd op tegen die dure ploegen en ik had de illusie dat ik er zelf beter van zou worden." Die illusie heeft hij nog steeds, ondanks de Jeroen Blijlevens: nog weinig gescoord dit seizoen. magere start. De aanloop is uiterst moei zaam geweest, omdat het er bij Polti zo veel professioneler aan toe gaat dan bij TVM. Alles staat in het teken van de ren ners. „Ik had nog wel eens de neiging om zelf een tas te dragen als we van een vlieg veld kwamen. Dan werden ze gelijk kwaad, omdat dat het werk is van de verzorger. Je moet fietsen en verder niets. De verzorging is perfect, het materiaal, alles. Maar ze stellen zelf natuurlijk ook hoge eisen. Je gewicht wordt bijvoorbeeld constant ge controleerd. En 's avonds moet iedereen voor tien uur op bed liggen. Ze controleren zelf of je in bed ligt en kijken in je tas of je geen eten hebt meegenomen." Hij beweert niet dat het zaligmakend is, want zijn TVM-tijd zal hij nooit verlooche nen. Blijlevens wil er geen kwaad woord over horen. „Ik heb me enorm gestoord aan de verhalen die de nieuwe bewind voerders naar buiten brachten toen Farm Frites de zaak overnam. Cees Priem was weg en alles moest anders. Meer discipli ne, meer structuur en andere regels. Met die drank bijvoorbeeld. Wij werden afge schilderd alsof we in die TVM-tijd als alco holisten door het peloton reden. En nu hebben ze alles alweer teruggedraaid. Je kunt een ploeg nooit van de ene op de an dere dag zo omgooien. Cees was gewoon Cees. Hoe je ook over hem denkt: hij had succes met de ploeg. Hij had maar de helft van het budget dat Rabobank heeft en won twee keer zo veel koersen." „Ik ben coureur geworden bij Priem, in de gezelligste ploeg van het profpeloton zegt Blijlevens met een lichte vorm van heimwee. „We bellen nog heel vaak met elkaar. Ik ben samen met Bart (Voskamp) naar Polti gegaan. Tristan Hoffman is ook vertrokken. De sfeer is weg, heb ik de in druk. Het TVM-kliekje is uit elkaar gerukt en de nieuwe aanpak werkt niet. Dat is heel triest. Als we elkaar tegenkomen in een wedstrijd, dan is het weer als vanouds. Met Servais Knaven, Van Petegem, Van Bondt, JGier. Cees Priem kon een ploeg sa menstellen met renners die bij elkaar pas ten. Daar ligt ook het grote verschil met de Rabobank." „Ik zou zelf nooit voor Theo de Rooy wil len rijden. De Raboploeg ligt me niet, de ploegleider nog veel minder. We hebben wel eens gesproken over een overgang, maar dat is van hun kant op een laffe ma nier afgeketst. De sfeer die daar heerst, past toch niet bij mij. De Rooy is hypo criet. Dat is in de Giro weer eens aange toond. Roepen dat andere jongens achter auto's hangen, protesteren bij de organisa tie en zelf net zo goed meedoen. Ze moe ten eerst maar eens zorgen dat ze met zo'n dure ploeg eens wat wedstrijden gaan win nen." Het moet gezegd: dat geldt ook voor Blijle vens zelf. De schrale oogst tot nu toe werkt kennelijk verlammend op de benen van de sprinter. Hij zegt er alles aan te doen om het tij te keren en zef vanaf nu alles op de Tour. De vraag is alleen: krijgt hij met klas sementsrijders als Virenque en Gotti in de ploeg wel voldoende steun als sprinter? En vooral ook: in hoeverre speelt het taalpro bleem een rol als de tactiek in de koers wordt bepaald? Jeroen Blijlevens is inmiddels weer ver huisd naar België. Hij had een apparte ment in Bergamo betrokken, in de stad waar de Polti-ploeg zijn thuishonk heeft, maar woont nu weer in zijn vroegere wo ning in Meerle, omdat zijn vrouw in no vember een tweeling verwacht. De taalpro blemen zijn inmiddels te overzien. „Maar als die Italianen aan tafel snel beginnen te praten, versta je maar de helft. Bart en ik hebben, voor de overgang naar Polti, een cursus Italiaans gevolgd. Dat is niet echt een succes geworden. We moesten een week de klas in, maar wielrenners kunnen niet stilzitten. We zaten meer buiten dan binnen. Het was ook niet zo interessant. Ik moet toch geen werkwoorden leren ver voegen? Ik wil weten wat rechts en links en rechtdoor is. De wielertermen leer je toch pas in de koers zelf."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27