Italianen raken eindelijk uitgelaten UEFA buigt zich over gedrag Portugezen Euro 2000 Inspiratie npt Schiet die bal desnoods naar de tweede ring' Twee indringers in het hol van de leeu\ VRIJDAG 30 JUNI 2000 302 Kaartenrecord voor Merk Amsterdam De Duitse scheidsrechter Markus Merk heeft giste ren voor een kaartenrecord gezorgd. Hij gaf in het duel tien gele kaarten, waarvan er één werd omgezet in rood. Merk passeerde als recordhouder de Nederlander Dick Jol, die in de kwartfinale bij Portugal - Turkije acht keer geel en één maal rood trok. Merk slingerde de Italianen Toldo, Maldini, Di Biagio en Iuliano ieder één, en Zambrotta twee keer op de bon. Bij Nederland kregen Zenden, Davids, VanBronckhorst en Stam geel. Azzurri lopen snel binnen Amsterdam De Italiaanse spelers hadden voor het toernooi een aparte, zeer lucratieve deal afgesloten met hun bond. De pun ten in de groepsduels en het bereiken van de kwartfinale lever de hen volgens de afspraak niets op, maar het bereiken van de halve finale leverde de 22 voetballers 2,2 miljoen gulden op, die ze onderling moeten verdelen. De finaleplaats is goed voor vijf miljoen gulden, terwijl bij winst in de eindstrijd de hoogste pre mie op een groot toernooi wordt uitgekeerd, tien miljoen gul den. De premies van Oranje staan daarmee in schril contrast. De drie gewonnen poulewedstrijden leverden de Nederlandse internationals een premie van 75.000 gulden op, 25.000 per ze ge. Het bereiken van de kwart- en halve finale was telkens goed voor 90.000, terwijl de winst op Italië 95.000 gulden in het laadje zou hebben gebracht. Winst in de finale had nog eens 75.000 gulden opgeleverd. Scheidsrechterscommissie steunt beslissing Benkö brussel reuters De tuchtcommissie van UEFA neemt zondag een besluit of het gedrag van de Portugezen in de halve finale tegen Frank rijk, woensdagavond in Brus sel, consequenties heeft. De commissie kwam gisteren wel voor het eerst bijeen om het tumult rondom de strafschop van Zidane te bespreken. Volgens een woordvoerder van de unie zijn besluiten uit gesteld tot na het UEFA-con- gres, vandaag en morgen in Luxemburg. De Iberiërs reageerden furi eus toen de Oostenrijkse scheidsrechter Benkö in de slotfase van de tweede verlen ging een strafschop aan Frank rijk toekende. De voormalig PSV'er Abel Xavier zou de bal bewust met de hand hebben geraakt. Zidane schoot zijn ploeg vervolgend naar de fina le: 2-1. In het rumoer daarna kreeg de Portugese aanvaller Nuno Gomes een rode kaart. Hij duwde Benkö omver. Ook zijn medespelers lieten zich niet onbetuigd. Xavier benadrukte gisteren dat het geen strafschop had mogen zijn. ,,Als je in het voet bal een tackle maakt, waar moet je dan je hand houden? Je kunt toch moeilijk zonder spelen?" En ploeggenoot Di- ma: „Je kunt je handen niet af hakken." UEFA steunt de beslissing van de Benkö om de Fransen in de halve finale tegen Portu gal vlak voor tijd een straf schop toe te kennen. Daardoor staat Frankrijk zondag in de fi nale. Volker Roth, lid van de scheidsrechterscommissie, prees de samenwerking tussen arbiter en assistent-scheids rechter Igor Sramka uit Slowa kije. „Het was duidelijk een opzettelijke handsbal van Xa vier, gezien door de assistent- arbiter." Sramka, de enige man van het arbitrale trio die de hands bal in de tweede verlenging zag, was bijzonder opgelucht. „Mijn actie maakt je tot koning of schlemiel. Dat besefte ik tij dens de wedstrijd al." De Slo- waak was desondanks wel ze ker van zijn zaak. „Het was een duidelijke handsbal. Ik heb geen moment getwijfeld." De Portugese media leven met de spelers mee. 'Huil niet', kopte A Bola. Visao haalde uit met 'Onrecht'. En 24 Hor 'Slachtoffer van een discutal le penalty'. Diario de Notie had het over 'De strafsch van de dood'. Alle kranten, radio en tele sie hebben goede en mee vende woorden voor 800.000 Portugezen in Frai rijk, verscheurd tussen Franse en het Portugese tea Tot op het laatst hoopten op een overwinning van h land van oorsprong. Sirenes loeien in Testaccio OP VERPLAATSING Als we vanaf de perstribune van het Koning Boudewijn- stadion naar beneden kijken, zien we zijn goed gesoigneerde, grijze haardos. Ook Morten Olsen is in koortsachtige af wachting van de halve finale tussen Frankrijk en Portugal. Een goede plaats heeft hij niet: een zitplaats op cle onderste rijen. Het kan bijna niet an ders of hij kijkt soms tegen de dug-out aan, recht voor hem. Dat moet toch anders kunnen. Als deze grote speler van vroe ger, deze ex-trainer van Ajax, deze aanstaande bondscoach van Denemarken een kaartje had aangevraagd, zou er er gens toch wel een andere, ho gere plaats voor hem zijn inge ruimd? Maar Olsen lijkt geen type van voorkeursbehandeliiigen, geei 1 man voor het ereterras. Hij zal in de file hebben gestaan, zijn auto ver van het stadion heb ben geparkeerd. Hij zal fris en monter een paar kilometer hebben gewandeld, de authen tieke voetbalsfeer hebben opge snoven naarmate de lichtmas ten, die bakens van het tinte lende verlangen, dichterbij kwamen. Morten Olsen zal hebben gedaan wat de suppor ters hebben gedaan die nu naast hem zitten, in hun blau we shirts met rugnummers en namen: 10 Zidane, 3 Lizarazu, 12 Henry, 6 Djorkaeff. Olsen, onberispelijk in sportief colbert, begrijpt zijn buur mannen in hun voetbaltenue. Zij dragen shirts van voetbal lers die, zegt hij een dag later over de telefoon, 'de tickets ver kopen'. Olsen mag dan een trainer zijn, ook hij is voor de ze spelers naar het stadion ge komen. En ook voor Figo na tuurlijk, en voor Rui Costa en joao Pin to. Hij noemt Euro 2000 een over winning voor het voetbal. Het spel is weer fair en de creatieve spelers wordt weer vrijheid ge gund. Hij ziet soms 'straatvoet bal'. En dat is toch de bedoe ling? Zidane is 'altijd gewel dig'. Bepalend in elke wed strijd. Nee, dat kan van Berg kamp en Kluivert niet worden gezegd. Na zijn ontslag bij Ajax ('Spij tig, maar ik heb er een mooie tijd gehad') is Olsen klaar voor zijn nieuwe baan, bondscoach van zijn land. Dit toernooi heeft hem nieuwe inspiratie gegeven, zegt hij. Het is, wat mij betreft, het zo veelste winstpunt van Euro 2000. henk houtink Topscorers 1. Kluivert (Ned), Milosevic (Joe) 5. 3. Nuno Gomes (Por) 4. 4. Zahovic (Slv), Conceicao (Por), Henry (Fra) 3. 7. Sükör (Tur), Shearer (Eng), Alfonso (Spa), Smicer (Tsj). Overmars (Ned), Zenden (Ned), Frank de Boer (Ned), Totti (Ita), Inzaghi (Ita), Djorkaeff (Fra), Zidane (Fra), Mendieta (Spa) 2. 19. Ronald de Boer (Ned), Goor (Bel), Emile Mpenza (Bel), Mjallby (Zwe), Larsson (Zwe). Fiore (Ita), Conté (Ita), Di Bagio (Ita), Del Piero (Ita), Okan Buruk (Tur), Blanc (Fra), Wiltord (Fra), Scholl (Dui), Scholes (Eng), McMana- man (Eng), Owen (Eng), Figo (Por), Joao Pinto (Por), Costinha (Por), Iversen (Noo), Pavlin (Slv), Drulovic (Joe), Govedarica (Joe), Komlj- enovic (Joe), Poborsky (Tsj), Munitis (Spa), Raul (Spa), Exteberria (Spa), Monteanu (Roe), Ganea (Roe), Moldovan (Roe), Chivu (Roe) 1. Piazza Santa Maria di Libe- reatrice zal nooit meer worden vergeten. Zij, de Heilige Moeder, moet een vinger in de pap hebben gehad bij de grootste voet balramp die Oranje sinds 1974 heeft getroffen. Het door bomen omzoomde plein ligt in de Romeinse volkswijk Testaccio. Op de hoek bevindt zich een op vallend in geel rode kleu ren geschilderd pand. Dit is het thuishonk van I Fe- dellissimi, de getrouwen van AS Roma, de meest aanvallende club uit het Italiaanse voetbal. rome» hans geleunse Het biedt ook onderdak aan 'de Ultra club', de keiharde kern van AS Roma. Als er één plaats is in een zogenaamd voetbalgek land waar een Oranje-fan zich in het hol van de leeuw waagt is het hier. Helaas, dat blijkt slechts als na 130 minuten tele visie de Oranje-ontluistering een feit is. Dan laten de 12 aan wezige voetbalkenners de voor stadiongebruik bedoelde sire nes loeien, wordt het buiten op straat een pandemonium, krijgt de met oranje-sokken uitgerus te Nederlandse verslaggever zulke beuken op de schouders dan bezwijken nabij is. Voor die tijd had Oranje ook in Italië het rijk alleen. Voetbal koorts? Ho maar. Ook Rome, eerst geteisterd door onweer, genietend van de vrije dag die beschermheilige Sint Petrus schenkt, liet het massaal afwe ten. Buitenlandse collega's zon der voetbalervaring worden er gek van. Hoe kan het toch dat er nergens in Rome een plek is te vinden waar 'de blauwen' uit hun dak gaan? Hét moment waarop de vreugde in Italië begint: doelman Toldo als grote winnaar van de strafschoppenreeks. „Het wordt hier een pande monium als Italië zich plaatst voor de finale", zegt de presi dent van de AS Roma-club Testaccio, de 60-jarige Sergio Rossi. „Nu zijn we nog in de rouw, omdat Zoff, die niks van het trainerschap begrijpt, onze Totti aan de kant heeft gelaten en die vreselijke Del Piero heeft De daverende start van Oran je zorgt ervoor dat Testaccio en de Roma-club zwijgend aan de buis zit gekluisterd. Tekenen van leven komen er pas als Frank de Boer zijn eerste penal ty mist. Er wordt geclaxonneerd buiten, gejuich klinkt uit open staande ramen. „Jullie gaan verliezen", voor spelt Sergio Venturi, die ik geen 'tifoso' mag noemen omdat dat een te negatieve klank heeft. „Als voetbalkenner zeg ik: jullie zelfvertrouwen is nu weg", en hij kijkt me over zijn scheve bril doordringend aan. Oranje heeft dan al 70 procent balbezit, geen wonder dat vier zeer bejaarde voetbalkenners rustig door blij ven kaarten en slechts af en toe een blik op het scherm werpen. Ook het verlies van verdedi ger Zambrotta en de opsteker van de door Kluivert gemiste strafschop wordt stoïcijns ge nomen. Verbijstert en met een onbehaaglijk gevoel in de maag sla ik het gezelschap gade. Waarom zijn ze zo zelfverze kerd, terwijl er maar één elftal is dat voetbalt? Een paar echtgenotes komen in het donkere hol kijkt hun mannen niet al te vee 1 drinken. Ze zitten zwijgen donkere blikken achter ee j laatje. In de rust barst er lawaai los dat de ongetv heldere analyse van Fiorei trainer Trappatoni, ook a catenaccio-liefhebber, ni verstaan is. „Hoe bestaat het, dat twee strafschoppen mi; schreeuwt Rossi. Ik weet d^ lang dat het verkeerd vocij gaat aflopen. Als Zoff na d vatting eerst Roma's Delve en daarna Totti inbrengt, Rossi overtuigd. „Jullie verliezen". Ik krijg een en een bakje pinda's schoven. Rossi duwt 001 waar een fles champag een oude knalrode vrieski; Na de strafschoppe komt het echte lijden, speelden slechter, maar mer", schept Venturi op. gieren de scooters en mers voorbij. Voor het eei EK gaat Rome de straaa richting Piazza del Popolir feest te vieren. De imitat 5I kers op de planken aan di r ren van de Roma-club van het lawaai. Ik krijg pagne aangeboden van S^i zo kun je met een brok keel tenminste het verlies 1 slikken. „Frankrijk pakken we zelfde manier", zegt de 81 ge Luigi Vincente, z'n bro half zeven vanwege een bretels. Om me heen volwassen mannen, valli kaar in de armen. „Die toch wel een wereldct glundert Rossi. Ik geloc graag en worstel me op d tor terug naar huis tussen claxonnerende en met vi zwaaiende Romeinen doi is Italië, het bejubelt z'n nale trots pas als het eir echt in zicht is. Voor oran Nederland mag ook da goede les zijn. VIJF VRAGEN AAN. In de rubriek Vijf Vragen geeft een speler, trainer of begelei der van Oranje antwoord op een aantal uiteenlopende vra gen. Vandaag Jaap Stam. Jaap Stam speelde gisteravond tegen Italië alweer zijn 36e in terland. De mandekker is bij Oranje in het hart van de de fensie al ruim drie jaar onom streden. Als verdediger van Manchester United en eerder PSV werd hij meermaals gelau werd. Jaap Stam (27) weet als geen ander dat de basis van succes hard werken is. 1. Je bent dit toernooi in de mixed zone niet of nauwelijks aanspreekbaar voor de media. Waarom niet? „Eén keer in de week bij pers conferenties vind ik wel ge noeg. Als ik na een wedstrijd iedereen heb gehad, wat moet ik dan in godsnaam de volgen de dag weer vertellen. Je krijgt ook altijd dezelfde vragen en dan moet je ook altijd weer de zelfde antwoorden geven en dat gaat me wel een beetje te genstaan." 2. In de eerste fase van Euro 2000 was er kritiek op het spel van Oranje. Heeft dat ermee te maken? „Nee, het heeft niets met irrita tie te maken. Aan kritiek wen je wel. Ik heb er zo mijn gedach ten over. Laat ik het daar maar bij houden." 3. Heeft het met slechte ervarin gen te maken? „Nee. Het heeft te maken met uitspraken van mensen die al tijd een oordeel geven over an deren zonder dat ze het zelf ooit meegemaakt hebben. Sommigen moeten gewoon weten hoe moeilijk het soms is voor een team om een top prestatie te leveren. Terwijl ze ook weten dat je alles voor het Nederlands elftal doet om tot een goed resultaat te komen. Dat je hard werkt voor goed voetbal en dat het niet altijd lukt. Dan moet je kunnen be grijpen dat het niet altijd mooi kan." 4. Zit het niet in de Nederland se cultuur opgesloten dat ieder een mooi voetbal verwacht en verlangt? „Ook natuurlijk. Iedereen wordt groot gebracht met mooi, liefst technisch voetbal. Dan verwacht iedereen dat ook. Maar dat kan niet altijd. Kijk, tegen Joegoslavië hebben we fantastisch gespeeld, maar ook omdat ze zoveel ruimte weggaven. Toen konden we ook goed voetballen. Soms lukt dat niet. Dan moet je hard werken, heb je soms een beetje geluk nodig. Ik weet dat Neder land goed voetbal wil zien. Maar in andere landen zijn ze zo blij als een kind als ze zon der goed voetbal punten pak ken." 5. Staat voor deze generatie in FOTO ANP PAUL VREEKER ternationals meer dan ooit het resultaat voorop? „Meer dan ooit durf ik niet te zeggen. Wel dat resultaat heel belangrijk is. Doordat velen van ons in grote competities spelen word je ermee gecon fronteerd. Dat is zo. Bij Man chester United willen we ook mooi voetbal laten zien, maar als dat niet lukt moeten we hard vechten om de punten binnen te halen. En dan zeg gen ze ook: schiet die bal des noods naar de tweede ring. Dan zijn punten belangrijker dan mooi voetbal." mark caldenhoven De Kuip begroet finale tussen Frankrijk en Italië genval» albert geesing Wordt het Italië of Nederland? Drie uur voor de dramatische en lachwekkende ontknoping in Amsterdam houdt een deel van de Fransen in het luxe en stijlvolle hotel Chateau du Lac in Genval in elk geval de schijn op dat het voor de wereldkam pioen geen enkel verschil maakt wie de tegenstander is. „We willen Europees kampioen worden", zegt Fabien Barthez. Tegen wie maakt de doelman niet uit. En trainer Roger Lemerre, hoe denkt hij over de tegen stander, zondagavond in de Rotterdamse Kuip? „Als het Ita lië wordt, zal de impact anders zijn dan als wij tegen Neder land spelen. Dan zal er een hele hectische sfeer in het stadion zijn. Heel Holland is in de ban van het toernooi. Als het Italië wordt, zijn wij twee indringers in het hol van de leeuw.'' Thierry Henry geeft intussen hoog op over Oranje. De Franse teamgenoot bij Arsenal van Dennis Bergkamp en Mare Overmars noemt het Neder lands elftal een 'grote ploeg' van wie hij twee jaar geleden bij het WK in Frankrijk al danig on der de indruk was. „Ik hou van de manier waarop Nederland voetbalt." Het is niet meer dan een pleister op de Oranje-won de. Drie uur later, als Paul Bos- velt voor Oranje de vijfde straf schop van de avond heeft ge mist, sloffen de Fransen naar buiten voor een lichte avond training. In de wetenschap dat zij de laatste in de rij zijn die mogen proberen de granieten muur voor doelman Toldo te slopen. Het zal niet eenvoudig worden, zo hebben de spelers en de coach zo-even nog eens met eigen ogen kunnen zien. De Fransen schrikken echter nergens meer voor terug. Is de hoogmoed ze naar het hoofd gestegen of barst de ploeg van zelfvertrouwen? „Het irriteert mij", maakt Henry van zijn hart geen moordkuil, „dat er gezegd wordt dat wij de finale te dan ken hebben aan de gemiste strafschop van Raul en de pe nalty van Zidane tegen Portu gal. Geluk kun je ook afdwin gen. Dat hebben wij gedaan, in beide wedstrijden." De wereldkampioen van 1998 lijkt niet te verzadigen en kan als eerste land na de wereldtitel ook Europees kampioen wor den. Winnen, winnen en nog eens winnen, is de drijfveer. De ploeg kan er maar geen genoeg van krijgen en laat dat op dit toernooi nog eens ten overvloe de zien. Vooral daarin schuilt de kracht van Les Bleus, aange voerd door een soms meester lijke Zinedine Zidane. „Dit succes", zwaait Lemerre de hele selectie lof toe, „is het resultaat van alle 22 spelers. Het hele team heeft gevochten om de finale te halen. Niemand heeft verzaakt, ook de reserves niet. Spelers als Djorkaeff, Dug- arry en Wiltord waren minstens zo belangrijk. Ik kan nu van heel veel spelers gebruik maken zonder dat het afbreuk doet aan de kwaliteit van de ploeg. Dat is onze grote kracht. De hele ploeg heeft tegen Spanje en Portugal ook een geweldig ka rakter getoond en de overwin ning zelf afgedwongen." Voor Frankrijk is de finale in de Kuip de laatste 'officiële' in terland tot het WK over twee jaar in Japan en Zuid-Korea. „We zullen het twee jaar moe ten doen met oefenwedsti „Het is een mooie heid", denkt Lemerre, „01r' ge spelers een kans te gev,e staat een hele nieuwe gei '8 voetballers spelers klaar 0ïr deren als Blanc en Descl)r] straks af te lossen." Voorli Europa nog niet van Fr< af. TV 2: 16.30: Samenvatting van de halve finale Nederland - Ita lië. 19.55: EK journaal. Aan dacht voor de voorbereidin gen van het Nederlands elf tal op de finale. 22.45: Huis van Oranje. Te rugblik op de halve finale. Nederland 3: 19.50: The comedy factory. Stand-up comedians voor zien het EK van een vrolijke noot. RTL 4: 18.00: RTL nieuws, met I ro 2000-blok. 20.00: De vrienden van A- stel live! EK-versie gepres teerd door Manuëla Kemp en Willem van Hanegem r "l optredens van Van Dik Ho-1 en Nilsson. 23.15: Villa BvD. Frits Ba rend, Henk van Dorp, vastGc gast Jan Mulder, Big Brot V Ruud en André Hazes. 24.00: Viva Oranje. Tele- foonspel door John Williaiid m RTL 5: f 19.00: 5 in het land. Eenm oranjebus trekt door het I; 1 ii om vermakelijke moment ip] van Oranjefans op te spor t )L. 19.35: De Oranjestraat, f 'el gramma waarin wordt ges den om de titel 'De Oranji straat'. SBS 6: 22.30: Hart van Nederlar met EK-journaal de

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22