Nieuw Werklust van sloop gered Intelligentie en creativiteit aan elkaar koppelen' Rijn Veenstreek Alphenaren mogen tien miljoen verdelen Alphacare verkeert ii financiële problemen Nieuw uiterlijk Aarhof-entree VRIJDAG 30 JUNI 2000 Dam koninklijk onderscheiden runwoude* Benthuizenaar G. Dam heeft gisteren uit handen van burgemeester Boelen een koninklijke onderscheiding ge kregen. Tevens is hij benoemd tot Lid in de Orde van Oranje- Nassau. Dam ontving de onderscheiding omdat hij actief is (ge weest) voor de kerk, de vakbond en - met name - de gezond heidszorg. Hij was ouderling en voorzitter van de kerkenraad van de hervormde kerk. Sinds 1981 is Dam actief met de organi satie van voorlichtingsavonden over de gezondheid. Hij deed dit de eerste jaren als bestuurslid van het Groene Kruis te Benthuizen en later als bestuurslid van de Stichting Aktieve Ge zondheidszorg (Stag) Rijnstreek. Wegens verhuizing stopt hij met het werk voor de Stag Rijnstreek. Gondelvaart in Hoogmade HOOGMADENet als buurdorp Woubrugge heeft ook Hoogmade een eigen waterdag. Zaterdag om 13.30 uur begint bij jachtha ven De Noord Aa aan het Europaplantsoen het jaarlijkse evene ment van muziekvereniging De Heerlijkheid Hoogmade met een meerkamp voor ploegen van vier personen, die afwisselend spelletjes op het water en op de wal tot een goed einde probe ren te brengen. Na de finale om 17 uur begint de openbare bar becue. Vanaf 19 uur varen gondels over de Does, de Kromme Does en de Noord Aa. De prijsuitreiking van de gondelvaart is omstreeks 20.45 uur, waarna de band Griffin een optreden ver zorgt. Postkantoor Woubrugge sluit dinsdag woubrugge» Woubrugge zit volgende week twee dagen zonder postkantoor. Dinsdag gaat het kantoor aan de Dokter Lothlaan definitief dicht. Twee dagen later opent de Spar Supermarkt aan de Batehof een postagentschap. Convenant woningbouw Alphen alphen aan den run Gedeputeerde Van Ruijven van Zuid-Hol land en burgemeester Schoof van Alphen aan den Rijn hebben vanochtend in het provinciehuis een convenant getekend over de woningbouw in Alphen tot 2005. Hierdoor kan Alphen be ginnen met de bouw van 318 huizen op het voormalige Arche- onterrein. De provincie spant zich in om voor 2005 voor dit ter rein nog 135 woningen toe te kennen. Tevens mag Alphen voor 2005 maximaal 282 huizen bouwen in het aangrenzende gebied van de nieuwbouwwijk Kerk en Zanen. Hoeveel woningen ge bouwd worden in de goedkope sector en voor de doelgroep ou deren staat nog niet vast. De overeenstemming leidde enkele maanden geleden in de Alphense raad tot flinke discussies. Vooral de RPF/GPV vindt dat de overeenkomst te weinig voor ziet in de bouw van goedkope huizen. alphen aan den run saskia buitelaar Wat zou je doen met tien mil joen? Daar mogen alle Alphen se inwoners en instellingen ideeën over aandragen. De ge meenteraad van Alphen aan den Rijn besloot gisteravond dat iedereen zijn zegje moet kunnen doen over de besteding van een deel van het geld dat het kabelbedrijf heeft opge bracht. Een krappe meerderheid (16) van de 31 aanwezige raadsle den stemde voor het voorstel van D66 om de inwoners te raadplegen zoals vorig jaar in Delft is gebeurd. Dat betekent dat iedereen voorstellen mag indienen. Na selectie legt het gemeentebestuur de uitvoerba re projecten voor aan alle inwo ners boven 14 jaar. Deze peiling kost naar verwachting ruim 370.000 gulden. Dat geld gaat af van het te verdelen bedrag. Burgemeester en wethouders hadden het liever goedkoper gedaan (met uitzondering van D66-wethouder Dales). Zij wil den 4000 Alphenaren in een en quête hun mening vragen over een aantal voorstellen. Maar veel politieke partijen zeiden eerder deze maand al dat de in woners moeten meebeslissen over het geld van de CAI. De SP, PvdA, GroenLinks, Alphense Stadspartij en Donna Vrij steunden daarom het D66- voorstel. Na de zomer be spreekt de gemeenteraad hoe hij dat plan uitvoert. De-verkoop van het kabelbe drijf aan exploitant Casema le verde in totaal ruim 50 miljoen gulden op. De rest van dat geld komt ten goede aan de wegen in en om Alphen (25 miljoen) het Masterplan (9,3) en investe ringen in een evenementenhal, de bibliotheek en een kennis making met internet voor doel groepen (elk 1 miljoen). Groene Hart-scholier Peter Bruin naai- wiskunde olympiade in Korea Celstraf na ontucht Raad Rijnwoude neemt een verrassend besluit De kleiwarenfabriek Nieuw Werklust in Hazerswoude- Rijndijk is van de sloop gered. Tot ieders verrassing be sloot de raad van Rijnwoude gisteravond unaniem om de minister te adviseren de fabriek op de monumenten lijst te zetten. Twee weken geleden, tijdens de commis sievergadering, stemden op het CDA na, alle partijen nog tegen een monumentenstatus. overgrote meerderheid tijdens de commissievergadering van 13 juni tegen dat voorstel had gestemd, besloot het college om het advies van de commis sie over te nemen en de raad gisteravond voor te stellen geen monumentenstatus aan te vra gen. Nu de raad onverwacht wel voor het behoud van de fa briek stemde, besloten B en W na een schorsing maar weer te- marieta kroft Maakten de WD, de PvdA en SGP/RPF gisteravond een om mezwaai van 180 graden, bur gemeester en wethouders maakten er zelfs twee. Een maand geleden stelde het colle ge de raad voor om voor Nieuw Werklust de monumentensta tus aan te vragen. Nadat een rug te gaan naar hun oorspron kelijke voorstel. Of ook D66 achter de ommezwaai staat, is niet hekend. Deze partij schit terde gisteravond door afwezig heid. De raadsfracties gaven aan dat ze Nieuw Werklust toch wil len behouden omdat een pro jectontwikkelaar zich deze week meldde. Hanze Vast BV uit Groningen lijkt seriëuze be langstelling te hebben voor het complex.. De projectontwikke laar heeft al een huurder: Penta Scope. Deze adviesorganisatie op het gebied van de invoering van ICT-systemen wil de vesti gingen in onder andere Den Haag, Utrecht en Gouda bun delen in het complex Nieuw Werklust. Ook gaven de raads leden aan dat contacten met de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) tot een ander in zicht leidden. Verder speelde mee dat de gemeente Rijnwou de geen financieel risico loopt als de fabriek een monument wordt. Tijdens de commissie vergadering lieten ze zich nog leiden door een dreigement van de advocaat van de gebroeders Blanken, die eigenaar van het complex zijn. Zij kunnen echter alleen schade claimen bij het Rijk. De Blankens willen de de gebouwen zo snel mogelijk slo pen en het 3,4 hectare grote ter rein opnieuw ontwikkelen. De broers Blanken gingen na de raad teleurgesteld naar huis. „Ik had dit niet verwacht", zegt R. Blanken. „De politiek is ken nelijk zo onberekenbaar dat de ze dingen kunnen gebeuren. Te elfder ure komen ze met Hanze Vast die een huurder zou heb ben. Nog nergens is aange toond dat het behoud van Nieuw Werklust daarmee finan cieel haalbaar is. Wij trekken in elk geval beslist geen geld uit voor de restauratie. Wat we nu gaan doen? Wachten op het de finitieve besluit van de minis ter. We kunnen niets anders. We staan onder curatele." CDA-wethouder Uljee, die monumentenzaken in zijn por tefeuille heeft, sprak van een aangename verrassing. Hij had er dan ook geen enkele moeite mee om het voorstel aanjt< raad in te ruilen voor het spronkelijke. „Ik dacht nah commissie dat het trekken zijn aan een dood paard. D ,i om besloten we vorige y\ j1 om het commissiestandp r over te nemen." De opluchting was groots voorzitter Sengers van Stiel stichting die al een jaar ij voor het behoud van het c plex. Hetzelfde geldt voor Harteveld van de Stichting I ria. Hij begon de hoop on fabrikantenvilla te kunnen r pen om er een hospice va maken, bijna te verliezen, zijn vanavond door het oog de naald gegaan", aldus gers. boskoop saskia stoelinga Wat maakt dat iemand de mid delbare school moeiteloos doorloopt, met briljante cijfers voor zowel de talen als de exac te vakken? Na een gesprek met Peter Bruin, 16 jaar. 5 vwo aan het Groene Hart Lyceum in Al phen aan den Rijn. wordt het duidelijk. „Om tot topprestaties te komen, moet je intelligentie en creativiteit aan elkaar kop pelen", zegt de Boskoper die over twee weken naar Zuid-Ko- rea vertrekt om de Nederlandse driekleur op de internationale wiskunde olympiade voor scholieren in Korea in top te krijgen. Hoe dat plaatje in de herse nen van Bruin eruit ziet, is nog nooit vastgesteld. Of je zoiets kunt leren, of het met opvoe ding of erfelijke eigenschappen heeft te maken, is nog onduide lijk. Op dit terrein staat de we tenschap eigenlijk in de kinder schoenen. Was Einstein bril jant? De een denkt van wel, de ander meent dat zijn ontdek king op toeval berust. Dat hij een creatieve man was met een goed stel hersens is een gege ven, waarmee we verder kun nen. Zo ook met Peter Bruin. Deze vriendelijk ogende jongeman munt uit in wiskunde en laat zich niet onbetuigd in vakken als Grieks en Latijn. Daarnaast speelt hij al zes jaar met veel ge noegen verdienstelijk trompet. Hij ziet er beslist niet uit als het stereotype van een bleekneus, neuroot of whizzkid. Hoogstens zijn stalen brilletje moet verra den dat hij toch iets van een ge degen student heeft. Of Bruin en consorten in Ko rea iets te zoeken hebben valt nog te bezien. Traditioneel sco ren landen als Taiwan en China hoog op de wiskunde olympia- gezeten over opgaven die er wat anders uitzien dan de gebruike lijke stof die op het VWO wordt behandeld." De TU-Eindhoven begeleid de de scholieren en gaf ze les brieven mee, die zij weer moes ten insturen om te beoordelen of de kandidaat de stof daad werkelijk onder de knie had. „Ik moest hier echt voor oefenen. Het heeft niets te maken met de stof die we op school krijgen. Die is simpel vergeleken bij de opgaven die we voor deze olympiade krijgen. Natuurlijk moeten we bij deze sommen regeltjes toepassen en komt de basis van wiskunde steeds te rug, maar steeds op een andere manier. Je moet creatief met je gedachten omgaan. Stapje voor stapje merk je dat je dichter bij de oplossing zit. Voor de laatste toets bijvoorbeeld hadden we zes vragen waarvoor we vieren eenhalf uur de tijd kregen. Voor elke vraag kreeg je zeven pun ten. Om een beeld te geven van de uitslag: niemand van de zes kandidaten had een som hele maal goed en van de maximaal 42 punten zaten wij allemaal onder de twintig." Dus heeft Bruin nog veel te leren? „Ja, zeker als ik wiskun de, natuurkunde of sterrenkun de ga studeren. Of misschien wel combinaties daarvan. Maar eerst ga ik genieten van deze reis, want behalve wiskunde, gaan we ook het land verken nen." En mocht de Boskoper zich vërvelen, dan heeft hij altijd nog een mooi boek met de spi rituele titel Magie Squares' dat zijn leraar hem als beloning heeft meegegeven. En wat dacht je van 'Problem-Solving Strategies' van Arthur Engel? De Nederlandse coach heeft het werk van deze voormalige be geleider van het Duitse team tot standaardlectuur uitgeroepen. alphen aan den run» marieta kroft De zorginstelling Alphacare met acht vestigingen in Alphen, Leiden, Alkemade en Ter Aar verkeert in financiële moeilijk heden. Om te kunnen voortbe staan is de organisatie met 289 vaste medewerkers op zoek naar een fusiepartner. Gesprek ken met kandidaten zijn volop gaande. Binnen enkele weken moet duidelijk zijn of een fusie mogelijk is. De Alphacare-groep worstelt al sinds de oprichting in 1995 om het hoofd boven water te houden. „De afgelopen jaren waren tropenjaren", zegt direc teur G. Boekwijt, die met zijn echtgenote de directie vormt. „Telkens vroegen we ons af, stoppen we of gaan we'ermee door. We hebben nu besloten om, voordat de zaak verder on deruit gaat, een sterke partner te zoeken." Hoe groot de tekor ten zijn en met wie Alphacare in gesprek is, wil Boekwijt niet zeggen. De in dezelfde regio ac tieve thuiszorgorganisatie Groot-Rijnland is nog niet in beeld, maar Boekwijt sluit voor de toekomst niets uit. De onrust onder de perso neelsleden valt volgens de di recteur tot nu toe mee. Nadat het al had gegonsd van de ge ruchten, zijn ze gistermiddag per brief op de hoogte gesteld van de fusiebesprekingen. „De ondernemingsraad (OR) was al op de hoogte. Het is bij ons een en al openheid." De directeur wil echter niet dat de OR via de pers naar buiten treedt. „Ons uitgangspunt is dat iedereen zijn baan behoudt. Op dit mo ment staat de positie van het personeel dus niet op het spel. Dan zie ik ook niet in waai de OR op dit moment moet n i geren." Boekwijt wijt de problem bij Alphacare aan het feit dat organisatie te klein is. De ov j headkosten zijn daardoor hoog. Rampzalig voor de or nisatie was verder het besluit. 1997 van de minister van Vj om uitbreiding van de mart werking in de zorg niet te j muieren. Alphacare moest zeilen bijzetten om zich sta<v de te houden. In de hoop dat het financij. beter zou gaan, ging de parti liere thuiszorginstelling c r kraamzorg en kinderopv; v aanbieden. Zo nam Alphacr begin 1997 het kinderdagv blijf in Ter Aar over van. Stichting Catalpa. Medio l!i kwam daar de in Roelofaren veen gevestigde Thuiszorg Al t meer bij, een particuliere instf ling in Roelofarendsveen vic verpleging, verzorging kraamzorg. Hoewel met d fusies veel zaken in gang wc den gezet om de druk op de v ploitatie weg te nemen, was r niet voldoende. De tijd die dig is om er weer bovenop] komen, ontbreekt. Boekwijt gaat er vanuit de i phacare in zijn geheel fusiv met de 'sterke financiële brcii De Alphacaregroep met g hoofdvestiging in Alphen s staat uit vijf stichtingen: Th p zorg en Zorgservice (350 clij ten), Kraamzorg (700 gezin g per jaar), Alphakids fündeiz vang (175 kinderen per wi-j en net facilitaire bedrijf y phacare Zorgorganisatie, omzet is 8,5 miljoen gulden jaar. Het ministerie van VWS kent de groep die is toegela* als landelijke zorginstelling, i alphen aan den rijn De Aarhof-entree krijgt hij een nieuw uiterlijk. De ingang van het winkelcentrum aan de kant van de Van Manders- loostraat is al jarenlang een doorn in het oog van winkeliers en pu bliek in Alphen aan den Rijn. Nu wordt de Blokker-vestiging grondig verbouwd. Daar verschijnt een gevel met een moderne uitstraling. Ook het interieur is helemaal afgebroken om plaats te maken voor een nieuwe inrichting. Op 25 juli gaat de winkel weer open. Vervol gens gaat in september de gemeente aan de slag met de rest van de entree. Er komt andere bestrating, zodat de bezoekers eindelijk af zijn van de plassen voor de deur van De Aarhof. Ook krijgt de door gang betere verlichting. De Aarhof bestaat sinds 1975. Acht jaar ge leden had al een reconstructie van de entree plaats. Toen verdween de luifel die erboven hing, maar konden de gemeente en de winke liers het niet eens worden over een nieuwe overkapping. In de loop van de jaren werd de entree de meest verslonsde van de vier Aarhof- ingangen. foto wim dijkman Peter Bruin verdiept zich met evenveel gemak in de wiskundeopgaven als in de noten voor zijn trompetstukken. foto mark lamers de. Na drie toetsen werd de scholier uit Boskoop uit 120 bollebozen geselecteerd voor de eindronde. Met nog vijf an dere kandidaten vertegenwoor digt hij Nederland. „Ook de an dere geselecteerden hebben brede interesses en zijn bereid om te studeren", zegt Bruin. En om aan te geven dat ze niet al leen met cijfers bezig zijn. maar ook hun alpha-kant niet verge ten, zegt hij: „Op het laatste trainingsweekeinde hebben we eigenlijk alleen maar gediscus sieerd over zaken die met taal te maken hebben. Ook dat is leuk." Het uiterlijk statige pand aan de Reijerskoop in Boskoop te kent de sfeer waarin Bruin op groeit. Binnen is het gezellig rommelig, veel foto's en overal muziekinstrumenten. Piano. drums en vioolkisten staan er. Peter is de oudste van de vijf Bruintjes. Of zijn twee zusjes en twee broers ook zo goed in wis kunde, weet hij niet. „Dat is geen onderwerp waarover we het dagelijks hebben." Wel weet hij dat zijn ouders trots op hem zijn en dat zij die wiskun de die hij nu speciaal oefent voor de internationale olympia de absoluut niet meer snappen. Om zo ver te komen heb je wel steun nodig. Zijn eigen wis kundeleraar Piet Roos gaf hem op voor de wedstrijd en stoom de hem klaar voor de toetsen. Toen Bruin de eerste ronde doorkwam, wachtte hem voor zijn doen veel huiswerk. „Ik was verplicht om mee te doen aan speciale dagen en trai- ningsweekeinden. Onlangs heb ik zelfs een hele week gebogen <0 den haag/alphen aan den rijn cerberus Voor ontucht met diverse kleine meisjes uit zijn buurt moet een 35-jarige Alphenaar de gevan genis in. De Haagse rechtbank veroordeelde hem tot twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Ook was hem ten laste gelegd dat hij de kin deren pornografie had laten zien en dat hij in het bezit was van vele honderden films en fo to's met kinderporno. De Al phenaar had vorig jaar en begin dit jaar minstens drie meisjes (van rond de tien jaar) uit de buurt betast. Het ging om buurmeisjes of dochters van kennissen. Er lag ook een aan gifte tegen hem van een jonge vrouw die hij twaalf jaar gele den had misbruikt. De Alphe naar bekende alles. De man ging telkens hetzelf de te werk. Eerst gaf hij de meisjes snoep en liet hij ze leu- Korevaarstraat II. Tel. 071 - 51498^ Onze keukens kenmerken zich door het exclusieve onrwerp design en materiaalgeb la ke films zien, dan kwam er no tekenfilms en daarna echte pornofilms. Da pleegde hij verregaande tucht met hen. Toen de toestand begin dit jaar kwam, bracht dat heftige ties teweeg in de buurt Alphenaar. De voor de v wees die vorderingen gedeeltelijk toe. Ook rechtbank een verplic peutische aan de ring houdt toezicht op pi handeling, die minstens half jaar zou moeten Een psycholoog had de naar overigens 'volledig keningsvatbaar' dens de behandeling strafzaak twee weken was de eis drie jaar cel, een jaar voorwaardelijk KJ f B B KEUKENS olt reif Het concept

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18