Nieuw Trefpunt kost miljoen meer J SUMMER OZB Leiderdorp ïgaat niet omhoog 'Het is wrang dat de herindeling doorgaat' Bibliotheek Oegstgeest doet het goed 10-50% KORTING tHulshoff Regio Adviseur Baks valt slecht in Dorpsstraat i 1 /RIJDAG 30 JUNI 2000 Rectificatie poldercross C oegstgeest De vijftiende Oegstgeester Poldercross begint van- avond niet om 21.00 uur, zoals gisteren in deze krant werd aan gekondigd, maar anderhalf uur eerder, om 19.30 uur. Om 21.00 uur begint het optreden van The Clarks op het Boerhaaveplein in Oegstgeest. Leiderdorp akkoord met milieudienst leiderdorp De Leiderdorpse gemeenteraad gaat akkoord met de oprichting van de regionale milieudienst. Wel vroegen CDA, WD en PvdA zich gisteravond af hoe het straks zit met de be voegdheden. „Kunnen we in de toekomst als gemeente nog wel een eigen milieubeleid voeren", vroeg J. Stevers (CDA). Wet houder Roest erkende dat dit een heikel punt is geweest in de stuurgroep die de oprichting van de dienst heeft voorbereid. „Maar wat staat is dat de gemeente verantwoordelijk blijft voor het milieubeleid. Dat beleid moeten we hier stap voor stap ma ken. De uitvoering doen we gezamenlijk." Ton voor Sjelter roept vragen op leiderdorp» De gemeente Leiderdorp wil in de begroting voor 2001 een ton reserveren voor Sjelter. Waarom, wilden D66 en GroenLinks gisteravond weten. Wethouder Roest gaf een ietwat ontwijkend antwoord: „Als je ziet dat er problemen aankomen, moetje daar op tijd op inspelen." Hij beloofde in september uitgebreid op de financiële handel en wandel van Sjelter terug te komen. „Dan zullen we die ton meteen onderbouwen." Oegstgeest verdubbelt actie Enschede oegstgeest De gemeente Oegstgeest verdubbelt het bedrag dat Fout bureau jaagt Wannond op kosten Het nieuwe sociaal cultureel centrum in Warmond wordt ruim een miljoen duurder dan oorspronkelijk was begroot. De CDA-fractie vindt de overschrijding van het budget zo fors, dat ze niet akkoord gaat met het extra bouwbedrag. Progressief Warmond stemt morrend in. 6,7 miljoen gulden. Maar dat de overschrijding zo fors zou uit pakken had met name opposi tiepartij CDA niet verwacht. „Dat gebouw, daar zijn we hart stikke voor", aldus J. Bezuijen (CDA) gisteravond in een com missievergadering. „Daar gaat het niet om. Maar dit kan niet. Er is een jaar geleden ook al een De overschrijding komt niet he lemaal uit de lucht vallen. Bur gemeester en wethouders kon digden vorig jaar al aan, dat het nieuwe gebouw op de plaats van het afgebrande Trefpunt flink duurder zou worden dan extra krediet verstrekt. Daar zijn we mee akkoord gegaan, maar dat was wat ons betreft de laat ste keer." De PW-fractie is ook niet blij. maar wil het extra miljoen wel beschikbaar stellen. Wel wilden de PW'ers de garantie, dat er niet nog meer kosten voor 'meerwerk' aankomen. Volgens wethouder Van de Velde is dat niet het geval. Het standpunt van de WD is nog niet bekend. Geen van de liberale raadsleden was bij de vergadering aanwezig. Ook vanochtend was fractievoorzit ter G. van Panhuys niet voor commentaar bereikbaar. PW-fractievoorzitter G. Slin gerland spreekt van een 'tegen valler'. „Maar het komt niet he lemaal onverwacht. We wisten vorig jaar al dat het gebouw ze ven ton duurder zou worden. Het gaat nu in feite om drie ton extra." Dat Warmond plotseling voor nog hogere kosten komt te staan, is voor een deel te wijten aan adviesbureau DHV. Dit bu reau stelde in mei 1999 een be groting op, die later niet bleek te kloppen. „De adviseur heeft de gezamenlijke kerken met een collecte voor de vuurwerk slachtoffers in Enschede bijeen hebben gebracht. In totaal maakt Oegstgeest 13.600 gulden over naar het speciale giro nummer. Voorschotenaar bekneld onder shovel voorschoten Een 85-jarige fietser uit Voorschoten is woensdag ernstig gewond geraakt toen hij onder een shovel terechtkwam. Hij werd omstreeks half drie aangereden op de Beethovenlaan. De chauffeur van de shovel, een 21-jarige Leidschendammer, wilde vanaf de parkeerplaats bij de sportvelden het fietspad oversteken. Daarbij raakte de fietser bekneld onder de shovel. Met beenletsel is hij naar het LUMC overgebracht. ■iderdorp eric went I i« )e onroerend zaakbelasting in 't eiderdorp gaat volgend jaar piiet omhoog. Dat komt door b en meevaller uit het Gemeen- lefonds van een miljoen gul- it en. Met dat extraatje is het erwachte tekort voor 2001 in én klap gedekt. „Stuiten we nu op tegenvallers, dan zoe- en we daarvoor dekking door ezuinigingen, of verhoging - an erfpacht, precariorechten n leges", aldus wethouder loest (CDA). De wethouder deed zijn be- >fte gisteravond bij de behan- eling van de kadernota, de erste stap naar de begroting oor 2001. De politieke partijen an Leiderdorp konden vertel- n, waar volgens hen straks op riet moet worden bij het ma- en van de zogenaamde na- arsnota. Vertrekpunt was dat Leider- orp op een negatief saldo van ,04 miljoen afstevent, maar aar was de extra meevaller uit et Gemeentefonds nog niet in verwerkt. Hoewel nog niet dui delijk is hoe de hertaxatie van het onroerend goed voor Lei derdorp uitvalt, zag Roest in de ze nieuwe meevaller toch aan leiding om te beloven, dat het college er alles aan zal doen om de OZB volgend jaar niet te la ten stijgen. Eerder had WD-fractievoor- zitter H. Zilverentant nog voor een verlaging van de OZB ge pleit. „Vorig jaar hebben we de burger met een OZB-verhoging van 32 procent opgezadeld. Dan is het nu redelijk om, met alle meevallers in het verschiet, een duik naar benenden te ma ken, in de vorm van 5 of zelfs 7,5 procent." Maar hij kreeg daarvoor geen steun van de an dere partijen. Ook Roest wilde niet spreken over verlaging. Hij vindt de toe zegging om de OZB niet te laten stijgen al ver genoeg gaan. ,»Duiken er nu nog tekorten op, dan gaan we dat op een andere manier oplossen. Dat zal een lastig karwei worden, maar we gaan ervoor." suzanne barbier De verhuizing van de openbare bibliotheek naar het Irispark in Oegstgeest is een groot succes. De afgelopen vier maanden heeft de 'bieb' maar liefst drie honderd jaarabonnementen verkocht, waarvan tweehon derd in de eerste maand. Ook is het gebruik van internet en leestafel door niet-leners flink toegenomen. In totaal heeft de bibliotheek nu 5500 abonne menthouders. De stijging van het aantal abonnementen is te danken aan de centralere plek, denkt directeur M. 't Hart. „We zitten hier dichter bij het kinderrijke Haaswijk, daar komen veel nieuwe lezers vandaan. De kin deren van de basisscholen aan de Lange Voort komen na school ook sneller langs. Vol wassen lezers gaan na het werk boodschappen doen en lopen dan meteen hier binnen." Wat volgens 't Hart ook in het voordeel van de bibliotheek werkt, zijn de nieuwe openings tijden. „In het Rijnlands waren we tussen vijf en zeven uur 's avonds dicht. In het Irispark zijn we dinsdag tot en met vrij dag van twee tot acht uur ge opend. plus de zaterdagmor gen. Hier is het veel drukker dan in de oude vestiging in het Rijnlands Lyceum. Veel niet-le- den stappen binnen om een krant of tijdschrift te lezen. Ook de internetfaciliteiten trekken veel gebruikers, vooral jonge ren", aldus 't Hart. Ze hoopt de bibliotheek nog populairder te maken door in Nieuwe burgemeester Warmond verloor jarenlange strijd: sselham/ warmond idy nihof e weet wat het is om te vech- en voor het behoud van de elfstandigheid van een ge- ïeente. De nieuwe waarne- Wnend burgemeester van War- ïond, Riet Vosjan (60), heeft er aar eigen zeggen alles aan ge- aan om haar gemeente IJssel- ieam in de kop van Overijssel noor herindeling te behoeden, dievergeefs, want met ingang nan 1 januari 2001 gaat IJssel- n am met Brederwiede en teenwijk op in één gemeente. r, Aan de burgemeester van IJs- irelham heeft het niet gelegen. Ik heb alles gedaan wat in e« lijn vermogen lag om dit te oorkomen. Er is niet iets waar in an ik denk: dat had ik nog >c unnen doen. We hebben veel 0 elobbyd, zijn veel in Den Haag eweest. Afgelopen vrijdag zijn 1 ier nog Kamerleden geweest. t Of ze zich straks net zo zal in- e )annen om Warmond te be ta oeden voor herindeling? „Ik >e al me eerst oriënteren. Ik wil rrerst gesproken hebben met de rl lad voordat ik daar een uit- )raak over doe. Het zou niet orrect zijn tegenover de ge- gieente als ik daar nu al iets lever zeg." Wel maakt Vosjan r< uidelijk dat ze zich met 'het- igelfde elan' wil inzetten voor ilcaar nieuwe gemeente. „Ik ga t oor zoals ik hier burgemeester en geweest." En nee, ze heeft ?r an commissaris van de konin- in Franssen geen speciale op- racht meegekregen. Ook zegt osjan niet te weten of Frans en een speciale bedoeling had, - >en hij haar voordroeg voor de ost van waarnemer in War- ïond. Vosjan kent Warmond langer an vandaag. „Ik heb familie en en vriendin wonen in Leiden, us ik kende de omgeving wel een beetje. Het heeft wel wat weg van IJsselham. Hier heb je natuurreservaat De Weerribben met veel water. In Warmond heb je de plassen." Vosjan is geboren in Ommen. Na de middelbare school gng ze bij een bank werken. Ze was in Ommen politiek actief voor de CHU, de partij die later op ging in het CDA. Vanaf 1966 maakte ze deel uit van de ge meenteraad, vier jaar later werd ze benoemd tot wethouder. Toen ze aantrad was ze de jongste wethouder van Neder land. Twintig jaar bleef ze aan. „In 1990 ben ik gestopt en ben ik bestuurlijk actief geworden voor negentien landelijke orga nisaties, zoals het Rode Kruis en de CDA-vrouwen." Sinds 16 april 1994 is Vosjan burgemeester van het 5600 in woners tellende IJsselhafn. Veel inwoners verdienen er hun brood in de agrarische sector, en dan met name in de veeteelt. De gemeente telt elf kernen. „Een van die kernen heet Ne derland. Ie kan dus zeggen dat ik ook nog burgemeester van Nederland ben", zegt Vosjan droogjes. „Hoeveel mensen er wonen? Zestien." IJsselham is het resultaat van een herindeling in 1973. Medio jaren negentig kwam de provin cie Overijssel opnieuw op de proppen met een ambitieus plan voor gemeentelijke herin deling. Vosjan vindt het onbe grijpelijk dat ook de 'kop' van Overijssel bij die operatie werd betrokken. „De provincie heeft twee argumenten aangedragen voor herindeling. Een ervan heeft te maken met ruimtelijke ons te laat gewezen op het feit dat het duurder werd", aldus Van de Velde. „De laatste reke ningen aan DHV hebben we dan ook niet betaald, want wij accepteren dit niet." De over schrijding heeft ook te maken met een aantal aanpassingen aan het ontwerp op advies van onder meer provincie en hoog heemraadschap. Ook spelen prijsverhogingen een rol. Bezuinigen op het gebouw, zoals CDA'er Bezuijen voorstelt, is volgens Van de Velde en de PW-fractie niet aan de orde. Die leiden volgens de wethouder FOTO HIELCO KUIPERS Het nieuwe onderkomen in het Irispark blijkt voor veel Oegstgeestenaars aantrekkelijk. het najaar meer activiteiten aan te bieden. „We denken erover om lezingen te gaan houden voor volwassenen, maar ook voorleesmiddagen voor ouders en kinderen. Verder staat er een mediacursus op het program ma." De huisvesting in noodge bouwen in het Irispark is tijde lijk. Op termijn krijgt de biblio theek een definitief onderko men in het nog te vernieuwen winkelgebied Lange Voort. Bouwplannen daarvoor zijn in voorbereiding. tot 'een fundamentele aantas ting van het ontwerp'. „Het project is al enigszins uitge- Ideed. Een kwalitatief slechter gebouw is onacceptabel. Bo vendien levert het maken van een nieuw, simpeler ontwerp zo weer een jaar vertraging op. Bezuijen denkt daar anders over. „Met een slagje minder heb je nog iets heel moois". Ook denkt de CDA'er dat er 'iets te halen valt' bij DHV, van wege diens 'wanprestatie'. Of dat zo is, kan wethouder Van de Velde niet zeggen. „We zijn met DHV in onderhandeling. ordening. Er zijn in Overijssel gemeenten die uit hun jasje groeien. Dat speelt bijvoorbeeld in Almelo en Enschede. Maar in de kop is dat niet van toepas sing." Ook bij het andere argument kan Vosjan zich niets voorstel len. Door samenvoeging ont staan volgens de provincie krachtiger, slagvaardiger ge meenten. „IJsselham voert zijn taken goed uit en heeft geen problemen", zegt Vosjan. „We hebben nooit een tik op de vin gers gehad. Waarom moet je dan veranderen?" Afgelopen dinsdag was Vosjan nog in Den Haag, toen de Eerste Kamer zich boog over het wetsontwerp over de ge meentelijke herindeling. Het werd aangenomen met 36 stemmen voor, en 34 tegen. „Daaruit kun je afleiden dat herindeling heel zwaar ligt en dat de senatoren niet over een nacht ijs zijn gegaan. Het is jammer, wrang en heel teleur stellend dat de wet met zo'n nipte meerderheid is aangeno men." Vosjan is niet het type om het op haar zestigste rustig aan te gaan doen. „Nee hoor, ik ben nog volop in de race. Ik werk graag. Vanaf het begin heb ik gezegd: als IJsselham wordt op geheven, ben ik er volledig voor in om waarnemend burge meester te worden." Toen War mond in beeld kwam, hoefde ze niet lang na te denken. Als het aan haar ligt, blijft ze er de ko mende vijf jaar. Ze wil er ook zo gauw mogelijk gaan wonen. „Ik vind Warmond een schitteren de gemeente. Het is een ge meente die bezig is met een aantal projecten: de ontwikke ling van de Dorpsstraat, een so ciaal cultureel centrum. Dat is goed, want een gemeente die stilstaat, gaat achteruit." De aanstelling van M. Baks als adviseur van de gemeen te Warmond is een aantal bewoners van de Dorps straat in het verkeerde keel gat geschoten. Baks, van het in Warmond gevestigde bureau Vast Con sult, adviseert de gemeente bij de ontwikkeling van de kop van de Dorpsstraat. Vol gens de bewoners is Baks daarvoor niet de aangewe zen figuur. Hij is, zeg gen zij, di rect be- langheb- bende omdat hij een per ceel grond bezit van ongeveer 1000 vier kante me ter op Dorps straat 17, even voor bij de Op 'Dit wordt heel zuiver gespeeld, daar kunt u ons op aanspreken die plek aan het water wil Baks een villa bouwen. R. van der Stok, P. Hoger- vorst, E. Mulder en C. van Duijn vinden het vreemd dat Baks aanvankelijk van de ge meente geen toestemming kreeg voor de bouw en later wel. „Een relatie tussen de gewijzigde zienswijze van het college en de rol van de heer Baks als adviseur van de gemeente dringt zich hier op", aldus de bewoners. De wethouders Van de Velde en Van den Aardweg reageerden gisteravond tij dens een commissieverga dering als door een wesp ge stoken op de aantijgingen, die werden toegelicht door C. van Duijn, die op num mer 19 woont. Hij ligt al eni ge tijd met zijn toekomstige buurman Baks in de clinch, onder meer over recht van overpad. Van Duijn is bang dat Baks het proces op de kop van de Dorpsstraat een kant op kan sturen die nade- ling uitpakt voor zijn eigen plannen. Zo wil Van Duijn op zijn terrein drie villaatjes bouwen. Volgens wethouder Van de Velde is van belangenver strengeling geen sprake. „Baks adviseert niet over de ruimtelijke invulling. Hij is behulpzaam bij onderhan delingen, zorgt ervoor dat processen sneller verlopen." Volgens zijn collega Van den Aardweg staat de integriteit van Baks niet ter dis cussie. „Dit wordt heel zuiver ge speeld en daar kunt u ons op aan spreken." Na de uitleg over de taak van Baks bond Van Duijn in, maar hij bleef het een merk waardige zaak vin den. Volgens hem is Baks te omstreden om 'draagvlak te kunnen creëren voor de plannen met de Dorps straat'. De Warmondse politiek heeft geen problemen met Baks. Alleen CDA-raadslid H. Langenberg sprak van een 'gevaarlijke zaak'. WD- burgerlid H. Oudshoorn trok zijn bedenkingen over de aanstelling van Baks in na de woorden van de wethou ders. PW-fractievoorzitter G. Slingerland vond het 'flauw' van de Dorpsstraat-bewo ners om belangenverstren geling te suggereren 'vanwe ge het feit dat iemand die wordt ingehuurd als advi seur ook bezig is met een ruimtelijke ordeningsproce dure voor de bouw van zijn huis'. Baks was vanochtend niet voor commentaar bereik baar. IV- x)<s Leiden: Nieuwe Rijn Den Haag Leidschendam Rotterdam Hilversum Riet Vosjan: „Warmond heeft wel wat weg van IJsselham. Hier heb je natuurreservaat De Weerribben met veel water. In Warmond de plassen. FOTO SIEB VAN DER LAAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17