Wijding aartsbisschop Oud-Katholieke Kerl Geloof Samenleving Kardinaal Simonis stuurt vicaris naar wijding van collega Kerk Canterbury leent zich niet voor Harry Potterfilm 'Externe hulp inroepen bij problemen bisdom ZORGELOZE VAKANTIE? VRIJDAG 30 JUNI 2000 VANDAAG 1 Vandaag 1704 jaar geleden, op 30 juni 296, trad 30 paus Marcellinus aan. Een hachelijke zaak in die juni dagen, want de pausen werden vaak het slacht- L J offer van vervolgingen. Zo ook Marcellinus die acht jaar na zijn aanstelling in 304 in handen viel van beu len van keizer Diocletianus, één van de ergste christenver volgers uit de geschiedenis. Marcellinus werd er van ver dacht onder de druk bezweken te zijn en aan de afgoden te hebben geofferd. Een halve eeuw voor Marcellinus, ook op een 30ste juni (250 na Christus) werden acht predikers naar Gallië gezon den om het evangelie te verkondigen. Onder hen Martialis van Limoges die de later ook heilig verklaarde Valeria van Limoges wist te bekeren. Bij zijn graf ontstond een bene dictijnerabdij. Zijn feestdag is 30 juni. Jezus, Socrates en Ghandi in een Passio alphen aan den run Componist Bernard van Beurden werkt aan een Passio waarin meerdere 'Jezussen' een rol spelen. Niet al leen Jezus Christus, maar ook Socrates, Ghandi, Mandela, Al- lende, Sadat, Ericka Huggins en Martin Luther King krijgen een stem in het nieuwe werk van Van Beurden. „Want er zijn uiter aard een oneindig aantal mensen die erg veel geleden hebben en dood zijn gegaan, omdat ze iets voor de mensheid wilden doen", aldus de componist. Van Beurden schrijft het stuk op verzoek van de christelijke oratoriumvereniging Hosanna. Het Literair Café in Alphen aan den Rijn werkt mee aan het project. De 'wereldpremière' van Passio vindt plaats in april volgend jaar. Merendeel Israël gelooft niet in Messias Jeruzalem De meerderheid van de Israëlische bevolking gelooft niet in de komst van de Messias. Uit een onderzoek blijkt dat 41 procent de Messias wel verwacht, de rest weet het niet (9 of gelooft er in het geheel niet in. De verwachting van de Messias speelt in het joodse geloof een grote rol. Onder niet-religieuze joden sluit ruim 81 procent een daadwerkelijk verschijnen van 'de verlosser' uit. Van de ultra-orthodoxen in Jeruzalem gelooft juist 72 procent dat de Messias eens zal komen. Jehovah's Getuigen taboe in Georgië moskou De districtsrechtbank in de Georgische hoofdstad Tblisi heeft de registratie als religie van de Jehovah's Getuigen in Georgië nietig verklaard. Hierdoor zijn de activiteiten van het kerkgenootschap met zijn 40.000 leden in de voormalige Sovjet republiek voortaan onwettig. Al eerder had de Georgisch-Ortho- doxe Kerk opgeroepen tot een verbod. Volgens de staatskerk zouden hun activiteiten leiden tot 'psychische ziekten'. De Je hovah's Getuigen overwegen de zaak voor te leggen bij het Eu ropese Hof voor de Rechten van de Mens. Patriarch herdenkt Servische slag obilic Een ceremonie in Kosovo, die jaarlijks wordt gehouden. Hoogwaardigheidsbekleders van de Servische Orthodoxe Kerk herdenken eendrachtig de verloren strijd in de Middeleeuwen tegen de Turken op een vlakte, die bekend staat als Gazimestan (Ned: Merelveld) vlakbij het plaatsje Obilic in Kosovo. Tijdens een korte ceremonie eerder deze week werd onder aanvoering van de patriarch Pavle (met staf) kort stilgestaan bij deze voor j veel Serven pijnlijke nederlaag. foto ap malek azouc BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Bodegraven (wijk 2), H. Markus te Woerden. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Doetinchem- Velp, A. Beeftink te Hattem. ten, Elspeet, Hoogeveen, Hou ten. Kapelle-Biezelinge, Klaas waal, Leiderdorp. Meliskerke, Nieuwdorp, Oosterland, Poortu- gaal, Rilland-Bath en Wol- phaartsdijk. D. de Wit, kandidaat uit Bennekom. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEEN TEN Aangenomen naar: 's-Gravenha- ge, mw. M. Terwei-Hamster te Zutphen. Kardinaal Simonis zal zaterdag niet aanwezig zijn bij de wijding van de nieuwe aartsbisschop van de Oud-Katholieke Kerk. De 'andere' aarts bisschop van Utrecht, de rooms katholieke, wil niet door zijn aanwezigheid de indruk wekken dat de overstap van de rooms-katholieke pries ter dr. J. Vercammen naar de Oud-Katholieke Kerk in 1988 er niet toe doet. „Het doet pijn, maar omwille van de duidelijkheid ga ik niet", aldus Simonis. Hij stuurt 1 juli zijn vicaris-gene raal Rentinck naar de Dom. Simonis heeft in maart al afwijzend gerea geerd op de verkiezing van Vercammen tot op volger van dr. A. Glazemaker. Een voormalig rooms katholiek priester op de 'concurrerende' bisschopszetel zal de relatie met de R.K. Kerk extra bemoeilijken, aldus Simonis. De verhou dingen waren al onder druk komen te staan door het besluit van de oud-katholieken in 1998 om het priesterambt voor vrouwen open te stel len. Bovendien is de oud-katholieke bisschop Wirix van Haarlem ook een voormalig rooms katholiek priester. Vercammen zegt de gevoelens van Simonis t begrijpen. Hij ziet ook iets positiefs in de reacti van de grote zusterkerk. „Het is een teken dat e blijkbaar iets van ons uitgaat, dat mensen zie aangesproken voelen door wat er in onze krin gen gebeurt." Nieuwe prelaat koestert keuzevrijheid in voormalige schuilkerk De rooms-katholieke priester dr. J. Vercammen koos in 1988 voor de Oud-Katholieke Kerk. Het was een 'positie ve keuze voor een katholieke kerkcultuur waarin mijn geloof meer gevoed wordt', benadrukt hij. Morgen wordt de Vlaming tot oud-katholiek aartsbisschop van Utrecht gewijd. amersfoort guido de bruin De nieuwe oud-katholieke aartsbisschop dr. J. Vercammen. „Het is de rol van de priester om de gemeente eraan te herinneren dat ze niet van zichzelf maar van de Heer is." foto anp hans steinmeier Vercammens breuk met de Rooms-Katholieke Kerk leek op een echtscheiding. „Ik kwam in een gewetensconflict toen ik moest vaststellen dat het kerke lijk dak waaronder ik woonde, niet goed voor mijn geloof en leven was." Het priesterambt dat hij sinds 1979 bekleedde, stond naar zijn smaak in de R.K. Kerk te veel op een voet stuk. Een belangrijk aspect van de exclusieve plaats van de pries ter in de R.K. Kerk is het ver plichte celibaat. Dat zet de priester apart van de gewone gelovigen. „Ik heb veel waarde ring voor mensen die om religi euze redenen ongehuwd zijn, maar ik heb moeten erkennen dat dat voor mij niet goed was", aldus Vercammen (48), gehuwd en vader van drie kinderen. Vandaar de keuze van de pre laat voor de kleine Oud-Katho lieke Kerk met zijn 8.000 leden. Die ontstond in Nederland als reactie op de concentratie van de macht in de rooms-katholie ke kerk bij de paus. Met de ver kiezing van een eigen bisschop Dat is te waarderen." door het kapittel van Utrecht in In 'interne oppositie' binnen 1723 werd de breuk met Rome de RK-Kerk zag Vercammen definitief. niet zoveel. „Wie ben ik om te Nadat het Eerste Vaticaans zeggen dat mensen die zich Concilie in 1870 de onfeilbaar- thuisvoelen in de huidige ge heid van de paus had afgekon- stalte van de R.K. Kerk, het bij digd, vonden de oud-katholie- het verkeerde eind hebben?" keh elkaar. Samen met gelijkge- Verschillende geloofsopvattin- zinde groepen in andere landen gen hoeven wat hem betreft kwamen ze in 1889 tot de Unie niet in een en dezelfde kerk te van Utrecht. In de Oud-Katholieke Kerk staat de priester als persoon veel dichter bij de gewone gelo vigen en geldt het verplichte ce libaat niet. „Tegelijkertijd ge loof ik wel in de bijzondere rol en opdracht van het ambt", zegt Vercammen. „Het is de rol van de priester om de gemeen te eraan te herinneren dat ze niet van zichzelf maar van de Heer is." Uittreden is volgens Vercam men in de R.K. Kerk nog steeds een taboe. „De R.K. Kerk heeft zichzelf in de afgelopen hon derd jaar uitgebouwd tot een bolwerk dat je niet zomaar ver laat. Daardoor is een sterke co hesie ontstaan die haar belang heeft gehad voor de emancipa tie van de katholieken." Zo'n bolwerk past volgens hem ech ter niet meer bij deze tijd. De keuze voor een andere kerk zou in deze tijd van indivi dualisering geen taboe meer moeten zijn, vindt Vercammen. „In deze tijd nemen gelovigen zelf verantwoordelijkheid voor hun geloof en voor andere be langrijke dingen in hun leven. worden 'samengeperst'. Met de combinatie van 1 rijke liturgie, een democ sche structuur en een g ruimte voor de individuele0 lovige zou de Oud-Kathol Kérk een grote aantrekki kracht moeten uitoefenend de hedendaagse mens die diepgang zoekt. Waarom men de mensen dan niet Vercammen erkent dat de i katholieken, die eeuwen onder een 'schuilkerkenmef' liteit' gebukt zijn gega_„. zelf beter moeten presenter1 Tegelijkertijd heeft het gens hem geen zin om al tet tief de boer op te gaan. kerk en geloof is het net aL andere mooie dingen in he11 ven; je kunt ze wel zoe maar ze worden je uiteinc gegeven. We moeten wel o religieuze markt aanwezig o maar we moeten ook wac tot mensen ons vinden, kunnen onszelf wel zo g kloppen dat we aandacht 1 gen, maar dan verraden onszelf." Vercammen is als aartfl schop van Utrecht automa ook voorzitter van de Unie Utrecht. Zijn voorganger het internationale verband,'1 oud-katholieke kerken roerige tijden geloodst. V<* de priesterwijding van vroi is internationaal nog steed: splijtzwam. De discussie over vrouwi J priesters heeft er volgens cammen in ieder geval tof leid dat alle lidkerken bezij met de vraag hoe de kerk tot de hedendaagse cu11 moet verhouden. Geen va leden wil bovendien de oi linge band verbreken, maakt dat we met elka zware vragen van deze tijd nen opnemen." Vanwege sentiment behoudende kerkgangers Brief VPW aan priesters en pastorale werkers londenanp De middeleeuwse kathedraal van Canterbury wordt niet om getoverd in Zweinstein, de School voor Hekserij en Hocus Pocus in de komende verfil ming van de razend populaire Harry Potter-boeken. De leiding van het gezichtsbepalende kerkgebouw van de Anglicaanse Kerk geeft filmmaatschappij Warner Brothers geen toestem ming. „Omdat dit het belangrijkste centrum van de Anglicaanse Kerk is, moesten we rekening houden met de gevoelens van sommige christenen", zei woordvoerder C. Robinson gis teren. „Die vinden dat er in de Harry Potter-boeken antichris telijke elementen te vinden zijn." Vooral behoudende kerkle den hebben moeite met de kin derboeken van schrijfster J.K. Rowling, die ook bij volwasse nen populair zijn. Andere chris tenen vinden juist dat de avon turen van Harry Potter een ster ke morele lading hebben. Ook in Nederland zijn de boeken van de Britse schrijfster erg populair. Onlangs was er nog een speciale Harry Potter- dag in Utrecht bij het verschij nen van het derde deel. haarlem afke van der toolen Hulp van buitenaf is nodig om de 'ernstige crisis' in het bis dom Haarlem te bezweren. Dat vindt althans de Haarlemse af deling van de Vereniging van Pastoraal Werkenden. De ver eniging, waar ruim tachtig pro cent van de Haarlemse pries ters en pastoraal werkers lid van is, denkt aan een theoloog of een andere expert in de kerk leer. De buitenstaander moet de gesprekken tussen de leiding en de 'werkvloer' van het bisdom over detheologische verschil len begeleiden. „Dat kunnen we zelf niet doen, omdat we te gelijk subject en object zijn in dit geschil", zegt secretaris R. Hopman van de VPW-Haarlem. De vereniging is tot deze con clusie gekomen, nadat een re cent beraad met de leiding van het bisdom nergens toe leidde. Wel zijn beide partijen het er over eens dat er een gesprek over de geloofsverschillen moet plaatsvinden. Van opschorten van het overleg is, anders dan een paar jaar geleden, op dit moment geen sprake, zegt Hopman. De secretaris noemt als voor beeld een idee van Punt om een opleiding voor diakenen te be ginnen. „Wij vragen ons daarbij af: Wat wil hij daarmee, wat moeten wij dan met onze eigen pastorale opleiding? Het gaat er dan om wat voor soort kerk je wilt worden, een kerk met een heel duidelijke hiërarchie tus sen priesters en leken of niet." Het voorstel om hulp van buiten in te roepen staat in een brief aan alle parochianen en pastoraal werkers van de VPW- Haarlem. Daarin roept de ver eniging iedereen - inclusief waarnemend bisschop Punt - op tot een uiterste poging tot dialoog. „Het vereist moed om deze crisis onder ogen te zien, er een uitdaging van te maken en te komen tot herstel van on derling vertrouwen", schrijft de vereniging. De brief was al in de i toen het bisdom afge terdag werd overrompeld de benoeming van J. van I steden tot hulpbisschop, gebeurtenis waar de Haarlem niet bepaald gel mee is. De vereniging had iemand gezien die het bis beter kende, en is bang d i als conservatief te boek stf Van Burgsteden het 'stille ma' in het bisdom niet1 overbruggen. „Die brief i nog onverkort geldig", co deert Hopman. Het bisdom Haarlem vanmorgen niet bereif voor commentaar. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Overwegend veel bewolking en buiig met kans op onweer, maar langs de westkust geregeld zon en droger. Middagtemperatuur tussen 17 en 23 graden, lokaal 25 graden. Zweden: Bewolkt weer met buien en onweer en van tijd tot tijd een stevige wind. Maxima tussen 18 en 24 graden. Finland: Bewolkt, winderig en buiig met kans op onweer. In de loop van zaterdag afnemend buiig en meer zon. Mid dagtemperatuur van circa 20 graden aan de zuidkust tot tegen de 30 plaatselijk in het noorden. Denemarken: Wolkenvelden, ook geregeld zon en met name op zaterdag kans op een regen- of onweersbui. Maxima onge veer 18 graden, maar zaterdag in het noorden ruim boven de 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Eerst af en toe zon en vrijwel overal droog. Zaterdag nog wel wat zon, maar van het zuidwesten uit enkele buien. Maxima dan van 15 graden in het noorden tot 23 graden plaatselijk in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook wat zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur op lopend naar 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en flink wat zon. Zaterdag in Bretagne kans op een bui. Maxima ongeveer 26 graden, maar langs de Kanaalkust minder warm. Zuid-Frankrijk: Droog en aardig wat zon. Zaterdag in Les Landes meer wolken en kans op een bui. Maxima meest tussen de 26 en 32 graden, langs de Atlantische kust wat koeler. Spanje: Zonnig, maar langs de Golf van Bis kaje ook wolkenvelden en met name op zaterdag kans op een bui. Maxima aan zee van 22 graden in het noord westen tot 32 lokaal in het zuiden. Landinwaarts middagtemperatuur rond 36 graden. Portugal: In het noordwesten nu en dan wol kenvelden en zaterdag misschien een bui, verder veel zon. Maxima van 21 graden bij Porto tot 36 in het zuid oosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig, droog en warm. Middagtem peratuur verder oplopend tot ruim bo ven de 30 graden. Marokko: Westkust: veel zon, maar in het zui den eerst nog hardnekkige wolkenvel den. Droog. Maxima van 20 graden onder de bewolking tot 28 bij zonnig Tunesië: Zonnig met aan zee maxima van ruim 30 graden, in het binnenland hier en daar boven de 40 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxima ongeveer 23 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxima van 24 graden in het noorden tot 30 in het zuiden. Duitsland: In het zuiden veel zon. In het noor den wolkenvelden en misschien een buitje. Middagtemperatuur van 16 graden aan zee tot ongeveer 27 in het zuiden. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima oplopend tot een zomerse 26 graden op zaterdag. Zwitserland: Zonnige perioden en droog. Middag temperatuur oplopend naar ongeveer 28 graden. Italië: Rustig en droog weer met veel zon. Middagtemperatuur tussen 27 en 32 graden. Corsica en Sardinië: Droog en vooral vrijdag veel zon. Maxima tussen 27 en 30 graden, za terdag op veel plaatsen boven de 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, in het uiterste noorden kans' op lokaal onweer. Maxima oplopend tot boven de 30 graden, aan zee er net onder. Malta: Zonnig bij maxima rond de 30 gra den. Turkije en Cyprus: Zonnig en warm. Zaterdag in het noorden misschien een onweersbui. Middagtemperatuur van 30 graden bij de Dardanellen tot tegen de 40 lo kaal in Zuid-Turkije. Weerrapporten 300608 ZATERDAG 1 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.25 Zon onder 22.02 Maan op 05.02 Maan onder21.47 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512. DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- TELEFAX Advertenties; 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstre het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kor E VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen worden verzonden geldt een toeslag v<" aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES Veenstreek Voor mensen die moeilijk lezen, slecht chef eindredactie regio hebben of blind zijn (of een andere chef redactie kunst leeshandicap hebben), is een samenv; van het regionale nieuws uit het Leidsj' Dagblad op geluidscassette beschikba r informatie 0486-486486 fc (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr< D.C van der Plas, J. Rijsdam, W Spierdijk, chef sportredacti e Straatsma. chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer. chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Regel nü de unieke Internationale Reis- en Kredietbrief PLUS. Als uw auto afhaakt, rijdt gewoon verder in een vervangende auto. Uw garantie voor een zorgeloze vakantie. Kom langs, bel gratis 0800 - 0503 of kijk op www.anwb.nl ANWB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14