Meer keuze voor rijksambtenaren EK-TV voor nog geen 4QO ballen! I 649: 399: zet kartelpolitie op schoolboekenmarkt Internationale Luchtvaartschool failliet kijkshop Regionale kranten samen met Telegraaf in internet Economie Lonen supermarkten 3,6 procent omhoog Bonden achter CAO Philips Casema geeft deel geld terug aan internetters Sloterparkbad in aanbouw JDERDAG 29 JUNI 2000 Kleurentelevisie 40 Voorkeuzezenders. PAL B/C systeem. Sleeptimer Scartaan- sluiting. Incl. afstandsbediening. Art nr. 86818 SuperTechprijs: Kijkshop: Bezoek Kijkshop ook op internet: www.kijkshop.nl De Hollandse Dagblad Com binatie (HDC), de krantenhol ding die onder meer Haarlems Dagblad, Leidsch Dagblad, IJmuider Courant en het Noordhollands Dagblad uit geeft, gaat met andere dag bladondernemingen samen werken op internetgebied. Er wordt een gezamenlijke on derneming opgericht waarvan behalve de HDC ook de hol dingmaatschappij De Tele graaf, de Media Groep Lim burg (De Limburger en Lim burgs Dagblad) en de Noorde lijke Dagblad Combinatie (Nieuwsblad van het Noor den, Leeuwarder Courant) deel uitmaken. De nieuwe onderneming wil via portalen in de versprei dingsgebieden van de betrok ken kranten regio-informatie (onder meer nieuws, evene menten, service) verspreiden en tegelijkertijd regionale e- commerce ontwikkelen. Op technologisch en commerci eel terrein zal er een nauwe band bestaan met Telegraaf Elektronische Media, de inter- net-tegenhanger van het lan delijke ochtendblad. Bij de uitvoering van de plannen wordt bekeken of en hoe de bestaande websites van de regionale dagbladen in de nieuwe opzet worden geïn tegreerd. Volgens woordvoer der jan de Roos, algemeen di recteur NDC, moet het onder nemingsplan in de komende twee maanden worden ge schreven. Investeringen -'mil joenen'- zijn volgens hem af hankelijk van de ontwikkelin gen. De Roos verwacht felle concurrentie van gespeciali seerde internetbedrijven zoals @Home UPC/Chello en de internetdochters van KPN, die ook allemaal nieuws leveren. Nieuws en verhalen op de 'regionale internetportalen' komen van de eigen regionale redacties en het samenwer kingsverband van de grote re gionale dagbladen de Geasso cieerde Persdiensten (GPD). Toevoeging van andere extra's aan de 'portalen' zoals televi sie, muziek en spelletjes is vol gens De Roos ook iets 'van de toekomst.' „Wat dat betreft is het wachten op de komst van breedband-internet." aude met bankpasjes in Spanje Volgens de politie in Drenthe loopt op dit moment een tszaak tussen een Nederlandse en een Spaanse bank over de met een bankpasje. Om welke Nederlandse bank het wil de politie niet zeggen. Aanleiding is de aangifte door 19-jarige vrouw uit Assen. Zij meldde zich na terugkomst vakantie in Salou. Bij het pinnen was haar pasje door de jdautomaat ingeslikt. Bij de bank kreeg ze te horen dat de po- het pasje had opgehaald en doormidden had geknipt, oarna is echter vier keer geld van haar rekening gehaald. Vol- °)s de politie is de Nederlandse bank nu een rechtszaak be nnen tegen de Spaanse bank. Dergelijke fraude zou in Spanje 2[er voorkomen. irecteur Kwik-Fit geeft 75 mille weg ijDERWUK De vertrekkende Kwik-Fit-directeur C. Bikkers heeft 3) afscheidscadeau van 75.000 gulden direct doorgeschoven °ïr twee goede doelen. Bikkers kreeg zijn premie van de j^otse oprichter van Kwik-Fit, sir T. Farmer, één van de rijkste itten. Bikkers stapt over naar Audax, eigenaar van AKO en uit- Jer van HP/De Tijd, AvantGarde, Aktueel en Weekend. itroGene samen met Frans bedrijf 6|en Het Leidse biotechnologische bedrijf IntroGene tekent 'ïdaag een samenwerkingovereenkomst met het Franse nsgene. Samen gaan de twee bedrijven cellijnen ontwikkelen ïbr de productie van virussen die kunnen worden gebruikt om aetisch bepaalde ziektes als kanker en hartstoornissen te be- ofeden. IntroGene heeft een methode ontwikkeld om door °pdel van een onschuldig virus menselijke genen in een cel te optsen. Door in die genen een eiwit in te bouwen dat de fout 2twaadaardige cellen aanpakt, kan de ziekte worden gestopt. pnd 5.400 ontslagen internetbranche j| york De hevige turbulentie in de internetsector heeft in oji half jaar tijd 5.398 werknemers hun baan gekost en achttien ilissementen opgeleverd. Dat blijkt uit een studie van het oerikaanse onderzoeksbureau Challenger, Gray Christmas mer dotcombedrijven. Onder bedrijven die failliet gingen zijn «ingwinkel Boo.com (400 ontslagen) en de door Walt Disney anancierde speelgoedzaak Toysmart (170 ontslagen). Ook ge- i|ommeerdere bedrijven als Amazon.com en AltaVista zetten 3nsen op straat om kosten te drukken. !>rd praat exclusief met Daewoo iIjl» Autofabrikant Ford heeft het exclusieve recht verworven ^onderhandelingen over de overname van Daewoo Motor. heeft het kabeltv-station YTN uit de Zuid-Koreaanse hoofd- ïqd Seoul gemeld. Een bron bij Daewoo vertelde de zender dat [|d het beste scoorde op verschillende gebieden zoals geld, tginologieoverdracht en garanties voor de werkgelegenheid. Qandag deden DaimlerChrysler en Hyundai een gezamenlijk op het noodlijdende Zuid-Koreaanse autoconcern, evenals ïeral Motors en Fiat. ilips sluit (de)coderingsfabriek Qihoven Philips sluit in Eindhoven een fabriek voor (de)co- 13'ingsapparatuur. FNV Bondgenoten eist vervangend werk alle 76 personeelsleden. Het bedrijfsonderdeel werkt nage- ^g uitsluitend voor Defensie. Omdat de orderportefeuille geds magerder wordt, wil Philips de fabriek sluiten. Negen jknemers kunnen verkassen naar een ander onderdeel van 4 concern. Voor de overigen wil Philips bemiddelen bij het jpen van ander werk. Volgens bestuurder Bender van FNV landgenoten heeft Philips het aan zichzelf te wijten dat er geen tjers meer binnenkomen. Volgens haar heeft het magament Qnet de pet naar gegooid. ^organisatie DSM kost 450 banen Door de aangekondigde reorganisatie bij de Delfste fa- "ikën van DSM gaan 450 arbeidsplaatsen verloren. Dat is gis- jen aan het personeel meegedeeld. Eerder dit jaar werd al Idelijk dat DSM fors zou gaan ingrijpen bij het voormalige qt-Brocades. In het bijzonder de fabriek die penicilline maakt, Set in de kosten snijden wegens de aanhoudend lage prijzen r dit middel op de wereldmarkt. Maar ook bij de productie J gist wordt gereorganiseerd. DSM belooft zijn best te doen h aan ander werk te helpen. i'ertig jaar te oud voor herintreding iterdam Vrouwen Van 40 hebben moeite opnieuw aan de I; te komen. Ondanks de krapte op de arbeidsmarkt is hun rtijd het grootste struikelblok. Dat blijkt uit een onderzoek ide vakcentrale FNV. Jongere herintreedsters die een tweede >baan beginnen, verdienen slechter en krijgen minder inte- ant werk dan de eerste keer. Terwijl het aantal vacatures dit op 1 miljoen uitkomt, blijft het aantal herintredende vrou- tegenvallen. Bij FNV hebben zich 250 herintreedsters ge- Daarvan kon veertig procent geen baan vinden omdat zij dan 40 waren. De overige zestig procent lukte het wel al een vast contract vaak niet mogelijk. Nieuwe CAO rond: 4,1 procent meer loon Rijksambtenaren kunnen straks langer of korter werken dan 36 uur als ze dat willen. In de nieuwe CAO krijgen de 116.000 ambtenaren op de ministeries meer keuzemogelijk heden. De jaarlijkse 'periodiek' krijgen ze niet meer automatisch, maar alleen na een gunstige beoordeling door de chef. Minister De Vries van binnenlandse zaken en de bonden kwamen gisteren na moeizame onderhandelingen tot het akkoord. Alle partijen toonden zich na afloop van het overleg zeer te vreden met de nieuwe CAO. Gedurende een looptijd van veertien maanden krijgen de rijksambtenaren een structure le loonsverhoging van 4,1 pro cent, opgesplitst in 3,6 procent per 1 augustus en nog eens 0,5 per 1 januari 2001. Daarnaast ontvangen ze een eenmalige eindejaarsuitkering van één procent. In de nieuwe CAO kunnen de werknemers ook kiezen om tachtig uur minder of honderd uur meer per jaar te werken, zonder dat dit van invloed is op de pensioenopbouw. Hiervoor kunnen ze eenmaal per jaar een verzoek indienen. De 36-urige werkweek blijft wel de norm. Hoeveel werknemers gebruik zullen maken van de keuzemo gelijkheden om langer of korter te werken, weten de bonden niet. „Dat zullen we dit jaar merken", aldus Erik de Macker, onderhandelaar van de CFO. De periodieke verhoging wordt niet langer automatisch toegekend. Per jaar krijgen de werknemers recht op één func tioneringsgesprek. „Vroeger kreeg men ook geen periodiek als men slecht presteerde", al dus Abvakabo-onderhandelaar- ster Altenburg. „Dit zal wel voor een cultuurschokje zorgen, maar mensen moeten niet bang zijn voor het gesprek. Je moet het zien als iets waar je recht op hebt." De onderhandelingen voor de CAO voor de rijksambtena ren verliepen de afgelopen maanden zeer moeizaam. In eerste instantie bood de minis ter 5,5 procent voor twee jaar. De sector zou daardoor een flinke achterstand oplopen op de marktsector, volgens de bonden. Ook minister-president Kok toonde zich vorige week tijdens het voorjaarsoverleg nog be zorgd over de groeiende kloof tussen de ondernemingen en de collectieve sector. De nieu we CFO-voorzitter Koeslag, voorspelde dat het steeds moei lijker wordt voor de overheid goed personeel aan te trekken, doordat de lonen in de markt sector vaak gunstiger zijn. In de nieuwe CAO zijn vol gens Altenburg echter 'markt conforme lonen' afgesproken. „Zelfs een tikkeltje hoger; iets dat de rijksambtenaren al veel langer verdienen." Het personeel in de supermarkten krijgt 3,6 pro cent meer loon. Op 17 juli gaan de salarissen met 1,75 procent omhoog, op 1 januari 2001 komt er nog eens 1,85 procent bij. Vakbonden en werkge vers zijn het daar gisteravond over eens gewor den bij het bereiken van een akkoord over een nieuwe CAO. Jongeren van 15 tot en met 22 jaar, die voor een jeugdloon werken, krijgen er onder de nieu we overeenkomst nog wat extra bij. Gemiddeld zal dat neerkomen op een loonstijging van twee procent bovenop de verhoging die voor iedereen geldt. Ook de beloning voor uren in overwerk wordt verhoogd. De overwerktoeslag stijgt iets: tot 35 procent. Het CAO-akkoord verplicht supermarktbedrij ven straks tot het aanbieden van veiligheidstrai ningen aan het personeel. Tegelijkertijd worden wachtdagen bij ziekte afgeschaft voor personeel dat met een overval te maken heeft gekregen. In die gevallen zal het loon ook de eerste ziekteda gen worden doorbetaald. Deze afspraak zal ook gelden voor supermarkt- personeel dat lijdt aan een chronische ziekte, of dat ziek of arbeidsongeschikt wordt door een be drijfsongeval. De vakbonden gaan ervan uit dat te zijner tijd het hele systeem van wachtdagen (waarover geen loon of uitkering wordt gegeven) uit de supermarkten verdwijnt. De leden van FNV Bondgeno ten, de Unie en de Vereniging van Hoger Philipspersoneel (VHFP) hebben gisteren inge stemd met de nieuwe CAO voor de 38.000 Nederlandse Philips- werknemers. CNV Bedrijven- bond neemt volgens een woordvoerder morgen het for mele besluit akkoord te gaan. Het CAO-overleg bij het elek tronicaconcern verliep de afge lopen maanden uiterst moei zaam door de wens van Philips Brussel verbiedt voor het eerst fusie buiten EU brussel* anp een vorm van prestatiebeloning in te voeren. De nieuwe overeenkomst heeft een looptijd van 21 maan den, met daarin twee keer een loonsverhoging van 3,5 pro cent. De collectieve loonsver hoging verdwijnt' bij Philips. Daarvoor in de plaats komt een collectieve schaalaanpassing. Dit jaar hebben alle werkne mers daar recht op. Vanaf 2001 krijgen personeelsleden die niet voldoende functioneren slechts de helft structureel. De rest krij gen ze als eenmalige uitkering. De Europese Commissie heeft gisteren de fusie tussen de Amerikaanse telecommunica tiebedrijven MCI WorldCom en Sprint verboden. Volgens euro commissaris Monti zou het sa mengaan van de bedrijven zor gen voor een te dominante po sitie op de internetmarkt, wat tot te hoge prijzen en kwali teitsvermindering kan leiden. Het is de eerste maal dat Brussel een fusie van bedrijven buiten de EU verbiedt. Tot dus ver gebeurde dat alleen bij be drijven binnen de unie of in si tuaties waarbij een Europees bedrijf wilde fuseren met een bedrijf buiten de EU. De twee bedrijven hadden al laten weten dat ze hun fusie plannen niet zouden doorzet ten, maar volgens Monti zijn ze juridisch nog steeds gebonden aan hun overeenkomst. De commissie heeft vijf maanden besteed aan haar on derzoek naar de fusieplannen. Volgens Monti is daarbij uitste kend samengewerkt met de au toriteiten in de VS. Overigens is het Amerikaanse ministerie van justitie ook naar de rechter gestapt om de fusie tussen MCI WorldCom en Sprint te blokkeren. met Ben Nederlandse markt op De Nederlandse aanbieder van mobiele telefonie Ben 'elekom gaan samen een bod doen op een van de in Nederland. Dit is een verbinding voor mobiele die internetten mogelijk maakt. Ze richten voor de in een Nederlands bedrijf onder de naam 3G Blue op. Ben een belang van net iets meer dan 50 procent, nieuwe bedrijf een licentie verwerft, gaat het opereren de naam Ben. Ben is voor bijna 71 procent in handen van Tele Danmark bezit de rest van de aandelen. Deut- Telekom is het grootste telecombedrijf van Europa en de drie in de wereld. Casema geeft ontevreden inter netgebruikers die surfen via de kabels van het bedrijf een deel van hun abonnementsgeld te rug. Hoeveel mensen geld te rugkrijgen en om welk bedrag het gaat, weet het bedrijf nog niet. Medio juni riep de Consu mentenbond de 50.000 kabel abonnees van Casema's Wana- doo Basic-pakket op een kwart van het abonnementsgeld van 60 gulden per maand niet te be talen. De bond kwam tot dit ad vies omdat de snelheid van de kabelverbinding met het inter net bedroevend laag is, terwijl een zeer snelle verbinding was beloofd. Casema weigert mensen op grote schaal geld terug te geven. Woordvoerder D. Spaans stelt dat pakweg eenderde van de 54.000 abonnees problemen heeft. Hij benadrukt dat terug betalen van abonnementsgeld geen punt is, mits de proble men duidelijk zijn. Overigens heeft het bedrijf voorlopig ge wacht met nieuwe aansluitin gen totdat de vertragingen ver leden tijd zijn. De Tweede Kamer wil dat de Ne derlandse Mededingingsautori teit (NMa) een onderzoek instelt naar de schoolboekenmarkt. Prij zen van educatieve boeken zijn de laatste jaren scherp gestegen. De Kamer vermoedt dat dat een gevolg van is van onderlinge af spraken van de uitgeverijen. Minister Jorritsma van econo mische zaken maakte de Kamer gisteren duidelijk dat de vaste boekenprijs niet op de helling kan. Daarover zijn tot 2005 af spraken gemaakt om de diversi teit van het aanbod te garande ren. Dat beschermt de kleine uit gevers. Maar in de schoolboekenmarkt zijn slechts enkele grote spelers. Ouders en leerlingen moeten de boeken betalen, maar mogen niet kiezen, stelde Jorritsma vast. „Le raren bepalen de keuze, zij kijken naar de kwaliteit en niet naar de prijs." Jorritsma ziet niet veel heil in een NMa-controle. Zij verwacht in december de resultaten van een ander onderzoek om de boe kenprijzen onder controle te houden. De oudervereniging Ou ders Coo kondigde aan dat er nog deze week een klacht ligt bij de NMa ligt, waarmee de kartel politie aan het werk kan. De Kamer heeft er spijt van dat bij de afspraken voor de vaste boekenprijs geen uitzondering is gemaakt voor de schoolböeken. Het is niet waarschijnlijk dat de uitgevers hun bevoorrechte posi tie opgeven. Jorritsma zei niets aan de prijs te kunnen doen door de BTW op schoolboeken af te schaffen. Dan zou zij in de knoop raken met Europese afspraken. De Kamer ergert zich al jaren aan de gestegen kosten. Volgens een becijfering van Ouders Coo zijn de boeken 20 procent te duur. De hoge boekenprijzen zijn in elk geval voor een deel het ge volg van een aantal onderwijsver nieuwingen. Voor het studiehuis en vmbo (de nieuwe mix van beroepson derwijs en mavo) zijn nieuwe boeken nodig. Uit een onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting bleek dat ou ders met een kind in de vierde klas van de havo gemiddeld 240 gulden meer aan boeken kwijt zijn dan voor de invoering van het studiehuis. Wegens gebrek aan leerlingen Na elf jaar komt er een einde aan de Internationale Luchtvaart- school, opgericht door Leidenaar H. R. Corsten. In 1989 begon de voormalige Orion-gezagvoerder van de Marine Luchtvaartdienst een eigen opleidingsinstituut voor piloten op Schiphol. Deze week sprak de Haarlemse rechtbank het faillissement uit over de school. Op het laatst telde de school nog maar twee leerlingen. „Daar tegenover stonden vier personeelsleden op de loonlijst. Dat kon dus zo niet verder", zegt general-manager H.R.E. Corsten, zoon van de oprichter. Volgens hem zijn veel potentiële cursisten niet bereid zich in diepe studieschulden te steken. Ook zouden ge renommeerde maatschappijen als KLM, Martinair en Transavia hoge eisen aan nieuwe kandidaten stellen, stelt Corsten. „Die ne men vaak piloten aan die elders al hebben gevlogen." De jaren na de oprichting van de Internationale Luchtvaart- school waren tevens de meest succesvolle met een gemiddelde be zetting van 40 tot 45 leerlingen. Het docentenkorps bestond veelal uit freelancers of mensen uit de praktijk die voor programma-on derdelen werden ingehuurd. De simulator voor oefeningen, les- vliegtuigen en lokalen werden gehuurd of geleased. In '93 zag de school zich uit kostenbesparingen genoodzaakt te verhuizen van Schiphol naar Lelystad. „Voor ons werd het te duur op Schiphol. Je merkte echt dat de directie de kleinere bedrijven weg wilde hebben", aldus Corsten jr. Na de verhuizing was er sprake van een terugval van het aantal cursisten omdat de nieuwe locatie minder tot de verbeelding van nieuwe leerlingen sprak. „Toen nam de belangstelling al duidelijk af. We hebben tot het laatst geprobeerd door te gaan, maar dit bleek uiteindelijk niet haalbaar", aldus Corsten. van Stam Educatief in Ede, een van de schoolboekenleveranciers in ons land. archieffoto anp cor mulder Amsterdam In de hoofdstad wordt hard gewerkt aan het nieuwe sportcomplex Sloterparkbad. Er wordt een wedstrijdbad aangelegd van 52 bij 25 meter met tribunes voor het publiek bij evenementen. Verder krijgt het complex een duikbad met een tien meter hoge springtoren en een re- creatiebad. In het sportgebouw, dat werd ontworpen tot Roy Gelders, kunnen ook zaalsporten worden beoefend. De kosten bedragen ongeveer 35 miljoen gulden en de oplevering is gepland voor oktober van dit jaar. foto anp koen suyk

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7