Akkoord over kabinet Suriname DekaMarkt Sjoemelaars Mexico hebben klus al geklaard VANAVOND HÉBBEN WIJ EEN ANDER DOEL* -d VOOR OGEN! f Buitenland Genen-kraker kiest voor snelheid Fokverbod vechthonden in Duitsland Explosieve situatie in gevangenissen Italië ^frv^rband met de EK w^cfctrijd Nederland - Itali^zjjn wij avond vanaf 1,8.00 uur gesloten. DNDERDAG 29 JUNI 2000 Canada beste plek om te leven ;enève Canada is volgens de Verenigde Naties nog steeds de leste plaats om te leven. Voor het zevende achtereenvolgende aar voert het land de lijst aan van meest ontwikkelde landen. Joorwegen, de Verenigde Staten, Australië en IJsland volgen. Jederland neemt de achtste plaats in. Dat blijkt uit het vanoch- end gepubliceerde jaarlijkse overzicht van de VN-ontwikke- ingsorganisatie UNDP. De samenstellers letten op inkomen, ;ezondheidszorg en levensverwachting. Aan de staart van de 74 landen tellende lijst bungelen Guinee-Bissau, Mozambique, "sjaad, de Centraal-Afrikaanse Republiek en Mali. Georgië krimpt leger in bilisi Wegens geldgebrek zal het Georgische leger voor het :ind van dit jaar met 19 procent worden verkleind. Dat heeft het larlement van de voormalige sovjetrepubliek gisteren besloten. 1Z let huidige aantal van 47.500 manschappen zal worden terug- .m jebracht tot 38.400. Georgië grenst aan het roerige Tsjetsjenië ;n heeft een Amerikaanse gift van twintig miljoen dollar geac- epteerd om zijn grensbewaking te verbeteren. Gorlog Tsjetsjenië laait weer op MOSKOUDe strijd tussen Russen en rebellen in de opstandige lussische deelrepubliek Tsjetsjenië is weer opgelaaid. Tijdens »en slag van drie dagen tussen het Russische leger en verzets trijders kwamen deze week zeker 16 Russische militairen om iet leven. Volgens de Russen zijn zeker 60 Tsjetsjenen gedood, let hernieuwde geweld volgt op de bewering van de Russische :ommandant in Tsjetsjenië dat de oorlog voorbij zou zijn. Vazarbajev president voor het leven aosKQUHet parlement van Kazachstan heeft wetgeving aan genomen die president Noersoeltan Nazarbajev tot zijn laatste idemtocht bijzondere volmachten verleent. Hiermee is de weg bijgemaakt voor de benoeming van Nazarbajev tot president /oor het leven. Kazachstan is het tweede land in Centraal-Azië lat een dergelijk leiderschap krijgt. In december vorig werd ook al zijn collega Saparmoetar Nijazov in het naburige Toerkme- distan voor zijn leven benoemd. Nazarbajev zwaait al meer dan e" elf jaar de scepter over zijn land. Ten tijde van de Sovjet-Unie ivas hij al eerste secretaris van de Kazachse Communistische ^Partij. Evacuatie pinguïns van Robbeneiland (aapstad Dierenbeschermers zijn begonnen de hele kolonie /an 20.000 brilpinguïns en 10.000 andere zeevogels te evacue- en van Robbeneiland voor de kust van Zuid-Afrika. De vogels orden bedreigd door de ruim 1.300 ton stookolie die uit het [gelopen vrijdag gezonken schip Treasure is gelopen. De olie- lek breidt zich ook uit naar Dasseneiland, waar 50.000 brilpin- otïns leven. De autoriteiten zijn gisteren begonnen dat eiland af - -|e schermen voor de olie. Twee doden in FAO-kantoor Bagdad iagdadEen gewapende Irakees is gisteren het gebouw van de Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO) in Bagdad binnenge drongen om opheffing van de sancties van de Verenigde Naties legen zijn land te eisen. Met de actie lokte hij een schietpartij met Iraaks bewakingspersoneel uit, waarbij twee FAO-mede- werkers, een Somaliër en een Irakees, dpdelijk werden getrof fen. Zes anderen raakten gewond. Na de schietpartij hield de in- .33 dringer ruim veertig stafleden van de VN-organisatie twee uur in gijzeling. Hij is gearresteerd door de Iraakse veiligheidsdienst. Nederlandse drugsgolf in Duitsland iamburg De Duitse federale recherche waarschuwt voor een Nederlandse drugsgolf die het land overspoelt, zo meldt van daag het Duitse dagblad Bild. Afgelopen jaar bleek ruim 96 pro- :ent van alle in Duitsland in beslag genomen amfetamine uit Nederland afkomstig. Dat geldt volgens het Bundeskriminalamt ook voor 94,5 procent van de XTC en bijna 53 procent van de Late abortus in VS toegestaan Washington Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft de be voegdheid van afzonderlijke staten om late abortussen te ver bieden gisteren aanzienlijk ingeperkt. Met vijf stemmen tegen vier vernietigde het rechtscollege een dergelijk verbod in Ne braska als een 'ongeoorloofde belasting' van de rechten van vrouwen. Nog dertig andere staten hebben soortgelijke wetten, maar de rechters waren hêt er niet over eens in hoeverre hun uitspraak ook voor die wetten geldt. Er zijn dan ook meer rechtszaken te verwachten. ashington john wanders Venetiaan stevent af op presidentschap De vier partijen van Nieuw-Front in Suriname hebben gisteravond overeenstemming bereikt over de samenstelling van een nieuw kabinet en de invulling van de ministers posten. Daardoor is de weg vrij voor het nieuwe parlement om binnen enkele weken over te gaan tot de verkiezing van Ronald Venetiaan als nieuwe president. Nieuw Front won op 25 mei de parlementsverkiezingen. paramaribo armand snuders correspondent Eerder deze week leek de kabi netsformatie juist vast te lopen. De onderhandelingen verliepen uiterst moeizaam doordat Pert- jajah Luhur, de Javaanse part ner binnen Nieuw Front, lange tijd het ministerie van natuurlij ke hulpbronnen opeiste. De partij heeft dit departe ment uiteindelijk niet gekregen. Ze wordt hiervoor gecompen seerd met twee extra ondermi nisters en het vice-voorzitter- schap van de ministerraad. Daarnaast heeft Pertjajah Lu hur drie van de vijftien minis tersposten toebedeeld gekre gen. Ook de Surinaamse Partij van de Arbeid (SPA) krijgt drie de partementen. De Nationale Partij Suriname (NPS) en de Vooruitstrevende Hervormings partij (VHP) hebben de overige ministeries verdeeld. De NPS levert de president, de VHP krijgt het vice-presidentschap en het voorzitterschap van het parlement. Die laatste functie gaat vrijwel zeker naar de nes tor van de Surinaamse politiek, de 83-jarige Jaggernath Lach- mon. De overeenstemming over de kabinetsformatie kwam een dag nadat de verkiezingsuitslagen in negen van de tien kiesdistric ten bindend waren verklaard. In Nickerie wordt nog onder zocht of de stembusgang hele maal juist in verlopen. In dit disctrict heeft de Hernieuwde Progressieve Partij (HPP) be zwaar aangetekend tegen de uitslag. De partij kwam slechts enkele stemmen tekort voor een. zetel in het 51 zetels tellen de parlement. Het nieuwe parlement, dat binnen een maand bijeen moet komen, kiest een president en een vice-president. Nieuw Front heeft 33 zetels, een te weinig voor de tweederde meerderheid die nodig is om een president te kiezen. De combinatie weet zich op voor hand echter verzekerd van twee stemmen van het oppositionele Democratisch Alternatief '91. Daardoor valt te verwachten dat Venetiaan, die al staats hoofd was van 1991 tot 1996, uiterlijk eind augustus zal aan treden als opvolger van presi dent Wijdenbosch. mexico-stad katrien gottlieb correspondent Mexico kiest zondag een nieu we president, nieuwe senatoren en nieuwe burgemeesters. Ook moet duidelijk worden of de langst regerende partij ter we reld, de Partij van de Institutio nele Revolutie (PRI) die Mexico al zeventig jaar bestiert, voor nog eens zes jaar mag bijteke nen. Verkiezingen gaan in Mexico steevast gepaard met beschul digingen over stembusfraude. Voor het eerst in de geschiede nis zijn er ditmaal echter seri euze pogingen ondernomen om de verkiezingen zo demo cratisch en eerlijk mogelijk te laten verlopen. Ook voor het eerst heeft de PRI te maken met een sterke tegenstrever: Vicente Fox Quesada, de presidents kandidaat van de Nationale Ac tie Partij (PAN). Oppositie tegen de PRI is er al tijd geweest, maar de macht wist de partij steeds te behou den. Ditmaal moet de partij echter alles op alles zetten om zijn nogal bleke kandidaat, Francisco Labastida Ochoa, aan de overwinning te helpen. Cu auhtemoc Cardenas van de linkse oppositiepartij PRD, is de derde kandidaat, maar zijn kan sen zijn veel geringer dan die van de twee koplopers. Fraude op de verkiezingsdag zelf is nauwelijks te verwach ten. De rest van de wereld kijkt immers mee en bovendien krioelt het in Mexico van de buitenlandse waarnemers en journalisten. Daarom heeft de PRI-machinerie een groot deel van het werk al tijdens de cam pagne gedaan. Waarnemers te kenen daarbij aan dat fraude voorafgaand aan de verkiezin gen in wezen erger is, omdat de PRI daarbij kan terugvallen op een betrouwbaar en wijdver spreid systeem van dwang en manipulatie. Een paar voorbeelden. Op het Met een gigantisch spandoek brengt een medewerker van de Mexicaanse regeri'ngpartij PRI presidentskandidaat Francisco Labastida onder de aandacht van de kiezers. Zondag gaan de Mexicanen ter stembus. De campagnes werden gisteravond afgesloten. foto »ap» jose luis magana schiereiland Yucatan deelde PRI-gouverneur Cervera ruim duizend wasmachines uit on der de bevolking. Hij deed dat op persoonlijke titel en als on derdeel van een plattelandspro ject. De wasmachines werden bekostigd uit de staatskas. De generositeit, zo beweerede de gouverneur glashard, had niets te maken met de verkiezingen. In de deelstaat Tabasco kwam ineens geld vrij voor herstel van de schade van de overstromin gen die veel bewoners vorig jaar oktober troffen. PRI-aanhan- gers zouden 1.200 gulden heb ben ontvangen en aanhangers van de oppositie 400 gulden. Twee weken geleden onthulde een technicus van de oliemaat schappij Pemex, dat werkne mers opdracht hadden gekre gen een grote campagne voor Labastida op touw te zetten. Daarbij konden ze de kantoren, telefoons en andere voorzienin gen van het bedrijf gebruiken. Wie niet wilde meedoen, ris keerde ontslag. ,,Ik heb nooit eerder een campagne meege maakt waarin zo veel geld is uitgegeven aan het kopen van stemmen", zei de directeur van waarnemersorganisatie Alianza Civica. Toen bleek dat Labastida het in het eerste tv-debat tussen de kandidaten moest afleggen te gen de oppositie, gaven de sjoe melaars extra gas. De PRI mag dan intern verdeeld zijn, als het gaat om een reddingsactie voor de eigen kandidaat valt de partij moeiteloos terug op haar inge nieuze verkiezingstechnieken en jarenlange politieke erva ring. Binnen enkele dagen wa ren de politieke hulptroepen aan de slag. Uit opiniepeilingen blijkt echter dat Labastida nog steeds geen ruime marge heeft. Als hij wint, dan zal dat met luttele procen ten voorsprong zijn. Tot de mo gelijkheden behoort ook dat La bastida het net moet afleggen tegen de veel charismatischer Vicente Fox. De PRI heeft dit risico een tijd geleden al intern erkend. Daar om zijn de zogenaamde 'dino saurussen', de oude garde van de partij, in actie gekomen. Ze hebben al hun contacten, rege ringsgezinde vakbonden, orga nisaties en bedrijven ingezet om Fox te verslaan. Wie mate riële steun van de PRI wil ont vangen, moet dat met een stem betalen. Dat is de afspraak, en die wordt over het algemeen braaf nagekomen. Voor de ar me bevolking van Mexico is geld nu eenmaal belangrijker dan ideologie. Millau even centrum tegen globalisering Het Zuid-Franse stadje Millau is vanaf morgen het centrum van weerstand in de wereld te gen globalisering in het alge meen en Amerikaanse over heersing van de wereldmarkt in het bijzonder. In het 23.000 inwoners tellen de stadje worden tegen de 40.000 belangstellenden ver wacht voor het proces tegen Jo sé Bové, de voorman van de boerenvakbond Confédération Paysanne. Bové en een aantal medestanders moeten terecht staan wegens plundering, vorig jaar juni, van een in aanbouw zijnde McDonald's in Millau. Bové zat daarvoor negentien dagen in voorarrest. Sindsdien is hij uitgegroeid tot boegbeeld van de strijd tegen het kapitaal en vóór een zekere kwaliteit van voedsel en van het leven in Frankrijk en in de wereld. Bové kreeg wereldfaam na zijn protest tegen de Wereld handelsconferentie in de Ame rikaanse stad Seattle. Kort daar op nam hij het op voor de be langen van de Derde Wereld tij dens een bijeenkomst van in ternationale zakenlui en politici in het Zwitserse Davos. In Frankrijk is de man uiterst populair. Geen politicus durft het tegen hem op te nemen uit vrees de kiezers voor het hoofd te stoten. Bové reist de hele we reld af in zijn strijd voor een menselijker bestaan, vooral voor boeren. Zelf is hij in de buurt van Millau geitenfokker en maker van roquefort-kaas. Franse kaas, daar ging het vo rig jaar om. Uit protest tegen een Europees invoerverbod van met hormonen besmet Ameri kaans rundvlees, besliste Was hington tot een invoerbelasting van 100 procent op een aantal Europese producten. Daaron der ook de Franse roquefort. Het bleek het startsein voor de strijd tegen Amerikaanse overheersing en het Ameri kaanse 'slechte vreten'. De di rectie van hamburgerketen Mc Donald's in Frankrijk heeft in tussen alles gedaan om de za ken te bekoelen. Zelfs de klacht tegen Bové is ingetrokken. ,,Wij zijn geen partij in Bové's strijd. Wij gebruiken louter Franse producten", heet het. Toch moet Bové morgen voor de rechter verschijnen. De Mc- Donald's-vestiging in Millau is dan gesloten, evenals trouwens alle scholen. Het verkeer in het stadje wordt morgen compleet stilgelegd en er is duizend man oproerpolitie naar Millau gedi rigeerd. De medestanders van Bové hebben slechts vreedzame bedoelingen. Er worden spreek beurten en discussies georgani seerd over voedsel, over handel, over financiële belangen en over het gebrek aan kwaliteit. Morgenavond wordt de dag be sloten met een groot, gratis concert. drrespondent ij geldt als een van de meest verguisde weten- :happers op aarde. Collega's maakten hem uit jor profiteur, nep-onderzoeker en tuig. Toch zal 53-jarige Amerikaan Craig Venter in de verre lekomst mogelijk worden herinnerd als een van helden van de 21ste eeuw. Hij is directeur en ïede-oprichter van Celera Genomics, het bedrijf i Maryland dat zo'n belangrijk aandeel had in ji«e ontcijfering van bijna de volledige genetische - )de van het menselijk lichaam. 'e suggestie dat de historische doorbraak op het rrein van de biologie alleen zijn verdiente is, is njuist. Venter is de eerste om dat toe te geven: De schoonheid van de wetenschap is dat alle elangrijke ontdekkingen worden gedaan door aortborduren op ontdekkingen van anderen." Ie zoektocht naar de menselijke genen zou uchteloos zijn geweest zonder de briljante on- erzoekers James Watson en Francis Crick. Zij Rtdekten in 1953 als eersten de structuur van NA. och is Venters bijdrage buitengewoon belang- jk geweest. Hij is immers de onderzoeker die iet zijn eigenzinnige houding vaart gaf aan de icht op het 'Boek des Levens'. „We leren nu de j||ial waarmee God het leven schiep", zei de Ame- kaanse president Clinton deze week met het odige pathos. Venter zette de zoektocht naar die lal in de hoogste versnelling, a een tien jaar durende speurtocht naar een en- :1 gen, nam Venter vol frustratie afscheid van jn collega's in de laboratoria van het Nationaal ezondheidsinstituut in de VS, waar hij tot dan ie werkte als onderzoeker. Hij vond de werkwij- van de overheid te stroperig. Het kon sneller, leende hij. Maar zijn initiatieven en verzoeken m subsidie werden vermalen in de bureaucrati- :he molens. Iet zijn originele voorstellen om de speurtocht aar de genetische structuur van de mens te ver- ïellen, vond Venter wel gehoor bij particuliere ivesteringsmaatschappijen. Dit huwelijk tussen etenschap en bedrijfsleven resulteerde om te eginnen in de oprichting van het instituut Hu- ïan Genome Sciences, dat inmiddels wordt ge lid door Venters echtgenote, Claire Fraser. Iet instituut trok al snel de aandacht van presi- ent-directeur Michael Hunkapiller van PE Bio- fstems, maker van de machines die het techni- :he deel van de ontcijfering van de genetische de voor hun rekening nemen. Hunkapiller gaf stoot tot de oprichting van Celera Genomics, j wist Venter over te halen daaraan leiding te ven. Uiteraard werd het bedrijf uitgerust met machines van PE Biosystems. berlijn peter van nuusenburg correspondent In Duitsland wordt het fokken van vechthonden binnenkort verboden. De ministers van binnenlandse zaken van de deelstaten hebben gisteren met hun Berlijnse collega Schily afgesproken zo snel mogelijk een fokverbod te zul len invoeren voor pittbulls, Staffordshire-terriërs en bull- terriers. De deelstaten kunnen deze lijst nog uitbreiden met andere gevaarlijke honden. Het besluit is genomen, nadat maandag een 6-jarig jongetje in Hamburg door twee vecht honden was doodgebeten. Kort daarna deden zich nog enkele incidenten met vecht honden voor. Schily wil nu snel orde op zaken stellen. Hij wil ook een importverbod. De ministers besloten gisteren ook dat vechthonden voortaan alleen aangelijnd en gemuilkorfd de straat op mogen. Hun eige naars zullen moeten bewijzen dat ze het dier de baas zijn en daartoe een 'hondenbrevet' halen. In Duitsland zijn naar schatting 40.000 vechthonden. rome hans geleunse Craig Venter. foto ap rick bowmer De zoekmethode van Celera Genomics bleek op merkelijk efficiënt. De plotselinge concurrentie gaf een enorme impuls aan de werkzaamheden van het door onder meer de Amerikaanse en Britse overheden gefinancierde Human Genome Project. In maart dit jaar ontrafelden Venter en consorten de genetische structuur van de fruit vlieg. Het leek nog slechts een kwestie van maan den aleer Celera Genomics een soortgelijke blauwdruk gereed zou hebben van de mens. Craig Venter is een man met lef, een verwoed zei ler, die zware stormen trotseerde. Hij is wars van abstracties en bovenal gericht op resultaten die oplossingen kunnen bieden voor praktische vraagstukken. Zeker, er zijn grote financiële belangen gemoeid met de spectaculaire ontdekkingsreis door de kleinste en donkerste spelonken van het mense lijk lichaam. De analyse en vervolmaking van de genetische code van de mens zal op termijn vrij wel zeker een revolutie teweegbrengen in de far maceutische en medische industrie. En in die sector gaan zoals bekend miljarden om. Maar er is oqk een hoger doel dan financieel ge win. Tientallen miljoenen mensen lijden aan ziekten waarvoor vooralsnog geen medicijn be schikbaar is. Elk jaar dat een oplossing voor hun kwalen uitblijft, zullen velen van hen een vroeg tijdige dood sterven. Er is geen tijd te verliezen met bureaucratische rimram, beklemtoont Ven ter al jaren. „Snelheid is van belang", luidt het motto van zijn onderneming. wensen look u veel kijkplezier! correspondent De situatie in de overvolle Itali aanse gevangenissen is explo sief. Gisteren waren er voor de vijfde achtereenvolgende dag protesten en opstandjes van ge detineerden. Een aantal bewa kers is licht gewond geraakt. En het dreigt nog erger te worden. Al weken bespreekt het Itali aanse parlement of er een alge hele amnestie voor lichtere misdaden moet komen of slechts strafverkorting voor be paalde groepen gedetineerden. De discussie vindt plaats onder subtiele maar niet te negeren druk van het Vaticaan. Morgen volgt opnieuw een pauselijke boodschap over verbetering van het lot van gevangenen. Bovendien zal de paus op 9 juli de beruchte Romeinse gevan genis Rebibbia bezoeken. Dwarsligger in de politieke discussie is Forza Italia, de par tij van mediamagnaat Silvio Berlusconi. De oppositieleider zelf heeft verordonneerd dat voorstellen van de regerings partijen en zijn oppositiepart ner Alleanza Nazionale voor ge deeltelijke kwijtschelding van straffen moeten worden ge blokkeerd. Verlusconi wil een algehele amnestie, waarvoor een tweederde meerderheid in het parlement is vereist. Die komt er niet, maar in de Senaat leidde Berlusconi's op stelling ook gisteren weer tot besluiteloosheid. Links is na melijk bang dat een amnestie (die volgens Berlusconi door zijn kiezers veel beter begrepen zou worden dan vervroegde vrijlating van bijvoorbeeld die ven en verkrachters) de coali tiepartijen zal opzadelen met het imago van 'zacht tegen de misdaad'. Nog belangrijker is dat links met reden vermoedt dat Berlusconi in amnestie een kans ziet mensen te ontlasten die zijn veroordeeld of worden verdacht van politieke corrup tie. De gevangenen volgen dit ge ruzie op tv en in de kranten. Hun helden zijn twee ex-gedeti neerden: de wegens corruptie veroordeelde Milanese finan cier Sergio Cusani en de voor malige rode terrorist Sergio Se- gio. Zij begonnen na de pause lijke oproep het parlement te bewerken met voorstellen voor een wetsontwerp. Dit leidde tot grote woede van officieren van justitie. Zo vindt de Milanese procureur Francesco Borrelli het 'belache lijk' dat voorstellen voor een amnestie komen van ex-gedeti neerden. Maar Borrelli houdt wel een slag om de arm. „Een gedeeltelijk pardon zou kun nen, maar dan moet het wel ge paard gaan met hervorming van het gevangeniswezen", zei hij gisteren. Volgens officiële statistieken heeft 63,7 procent van de ruim 50.000 gedetineerden te weinig 'leefruimte'. In bijna de helft van de gevangenissen is de si tuatie kritiek. Elke 120 gevange nen moeten het daar doen met slechts honderd plaatsen. De man die dat het beste kan we ten is Giancarlo Caselli, voor malig maffia-bestrijder op Sici lië en nu directeur van het ge vangeniswezen. Al in mei waar schuwde hij: „Een nee tegen gratie leidt tot gevangenisop standen die in de zomer dra matisch kunnen worden". Maar de politici luisterden niet. Intussen zijn nu ook de ci piers het meer dan zat. Gisteren hielden ze stiptheidsacties en er hangt een staking in de lucht. „Ook wij vinden dat het gevan geniswezen drastisch moet worden verbeterd", zei gisteren een vakbondsleider.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5