Ziekenhuizen mogen meer operaties doen Binnenland remie WW kan flink omlaag Streep door beweringen over sekskelders school Wavin koopt vervolging voor mensensmokkel af Groter 'eigen risico' gemeenten in bijstand Kamer wil ongewenste bebouwing aanpakken Demonstratie Molukkers loopt uit de hand DNDERDAG 29 JUNI 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Mooi7AU is Hex nu Tij? vat ook WIJ GiRAAN'QE <S|AAN MEEPIKKEN VAN (7E VOIP16NP& ACTIVITEITEN WAAP VCPIMINAIITEIT ZICH Op HEEFT QEWOPPDT, "g- HET G|6706(EKi van \pk Ek MÊNSENSMOKXEL ÊN \§Éy?%k ILLÉElALENTPAHSPOPT OMPÈCpl/ViiMELOJ VE WINÏ» UITPE TEILEN ,T£ NEMEN, NATUU&tfK-, (joegen jaar geëist voor cafémoord trecht Voor moord op de vriend van zijn dochter hoorde een 9-jarige Hagenaar gisteren bij de Utrechtse rechtbank negen tar cel tegen zich eisen. In de nieuwjaarsnacht had de verdach- i in een café in Soesterberg veertien schoten afgevuurd op het T1( achtoffer. Volgens zijn advocaat had hij uit zelfverdediging ge- aa andeld. Eerder die avond zou zijn dochter hem hebben ge- ne raagd haar op te halen, omdat haar vriend had gedreigd haar 1 a vermoorden. In de vijfjaar die hun relatie duurde, was zij ne aak en ernstig door haar vriend mishandeld. :ie 5g,speker 220 tips Marianne Vaatstra •euwarden Het aantal tips dat de politie heeft binnengekregen aar aanleiding van de uitzending van Opsporing Verzocht over e zaak-Vaatstra, is gisteren opgelopen tot 220. Het programma laakte dinsdag het daderprofiel bekend van de moordenaar. )irect na de uitzending kwamen er veertig telefoontjes binnen ij het onderzoeksteam. Officier van Justitie Severein is tevre- en maar mensen hoeven niet bang te zijn voor een heksen- icht: „We zullen zeer zorgvuldig met de tips omgaan. We gaan cht niet ineens achter iedereen aan die genoemd is." ^rkeerwachter wreekt zich msterdam Een Amsterdamse parkeerwachter is gisteren aan- ehouden, omdat hij uit wraakgevoelens een bekeuring zou |T1( ebben uitgeschreven. Volgens zijn werkgever, de dienst Stads- ljn( jezicht, werd de parkeerwachter tijdens een autorit gesneden oor een automobilist. De man noteerde daarop het kenteken an het snijdende voertuig en schreef een bekeuring uit voor 8^ >ut parkeren. De dienst Stadstoezicht heeft zelf aangifte ge- )ossier Koerdische dienstweigeraar "d en haag De Tweede Kamer krijgt vertrouwelijke inzage in het 'geheime dossier over de dood van een Turks-Koerdische ienstweigeraar. Met die toezegging wil staatssecretaris Cohen ustitie) de Kamerleden overtuigen dat er geen reden is om te ivijfelen aan de kwaliteit van het onderzoek naar de doodsoor- aak van S. Aksoy. De Koerdische asielzoeker overleed vorig jaar omer, nadat hij Nederland was uitgezet. Volgens officiële le- ing pleegde hij zelfmoord, maar familieleden en mensenrech- inorganisaties betwijfelen dat. turen 2,5 procent ophoog ;n haag Wie huurt van een woningcorporatie, gaat vanaf vol- ende maand gemiddeld 2,5 procent meer betalen. Dit blijkt uit en peiling van de vereniging van woningcorporaties Aedes. luim eenderde van de huurders krijgt een huurverhoging op et inflatieniveau van 1999 of minder (2,2 procent). Ongeveer eertien procent van de huurders moet rekenen op een huur- erhoging van meer dan 3,5 procent. 'olitie maakt eind aan mensenhandel roningenDe politie heeft vier mannen en een vrouw uit Alba- lië en Tsjechië aangehouden op verdenking van gijzeling, af- ersing en mensenhandel. De vijf ronselden in Tsjechië vrou wen die vervolgens gedwongen werden in de prostitutie in Gro- ingen te werken. Een 29-jarige Groninger had tegen het vijftal langifte gedaan. De man had een geronselde Tsjechische hel len ontsnappen, waarna hij slachtoffer was geworden van vraak. Hij werd door het vijftal vastgehouden in zijn huis en ;rsJioest een 'schadevergoeding' van enkele duizenden guldens n lietalen. I v; Nederlander wordt gemiddeld 78 jaar en haag Nederlanders worden gemiddeld 78 jaar oud. Dat ilijkt uit cijfers van de Verenigde Naties. De beste levensver- c /achting hebben Japanners, die een leeftijd van 80 jaar berei- a en. Ronduit dramatisch is het toekomstperspectief voor inwo- Pe Iers van Sierra Leone die gemiddeld niet ouder worden dan *e 7,5 jaar. Suriname (67ste) en Turkije (85ste) behoren tot de ert liddenmoot. Nederland staat in de welvaartranglijst van de 174 ?r inden op de achtste plaats, ta werknemers nu tien procent waar volgens het USV 4,2 pro premies voor WW en WAO cent volstaat. De verlaging van xjnnen volgend jaar .omlaag, 5,8 procent zou geheel ten goe- wlt het LISV, het bestuursor- de moeten komen aan de werk- nic an voor de sociale zekerheid, nemers, omdat die vorig jaar ;t LISV wil dat de verlaging méér premie zijn gaan betalen de WW-premie geheel ten en de werkgevers minder, ede komt aan de werkne- In de WAO kan de basispre- on^rs. Een werknemer met een mie verder omlaag. Sinds 1998 live ton bruto per jaar gaat er worden 'nieuwe' WAO'èrs be- lardoor zo'n honderd gulden taald uit een premie-opslag tto per maand op vooruit. voor de bedrijven van wie werk- Door de historisch lage werk- nemers in de WAO belanden, isheid kan de WW-premie Omdat per jaar tienduizenden ik omlaag. Werkgevers beta- arbeidsongeschikten 65 jaar nu 3,75 procent premie en worden, daalt het aantal ar- rknemers 6,25 procent over beidsongeschikten dat via de bedrag dat ze méér verdie- basispremie wordt betaald en n dan het minimumloon. Bij kan die premie dus dalen, aar betalen werkgevers en assen plof van joolen Het openbaar ministerie in As sen heeft een streep gehaald door de beweringen dat de sekskelder-affaire in Emmer Erfscheiderveen verband zou hebben met de Zandvoortse kinderpornozaak. Het Haar lemse bureau Zoeklicht kwam begin deze week tot deze con clusie nadat bekenden en een moeder van twee slachtoffertjes de kinderen op foto's uit Zand- voort herkenden. Uit onderzoek van de politie in Emmen en de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) blijkt dat de foto's oud en uit het buitenland afkomstig zijn. Zo is een van de beelden dertig jaar oud, komt een opname uit een al lang opgeloste Zuid- Amerikaanse zaak en zijn de ze ventien resterende foto's waar schijnlijk afkomstig uit Noord- Amerika. Bij de Canadese poli tie loopt sinds 1998 een onder zoek naar de herkomst van de beelden. Het bureau Zoeklicht, dat on derzoek doet naar kinderporno en makers hiervan, vindt de re actie van justitie te voorbarig. „De herkenningen zijn voor een groot deel gebaseerd op nieuw materiaal dat justitie in Assen nog niet in handen heeft", vertelt een woordvoer der. Voor ouders uit Emmer Af- scheiderveen vormden de foto's een laatste poging om het ge staakte onderzoek naar de seks kelders in het dorp nieuw leven in te blazen. Justitie seponeerde de zaak nadat TNO en de poli tie geen aanwijzingen konden vinden voor het bestaan van de kelders waar leerlingen van ba sisschool De Dreef zouden zijn misbruikt. Het Zwolse kunststoffenbedrijf Wavin betaalt Justitie 300.000 gulden om strafvervolging we gens medeplichtigheid aan mensensmokkel te voorkomen. Een oud-bestuurder moet om dezelfde reden 50.000 gulden betalen. Bij de mensensmok- kelzaak waren twee hoge amb tenaren van de Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND) be trokken. Zes mensensmokkelaars zijn in oktober vorig jaar veroor deeld, omdat ze in 1996 onge veer honderd Srilankanen naar Nederland smokkelden. De 40- jarige hoofdverdachte werkte aanvankelijk bij Wavin en mis leidde zijn werkgever over zijn activiteiten, waardoor landge noten naar Nederland reisden. Toch is Wavin volgens Justitie schuldig aan medeplichtigheid omdat drie functionarissen eenvoudige controles niet uit voerden en geen stokje is gesto ken voor de activiteiten van de man, terwijl het bedrijf wel ge waarschuwd is door de Neder landse ambassade in de Srilan- kaanse hoofdstad Colombo. De functionaris die volgens Justitie het meest valt te verwijten, moet een transactie van 50.000 gulden betalen. Wavin heeft al aangekondigd dat bedrag voor zijn rekening te nemen. De strafzaken tegen de twee ande ren zijn geseponeerd. Het gebeurt vaker dat ver dachten strafvervolging afko pen door een transactie te beta len. Justitie heeft bij het besluit een transactieaanbod te doen meegewogen dat de zaak be kendheid zou krijgen. „Dat heeft een belangrijke uitstralen de en waarschuwende wer king", stelt persofficier De Haas. Ook de forse omvang van de transactie en de mogelijk heid de zaak snel te beëindigen hebben een rol gespeeld. Wavin heeft zelf ook aangegeven zwaar te tillen aan de publici teit. „Het is heel vervelend dat onze naam bij deze zaak is be trokken." Haarlem en Leiden willen naar 50 procent te kennen gegeven dat ze nog wel een stap verder willen gaan met een 'eigen risico' van vijftig procent. Zij verwachten veel bijstandsontvangers aan een baan te kunnen helpen. De WD en D66 lieten gisteren we ten dat ze wel aan die wens te gemoet willen komen, maar Vermeend hield de boot nog even af. Hij wil eerst bekijken of het wel zo verstandig is dat sommige gemeenten een grote re eigen verantwoordelijkheid krijgen dan andere. Als er een experiment komt met een hoog eigen risico, zo maakte hij wel duidelijk, dan hoeven de deel nemende gemeenten in elk ge val niet bij hem aan te komen met de rekening als dat 'eigen risico' ze geld blijkt te kosten. Gemeenten gaan vanaf volgend jaar een kwart van de bijstands uitkeringen uit eigen zak beta len. Minister Vermeend van so ciale zaken en de Tweede Ka mer hopen dat de sociale dien sten dan meer werk gaan ma ken van het aan de slag helpen van bijstandsontvangers. Hoe meer er aan de slag komen, hoe meer geld de gemeenten name lijk overhouden van het geld dat ze van het rijk krijgen voor de uitvoering van de bijstand. Lukt dat ze daarentegen nau welijks, dan komen ze tekort aan de rijksbijdrage en moeten ze het geld voor uitkeringen uit eigen zak betalen. Vijftien gemeenten, waaron der Haarlem en Leiden, hebben Borst geeft desnoods extra geld voor wegwerken wachtlijsten Ziekenhuizen kunnen extra geld krijgen voor operaties om de wachtlijsten in de zorg weg te werken. Dat geld moet in eerste instantie van de verzekeraars komen, want die hebben volgens minister Borst van volksgezondheid nog genoeg in kas. Pas als dat echt nodig is, zal de minister bijspringen. Lange wachttijden voor medi sche ingrepen zijn maatschap pelijk niet aanvaardbaar, bena drukte Borst gisteren oog eens in de Tweede Kamer. Om de wachttijden te verminderen, wil Borst het budgetsysteem ver ruimen, waarbij ziekenhuizen elk jaar een bepaald bedrag voor een afgesproken hoeveel heid ingrepen. Als ziekenhuizen kunnen aantonen dat ze doel matig met dat geld om gaan, mogen ze met ziektenkosten- verzekeraars afspraken maken over extra ingrepen. De verze keraars hebben daarvoor vol doende geld in kas, aldus Borst. „Maar als alleen wat extra geld een einde kan maken aan een maatschappelijk onaanvaard bare situatie, dan moet dat worden gevonden." De Kamer was geïrriteerd dat de wachtlijsten voor diverse medische ingrepen nog steeds lang zijn. Maar Borst wees erop dat er de afgelopen twee jaar 10.000 oog-, heup- en knie operaties méér zijn verricht. De ziekenhuizen hebben dus goed werk gedaan met het extra geld dat zij voor het wegwerken van de wachtlijsten hebben gekre gen, concludeerde Borst. Maar ook de vraag is toegenomen, waardoor het aantal wachten den maar met drieduizend is gedaald. Vorige week liet Borst al weten dat ziekenhuizen extra medisch specialisten mogen aannemen in de strijd tegen de wachtlijsten. Sinds 1996 was het aantal specialisten per in stelling bevroren. Borst ver wacht volgend jaar meer geld te hebben. In september wordt begon nen met de 'veiling' van opera ties, een plan van de PvdA en de werkgeversorganisatie VNO- NCW. Verzekeraars kunnen in dat systeem een of meer pati ënten die al (te) lang wachten op een ingreep, in de 'aanbie ding' doen. Ziekenhuizen kun nen dan inschrijven en de in stelling die de patiënten het snelst kan helpen, mag de in: grepen doen. Die ingrepen gaan dan niet ten koste van het budget, maar het geld daarvoor komt uit het speciale wachtlijst fonds van 100 miljoen gulden. Pleidooi voor oprichting planbureau Om ongewenste bebouwing binnen en buiten steden te voorkomen, moet de overheid zwaarder geschut inzetten. De inspecties ruimtelijke orde ning moeten meer mogelijk heden krijgen om op te treden tegen gemeenten en provin cies die hun boekje te buiten gaan. De Rijksplanologische Dienst (RPD) moet niet langer fungeren als een afzonderlijk planbureau. Daarvoor moet een Nationaal Ruimtelijk Planbureau komen. Een werkgroep uit de Twee de Kamer doet deze aanbeve lingen in een rapport dat ze gisteren heeft gepresenteerd. Minister Pronk van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer komt in het najaar met de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Om herhaling van fouten uit het verleden te voorkomen, analy seerden zeven Kamerleden onder aanvoering van PvdA'er Duivesteijn wat er terecht is gekomen van de voorganger van de Vijfde Nota. Een duidelijk beeld van wat er moet en kan gebeuren is een eerste vereiste, wil de lan delijke overheid haar rol van regisseur van de ruimtelijke ordening kunnen waarmaken. Pronk moet ia zijn nota dui delijk maken waar hij naartoe wil, en hoe hij dat gaat doen. De Vierde Nota, van de hand van minister Nijpels, schoot daarin tekort. Ruimtelijk beleid staat of valt met een goede handha ving, schrijft de werkgroep. Sinds het verschijnen van de Vierde Nota, in 1988, zijn ge meenten te veel hun eigen gang gegaan. Ook kreeg de markt erg veel invloed. Daar door kwam er van de oor spronkelijke plannen uitein delijk soms weinig terecht. Zo is het volgens' de werk groep de vraag of steden wel 'compact' bouwen. Er wordt namelijk meer buiten de van rijkswege aangewezen grote bouwplaatsen gebouwd dan gehoopt, en ook meer ver spreid. Met een waterkanon spoot de politie gisteren in Den Haag demonstrerende Molukkers het Plein af. Een manifestatie tegen het ge weld op de Molukken is giste ren in Den Haag uitgelopen op ongeregeldheden. De mobiele eenheid en een waterkanon werden ingezet om het Plein bij het Tweede Kamergebouw te ontruimen. Twee betogers en een agent raakten gewond. Een betoger overleed, nadat hij tij dens de manifestatie onwel was geworden. In de Tweede Kamer zei mi nister Van Aartsen (buitenland se zaken) gisterochtend dat Ne derland niet van plan is stap pen te ondernemen die de po sitie van president Wahid van Indonesië kunnen schaden. Hij reageerde op het pleidooi van een meerderheid van de Twee de Kamer om de toestand op de Molukken op de agenda van de Veiligheidsraad te krijgen. Tot een uur of twaalf verliep de betoging, waar zo'n 1.500 Molukkers op af waren geko men, in alle rust. De politie had toegezegd de mobiele eenheid buiten gezichtsveld te houden, maar greep toch in toen er met zwaar vuurwerk werd gegooid en betogers het Tweede Kamer gebouw wilden binnengaan. Vijf betogers werden aangehou den. Op Ambon zelf is het gisteren betrekkelijk rustig gebleven. Volgens het crisiscentrum van het bisdom Amboina in Am- bon-stad hebben tussen de 80.000 en 100.000 eilandbewo ners hun huizen verlaten. Zij zoeken hun toevlucht tot veili ger plekken, maar kunnen het eiland niet af omdat de scheep vaart nagenoeg stil ligt. Paus Jo hannes Paulus II deed gisteren een oproep aan de Indonesi sche autoriteiten om een eind te maken aan het geweld op de Molukken. n'fEVENHAGEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3