Werknemer KNVB voor fraude kaarten opgepakt De schaamteloze affaire met 'onze jongens' KIJKEN met Kamer raffelt politi jaar af voor voetba Studenten lopen wedstrijd mis vanwege tentamens Suriname laveert tussen trots en frustratie over succes van Oranje 'Het was een cadeautje' DONDERDAG 29 JUNI 2000 Te veel cadmium in fanartikelen den haag Mensen verdrongen zich gisteren nog rondom de oranje-artikelen in de winkels. Er is echter een kans dat deze ge wilde obejcten cadmium bevatten. De Inspectie Milieuhygiëne heeft bij vier importeurs van fanprodukten van Euro 2000 over tredingen van het cadmiumbesluit geconstateerd. In de ge wraakte Oranjeproducten zit te veel cadmium, een giftige stof die bij te hoge concentraties nierstoringen kan veroorzaken. De betrokken bedrijven krijgen een proces-verbaal. Een onbekend aantal van de betreffende artikelen is in omloop gekomen. De Inspectie weet niet om hoe veel of welke producten het gaat. Het lijkt praktisch niet meer mogelijk om de spullen nog uit de handel te halen. „Zeker omdat mensen de spullen na het EK waarschijnlijk zullen weggooien", aldus woordvoerder Kehrer van het ministerie van VROM. foto anp cor mulder Valse kaarten voor finale in omloop rijswuk Voor de EK-finale zondag in De Kuip in Rotterdam zijn valse kaarten in omloop. In Amsterdam werden gisteren drie valse kaarten aangetroffen. Stichting Euro 2000, organisator van het EK, heeft vandaag bevestigd dat er valse kaarten in Neder land en België zijn. „Het gaat om zeer goede vervalsingen. De leek kan het verschil niet zien. We overleggen nu met de politie diensten wat we moeten doen", aldus een woordvoerder. Willem-Alexander bij halve finale den haag-amsterdam Prins Willem-Alexander is vanavond aan wezig bij de halve finale van het EK tussen Nederland en Italië. Voor zover bekend is hij het enige lid van de koninklijke familie dat aanwezig is in de Amsterdam ArenA. Meivin brengt ArenA in de stemming Amsterdam Om de uitverkochte ArenA vanavond voor het duel Italië - Nederland in de juiste stemming te brengen, zullen twee zangers en een zangeres optreden. Een van de optredens is van de Italiaanse zangeres Christina. De Nederlandse bijdrage komt van Meivin (Kees Prins - Jiskefet) met 'Oh Oh Oranje' en Bill van Dijk met 'De finale'. Politie ontzet Italiaanse kaartverkoper Amsterdam Een Italiaanse kaartverkoper is gisteren onder poli tiebegeleiding afgevoerd bij het sportcomplex van voetbalclub AFC. Nadat de kaarten voor de halve finale Italië - Nederland waren uitverkocht voelde de verkoper zich bedreigd door ruim twintig teleurgestelde fans, aldus een politiewoordvoerder. Itali aanse fans vertelden op de Amsterdamse tv-zender AT5 dat de kaartverkoper veel te weinig kaarten bij zich had. De Italiaanse voetbalbond zou gisteren nog 1.100 tickets voor de halve finale bij AFC in de verkoop doen, maar de kaartverkoper had er maar driehonderd gekregen, aldus de fans. Stichting Euro 2000 weet niets van problemen bij de kaartverkoop aan Italianen. Website trekt al 105 miljoen bezoekers Rotterdam De officiële website van Euro 2000 is tot gisteren al 105 miljoen keer bezocht. De afgelopen week waren er vier mil joen 'pageviews' per dag, het aantal keren dat een pagina van de site wordt opgeroepen. Volgens hoofdredacteur Farrelly zit ten Nederland en België in de topvijf van actiefste landen. Of het een rol speelt dat in deze twee landen ook veel voetbalsup porters van andere landen zitten, kan hij niet zeggen. De site www.euro2000.org telt duizenden pagina's met informatie over spelers, de deelnemende landen, nieuws en foto's. Ook zijn er videobeelden op te vragen van wedstrijdfragmenten. Voetbal lijkt goed medicijn Apeldoorn Psychiatrisch patiënten kunnen baat hebben bij een groot voetbaltoernooi. Uit een onderzoek van twee Schotse psychiaters blijkt dat tijdens een toernooi minder mensen wor den opgenomen met schizofrenie of zware neurotische klach ten. Ook het aantal zelfmoorden neemt aanzienlijk af. Of deze situatie ook voor Nederland geldt is onduidelijk. De Schotse psychiaters Masterton en Strachan onderzochten de situatie in hun land tijdens de vier wereldkampioenschappen van 1974 tot en met 1986. Tijdens en tot acht weken na deze toernooien wa ren er beduidend minder acute psychiatrische opnames dan in de jaren waarin geen WK werd gespeeld. Volgens de psychiaters biedt het optreden van het nationale team bij een toernooi de patiënten afleiding voor problemen en zorgt het voor een posi tief saamhorigheidsgevoel. Voetbalfans boos op politie Rotterdam Een groep Rotterdamse Portugezen voelt zich bele digd en onbeschoft behandeld door de Rotterdamse politie. Na de wedstrijd Portugal-Duitsland vorige week dinsdag in de Kuip werden zij om onduidelijke redenen aangehouden en vijftien uur achter de tralies gezet. Zij hebben een advocaat in de arm genomen om de politie om opheldering te vragen. Het groepje voetbalvrienden vierde vorige week dinsdag feest in Rotterdam na de overwinning van 'hun team' op de Duitsers. Na een rond je door de stad, streek het gezelschap neer op een terras op het Stadhuisplein. Hardhandig werden zij daar vervolgens aange houden door de mobiele eenheid. Volgens de politie zouden de zeven in werkelijkheid Feyenoordaanhangers zijn die zich had den verkleed als fans van het Portugese elftal om de Duitse sup porters een lesje te leren. Tachtig pabostudenten van de Ichtus Hogeschool in Oegst- geest/Leiden kunnen de halve finale Italië-Nederland van avond waarschijnlijk niet zien. De studenten die de deeltijdop leiding tot leraar volgen, moe ten namelijk om 18.30 uur ten tamen doen. Directeur Jan van Duijn vindt het heel vervelend dat zijn stu denten geen voetbal kunnen kijken, maar zegt met handen en voeten te zijn gebonden. „Het tentamenrooster ligt al vier weken op de plank. We hadden er juist rekening mee gehouden dat de wedstrijd om kwart voor negen zou worden Administratief medewerker verdacht van verduistering 47 EK-tickets De regiopolitie Utrecht heeft gistermiddag een 33-jarige administratief medewerker van de KNVB aangehouden. De man wordt ervan verdacht 47 toegangskaarten voor wedstrijden van Euro 2000 te hebben verduisterd. De man werd op zijn werk gearresteerd. Hij is voor verhoor opgesloten. Zeist •cpd land-Tsjechië en Nederland- Denemarken. Het ticketbureau kwam met die beschuldiging nadat het bedrijf via een kort geding was gedwongen alle kaarten voor het kampioen schap terug te geven en de kaartverkoop te staken. Aanvankelijk wilde de KNVB niet geloven dat medewerkers van de voetbalbond de zaak hadden geflest. Na een intern onderzoek kwam KNVB-direc- teur Van Eijden tot de conclusie dat er geen sprake kon zijn van fraude. Maar omdat geruchten Vorige week donderdag had de KNVB zelf aangifte gedaan van mogelijke fraude met kaartjes voor het EK. Het Amsterdamse ticketbureau Cupido had de KNVB beschuldigd van zwart handel in Euro 2000 toegangs bewijzen. Een collega van Cupi do-eigenaar C. van den Berg zou, in diens bijzijn, aan een medewerker van de KNVB 16.500 gulden plus 10.000 gul den smeergeld hebben betaald voor 104 kaarten voor Neder- over verduistering van kaartjes door bondspersoneel bleven aanhouden, schakelde de KNVB de politie in. Van Eijden bleef naar zijn zeggen signalen uit het zwarte circuit ontvangen dat er met kaarten was gesjoe meld. Volgens politiewoordvoerder Joop Servaas is uit het onder zoek gebleken dat andere KNVB-medewerkers niets met de verduistering van de 47 kaar ten te maken hebben. Hij wilde echter niet zeggen wat de ver dachte met de toegangsbewij zen heeft gedaan. Maar aange nomen wordt dat de man ze heeft verkocht en daar grof geld voor heeft gekregen. Op de vraag voor welke wedstrijd(en) de achterovergedrukte kaarten bestemd waren, wilde de poli tiewoordvoerder eveneens niet ingaan. „In het belang van het onderzoek", aldus Servaas. Herman Poos, woordvoerder van de KNVB, bevestigde de aanhouding van de KNVB-me dewerker. „Wij nemen dit zeer serieus en willen dit soort din gen uitbannen." Wat de KNVB met de werknemer gaat doen is niet onbekend. „Op non-actief of ontslaan, daar is op dit mo ment nog geen sprake van. Dat hangt af van de bewijslast. Daar moeten we het onderzoek van de politie afwachten." Twee jaar geleden kwam de KNVB ook in opspraak in relatie met kaartjes voor het WK voet bal dat in 1998 in Frankrijk plaatsvond. Vele touroperators en ticketsbureaus kregen des tijds bestelde en betaalde kaar ten niet. den haag monique de knegt Zonder een spier te vertrekken vraagt een vrouw bij de bakker om 'zes doelpuntjes'. Buiten wapperen oranje vlaggetjes. Op de etalageruiten van winkels zijn briefjes geplakt. Donderdag geen koopavond. De verkeers dienst voorspelt al vroeg in de middag files. Elf miljoen men sen willen om zes uur voor de televisie zitten. Wie onderweg oranje koeien passeert, moet rekenen op extra verkeersop stoppingen, want kijken naar verklede koeien, dat vinden Ne derlanders leuk. Net als een balBQ of een opblaasbare dug out, schuimrubber klompen, een oranje hanenkam, oranje melk, oranje tandpasta of elke dag worteltjes. Hele straten zijn oranje ge kleurd. Hier heerst het 'cam- pinggevoel'. „Gezellig met z'n allen." De behoefte van men sen aan saamhorigheid wordt niet meer door de kerk of poli tiek bevredigd, maar door voet bal. De media poken het slui merende vuurtje op. Elke origi nele uiting van oranje dwaas heid kan rekenen op aandacht van krant, radio of televisie. En aandacht is lekker. Net als win nen. „Wij" staan in de halve fi nale, zeggen verslaggevers van de NOS. Toeschouwers worden deelnemers. Tijdens de matige oefeninter lands van het Nederlands elftal sprak niemand over 'wij'. Er zijn immers maar weinig men sen die zich willen verbinden aan een twijfelachtig team. Maar naarmate het elftal beter presteerde, werden de voetbal lers 'onze jongens' en groeide het oranjelegioen. Mensen die zelden of nooit naar voetbal kij ken, zitten nu uitgedost voor de buis. Wie wil er niet horen bij de club die misschien wel de beste van Europa is? Een club bovendien die geen onder scheid maakt in huidskleur, re ligie, politieke voorkeur of inko men, een club die geen losers kent, maar enkel winnaars, een club waarvan iedereen schaam teloos uit de band mag sprin gen? Even niet in de plooi. Dansen en drinken op straat. Toeterend rondrijden in de auto, de haren oranje, het gezicht geschminkt. Het boven de rivieren onbegre pen carnaval heerst na een Janneke Rodrigues Gomes (midden) met haar familie bij het doelpunt van Portugal. foto taco van Euro 2000 door de ogen van Janneke Rodrigues Gomes, die in Lemmy's biercafe de wedstrijd Portugal - Frank rijk volgde. Janneke, 23 jaar en dochter van een Portu gese vader en een Neder landse moeder, werkt part time in het café aan de Leidse Morsstraat, maar volgt het duel nu aan de an dere kant van de bar, in ge zelschap van haar vader Ca- seiro, haar zus Jacqueline en haar broer Serge. Het gaat er aanvankelijk aan de ronde stamtafel, promi nent voor het grote scherm, gemoedelijk aan toe. Er komt wat kaas op tafel, en Janneke drinkt, toepasselijk, port. „De enige sterke drank die ik lust, dat heb ik als kind al le ren drinken." Een klein Por tugees vlaggetje laat de an dere klanten zien wie er aan gemoedigd moet worden. De gemoedelijkheid maakt gaandeweg plaats voor span ning. Als Portugal scoort .wordt er heftig gejuicht, een voorbeeld dat door de mees te klanten in hel, steeds voller wordende Lemmy's wordt gevolgd want 'we' willen Frankrijk niet tegenkomen in de finale. „Ik voel me nu veel meer Portugees", meldt Janneke in de rust. „Maar morgen, als Oranje speelt, ben ik weer Hollandse." Uiteraard wil ze graag-een finale Nederland - Portugal. „En dan mag Oranje na penalties win nen", vindt ze. „Want dan moet ik weer hier werken en dan moet je wel voor Neder land zijn." Vader Caseiro blijkt in Por tugal nog op hoog niveau te hebben gevoetbald. „Ik heb meegetraind met Sporting Lissabon, tegen de zin van mijn ouders, die ar plannen voor me hac Hoewel mijn moeder grote aanhanger is van to, daar praat ze altijd als ik haar bel", aldus Hij is al sinds 1974 in Ni land en volgt het Porti voetbal niet meer zo fan als vroeger. „Ik had geei ge verwachtingen van P gal, want de competitie is niet zo sterk. Maar ti zo'n toernooi ben ik weer helemaal fan." Als de verlenging b( zit Janneke met gekn vingers naar het scher staren. „Jeetje wat nend. En de teams zijr zo aan elkaar gewaagd, met de penalty van Zi de ontknoping volgt, i even stil aan de tafel. D; keert snel de realiteit I „Jammer dat het zo ein< zegt Janneke. Ze waren bei even goed. Wel m; die Fransen. Nou ja, m< kan ik weer Holland moedigen." Caseiro heeft ook mooie partij gezien, kon twee kanten op, dit was een beetje een climax, met die strafst Maar liever dit dan voetballen en met een g je winnen. Als Portugal derland de finale was g( den, had ik neutraal kijken. Als er maar moo te zien is." „En we hebben toch een beetje gewonnen", Cas zijn dochter toe. dap pap?", kijkt Jar haar vader ongelovig „Nou als Portugal hat wonnen, hadden we de zaak een rondje moete ven. Maar dat had ik genlijk wel voor over gel joris zandbergen Fracties al weken iti ban van Oranje den haag gpd overwinning overal. 'Gezond chauvinisme', noemen deskundigen de oranjegekte. Het maakt mensen gelukkig als ze positief denken over hun ei gen land. Zolang ze maar niet negatief denken over andere landen, krijgen nare gevoelens van superioriteit geen kans. Voetbal is geen nieuwe religie. Het is een uitgelezen gelegen heid om gevoelens van verbon denheid met elkaar te uiten. Voor zolang het duurt. Als het Nederlands elftal vanavond wordt uitgeschakeld, is de oranjekoorts op slag verdwenen en gaat Nederland over tot de orde van de dag. 'Onze jon gens': het is geen liefde, het is een affaire. Voor voetbal wijkt alles. Terwijl Kamerleden normaal gespro ken gruwen van late vergade ringen, vond niemand het erg om gisteren tot ver na midder nacht door te werken. Zijn ze vandaag, de laatste dag voor het zomerreces en traditioneel de langste vergaderdag, lekker vroeg vrij om op de bank naar het voetbal te kijken. De hele dag werd het verga derschema aangepast om alle onderwerpen nog even met de regering door te nemen. Van daag moet en zal het parlement op tijd het politieke jaar afron den. Want de bus met Kamerle den die naar de ArenA in Am sterdam gaan, mag niet te laat aankomen. Sommige fracties zijn al we ken lang in de ban van Oranje. Bij de VVD verschijnt een dage lijkse krant op internet voor de fractie. Niet alle balnieuwtjes, ook gei leerde foto's van Kan en medewerkers in orai sieren de pagina's. Kamervoorzitter Var wenhoven stuurde maar liefst vier keer eer aangevulde agenda roi toch zijn de fracties er helemaal gerust op. 1 lossingen worden ac hand gehouden voor vergadering vandaag t uitloopt. Tv-schermen de gangen zijn al bestelt En de woordvoerder nister Van Aartsen van landse zaken, die tij< wedstrijd zijn afschei houdt, laat de genodij een persbericht weten hij voor een televisie zorgd. Hoeft niemand conde voetbal te m gespeeld. Als die dan drie da gen van te voren wordt verzet na zes uur, vanwege de nood zakelijk rust voor de spelers, kun je daar niks aan doen." Toch is er nog een kansje dat de toekomstige leraren niks hoeven missen. Van Duijn: „We kunnen de tentamens ook om acht uur laten beginnen, wan neer de studenten dat zelf wil len. Maar alleen als de hele groep solidair is." De directeur acht die kans echter niet groot. „Zo'n student of tien heeft aan gedrongen op uitstel, maar ik ben niet suf gebeld ofzo." Voor het geval de studenten vanavond besluiten om de wedstrijd te bekijken, zorgt de school voor een vier tv's. PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT Met een gemengd gevoel van trots en frustratie volgen Surinamers de verrichtingen van het Ne derlands elftal. Trots, omdat 'onze jongens', met Kluivert voorop, toch mooi een fikse bijdrage le veren aan het succes van Oranje. Frustratie om dat het, ondanks de talentvolle Surinaamse voetbalbenen, met de eigen nationale selectie maar niet wil lukken. „We staan achter Oranje, maar zouden liever zien dat al die Surinaamse jongens voor ons zouden spelen." Er zit een stijgende lijn in de prestaties van het Surinaamse elftaL Had de ploeg vier jaar gele den de twijfelachtige eer om wereldwijd als eer ste uit de voorrondes voor het wereldkampioen schap voetbal te worden geknikkerd, dit jaar boog het team pas in de tweede ronde voor een tegenstander. Cuba bleek een klein maatje te groot. Dat de 'Surinaamse jongens' in het Nederlands elftal een vaak alles beslissende rol spelen, is een schrale troost. Surinamers 'kraken' tijdens dit EK om die reden voor Oranje, ofwel het is him favoriete ploeg. „Het is toch prachtig om als Surinamers te zien, dat Kluivert er tegen Joe goslavië zo veel in schopt", zegt voetballiefheb ber Dennis Leeflang. Menig Surinamer zit tijdens de wedstrijden, die rechtstreeks worden uitgezonden, thuis aan de televisie gekluisterd. Een enkeling gaat zo ver om zich in oranje kleding te hullen. Het perso neel van de Nederlandse ambassade heeft een aangepast werkschema om maar niets van de bewegingen van de Hollandse voetbalgoden te missen. Maar van een voetbalgekte, zoals die zich tradi tiegetrouw bij een wereldkampioenschap open baart, is in Suriname geen sprake. De Europese strijd is voor velen een ver-van-mijn-bed-show, niet in de laatste plaats omdat Brazilië niet tot de deelnemers behoort. Want als Surinamers ergens voor 'kraken', dan is het wel voor de na tionale selectie van de buren. Tijdens het laatste WK waren de Surinamers maar wat blij dat het duel tussen Brazilië en Ne derland in het voordeel van de Brazilianen werd beslist. De overwinning leidde tot een klein volksfeest, terwijl daags daarna de teleurstelling groot was toen de Fransen in de finale met de favoriet de vloer aanveegden. „Natuurlijk zijn we er trots op, dat de spelers van Surinaamse afkomst het goed doen in het Nederlands elftal. Maar op een enkeling na heb ben ze niets met Suriname", meent Leeflang. „De meesten zijn hier niet eens geboren en het interesseert ze echt niet hoe het met Suriname gaat. Het zijn gewoon Hollanders met een kleurtje, die vaak nog plat Amsterdams praten ook. Nee, dan Brazilië. Dat speelt mooier voet bal en maakt bovendien, net als Suriname, deel uit van het Zuid-Amerikaanse continent. Die binding is veel groter." Toch gaan er regelmatig stemmen op om pro fessionele spelers van Surinaamse afkomst uit het voormalige moederland, die nog niet in het Nederlands elftal hebben gespeeld, naar Para maribo over te laten komen om de Surinaamse selectie te versterken. Maar hun Nederlani nationaliteit staat de uitvoering van een d( lijk voornemen in de weg. Dus voorlopig r ten de Surinamers het hebben van het talt eigen bodem. Dat is er volop, maar krijgt door gebrek aa en deskundige begeleiding geen kans om ontwikkelen. In een poging het tij te keren ook Suriname in de toekomst mee te later in de internationale voetbalwereld, zijn er langs plannen gepresenteerd om te komei semi-betaald voetbal. Maar al in de aanloc daar naar toe vallen de verschillende parti over elkaar heen, zodat die wens vooralsm utopie lijkt. Dus klampen Surinamers zich bij gebrek beter maar vast aan het deels gekleurde O En als Kluivert de Italianen vanavond op c knieën krijgt, is men daar in de vroegere k toch altijd wel een beetje trots op. brussel Ongeloof staat te lezen op het gezicht van de ze Portugese voet balsupporter. Niet de Portugezen, maar de Fransen staan zondag in de finale van Euro 2000. „Het was een cadeautje!", schreeuwt een an dere Portugese supporter na de uitschakeling van zijn land. Frankrijk won in de verlen ging door een pe nalty. Rond de wedstrijd Frankrijk - Portugal zijn in totaal 31 voetbal supporters opge pakt. Drie uur voor de wedstrijd kreeg de politie een valse bommelding bin nen. Een onbeken de man, vermoede lijk een lid van de islamitische ter reurgroep GIA, meldde dat er om streeks 20.00 uur een bom zou ont ploffen in de Brus selse metro. De rijkswacht door zocht diverse me trostations en liet het metroverkeer richting Koning Boudewijnstadion een kwartier stil leggen. foto epa srdjan suki

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22