In de nuchtere eenvoud schuilt de klasse; Brokkenpiloot Brandts groeit in zijn heldenrol nfi\- Dino Zoff houdt iedereen voor de gek Euro 2000 Twijfel Voor Van Bronckhorst ligt de weg open Totti: 'Veld Arena is te hard' DONDERDAG 29 JUNI 2000 Günes bondscoach bij Turkije ankara De voormalige doelman Senol Günes wordt de nieuwe bondscoach van Turkije. Hij volgt bij de kwartfinalist van EURO 2000 de vertrekkende Mustafa Denizli op. Denizli gaat als trai ner werken bij Fenerbahce. Volgens het persbureau Anatolia heeft Günes een contract bij de Turkse bond getekend tot en met het EK in 2004. Computer: 'Bosvelt uit de basis' Groningen Het Nederlands elftal kan vanavond in de halve fi nale tegen Italië het best beginnen zonder Paul Bosvelt in de basis. Het computerprogramma Computer Coach heeft dat be rekend. In zijn plaats zou Michael Reiziger als rechtsachter moeten beginnen. Bosvelt stond tegen Frankrijk en Joegoslavië in de basis. Als Cocu niet kan beginnen, moet Bosvelt zijn posi tie op het middenveld overnemen. Mocht Van der Sar niet fit genoeg zijn, dan is Sander Westerveld de beste vervanger. De basis van Oranje volgens de berekeningen van Computer Coach: Van der Sar; Reiziger, Frank de Boer, Stam en Van Bronckhorst; Ronald de Boer, Cocu, Davids en Zenden; Berg kamp en Kluivert. OP VERPLAATSING Na die zes doelpunten tegen Joegoslavië is die aardige me vrouw in ons hotel helemaal om. Zij voorspelt een finale tussen Frankrijk en Nederland en snapt maar niet waarom wij zo angstig zijn voor de Ita liaanse verdedigers. Wij moe ten volgens haar wat meer ver trouwen hebben in de Hol landse ploeg, met klasbakken als Kluivert en Bergkamp. Ze heeft het vanmorgen nog gele zen in de krant, zegt ze. Ik ook, maar dan wat anders. Mijn oog valt op een column van Pelé in het Nieuwsblad. Drie citaten van hem op een rij.Oranje moet weten dat de Italianen geen defensieve fou ten zullen maken zoals de Joe- goslaven wel deden. Dat Ne derland niet te veel zelfver trouwen put uitzijn kwartfi nale. De Nederlanders beschik ken over enorm veel talent, maar dat moeten ze tonen op het veld en niet op persconfe renties. Maar eh, wijst mevrouw mij meteen terecht, hij voorspelt ook dat de finale gaat tussen Frankrijk en Nederland. De twijfel slaat toe. Al voor de zo veelste keer sinds zondag. Schat ik de Italianen te hoog in en heb ik inderdaad te wei nig vertrouwen in Oranje? Heel lang wist ik het zeker: Oranje haalt de laatste vier en dan is het over en sluiten. Nu twijfel ik aan mezelf. Zijn Nesta, Caunavaro en Maldini echt zo onoverwinnelijk als ik denk dat ze zijn, of heb ik te weinig fiducie in Oranje en zit ik er met mijn prognose vier kant naast? Wat denk jij, col lega Henk? Van de vragende ogen op weg naar Brussel, naar Frankrijk- Port ugal, word ik niet veel wij zer. Zal het dan toch waar zijn dat Oranje na twaalf jaar en vijfdeels mislukte toernooien weer eens een finale haalt? De gekte die in het land losbarst benauwt mij nu al. Misschien moet ik toch nog maar een paar dagen in België blijven. Lijkt me een goed idee. albert geesing» NEDERLAND 3 19.50: The comedy factory. Stand-up co- noot. Vandaag optredens van SDC Benny (US). Leslie (US) en Ed Byrne (UK). I: RTL i ding n Cast is sportjournalist Edwin Struis. I lij legt uil waarom de hoekschoppen van Oranje zo weinig effectief zijn TV 2 10.50: Huis van Oranje. Herhaling van de uitzending van gisteren. 12.05: EK voetbal. Herhaling van de eerste halve finale Portugal - Frankrijk. 16.30: EK voetbal. NOS-Studio Sport kijkt v anaf de Dam, het Rembrandtplein en van uit de Arena vooruit op de wedstrijd Ne derland - Italië. 17.05: EK journaal. Een voorbeschouwing meer een gesprek met Frank Rijkaard. 20.30: I luis van Oranje Een terugblik op de zo juist gespeelde wedstrijd van Oranje De gasten zijn nog een verrassing. 23.15: Nederland - Italië. Samenvatting van 20.00: De vrienden van Atnstel live' EK-ver- sie gepresenteerd door Manuëla Kemp en Willem van I lanegem vanuit café Wïlhel 'bondscoachspel' weer gespeeld en zijn er optredens van Lichter Laaie en The Time Bandits. 23.15: Villa BvD. Frits' Barend en Henk van Dorp volgen hel Nederlands elftal tijdens het EK voetbal. Vaste gast: Jan Mulder. Big Brother Huud verzorgt de reportage 'De minuut van Ruud'. Vandaag zijn Foppe de de muziek verzorgd door Normaal. 24.00: Viva Oranje. Telefoonspel gepresen teerd door John Williams. RTL 5 19.00: 5 in het land. Een oranjebus trekt door het land om vennakelijke momenten van Oranjefans op te sporen. Vandaag van uit Amsterdam een rechtstreekse sfeerre- portage t. Programma waarin de titel De Oranje- het mooist versierd en weel de titel 'De Oranjestraat van het EK 2000' in de wacht te slepen? Presentator is Sjaak Bral, hij wordt geassisteerd door de 19.35: De Oranj Welke s sDeG irt van Nederland Het nieuwspro- Hart van Nederland besteedt aan- n Euro 2000 middels een EK-jour- Onlosmakelijk verbonden met Nederland - Italië op WK 1978 eindhoven mark caldenhoven Er zijn wedstrijden die onlosmakelijk zijn verbonden met één voetballer in het bijzonder. Real Madrid - PSV en het roÜertje van Edward Linskens, Ne derland - Ierland en die carambole' van Wim Kieft of Hongarije - Neder land en het 'stiftje' van Rob de Wit. En niet te vergeten Nederland - Italië, met een dubbelzinnige hoofdrol voor Ernie Brandts. Op 21 juni 1978 speelde Nederland op het WK in Argentinië om een plaats in de finale tegen Italië. Brandts, in het elftal gekomen voor de geblesseerd geraakte verdediger Wim Rijsbergen, scoorde in eigen doel, blesseerde doelman Piet Schrijvers en maakte de gelijkmaker. ,,De beelden staan nog op m'n netvlies", vertelt Brandts (44), tegenwoordig assistent van trainer Erik Gerets bij landskam pioen PSV. Hij wordt deze dagen bij herhaling gevraagd de videoband van zijn ge heugen terug te spoelen. „De telefoon staat roodgloeiend. Ik word steeds ge associeerd met die wedstrijd. En het was ook de laatste keer dat Oranje van Italië won." Met Piet Wildschut en Jan Poortvliet behoorde Ernie Brandts tot een nieu we generatie die op het WK een basis plaats bij Oranje veroverde. Wildschut (FC Twente) was met zijn twintig jaar zelfs de jongste speler van het toer nooi, PSV'er Brandts, toen 22, de op een na jongste. „Wij waren ontzettend gretig. Dat was bondscoach Ernst Happel opgevallen. Nederland was zonder al te veel verwachtingen naar Argentinië gegaan. Iedereen herinnert zich nog het afzeggen van Johan Cruijff en de huilbui van Willem van Hanegem. Ze gingen niet mee." Brandts kreeg zijn kans in de eerste wedstrijd van de tweede groepsronde. Van een knock-outsysteem was in 1978 geen sprake. De winnaar van de poule met verder West-Duitsland, Ita lië en Oostenrijk kwalificeerde zich voor de finale. Wim Rijsbergen was geblesseerd geraakt, Brandts speelde tegen Oostenrijk. Brandts vestigde pas écht zijn naam in die bewuste wedstrijd tegen Italië, in Buenos Aires, voor 60.000 toe schouwers. „Italië begon zeer voort varend. We stonden behoorlijk onder druk. Na een dieptepass op Roberto Bettega, zette ik een sliding in maar ik zag Piet Schrijvers niet uit zijn doel komen. Ik raakte de bal, die onder Piet doorglipte, en Piet zelf. M'n noppen stonden in zijn knie." Schrijvers moest zich met een vlees wond laten vervangen door Jan Jong bloed. Brandts: „Ik vind 't nog steeds spijtig dat ik Piet blesseerde. Hij miste daardoor de WK-finale." Brandts moest tot vijf minuten na de rust wachten op zijn revanche. „Romeo Benetti, een echte Italiaan met zo'n ingevreten gezicht, liet de bal vlak voor het zestienmetergebied van z'n voet afspringen. Ik dacht niet na en haalde van twintig meter snoei hard uit, met rechts. De bal zeilde zo naar de bovenhoek. Ik weet het niet zeker, maar het moet m'n enige goal van mijn carrière zijn geweest met m'n rechtervoet. Prachtig. En toen kwam later die afstandsknal van Arie Haan er nog overheen." Brandts, die uiteindelijk tot 28 intt lands zou komen: „West-Duitslanc Oostenrijk werd tegelijkertijd speeld. ïk meen dat het daar op moment 2-2 stond. Bij die stand z Italië de wedstrijd om de derde pla; mislopen. En daar zijn ze toch te tr< voor. Als de finale niet zou lukk< dan koste wat kost toch zeker troostfinale. Bettega kwam naar t toe. In een echte smeekbede zei t 'Je krijgt een zak vol met lires als je i nog één keer laat scoren.' Dat zou t tekenen dat Italië alsnog de wedstr om de derde plaats zou spelen, h moest er wel om lachen, maar ben uiteraard niet op ingegaan. Ita' speelde die wedstrijd toch nog, ome Oostenrijk via Krankl vlak voor tijd 1 winnende doelpunt had gescoord." Edwin van der Sar is een liefhebber van de Hollandse kost Nederland - Italië, van avond, is een botsing van speelstijlen, maar brengt ook spelers van dezelfde kleur bij elkaar. Het is het zwart-wit van Juventus, de Oude Dame. Aan de Hol landse kant staan Edgar Davids en Edwin van der Sar, in de Italiaanse selec tie zitten liefst acht voet ballers uit Turijn. hoenderloo ype minkema Wat doet Edwin van der Sar het liefst, in zijn vrije tijd? „Naar huis, kind oppikken en naar het strand. De doelman van Oran je (29-10-70 te Voorhout) houdt van de Hollandse kust en de Hollandse kost. Hij is niet zo'n avonturier. Toch verdient hij nu de kost in Italië, tegen stander in de halve finales. Het is het verhaal van een rustige, nuchtere, ingetogen doelman wiens formidabele kwaliteiten een normaal, rustig leven in de weg stonden. Over Edwin van der Sar de den in zijn jonge jaren nogal wat verhalen de ronde. Een stuntel in de media, verlegen, hakkelend voor de camera. In derdaad, de doelman had ooit moeite om de juiste toon te vin den in de publiciteit. En toen dook ineens de verschrikkelijke Willibrord op. Hij leek uit het niets te komen. Met camera man op de hielen, geluidsman daar weer achteraan. De eerste vraag van Willibrord Frequin was: 'Jij bent heel erg verlegen, hè?' Na twee indringende her halingen draaide het lange lij dend voorwerp zich om en zei: 'Sodemieter op'. Van der Sar had in twee woorden een uitge sproken mening geventileerd. Misschien was dat wel het keer punt. Hij heeft er mee leren leven, mee leren omgaan. Maar de doelman zal nooit de publiciteit zoeken, zal nooit echt voor het voetlicht stralen. Een groot cau seur zal hij niet worden. Dat wil Van der Sar houdt het simpel, onder de lat en in zijn privéleven. hij ook niet.' De doelman debi teert geen onzin, hij zegt waar het op staat. Hij houdt het sim pel; onder de lat, bij de pers conferentie. In die eenvoud schuilt de klasse. Het is zijn kracht. In interviews, zeker bij deze massasessies, blijft hij graag aan de oppervlakte van het bestaan. De antwoorden zijn duidelijk, kort, afgemeten. Er is humor, mooie droge hu mor. En er is hier en daar een grammetje argwaan. Een erfe nisje van Willibrord, wellicht? Edwin van der Sar wilde ook eigenlijk niet weg uit Voorhout, uit Holland. Hij werd gedwon gen. De vrije val van zijn club, Ajax, zette hem aan het denken. „Ik heb er lang over nage dacht", zegt hij. Zelfs het feit dat Ajax was gestript, dat alle sterren waren verdwenen, hield nog niet automatisch zijn ver trek in. Nuchter: „Je weet wat je hebt, je weet nooit wat je krijgt." Van der Sar wilde wachten. Misschien zou het nog goed ko men met zijn club? Misschien zouden er nog andere spelers worden gekocht? Toen ook dat niet het geval was, kon Van der Sar niet anders: ook hij kondig de zijn vertrek aan. Hij was de laatste der Mohikanen, stond op een spandoek geschreven. En ach, zo'n avontuur, in Turijn bij Juventus, was toch ook niet voor de eeuwigheid, hield hij zichzelf voor. „Als je eenmaal gaat kijken in het buitenland, bij clubs, dan denk je: dat wil ik toch wel meemaken, eigenlijk." Inmiddels doet hij zijn woordje in rap Italiaans. „Het is vooral belangrijk om je meteen in de bestaande groep te men gen. Als je daar moeite voor doet, word je ook snel geaccep- foto hans van weel teerd. Als je afstand bewaart, en alleen met bijvoorbeeld Davids optrekt, of alleen met een kop telefoon rondloopt, dan maak je niet echt contact, natuurlijk. Je moet direct naar de plekken gaan waar de spelers ook zijn. Restaurantjes, terrasjes. Zó kom je d'r tussen." Zo deed Van der Sar het ook. En vond hij zijn weg in de metropool. Edwin van der Sar praat te genwoordig overal over mee, zelfs in interviews. Dan gaat zelfs het luikje naar het, privé leven even open. Er is één on derwerp waar de doelman niet over wil praten. Het zijn strafschoppen. De korte loop ging nog vloeiend, ging over het némen van de nalty's. Maar dan: zijn cii] met de strafschoppen téf Een statisticus had ergens y cijferd dat Van der Sar ddc penalty's tegen had gekretl' en er slechts één had gestp Die staat van dienst, zegth] doelman, klopt van geen kPi Hij houdt het niet bij, maaie weet wèl: hij Jieeft er ieder g[t meer gestopt. In het Nederlands elftal „Nee", zegt hij, „bij Oranje ik er niet één gestopt." Hi een vlekje op zijn onberispe staat van dienst. De beru serie staat nog op het net gebrand. WK, halve finales derland - Brazilië 1-1 na vei ging: strafschoppen. De Br; anen schieten alles raak, Or mist twee keer. En is uitgesr keld. Het is de grootste tel stelling van een ambitie grote generatie. De vraag: J dat nu weer leven?" Het woord: „Nee, hou op." Maar hij ontsnapt niet aak vergelijking: toen en nu. beste keeper van de wei werd er in Nederland geroeji En die zou het gaan bewijl bij het WK in Frankrijk. De jll loop was mooi en hoopJ; Eenmaal in het toernooi wak doelman goed, maar niet 't „Ik ging er met een heel g gevoel naar toe. Jammer dal^ er niet uitgekomen is." Natf lijk, hij heeft geprobeerd^ oorzaken te achterhalen. „l\j er is niet overal een verkk voor te vinden." Het EK van twee jaar t dan. „Ik ben blij dat ik iets v kunnen betekenen voor team", zegt hij. Dat is geenju derstatement, of valse besd denheid. Het tekent het ka ter van de doelman. Gevofl in Voorhout, Holland. E<j van der Sar kan zich er nu verheugen. „Lekker eten vrienden, of thuis gewoon landse pot, of even naar ouders. Lekker ouwehoereif Heerlijk Hollands. VIJF VRAGEN AAN. In de rubriek Vijf Vragen geeft een speler, trainer of begelei der van Oranje antwoord op een aantal uiteenlopende vra gen. Vandaag Giovanni van Bronckhorst, die vanavond tegen Italië vrijwel zeker weer terugkeert in de basis. Arthur Numan en Giovanni van Bronckhorst doen bij Euro 2000 aan stuivertje wisselen. De spelers van Glasgow Ran gers 'ravotten' al vier wedstrij den om de positie van links back. Nu Numan is uitgescha keld door een voetblessure ligt de weg naar een basisplaats voor Van Bronckhorst weer open. 1. Wil jij met die sprong over het hekje nu ook al de media ontlopen? „Nee, joh, dit is veel sneller naar m'n huisje. Haha." 2. Eventjes dan. Er gloort een basisplaats in de halve finale van een EK tegen Italië. Dat moet fantastisch zijn? „Natuurlijk. Maar ik vind het ontzettend sneu voor Arthur. Daarom sta ik nu nog niet echt te juichen. Maar ik bereid me erop voor dat ik misschien moet spelen. Eigenlijk ga ik er wel vanuit, ja. Het zou fantas tisch zijn... De halve finale van Giovanni van Bronckhorst. een EK... Wat moet ik meer zeggen?" 3. Bijvoorbeeld dat zich voor jou zo langzamerhand een droom toernooi ontpopt. „Misschien wel, ja. Ik wilde meer spelen dan op het WK in 1998. Ik speelde daar dus niet. Het wil niet zeggen dat ik hier met een minuutje tevreden zou zijn geweest, maar als je de eerste twee groepswedstrijden speelt is dat al flinke winst. Het was alleen zonde dat ik door een schorsing de wedstrijd te gen Frankrijk misliep. Arthur deed het vervolgens zo goed, dat ik mijn plaats weer dreigde kwijt te raken. Ik maakte me eerlijk gezegd geen illusies meer. Arthur speelde fantas tisch, zoals hij het hele jaar al deed bij ons. Voor mij per soonlijk was dat minder leuk. maar ons doel is Europees kampioen worden. Met of zon der Giovanni, dat maakt niet uit. Maar nu Arthur weer ge blesseerd is... Tot nog toe ver loopt het toernooi voor mij fantastisch. Ik heb helemaal niets te klagen." 4. En je hebt nog kans op een prachtige afsluiting, zondag in de Kuip. Nota bene het stadion waar je 'roots' liggen. „Dat speelt in mijn achter hoofd zeker mee. Iedereen denkt ook aan de finale. Dan is het logisch dat je daar al stie kem van droomt. Na de 6-1 te gen Joegoslavië is iedereen ook heel positief. Maar we moeten nog wel van Italië winnen. Dat zal niet gemakkelijk zijn." 5. Verwacht je vanavond een rol als mandekker of net zo'n vrije rol als Arthur Numan zondag tegen Joegoslavië? ..Dat lijkt er wel op, dat laatste. Ik zal wel iemand in de zone tegenkomen. Wie? Conté is nu geblesseerd, die dus niet. Ik zou het eerlijk gezegd niet we ten. Misschien heb ik wel een vrije rol. We zullen in elk geval heel zuinig moeten zijn. Italië gaat nooit zoveel kansen weg geven als Joegoslavië." MARK CALDENHOVEN amsterdam marcel van der kraan Om half vijf draait de blauwe spelersbus van de Azzurri het voorterrein van de Arena op. De technische staf en 21 fitte spelers - inclusief Paulo Maldini, exclusief Antonio Conté - dalen af naar het veld van het totaal lege stadion. Even gras en sfeer proeven in het colosseum, waar Dino Zoff zijn revan che wil halen voor de door hem verloren slag op het WK in 1978. In het kielzog van de Italiaanse ploeg een leger van fotografen en journalisten. Over spannen door het onverwachte succes van een elftal dat voor het EK werd bedolven onder kritiek en nooit kans zou maken op een finaleplaats. Elk woord van bonds coach Zoff wordt verslonden, elke bewe ging van de spelers vastgelegd. Maar de te leurstelling bij de persvertegenwoordigers is groot. De laatste training van Italië voor de kraker tegen Nederland is puur toneel spel. Zoff houdt iedereen voor de gek. Hij laat zijn spelers wat lummelen op het veld, loopt zoals altijd met de handen in de zak ken ogenschijnlijk verveeld rond in de mid dencirkel en kijkt eens met verwonderende blik naar de ingewikkelde constructie on der het schuifdak van de Arena. Na een klein partijtje gaat de helft van de spelers in het gras liggen en praat wat. Een handjevol spelers schiet drie ballen op doel en zoekt de kleedkamers op. Tja, wat moet een mens hier van denken? Het hoort echter bij het circus van het in ternationale voetbal op het moment dat er grote belangen op het spel staan. De Italia nen merken aan alles dat ze voor de con frontatie met Oranje voor het eerst in de geschiedenis de underdog zijn. Als Dino Zoff na het half uurtje scharre len op het veld kennelijk tegen z'n zin in, maar op aandringen van de UEFA achter een microfoon plaatsneemt, krijgt hij louter angstige vragen van zijn eigen landgeno ten. Hoe moet Italië in hemelsnaam Neder land verslaan? Welke truc gaat hij uithalen? Heeft Italië een briljante vorm nodig om Nederland klein te krijgen? Het zijn vragen die Zoff irriteren, maar die hij door de ongelooflijke cijfers waar mee Nederland Joegoslavië versloeg wel begrijpt. Zoff: „In 1978 werden we verslagen als favoriet. Die nederlaag deed veel pijn. Wij waren het grote Italië, nu zijn de rollen om gedraaid. We spelen tegen het grote Neder land in een oranje stadion met een gewel dig publiek. Daarom begrijp ik jullie hou ding wel." amsterdam rtr Het veld van de Arena is te hard. Dat vin den de Italianen die daar morgenavond de halve finale tegen Nederland spelen. „Van een afstand ziet het er prachtig uit, maar het haalt het bij lange na niet bij de grasmat van het Koning Boudewijnstadi- on in Brussel", zei spits Francesco Totti. Enkele medespelers van Totti zijn beter te spreken over de Arena. Verdediger Fa- bio Cannavaro vindt de grasmat wel hard, „maar het is de droom van iedere speler om in een stadion als dit te voetballen, zelfs als het is gevuld met 50.000 vijandige supporters." Collega-verdediger Ales- sandro Nesta kon dat alleen maar be- Zoff: „Op papier zie ik wel degelijk mogelpe heden om Nederland te verslaan. Alleen isu vraag of ik mijn ideeën straks op het veld 1 c rugzie." foto De oud-keeper heeft gehoord wat J<18 Cruijff heeft geroepen. Italië kan NederJ' niet verslaan, Nederland kan alleen zichzelf verliezen van Italië. Zoff: „We 7 ben het over Cruijff, he? Dat is niet zot, iemand. Ik hecht ook wel waarde aarrï oordeel. Op papier zie ik wel •degelijkL.' gelijkheden om Nederland te verslaan8 leen is de vraag of ik mijn ideeën stralc het veld terugzie. De ambiance is ongel'y lijk in het voordeel van Nederland. a Over zijn opstelling wilde Zoff nietslv gen, maar die zal niet veel afwijken var3 laatste optreden fegen Roemenië. „Geen commentaar..." En Maldini i_ Zoff: „Die speelt. Dat durf ik wel te verlva pen." -2 Buiten, in de gracht van de Arena'0, middenvelder Stefano Fiore als een vaW( weinige Italianen heel wat spraakz^3 Hij vindt de verering van Oranje ovels^ ven. „We moeten Nederland niet t) 6 schatten. Iedereen praat over de grot*1', men. Maar Stam en Frank de Boer zijq™ de snelste verdedigers. Let op, die wcrv< door ons op snelheid verslagen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20