Proeflokaal met dodemanshoekje Ook Jansen kan Schotse wortels hebben Legalisering wietteelt Gesprek van de Dag Homo-awarcr voor KLM M DONDERDAG 29 JUNI 2000 /initnnknl:i:ir De kleinst mogelijke meerderheid van de Tweede Ka mer heeft zich deze week uitgesproken vóór een gere guleerde productie en aanlevering van nederwiet aan coffeeshops. Wat nu oogluikend wordt toegestaan zou op dan een officiële gedoogstatus krijgen. Op die ma nier kan kwaliteitscontrole worden uitgeoefend en wordt de productie en aanvoer goeddeels uit handen van de criminaliteit genomen. En wordt een einde ge maakt aan het hypocriete en steeds moeilijker te verde digen beleid waarin verkoop en gebruik gedoogd wor den, terwijl productie en levering buiten de wet vallen. De lagere overheden voeren al langer een offensief voor de regulering van het zogenaamde achterdeurbe- leid. En dat is niet verwonderlijk. Op het niveau van ge meentelijke verordeningen en handhaving daarvan wreekt zich het ontbreken van beleid het hevigst. Amb tenaren doen zaken met de coffeeshophouder, terwijl geüniformeerde collega's de zoveelste huiskamerplan tage moeten ontruimen. De roep om die schrille tegen stelling uit de wereld te helpen, klinkt daarom steeds luider. Tot nu toe heeft Den Haag zich afstandelijk opgesteld. Justitieminister Korthals leek elke discussie over regu lering uit de weg te gaan onder verwijzing naar interna tionale afspraken. Nederland zou door een eigenzinni ge opstelling binnen Europa het imago van drugsvrij- staat alleen maar versterken. Die angst stond een zin nige inhoudelijke bespreking van andere argumenten in de weg. Maar juist die discussie lijkt de Tweede Kamer nu wel degelijk te willen aangaan. En dat is belangrijk. Nog be langrijker is dat minister Korthals luistert naar de Ka- mermeerdheid en een open discussie in het kabinet aanzwengelt. Als alle voors en tegens van regulering helder en duide lijk op tafel zijn gekomen, kan Nederland in Europa op basis van argumenten het eigen liberale beleid uitdra gen. Het repressieve en aantoonbaar falende drugsbe leid in landen als Frankrijk kan dan niet meer maatge vend zijn voor een Europese standaard. Grappenmakers Lachen is hartstikke leuk. Lachen is ook gezond. Dat be weert zon beetje iedereen. Wie lacht vergeet eventjes de sores van alledag. Kortom, lachen is goed. Helaas valt er op onze treurbuis weinig te lachen de laatste tijd. Af en toe een glimlach, meer niet. Een kin derhand mag dan gauw gevuld zijn, voor de hand van een recensent geldt dat niet. Wil heeft het over Comedy Train, een programma dat sinds het begin van het EK bijna elke dag op tv is. Bij de NPS, op Nederland 3. Elke keer moeten drie standup co medians voor de vrolijke noot zorgen. Voor de goede or de: standup comedians zijn lui die in kroegen en ach- terafzaaltjes een paar minuten krijgen om hun moppen te vertellen. Zo ontstaat een lach-of-ik-schiet-situatie, grappenmakers die er op uitzijn snel te scoren. Dus met platte grappen. Wat krijg je dan? Dat een grappenmaker het podium opkomt en zo de zaal probeert te overrompelen: ,,Ik las vandaag in de krant dat er een mijlpaal is be reikt in het DNA-onderzoek. Dat maakt het binnenkort mogelijk dat iedereen minstens vijfentwintig jaar langer leeft. Maar kijk ik naar hem daar, dan vraag ik me af waarom. Of een grappenmaker die, in een geel pak met een roze overhemd, tegen iemand in het publiek zegt: „Je bent net als ik, je geeft geen geld uit aan kleren. Dat niveau. Dat soort grappen (de platvloerse grollen bespaart Wil u maar even). De aanwezigen gillen het in elk geval uit van de pret. Ze hebben waarschijnlijk de instructie gekregen dat ze hard moeten lachen, elke keer als het even stil is. Moei lijk is dat niet. De grappenmakers in dit programma houden om de paar zinnen secondenlang hun mond, zodat de zaal weet: aha. hij heeft een grap verteld. Het lijkt een beetje op de partijdagen van de communis ten in het voormalige oostblok. Alleen lachten ze daar niet bij elke adempauze van de spreker, maar klapten ze dagenlang. Gezonde lichaamsbeweging, zeg maar. Ook Comedy Train kabbelt maar voort. Het is van ha- ha, het is van hi-hi en het is van ho-ho. Het is om te huilen. Dat schijnt trouwens ook gezond te zijn. Tussen de 400.000 en 450.000 Neder landers zouden van Schotse afkomst zijn. Het zijn cijfers die mevrouw mr. G. Grevers-Lieth vaker heeft gehoord. „Maar", zegt ze, „het lijkt mij natte- vingerwerk. Ik heb er geen flauw idee van om hoeveel Nederlanders het wer kelijk gaat." De Oegstgeestse verdiept zich al jaren in de geschiedenis van Schotten die in een ver verleden naar de ZuideÜjke en Noordelijke Nederlan den kwamen. Velen trouwden met een Nederlandse vrouw en bleven hier wo nen. Mevrouw Grevers, zelf ook afstamme ling van een Schot, houdt geregeld le zingen onder het motto 'Op zoek naar onze Schotse voorouders'. Het vele speurwerk dat zij en anderen al lange tijd verzetten, leverde soms verrassen de uitkomsten op. Dat Nederlanders die Mackanzie heten, Mackay, Douglas of Ferguson hun wortels in Schotland hebben, is duidelijk. Maar navorsingen wezen ook uit dat mensen met oerhol- landse namen als Jansen en De Jong evengoed een Schotse voorouder kun nen hebben. Mevrouw Grevers: „Er zijn namen vernederlandst. Young tot De Jong en Johnson tot Jansen. Forbes bijvoorbeeld werd Verbaas en Suther land soms Zuiderland." Bovendien werden veel namen bij aangifte van geboorte fonetisch opge schreven en daardoor volkomen ver basterd, vertelt ze. Treffend voorbeeld is de naam 'Abercrombie'„Die werd verbasterd tot Abekrom, ook wel Ape- krom of Abels Krombeen. Creighton Mevrouw Grevers-Lieth: „Ik heb er geen flauw idee van om hoeveel Nederlanders het werkelijk gaat." foto cpd werd Van Kregten en Carmichael Car- miggelt." Al vanaf de twaalfde eeuw bestaat er een band met Schotland. Aanvankelijk ging het uitsluitend om handel drijven, vooral in de Zuidelijke Nederlanden. Later gebeurde dat ook in de Noorde lijke Nederlanden, licht mevrouw Gre vers in haar lezingen toe. „Steden als Rotterdam, Dordrecht en Middelburg speelden daarin een rol. Maar vooral Veere. Dat was van 1541 tot 1792 de al lerbelangrijkste 'stapelplaats'. En ter verduidelijking: „Een stapelplaats is een door de Conventie van Schotse Koninklijke Steden aangewezen ha venplaats met een Stapelcontract. Dit betekende dat de goederen uit Schot land uitsluitend daar aangevoerd, op geslagen en verhandeld mochten wor den." In de loop van de eeuwen zijn veel Schotten naar ons land gekomen. Sommigen als vluchteling, anderen om economische redenen. Daarnaast was er de belangrijke groep militairen, zoals de 'Schotse Brigade'. Hun ge schiedenis beslaat ruim 200 jaar. Schotse Regimenten zijn in alle delen van Nederland gelegerd geweest. Ink wartiering bij de burgerbevolking leid de vaak tot huwelijken. Veel Schotten bleven dan hier. Zeventien was Gerda Lieth toen zij van haar opa vernam dat hun oorsprong in Schotland ligt. Hun eerste voorvader was naar Geertruidenberg gekomen en hun achternaam Lieth was de verbas tering van Leith. „Mijn grootvader ver telde ook dat er een familiekasteel moest zijn. Mooi verhaal van opa, dacht ik, maar verder besteedde ik er geen aandacht aan. Tot ik ongeveer dertig jaar later in het NRC de weke lijkse rubriek 'Op stap' las van Besse- laar. Hij schreef daarin dat zijn moeder een meisje Lieth was, sprak ook over een kasteej in Leithhall en dat zijn eer ste voorvader naar Geertruidenberg was gekomen." Het zette haar aan op zoek te gaan naar haar Schotse voorouders, die ove rigens moeilijk terug te traceren zijn naar Schotland omdat de nodige pa pieren ontbreken. Belangrijke infor matiebronnen waren onder meer het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag en de Nederlands Schotse Genealogische en Culturele Vereniging 'The Caledonian Society'. Mevrouw Grevers werd actief lid. Bovendien was zij twee jaar bestuurslid, zeven jaar voorzitter en hield zij zich bezig met de afdeling genealogie. Cultuur neemt een belangrijke plek in bij de vereni ging. Zo vieren de leden elk jaar de verjaardag van Robert Burns, Schot- lands bekendste dichter. „Dat doen we met een armeluismaaltijd: eerst soep, dan naggies, dat is gevulde schapen maag, met koolraap en aardappelpu ree en daarna Schotse triffle. Het Burnssupper wordt binnengebracht, voorafgegaan door een doedelzakspe ler, waarna we toosten met een heel simpel glaasje whisky." joke korving KLM en haar Amerikaanse partne a Northwest gaan van alle luchtvaa ondernemingen het beste om me de homofiele doelgroep. In hun vertenties en promotiecampagne!^ spelen de maatschappijen subtie in op de homoseksuele belevings^ wereld. Tijdens een bijeenkomst 'J van de IGLTA (International Gay and Lesbian Travel Association) San Francisco mochten KLM en Northwest deze week de IGGY- award in ontvangst nemen. De onderscheiding bestaat uit ee glazen bokaal op een houten star daard. De Nederlanders en de Amerikanen hebben de jaarlijkse prijs mede gekregen vanwege hui bemoeienissen rond de twee jaar geleden in Amsterdam gehouden Gay Games. KLM trad tijdens dit evenement op als hoofdsponsor. De maatschappij stelde onder m< L tickets beschikbaar aan de deelne mers en was met een opvallende kraam aanwezig in het promodoi Sporters konden bij voorbeeld gr; K tis ansichtkaarten, voorzien van KLM-logo, versturen naar het thuisfront. „Uit zakelijk oogpunt deze doelgroep zeer interessant. Homofielen zijn rijker dan gemid t deld, reizen meer en zijn bovendi^j zeer trouw aan bepaalde merken licht een KLM-woordvoerster de belangstelling voor de internatioi gay/lesbian market toe. -pieter van hove De Drie Fleschjes in Amsterdam bestaat 350jaar Achter de tapkast staan grote antieke flessen brandewijn en tegen de wand staat het zo genoemde drankorgel met in totaal 52 likeurvaten. Op de grond ligt zand, precies zoals het hoort in een bruine kroeg. Sinds grote beroemdheden als Rembrandt en Michiel de Ruyter hierin hun voetstappen drukten, is het interieur van het proeflpkaal De Drie Fle schjes achter de Nieuwe Kerk in Amsterdam nauwelijks veranderd. Vandaag is het pre cies 350 jaar geleden dat het zijn deuren opende. Uitbater Joop de Koning, die de taveerne sinds 1986 bestiert, heeft speciaal voor deze gele genheid een boekje laten ma ken over de geschiedenis van het 'dranckhuyske'. Zelf vertelt hij er vanachter de grote antie ke biertap graag over. Het verle den van het proeflokaal is nauw verbonden met een deel van de vaderlandse geschiedenis. Rond 1600 werden in de noor delijke Nederlanden jevensto- kerijen gevestigd. Als grondstof voor de jenever werd graan ge bruikt, dat met grote zeilsche pen in grote hoeveelheden werd aangevoerd. Tussen 1650 en 1880 verovert het Neder lands gedestilleerd de wereld markt en wordt het geestrijk- vocht op grote schaal geëxpor teerd. De Nederlanders ge bruikten als eersten al glazen flessen om vloeistof in te bewa ren, maar glas bleef lang kost baar. „Vandaar dat veel klanten hun eigen fles meenamen", al dus De Koning. Met een maatbeker werd dan brandewijn uit een vaatje ge tapt dat vervolgens in de fles werd overgeheveld. De antieke tinnen maatbekers hangen als decoratie nog steeds achter de tap. Om te voorkomen dat ze verdwijnen, worden ze niet meer gebruikt en hangen ze aan een ketting. De vaten van het drankorgel aan de wand zijn nog wel steeds in gebruik. Particulieren en bedrijven kun nen een fust huren. Ze krijgen van De Koning dan glazen zo dat ze uit hun eigen vaatje kun nen tappen. In 1816 nam Bootz de likeursto- Op de grond ligt zand, achter de tapkast van proeflokaal De Drie Fleschjes staan grote antieke flessen brandewijn en tegen de wand staat het zo genaamde drankorgel met in totaal 52 likeurvaten. foto anp kerij en het bijbehorende proef- Maar Bootz zorgde er wel voor lokaal over en werd het een fa miliebedrijf. Jan Bootz had veel dat zijn dorstige medewerkers niet van de jenever proefden. oog voor het welzijn van zijn ar- Voor hen liet hij elke dag melk beiders. Zo liet hij voor het per- aanrukken. „Dat was uniek soneel een kantine maken. in handen van destilleerderij Bols, die nog steeds eigenaar is. Achterin het proeflokaal staan in een vitrine circa zestig be- voor die tijd", aldus De Koning, schilderde flesjes met daarop In de jaren vijftig kwam de zaak de afbeeldingen van burge- meesters die de stad hebben bestuurd. Het oudste flesje heeft een afbeelding van Corne- lis P. Hooft, die sinds 1588 Maar ook de burgemeesters het recentere verleden zijn ,e, sent, zoals W. Polak en Ed v: Thijn. De huidige burgemeey Patijn krijgt eveneens een 'b^ gemeestersflesje' als hij volg E|v jaar zijn ambtsketen aflegt, jjj Sinds jaar en dag weet ook c /a gewone man het proeflokaa er vinden. Veel beroepsgroepe ,e] spraken af op een bepaalde dag. Een oude stamgast vert „In de jaren vijftig kwam er dinsdag altijd een groepje ta artsen die hier met elkaar af spraken. Ze waren dan in de stad geweest om goud te vei pen of te kopen voor goudei '1 tanden van hun patiënten." Ook de mensen van de optil beurs zijn vaste klanten. Ze men hier nog steeds elke da even binnenwippen voor ee borreltje. „Het is zo te zien v slap op de beurs", zegt De K ning als rond vier uur 's miear dags de eerste effectenhand laar binnenstapt. Tot de jarcn zeventig kwamen er veel joi nalisten. Tegenwoordig konf' er vooral veel toeristen. Zoals elke kroeg kent ook Di Fleschjes zijn anekdoten en sterke verhalen. Zo is er ach tegen de wand, onder de bul meestersflesjes, een bankje het dodemanshoekje wordt noemd. „Korte tijd zijn acht elkaar acht mensen gaan die daar hebben gezerin èldus De Koning. „Een dokt a: mijnheer Swager, zei altijd 'daar geloof ik niet in' en hiji ging daar toch zitten. Toen TE hij op weg hierheen ook doe dv twaalf keer burgemeester was. anp» In verwachting van wachtlijsten vnsvHjk te schrijven. Dat dat niet met zekerheid lukt, is de eerste schaduw op de blijde verwachting. De meeste crèches hebben, waar je ook gaat of staat, namelijk wachtlijsten die de duur van een zwangerschap ver re overtreffen. Zwangerschap is een ingewikkelde tijd geworden voor jonge vrouwen, bedenk ik ieder keer weer, als ik naar mijn beide dochters kijk. Want de oudste is in verwachting van een tiveede, en ook de jongste krijgt in het najaar haar eerste kind. En vooral zo'n eerste zwangerschap is een soort initiatie in de har de werkelijkheid van het soort leven dat de tijdgeest en de politiek vrouwen met kinderwens heeft toebe dacht. Vrouw-zijn bestaat, in tegenstelling tot vroeger, uit keuzes maken, zo heb ik lang gedacht. Ik ben een groot pleitbezorger geweest van die mogelijkheid tot keuzes. Ik groeide op in een tijd dat moeders geachi werden alleen binnenshuis te werken voor hun man en kinderen. Ze hadden geen andere keus. Het maatschappelijk klimaat bood geen ontsnapping, nauwelijks een ander perspectief. Inmiddels is er, dertig jaar later, een nieuw 'moeten' ontstaan: vrou wen moeten werken. De staatssecretarissen Verstand en Vliegenthart laten niet na dat voortdurend te verkondigen. Omdat het goed gaat met Nederland, 'vooral economisch', verklaarde Verstand onlangs dat nog meer vrouwen moeten gaan werken, van wege de tekorten op de arbeidsmarkt. Er moeten niet alleen meer vrouwen gaan werken, nee ze moeten ook langer gaan werken. Gewoon doen wat vrouwen kennelijk nu eenmaal niet kun nen laten: eventjes een kind krijgen, een kwestie van een paar uur, dan nog een paar maanden thuisblij ven, want dat schijnt onvermijdelijk te zijn, en ver volgens: hup, de arbeidsmarkt op. Van 's morgens vroeg tot het begin van de avond. Gewoon voor dag en dauw opstaan, de baby uit de wieg graaien, haasjerepje verschonen, een fles erin stoppen, hup- sakee in de maxi cosy en het in de handen van de crèche-leidster werpen: tot vanavond. Om deze gang van zaken te bevorderen hebben de dames Verstand en Vliegenthart besloten dat er minimaal 400.000 extra crèches moeten komen, dan heeft geen enkele vrouw met kleine kinderen in 2010 nog een excuus om 'thuis te zitten'. Het is die uitdrukking: 'thuiszit ten die aangeeft hoe de dames tegen het moeder schap aankijken: als een luie, verderfelijke bezig heid die niets om het lijf heeft. De jongste dochter vraagt zich af hoe het straks alle maal moet, de oudste weet het inmiddels. Ze heeft een rustiger baan genomen van drie dagen, haar ambities bijgesteld. Crèches zijn maar een gedeelte lijke oplossing. Je kan je kind er niet brengen als het ziek is - en crèchekinderen zijn vaak ziek, want ze steken elkaar voortdurend aan - en je moet het al tijd op een bepaalde tijd ophalen. Geen wonder dat veel vrouwen juist bij het tiveede kind stoppen met werken, het is vaak de enige manier om een beetje ontspannen van het moederschap te kunnen genie ten. Zwangerschap is altijd een tijd van stress, maar in deze tijd extra. De jongste dochter heeft inmiddels ontdekt dat wie een kind wil krijgen en een hebben in Nederland, geconfronteerd wordt met volle wachtlijsten. Voor de zwangerschapsgymnastiek, voor de kraamzorg, voor de crèches. Verder gaat het goed met Nederland. Ik heb haar maar opgegeven bij Prénatal voor 'de blijde doos'. •PRINS BERN- HARD viert van daag zijn 89e ver jaardag. De prins herstelt van een recente darmope ratie en zal alleen familieleden ont vangen. Wel is hij vast van plan het halve finale-duel Nederland-ltalië op tv te volgen. •Tieneridool BRY AN MCFADDEN heeft naar eigen zeg gen de schrik van zijn leven gehad. Toen de ster van de Ierse jongensgroep Westlife terug was gekeerd van mu ziekopnames, trof hij twee 18-jarige naakte vrouwelijke fans in zijn hotel bed aan. Het duo was door een open raam op de eerste verdieping zijn ho telkamer in het Amerikaanse Orlando binnengeklauterd. McFadden beklem toont tegen het showbizzpersbureau WENN dat hij dat niet leuk vond: „Sommige mensen vinden dit mis schien grappig, voor mij was het een schok." Hij waarschuwde direct de ho telbeveiliging en riep de andere leden van de band. Toen die kwamen, ston den de meiden er op te mogen blijven. Ze wisten tot grote woede van McFad den ook nog door zijn adressenboek te bladeren. Daardoor moest het meis jesidool talloze beroemdheden, onder wie Mariah Carey en Ronan Keatinj bellen om te waarschuwen dat de t ners mogelijk hun telefoonnummer kenden. Een echtpaar uit CHIRIVEL in het zuiden van Spanje heeft met behul van subsidie van de Europese Unie een bordeel gebouwd. Het Fonds vc Regionale Ontwikkeling van de EU het echtpaar een subsidie van 9 mi joen peseta's (ongeveer 119.000 den) verstrekt voor de bouw van eei manege in Chirivel. Het gemeenteb stuur moest echter constateren dat gebouw dat met het geld tot stand gekomen, geen stoeterij was, maar huis van plezier. De politie heeft he echtpaar, een vrouw van 44 jaar en haar echtgenoot van 50 jaar, wegei verduistering aangehouden. Kynologenclub HARDENBERG oi derneemt zaterdag een poging het reldrecord 'wandelen met honden' verbreken. Het is de bedoeling dat lijktijdig 2.500 mensen met een h( aan de wandel gaan. Het record hei in het Guinness Book of Records of cieel 'aantal honden tijdens een wa deling bijeen'. Het staat op 2.439 honden en is vorig jaar in Engeland vestigd. De recordpoging begint on 9.30 uur bij de Evenementenhal in Hardenberg. Wie wil meedoen, kan zich 's morgens nog aanmelden. D< route gaat over vijf kilometer. Wie voor het eerst een kind verwacht, stapt een nieuwe, onvermoede wereld binnen. Je krijgt ver rukte reacties van je omgeving dat je er in geslaagd bent zomaar, via de doe-het-zelf -manier, zwanger te raken. Geheel spontaan is dat doorgaans niet ge beurd, want omdat het zeer geplande zwanger schappen betreft, is de marge van het vrij bewegen en wachten klein. Daarnaast zijn de vele, tijdver slindende ivf-scenario's om je heen een reden voor het betreffende paar om er echt voor te gaan, tenein de geen kostbare tijd te verliezen. Er worden 'vrucht baarheidstaafjes' in huis gehaald, waarmee je als vrouw nauwkeurig het tijdstip van je ovulatie kunt vaststellen. En vervolgens moet er dan ambachtelijk gearbeid wor den, weer of geen weer, het liefst zelfs 's avonds en 's ochtends of omgekeerd, dus twee keer. Want een rijpe eicel is maar kort beschikbaar en zaadcellen zwemmen ook geen weken actief rond. Vervolgens wordt er rond het tijd stip van de te verwachten menstru atie een zwangerschapstest gedaan om zekerheid te krijgen over de vraag: wel of niet zwanger. En als dat laatste het geval is, dan zweeft de pril le zwangere wekenlang in een soort vacuüm, want het eerste bezoek aan de verloskundige vindt pas plaats als de zwangerschap drie maanden is. Voor die tijd hebben de meeste vrou wen die willen blijven werken, al de wereld van de crèches verkend, in een poging hun uiterst minuscule kind in

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2