Leidsch Dagblad Fraude met ziektekosten in buitenland intratuin Cuba verwelkomt Elian Gonzales Vijf nieuwe aanhoudingen in smokkelzaak Chinezen FAILLISSEMEHTS LEEGVERK00P CDA'er Vosjan waarnemend burgemeester van Warmond Nederland massaal achter Oranje SUMMERSALE M Het Motorhuis Groesbeek aan ramp ontsnapt TEAKHOUTEN TUINMEUBELEN 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD .ONDERDAG 29 JUNI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 14 Drie kleurrijke koeien grazen binnenkort in Keukenhof 18 Recordaantal bezoeken bij podiumkunsten in Nederland uurwerkramp traf van God' et Overijsselse statenlid G. orsink heeft zich gisteren de oede van de andere provin- ebestuurders op de hals ge lald door de vuurwerkramp Enschede te kenschetsen Is een teken van Gods onge- jegen over al onze zonden', orsink kwam tot die consta- ring in een discussie over !t organiseren van de jaar- kse landdag op een zondag. oodstraf voor x-leider sekte :n rechtbank in Tokyo heeft isuo Hayashi, een vroeger lid in de sekte Aum Shinryo loogste Waarheid), ter dood iroordeeld. Hayashi (42) :rd schuldig bevonden aan aanslagen met het gifgas in in de plaats Matsumoto 1994 en de metro van Tokyo 1995. Bij de laatste aanslag amen twaalf mensen om. )ostenrijk wil jjdschema EU lostenrijk wil een concreet jjdschema voor het opheffen i de sancties die de andere den van de EU tegen het nd hebben ingesteld. De ncties werden begin dit jaar pgesteld wegens de toetreding de extreemrechtse FPÖ tot Ie regering in Wenen. /illem Bemboom 18) overleden l'illem Bemboom, verslagge- pr voor het NOS-journaal van tot 1989, is gisteren op 1-jarige leeftijd overleden, lemboom was al geruime tijd ek. Nadat hij vertrok bij de [OS, vestigde Bemboom zich Is mediatrainer en schreef hij nder meer een boek over ans Wiegel. )agbladen samen internetbedrijf e Hollandse Dagblad Combi- |atie (HDC), die onder meer ze krant uitgeeft, gaat met jndere dagbladondernemin- pn samenwerken op internet- |ebied. Er wordt een onderne- ng opgericht waarvan be de HDC ook De Tele- jraaf en dagbladcombinaties ut Groningen, Friesland en limburg deel uitmaken, agina 7 laserna geeft leel geld terug (ntevreden internetters die rfen via de kabels van Case- ha krijgen een deel van hun ponnementsgeld terug. De onsumentenbond riep on- i op een kwart van de 60 ilden per maand niet te be- hlen wegens de bedroevend hge snelheid van de kabelver- inding. agina 7 VANDAAG 24 PAGINA'S innenland uitenland hituuren Kunst, conomie ieloof en Samenleving iesprek van de Dag maak r port - elevisieprogramma's Veeroverzicht warmond/den haag dat deze gemeente is betrokken bij een herindelingsplan voor West-Overijssel. Ook in War mond is de bestuurlijke toe komst van de gemeente reden voor de provincie om slechts met de benoeming van een waarnemer in de vacature te voorzien. Vosjan, die zes jaar burge meester van IJsselham was, is blij dat ze naar Warmond kan. „Ik hoop dat ik daar nog een paar mooie jaren mag hebben." Vosjan betreurt evenwel haar vertrek uit Overijssel. De 60-jarige CDA-burgemeester van het Overijsselse IJsselham, mevrouw M.J. Vosjan is met in gang van 16 augustus waarne mend burgemeester van War mond. Dat heeft de commissa ris van de koningin J. Franssen vanmorgen bekendgemaakt. De benoeming is ten minste voor de duur van twee jaar. Vosjan volgt I. van der Wel op, die sinds 1 juni burgemees ter is in Rijswijk. Vosjans func tie in IJsselham komt vrij, om- OFILZtM JTj, Winkelcentrum fir-l "De Kopermolen" Merenwijk fg f Leiden Noord. Tel. 071-5211133 Zie onze advertentie op de vakantiepagina! Op de basisschool De Hobbit in Leiderdorp zijn de kinderen klaar voor het duel van Oranje vanavond. foto fiielco kuipers Met Oranje kan het niet meer mis. Althans, die gedachte heerst bij het grootste deel van de bevolking. Verschillende enquêtes en steekproeven wiizen uit dat drie van de vier Nederlanders denken dat het Neder lands elftal vanavond in de halve finale van het EK te sterk zal zijn voor Italië. Ook op basisschool De Hobbit in Leiderdorp werd vandaag reeds een voorproefje geno men op het succes van 'onze jongens' (fo to). Uit een representatieve steekproef van de dienst Kijk- en Luisteronderzoek bleek verder dat van het werkende deel van de Nederlandse bevolking eenderde vandaag eerder de werkplek verlaat om Oranje op televisie te volgen. Mocht het Nederlands elftal winnen dan staat het elftal van bondscoach Rijkaard zondag in de finale tegenover regerend wereldkampioen Frankrijk. De Fransen wonnen gisteravond in de verlenging van Portugal (2-1) door een strafschop van Zinedine Zidane. Kritiek verbaast organisatie EK Het huidige Europees kampi oenschap in Nederland en Bel gië is niet zorgvuldig genoeg voorbereid. De Europese voet balbond UEFA moet de organi satie in de toekomst zelf ter hand nemen en niet aan voet balbonden van de landen over laten. Het verschil in wetten en regels tussen twee landen maakt een gezamenlijke organisatie van twee landen moeilijk. Deze harde kritiek is afkomstig van de Duitser Gerhard Aigner, secretaris-generaal van de UEFA. In kringen van de Euro 2000-organisatie is zeer ver baasd gereageerd op Aigners uitlatingen die hij deed tegen over de Siiddeütsche Zeitang en de Frankfurter Rundschau. Vol gens een woordvoerder van Eu ro 2000 zou vanmorgen contact worden gezocht met het hoofd kantoor van de UEFA om na te gaan of Aigner de uitspraken daadwerkelijk heeft gedaan. De uitspraken van Aigner verbazen de Euro 2000-organisatie aange zien het organiserend comité van de UEFA dat het EK in Ne derland en België begeleidt tot dusver niets dan lof liet horen. Valse doktersverklaringen en nota 's Nederlandse ziektekostenverzekeraars zijn op grote schaal slachtoffer van fraude in het buitenland. Voor mensen die met vakantie gaan naar hun land van her komst en toeristen, blijkt het vaak gemakkelijk om aan valse doktersverklaringen en nota's te komen. Op Havana's vliegveld Jose Marti zwaait Elian naar enkele honderden schoolkinderen uit zijn woonplaats Cardenas. De kinderen zongen het volkslied van Cuba, begeleid door een militaire band. foto reuters kimberly white mexico stad-washington gpp De zesjarige Elian Gonzales is terug op Cu ba. Zeven maanden nadat hij met zijn moeder en stiefvader schipbreuk leed op weg naar de Verenigde Staten zette hij van ochtend vroeg weer voet op Cubaanse bo dem. Gisteren besliste het Amerikaanse Hoog gerechtshof dat Elian te jong is om voor politiek asiel in aanmerking te komen. Daarmee was de in Miami wonende familie van het kind de laatste mogelijkheid uit handen geslagen Elian in de VS te houden. Kort na de uitspraak van het hoogste Amerikaanse rechtscollege vertrok Elian met zijn vader, diens tweede vrouw en hun baby in een privé-vliegtuig richting Hava na. „We zijn de Amerikanen dankbaar voor hun steun", stamelde Miguel Gonzales, Eli- ans 31-jarige vader, „maar we zijn blij weer naar huis te kunnen gaan". Bij aankomst op Havana's vliegveld Jose Marti werd Elian opgewacht door zijn vier grootou ders, honderden schoolkinderen uit zijn woonplaats Cardenas en parlementsvoor zitter Ricardo Alarcon. De kinderen zongen het volkslied van Cuba, begeleid door een militaire band. De ontvangst is bewust ingetogen gehou den. De Cubaanse president Castro ver klaarde al enige tijd geleden dat Elian kalm zou worden verwelkomd, zodat de jongen zo snel mogelijk weer een normaal leven kan leiden. Castro wilde van de zaak Elian ook geen politiek spektakel maken. In een officiële verklaring is de Cubaanse bevolking gevraagd niet de straat op te gaan om Elians thuiskomst te vieren. „Nu meer dan ooit moet onze bevolking zich met waardigheid gedragen", aldus de ver klaring. Wel zond de Cubaanse staatstelevisie Eli ans aankomst rechtstreeks uit. Het knaapje lachte verlegen, werd omhelsd en onder kussen bedolven. Niet veel later vertrok de familie in een witte Lada naar een onbe kend adres in Havana. Elian blijft daar twee of drie weken in het gezelschap van een aantal klasgenoten met wie hij schoolwerk zal inhalen voordat hij terugkeert naar Car denas. Eerder leidde Elians vertrek uit de VS tot emotionele taferelen in Little Havana, de Spaanstalige wijk van Miami waar Elians familie woont. Op straat werd hysterisch gehuild en geschreeuwd. Tegelijkertijd verklaarde Elians vader op de internationale luchthaven van Washing ton dat hij dolgelukkig was dat hij eindelijk met zijn zoon naar huis kon vertrekken. Sa men met Elian zwaaide hij nog een laatste keer naar de Amerikaanse camera's. hilversum/utrecht anp Het bureau Vidi doet namens ongeveer twintig van de 77 zorgverzekeraars in Nederland al vier jaar onderzoek naar frau de met ziektekosten in het bui tenland. Op grote schaal blijkt er gefraudeerd te worden met nota's van ziektekosten in het buitenland, zo zei Vidi-direc- teur Kameron vanochtend in het Radio-1-journaal. Kameron weigert echter een schatting te geven van de omvang van de fraude, maar dat die boven de 100 miljoen gulden uitkomt 'valt niet uit te sluiten'. Woordvoerder Annard van Zorgverzekeraars Nederland (ZN), de koepelorganisatie van de zorgverzekeraars, noemt de fraude 'onaanvaardbaar'. Maar het is volgens hem niet zo dat het aantal fraudegevallen in eens dramatisch is gestegen. Het aantal zaken is volgens Vidi verviervoudigd, maar dat komt volgens ZN omdat de zorgver zekeraars Vidi meer dossiers hebben gestuurd. Vidi noch ZN ziet iets in het uitsluiten van risicolanden van de dekking. „Dat zou beteke nen dat je als toerist niet verze kerd bent. Dat is sociaal-maat schappelijk onwenselijk", zegt Kameron. Hij noemt een aantal risicolanden: Pakistan, India, Nigeria, Brazilië, Turkije en Ma rokko. Fraude in Suriname valt volgens Kameron erg mee. „Daar hebben we al een hoop Zorgverzekeraars Nederland wil een landelijke databank die gevoed moet worden door de nog aan te stellen fraudecoördi natoren van alle verzekeraars. Diezelfde coördinatoren kun nen die databank met namen van fraudeurs raadplegen. 18 6,7 11,13,14,15,17 KORTINGEN TOT 70% - BANKSTELLEN - EETHOEKEN - KASTEN - SALONTAFELS - FAUTEUILS - SLAAPKAMERS (Jencikova) AMSTERDAM-C; Justitie heeft organisatie achter fataal transport in beeld rotterdam gpd ALEXANDRIUMUTRECHT. f HET GROENE WARENHUIS VOORSCHOTEN Leidseweg 518 Tel. 071 5322203 VANAVOND VANAF 18.00 UUR GESLOTEN! EN MAAR HOPEN, DAT ORANJE WINT. Justitie heeft vijf nieuwe aan houdingen verricht in het on derzoek naar de dood van 58 Chinezen in een Nederlandse vrachtwagen, vorige week in Dover. In totaal zitten nu zeven verdachten in Nederland in hechtenis en drie in Engeland. Ze komen allen uit het Rijn mondgebied. Eén verdachte is nog voort vluchtig, zo maakte Justitie in Zwolle bekend. Het gaat om een 55-jarige Schiedamse chauffeur. Tegen hem is een in ternationaal opsporingsbevel uitgevaardigd. Onder de arres tanten bevinden zich geen fa milieleden van de chauffeur van de ramptruck die in Enge land vastzit. Alle zeven in Ne derland opgepakte verdachten hebben de Nederlandse natio naliteit. Het gaat om vijf Rotter dammers, een inwoner van Vlaardingen en een man uit Ca- pelle aan den IJssel. Onder hen zijn de man die de vrachtwagen heeft gekocht voor het trans port naar Dover en degene die speciaal voor deze gelegenheid een transportbedrijf het in schrijven bij de Kamer van Koophandel. De voorlopige hechtenis van de 24-jarige Rotterdammer op wiens naam het transportbe drijf staat, is verlengd. Drie an dere verdachten worden van daag en morgen voorgeleid aan de rechter-commissaris. De 55- jarige vader van de Nederland se chauffeur die vastzit in Do ver, is al op 23 juni op vrije voe ten gesteld. Justitie zegt de organisatie achter het fatale transport naar Dover 'nagenoeg in beeld' te hebben. De groep van zestig Chinezen is waarschijnlijk op zondag 18 juni met bestelbusjes aangevoerd naar een loods in de Rotterdamse Waalhaven. Daar zijn ze in de vrachtwagen overgestapt en naar Zeebrugge vervoerd, waarna de reis per veerboot verder ging naar Do ver. Daar werden 58 van hen dood in de container gevonden. De chauffeur moet morgen opnieuw voor de Engelse recht bank verschijnen. Dan zal zijn voorlopige hechtenis met 28 dagen verlengd worden. De marechaussee op Schip hol heeft dinsdag in een vracht wagen uit Luxemburg tien vluchtelingen aangetroffen die zich tussen de lading hadden verstopt. Het betreft negen Af- ghanen en een Kosovaar, in leeftijd variërend tussen de 18 en 24 jaar. De 36-j^rige Belgi sche chauffeur van de vracht wagen is aangehouden en zit nog vast. IDonderdag! Vrijdag I Zaterdag 29 juni I 30 juni I 1 juli. I van 12.00 uur van 12.00 uur van 10.00 uur tot 21.OO uur tot 21.OO uur J tot 1 8.00 uur J Wegens verbouwing is onze vestiging aan de Vondellaan op donderdagavond 29 juni, vrijdag 30 juni en zaterdag 1 juli gesloten. Voor service-werkzaamheden kunt u terecht bij onze werkplaats aan de Hoge Rijndijk 5. gawcjst- QpELe Vondellaan 80, Lelden. Telefoon 071 - 535 18 00. www.motorhuis.nl Hoge Rijndijk 5, Leiden .Telefoon 071 - 512 05 41 NR. 42348 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD IS AAN Molière Twijfel is wreder dan de erg ste waarheid. nTmax' 10720° 12723° 13722° ;^pg 30% 30% 50% nnevc^n 40% 40% 30% Leidse huisartsen laaiend op Zorg en Zekerheid leiden onno havermans De Leidse huisartsen zijn woe dend op Zorg en Zekerheid. De zorgverzekeraar weigert te beta len voor een nieuwe nacht dienstregeling, die voor de huisartsen veel minder belas tend zou zijn. Elders in Neder land draagt de verzekeraar wel bij aan een zogeheten nacht wacht, maar in Leiden lijkt dat niet te lukken. Opzet van de nachtwacht is dat avond-, nacht- en weekend diensten voor heel Leiden wor den waargenomen vanuit een centraal punt aan de Doeza- straat, waar ook de nachtapo theek is gevestigd. De dienst doende arts maakt met een taxi zijn ronde langs spoedgevallen in de stad. Er is ongeveer twee ton voor nodig, waarvan de huisartsen bereid zijn een deel zelf op te brengen. Nu zijn de Leidse huisartsen nog onderverdeeld in vijf groe pen van tien tot twaalf, die om de beurt nachtdienst draaien. Om verschijnselen als burn-out tegen te gaan wordt overal in Nederland gewerkt aan het sys teem van de nachtwacht. Ook de regionale huisartsenvereni ging (RHV) in Leiden heeft een draaiboek gemaakt. Zorg en Zekerheid kon van morgen nog geen commentaar geven. Morgen spreken de twee partijen opnieuw met elkaar. groesbeek anpbrandweer bijna twee weken geleden anderhalve kubieke De Gelderse gemeente Groes- meter kruit aangetroffen. In het beek is aan een ramp ontsnapt, huis bevond zich verder een In een woning aan de rand van aanzienlijke hoeveelheid niet- het centrum hebben politie en ontploft oorlogstuig. GOLDEN TULIP LEEUWENHORST Langelaan 3 Noordwijkerhout Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I OE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Loldsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1