ioogvliet >akt zelf ijn brood Nieuwkoopse Plassen als Inspiratiebron Leegstand opgeknapte flats in Alphen is verleden tijd boer °P Rijn Veenstreek Groningse belegger wil Nieuw Werklust kopen CDA: overschot begroting naar nieuwe 'spetterbad' Vrijspraak na verjaard seksueel misbruik NDERDAG 29 JUNI 2000 974 mtracten met bakkerijen opgezegd supermarktketen Hoogvliet, waarvan het hoofdkan- in Alphen aan den Rijn is gevestigd, gaat zelf brood ken. Daartoe richt het bedrijf in het distributiecen- n in Kerk en Zanen een moderne bakkerij in. De ver- hting is dat de eerste zelfgebakken broden in januari bruari van het volgend jaar in de winkels liggen. gvliet, dat ruim dertig su- larkten heeft in Alphen, de instreek, Utrecht, Gelder- Voorburg en het West- heeft de contracten met bakkerijen die nu nog id leveren, opgezegd. Die :anciers zijn Visser in Al- Van de Ketensteeg in den en Veenman in Wate- n hand de beweegredenen om taan zelf brood te bakken algemeen-directeur P. nan: „Als het even kan wil- ve alle versproducten in ei- hand hebben. Zo heeft gvliet ook een eigen slage- )e bakkerij die er aankomt tendens, die we al jaren len hebben bedacht. De s rijp om die nu tot stand engen. We zijn, schat ik zo, aar geleden begonnen met oorbereidingen. Zoveel tijd je nodig, omdat de levering e installatie van de appara- maanden in beslag nemen, uimte boven het distribu- intrum waarin al het vers- is ondergebracht, wordt i gereedheid gebracht. Als pparaten beschikbaar ko- kunnen ze zo worden ge- ;t." uman vertelt, dat Hoog- uitsluitend brood voor de 1 supermarkten gaat bak- Brood, zegt hij, waarnaar onsument vraagt. Tarwe- d, krentenbrood, krenten- n, kadetjes, puntjes en wit- >od, noemt Jiij als voor- „Maar ook luxebrood urlijk", benadrukt de di- ur. „Het brood wordt net dat de winkels opengaan afgeleverd. Met andere woor den: het is ovenvers. Bovendien leggen we in alle supermarkten één of meermalen per dag vers gebakken brood in de schap pen. Dat betekent dus, dat de klanten altijd vers brood bij ons kunnen krijgen. Mooier kan het toch niet?" Bouman schat, dat zo'n 25 nieuwe personeelsleden nodig zijn om de bakkerij naar beho ren te laten draaien. „Die men sen moeten we nog aantrekken. Het zijn niet allemaal bakkers. We hebben ook inpakkers no dig en technische mensen. Ei genlijk zijn we op zoek naar 300 medewerkers. Praktisch stuk voor stuk voor de supermark ten. Om daarop te wijzen heb ben we de front van onze weke lijkse folder heletnaal afge stemd op de werving van per soneel. Het kost moeite om mensen te vinden, maar we doen ons best." Handjevol Een supermarkt, die zelf brood bakt. Bouman zegt, dat er slechts een handjevol super markten in Nederland hetzelfde doet als Hoogvliet. Volgens hem is er sprake van een nieu we ontwikkeling, zeker voor de grootgrutter uit Alphen. De Alphense bakker Visser reageert terughoudend op het feit, dat Hoogvliet aan het eind van dit jaar het contract voor de levering van brood niet meer verlengt. „Of Hoogvliet een gro te klant voor ons bedrijf was? Daarover laat ik me niet uit", zegt hij. „Ook is het niet uniek dat supermarkten een bakkerij beginnen. Volgens mij zijn er wel meer die zelf hun brood productie verzorgen. Meer wil ik er niet over kwijt." ichilder verknocht aan het Groene Hart De rubriek De Boer Op belicht opvallende knmerken van het leven op het platteland. In deze evering schetst schilder en illustrator Leo Verbeek een beeld van de Nieuwkoopse Plassen. \kend aan Nieuwkoop zie ik ke rietkragen, wuivend in 'vind langs de plassen staan. als de dichter Marsman i de Nieuwkoopse istschilder Leo Verbeek het anders formuleren. De 71- ge Nieuwkoper pakt liever penseel dan dat hij het )rd neemt. Hij raakt na een isselend leven in binnen- nuitenland niet uitgekeken zijn naaste omgeving. De uwkoopse Plassen, het "ene Hart, het blijft Verbeek lireren. „In die rietkraag op schilderij daar zie ik een woud." Verbeek kan het weten, nt de geboren Hagenaar it niet alleen Nieuwkoop op i duimpje, hij zwierf ook >r de wijde wereld. In 'name verbleef hij vanwege werk als graficus van 1953 1963. Daar zag hij met eigen |n het oeiwoud, daar ;roef hij al spoedig zijn idingsdrang. „Ik ging leen", zegt hij in zijn atelier *e eerste verdieping van nieuwbouwwoning, „met idee dat ik het ze daar (maal wel eens zou ggen. Maar daarvan was ik genezen. Ik heb er juist veel van anderen opgestoken en ook veel Surinaamse en Nederlandse kunstenaars ontmoet. Die contacten zijn mij later nog goed van pas gekomen." Terug in Nederland - Leiden, Zwolle, Nieuwkoop, Heusden en opnieuw Nieuwkoop - zocht Verbeek een baan die goed bij hem paste. Met zijn broer Bob richtte hij een productiebureau op voor het maken van boeken over de meest uiteenlopende onderwerpen: landen-, steden- en kinderenboeken, vaak met medewerking van ingewijden. Pas aan het einde van zijn werkzame leven gunde de professionele amateur-schilder zichzelf de gelegenheid om penseeltekeningen te leveren bij de tekst van een ander, in dit geval van natuurliefhebber Piet Steltman, onder andere bekend van het televisieprogramma 'Ja natuurlijk'. Het boek draagt, hoe kan het ook anders, de titel Nieuwkoops plassengebied. „Dat ondeiwerp heb ik niet toevallig gekozen. Het Groene Hart staat de laatste jaren enorm in de belangstelling." Door zijn beroep als bedenker van allerhande boeken weet Bewoners voelen zich veiliger na ingreep De woningbouwvereniging Wo nen Centraal is bezig met een grootscheepse 'facelift' van hoogbouw uit de jaren zeven tig. Het begon met een grote opknapbeurt van de Wederik flat in 1996. Vervolgens waren flats aan de Lupinesingel, Vliestroom, Marsdiep, Storte- melk en Diamantstraat aan de beurt. Lichte kleuren, minder bosschages en een grote schoonmaakactie zorgden voor een opzienbarend resultaat. Op dit moment zijn bouwlieden bezig de Aïdaflat op te knap pen, in september zijn de flats in de Planetenbuurt aan de beurt. Als alles meezit eindigt het meerjarenproject 'Een flat is er ook voor de toekomst' in 2005. „Hoewel je natuurlijk nooit als woningcoöperatie met de ar men over elkaar kunt gaan zit ten", zegt Olaf Piekhaar, ad junct-directeur van Wonen Centraal. Gebouwen vervallen en hebben voortdurend onder houd nodig. Een slecht onder houden flat schrikt eventuele huurders af. De woningbouw vereniging zag de bui hangen in 1992 en beraadde zich op een groot plan van aanpak. „Er moest iets gebeuren aan de flats. De meesten zijn ongeveer 25 jaar oud." Tegelijkertijd wil de Wonen Centraal het imago van de flat verbeteren. Een paar jaar geleden was het wonen in hoogbouw niet zo populair. „De flat scoorde bijvoorbeeld niet zo goed op veiligheid. In de Wederikflat Lumen is daaraan veel aandacht besteed. Het ge bouw heeft ook het politiekeur merk Veilig Wonen gekregen." In de Diamantstraat is de lan ge, unheimische bergingsgang in kleine compartimenten op gedeeld met elk een aparte toe gangsdeur. „Het licht springt aan zodra je binnenkomt. Deze verbouwing draagt danig bij aan de veiligheidsbeleving van de mensen. Maar het is een kostbare ingreep. We doen het ook niet bij alle flats." Piekhaar benadrukt dat een opknapbeurt alleen niet zalig makend is. De gemeente draagt ook haar steentje bij. „Door de groenvoorziening aan te pak ken en de buurtbewoners aan te spreken op gedrag zorg je sa men voor een betere leefbaar heid." Piekhaar noemt het pro ject Buurtbeheer in de Edelste- nenwijk. Buurtbewoners zijn daar aangesteld als toezicht houders. De bedoejing is om de betrokkenheid van mensen te vergroten met wat er om hen heen gebeurt in de wijk. „Hun rol is op een tactische manier het goede voorbeeld geven. Bij voorbeeld iemand aanspreken om zijn vuilnis in de container te gooien in plaats van er naast." Toezichthouders signa leren eventuele problemen of vandalisme. Volgens Piekhaar kost het veel, maar ^ijn de re sultaten positief. Er zijn plan nen om ook in andere wijken zulke projecten uit te voeren. Wonen Centraal speelt in op de ontwikkelingen van de maatschappij. Dat betekent dat bewoners meer inspraak krij gen. „Nu is de Planetenbuurt aan de beurt. Op de onlangs ge houden info-avond, met de ge meente en een stedenbouw kundig bureau, kwamen hon derden mensen af', zegt Valerie Wilson, marketingmanager bij Wonen Centraal. Hoewel ze er later aan toe voegt dat de huur ders uit de grote flats schitter den door afwezigheid. Waaraan moet de buurt voldoen om leef baar te zijn, luidde het thema. „Zijn er genoeg speelplekken, is het openbaar groen voldoende, dat waren enkele punten waar over de mensen zich konden uitspreken. Er komen inspraak- groepen, bewoners kunnen zich nu al aanmelden." In september wordt een be gin gemaakt met het groot on derhoud van de Argoflat. Er komt een seniorenblok. „De in richting van dat blok wordt zo, dat ook minder mobiele bewo ners daar zonder problemen kunnen wonen", aldus Piek haar. Een vernieuwde entree, nieuwe liftdeuren, opwaarde ring van de bergingen, een col lectieve warmwatervoorziening zijn nog maar enkele van de ve le veranderingen die de flat on dergaat. Miljoenen De kosten van het grote meerja renproject Flat voor de toe komst lopen in de tientallen miljoenen. Die bedragen ko men gedeeltelijk uit de op brengsten van de exploitatie van de huurwoningen en de verkoop van huurhuizen. „Maar het is niet zo dat we hui zen verkopen om de onder houdskosten te kunnen beta len, het onderhoudsplan voor de flats is lang voor de gedeelte lijk verkoopplannen begon nen", verklaart Wilson. Een be langrijk neveneffect van de ver koop van huurwoningen is de opwaardering van de buurt. „Mensen met een koophuis gaan ineens hun tuinen aan pakken. De leefbaarheid van zo'n wijk wordt daardoor ver groot", voegt Piekhaar eraan toe. De vruchten van de ahnpak zijn al merkbaar. De flats ken nen geen leegstand meer. „De kunst is om de zaak zo mooi te houden. Daar heb je drie partij en voor nodig. De gemeente, Wonen Centraal en de bewo- TIM BROUWER DE KONING Misschien komt de redding van de oude dakpannenfabriek Nieuw Werklust uit Groningen. De beleggingsmaatschappij Hanze Vast bv uit die stad liet de gemeente Rijnwoude giste ren zwart op wit weten interes se te hebben in het complex in Hazerswoude-Rijndijk. Volgens de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) is Hanze Vast een degelijke en kapitaalkrachtige onderneming. Ook wethouder Uljee neemt de Groningse be langstelling voor de met sloop bedreigde fabriek serieus, om dat zich ook een huurder heeft gemeld. Vanavond beslist de gemeenteraad of hij Nieuw Werklust voordraagt voor een rijksmonument of instemt met sloop. De Groningse beleggings maatschappij is de laatste hoop van de voorstanders van Nieuw Werklust. Afgelopen maandag, vlak voor het slotgesprek dat betrokkenen zouden voeren om een oplossing te bedenken, hoorde Stiel van de belangstel ling van Hanze Vast. „Maar dat zij ook een huurder hebben is een gelukkige samenloop van omstandigheden", zegt Stiel bestuurder Nusteling. „Het ICT-bedrijf Penta Scope huurt elders al bij Hanze Vast en wil een nieuwe vestiging in de Randstad. De huurder kwam op het idee van Nieuw Werklust door alle recente publiciteit. Het snel groeiende bedrijf wil zich per se vestigen in een mo numentaal pand. Maar verder weet ik niets van Penta Scope. Ik ken er niemand. Al mijn con tacten lopen via directeur Wol- ters van Hanze Vast, dat vol gens mijn informatie voor an derhalf miljard aan onroerend goed bezit. Wethouder Uljee, ondanks het negatieve advies van B en W aan de raad nog steeds voor stander van behoud van het complex aan de Oude Rijn, be schouwt de brief als een licht puntje. „Ik ga mij niet rijk reke nen, maar wij hoopten als col lege op dit soort ontwikkelin gen. Uiteraard beslist vanavond de raad. Enkele fracties zijn re soluut voor sloop van Nieuw Werklust. Mocht de stemming omslaan, dan lijkt mij een schorsing onvermijdelijk om een nieuw voorstel te formule ren. Maar wat er ook gebeurt: vanavond valt de beslissing." Schoonderwoerd merkte spot tend op dat hij zich kan voor stellen dat de burgemeester het spetterbad een sympathiek voorstel vindt. „Wat je uit je lin kerzak haalt, hoef je niet uit je rechterzak te halen", verwees hij naar een eerdere belofte van B en W om investeringen te plegen bij De Tweesprong. De PvdA en de WD gaven er de voorkeur aan om de drie ton nog niet aan een doel te koppe len. De twee fracties willen al lerlei wensen zorgvuldig tegen elkaar afwegen. Alle partijen waren het erover eens dat de drie ton niet in een spaarpot mag komen. Zé willen het geld, in tegenstelling tot B en W, vrij kunnen besteden. De raad stemde wel in met het col legevoorstel om 2,4 van de 5,5 ton die vorig jaar is overgehou den aan het wegenonderhoud te besteden. ALKEMADE MARIETA KROFT Een spetterbad voor de inwo ners van Alkemade tot en met zes jaar. Van de ruim vijf ton die de gemeente op de begro ting van vorig jaar overhield, wil het CDA drie ton in zo'n bad steken. Volgens fractievoorzit ter Uit den Boogaard is zo'n peuter- en kleuterbad vooral gewenst vanwege de naderende sloop van het buitenbad bij het sportcomplex De Tweesprong. Het CDA was gisteravond tij dens de raadsvergadering de enige partij die al een doel had voor de besteding van het over schot. De fractie kreeg burge meester Meerburg mee. „Per soonlijk vind ik het een sympa thiek voorstel om het geld te besteden aan De Tweesprong", zei hij. Hij zou het voorstel met de wethouders bespreken en er op terugkomen. PvdA-fractievoorzitter Jeugd haalt geld op voor Zonnehof Jeugdvoetballers uit de regio Alphen, Leiden en Den Haag hebben 4000 gulden opgebracht voor De Zonnehof. Dit dagverblijf voor meervoudig gehandicapte kinderen schaft hiervan een trampoline aan. In totaal voetbalden de jeugdleden in de regio 35.000 gulden bij elkaar. Een deel gaat naar een goed doel naar keuze. Voor de rest zoekt de KNVB een bestemming. DEN HAAG/OUDE WETERING PERSBUREAU CERBERUS De Haagse politierechter heeft een 51-jarige man uit Oude Wetering vrijgesproken van ontucht die hij in 1984 zou hebben gepleegd met een min derjarig meisje. De man erken de gisteren wel dat hij het zusje van zijn toenmalige echtgenote had misbruikt. Maar dat was langer dan twintig jaar geleden en dus 'verjaard'. Later had hij weer geslachts gemeenschap met haar, maai' dat was toen ze zestien jaar oud en dus meerderjarig was. Zodoende ging de man straf rechtelijk vrijuit. Officier van justitie Kattouw had om vrij spraak gevraagd. Moreel ge zien ging de Oude Weteringer niet vrijuit, vonden zowel aan klaagster, rechter als verdach te. De verdachte maakte daar om twintig mille schadever goeding over naar het slachtof fer. „Dat geld heb ik moeten lenen", zo verklaarde hij. Het nu dertigjarige slachtof fer deed in 1998 aangifte om dat ze geestelijke problemen kreeg door wat zij in haar jeugd had meegemaakt. De Oude Weteringer zei gisteren dat hij geen pedofiel was, maar dat hij destijds geen weerstand aan het meisje had kunnen bieden. Zij schreef hem in 1986 liefdesbrieven die zich in het strafdossier bevonden. Volgens een psychiater voelt de man zich 'veiliger' bij kinderen. Deskundigen zijn desondanks niet bang voor herhaling en achten een behandeling niet noodzakelijk. Na een grondige opknapbeurt is het goed toeven in de Vliestroom-flat. FOTO HENK BOUWMAN Desgewenst geeft de schilder dan tekst en uitleg. „Ik kijk realistisch tegen het Groene Hart aan. Het idee van een parkachtig geheel dat verstrooiing biedt aan stadsmensen spreekt mij aan. We moeten zo veel mogelijk behouden, al snap ik best dat de plaatselijke bevolking hier wil wonen. Mijn huis staat in een voormalige polder op 3,5 meter onder het zeeniveau. Bij een overstroming zouden mijn schilderijen in het atelier nog net droog blijven, maar beneden zou alles blank staan." Het boek Nieuwkoops plassengebied van GHS uitgeverij bv te Noorden kost 29,50. Leo Verbeek legt de laatste hand aan één van zijn vele schilderijen van de Nieuwkoopse Plassen. Wereldburger Verbeek wil nooit meer weg uit Nieuwkoop. Hooguit tijdelijk pakt hij zijn koffers voor een reis naar verre oorden, maar terug in Nieuwkoop is hij weer thuis. Heimwee naar zijn geboortestad heeft hij nooit. „Wel waardeer ik de musea die er in Den Haag zijn. Maar net als destijds diverse negentiende-eeuwse Haagse schilders, naar wie in Nieuwkoop zelfs straten zijn genoemd, geniet hij van de rust rond de plassen. De Nieuwkoopse Plassen inspireren Verbeek zelfs zo, dat hij een deel van zijn expositie in het plaatselijke Regthuys er volgende maand daaraan wijdt. Van 18 tot en met 23 juli kunnen kunstminnende toeristen uit binnen- én buitenland zijn kijk op het Groene Hart bezichtigen. Verbeek welke onderwerpen aanslaan bij het publiek. Maar ook als de belangstelling voor het Groene Hart ooit verflauwt, blijft hij er schilderijen van maken. „Ik heb wat met water. Toen ik hier kwam wonen, heb ik meteen een boot gekocht. Vaak vaar ik over de plassen en schets ik wat ik zie. Dat kunnen details zijn. Het water is elke keer weer anders."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17