Bloemenkoeien in Zomerhof Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 KatwijkBinseT ruckrun op zaterdag 19 augustus Urgentieverklaring voor verloskundige Voorhout wil metvossenjacht9 in Guinness Book of Records Gehandicapte dichter bij huis aan het werk Opnieuw vrijspraj Leidse discoportiei Niet ondergronds parkeren in Katwijkse nieuwbouwwi DONDERDAG 29 JUNI 2000 976 Horecabazen krijgen geld ten kwast niet zo goed raad. Hij volgt zijn klasgenoot Bart. Die zegt dat de uier zwart geschilderd moet worden. Prompt dompelt Tommie zijn kwast in de zwarte pot met verf. Maar als Bart de poten van de koe even later oranje aan het schilderen is, ('we maken een koe voor het voetbal') dan is de kleur van Tommie ook ineens oranje. Het le vert uiteindelijk een bonte koe op met bloemen, die waarschijnlijk nooit op de Keukenhof te zien zullen zijn. De koeien zijn voorlopers van een educatieproject, dat Keukenhof in het najaar gaat starten. De bloementuin probeert de Lissese scholieren al in een vroeg stadium kennis te laten ma ken met de toeristische attractie in het dorp. Cultuur, natuur, kunst en geo grafie zijn de onderwerpen van het project. Het staat allemaal nog in de {onderschoenen, maar werkneemster Gonnie van Alewijk heeft er goede hoop op dat de samenwerking tussen scholen en Keukenhof straks goed van de grond komt. De kinderen die gisteren de kwast Met wat voor soort bloemen de kunstkoeien in Keukenhof zijn beschilderd is niet helemaal duidelijk maar kleurig zijn ze in ie der geval wel. foto dick hogewoning hanteerden, zijn uitverkoren door een commissie, waarvan Van Alewijk deel uit maakt. ,,In mei hebben de kinderen tekeningen gemaakt, opstellen ge schreven en gedichten gemaakt. Daar hebben we uiteindelijk de beste uit ge kozen." Een voorbeeldje, een gedicht van Reneé: In de Keukenhof is veel te zien Maar ook muziek staat in de top-tien Wandelend in de muziektent is mu ziek te horen Maar er is ook live-muziek van koren. Met het beschilderen van de koeien schiet het deze middag aardig op. Kunstenaars doen er normaal gespro ken twee dagen over, maar na een uurtje of twee is er van de oorspronke lijke kleur, wit, weinig meer te zien. Goed, de leerlingen van groep 3 zijn het na een paar bloemen zat en laten de kwast in de groene pot hangen. Daar maakt niemand zich druk om. Hoe dan ook, straks met Zomerhof, de expositie van zomerbloemen in de Lis sese Keukenhof van 3 augustus tot 17 september, zullen de koeien veel be kijks krijgen. En na de Zomerhof gaan ze op 'toernee' door Friesland. Tijdens de Slachtedijkmarathon worden ze als attractie langs het parcours opgesteld. Ook verschijnen ze nog op een keu ring. Dit onder het motto: al het goede komt van de Lissese bloemenkoeien. ROB ONDERWATER jCouit i oc ööiït 10 -tnxn tbr\7 De Oranjevereniging Katwijk en de Vereniging Philadelphia organiseren dit jaar de Kat- wijkBinse Truckrun. Dit is een evenement waarbij een stoet van tachtig vrachtwagens door diverse gemeenten in de Duin- en Bollenstreek trekt. De truckrun is bedoeld om verstandelijk gehandicapten en truckers samen te laten rij den. Het evenement vindt plaats op zaterdag 19 augus tus. Noordwijk: 'Eenmalig besluit' NOORDWUK JOB DE KRUIFF De gemeente Noordwijk gaat een verloskundige aan woon ruimte in het dorp helpen. Die kan alleen op die voorwaarde de praktijk overnemen van de vertrekkende G. van Schie. Het tekort aan verloskundigen in Nederland is zo groot dat Noordwijk alles wil doen om het voortbestaan van de prak tijk te bevorderen. Zelfs het af geven van een urgentieverkla- ring. In de Noordwijkse praktijk zijn nu vijf verloskundigen werkzaam. Drie met Noordwij- kerhout en Voorhout als werk gebied, twee die Noordwijk 'be dienen'. Een van die twee is be reid de praktijk over te nemen, maar woont nog bij haar ou ders. De rest van het gezin zou te veel last hebben van haar werkzaamheden - die ook 's avonds en 's nachts doorgaan - als ze die vanuit huis zou ver richten. Als starter komt zij ech ter normaal gesproken niet bin nen een paar jaar aan eén huurhuis in Noordwijk, en een zoektocht op de particuliere woningmarkt leverde niets op. Daarom geeft de gemeente haar nu een urgentieverklaring. Wethouder Van Nes (gezond heidszorg en woonruimtever deling) zegt dat het Noordwijk se college het een moeilijk be sluit vond, te meer omdat ook de politie wel eens een verzoek om woonruimte voor iemand deed. „En ook in de eigen amb telijke organisatie zou je men sen wel eens de mogelijkheid willen bieden om dichterbij te wonen." Dat Noordwijk dit keer aan het verzoek voldoet, is om dat het om de 'continuiteit van een stuk gezondheidszorg' gaat, aldus Van Nes. Het gemeentebestuur koes tert de aanwezigheid van ver loskundigen in het dorp. De Noordwijkse huisartsen verzor gen geen bevallingen en er is een groot tekort aan verloskun digen in Nederland. In de toe lichting bij het besluit verwijst Noordwijk naar de regio Den Helder, waar alle bevallingen al in het ziekenhuis plaatsvinden, en naar Amsterdam, waar die situatie dreigt te ontstaan. Ver wacht wordt bovendien dat het aantal bevallingen in Noordwijk zal toenemen door de uitbrei ding met nieuwe wijken. De huidige verloskundigen hebben aangegeven over enkele jaren te willen stoppen. Zonder woon ruimte voor de overnamekandi daat zou de praktijk tegen die tijd beëindigd moeten worden. Vandaar dat de gemeente nu te hulp schiet. Het gaat, benadrukt Van Nes, om een eenmalig besluit. „Het is niet zo dat je verloskundige moet worden om aan een wo ning in Noordwijk te komen. De volgende keer gaat dat niet op. En ook niet bij leraren of agenten. Maar nu gaat het om iemand die een praktijk over neemt, die 24 uur per dag op roepbaar moet zijn en die daar om zelfstandig moet wonen." Een woordvoerder van Aedes, de vereniging van woningcor poraties, noemt het opmerke lijk dat Noordwijk het middel van de urgentieverklaring inzet om de voorziening van verlos kundige hulp voor de gemeente te behouden. Hij kan zich geen vergelijkbare gevallen herinne ren. „Maar de arbeidsmarkt is natuurlijk ook in geen tijden zo krap geweest als nu." De woordvoerder denkt dat wat Noordwijk doet volgens de nieuwe huisvestingswet, die nog in de maak is, niet zou mo gen. „Maar dan zijn er andere methoden. Een gemeente kan natuurlijk altijd een huis kopen en daar een soort ambtswoning van maken." Navraag bij het ministerie van vrom leert dat ook de nieu we huisvestingswet geen pro blemen geeft. Gemeenten kun nen iri hun eigen huisvestings verordening de gronden voor urgentie regelen. De woord voerster zegt een vergelijkbaar verhaal uit Amsterdam te ken nen. Die gemeente zou leraren naar de stad lokken door ze huisvesting te bieden. Er grazen straks koeien in de Zomer hof in Lisse. Het zijn drie bijzonde re, kleurrijke beesten. Volgens de heer sende traditie van de Keukenhof waar de zomerbloemenexpositie wordt ge houden, zijn ze beschilderd met bloe men. Welke, dat moet je de 'schilders' niet vragen. Bijzonder zijn de koeien in elk geval wel. Wie zo'n beest in de weide ziet grazen zal denken: voor mij vandaag maar geen litertje melk. Gis termiddag werden de drie polyester koeien beschilderd door zestien scho lieren van de basisscholen Don Bosco, Rembrandt en de Beekbrug uit Lisse. De kinderen uit de groepen drie tot ze ven komen even over de klok van twee uur keurig schoon het Keukenhofpa viljoen binnenwandelen. Binnen een' ommezien zijn de kleren van de kinde ren voorzien van alle kleuren van de regenboog. „Ik heb vandaag de broek aan die ik op mijn verjaardag ook aan heb", zegt Tommie monter. Toch be nieuwd hoe het er op zo'n feestje bij dit Lissese jongetje aan toe gaat. Ondertussen weet Tommie met de Voorhout gaat op jacht naar een plekje in het Guinness Book of Records. De Scouting Boer- haavegroep en de Oranje Vereniging in Voorhout houden 1 juli de grootste vossenjacht van Neder land. De vossenjacht is een speur- en puzzel- tocht door Voorhout. De jacht duurt circa twee uur en heeft naast de puzzeltocht ook vele ande re attracties. Patrick van der Hulst van de organisatie: „Voorhout verandert voor een dag in Voshout. Het wordt echt een groots spektakel, er zullen 250 'vossen' door het oude dorpsgedeelte van Voorhout verspreid zitten." Vossen zijn mensen die zich aangemeld heb ben om 'opgejaagd' te worden. Zo is bijvoorbeeld burgemeester De Ronde een vos. „Vooral voor kinderen is het erg leuk om zo'n spektakel mee te maken en allemaal spannende dingen te doen. Bijvoorbeeld de brandweer die uitrukt en een brand blust waarbij het Arabische Rode Kruis as sisteert, dat is natuurlijk leuk om te zien." Het uitgangspunt van de jacht is om alle vos sen te vinden. Sommige vossen zijn vreemd ver kleed, als een vogelverschrikker bijvoorbeeld, maar er zijn ook vossen die er heel normaal uit zien. Het is de bedoeling om ze allemaal te vin den. Elke vos heeft een letter bij zich. Als de speurder ze allemaal aan elkaar verbindt, vormen ze een zin. Volgens Patrick van der Hulst is het idee voor de vossenjacht afkomstig van de scouting, „i^1 scouting deden ze dat al jaren maar nu wild^ het echt groots gaan aanpakken, zodat he(va dorp er plezier aan zou hebben. Het lijkt w' iets té groots. Laatst kregen we twee manne L- de deur, echte jagers, ze wilden ook inforl 1 over de vossenjacht!' Uit de juiste oplossingen van de puzzel- worden drie winnaars getrokken door een ris. De start is op zaterdag om half drie 's| 1 Samenwerking Stichting Bollenstreek en Willem van den Bergh KATWUK/NOORDWU K IRENE NIEUWENHUUSE Tuinieren, inpakken, licht industrieel werk of simpelweg in beweging blijven. Meer dan 550 verstandelijk gehandicapten die onder de zorg van de Noordwijkse Willem van den Bergh of Stichting Bollenstreek vallen, houden zich daar dagelijks al mee bezig. Om te zorgen dat deze gehandicap ten dichter bij huis aan de slag kunnen, gaan beide instellingen samenwerken. De directeuren van de beide instellingen tekenden gisteren een overeenkomst om dat te bereiken. Deze plechtigheid had plaats in het dagcentrum De Oude Post in Katwijk, een nevenvestiging van het Sas- senheimse centrum. Een plek waar de twee zorginstellingen al een tijdje samenwerken. Een samenwerking die nu officieel is ge worden. Op dit moment zijn er dagcentra in Noordwijkerhout, Noordwijk, Hillegom, Katwijk, Noordwijk, Sassenheim en Voor hout. Daarnaast komen er op korte termijn nog twee bij, één in Noordwijk en één in Voorhout. Daar werken gehandicapten overdag onder de zorg van de Willem van den Bergh of Stichting Bollenstreek. Irma Dekkers is een van de werknemers van het dagcentrum in Katwijk. „Ik pak kerstpak ketten en haarstukjes in. Daarnaast werk ik soms in de winkel." Een andere cliënt, An- nemiek van Schie, vertelt dat ze soms sponzen en soms zemen inpakt. Door de samenwerking en de uitbreiding van het aantal dagcentra bestaat de hoop dat gehandicapten sneller en efficiënter PERSBUREAU CERBERUS Een 33-jarige Leidse portier van discotheek The Grand aan de Grent in Noordwijk is gisteren in hoger beroep door het Haag se gerechtshof vrijgesproken van een tweevoudige mishan deling. Het gerechtshof achtte de mishandelingen niet bewe zen. Eerder was de man al door de politierechter in Den Haag vrijgesproken. Het openbaar ministerie te kende echter hoger beroep aan tegen deze vrijspraak. Tijdens de strafzitting achtte advocaat- generaal L. van Dijk bewezen dat de Leidenaar twee keer te veel geweld gebruikt heeft te gen lastige klanten. Zij eiste daarvoor een voorwaardelijke celstraf van twee weken en een boete van duizend gulden. „Het is soms nodig dat een portier geweld toepast maar hij moet zijn grenzen in acht nemen", zei de advocaat-generaal. De portier kwam in de pro blemen toen twee keer in een half jaar een bezoeker van de discotheek naar de politie te. Op 6 december 1998 whd de de portier een klant, diuic wege zijn gedrag de toega de discotheek ontzegd WcH< man zegt dat hij zo hard or het terras werd weggeduv e hij kwam te vallen oveiae paaltje. Op 4 april vorif; 1 deed een bezoeker aangif or hij door de portier over stoc en tafels naar buiten is ar gen. er Zelf ontkende de portie ij al zestien jaar zijn vak uit( et en onlangs met goede ve een diploma heeft gehaal hij te ver is gegaan. De ma op 6 december niet binnenn ten werd, zou behoren tciis groepje gabbers, dat ziclj C stig misdragen heeft ddar plassen in de discotheek, e de jongen de disco niet rij binnen kwam zou hij er dend over het terras achm zijn gelopen en over het pla gevallen zijn. De andere ber ker is volgens de portier bar shirt vastgepakt en wegge m omdat hij anderen de doono belemmerde. la aan het werk kunnen. J. Aarts, algemeen di recteur van Stichting Bollenstreek bena drukt dat met name het vervoer niet erg ef ficiënt is. „Er rijden door de Bollenstreek nog steeds allerlei busjes van hot naar her. Ik hoop dat dat door deze bundeling van krachten in de toekomst minder wordt." D. Kooistra, de algemeen directeur van de Willem van den Bergh, benadrukte dat werk vooral 'leuk' is en dat hij hoopte dat steeds meer cliënten in de toekomst deel gaan uitmaken van het arbeidsproces. Ui teraard altijd onder begeleiding van een van de twee instellingen. „Ik loop vaak te fluiten tijdens mijn werk, maar als ik op va kantie ga, vind ik dat ook fijn. Dat telt ho pelijk voor jullie ook, want juist die combi natie van werk en vrije tijd maakt het leven KATWUK ROZA VAN DER VEER Er komen geen ondergrondse parkeergarages in de Katwijkse nieuwbouwwijk Zanderij-Wes- terbaan. Dat heeft het Katwijkse college besloten. De bouw van de garages is volgens een ge houden onderzoek veel te duur. Aanleiding voor het onder zoek zijn de berichten over het toenemende autobezit van de Nederlanders. In nieuwbouw wijken wordt veelal uitgegaan dat per woning 1,2 of 1,3 auto aanwezig is. In de praktijk blijkt vaak dat er te weinig parkeer ruimte is omdat bewoners veel meer auto's hebben. In de Zan derij wordt nu al uitgegaan van 1,4 auto per woning. Dat is meer dan in andere nieuw bouwwijken maar ook meer dan in de rest van Katwijk. Omdat uit landelijke cijfers blijkt dat het autobezit toe- oL 'ol neemt, heeft Katwijk tof/el bouw van parkeergarage ie der twee plantsoenen behe De bouw van deze voorz gen is namelijk veel goed or als het gelijk bij de totstaJaL ming van de wijk gebeuien over tien jaar als de wijl oi bewoond. Bovendien zoi) wijk op die manier parke blemen in de toekomst ki voorkomen. Omdat in Zanderij-VN baan geen bedrijven of w komen waar de parkeerj op kan worden afgesch gaat de bouw niet door. Ki wil de garages niet op d zen afschrijven en ver ook niet dat de toekomsti woners bereid zijn te bi voor de parkeerplekken. praktijk blijkt namelijk d dereen de auto graag vo deur wil hebben en niet i in een parkeergarage", ale n voorlichter van de gemeer f Zo'n tien horecabazen in Hille gom krijgen de komende maanden vijftien tot vijftig gul den terug. De gemeente heeft hun te veel geld gevraagd voor het plaatsen van een gokkast in hun café of een biertap op hun stoep. Bij het opstellen van de leges verordening voor 2000, waarin alle gemeentelijke tarieven voor ontheffingen in onder meer de horeca zijn vastgelegd, hebben ambtenaren landelijke regels over het hoofd gezien. Z het dat Hillegom sinds 1 j p 2000 140 gulden rekendf het plaatsen van een go maat in een café geduren QT jaar, terwijl dit een hore<— volgens het Rijk maxima gulden mag kosten. Voi-w neerzetten van twee auto 1 vroeg de gemeente 225 per jaar, vijftig gulden me toegestaan. lcj. De gemeente moet de„n ven nu met terugweg kracht aanpassen aan de |at lijke richtlijnen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14