Leiden Regio Legio akkoord over milieudienst Woningbouw verdeelt Aloëlaan Vers Konmar Voordeel 95 1 95 24 eiden ziet straks zwart van alles wat drijven en varen kan 'Ik vind het tijd worden dat veel politiemensen op vakantie gaan' I Met Klantenkaart 1 I 50% korting Ïn, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude zijn het over de oprichting van de regionale milieudienst, avond kregen de leden van de Leidse raadscom- _e milieu de statuten en het ondernemingsplan Belegd. De leden slaakten een zucht van opluchting »n lange periode van ploeteren kon worden afgeslo- dienst onvoldoende rekening houdt met de belangen van tuinders en agrariërs. Vier gemeenten zijn genoeg om aan de slag te gaan, zei wet houder Pechtold tegen zijn commissie. ,,Dat is wel het mi nimum. Ik was liever compleet begonnen, met alle gemeenten uit de regio." Aan de andere kant, aldus Pechtold, ligt er nu wel een goed verhaal. De vier !r MINKHORST regionale milieudienst j het gros van milieutaken |e vier gemeenten over. andere gemeenten die de voorbereidingen wa- etrokken, haakten vorig Voorschoten vindt deel- op dit moment te duur. ade meent dat de milieu- laten zien dat het hun ernst is, durven nauwe regionale sa menwerking aan te gaan en macht af te staan. „Ik heb uit eindelijk liever dat twee ge meenten zeggen: wij doen even niet mee, dan dat je gedonder krijgt als we al zijn begonnen." Pechtold verwacht dat de ko mende jaren meer gemeenten aansluiten. De voorbereidingen voor de oprichting van de milieudienst hebben jaren geduurd. Het ak koord was bijna klaar, toen Voorschoten en Alkemade zich alsnog terugtrokken. In februari van dit jaar deed de voorzitter van de stuurgroep regionale milieudienst, de Oegstgeester wethouder Van Eisen, nog een dringende oproep. De dienst moest er op 1 juli zijn. Die deadline zal nu waarschijnlijk op een paar weken na worden De Leidse politici reageerden enthousiast, alleen was het 'jammer' dat Alkemade en Voorschoten niet meedoen. WD'er Geertsema: „het is een heuglijke dag dat het zover mocht komen. Het is een beetje het verhaal van de tien kleuter tjes op een hek waarvan er steeds een afviel. We hopen dat het een lucratieve onderneming wordt, zodat de anderen zich op het hoofd krabben." De commissieleden hadden eigenlijk maar één kantteke ning. Al in 2001 moet de dienst op grond van het huidige (en gedateerde) ondernemingsplan quitte draaien na enkele jaren van (aanloop)verliezen. Dat leek ze wel erg optimistisch. De kosten tot nu toe bedragen 6,9 miljoen gulden. Daarvan be taalt Leiden het meest, en Zoe terwoude het minst. De nieuwe directeur begint op 1 oktober. De regionale milieudienst West-Holland, want zo gaat zij heten, krijgt een dagelijks en al gemeen bestuur. De vier milieuwethouders vormen het dagelijks bestuur. Leiden krijgt de meeste stem men, tien van de twintig. Pecht old zei daarover: „Leiden kan niet de dienst uitmaken maar wel dingen blokkeren. Ik denk dat dat de goede verhouding Districtschef Bert Wijbenga wijst op stuwmeer aan vrije dagen praak over rkhotel voor ioolverlaters 1 PETER GROENENDIJK Jk krijgt een speciaal leer- •ivoonproject voor vroeg- -1 schoolverlaters. In een oemd werkhotel krijgen veertig jongeren de kans ten stabiele woon- en ituatie te creëren. Wet- ir Hans Baaijens van on- js, de Stichting Leidse Stu- nhuisvesting (SLS) en an- I participerende partijen _jn gisteren besloten tot de jting van een project die binnen drie maan- :n ondernemingsplan op len. ens Lisa Johnson, direc- an de SLS, bestaat nog uidelijkheid over de loca- het werkhotel. „Hans ns gaat daarvoor overleg- net wethouder Melanie m grondzaken. Zij een plek moeten aanwij- kzij de steun van diverse ;aties kan het werkhotel en straks de garantie bie- it zij na hun verblijf in het Dtel over een eigen wo rn een eigen baan be en. Participerende orga- js zijn de Kamer van Cljandel Rijnland, het Cen- voor Werk en Inkomen de Leidse Welzijnsorga- t (LWO) en de Leidse Wo- Drporatie. Ook het mid- )n kleinbedrijf en het Re- II Opleidingen Centrum 1 nemen deel aan het pro- folgens wethouder Baaij- Is een dergelijk breed /lak een voorwaarde voor Igen van dit project. „Het otel is een creatief idee, ive hebben draagvlak no- j diverse organisaties om oject voldoende kans van te geven. Als dat draag- is, kan dit een mooi pro orden: het is, voor zover t, uniek in Nederland." FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN 'Gedichten en spreuken zijn mooi. Nog mooier zijn wonin gen.' De pamfletten achter en kele ramen aan de Aloëlaan spreken duidelijke taal. Niet ie dereen is het eens met de strek king van het muurgedicht op de zijgevel van het pand op num mer 41. Het gedicht, dat de Stichting Tegen-Beeld afgelo pen week heeft aangebracht, geeft op poëtische wijze weer dat de gemeente van het groen van het kinderboerderijtje moet afblijven. De voorzitter van Buurtvereniging Maredijk, D. Los, onthulde het gedicht giste ren in het bijzijn van tientallen bewoners en kinderen. De woningbouw is gepland op de grond van nummer 41 en het stukje groen ernaast. Leden van de buurtvereniging zijn hier tegen. D. Los, voorzitter van Buurtvereniging Maredijk, zei gisteren bij de bnthulling van het muurgedicht dat 'veel mensen last hebben van de hoogbouw'. „Dit huis op num mer 41 is niet zomaar weg. De bewoners zijn niet zomaar weg." Hij wees er op dat de huizen zijn gebouwd op 'mod der' en is daarom bang dat de trillingen bij de bouwwerk zaamheden problemen opleve ren. Andere buurtbewoners heb ben echter geen problemen met de woningbouw. Zij vinden dat de gemeente de milieu vriendelijke woningen, het woonproject De Oranjerie, nu eindelijk maar eens moet gaan bouwen. Zij hebben pamfletten voor hun raam hangen met daarop: 'Niet meer ouwehoeren maar bouwen, vijftien jaar ge ouwehoer is genoeg bé, bé, bé'. En: 'Er zijn meer bomen dood- gevreten door de schapen dan door de bouw. Zie de bomenlij- ken achter'. Sommige bewo ners vinden dat de gemeente, met het uitkopen van het voor malige hoveniersbedrijf op nummer 41, al genoeg geld heeft gestoken in de bouwplan nen. De huidige bewoners zou den volgens hen dan ook 'niet moeilijk' moeten doen, omdat zij weten dat de gemeente al ja ren plannen heeft om hier wo ningen te bouwen. 'Stilstand is verloedering, dus afbraak. Bou wen is de toekomst', vinden zij. Gelukkig valt de inzet van Leid se politieagenten voor het Eu ropees Kampioenschap voetbal erg mee. De afspraak was dat maximaal tien procent van de capaciteit zou worden ingezet voor het EK. „Maar daar zitten we ruim onder", zegt districts chef Bert Wijbenga van de poli tie Leiden-Voorschoten. Na de millinniumwissel, de koningin, de keizer, de bom en de mara thon kan hij zo'n meevaller wel gebruiken. „We zitten nu al een halfjaar met verlofbeperkingen. Ik vind het nu wel eens tijd worden dat veel politiemensen op vakantie gaan." Want al het extra werk van de afgelopen maanden heeft voor een aardig stuwmeer aan verlofdagen ge zorgd. „Ik zal in ieder geval erg blij zijn wanneer we het ko mend jaar niet nog eens de paus, Clinton of Poetin op be zoek krijgen." De afgelopen maanden wa ren voor de politie Leiden- Voorschoten 'heel exclusief. „Dat hoor ik ook als ik collega's uit vergelijkbare steden spreek Voor een stad van deze omvang is zo'n optelsom aan grote eve nementen echt heel veel. Lei den is een erg levendige stad die heel populair is bij regerin gen en bij de Kroon. Daar krijg je als politie vanzelf iets van mee. En ik moet zeggen: we zijn er wel bedreven in geraakt." Dat het millennium, de ko ningin en het bezoek van de Ja panse keizer de politie veel werk opleverden, is volkomen duidelijk. Minder begrijpelijk is het dat ook de bom bij de Rijns- burgerbrug - die er uiteindelijk niet bleek te zijn - tot veel poli- tie-inzet heeft geleid. „Natuur lijk, als de bom daadwerkelijk was gevonden, dan had het nog veel meer tijd gekost. Maar ook in de voorbereiding is al heel veel tijd gaan zitten. We moes ten ervoor zorgen dat als die borp gevonden zou worden alle draaiboeken voor het grijpen Wie zo veel tijd besteedt aan grote evenementen, moet er gens anders op beknibbelen. Wijbenga erkent dat het district de afgelopen maanden werk heeft laten liggen en dat ook de komende maanden nog zal doen als direct gevolg van de drukte in de voorbije maanden. „Maar de basistaken gaan ge woon door. Het toezicht op straat, de openstelling van de bureaus, het uitrukken op mel dingen, het is allemaal niet in gevaar gekomen en zal ook niet in gevaar komen. Maar bij an dere zaken moeten we wel keu zes maken. Je kunt bijvoorbeeld Labruyère doet weer eens ich spreken. De hyperac- oer-Leidse regelneef en ïsje van alles is momen- ruk bezig met de organi- van de tweede editie van lidsche Waterdagen. De uitgave van het evene- leidde vorig jaar tot file- ing en vertraging op de en in en rond Leiden. Als in de middenstander ligt, Leiden weldra beroem- an Giethoorn, Amsterdam netië bij elkaar, toch niet nste plaatsen als het om ten, kanalen en singels 1 en zondag 2 juli is )ver. Dan moeten het wa- er zwart zien met alles wat drijven en varen kan. Een greep uit het programma: di verse ensembles brengen al va rend muziek ten gehore. De sloepen waarop de bands spe len, worden door de organisa tie beschikbaar gesteld. Het is de bedoeling van Labruyère dat de horeca de diverse muziek groepen sponsort. De orkesten varen door Leiden en spelen om de 20 minuten bij een an der terras. Niet alleen de horeca langs het water moet meedoen, vindt La bruyère, alle cafés en restau rants moeten twee dagen in het teken van de Waterdagen staan. Pas de menu's aan door bijvoorbeeld veel visgerechten te serveren of zet eens een cap- Diverse ensembles brengen al varend muziek ten gehore. tain's diner op tafel, zo luidt zijn advies. Nog een oproep van Labruyère: fleur als het donker wordt de terrassen op met brandende fakkels. Hijzelf zorgt er hoogstpersoonlijk voor dat de Haarlemmerstraat met 2 kilometer vlaggetjes wordt ver sierd. Tijdens beide waterdagen staan de Beestenmarkt en De Poort van Leyden bij de De Zijlpoort centaal. Daar zijn onder meer een barbecue en diverse mu- ziekoptredens. Zondag vindt op de Beestenmarkt een spuit- baltoernooi plaats. Een ander hoogtepunt van de Waterdagen moet het Rapenburgconcert worden. Zaterdagavond om 21.00 uur wordt op een drij vend podium in de mooiste gracht van Nederland klassieke muziek ten gehore gebracht. De opening en afsluiting van het concert geschiedt door Ja- ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN panse trommelaars. Eén vraagje tot slot. Waarom staan de Leidsche Waterdagen geprogrammeerd een kleine week voordat de Peurbakken- tocht de Lakenfeesten inluidt? Dat heeft met het weer en de vakantie te maken. Het is zeker niet de bedoeling dat de Water dagen een imitatie van de La kenfeesten worden, zegt La bruyère. Het zijn twee aparte evenementen die los van elkaar minder alcoholcontroles uit- zaak kunnen oplossen of een voeren of minder rechercheza- extra drugsdealer kunnen op- ken oppakken. Ja, misschien pakken wanneer we niet al die hadden we een extra fraude- evenementen hadden gehad." Harde aanpak junks De drukte rond de grote eve nementen ten spijt, heeft de Leidse politie de afgelopen tijd nog het een en ander nieuw opgezet. Zo is een begin ge- i maakt met het consequent verwijderen van drugsgebrui- j kers uit het Van der Werfpark en de Burcht. „We vegen de boel niet schoon, maar vragen gebruikers gewoon om weg te gaan. Doen ze dat niet, dan pakken we ze op en krijgen ze een proces-verbaal aan hun broek", zegt districtschef Wij benga. Ook nieuw is het opzetten van een speciaal team van re chercheurs dat zich volledig richt op de harde kern van jeugdige criminelen die zich bij herhaling schuldig maken aan inbraken, overvallen en andere geweldplegingen. Door de activiteiten van deze groep uitgebreid en systematisch in kaart te brengen, hoopt de po litie de verdachten flink te kunnen straffen. „We pakken de top-30 aan, maar hopen daarmee ook een grote groep meelopers van hun voorbeel den in het kwaad te ontdoen. We merken dat het uit het cir cuit halen van die jongens meteen iets betekent voor de veiligheid in de stad." Ondanks alle inspanningen is het aantal inbraken in wo ningen in Leiden de afgelopen jaren alleen maar toegeno men. Op dit moment wordt er in een straat van vijftig huizen per jaar gemiddeld in één huis ingebroken. In minder dan één op de zeven gevallen wordt de dader gepakt. Voor Wijbenga zijn die cijfers reden tot zorg, zeker nadat inbrekers het afgelopen voorjaar ook bij hem thuis een poging deden om binnen te komen. „Het bleef bij een poging omdat ik ze heb overlopen. Dankzij goede preventieve maatrege len moesten ze zo veel geluid maken om binnen te komen, dat ik wakker werd. Maar je beseft wel dat slachtoffers van inbraak niet gewoon statisti sche gegevens zijn. Het zijn slachtoffers bij wie op grove wijze inbreuk is gemaakt op hun eigen domeintje. En je ziet: we hebben het lek hierbij nog niet boven water. Alle re den dus om goed te blijven re chercheren." moeten worden gezien. Toch is er ook een overeenkomst. Bei de gebeurtenissen spelen in Leiden een grote rol en moeten er toe bijdragen dat de stad (nog) bekender wordt. Zowel op de binnen- als de buiten landse (water)kaart. Zomervakantie Vijftigplussers die nog iets leuks willen doen tijdens de zo mervakantie kunnen het over zichtsboekje van de Leidse Welzijnsorganisatie raadple gen. De LWO heeft tal van acti viteiten in petto, zowel in de verschillende buurthuizen als op andere plekken in de stad. Van jeu de boules bij de kanti ne van Road Runners tot bij voorbeeld een dialezing in het zen-centrum aan de Hoge- woerd. Snel beslissen is wel raadzaam, want verschillende activiteiten zijn reeds volge boekt. Ook staan er verschillen de excursies op stapel, zoals een vaardagtocht langs de me ren in Zuid-Holland. Vijftigplussers die in aanmer king willen komen voor een korting op de diverse prijzen, in het kader van het minimabe leid van de gemeente, kunnen eventueel een kwitantie krijgen bij betaling. Het overzichts boekje van de LWO is verkrijg baar bij bibliotheken, buurt huizen en ouderencentra. Voor meer informatie: Tony van der Haar (071-5790924). ERIC-JAN BEÓENPSEN HERMAN JOUSTRA Kippenbouten Per 2 kilo van 14.90 voor Ribkarbonade Per kilo van 16.90 voor Galia meloenen Per stuk. Met Klancenkaart van 2A9 voor V JlövccLt ci ootic czc KonMar_ ITALIË NEDERLAND AANVANG: 18.00 UUR f)ERDAG 29 JUNI 2000

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11