Aantal vacatures op weg naar miljoen De droogbloem is uitgebloeid emiste omzet grootste :hadepost vuurwerkramp Economie Verven op hoog niveau OESO-gedragscodes voor multinationals Fokker Space haalt miljoenenopdracht binnen FNV zet deur open voor prestatieloon in CAO Vissersbond drijft conflict met Brussel op de spits Benzineprijs naar nieuwe recordhoogte OENSDAG 28 JUNI 2000 1 icheepswerf De Biesbosch failliet ordrecht De Dordtse rechtbank heeft gisteren het faillisse- ïent uitgesproken over scheepswerf De Biesbosch in Dor- recht. Bij de werf, opgericht in 1917, werken nog een kleine 00 mensen. Het personeel heeft nog salaris over juni en vakan- v egeld tegoed. De scheepswerf leed vorig jaar een miljoenen- erlies. Een bewindvoerder onderzoekt of met de schuldeisers, aaronder FNV Bondgenoten, een schikking kan worden be- >ikt. De bond wil twee miljoen voor een afgesproken sociaal lan. Het geld zou onder meer moeten komen uit de verkoop m grond aan de rivier de Beneden Merwede. Projectontwikke- lars hebben hiervoor grote interesse. letere mossel via nieuwe kweek en helder Een nieuwe kweekmethode van TNO in Den Helder rengt de ideale mossel - vleziger, steviger en zonder zand - ichterbij. Samen met Schelpdier PontonKweek ontwikkelde NO in het Marsdiep deze methode. Door het mosselzaad op ïklcen in bakken te laten ontkiemen, kan de mosselgroei wor- en versneld tot vier a vijf maanden. De traditionele teelt in pen water en duurt één tot drie jaar. De nieuwe kweek levért aar verwachting 350.000 kilogram mosselen per jaar op. Tien ?er meer dan de oude methode met dezelfde hoeveelheid iosselzaad. In Nederland wordt jaarlijks 10 miljoen kilo mosse- :n op de klassieke manier gekweekt. )mvang e-commerce neemt snel toe msterdam De totale verkopen in Europa via internet komen it jaar uit op meer dan 108 miljard gulden. Al 7,8 procent van le Europeanen van 15 jaar en ouder koopt iets via de compu- Duitsland en Groot-Brittannië zijn goed voor tweederde van omzet in Europa. In Nederland komen de verkopen dit jaar p zes miljard. Dit zijn conclusies uit een onderzoek van bureau ro Active International samen met internetbedrijven onder ïim 200.000 gebruikers in 15 landen. Het grootste deel van de ansacties betreft zakelijke aankopen. Privé-aankopen zijn aed voor 47 miljard gulden. kantal WAO'ers blijft doorstijgen ^sterdam In april ontvingen 922.000 arbeidsongeschikten :n WAO-uitkering. Dat is 1.400 meer dan in maart, meldde het mdelijk Instituut Sociale Verzekeringen gisteren. In het eerste vartaai nam het aantal WAO'ers gemiddeld met 2.760 per laand toe. Over een heel jaar bedraagt de stijging van het aan- arbeidsongeschikten 2,8 procent. De krapte op de arbeids- ïarkt maakte dat er in april 10.800 minder WW-uitkeringen wa in dan een jaar eerder, een daling van ruim 17 procent. TB: Pensioenmarkt onoverzichtelijk ;n haag De markt voor oudedagsvoorzieningen is onvoldoen- transparant. Maatschappijen moeten meer informatie geven rei hun pensioenproducten, zodat aanbiedingen te vergelijken ijn. Volgens het Centraal Plan Bureau zijn vooral tussenperso- 1 n schuldig aan de onoverzichtelijkheid. De basis van het Ne- rlandse pensioenstelsel verschuift steeds meer van collectivi- :it naar individuele keuzevrijheid. De burger krijgt onvoldoen- de kans om zelf een verzekerde oude dag te regelen, vindt :t CPB. Daarnaast is het publiek niet in staat producten te ver lijken door het variërend gebruik van termen. Medicijnenoctrooi beter beschermen' ;n haag De farmaceutische industrie vindt dat minister Borst neesmiddelen waarvoor een octrooi geldt, onvoldoende be- hermt. Woordvoerders van onder meer Bayer en Glaxo Well- ime maakten gisteren bij de Raad van State bezwaar tegen de et van minister Borst, waarin de maximumprijzen voor ge- esmiddelen worden geregeld. Geneesmiddelen waarvoor in is land een octrooi geldt, zijn hiervan niet uitgezonderd. De oducenten van geneesmiddelen vinden dat hierdoor het oc- ooirecht wordt uitgehold. Volgens landsadvocaat R. van den iveel houdt het alleenrecht op de verkoop van een beschermd neesmiddel niet in dat de prijs ook wordt vrijgelaten. De uit- iraak wordt over enkele maanden verwacht. R-baas Dig Istha verlaat KLM ctelveen Dig Istha gaat de KLM verlaten. Bijna drie jaar was j verantwoordelijk voor het communicatiebeleid van de lucht- lartmaatschappij. Volgens KLM-topman Van Wijk heeft Istha :n belangrijke rol gespeeld bij de verbetering van de relaties et de Haagse politiek en de media. Istha wordt partner in het immunicatie-adviesbureau van Charles Huijskens. Eerder was j directeur communicatie van Berenschot, hoofd voorlichting in de, PvdA en diplomaat. de schade aan bedrijfsge- iwen, maar omzetderving is grootste schadepost voor de lernemingen uit het ramp lied na de vuurwerkexplosie ';nschede. Maar weinig bedrijven heb- zich tegen omzetverlies zekerd. Het afsluiten is com- en zeer duur. Tegen scha- aan het bedrijfspand is :hts 15 procent niet verze- zegt een woordvoerster de Kamer van Koophandel uwe en Twente. )e totale schade wordt door accountantsbureau Deloitte ouche en 1 O Research be- ird op 513 miljoen gulden, iet rampgebied waren ruim Arbeidsbureaus voorzien grote problemen 450 bedrijven gevestigd met zo'n 6.000 arbeidsplaatsen. Meer dan dertig gedupeerde ondernemers hebben voor hun personeel werktijdverkorting aangevraagd. Volgens de Kamer van Koophandel hebben vooral kleine ondernemingen grote moeite om te overleven. Van di verse kanten zijn financiële middelen beschikbaar gesteld om gedupeerde ondernemers te helpen. De KvK komt bedrij ven met een overbruggingskre diet tegemoet en het Twentse bedrijfsleven heeft al meer dan 15 miljoen gulden ingezameld. Het kabinet zei eerder dat geen enkele getroffen onderneming als gevolg van de vuur werkramp failliet mag gaan. De hoeveelheid vacatures bereikt nog voor het einde van dit jaar de magische grens van één miljoen. Daarmee vestigen de Nederlandse bedrijven een nieuw record. Begin dit jaar hadden ze al 900.000 banen in de aanbie ding waarvoor ze nauwelijks personeel konden vinden. Het wordt nog problematischer, voorspelt Arbeidsvoor ziening, de koepelorganisatie van de Arbeidsbureaus. zoetermeer gpdwerkervaring niet bij de vacatu res", zegt voorzitter Joke van der Beek. Nu telt Nederland 400.000 werkzoekenden. Ruim De personeelstekorten gaan volgens Arbeidsvoorziening for se problemen opleveren. „De mensen die nog geen werk heb ben, passen qua opleiding en de helft daarvan zit al heel lang zonder werk. Onder hen bevin den zich veel mensen uit min derheden en vrouwen. Werkgevers moeten volgens Van der Beek alles uit de kast trekken om deze mensen toch aan het werk te helpen. Daar voor moeten ondernemers bin nen hun bedrijf zorgen voor een goede doorstroming. „Dus mensen die op een baan zitten waarvoor nauwelijks scholing nodig is, moeten cursussen krij gen waardoor ze opklimmen binnen het bedrijf. Dan komen er banen aan de onderkant vrij." Ook moeten werkgevers de lat lager leggen bij sollicita ties. Het einde van de personeels tekorten is nog niet in zicht vol gens Van der Beek: „De piek valt dit jaar, maar de proble men gaan nog jaren door. Ne derland vergrijst en dus stro men veel mensen uit het ar beidsproces." De eerste teke nen zijn al zichtbaar: Hadden werkgevers tot voor kort vooral problemen met het vinden van werknemers met een hbo- of universitaire opleiding, sinds dit jaar is ook aan mbo'ers een groot tekort. Rotterdam Op de Maasvlakte zijn schilders op dit ogenblik bezig met het onderhoud van hoogspanningsmasten. Door de invloed van het zoute water en chemische stoffen in de lucht hebben de masten met 50 kilovolts kabels elke drie jaar een schilderbeurt nodig. Voorzien van veiligheids kabels klauteren schilders elke werkdag naar een hoogte van zestig meter om deze klus te klaren. foto dijktra fred steenman De ministers van de lidstaten van de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) hebben gisteren overeenstemming bereikt over gedragsco des voor multinationals. Die hebben ook grote gevolgen voor het Nederlandse be drijfsleven, verwacht staatssecretaris Ybe- ma van economische zaken. De codes betreffen milieu, mensenrech ten, arbeidsrelaties, consumentenbescher ming en bestrijding van corruptie. Ze zijn gebaseerd op al bestaande verdragen, zoals die van de internationale arbeidsorganisa tie ILO en de milieuafspraken van Kyoto. Werkgeversorganisaties, vakbonden en non-gouvernementele organisaties hebben meegewerkt aan het opstellen ervan. De 29 OESO-lidstaten, die in Parijs bijeen zijn voor de jaarvergadering, gaan de ge dragscodes niet omzetten in wetgeving. De Nederlandse regering legt ze als aanbeve ling voor aan het bedrijfsleven. Staatssecre taris Ybema gaat met werkgeversvereniging VNO-NCW werken aan een convenant waarin de codes zijn opgenomen. Mocht een onderneming zich niet aan de gedrags codes houden, dan dreigt publieke nage ling aan de schandpaal. VNO-NCW voelt helemaal niets voor na tionale overeenkomsten. Wel is de grootste organisatie van werkgevers bereid de richt lijnen uit te dragen onder de leden. „Wij kunnen ons vinden in de OESO-richtlijnen. Maar we hebben van meet af aan gesteld dat je niet daar bovenop nationale conve- nanten moet afsluiten", zegt een woord voerder. Voor klachten en mogelijke overtredin gen wordt een zogeheten nationaal con tactpunt ingericht. EZ wil de gedragscodes verder gebruiken als toetsingscriteria voor het verstrekken van subsidies aan bedrij ven. Daarover wordt binnenkort nog een brief naar de Kamer gestuurd. Leids numtevaartbedrijf bouwt zonnepanelen voor ATV leiden pieter van hove Het ruimtevaartbedrijf Fokker Space in Leiden heeft een mil joenenorder in de wacht ge sleept voor de ontwikkeling en levering van zonnepanelen voor het onbemande ruimte vaartuig ATV dat wordt ge bouwd door het Franse Aero spatiale Matra Lanceurs. Het Automated Transport Vehicle gaat in de toekomst het inter nationale ruimtestation ISS be voorraden. De opdracht met een waarde van bijna 17 miljoen gulden le vert werk op voor 23 manjaren. Het setje zonnepanelen, dat be staat uit vier uitklapbare onder delen, moet in 2002 worden op geleverd. Opdrachtgever ESA verwacht dat eind 2003 of begin 2004 de vlucht van het ruimte vaartuig naar het station kan worden gemaakt. Tegen die tijd moet ook dui delijk zijn of Fokker Space een vervolgorder krijgt voor de con structie van nóg eens negen setjes zonnepanelen. Hiermee is een bedrag gemoeid van bij na 75 miljoen gulden. Het ruimtevaartuig ATV gaat slechts één vlucht mee. Wan neer het toestel zijn lading (on derdelen voor experimenten, voedsel of gas) heeft afgeleverd bij het ruimtestation, verbrandt het in de dampkring. De orders zijn meer dan welkom bij Fok ker Space. Eind oktober kon digde het bedrijf een reorgani satie aan omdat er te weinig or ders binnenkwamen. Volgens woordvoerder Van Drumpt ver trokken daardoor toen veertig werknemers. „Met de grote or ders in het vooruitzicht, zitten we pu weer om personeel verle gen. We dachten toen reëel te zijn, maar het orderprobleem lijkt te zijn overgewaaid." Arbeidsvoorziening raadt werkgevers ook aan oudere werknemers binnen de poorten van hun bedrijf te houden. „Ze moeten voorkomen dat ze vroegtijdig stoppen met hun baan." Ook is het belangrijk dat bedrijven het werk aantrekkelijk maken voor vrouwen. „Vorig jaar hebben we 80.000 herintre ders aan een baan geholpen. Maar blijkbaar passen de vaca tures die er nu zijn niet bij de vrouwen die nog over zijn. Dus moeten we uitzoeken wat voor een type baan deze vrouwen zoeken en daar vacatures op aanpassen." De slag op de arbeidsmarkt levert de Arbeidsvoorziening ook problemen op. De mensen die zij opleiden binnen hun ei gen Centrum Vakopleiding, krijgen nauwelijks dé kans een diploma te halen. „Werkgevers staan al aan hen te trekken voordat ze klaar zijn. Dat is doodzonde want deze mensen kunnen met een diploma nog meer voor de arbeidsmarkt be tekenen", zegt Van der Beek. Alleen als extraatje en bij 'goedebedrijven meer en meer in de plaats zal komen van vaste, collectieve loonsverhogingen. Twee jaar geleden stuitte een aanzet van het FNV-bestuur tot een discussie over prestatieloon nog op heftige weerstand van de FNV-bonden. Maar nadat de grootste bond, FNV Bondgeno ten, in februari overstag ging, is de rest gevolgd, zij het onder strikte voorwaarden. Zo zijn de FNV-bonden alleen bereid over prestatieloon te praten met be drijven die een 'kwaliteitstoets' kunnen doorstaan. De bedrij ven moeten 'professioneel' worden geleid en de werkgever moet een goede verhouding hebben met zijn werknemers en de vakbonden. Ook de medezeggenschap moet tot goedkeuring van de FNV zijn geregeld. De FNV ver wacht volgend jaar vooral 'bo nus'-voorstellen van de werkge vers, extraatjes op het loon. Be stuurder Henk van der Kolk verwacht voorlopig geen mas sale invoering van prestatie loon, doordat de administratie ve lasten ervan eigenlijk alleen te dragen zijn door de grootste werkgevers. den haag gpd Prestatieloon wordt volgend jaar in alle CAO's bespreekbaar. De federatieraad van de FNV heeft daarmee ingestemd. Maar het mag voorlopig alleen als ex traatje bovenop de structurele loonsverhoging en alleen bij bedrijven waarmee de FNV op goede voet staat. Dit CAO-seizoen zetten veel werkgevers prestatiebeloning op de agenda bij de onderhan delingen. Philips wilde de tradi tionele loonsverhoging hele maal afschaffen en in ruim twee jaar vervangen door pres tatieloon. Dat plan liep stuk op verzet van de vakbonden. Bij Philips worden werknemers die slecht presteren nu wel gekort op hun loon. De bonden verwachten niet dat meer werkgevers zullen op teren voor een 'negatief plan als Philips. AkzoNobel heeft ook vergaande plannen voor prestatieloon, maar heeft die na felle weerstand van de werkne mers vooralsnog in de ijskast gezet. Het bedrijf doet nu eerst onderzoek naar de haalbaar heid van prestatiebeloning. De trend is wel dat flexibel loon vlissingen gpd De Nederlandse Vissersbond weigert viskotters aan de kant te houden, omdat ze geen zee dagen meer hebben. Als vissers met onvoldoende zeedagen kunnen aantonen dat ze nog genoeg visquota hebben, ver leent de Vissersbond hen ge woon extra dagen. De visserij organisatie laat weten 'een kei harde confrontatie' met de Eu ropese Unie niet te schuwen. Vooral vissersschepen met een maximaal motorvermogen van 300 pk die met name in de kustwateren actief zijn, hebben te weinig zeedagen. De eigena ren zijn daardoor niet meer in staat hun visquota op te vissen. „Dat kan natuurlijk niet", zegt secretaris Hiemstra. „Zeedagen zijn een middel om de vangst capaciteit te beperken. Het doel is dat vjssers zich aan hun vis quota liouden. En dat gebeurt." Zeedagen zijn het aantal dagen dat een vissersschip op zee mag zijn. Wie te weinig dagen heeft om zijn visquota op te vissen, kan bij de Nederlandse Vissersbond eén verzoek indienen om extra dagen te krijgen. „Wij controle ren uiteraard eerst of alles klopt, of de visser nog over vol doende quota beschikt", zegt Hiemstra. „Als dat zo is, geven wij meer' zeedagen af. Wij wachten de reactie van Brussel Drentse boeren verdienen geen cent meer met nostalgische bosjes de dirk-jan stip laatste droogbloemen worden deze ik van de velden rondom Smilde ge- o ld, de laatste strikjes gaan rond de jes siertarwe. Het is afgelopen, over en met de droogbloemensector in Neder- d. „De vraag is: hoe nu verder?" zegt is de Jonge. „Voor een baas gaan wer- Liever niet." j is een fraai gezicht, voor wie van nos- ische beelden houdt. Een soort open- fitmuseum in het wild. In de handen de boer glinstert het scherpgeslepen van de sikkel. En in de grote hal hangt >eroude geur van graan, ar het is voorbij. Van de 150 boeren die een jaar of tien geleden nog droog- ;men teelden, zijn er welgeteld nog e, drie over. En ook zij houden er van- Jrs g of morgen mee op. Er is geen droog od meer mee te verdienen. Nederland ft het wel gehad met het bosjes tarwe in ;ang. 9f verhaal van de droogbloemensector in Ierland is vrij curieus. Op een achterna- o.cldag in september 1977 reisde een ver tegenwoordiger van een Rijnsburgse groot handel naar Smilde af. Droogbloemen, dat was de handel van de toekomst. Zagen de boeren daar misschien wat in? Jawel. Eerst voorzichtig, een paar hectare. Begin jaren tachtig was het Drentse platteland al uitge groeid tot een ware toeristische attractie, compleet met VW-fietsroutes langs de droogbloemenvelden. Goos de Jonge begon in '81 met een paar hectare en een kleine drogerij, tot 37 hecta re en een grote drooghal nu. Juffertjes in het Groen, Papierbloem, Delphinium. Ma- cramé voor de ramen, bosjes droogbloe men op het toilet, dat was de code. En van echte droogbloemen in de jaren zeventig en tachtig, naar de siergranen-met-een- strikje-erom in de jaren negentig. De da mesbladen en W-programma's zetten de trend, Nederland volgde. Maar trends gaan voorbij, ervoer De Jonge (43). „Ik zit vanaf mijn negentiende al in de droogbloemen, Twintig man in het veld. Elastiekjes op de rug, bosjes maken. We hadden er een goede boterham aan. Maar het werd steeds minder. Alle grote drogerij en zijn nu weg. Ik moet wat anders beden ken, maar wat? Als ik 65 was, dan wist ik het wel. Dan gooide ik het bijltje er bij Bij boer Henk-Jan Bodenstaff (39) is de vlag al gestreken. Ook hij zette als jochie van 16 zijn eerste stappen op het droogbloemen- veld. Vorige maand viel het doek. „Niet te geloven zo hard als het achteruit ging! In 1999 is de afzet 75 procent teruggelopen. Tja. Waar lag het aan... Voor de bloemist was het te bewerkelijk. Arbeid is duur. Je kunt nu eenmaal sneller 50 gulden verdie nen met snijbloemen dan met droogbloe men. Het is echt uit de mode, met heel gro te gevolgen voor ons." Bodenstaff heeft zijn alternatief gevonden. Het kleine tuincentrum dat hij in Smilde had, is inmiddels uitgebreid. Met wat vei- lingbloemen en siergrassen op het land, kan hij het met zijn twee broers nét trek ken, denkt hij. „We zagen het een beetje aankomen. Die granen zijn nog een tijd lang de redding geweest, tot onze verwon dering. Maar het is voorbij." Bij boer De Jonge moet die berusting nog post vatten. Dat kost nog tijd. En nog wat rusteloze nachten. „Ik leg me erbij neer, maar jammer vind ik het wel. Ik probeer de drogerij te verkopen. Het is een mooie gro te hal. Misschien kun je er auto's in kwijt." Op het bedrijf van Goos de Wilde in Smilde is men nu bezig met de oogst van wintertarwe. Mogelijk voor de laatste keer. foto anp jacob melissen wel af." Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij maakt zich over de strijdlustige instel ling van de Nederlandse Vis sersbond geen zorgen. „Die to nen ze vaker. Dat zijn we ge wend", aldus een LNV-woord- voerder. Het gaat er volgens hem vooral om dat Brussel er kent dat Nederland aan het derde Europese saneringspro gramma heeft voldaan. En dat het vierde programma, waarin opnieuw een flinke sanering wordt voorgesteld, wordt aan gepast. Vrijwel alle Europese visserij- vertegenwoordigers hebben zich tegen dit programma ge keerd, ook staatssecretaris Fa- ber. Het is naar haar mening af gegleden tot een technische exercitie, waar slechts enkele specialisten nog iets van begrij pen. Faber heeft zich overigens ook altijd op het standpunt ge steld dat visquota boven zeeda gen gaan. den haag anp De benzineprijzen stijgen mor gen met twee cent per liter. Nooit eerder moest een auto mobilist zo veel betalen voor autobrandstof. Vorige week kwam de prijs al uit op het ou de record van 2,72 gulden. Voor een liter euroloodvrij moet donderdag 2,74 gulden worden neergeteld. Super plus onge lood en super met loodvervan- ger kosten respectievelijk 2,89 en 2,95 gulden per liter. Marktleider Shell verklaart de prijsstijging door de wantrou wende houding op de olie- markt. De productievergroting die de lidstaten van de Organi satie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) vorige week aankondigden, wordt simpel weg niet voldoende gevonden. „Een vat Brent-olie kost al gauw 30 dollar en de dollar werd gisteren ook weer duur der. Dat weerspiegelt zich di rect in de prijs van ruwe olie", aldus een woordvoerder van Shell. De prijs van diesel blijft vooralsnog onveranderd. Vol gens Shell zijn de prijzen voor dit product op de internationa le markt echter wel gestegen. Verder maakte BK-GAS be kend dat de adviesprijs voor au- togas vanaf woensdag met 1 cent duurder wordt. Een liter kost dan 94,9 cent.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9