Chirac wil kopgroep vormen in EU Kanonnenvlees in Rusland steeds schaarser Buitenland Wijzen' gaan Oostenrijk beoordelen EU bespreekt drama Ambon met president Wahid Berlijn wil verbod op vechthonden Kans voor vreedzame vernieuwing in Zimbabwe 3ENSDAG 28 JUNI 2000 'S verlichten sancties Cuba ASHiNCTONDe weg lijkt vrij voor een gedeeltelijke opheffing }l n het bijna veertig jaar oude Amerikaanse embargo tegen Cu- i. Leden van het Huis van Afgevaardigden en van de Senaat esenteerden gisteren een voorstel voor verlichting van de ncties. Met het plan willen de politici de weg vrijmaken voor l eranties van voedsel en medicijnen aan het communistische nd. Beide huizen van het Congres en president Clinton moe- n het voorstel nog goedkeuren. Het embargo tegen Cuba da- !e ert van de rakettencrisis van bijna veertig jaar geleden. panning Noord-Ierland stijgt lfast/londenDe Britse regering versterkt haar troepenmacht Noord-Ierland met tweeduizend man. De militairen moeten ïgeregeldheden voorkomen bij politiek gevoelige herden- ngsmarsen van protestanten. Die worden komende maand houden. De protestantse marsen stuiten traditiegetrouw op el weerstand van katholieken in Noor-Ierland. Geweld tussen ïide groepen is daarbij geen uitzondering. loden door instorten huizen le, 'arraguera Drie mensen zijn vannacht omgekomen toen in Noord-Spaanse plaats Esparraguera een gebouw van drie (2 rdiepingen en een eengezinswoning instortten. Acht mensen ;pen verwondingen op. De oorzaak is waarschijnlijk een gas- ;plosie. De burgemeester van Esparraguera heeft dat vanoch- nd meegedeeld. hinese premier in Europa >1 rr 'rS ifia» De Chinese premier Zhu Rongji is gisteren in Bulgarije igonnen aan een vijftiendaagse rondreis door Europa. Na zijn izoek aan Bulgarije reist Zhu door naar Duitsland, Luxem- Nederland, Italië en België. ierre Pflimlin overleden raatsburg Op 93-jarige leeftijd is gisteren de vooraanstaande anse oud-politicus Pierre Pflimlin overleden. Van 1984 tot 187 was de liberaal voorzitter van het Europese Parlement, nds 1950 was Pflimlin een van de grote voorvechters van Eu- pa en vooral van de Frans-Duitse samenwerking. Tussen 1946 11962 was hij tien keer minister in Franse kabinetten. In mei 158 was hij zelfs gedurende veertien dagen de laatste premier n de schipbreuk lijdende Vierde Republiek. Charles de Gaulle p vervolgens de Vijfde Republiek in het leven. Vater verjaagt miljoenen Indiërs iwahati Ruim vier miljoen Indiërs in de noordoostelijke deel- jaat Assam zijn door overstromingen van huis en haard verdre- ;n. Er zijn ruim dertig kampen voor noodopvang ingericht. De ahmaputra en haar zijrivieren zijn na langdurige regenval ïiten hun oevers getreden. Ruim 1.200 dorpen staan onder iter na dijkdoorbraken. V ijftien jaar cel voor marteling w york Een voormalige politieman uit New York is gisteren tooi deeld tot vijftien jaar en acht maanden gevangenisstraf, ij wordt schuldig geacht aan medeplichtigheid.aan de marte- g van de Haitiaanse immigrant Abner Louima door een twee- agent, die al eerder tot dertig jaar cel is-veroordeeld. In de idkamer van een politiebureau hadden de agenten hun achtoffer een afgebroken bezemsteel diep in de anus gestoten, e gisteren veroordeelde ex-agent zei dat hij de immigrant per ïgeluk had aangezien voor iemand die eerder bij een opstoot- een klap had uitgedeeld. tusland blijft welkom in Europa raatsburg Het Russische lidmaatschap van de Raad van Eu- ipa wordt niet opgeschort. De ministers van buitenlandse za- :n van de raad verwierpen gisteren de aanbeveling van het arlement van de raad om Rusland te isoleren. Het parlement is tstemd over de mensenrechtenschendingen in de afvallige issische republiek Tsjetsjenië. prsicanen plaatsten bom Parijs Het Corsicaanse Nationale Bevrijdingsfront (FLNC) heeft iteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor het plaatsen van :n bom in Parijs. Het explosief bevond zich bij een conferen- icentrum in de Rue Kléber. De 25 staven dynamiet hadden iaandagochtend vroeg moéten ontploffen, maar gingen niet Bouwvakkers troffen de explosieven later die dag aan. Het .NC zegt de bom te hebben geplaatst omdat de Franse rege- ng talmt met verruiming van de autonomie van Corsica. Franse president spreekt in Duitse Bondsdag Een groep 'koplopers' moet het Europese beleid gaan vormgeven op de terreinen eco nomie, veiligheid, buitenlandse betrekkingen en misdaadbestrijding. De groep moet bestaan uit Frankrijk, Duitsland en een klein aantal andere landen. De Franse presi dent Chirac zei dat gisteren in een rede voor de Duitse Bondsdag in Berlijn. Het is voor het eerst en tamelijk verrassend dat Chirac steun uit sprak voor het idee van een kopgroep in de Europese Unie. Het idee is omstreden, omdat het volgens sommige lidstaten kan leiden tot een tweedeling in Europa. Om te komen tot een kopgroep zijn volgens Chirac geen nieuwe verdragen nodig. De EU kent nu al te veel organi satorische schijven, zei hij. Frankrijk is het komende half jaar voorzitter van de EU. Chirac sprak zich in zijn rede ook uit voor het opstellen van een Europese grondwet. Vol gens de president kan zo'n grondwet binnen enkele jaren tot stand komen. Hij hamerde er echter op dat de Europese naties de kern moesten blijven uitmaken vande Europese Unie. Overheveling van veel au tonomie van de lidstaten naar centraal Europees niveau, zoals de Duitse minister Fischer (bui tenlandse zaken) onlangs be pleitte, noemde Chirac gisteren 'absurd'. Chirac zei dat de voorgeno men verdubbeling van het aan tal EU-lidstaten door de toetre ding van nieuwe landen in Midden- en Oost-Europa risi co's met zich meebrengt, om dat de Europese leiders daar door worden gedwongen ge baande paden te verlaten. Vooral de Frans-Duitse vriendschap, die Parijs be schouwt als de hoeksteen van de Europese eenwording, moet volgens het Franse staatshoofd voortdurend worden verdiept. Chirac wees erop dat vroegere leiders, zoals zijn voorganger Mitterrand en de Duitse ex- bondskanselier Kohl, oorlogser varingen deelden, terwijl dat met de huidige generatie poli tieke kopstukken niet het geval is. Hij waarschuwde dat de hui dige leiders zich daarom extra moeten inspannen om de sa- Molukkers in Jakarta eisten vandaag ingrijpen van de internationale gemeenschap in hun door geweld verscheurde archipel van herkomst. De betoging vond plaats voor de Britse am bassade in de Indonesische hoofdstad. foto reuters supri den haag-jakarta anp-gpd De Europese Unie zal 'zo spoe dig mogelijk' de noodsituatie op Ambon en andere Molukse eilanden bespreken met de In donesische president Wahid. Dat is gisteren besloten na overleg tussen de EU-ambassa deurs in Jakarta. Minister Van Aartsen van buitenlandse zaken heeft dat aan de Tweede Kamer geschreven. Vandaag spreekt de bewindsman met de Kamer over Indonesië. Na de hevige gevechten van de afgelopen dagen tussen christenen en moslims op Am- bon lijkt de strijd volgens som mige bronnen nu enigszins ge luwd. Anderen zeggen echter dat de botsingen onverminderd doorgaan. Intussen zijn tussen de 80.000 en 100.000 mensen op Ambon hun huizen ont vlucht, aldus de op het eiland werkende' Nederlandse pastoor Böhm. De nieuwe legercom mandant op Ambon, I Made Yassa, heeft de burgers opge roepen de wapens neer te leg gen en in te leveren. Hij dreigde met harde maatregelen als aan zijn oproep zaterdag geen ge hoor is gegeven. President Wahid kondigde gisteren de arrestatie aan van verantwoordelijken voor het ge weld. ,,We zullen duizenden oppakken", onder wie „hooli gans die optreden namens de islam", aldus Wahid. In Den Haag hielden twintig leden van de Vrije Molukse Jon geren gisteren het voorlich tingsbureau van de Europese Commissie korte tijd bezet om aandacht te vragen voor het drama op Ambon. Ze verlieten het gebouw vreedzaam. menwerking levend te houden. Chirac is het eerste buiten lands staatshoofd dat het woord mocht voeren in het on langs opgeknapte Rijksdagge bouw in Berlijn. Met de uitno diging daartoe hebben de Duit sers onderstreept dat ook zij groot belang hechten aan de Frans-Duitse vriendschap. De Bondsdagleden reageerden met langdurig applaus op Chiracs rede. berlijn afp-ap-anp De Puitse minister van bin nenlandse zaken, Schily, wil zo snel mogelijk een verbod op vechthonden. Gisteren riep hij zijn collega's in de zestien deelstaten op onmiddellijk passende maatregelen te .tref fen. Bondskanselier Schroder stelt de kwestie vandaag aan de orde in de ministerraad. Directe aanleiding tot de prominente bemoeienis is de dood van een jongetje van zes jaar in Hamburg. Het knaapje overleed maandag nadat hij door een pitbullterriër en een Stafforshire-terriër was gebe ten. De 23-jarige eigenaar van de pitbull is aangeklaagd we gens doodslag. Tegen de 19-ja- rige bazin van de andere hond loopt een onderzoek wegens dood door schuld. De politie heeft de twee honden doodge schoten. Kort na het drama in Ham burg, raakte in Keulen een 73- jarige man zwaargewond toen hij werd aangevallen door een pitbull. Het slachtoffer zei een man te hebben aangesproken omdat deze zijn hond niet had aangelijnd. De hondenbezitter zou daarop het slachtoffer hebben neergeslagen, waarna de hond hem in het gelaat beet. De hond en zijn eigenaar zijn nog spoorloos. Gisteravond was het op nieuw raak in Hamburg. Een 28-jarige vrouw werd aange vallen door een vechthond. Ze liep zware verwondingen op. De man die de hond uitliet, was zwaar beschonken, maar beweerde niet de eigenaar van het beest te zijn. Uit een opiniepeiling van tv- zender RTL blijkt dat bijna 75 procent van de Duitse bevol king vindt dat vechthonden moeten worden verboden. In Frankrijk en Nederland is al een fokverbod voor pitbulls van kracht, waardoor de soort uiteindelijk moet uitsterven. iSEL MARC PEEPERKORN (RESPONDENT lidstaten van de Europese ie handhaven voorlopig hun februari ingestelde sancties en de Oostenrijkse regering, arvan de extreemrechtse deel uitmaakt. Een com- ie van drie 'wijzen' moet t het gedrag van de Weense coalitie beoordelen, alvorens versoepeling van de maatrege len ter sprake kan komen. Dat is het voorstel dat EU- voorzitter Portugal vandaag op tafel legt. Het is de bedoeling dat de voorzitter van het Euro pese Hof voor de Rechten van de Mens de drie 'wijzen' be noemt. De laatste tijd gingen binnen de EU steeds meer stemmen op om de sancties te gen Oostenrijk te versoepelen of helemaal te schrappen. Por tugal, dat zaterdag de voorzit tershamer overdraagt aan Frankrijk, wil de strafmaatrege len echter handhaven. Diplo maten vrezen dat Oostenrijk, als vergelding, de EU-besluit- vorming gaat belemmeren. U het ideale huis Wij een passende hypotheek Hypotheekrente vanaf 4,9% el 5,1%. rentewijzigingen voorbehouden) Eindelijk uw droomhuis gevonden? Dan wilt u natuurlijk zo snel mogelijk weten of het financiëel ook allemaal kan. En welke hypotheekvorm het beste bij u past. Kom daarom snel langs bij Fortis Bank. Deskundig brengen onze adviseurs samen met u uw totale financiële situatie in kaart. Zo komen we samen met u tot de meest geschikte hypotheek, met een zeer aantrekkelijke rente. Bel direct 0900-8174 voor een afspraak of kijk op www.fortisbank.nl FORTIS BANK HARARE EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Morgan Tsvangirai zei gisteren dat Zimbabwe nooit meer hetzelfde zal zijn, en hij heeft gelijk. De leider van de oppositionele Beweging voor Demo cratische Verandering (MDC) had een ander scenario in gedachten, maar zal in zijn hart gelukkig zijn met de uit komst van de parlementsverkiezingen. Door enkele zetels achter regeringspar tij ZANU-PF te eindigen, heeft de MDC zichzelf, ZANU-PF en president Muga be een goede dienst bewezen. De MDC boekte een geweldig resultaat door uit het niets 57 zetels te verove ren, vijf minder dan ZANU-PF. Eén ze tel ging naar een kleine onafhankelijke partij. Mugabe mag persoonlijk de res terende dertig parlementariërs aanwij zen, wat ZANU-PF aan een comforta bele meerderheid helpt. Op zijn persconferentie zei oud-vak bondsleider Tsvangirai dat de uitslag heel anders zou zijn geweest zonder het politieke geweld van de afgelopen maanden. Waarschijnlijk heeft hij daar in gelijk. Zimbabwe is zwanger van het door Tsvangirai duizendvoudig her haalde woord 'verandering'. Het regi me van Mugabe - ook daarover is ie dereen het eens - is in alle opzichten failliet. Tegelijk staat vast dat Mugabe onder geen voorwaarde bereid is op dit moment te vertrekken. Verandering is nodig en die lijkt het meest gediend met de gisteren bekend gemaakte verkiezingsuitslag. De weg naar een in potentie vreedzame over gangsperiode ligt nu immers open. Tsvangirai is de morele winnaar, maar Mugabe heeft niet verloren en krijgt nu de kans voor een eervolle aftocht. De MDC-leider kan rustig werken aan zijn kandidatuur voor de presidentverkie zingen van 2002 en Mugabe krijgt de tijd te wennen aan de nieuwe situatie. Morgan Tsvangirai kan zich de komen de tijd profileren als 'man van het ge zonde verstand'. Hij kan de dialoog zoeken met ZANU-PF en zich inzetten voor bijvoorbeeld een broodnodige hervorming van de grondwet. Afschaf fing van het presidentiële recht om der tig parlementsleden aan te wijzen en andere typische Mugabe-voorrechten zouden op het programma gezet moe ten worden. Tegelijk krijgt ZANU-PF de kans zichzelf te hervormen en ruimte te scheppen voor de jonge garde in de ei gen gelederen. Een geleidelijke 'normalisering' van Zimbabwe zou het land uit zijn inter nationale isolement halen en de econo mie kunnen redden van de snel nade rende ondergang. Na gisteren is dat mogelijk. De eerste tekenen wijzen ook in die richting. De meeste MDC'ers zijn tevreden met de ontstane situatie en Tsvangirai sprak gisteren over de nood zaak tot samenwerking en nation buil- ding. Opvallend was hoe.de doorgaans ui terst partijdige staatsomroep ZBC over de verkiezingsuitslag berichtte, name lijk met veel - en constructieve - aan dacht voor de MDC. Regeringspartij ZANU-PF gaf geen enkele officiële re actie op de uitslag, maar liet wel weten nu met een oppositie rekening te gaan houden. Als klap op de vuurpeil verscheen gis teravond toch nog president Mugabe op de televisie. Hij hield een uitgespro ken verzoenende rede, waarin hij sa menwerking en eenheid accentueerde. Autoriteiten zoeken wanhopig naar voldoende dienstplichtigen MOSKOU FRANK HENDRICKX CORRESPONDENT Ivan Zalisskiej lag nog in bed toen er plotseling hard op de deur wqrd geklopt. De student aan de Moskouse Technische Universiteit had zijn broek nog niet aangetrokken of twee poli tieagenten stonden in de ka mer. Ze pakten zijn paspoort af en reden hem met twintig an dere studenten in politiebusjes naar de militaire keuring. In luttele uren werd de 23-jarige student Zalisskiej omgedoopt tot soldaat eerste klas Zalisskiej. „Ik had me het afstuderen iets anders voorgesteld. De inval in de studentenflat haalde bijna alle hoofdstedelij ke kranten en lokte zware kri tiek uit van juristen. De autori teiten moesten erkennen dat de rekrutering illegaal was. De 21 'gegijzelde' studenten blijven daardoor vooralsnog buiten het leger. Zalisskiej prijst zich ge lukkig dat hij niet in een pro vinciestad studeert, maar in Moskou. „Hier zijn journalis ten, advocaten en onafhankelij ke rechters. Maar jongens die in de provincie wonen, hebben die steun niet. Ze kunnen zich niet tegen dit soort praktijken verzetten." Het Russische leger is wanho pig op zoek naar vers bloed. De 'lente-rekrutering', die tot eind juni duurt, verloopt drama tisch. De krant Novye Izvestija onthulde dat het leger een te kort heeft van 90.000 militairen, bijna een kwart van de jaarlijks benodigde verse aanwas. Geen wonder, want ieder jaar ontdui ken tussen de 60.000 en 70.000 jonge mannen hun dienst plicht. Kranten meldden al eerder dat ook de mobilisatie van nieuwe troepen voor Tsjetsjenië totaal is mislukt. Soldaten wier con tract al lang is afgelopen, moe ten noodgedwongen doorvech ten. Uitzicht op verbetering is er niet. Het door corruptie en bandeloosheid toch al aange taste imago van het Russische leger wordt alleen maar nega tiever door de bijna dagelijkse aanslagen op de troepen in Tsjetsjenië. Anders dan president Poetin, zien veel jongeren het leger niet als belangrijkste pijler van de Russische samenleving. „Ik ben mijn land meer van dienst door te promoveren aan de universi teit", zegt Ivan Zalisskiej, die zichzelf een patriot noemt. „In het leger kan ik de vuile sokken van 18-jarigen wassen die dol graag hoogopgeleide studenten een lesje willen leren. Dat past niet in mijn plannen. Ik heb geen principiële bezwaren te gen het leger, maar ik wil wel het gevoel hebben iets nuttigs te doen. In de toekomst zal her leger al leen maar meer moeilijkheden krijgen om aan voldoende manschappen te komen. De Russische samenleving vergrijst in een ongehoord tempo. Er zijn eenvoudigweg te weinig jongeren. Terwijl er begin jaren negentig in Rusland nog 21 mil joen scholieren waren, bevol ken nu nog slechts veertien mil joen jongeren de school banken. De vijver waaruit toe komstige soldaten kunnen wor den gevist, wordt steeds kleiner. Het is om die reden dat het mi nisterie van onderwijs in sa menspraak met het leger schermt met drastische hervor mingen. Het basis- en middel baar onderwijs in Rusland duurt momenteel elf jaar. Scho lieren die verder studeren, gaan daardoor op hun 17de naar de universiteit, een jaar voor de dienstplichtige leeftijd. Bijna 62 procent van de jongeren ge bruikt de studie om uitstel van dienst te krijgen. En na hun studie blijken velen niet meer oproepbaar. Ze hebben kinde ren jonger dan drie jaar. zijn kostwinnaar of promoveren. Onderwijsminister Filippov wil daarom het basis- en middel baar onderwijs twaalf jaar laten duren. De jongens doen dan op hun 18de eindexamen en zijn daarna meteen dienstplichtig. Er is onder ouders en leraren echter een storm van kritiek losgebarsten, waardoor het de vraag is of de plannen ooit wer kelijkheid worden. Student Ivan Zalisskiej ziet maar één oplos sing: „Een professioneel leger, zoals jullie in Nederland heb ben". Maar dat is voor Rusland onbetaalbaar.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7