Noodgreep Hermans oogst weinig bijval Oranje klaart het KARWEI?! Binnenland Niemand kan het 'Boek des Levens' lezen 'Gevaren van onderzoek naar DNA overdreven' DA wil streep halen door aanleg Betuwelijn ZomerMiniCruise 'Over DNA niet hysterischer doen dan over vingerafdruk' iensdag 28 juni 2000 en op de tien analfabeet haag» Een op de tien volwassen autochtone Nederlanders inalfabeet. Dat concludeert de stichting Belangenbehartiging abetisering na een onderzoek. De stichting heeft de Kamer jeroepen meer aandacht te besteden aan dit probleem. „Als in Nederland gaat over onderwijsbeleid, wordt er alleen ge ilt aan de achterstand van allochtone kinderen, beroepson- j wijs en tweede fase", aldus bestuurslid Baartmans. De stich- g vindt het merkwaardig dat de overheid er naar streeft dat e Nederlander in 2005 met een computer kan omgaan, maar ;n aandacht heeft voor het feit dat honderdduizenden vol- le ssenen niet eens kunnen lezen en/of schrijven. er el voor rammen woning *nrPHEN_i Een 59-jarige Heerdenaar heeft drie maanden cel ge- "'tgenomdat hij met een graafmachine onder meer zijn eigen ^ning en die van een buurman vernielde. De ondernemer ysejg over tot zijn daad omdat hij Zich al jaren voelde tegenge- /erijrkt door de gemeente en de buurt. Een dag voordat hij zijn ,prjnielzucht ruim baan gaf, had hij te horen gekregen dat er be daren waren ingediend tegen een aangevraagde milieuvergun- fig. Op de bewuste dag deelde de man zijn familie mee dat hij k t bedrijf ging verkopen. Nadat hij de reactie van zijn vrouw I dat nieuws verkeerd begreep, ging de man door het lint en n jpte hij in de graafmachine. De politie kon de man slechts ;t "jppen door het pistool te trekken. rouw veertien uur vast op wc iPtksTRicHTEen bewoonster van een flat in Maastricht heeft ieri°dgedwongen veertien uur op de wc vastgezeten voor ze de Tor de politie werd bevrijd. De vrouw ging maandagmiddag ndpd half twee naar de wc. Toen ze de deur dicht trok, begaf de urklink het. Met geen mogelijkheid kreeg ze de deur weer en. Het lange zitten begon. Pas rond half vier dinsdagnacht Ide een buurman de politie, omdat hij iemand om hulp had Jedjren roepen. Die wist de vrouw uit haar benarde positie te be- 3) jjden. De politie wil de leeftijd van de vrouw niet bekend ma- n.Anders weet de hele buurt wie het was", aldus de politie keren. lumerus fixus medici op de helling Juaa/- Het kabinet wil onderzoek naar de numerus fixus, EA beperken van het aantal studenten dat wordt toegelaten tot nversiteiten, nu er dreigende tekorten zijn aan huisartsen en idartsen. Ook andere belemmeringen voor toetreding tot het «dische beroep moeten worden onderzocht, schrijft minister Britsma van economische zaken aan de Kamer. De numerus ^Ais is bij de medische opleidingen gebaseerd op ramingen van fj toekomstige vraag en aanbod van medische beroepsbeoefe- jren. Verder werpt de beroepsgroep zelf belemmeringen op Dr nieuwkomers door grenzen te stellen aan het aantal artsen een bepaalde regio. NN en DNO in publiek bestel B/ersum BNN is met ruim 107.000 leden voor vijf jaar zeker Bi een plaats in het publieke bestel. DNO (De Nieuwe Om- •yp) heeft met bijna 73.000 leden genoeg aanhang om voor voorlopige erkenning als landelijke omroep in aanmerking jcomen, melt het Commissariaat voor de Media. BNN rekent tt de officiële erkenning op vier keer zoveel zendtijd en wil op ^behalve de satirische jongerenprogramma's ook drama, mu- —Jk en 'laagdrempelige informatie' gaarï brengen. DNO zit met [liia 73.000 leden ruim boven de eis van 50.000 aanhangers die tvjdig zijn om een voorlopige erkenning te krijgen. DNO wil i/j)gramma's uitzenden over ecologie, economie, rechten van j^ins en dier en de tegenstelling tussen arm en rijk. petsende beller pakt bende elkïERDAMNiet alle fietsers met een mobiele telefoon zijn ge- hrlijk. Maandagmiddag trok een getuige van een inbraak in nsterdam niet alleen zijn gsm om de politie te bellen, maar Ite hij ook de achtervolging in. De 'zeer gelukkige' politie ar- teerde vijf inbrekers. De fietser ontdekte hoe twee mannen Jeen vrouw een flat aan de Nieuwe Westerdoksdijk binnen- pngen. Vervolgens zag hij het drietal in een auto met Tsje- sch kenteken stappen. In de wagen zaten nog een man en urn vrouw. De fietser volgde de auto en was getuige van een "Ppede inbraak. Niet lang daarna kori de politie het vijftal aan- ^Jiden. lsBR wil zwaarder examen ^Jen Specifieke onderdelen als rijden in het donker, in de terechtkomen en gladheid, krijgen te weinig aandacht in Jalgemene rijopleiding, vinden het Centraal Bureau voor de ^aardigheid (CBR) in Assen en het Regionaal Orgaan Ver- sstrsveiligheid (ROV) Drenthe. Eenzijdige verkeersongevallen ~iben volgens het ROV en CBR te maken met gebrek aan rij- £4rdigheid. „Nu weten de automobilisten niet wat zij moeten ?en als zij met een wiel in de berm raken. Er wordt dan tegen- Qtuurd om weer op de weg te komen. Fout, laat de auto in de fe|m en schamp desnoods langs een boom. Alles beter dan op --verkeerde weghelft te komen en een tegenligger raken", al- j een woordvoerder van het ROV. gent weg na diefstal Enschede warden Een 37-jarige hoofdagent is ontslagen omdat hij het rampterrein in Enschede een grille van een uitgebrand owrak had meegenomen. „De plek van het vergrijp heeft ir de korpsbeheerder zwaar meegewogen in het besluit hem mtslaan", aldus een politiewoordvoerder. De politieman rd in de weken na de explosie als lid van een ME-peloton in- et om het rampterrein te bewaken. Collega's betrapten de 'tieman op heterdaad. De hoofdagent heeft de grille daarna iggelegd. Als het onderzoek definitief is afgerond, gaat het isier naar het openbaar ministerie in Leeuwarden om moge een strafrechtelijk onderzoek te beginnen. wachttijden zorg in wet haag Staatssecretaris Vliegenthart van volksgezondheid wil r de hele zorgsector de 'redelijke termijn' waarbinnen men- hulp moeten krijgen, in de wet vastleggen. Patiënten kun- i daaraan meer zekerheid ontlenen als zij op een wachtlijst ïchtkomen. Het is niet de bedoeling dat de wachttijden op i en per soort zorgverlening apart in de wet komen. Het gaat het begrip aanvaardbare wachttijd. Als richtlijnen voor de ktijk zouden de afspraken kunnen gelden die de zorgverze- aars met zorgaanbieders hebben gemaakt over de maximale chttijden. Deze streefhormen gelden voor alle sectoren in de g en zouden over drie jaar-moeten ingaan. Het gaat er bij- irbeeld om dat niemand langer dan zes weken op thuiszorg :en plaats in een verpleeghuis mag wachten. Ook aan de —chttijden voor diagnose of behandeling is een maximum ge ld. Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten 'Ouders voor de klas laten we niet zo maar toe den haag anp Na de onderwijsbonden heeft ook de Tweede Kamer kritisch gereageerd op het voor stel van minister Hermans om mbo'ers en ouders in noodgevallen voor de klas te zet ten. Zij moeten aantreden als scholen geen vervangers voor hun zieke leerkrachten hebben, staat in een notitie die Hermans gisteren presenteerde. vergoeding. De WD heeft er moeite mee dat Hermans reserveleerkrach ten echte onderwijstaken wil geven. Volgens het voorstel kunnen bijvoorbeeld onder wijsassistenten met een mbo- diploma die nu hand- en span diensten verrichten ('neuzen snuiten en veters strikken') on der verantwoordelijkheid van Alle fracties vinden dat de re servetroepen van Hermans al leen in het uiterste geval van stal mogen worden gehaald. Lambrechts (D66) spreekt van een 'paardenmiddel', Van der Hoeven (CDA) van 'een zoet houder'. Barth (PvdA) waar schuwt dat de noodmaatregel 'geen doekje mag zijn dat het bloeden onzichtbaar maakt, maar niet stelpt'. Barth vindt net als Van der Hoeven dat Hermans verzuimt de 'rigide regels' rond de vervanging van zieke leerkrachten aan te pak ken. Nu krijgen scholen bij voorbeeld voor een uitzend kracht geen vergoeding en krij gen invallers geen reiskosten een leraar een 'onderwijskun dig verantwoord noodprogram- ma' afwerken. Volgens Hermans hebben scholen in de Amsterdamse Bijlmer met een ziekteverzuim van zeventien procent zelf om de reservisten gewaagd. De noodmaatregel is alleen van toepassing op de vier -grote ste den. „We plukken bovendien niet zomaar ouders van het plein", benadrukte de bewinds man. „We kunnen nu niet met een ingreep komen die pas over vijf jaar effect sorteert." Her mans wil dat de maatregel van- 'Code van het leven' is bijna gekraakt Het op een rij zetten van het menselijk genoom - een lijst van bijna 3 miljard basenparen die de 'letters' vormen van onze genetische code - is bijna voltooid. Genetici wacht nu het monnikenwerk om een miljard drie-letter 'woorden' te ontcijferen en uit te zoeken bij welk van de 80.000 - 140.000 genen zij horen. Cellen: het menselijk lichaam telt 100 triljoen cellen, die elk een kern hebben met 46 chromosomen, 23 van elke ouder. rotterdam rens koldenhof Chromosomen: elk chromosoom bestaat uit een lang, opgedraaid snoer van het molecuul DNA: de beroemde dubbele spiraal. Elk snoer van menselijk DNA is 1,8 meter lang en bevat 3 miljard chemicaliën, die basenparen genoemd worden: dit zijn de letters van onze genetische code. Baseparen: de code wordt geschreven door 4.chemicaliën, adenine (A), thymine (T), cytosine (C) en guanine (G). A vormt altijd een paar met T, C altijd met G. Genen: slechts 2-3% van de 3 miljard baseparen zijn genen - actieve gecodeerde instructies die proteïnen nodig hebben om weefsel, botten, spieren en andere cellen aan te maken. 'Rotzooi': de rest van het genoom is waarschijnlijk nutteloze codering, ont staan tijdens de evolutie van 2,5 miljard jaar. GRAPHIC NEWS/GPD Jan Hoeijmakers: Het is nu nog grotendeels abracadabra. FOTO GPD CEES ZORN •den haag anp Het ministerie van economische zaken heeft besloten tot een nieuwe subsidiere geling voor onderzoek, nu wetenschap pers erin zijn geslaagd het erfelijk materi aal van de mens in kaart te brengen. Uni versiteiten en onderzoeksinstellingen die aansluiten bij de behoefte van het be drijfsleven, komen in aanmerking voor het nieuwe Innovatiegericht Onderzoeksrpro- gramma (IOP) Genomics. Nederlandse bedrijven hebben nu nieuwe kansen waar het gaat om het voorkomen van ziekten, het ontwikkelen van nieuwe medicijnen, het ontwikkelen van gezondheidsvoedsel en een meer gerichte veredeling van plant en dier, aldus het ministerie. Het is nog niet duidelijk hoeveel geld beschikbaar zal komen voor de subsidieregeling. af sëptember van kracht is. De Kamer zal eerst nog met hem overleggen voor het zover is. „Dit laten we niet zonder slag of stoot toe", zei Van der Hoe ven. Uit de notitie 'Maatwerk 2' van Hermans blijkt dat basis scholen. het voortgezet onder wijs en de mbo-opleidingen de komende jaren bijna achtdui zend leraren per jaar extra no dig hebben. Hermans vult de gaten zoveel mogelijk met her intreders, zij-instromers (be langstellenden uit het bedrijfs leven). Ook probeert hij de vele leerkrachten die in deeltijd wer ken in het basisonderwijs te be wegen meer te gaan werken. Maar dat alles zal niet genoeg zijn, concludeert hij zelf al. De onderwijsbonden uitten maandag bij het uitlekken van de plannen al direct kritiek. Volgens hen is het probleem al leen echt aan te pakken door meer te betalen en betere werk omstandigheden. Hermans moet daarom proberen een groter deel van de meevallers te incasseren voor het onderwijs, vinden ze. De euforie is enorm. De wetenschap is erin geslaagd de genetische code van het menselijk lichaam te kraken. Een tikje voorbarig, vindt prof. Jan Hoeijmakers, hoogleraar Moleculaire Genetica van de Erasmus Universiteit Rotterdam. De code mag grotendeels op papier staan, het duurt nog tientallen jaren voor de bete kenis ervan volledig duidelijk is. „Het is nu nog grotendeels abracadabra." Ondanks de relativering dat betekenis van het nu ontcijferde 'Boek des Levens' nog volledig moet worden ontraadseld, is ook de Rotterdamse geneticus Hoeijmakers ra zend enthousiast over het monnikenwerk dat nu bijna voltooid is. „Het is een be langrijke stap vooruit in de speurtocht naar de geheimen die ons tot mens maken. Alle erfelijke eigenschappen van de mens liggen in ons genetisch materiaal verscho len." Hij legt uit hoe het 'Boek des Levens', zoals de genetische blauwdruk van de mens ook wel wordt aangeduid, is geschreven. „Mensen bestaan uit triljarden cellen. In iedere cel zit een kem. Dat is een soort controlecentrum waar informatie wordt opgeslagen-die nodig is om de cel goed te laten functioneren. Dat gebeurt in DNA, zeg maar de harde schijf van een compu ter. DNA zit in de 23 chromosomenparen die in iedere kern voorkomen. De informatie wordt geschreven in een soort code waarbij allerlei combinaties van vier letters worden gebruikt. Het gaat in to taal om ruim drie miljard codes. Die zijn nu bijna volledig in kaart gebracht. Een omvangrijke klus. Het zou een mens elf jaar kosten om de codes alleen maar te le zen. De codes begrijpen is andere koek. Volgens Hoeijmakers duurt het zeker nog tientallen jaren voor de codes werkelijk ge kraakt zijn. Lang niet alle informatie is daarbij interessant. Ongeveer 95 procent van de codes zijn van weinig belang of be tekenen gewoon niets. Hoeijmakers: „We zijn vooral op zoek naar de betekenis van kleine stukjes DNA: de genen. Die stukjes bepalen of je blauwe of bruine ogen krijgt, maar ook of je voldoende groeihormonen maakt en hoe het met de productie van hemoglobine zit." Aanvankelijk zal de ontcijfering van de ge netische informatie vooral gevolgen heb ben voor het stellen van diagnoses. Hoeij makers is ervan overtuigd dat de komende jaren de erfelijke aanleg zal worden vastge steld van een groot aantal ziekten. Nu al is bekend dat volksziekten als kanker, hart en vaatziekten, diabetes en Alzheimer voor een deel erfelijk zijn. Op de korte termijn ziet de hoogleraar vooral toepassingen bij gericht onderzoek onder familieleden van mensen die een er felijke aandoening hebben. „Iedereen on derzoeken zou onzinnig zijn. Niet efficiënt en onbetaalbaar. Maar bij een zwangere \touw die een erfelijke ziekte in de familie heeft, kan in een vroeg stadium, al na een paar weken, ontdekt worden of het em bryo gezond is. Die vrouw heeft dan nog de keus de zwangerschap af te breken." Maar wanneer is een vrucht zo ongezond dat abortus gerechtvaardigd is? Hoeijma kers erkent dat er een grijs onontgonnen middengebied is. „De maatschappij zal tot overeenstemming moeten komen hoe daarpiee om te gaan. Inzichten over wat wel en niet aanvaardbaar is, kunnen ver schuiven. Maar ik vind wel dat we ons daarover moeten buigen." Een ander probleem is hoe mensen met de psychische druk zullen omgaan wanneer ze weten dat hen een ernstige ziekte wacht. Uit onderzoek van psycholoog Hendriks van het Universitair Medisch Centrum (UMC) in Utrecht blijkt bijvoor beeld dat ouders die weten dat hun kind een ernstige ongeneeslijke ziekte wacht, depressief kunnen worden. Hoeijmakers erkent-dat het soms beter is niet te weten dan wel te weten. „Waar het om gaat, is of je wat met die kennis kunt. Zo niet dan zou ik zelf ook aarzelen. Maar als het nuttig is dan zop je stom zijn het niet te willen we ten." Pagina 2: Commentaar 'a' iaag cpd dat het te laat is om met de aanlee te stOD- verder af. Alleen de reeerinesDartiien PvdA CDA wil dat het kabinet stopt met eg van de Betuwelijn als het bedrijfs- n niet meebetaalt. In het Kamerdebat laag over het vernietigende Rekenka- rapport over de besluitvorming over Ijn heeft de CDA-fractie keiharde toe- jingen geëist. „En anders moeten we (pen met verdere investeringen in de oJaldus CDA-woordvoerder Leers. Nog ds heeft behalve de overheid niemand e spoorlijn durven investeren. hu toe stond het CDA achter de aanleg, Jnks de gebroken beloften van achter- olgende kabinetten over deelname van edrijfsleven. Vorige week zei Leers nog dat het te laat is om met de aanleg te stop pen. Daar komt hij nu op terug. „Ik heb na melijk het gevoel dat ik bedot word. Deel name van het bedrijfsleven is voor ons steeds een voorwaarde geweest, maar de beloften werden niet nagekomen. Leers wil dat het kabinet de Rotterdamse bedrijven die profiteren van de lijn laat meebetalen. Bovendien wil hij garanties dat Duitsland de stroom vrachttreinen die via de Betuwelijn binnenkomen wel aan kan. De Rekenkamer heeft daar twijfels over. Ook wil hij meer duidelijkheid over de gevolgen van het niet doorgaan van de Noordtak (naar Oldenzaal) en de Zuidtak (Venlo). Door de opstelling van de CDA-fractie brokkelt de steun voor de Betuwelijn steeds verder af. Alleen de regeringspartijen PvdA en WD, samen wel een Kamermeerder heid, steunen de aanleg nog volledig. De derde regeringspartij D66 wil dat de aanleg tijdelijk wordt gestaakt. De democraten willen actuelere prognoses over het vracht vervoer over bestaand spoor.en de binnen vaart om definitief te kunnen beoordelen of de aanleg doorgezet moet worden. '„We moeten onszelf als Tweede Kamer ook eens serieus nemen en de lijn niet voor de vierde keer ter discussie stellen", aldus PvdA-woordvoerder Feenstra. Zijn WD- collega Verbugt wijst naar de 140 rapporten die ten grondslag liggen aan de lijn. „Ultie me prognoses bestaan niet", aldus Ver bugt. KARWEI steunt Oranje en is daarom op donderdag 29 juni geopend tot 17.00 uur. den haag sander roouakkers Over een aantal jaren kunnen medici dankzij simpel DNA-on- derzoek zien wat voor ziektes iemand op latere leeftijd kan krijgen. Het lijkt een enge ont wikkeling maar dat is het niet, zegt universitair hoofddocent anthropogenetica Den Dunnen van het Leids Universitair Me disch Centrum (LUMC). „Met nieuwe informatie wordt op termijn juist het aantal behan delmethoden groter. De moge lijke gevaren worden op dit mo ment een beetje overdreven." Wetenschappers en farma ceutische producenten zijn sa men bezig met behulp van de nieuw gevonden informatie uit het DNA-onderzoek middelen te maken tegen erfelijke afwij kingen. Is een nieuw medicijn gevonden, dan kan daar octrooi voor worden aangevraagd. Er is de farmaceutische industrie dus veel aan gelegen zo snel mogelijk een beeld te krijgen van de volledige DNA-structuur van de mens. Op die manier kan uiteindelijk veel geld wor den verdiend. Den Dunnen ziet dat niet als een probleem. „De fabrikanten moeten nu een maal winst maken. Onder zoekskosten moeten worden te rugverdiend en het is logisch dat bedrijven hun eigen ont dekking willen beschermen." Volgens Van Leijenhorst, me disch directeur van de farma ceutische producent MSD in Haarlem, moet er onderscheid worden gemaakt tussen de ge netische kaart van de mens en de ontwikkeling van nieuwe medicijnen. Kennis over het menselijk DNA is volgens MSD van publiek belang. Daarom publiceerde het Amerikaanse moederbedrijf MSD een paar jaar geleden alle resultaten van zijn eigen DNA-onderzoeken. „Die gegevens kun je ook voor je houden, maar daar dien je het belang van de gemeen schap niet mee." Niet veel later publiceerden ook andere far maceuten hun onderzoeksge gevens. Het zoeken naar nieuwe me dicijnen is volgens Van Leijen horst echter een ander verhaal. ,,Als je een bepaald stofje hebt gevonden tegen een ziekte, dan moet je daar natuurlijk meteen patent op aanvragen. Anders gaat een ander ermee aan de haal." Het zou kunnen zijn dat op de lange termijn uit voorzorg alle kinderen worden bekeken op mogelijke erfelijke aandoe ningen. Van Leijenhorst ver wacht echter niet dat het zo ver zal komen. „Als je mensen screent, dan moet je ze wel wat te bieden hebben. Als je op die manier een probleem ontdekt, moet je ook de oplossing we ten. Anders heeft het geen zin." Boek nu een 3-daagse Minicruise naar Newcastle met f 50,- korting! £S»^" lN JUNI van 179,- voor 129,- P.P. In JULI van f249,- voor 199,- P.P. TEL. 0800 - 022 78 80 OF |>FDS WWW.DFDSSEAWAYS.NL SEAWAYS mee mag doen. Het is tenslotte op het lichaam achtergelaten. Waarom zou je daar onterecht gebruik van maken? Daar kan ik met mijn pet echt niet bij." „Maar sommige juristen zijn gelijk bang dat je ook kan na trekken of de dader blauwe ogen heeft, of er een geheide criminele toekomst op de loer ligt of dat de verdachte een moeilijke jeugd heeft gehad. Schending van rechten van schuldige en onschuldige men sen, daar zijn ze bang voor. Maar in de huidige strand van de wetenschap moet je daar niet voor vrezen." Van Koppen beseft dat het onbekend is waar het met de DNA-kennis heengaat. „Dit soort dingen willen nog wel eens heel snel gaan. Stel dat je op een gegeven moment bij verdachten kan nagaan of ze makkelijk recidiveren. Dat zou een hele goede reden zijn om in de strafmaat mee te nemen. Of dat je op basis van het bloed kan achterhalen wat psychia ters of psychologen nu boven tafel moeten krijgen. Die maken er vaak een zootje van. Dan heb je misschien wel alle reden om het karakter van een verdachte via het DNA te onderzoeken. Maar je moet de discussie over DNA-technieken niet laten be heersen door wat er over twin tig jaar mogelijjc zou zijn. Maar voorlopig is slechts 'ge paste euforie' over de nieuwste DNA-technieken op zijn plaats. „Wat denk je nóu dat DNA zal bijdragen aan het oplossen van misdrijven? Er heerst nu op eens het idee dat honderd pro cent van alle misdrijven met DNA-sporen kunnen worden opgelost. Nee, dat is gewoon één van de bijdragen in het on derzoek. Bij elk onderdeel daar van is er een hele kleine kans dat de misdaad wordt opgelost. De meeste moorden en ver krachtingen worden gedaan door bekenden. Maar in heel weinig zaken moet een dader met DNA worden achterhaald." haarlem dimitri walbeek Een pietepeuterige afkorting lijkt in politiekringen een tover woord geworden: DNA Deoxy- riNucleic Acid). De ene moord of zedenzaak na de andere wordt heropend vanwege de nieuwste DNA-onderzoeks- technieken. Haarlemmer Peter van Koppen, rechtspsycholoog bij het Nederlands Studiecen trum Criminaliteit en Rechts handhaving in Leiden, zet vraagtekens bij de opwinding. De introductie van vingeraf drukken in het politieonder zoek verliep vorige eeuw bijna geruisloos, weet hij. En dat ter wijl naar het gebruik van vin gerkootjes op stempelkussens nog nooit fatsoenlijk weten schappelijk onderzoek is ge daan. Van Koppen: „Vingeraf drukken afnemen wordt voor gesteld als de absolute match. Maar de politie vindt meestal halve vingerafdrukken, of be wogen. Er zijn drie miljoen vin gerafdrukken geregistreerd. De DNA-databank telt nog maar enkele honderden." En toch ontstaat over het laatste enorme ophef. „Je hoeft over DNA niet hysterischer te doen dan over vingerafdrukken. Wat verandert is dat als je ma teriaal op een lichaam achter laat, je in ieder geval moet uit leggen hoe dat er komt. Vinger afdrukken zijn minder vluchtig dan haren. Óp de zitting is dat een goed verhaal voor de verde diging: haren kunnen op het li chaam zijn gewaaid, of door de dader meegenomen. Vingeraf drukken bewijzen dat je er bent geweest." Advocaten zien te veel beren op de weg als het over DNA van verdachten gaat, oordeelt Van Koppen. „De gemiddelde jurist weet niet wat DNA is. Die denkt dat het een menselijke code is. Bij DNA-profielen gebruikt de politie slechts een deel, waar niet eens een codering op zit. Dat is een soort vingerafdruk. Ik vind dat de politie daar alles

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5