De voorzitter voelt de vermoeidheid 'Door schade en schande wijzer geworden' Tour de France WOENSDAG 28 JUNI 2000 'Het is niet prettig om steeds over doping in de wielerwereld te moeten praten' De wereldwielerunie UCI bestaat dit jaar een eeuw. Mooi moment voor Hein Verbruggen, die bijna tien jaar voorzitter is, er mee te stoppen. Maar bij gebrek aan een opvolger heeft hij er nog een termijn aan vastgeknoopt. Veel langer moet het echter niet duren. „Ik voel de ver moeidheid", zegt Verbruggen (59) aan de vooravond van de Tour de France, die zaterdag in Futuroscope nabij Poitiers van start gaat. „Bovendien is het niet prettig steeds maar weer over doping te moeten praten. Daar voor doe ik dit werk niet." BRUSSEL FRED SEGAAR Hein Verbruggen doet deze na middag denken aan de touren- de popster, die eerst moet we ten welke dag het is voordat hij kan bepalen in welke stad hij zit. Woensdag? Dan moet deze stad Brussel zijn! Tijdens het gesprek zegt Ver bruggen meerdere keren 'hier in Parijs', terwijl we in een hotel in Brussel zitten. Bovendien haalt hij de bestemming van zijn vlucht de volgende dag meerdere keren door elkaar. Het ene moment is het Londen, dan weer Amerika. Verbruggen leeft in hotels, kent in de vertrek- en aankomsthal len van alle grote luchthavens de weg beter dan in zijn woon plaats Lausanne. En de mobiele telefoon blijft intussen maar piepen. - U bent voor iedereen zeer toe gankelijk. Zet u de mobiele tele foon wel eens uit? „Nee. Dat is verklaarbaar uit mijn achtergrond. Ik heb in de marketing gezeten en in de ver koop. Dan moet je altijd ter be schikking staan van je klanten. Dat is soms wel zwaar. Maar ik wil op mijn manier invulling geven aan deze functie. Ik sta open voor iedereen, bij mij vang je nooit bot. Ook de pers niet. Een pers die kritisch is en soms onredelijk kritisch. Vooral de Fransen en met name L'Équipe. Maar ook in de crisis tijden met die dopingperikelen blijf ik open. Onze sport is nu eenmaal zo. In de wielrennerij zijn de vedetten veel beter te benaderen dan in andere spor ten." In 63 jaar 143 Nederlandse etappezeges De Nederlandse renners boekten vorig jaar geen en kele ritzege in de Ronde van Frankrijk. Dat was sinds de Tour van 1993 niet meer voorgekomen. In 63 jaar Tour de France hebben 56 Nederlandse wielren ners in totaal 143 ritten ge wonnen. De meest succesvolle Ne derlandse etappewinnaars zijn: I. Gerrie Knetemann, Jan Raas, Joop Zoetemelk 10. 4. Jean-Paul van Poppel 9. 5. Jan Janssen 7. 6. Gerben Karstens, Jelle Nijdam 6. 8. Jeroen Blijlevens, Erik Breukink, Wout Wagtmans 4. II. Wim van Est, Hennie Kuiper, Henk Lubberding, Bert Oosterbosch, Jo de Roo, Johan van der Velde, Rini Wagtmans, Peter Win nen 3. LE TOUR De professionele wielrenners hebben allemaal het nummer van zijn mobiele telefoon. Als ze in een conflict verwikkeld zijn, vragen ze hem om raad. Soms krabt hij zich wel eens achter de oren. Zouden andere voorzitters dat óók doen? Hij geeft zelf het antwoord: „Waar schijnlijk niet, maar flc denk dat het goed is zo dicht bij de ren ners te staan. Ik ben betrokken. De afstand tussen bestuurders en sporters is denk ik in geen andere beroepsport zó klein." Het streelt hem bovendien - hij is eerlijk genoeg dat toe te ge ven - dat topcoureurs hem we ten te vinden. Laatst nog belde olympisch kampioen Pascal Ri chard hem over problemen met zijn contract bij zijn sponsor Mobilvetta. Hij heeft ook minder prettige ervaringen. Zoals met oud-we reldkampioen Luc Leblanc, die de president van de UCI om hulp vroeg in zijn conflict over de afwikkeling van zijn over eenkomst bij zijn Italiaanse werkgever Polti. „Ik heb gepro beerd daarin te bemiddelen. Heb meerdere keren met hem aan de lijn gehangen. Nu blijkt Leblanc die gesprekken te heb ben opgenomen op band. Hij verwijt mij nu opeens van alles en verwijst naar die telefoonge sprekken. Wat een praktijken! Als Polti hem te vyeinig geld biedt, moet hij mij dat niet aan rekenen!" IOC Behalve voor het wielrennen is hij vaak weg in naam van Juan Antonio Samaranch, de voorzit ter van het International Olym pisch Comité. De Spaanse mar kies heeft IOC-lid Verbruggen tal van functies gegeven. Een greep: vice-voorzitter van de General Assembley of Interna tional Sports Federations, lid van de coördinatiecommissie voor de Olympische Spelen van Athene, lid van de Marketing- commissie van diezelfde Spe len, voorzitter van de evaluatie commissie van de Spelen in 2008. „Verder spendeer ik veel tijd aan reizen, aan representatie. Je moet toch altijd weer even naar die grote Tour toe en we heb ben als UCI per jaar vijf ver schillende soorten wereldkam pioenschappen wielrennen." als in de voetballerij media magnaten als Murdoch en Bi lusconi er met het geld van doorgaan. „Er gaat in de wielrennerij te genwoordig via sponsoring p jaar 250 miljoen dollar om. dat bedrag zal de komende tl snel hoger worden. Dat trekt mensen aan die daar busine in zien. Ik ben benauwd voo die ontwikkeling. Mensen al Murdoch en Berlusconi gaai heus geen vrouwenkoersen i ganiseren. Die zeggen: ik pal het geld dat ik met de Tour k verdienen. Dat is een heel slechte zaak. Als het pure be roepsport wordt zoals bokse in VS, dan heb ik er geen zin meer in." Hij zegt twee antwoorden op deze dreiging te hebben. „W hebben het Conseil Professii nel in het leven geroepen. Daarin zitten renners, ploegi en wedstrijdorganisaties. Zij spreken deze ontwikkelingei met elkaar. In de tweede plai hebben we een stichting opa zet die los van de UCI, maarl door de UCI gecontroleerd, gaat participeren in de orgar] satie van wedstrijden. Om te voorkomen dat deze in verty de handen valt. We gaan bij voorbeeld nu al de Ronde Romandië overnemen. Er ren wat problemen met de ganisatie. Toen hebben wij gen die eigenaar gezegd: geel ons die Ronde maar." Hij noemt zichzelf idealist, li hebber. Daaruit verklaart hij zijn betrokkenheid, door an< ren nog wel eens uitgelegd al bemoeizucht. Neem nou het punt van de t ligheid. „Het wordt door de toenemende verkeersdrukte steeds moeilijker wedstrijd» organiseren. Dus moeten w gaan zorgen voor afgesloten^ circuits. Is ook leuker voor hp publiek. In Frankrijk zijn daar goed mee bezig. Ik hoo dat ook de KNWU (wielrenu red) daar ook het nodige aai gaat doen." Ook het baanwielrennen in derland moet worden ontwi keld, nóg zo'n hint aan de KNWU. „Er zijn op de Olym sche Spelen twaalf medaille verdelen op de piste. Je ziet precies de landen die de be schikking hebben over oven te banen, want dat zijn de la den die succes hebben: Spai Frankrijk, Duitsland, Austral En de landen die dat niet of nauwelijks hebben: Italië, gië en Nederland. In Nederl moeten we daarmee zo snel mogelijk mee aan de slag, ai ders is de achterstand straks niet meer goed te maken.' Tour met veertie Nederlanders Er gaan waarschijnlijk ve tien Nederlanders van st in de 87ste Tour de Fran Dat zijn: Maarten den B ker, Jan Boven, Michael B< gerd, Leon van Bon, E Dekker, Mare Lotz (Ral bank), Servais Knaven, J; Koerts, Koos Moerenhi (Fram Frites), Jeroen Bli vens, Bart Voskamp (poj Max van Heeswijk (Map en Tristan Hoffman (Men ry Card). In de laatste daj voor de Tourstart kan aantal nog wijzigen. Commercieel directeur Van der Vlies gaat met Farm Frites in de herkansing HILVERSUM EDWARD SWIER „We doen het goed of we doen het niet". Het zijn de woorden van Albert van der Vlies, commercieel directeur van Farm Frites. Uitgesproken zo halverwege februa ri, ter gelegenheid van de start van het nieuwe wielerseizoen. Het eerste jaar van Farm Frites als hoofdsponsor. Enkele maanden en een reeks affaires, schandaal tjes en ontslagen later, klinkt de uitspraak ridicuul. Al hoopt Van der Vlies de reste rende maanden, inclusief de aankomende Tour, een andere draai te kunnen geven na het vertrek van manager Cees Priem, pr- man Van Calster, renner Dave Bruylandts, assistent-ploegleider Egon van Kessel en ploegleider Teun van Vliet. Zit er nog meer aan te komen, of denkt u dat de rust nu wel is weergekeerd? Van der Vlies: „Wel degelijk. De resultaten van het voorjaar waren goed, onze teller staat op twaalf zeges. Heel wat meer dan die andere Nederlandse ploeg. Maar inder daad, er is het nodige gebeurd. Eén punt is de komende tijd heel belangrijk. Het ma nagement, al het personeel, iedereen moet meewerken. Zodat de renners optimaal kunnen presteren. Daar is een ieder van doordrongen". Alle ellende vindt zijn oorsprong in een te korte voorbereiding op het seizoen? Van der Vlies: „We hebben geleerd dat je bijna klaar zijn voor het nieuwe seizoen. Jacques Hanegraaf is (na het gedwongen vertrek van Priem, red.) op een rijdende trein gesprongen. Iedereen was constant op pad, er was zelden een kans om met z'n allen te vergaderen. We hadden veel meer tijd voor overleg moeten nemen, de boel beter moeten voorbereiden. Dat het met Van Vliet niet klikte, is ook op die korte voorbereiding terug te voeren. Renners en ploegleider hebben geen tijd gehad om aan elkaar te wennen". Was hij gewoon niet de juiste man? Te veel van het oude stempel in deze 'moderne' tijd? Van der Vlies: „Wat wilt u dat ik daar op zeg? Het heeft niet optimaal gewerkt". Zal de rol van de sponsor veranderen? Van der Vlies: „Het was de bedoeling dat we bovenal sponsor zouden zijn. Op af stand. Maar inmiddels is gebleken dat het als bedrijf verstandiger is nadrukkelijker verbonden te zijn met het ploegmanage- ment. Zelfs al was dat niet de bedoeling. Maar, als je het zo wilt stellen zijn we in derdaad door schade en schande wijzer geworden. Anderen spraken over 2000 als een overgangsjaar, zo wilden wij het niet zien. Als je terugkijkt, is het dat blijkbaar wel". Renner Servais Knaven zegt dat hij nauwe Albert van der Vlies: „We hadden veel meer tijd voor overleg moeten nemen, de boel beter moeten voorbereiden". foto united photos de boer cpd/geroen poortvliet lijks gehoor vond voor zijn klachten over Van Vliet. Is er niet te lang afgewacht, ge aarzeld? Van der Vlies: „Dat kan je je altijd achteraf afvragen. Een verhaal heeft twee kanten. Wanneer is het juiste moment om in te grijpen? Het was een weloverwogen beslis sing, we wilden niet al te impulsief reage- Hanegraaf is gespaard, Van Vliet geslacht offerd. Of heeft Hanegraaf het zoveel beter gedaan? Van der Vlies: „Hanegraaf weet nadrukke lijk wat hij moet doen om de sfeer te opti maliseren. Hij weet wat er de komende tijd van hem verwacht wordt, daar is uitge breid over gesproken. Hanegraaf heeft in de media ook openlijk het boetekleed aan getrokken. Hij neemt de verantwoordelijk heid. Van Vliet is overigens niet ontslagen, we gaan nog met hem praten om te kijken naar een functie in de toekomst. Wanneer? Daar nemen we alle tijd voor. Tot er geen emoties meer bij komen kijken". De Tourdirectie gaf TVM een jaartje 'straf na de EPO-affaire van 1998 en de manier waarop de ploeg daar in die Tour mee om ging. Farm Frites moest beloven dat er schoon schip werd gemaakt. Maar nu zit ten in de Tour toch weer Hendrik Redant en Johan Capiot achter het stuur van de ploeg leiderswagen. Twee betrokkenen uit de Tour van 98? Van der Vlies: „De Tourdirectie heeft vorig jaar al aangegeven dat onze afwezigheid eenmalig was. Men zal ook geen politiek standpunt willen innemen. Dat mag ook niet. Hanegraaf heeft het vertrouwen, Re dant idem dito. Redant is een echte West- Vlaming, een noeste werker, een zwoeger. Ik heb veel respect voor hem. Toen Priei in 1998 vastzat, stond hij er plots alleen voor. Dat was niet makkelijk. Nu hetzelfi verhaal. Maar, hij verrekt geen spier. Hij staat voor het werk". Waart Priems geest nog steeds rond? Van der Vlies: „Ach, iedereen heeft natui lijk telefoon. Men kent elkaar. Dus wat d je? Dan bel je elkaar. Dat is niet verbodei Maar ik vind wel, zoals Hanegraaf ook al gezegd heeft, dat Priem eens concreet moet worden". Knaven pleit voor de terugkeer van Van Kessel. Kan dat? Van der Vlies: „Moeilijk. Egon is via Ceei Priem bij de ploeg gekomen, heeft ook geen maldcelijke start gehad. Er is absolu geen discussie over de persoon Egon vai Kessel. Maar, zomaar terugkeren? We ga straks, na de Tour, rustig naar de toekon kijken. Wie weet wat er dan allemaal mo gelijk is". Wat zijn de verwachtingen voor de TourI Van der Vlies: „Ik ga zelf twee keer kijker ik ben zeer benieuwd. We hebben geen ploeg voor het klassement, we gaan voor de dagsuccessen. Als we één of misschie wel meerdere etappes winnen, zijn we h tevreden. Als we ons maar goed present! ren, daar gaat het mij in dit stadium voo les waarbij naar de hemato- crietwaarde (de verhouding witte/rode bloedcellen) wordt gekeken, gehandhaafd blijven. EPO 2 en 3 - Lon Schattenberg, hoofd van de medische commissie van de UCI, heeft gezegd dat dit slechts een klein stapje is. Na EPO is er EPO 2 en daarna EPO 3. „Dat is ook gewoon zo. Er is een nieuwe generatie produc ten in opkomst. Je hebt de genentheorie. Genetische ma nipulatie komt eraan. Men is in de medische wetenschap bezig met cel-implantaties. In de toe komst worden kunstmatig rode bloedlichaampjes in het been merg gespoten waardoor een constante aanvoer van rode bloedlichaampjes gewaarborgd is. EPO is dan overbodig." - De Tour wordt steeds belang rijker, veel andere koersen zijn nog slechts voorbereidingswed strijden. „Dat hebben we tien jaar gele den al onderkend. Daarom zijn de Ronde van Italië en de Ron de van Spanje verschoven op de kalender zodat ze elkaar niet meer hoeven te beconcurreren en zich verder kunnen ontwik kelen. Dat is een groot succes. De Vuelta wordt een soort re vanchewedstrijd voor de Tour. En dan is er ook nog de wereld beker voor eendaagse renners. Meer kun je als UCI niet doen. Ik vind het niet zo erg. Vergelijk het met tennis. Daar zijn het toch ook alleen de Grand Slam- toernooien waar de belangstel ling van het grote publiek naar uitgaat." - Het is zo jammer dat de grote namen als Pantani, Ullrich, Armstrong elkaar zo zelden ont moeten in wedstrijden. Ze rijden heel weinig koersen. „De tijd van Merckx en Hinault komt niet meer terug. Daar moeten we ons bij neerleggen. Je ziet in de hele maatschappij dat beroepen in vakjes worden onderverdeeld en de Tour is nu eenmaal dé wedstrijd. Daar wil iedereen zijn." Ontwikkelingswerk Verbruggen prijst de Société du Tour de France voor zijn ont wikkelingswerk. Geld dat ver diend wordt met de Tour, wordt deels geïnvesteerd in de organisatie van kleinere wed strijden. De Ronde van Italië doet nu hetzelfde. Het sponsort onder meer een vrouwenwed strijd. Verbruggen stipt aan dat dit soort idealisme in het voetbal ver te zoeken is. Hij wil voorkomen dat net Toppers Marco Pantani en Jan Ullrich op weg naar de finish van de Tour in 1998. een renner wint twee wedstrij den achter elkaar, zullen de an deren zeggen: hij zal wel een ander middel hebben. Dat zit ingebakken in de sport. Maar, het is in elk geval een stap. De Tour kwam te snel voor deze methode." Verbruggen verwacht dat over uiterlijk twee maanden de me thode van het Franse labora torium Chatenay-Malabry volledig zal worden gevali deerd. Daarom is besloten in de Tour wel urinemon sters van de renners af te nemen en die in de diep vries te bewaren. Overi gens is EPO via de nieuwe methode slechts tot drie dagen daarvoor terug te vinden. Daarom zullen de bestaande bloedcon- tro- UCI-voorzitter Hein Ver bruggen: „Er is zóveel wantrouwen tussen Verbruggen probeert te ont spannen door te lezen. Voor de vliegreis naar Amerika heeft hij een reisboek gekocht. Verder loopt hij hard ('vanmorgen nog tien kilometer met mijn brder') en fietst hij ('In m'n eentje, want ik ga zo zacht dat nie mand bij me wil blijven'). Met lezen en sporten kan hij niet voorkomen dat dit leven hem wel eens tegen staat. In 1997 al heeft hij aangegeven in 2001 te willen stoppen. Maar er heeft zich geen opvolger aange diend als voorzitter van de UCI. „Volgend jaar word ik 60. Als je diep in mijn hart kijkt, zou ik het niet erg vinden er dan mee op te houden, want eerlijk ge zegd voel ik de vermoeidheid. Maar er is geen opvolger. Die is moeilijk te vinden. Het is een klus hoor, want de UCI is een grote bond geworden. Toen ik er kwam zaten er drie en een halve vaste kracht. Nu 25. Er wordt veel gesproken over het dopingprobleem dat wij heb ben. Helaas plaatst dat de ont wikkeling van de sport in de schaduw. Er zit een enorme groei in, met name in het mountainbiken, de baan en het cyclotoerisme." Symbool van die ontwikkeling is een hypermoderne wielerpis- te, het World Cycling Center in Aigle (Zwitserland). Volgend jaar is het klaar. Het perso neelsbestand van de UCI zal dan verdubbelen. „Het zal daardoor nóg drukker worden. Dit werk eist dat je je als voor zitter voor de volle honderd procent inzet. En dat moet je dus allemaal voor niks doen. Het is een nogal vreemde zaak. De sport wordt snel geprofes sionaliseerd maar het bestuurs- werk is liefdewerk oud papier. We hebben overigens wel plan nen bestuurders iets te gaan foto united photos de boer ep a betalen." Het werk zou zo veel aangena mer zijn en zo gemakkelijker vol te houden als hij het niet steeds over doping hoefde te hebben. „Negen van de tien ge sprekken gaan over dat ellendi ge dopingprobleem. Het is moeilijk dan steeds maar weer de motivatie te vinden. Ik doe dit werk niet om steeds maar weer over doping te moeten praten." - Nu u het er toch over heeft. Het was een belangrijke stap ge weest als de methode om EPO- gebruik te ontdekken in de aan staande Tour al had kunnen worden gebruikt. „Zéér belangrijk. Weet je waar om vooral? Om het wantrou wen tussen de renners weg te nemen. Er is zóveel wantrou wen tussen coureurs onderling. Vooral de Fransen vertrouwen het niet als zinderen goed rijden. Vroeger hiel den ze hun beschul digingen binnens kamers. Nu gooi en ze het in de pers. Dat heeft vorig jaar een stuk van de Tour verpest. We hebben die Bas (Chris- Bassons, die andere renners be schuldigde van dopinggebruik, red). Heel vervelend, want dat soort renners kan niks bewij zen. Het zou veel oplossen als we EPO kunnen opsporen. Aan de andere kant, als EPO te detecte-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 24