Leidsch Dagblad Tweede Kamer stemt voor vrijgeven wietteelt omer #3? .*aivsr°7 n "j: Van den Muijsenberg (53) burgemeester Wassenaar Toernooi voor Numan en Makaay afgelopen Personeel KNVB verdacht van fraude met kaarten Olympische vlam brandt onder water Aids roeit helft tieners uit in Afrikaanse landen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Droogbloemen uit de mode SDAG 28 JUNI 2000 >f en Samenleving rek van de Dag itura ngen OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42347 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 15 In Onderzoek: Leidse biologen trappen evolutie op de staart 20 Kunstenaar Mare Quinn verbeeldt strijd tegen de drank lirookfonds ft weinig uit ruim 41 miljoen gul kan Europese subsidies ntmoediging van het ro- jwordt slechts ongeveer liljoen gebruikt. Waar st van het geld blijft, is Jdelijk. Dat antwoordt de "jese Commissie op vra- de Europarlementari- iten (WD). jdachte brand lders gepakt jstralische politie heeft [7-jarige man aangehou- |ie ervan wordt verdacht week brand te hebben it in het hotel voor rug- leristen in Childers. De kostte vijftien mensen, wie twee Nederlanders, bven. De 37-jarige man tie met de leiding van ptel, omdat hij een huur- rstand had. Volgens oog- ten heeft hij gedreigd en in het hotel te ver en of te doden. jA-onderzoek [int nu pas schappers hebben de schijf van de menselij- iputer, het DNA, nage- [volledig ontrafeld. Daar- ebben ze de sleutel in ;n voor de bestrijding igeboren ziekten. Maar et nog heel veel gebeu- jordat allerlei praktische men kunnen worden ost. Het DNA-onderzoek t nu pas goed. 15 ltuuromslag lig op BZ' loet een cultuuromslag n in de top van het mi- ie van buitenlandse za- en ontwikkelingssamen- ng. „De organisatie be- zich in gevaarlijk water", :hrijft de vertrekkende ïbtenaar K. Richelle aan tpvolger. Het 'ambtelijk nent' van Richelle is als om ingeslagen op het mi- ie. a 3 ïzineprijs naar iw record enzineprijs gaat morgen de verhoging van twee )er liter naar een nieuw 1. Euroloodvrij kost dan gilden, nadat de prijs af- en zaterdag en maandag 1 met twee cent werd ver- L De olieprijs blijft on- derd hoog ondanks de condigde productiever- g door de OPEC-landen. a 9 NDAAG 26 PAGINA'S ïnland nland lur en Kunst )mie lende fractievoorzitters ge roemd. „Wij zullen hem met open armen ontvangen", aldus een opgetogen WD-fractie- voorzitter J.P. Becker. „Het is iemand die helemaal past bij Wassenaar en wij zullen ervoor zorgen dat Wassenaar ook bij hem past." De diverse Rotterdamse ge meenteraadsfracties zijn opval lend zuinigjes over de kwalitei ten van de WD-bestuurder, die binnenkort naar een Wasse- naarse ambtswoning verhuist. Ze typeren hem als een 'rustige, aimabele man', die goed past in een 'statige gemeente' als Was senaar. Van den Muijsenberg zou volgens sommigen ook wel eens 'te langzaam' zijn en zich daardoor 'de kaas van het brood laten eten'. Pagina 17: Politiek roemt be stuurlijke ervaring nieuwe burgemeester wassenaar erna straatsma Herman van den Muijsenberg (53) is de nieuwe burgemeester van Wassenaar. Hij is lid van de WD, sinds 1992 wethouder in Rotterdam en ziet zijn benoe ming per 1 september als het uitkomen van een 'jongens droom'. Sinds acht jaar is Van den Muijsenberg wethouder in Rot terdam. Hij heeft onder meer personeel, sport, verkeer en vervoer in zijn portefeuille. Voordat hij wethouder werd was hij acht jaar actief als ge meenteraadslid. Van den Muijsenberg volgt Piet-Heijn Schoute op, die half januari uit Wassenaar vertrok. De Wassenaarse politieke partijen zijn blij met de benoe ming van Van den Muijsenberg. Vooral zijn ruime bestuurlijke ervaring wordt door verschil- Roy Makaay (25) komt bij Euro 2000 niet meer in ac tie. De spits is vannacht in het Amsterdams AMC-zie- kenhuis geopereerd aan een gescheurde (enkel)band tussen scheen- en kuitbeen. De aanvaller van Depor- tivo la Coruha liep de blessure op bij de avondtrai ning. Makaay kan zeker twee maanden niet spelen. Arthur Numan is de tweede Oranjespeler die het toernooi vaarwel moet zeggen. Uit een MRi-scan in het AMC in Amsterdam bleek dat hij een scheur in de spierpeesplaat onder zijn rechtervoet heeft. Het is de tweede keer dat de Heemskerker een groot toernooi voortijdig moet afbreken. Bij het WK in 1998 miste de oud-voetballer van Haarlem door een rode kaart te- Frank de Boer informeert bij Roy Makaay. foto wfa leo vogelzang gen Argentinië de halve finale tegen Brazilië. De politie in Utrecht is een onderzoek begonnen naar mogelijke fraude met toegangskaarten voor Euro 2000 bij de KNVB. Personeel van de bond zou kaarten van het Nederlands elftal tij dens het Europees kampioenschap hebben doorverkocht. Een politiewoordvoerder zei gisteren dat de KNVB vorige week donderdag zelf aangifte heeft gedaan. Over het aantal kaarten wilde hij niets zeggen. Wel bevestigde hij dat bondsperso- neel onderwerp is van onderzoek. Eigenaar C. van den Berg van ticket bureau Cupido beschuldigde onlangs de KNVB van zwarthandel in Euro 2000-kaarten. Een collega-handelaar zou een bedrag van 16.500 gulden en 10.000 gulden smeergeld hebben be taald voor 104 kaarten voor Neder- land-Tsjechië en Nederland-Dene- m arken. Van den Berg kwam met die beschul diging nadat hij een kort geding had verloren dat tegen hem was aange spannen door de organisatie van Euro 2000. Cupido moest alle kaarten voor Euro 2000 teruggeven en de kaartver koop staken. Naar aanleiding van die beschuldi ging zei een woordvoerder van Euro 2000 dat de KNVB een intern onder zoek had ingesteld. Volgens de bond zijn de kaartjes voor de gewone prijs overgedaan aan een jarenlange rela tie. KNVB-directeur A. van Eijden geeft toe dat er intern onderzoek plaats heeft gehad. Maar de bond heeft geen fraude kunnen constateren. „Wij wil len in het belang van de medewerkers de waarheid boven water krijgen. Ik ga er vooralsnog van uit dat er geen frauduleuze handelingen van de kant van medewerkers van de KNVB zijn geweest. Maar wellicht heeft iemand incidenteel iets gedaan dat het dag licht niet kan verdragen zei hij van ochtend voor het Radio 1 Journaal. „Omdat de geruchtvorming aan houdt. en met name gevoed wordt vanuit het zwarte circuit, zei de politie dat het wellicht verstandig zou zijn om hen in te schakelen om de waar heid boven water te krijgen. Dat is ook een goede zaak in het belang van de voetbalsupporters", aldus Van Eijden. Kaasboerderij Castelijn JONGE BOERENGRASKAAS NU 10,- PER KILO HET WOORD IS AAN Arabisch spreekwoord Uw tong is als een paard: houd haar in toom, dan dient zij u. '723° 14724° 30% 40% 40% 50% 40% 8*/20° nrrrJjg 20% 13,15,17,18,19 21 t/m 24 great barrier reef Honderd dagen voor de Olympische Spelen is de olympische vlam aangekomen in Australië. Bij het Great Barrier Reef, de koraalkust in het noord-oosten die jaarlijks miljoenen toeristen trekt, verdween de fakkel voor één van de vele etappes onder water. Enkele minuten later kwam duik ster Wendy Duncan weer aan de oppervlakte. De vlam is met een speciale techniek ontwikkeld door een bedrijf uit Melbourne. Het vuur heeft een hitte van 2000 graden, waardoor de fakkel zelfs onder water niet dooft. foto reuters steve nutt Minister en kabinet voelen niets voor soepeler aanpak De Tweede Kamer was gisteren met 73 tegen 72 stemmen vóór, maar minister Kort hals van justitie is niet zonder meer van plan om de wietteelt te legaliseren. PvdA, D66, GroenLinks en SP stemden gisteren voor een motie van PvdA'er Apostolou om een einde maken aan de situatie dat koffieshops wel hasj mogen verkopen, maar dat de teelt en levering verboden zijn. den haag anp-gpd geneve bob kroon ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen, meubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang. want op op! LEIDERDORP MEUBELPLEIN 7 DIEMEN OP DE SNIEP II INFO-TELEFOON 071-402 81 SI pagnes. Volgens Piot is jaar lijks zeker vier miljard dollar nodig is om het tij te keren. „Dat is niet meer dan in twee dagen wereldwijd aan bewa pening wordt gespendeerd." Door aids vielen tot dusver negentien miljoen doden. De wereld telt op het ogenblik 34 miljoen seropositieven. Meer dan dertien miljoen kinderen zijn door aids wees geworden. Midden- en zuidelijk Afrika zijn er het ergst aan toe. In landen als Zuid-Afrika en Zim babwe is een vijfde van de be volking seropositief. In Bots wana is zelfs één op de drie volwassenen geïnfecteerd. „We krijgen daar straks een sa menleving met meer zestig plussers dan dertigers of veer tigers en dat zijn juist de kost winners." correspondent In Afrikaanse landen als Bots wana dreigt aids de helft van de tiener-generatie uit te roeien. De immuunziekte bedreigt het continent met een sociale en economische ontwrichting, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien. Dat was gisteren de zoveelste jobstijding op de conferentie die de Verenigde Naties in Ge- nève houden over armoedebe strijding. Het rapport over aids werd gepresenteerd door de Belgische medicus Peter Piot, die het VN-programma tegen de immuunziekte leidt. Omdat aids niet te genezen is maar wel te voorkomen, moet alles op alles worden gezet voor preventie en voorlichtingscam- In de richtlijnen van het open baar ministerie moet wat hen betreft komen te staan onder welke voorwaarden bonafide producenten nederwiet mogen telen en doorverkopen. Minister Korthals en het kabi net voelen helemaal niets voor legalisering, omdat Nederland daarmee te ver uit de pas zou lopen met de rest van Europ^. Korthals erkende gisteren dat het beleid niet logisch lijkt ('er zit een zekere spanning in'), maar wees erop dat Nederland zich internationaal niet kan iso leren. De regels zijn al sinds Nieuw bewijs blijft uit in zaak-babymoord leeuwarden gpd In de rechtszaak tegen de 30-ja- rige vrouw uit het Friese Was- kemeer, die wordt verdacht van het doden van baby Risanne Tingen uit Appelscha, is geen nieuw bewijsmateriaal gevon den. Hoewel politie en justitie er alles aan hebben gedaan om de zaak 'hard' te maken, ging de zitting vanmorgen van start zonder verrassingen of nieuwe onthullingen. De één jaar oude Risanne werd op 20 september vorig jaar uit haar ouderlijk huis ont voerd en later in een slootje ge vonden. De geruchtmakende zaak bracht tientallen journalisten, fotografen en cameramensen op de been. Het proces, dat twee dagen duurt, mag vrijwel zonder beperkingen worden gefilmd. Zowel de rechtbank als de verdachte heeft daar toe stemming voor gegeven. Beide partijen spelen sterk op de pu blieke opinie. De vrouw zat bijna een half jaar in hechtenis. Ze beviel in gevangenschap van een doch tertje. Eind maart werd zij op vrije voeten gesteld. Tot de zit ting mocht ze gewoon thuis zijn. Ze kwam vanmorgen met haar baby op de arm de recht bank binnen en maakte een op gewekte indruk, Justitie houdt vast aan de le zing dat de verdachte geestes ziek is. Zij was een huisvriendin van de ouders van de omge brachte baby. Ze zou de kinder moord uit jaloezie hebben ge pleegd nadat haar eigen zoontje begin vorig jaar was overleden. De verdediging, advocaat houdt vast aan de onschuld van de vrouw en zet in op vrijspraak. 1976 zo, voerde hij aan. In het kabinet zal zeker meespelen dat als alle Kamerleden er geweest waren, de stemmen hadden ge staakt. Nu zorgden de afwezig heid van twee WD'ers en één CDA'er ervoor dat de motie het haalde. De Tilburgse PvdA-burge meester Stekelenburg, die vorig jaar de discussie over legale productie en levering van hen nepkwekers aan koffieshops aanzwengelde, noemt de Ka meruitspraak „een plezierige uitslag. Op lokaal niveau is al langer duidelijk dat het zo niet langer kan. Met de motie is de noodzaak van heldere ving aangetoond. Het woord is nu aan het kabinet". Volgens Stekelenburg zal drugscriminaliteit flink vermin deren bij legalisering van de teelt. „Op die manier haal je de teelt van softdrugs uit de crimi naliteit. Die is vaak nog in han-* den van grote misdaadorgani saties." De illegale wietteelt zorgt voor veel overlast. „We moeten bijna wekelijks politie mensen inzetten om illegale wietplantages te ruimen", zegt de burgemeester, „dat kost veel geld." Stekelenburg meent dat Kort hals niet om de Kameruitspraak heen kan, ook al zou dat strikt Nog t/m 15 juli ZomerSALE Informatielijn 0900 - 235 45 32 (22cl/min.) maak je eigen wereld formeel mogen. „Hij zal er al tijd iets mee moeten doen. Na tuurlijk ligt er een internatio naal verdrag over softdrugsbe leid in Europa, maar daar is met wat handigheid best een oplossing voor te vinden." „Het staat Nederland in Eu ropees verband vrij om soft drugs te legaliseren", zegt de Haarlemse advocaat Dufour, voorzitter van de belangrijke Nederlandse lobbygroep stich ting Drugsbeleid. „Dat wil zeg gen: zolang we met ons beleid andere landen niet in de wielen rijden. Als we de toelevering van soft drugs hier gaan regelen in een gesloten systeem, kun nen we vervolgens alle illegale teelt van nederwiet oprollen en zorgen dat de export zeer sterk wordt teruggebracht." Pagina 3: 'Kabinet moet stap zetten naar legaliseren soft drugs' Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. runsburg anp 150 telers in 1990, zijn er nog twee over. Ook groothandels haken af. „We zijn hard op zoek naar vervangende artikelen", zegt directeur R. Verëll van groothandel Star Dried Flowers and Decorations in Rijnsburg. „Rozen van papier, exotische artikelen uit Afrika. Het is een duwmarkt geworden en dan moet je marge naar beneden. Het was ooit een leuke markt, maar Nederlanders willen kant en klaar. We hebben geen tijd meer om die bosjes in de wc op te hangen en af te stoffen. De maiskolven in het trapgat? Het is allemaal passé." Pagina 9: De droogbloem is uitgebloeid In een jaar tijd is de afzet van droogbloemen met 50 tot 75 procent gekelderd. Veel telers sluiten hun bedrijf. De malaise wordt veroorzaakt door het veranderende mode beeld. Droogbloemen passen volgens de consument niet meer in het moderne interieur. Ook vindt de Nederlander droogbloemen te bewerkelijk, zo zeggen groothandelaren. Inmiddels is in de bedrijfstak een omvangrijke koude sane ring aan de gang. Met name op het Drentse platteland, waar het gros van de droogbloemen- telers is gevestigd, sluit het ene bedrijf na het andere. Van de Naam: I Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i v.m. controle bezorging) I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: t J Per maand automatisch (ƒ34,80) [J Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) U Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) BER0EPSKLEDI N G VRIJETIJDSKLEDING Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Tel /Fax 5121072 Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN Stuur deze bon In een envelop, I Stuur deze bon In een zonder postzegel, naar. Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 8 712141"400114» maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1