10 M HOOG TRACE HOOGMADE ZEGT:NEE Jacobswoude bundelt verzet oeverloos Zorgcentra onderzoeken huisvesting van ouderen Rijn Veenstreek iet Koren, Lauraman eerste uur, overleden u< Verdachten lawinepijl in flatwoning gepakt Bodybuilder gestraft voor overval in Alphense woning 0 01 Grootte buit bankoverval Hoogmade nog onbekend RINCK OENSDAG 28 JUNI 2000 ID .PHENAAN DEN RUN» 1SKIA BUITELAAR xok efinie >preler rij iet Koren, ruim veertig jaar ig de drijvende kracht ach- :r de Laura-fietstochten, is irige week Overleden. Vanaf jaar na de oprichting in 1948 it ver in de jaren '90 was Ko- n actief in het bestuur van Laura. Hij kreeg verschil de eervolle onderscheidin- ;n, vertelt zijn schoonzoon Dirkzwager, die als voorzit- jarenlang met hem be- uurswerk deed. Het meest effende opschrift was dat op ;n plaquette die Koren als :eburger van de gemeente irjlphen ontving. „'Een leven g samen als erelid de vergaderingen bezoeken. En tot 1997 kwam hij tijdens de Lauraritten gere geld even kijken. „Daarna ging het niet meer, vanwege de ziekte van Alzheimer. Het was verschikkelijk om zo'n briljan te man te zien aftakelen", zegt Dirkzwager. „De laatste jaren zat hij in een verpleeghuis. Zijn vrouw is 85, maar fietste elke dag door weer en wind naar hem toe." Koren deed méér dan de Laura. Zo richtte hij de Al phense Brigdge Club op en was hij actief in personeels verenigingen. Bij de Neder landse Rij en Toer Unie was hij jarenlang voorzitter. En van jongs a:hoon- „loeder ook andenvol' j erk aan, Ófant ieder- kwam j /er de vloer en bleef gezellig 3 akken. En als mijn schoon- oeder weg moest, sprong vrouw bij. Ik durf het bij- i niet te zeggen, maar zon ar de familie Koren was er ank ik geen Laura geweest." Zelf ging Koren op de peda- v n. „Hij was de man die de etsroutes uitzocht en uitzet- Hij had de hele landkaart zijn hoofd. Als we in de au- i de route bespraken wist hij gevaarlijke kruispunten al noemen. Hij had daar ont- ïttend goed zicht op." Halverweg de jaren '90 leg- Koren het bestuurswerk last zich neer. Wel bleef hij punt. Daarom moest al les voor de Laura- fietsers tot in de puntjes verzorgd worden. Hij deed alles om mensen bij elkaar te bren gen." Speciaal voor de oud-deelnemers aan de Laura was er gisteren een condoleance-dienst in ge bouw Nabij op het Lauraplein. Dat was jarenlang het start- en finishpunt en de uitvalsbasis voor de organisatie. Voor Dirkzwager en de familie Ko ren was het hartverwarmend dat sommige deelnemers met oude foto's op de proppen kwamen van de jaren dat zij met Piet Koren optrokken. Hij hoopt dat er tijdens de komende Laura-dagen, van 4 tot 7 juli, een moment aan dacht is voor zijn schoonva der.. „Dat heeft hij zeker ver diend." ALPHEN AAN DEN RUN» De politie heeft gisteren twee Alphenaren opgepakt die er van worden verdacht dat zij op 12 juni een lawinepijl af staken die in een flatwoning verdween. De mannen, 25 en 27 jaar oud, staken het vuur werk af rond 1 uur 's nachts na afloop van de EK-rellen op de President Kennedylaan. Het explosief kwam terecht in de studeerkamer van een flat aan de Lupinesingel. Daar ontstond voor 12.500 gulden materiële schade. Het projec tiel verwoestte de hele kamer en elders in de woning spron gen de ruiten. De bewoner, die een verdieping hoger lag te slapen, bleef ongedeerd. DEN HAAC/ALPHEN k £i']K V t -VW.- V* - '.fs& De bezorgde Hoogmadenaren Van der Ploeg (links), boer Van Schie, Beuving en Jesse (rechts) maken hun mening over de pergola ondubbelzin nig kenbaar. foto mark lamers Misschien zijn de acties tegen Netelenbos mosterd na de maaltijd Jacobswoude volgt een negen-sporenbeleid om minister Netelenbos de pergola bij Hoogmade alsnog uit het hoofd te praten. Burgemeester Van Beek leidt een dele gatie die de vaste Kamercommissie morgenmiddag een petitie aanbiedt. Vrijdag verrijst aan de boorden van rijksweg A4 een billboard met de afbeelding van een flitstrein op palen. Daarnaast bundelt de gemeente de krachten van plaatselijke belangen- en actiegroepen, ba sisschool Ter Does en de buurgemeenten Alkemade en Leiderdorp. bord van tien bij drie meter in het weiland van boer Van Schie aan de Van Klaverweijdeweg. „Dat is een derde van de ware grootte", zegt wethouder Haas broek ter verduidelijking. Burgemeester en wethouders denken niet dat hun achterhoe degevecht na het besluit van de minister kansloos is. Burge meester Van Beek baseert zijn optimisme op diverse sympa thiebetuigingen. De steun van de stichting Hogesnelheidslogi- ca Hoogmade en de klankbord groep Leefbaar Hoogmade had hij ingecalculeerd. Daarnaast zijn de hulp van de buurge meenten Alkemade en Leider dorp welkom. Ook de activitei- Kosten noch moeite spaart het gemeentebestuur om de krui sing van de rijksweg 4 en de ho gesnelheidslijn HSL alsnog on dergronds te krijgen. Ambte naar Hockxs is speciaal aange steld als projectleider. Volgens wethouder Haasbroek kosten de actieplannen al gauw 50.000 gulden. Bovendien is zo vlak voor de zomervakantie haast geboden. Door tijdgebrek slaagde de gemeente er niet in haar wildste idee, een heus treinstel op een metershoge stalen constructie langs de A4, uit te voeren. In plaats daarvan van plaatst de gemeente een ten van de 190 leerlingen van basisschool Ter Does in Hoog made passen naadloos in de campgane van de gemeente. Deze week staat vooral in het teken van de plaatsing van bor den. Gisteren plaatsten leden van de Leefbaar Hoogmade een bord met het opschrift '10 me ter hoog HSL-tracé, Hoogmade zegt nee' in de wei van boer Van Schie. Iedereen die op de A4 ter hoogte van Hoogmade rijdt, kan het lezen. „Misschien is het mosterd na de maaltijd, maar we willen er van alles aan doen om de minister te bewer ken", licht klankbordvoorzitter Beuving toe. Elders in het weiland komt vrijdag de flitstrein van de ge meente, waarop eveneens een slogan prijkt. Tussendoor gaat burgemeester Van Beek don derdagmiddag zijn petitie aan bieden aan de vaste Kamer commissie van verkeer en wa terstaat. „Ik had gehoopt er te mogen spreken, maar dat schij nen de reglementen niet toe te staan", aldus Van Beek, die ook nog een persoonlijk getinte cri de coeur (hartekreet) aan de commissieleden stuurt. Daarin toont hij zich vooral teleurge steld over het feit dat minister Netelenbos gewekte verwach tingen en gedane toezeggingen niet nakomt. Volgens actievoerder Coby Wolvers van de Hogesnelheids- logica Hoogmade ontbreekt bij Netelensbos de wil om Hoog made een mooiere kruising te gunnen dan de verfoeide per gola van 7,5 of zelfs 10 meter hoog. „Geld hoeft het probleem niet te zijn", zegt zij. De 46 mil joen gulden die een verdiepte ligging extra kost, valt volgens Wolvers in het niet bij het aan bestedingsvoordeel van de tun nel onder het Groene Hart. Hoewel haar 'lobbygroep' zich in het verleden wel eens erger de aan de opstelling van de ge meente Jacobswoude, heeft Wolvers wel begrip voor de strategie van de gemeente. „Door zich coöperatief op te stellen heeft de gemeente ja renlang de touwtjes in handen gehad. Het overleg met de HSL- werkgroep stemde tot hoop. Helaas blijkt door het besluit van miqister Netelensbos dat de gemeente waardeloze touw tjes in handen heeft gehad." PERSBUREAU CERBERUS Een bodybuilder uit Lelystad krijgt een werkstraf voor zijn aandeel in een afpersingszaak in een Alphense woning. Giste ren veroordeelde de Haagse rechtbank hem tot 240 uur dienstverlening en zes maan den voorwaardelijke celstraf. De officier van justitie had zes maanden onvoorwaardelijk cel geëist. Een eigenaar van een glas- en gevelreinigingsbedrijf in Lely stad had de bodybuilder inge huurd om een ex-werknemer uit Alphen te bedreigen. De werkgever had die Alphenaar, na een arbeidsgeschil dat voor de kantonrechter was uitge vochten, 30.000 gulden moeten betalen maar deed dat slechts gedeeltelijk (11.000 gulden). Op 29 maart vorig jaar toog de werkgever met de twee bo dybuilders naar de woning aan de Wederikstraat in Alphen aan den Rijn. Eenmaal binnen duw den zij de bewoner en diens doodsbange vriendin de slaap kamer in. De man kreeg klap pen van één van de bodybuil ders. De werkgever trok een pistool en dreigde het slachtof fer daarmee door de knieën te schieten als hij niet een papier zou ondertekenen. Het slachtoffer tekende bib berend dat hij afstand deed van de rest van het geld. Eerst durf de het slachtoffer geen aangifte te doen bij de politie, maar toen hij dat toch deed, ging net zijn mobieltje af. Zijn oud-werkge ver bedreigde hem opnieuw terwijl de rechercheurs mee luisterden. De verdachte verscheen niet tijdens de behandeling van de zitting twee weken geleden. Zijn zaak was vorig jaar niet af gedaan omdat hij toen was op genomen in een afkickkliniek. Volgens zijn raadsvrouw is hij afgekickt en een eigen bedrijf begonnen. Van de oplegde 240 uur werkstraf hoeft de veroor deelde er nog maar 94 uur uit te voeren omdat hij enige maan den in voorarrest zat. ne Fiat Uno en geen Punto zo als aanvankelijk werd gedacht, blijkt een dag eerder te zijn ge stolen in Amsterdam. Het rechercheteam is afgelo pen dagen druk bezig geweest met buurtonderzoek in en rond de Pannenkoekenboerderij. Volgens de politiewoordvoerder zijn er aanknopingspunten waarmee zij aan de slag kan. De bank is deze week alle och tenden gesloten. De directie heeft dit besluit genomen om het personeel even wat rust te gunnen en gezamenlijk de gele genheid te geven het voorval te verwerken. HOOGMADE/LEIDERDORP Bij de bankoverval in Hoogma de hebben de twee overvallers geld meegenomen. Hoeveel de buit bedraagt en op wat voor manier het geld is verkregen is onbekend. De politie wil daar over in elk geval nog geen me dedelingen doen. Wel is gebleken dat de over vallers gebruik hebben gemaakt van een pruik en handschoe nen, die zij hebben achtergela ten op de parkeerplaats van de Pannenkoekenboerderij aan de Persant Snoepweg in Leider dorp. De vluchtauto, een groe- IT et wordt in de Zwan- jl burgerpolder een ukte van jewelste bij de delgende Vanade-dag. Op eet gemeentehuis in Ter T is rekenen tot kunst v|j verheven. Nat (natuurliefhebbers van 3 hebben op het keerde paard gewed. Roos Schie en haar Istverwanten gokten er [elopen zaterdag op dat zij II waterbestendige klanten r de mooiste plekjes rond de jerplassen zouden lokken, r kwamen bedrogen uit. 'fchts een enkeling trok de llaarzen aan en liet zich door pvanburgerpolder gidsen, ft extra pont bij camping jkerboor bij Oud Ade voer af 'ttan niet een gast of drie. Jir voor de ijverige lanisa toren van de Vanade- L die zich hadden verheugd "Brommen stadsmensen. Die. %ien zij dan eens haarfijn jben uitgelegd wat agrarisch liurbeheer is. Zodat zij rtaan het verschil tussen J druppel en een plas water -flnen onderscheiden. r het regende zaterdag, dus Ven de stadsmensen - pont (een pont - knus op zeven g bij de centrale Ivarm ing koffie en gevulde (ken nuttigen. Een gemiste s voor de Kaagse juurlobby, die zich het hoofd piekert hoe zij het volgend j beter kan aanpakken, jgouden tip komt, hoe kan s|ook anders, uit het Groene lodegraven gaat ons tierlandse Groene-Hartteam i vergelijkbare eenheden uit (eland en Duitsland breken hoe zij een heinse fietsroute kunnen fet.ten door West-Europa, neinse mijlpalen markeren ll.es het hele stuk van Duitsland tot en met Engeland. Het moet een koud kunstje zijn om ook de Zwanburgerpolder in de route op te nemen. Themapark Archeon is vast wel bereid om op de volgende Vanade-dag wat gelegenheids- Romeinen af te staan. Wellicht wil er één als veerman dienen en kan Roos van Schie een stukje van de Kagerplassen omdopen in de Styx. Succes verzekerd. Want voor een attractie met een hoog Asterix en Obelix-gehalte krijg je Merenwijkers, Stevenshoffers en Riddervelders hun goed geïsoleerde huizen nog wel uit. Om helemaal zeker van zijn zaak te zijn, zou Vanade het op een akkoordje moeten gooien met de weergoden. Want ook Romeinen komen beter tot hun recht als de zon schijnt dan bij regen. Maar beste Roos, hoeveel goden je volgend jaar Telraam Tellen kunnen ze in Ter Aar als geen ander. Het begon destijds met 1 waarnemend- burgemeester, die 1 gemeentesecretaris verving door 1 andere en nog lang niet uitgeteld was. Dus bedacht hij 3 vacatures, die hij opvulde met 3 'chefs met lef. Die 3 chefs blijken uit het juiste hout te zijn gesneden. Want zij hebben het lef om te stellen dat hun taken zo omvangrijk zijn dat zij ten minste 6 onderknuppels extra kunnen gebruiken. Nu ja, onderknuppels, in een advertentie van bijna 1/4 pagina Volkskrant staat een salarisindicatie van 108.000 gulden per 365 dagen. Van hun tekening maarten wolterink 6 jaarsalarissen zou je zelfs in het Groene Hart nog een aardig stulpje kunnen kopen. Maar dat de onderknuppels of middenmanagers hun plaats moeten kennen, blijkt uit de opdracht die luidt dat zij de brieven moeten schrijven waarvoor hun superieuren te hoog zijn opgeleid. Door die aanvankelijke lacune hebben we straks 1+1+3+6=11 lefgozers (m/v) op het gemeentehuis van Ter Aar rondlopen. Dan hebben we het nog niet eens gehad over modale ambtenaren. Nu zijn die aan de Aardamseweg met een lantarentje te zoeken, maar getalsmatig zou elke lagere laag toch 2 of misschien wel 3 keer zo breed moeten zijn als de kaste daarboven. Want ook de nieuwe middenmanagers zullen het straks het lef wel hebben om brieven, faxen, Bijdragen Tim Brouwer de Koning kopieën en mailtjes waarvoor zij zichzelf te groot voelen aan hun ondergeschikten uit te besteden. Leve de werkgelegenheid! Wat gaat dat allemaal kosten? Om dat te becijferen is een telraam 19,95) geen overbodige luxe. Optellen baat niet meer. het is nu een kwestie van aftrekken. De verkoop van het woningbedrijf leverde de gemeente een slordige 30 miljoen op. Gouden, zilveren en bronzen handdrukken kostten Ter Aar de afgelopen 2 jaar vele miljoenen, de afscheidsrecepties niet inbegrepen. De 3 chefs met lef verdienen minstens zo veel als hun toekomstige onderknuppels. Zo niet dan volgt ontslag, want in dat geval missen zij het lef om een behoorlijk salaris voor zich op te eisen. Ook de opvallende - ere wie eer toekomt - advertenties kosten een lieve duit en dan hebben we het nog niet over adviesbureaus, de aanstaande verbouwing van het gemeentehuis en de nieuwe huisstijl van de gemeente. Als we zijn uitgeteld, gaan we aftellen. Want interim burgemeester Louis Lyklema rekent op een afscheid per 1 november. Het moet voor hem een fluitje van een cent zijn om in de resterende 4 maanden de laatste miljoenen van het woningbedrijf er door heen te jagen. Zodat Ter Aar onder een nieuwe burgemeester schuldenvrij en precies op 0 weer helemaal van vooraf aan kan beginnen. En onze Louis vindt met zo'n mooi rapport elders ongetwijfeld meteen weer een baan. Het schijnt dat minister Hermans van onderwijs zit te springen om onbevoegde leraren, speciaal voor het vak rekenen. Bewoners binnen vijf jaar naar gewone appartementen? Dit is de laatste aflevering van Oeverloos van dit seizoen. Na de zomervakantie gaat de rubriek op woensdag 30 augustus verder. MARIETA KROFT Kunnen de bewoners van de twee verzorgingshuizen in Nieuwkoop binnen vijf jaar ver huizen naar gewone apparte menten? Voor 1 september moet daarover meer duidelijk heid zijn. Directeur-bestuurder A. Rietmeijer van de Woning stichting Nieuwkoop en J. Ro- zendom, directeur Stichting Wije en Woudwetering, onder tekenden gisteren een intentie overeenkomst. Daarin spraken beide partijen af dat een exter ne adviseur de financiële haal baarheid van de ambitieuze plannen onderzoekt. Directeur Rozendom van de verzorgingshuizen 't Koetshuis en Aar en Amstel in Nieuwkoop en Woudsoord in Woubrugge (samen Wije en Woudwetering) loopt al ruim een jaar met de plannen rond om de huisves ting voor de ouderen op een andere manier te organiseren. De huisvesting in met name de huizen in Nieuwkoop is slecht, vindt hij. De gangen en deuren zijn te smal voor de overwe gend rolstoelgebonden bewo ners. Deze mensen kunnen, al dus Rozendom, ook in een ge woon huis wonen, met hun partner en eventuele andere le den van het gezin. In samenwerking met de Wo ningstichting Nieuwkoop hoopt Rozendom daarom dat er voor 2006 zo'n zestig appartementen kunnen worden gebouwd in het centrum van Nieuwkoop, 25 in Nieuwveen en vijftien in Noorden. Ook voor de gemeen te Jacobswoude zijn er plan nen, maar daarover wil Rozen dom nog niet uitwijden. De to tale kosten bedragen naar schatting tussen de 40 en 50 miljoen gulden. De appartementen worden zo gebouwd dat mensen van jong tot oud erin kunnen wo nen. Zodra ze er zijn, worden Aar en Amstel en 't Koetshuis gesloopt. In de nieuwe huizen kunnen zorgbehoeftige oude ren wonen, eventueel met hun gezonde gezinsleden. Maar ook kunnen er andere mensen te recht die zorg nodig hebben, zoals verstandelijk gehandicap ten. De Stichting Wije en Woudwetering voert hierover overleg met Stichting De Brug gen (de fusienaam van de in stellingen voor verstandelijk ge handicapten, Huize Ursula en de Hooge Burch), verpleeghuis Oudshoorn, de Thuiszorg Groot Rijnland en de gemeenten Nieuwkoop en Liemeer. Rozendom is optimistisch over de doorgang van het pro ject dat niet alleen zorg-, maar ook dorpsvernieuwing behelst. „We hebben in een jaar tijd al veel bereikt. Volgens mij staat alles op de rails. Ik heb mijn lot nog niet aan het plan verbon den. Maar als het niet mocht doorgaan, weet ik niet wat ik hier nog moet doen." DEZE ZONNEBRIL IS ZEKER FOUT. NU UV-PROOF GLAZEN CADF.AU BIJ UW NIEUWE ZONNEBRIL OP STERKTE. Hoe goed is üw zonnebril? De opticiens van Het Huis kijken er des kundig naar. En vanzelfsprekend vindt u hij I let Huis altijd een écht goede zonnebril op sterkte. Mét UV-proof glazen, dus gegarandeerd veilig en comfortabel voor uw ogen. Kom gerust vergelijken en kiezen! zorgen LEIDEN BRRt-STRAAT 121 -TEL. (071)512

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19