Keuze valt definitief op twee wijkjes 1.49 MEENEEMPRIJS SUPER DE BOER Paardeneigenaren kibbelen over overpad Duin Bollenstreek 10.00 SDB moet afslanken Opnieuw zes maanden geëist tegen messtekende Katwijker Neem een proefabonnement BEL 071 -6128030 WEKEN VOOR/41,00 NOORPWIJK- BINNEN WOENSDAG 28 JUNI 2000 Meisje zwaargewond na aanrijding noordwijkerhout Een 13-jarige fietsster uit Noordwijkerhout is gistermiddag zwaargewond geraakt bij een ongeval op de Gooweg in haar woonplaats. Het meisje stak de Gooweg over om naar de Parallelweg te gaan en werd daarbij geschept door een auto, die werd bestuurd door een 56-jarige Leidenaar. Am bulancepersoneel en een traumahelikopter verleenden eerste hulp. Het meisje werd daarna vervoerd naar het LUMC in Lei den. Een ademtest wees uit dat de bestuurder niet had gedron ken. Open dag jeu de boulesvereniging katwijk De Katwijkse jeu de boulesvereniging 'Boules de la Mer' bestaat tien jaar en viert dat met een open dag. Boules de la Mer wil onder meer gehandicapten stimuleren mee te doen met het van origine Franse spel. De open dag, bij het Zeehospi tium in Katwijk aan Zee, is op zaterdag 1 juli en duurt van 12.00 tot 16.00 uur. Bij aankoop van een bakje a 200g Johma Vissalade naar keuze, een bakje a 200g Johma Surimi kerriesalade t.w.v. fl.3.49 gratis SKfW Ciabatta pak 200g 2.39 2 pakken Dus 2e pak halve prijs Bavaria pils krat 12 flesjes a 30cl 6.98 2 kratten 13,96 Maximaal 4 kratten per persoon Gekookte Gelderse per stuk 2509-2749 Aanbiedingen zijn geldig f/m 1 juli 2000. ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE 'Ik leg hem geen strobreed in de weg' ACHTERGROND DUIN- EN BOLLENSTREEK ROZA VAN DER VEER noordwijk irene nieuwenhuuse Ze zijn niet de eerste Nederlan ders die kibbelen over het recht van overpad. Het recht, vastge legd in een notariële acte, waar in staat dat de één over het land van de ander mag om naar het eigen land of huis te gaan. Al- bert Nijenhuis en Sjaak Ouds hoorn uit Noordwijk hebben zich in de rij van ruziemakers aangesloten. Volgens Nijenhuis is het alle maal zo simpel als wat. Sinds jaar en dag heeft hij een mane ge, waar hij vijftien tot twintig paarden heeft lopen. Aanvan kelijk aan de 's Gravendijkse- weg, sinds twee jaar aan De Plas, een zijstraat van de Zwar- teweg. Om bij zijn manege te komen moet hij over het terrein van Oudshoorn, die eveneens een manege heeft aan De Plas. Geen enkel probleem, dacht Nijenhuis twee jaar terug, want bij de eigendomspapieren van de grond zat de notariële acte waarin de zogeheten erfdienst baarheid van de weg, de juridi sche term voor het recht van overpad. Aanvankelijk ging alles goed, maar vorig jaar zomer kwam de Over deze weg moet Albert Nijenhuis rijden om naar zijn eigen manege te gaan. Doordat de omheining van de buitenbak van de manege van Sjaak Oudshoorn halverwege de weg is gebouwd, kan Nijenhuis er wel met een personenauto langs, maar niet met zijn vrachtwagen. Ook voor een tractor met strobalen is de door gang te smal. foto dick hocewoning klad er goed in. Oudshoorn zet- bouwde een afscheiding voor zelfde weg. Niet om zijn colle- te een trailer op de weg en de manegebak halverwege die- ga-paardenbezitter dwars te zit ten, vertelt hij, maar omdat Nij enhuis er te hard rijdt en rom mel laat slingeren. ,,Maar een tijdje terug heb ik alles weer weggehaald en ik leg die man geen strobreed meer in de weg", verklaart hij. Desalniette min vindt hij het veel logischer als Nijenhuis omrijdt over de Zwarteweg. „De gemeente heeft niet voor niets de laatste jaren zo hard aan de infrastruc tuur gewerkt", meent Ouds hoorn. De advocaat van Nijenhuis, mr. A. Brink uit Noordwijk, vindt die suggestie een onzinni ge gedachte. „Het is onnodig om trailers vol paarden over ge vaarlijke kruispunten, een drukke rotonde en een verhar de weg te laten rijden. Trou wens het is ook niet nodig, want het recht is er gewoon." Brink heeft daarom in een kort geding geëist dat Oudshoorn nu alle belemmeringen weg haalt en zijn cliënt - weer - vol ledig recht van overpad geeft. Nijenhuis wil daarnaast voor de toekomst zekerheid hebben dat hij niet door zijn buurman met nieuwe belemmeringen wordt dwarsgezeten. De rechter doet maandag uitspraak. den haag/katwuk rob onderwater Wegens het steken met een fi leermes, waarbij drie mensen gewond raakten, is gisteren te gen een 37-jarige Katwijker in hoger beroep twaalf maanden cel, waarvan de helft voorwaar delijk, geëist. Die eis bij het Hof is gelijk aan de straf die de man een aantal maanden geleden bij de rechtbank kreeg opge- De steekpartij had zich voor gedaan tijdens een feestje in Sassenheim op 28 oktober van het vorig jaar. Rond de Katwij ker ontstonden op de bewuste avond diverse aanvaringen. De grote vraag tijdens de rechtzit ting van gisteren was: was dat de schuld van de Katwijker of werd hij bedreigd en opgehitst? De verdachte zelf zei dat hij door sommige feestgangers werd gediscrimineerd en be dreigd en dat dat hem tot zijn daad bracht. Advocaat Balke nende was het om die reden niet eens met de strafeis in ho ger beroep. Hij vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Gezellig was het allemaal niet geweest op de bewuste avond. Er werd door de aanwe zigen behoorlijk veel gedron ken, ook door de Katwijker, die als gevolg daarvan zich op de rechtzitting niet alles meer kon herinneren. Nadat hij volgens getuigenverklaringen een aan tal keren had gedreigd met een mes te steken, voegde hij toen het feestje ten einde liep de daad bij het woord. Volgens getuigen stak de Katwijker op zijn belagers in, volgens de Katwijker zwaaide hij met zijn mes om zichzelf te verdedigen omdat hij door vijf tot zeven jongens werd bedreigd. De aanklager van het Hof, advocaat-generaal Plugge, zet te vraagtekens achter die le zing. Volgens haar had de man al eerder op de avond met het mes gezwaaid en toen was de situatie niet dreigend geweest. De Katwijker stond overigens ook terecht voor een vechtpar tij in een Leids café. De Katwij ker bezwoer dat hij daar niet met opzet had geslagen, maar volgens justitie kon de man dat niet hard maken. Het Hof doet op 10 juli uit spraak. Politiek correct is het wel dat de bestuurders van een overheidsorganisatie dat keer op keer laat zien het eigen huishoudboekje niet op orde te hebben, moeten opstappen. Inwoners van de Duin- en Bollenstreek die uiteindelijk de tegenvallende rekeningen moeten betalen, zien dan immers dat bestuurders hun verantwoordelijkheid nemen. Alleen lijkt het mooier dan het in werkelijkheid is. Moet in het kabinet een minister daadwerkelijk zijn biezen pakken, bij het SDB blijft de bestuurder - een wethouder of burgemeester van een der deelnemende gemeenten - gewoon burgemeester of wethouder. Alleen neemt een collega-wethouder of burgemeester uit al dan niet dezelfde plaats het SDB-klusje over. Per saldo verandert er dus weinig. Bovendien is het de vraag of het op dit moment wel zo slim is om het hele SDB-bestuur aan de kant te schuiven. De Bollenstreek heeft op dit moment de warme belangstelling van onder meer het Rijk. Op instigatie van de inmiddels afgetreden minister Peper is door de Stuurgroep Krachtige Gemeenten een onderzoek gehouden of de gemeenten in de Bollenstreek wel zelfstandig kunnen blijven. En daar is nog maar een paar maanden geleden onder meer het advies vandaan gekomen dat nauwe samenwerking in de Bollenstreek noodzakelijk is. Als uitvloeisel van dat advies wordt op dit moment de zelfstandigheid van Warmond onderzocht. Bollenstreekgemeenten die ruziënd over straat gaan, wekken bepaald niet de indruk dat ze tot samenwerking in staat zijn. En dat zal koren op de Een schurkerige tent. Zo kwalificeerde de Katwijkse wethouder Post nog maar een paar weken geleden het Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek (SDB). En hij is niet de enige die de afge lopen maanden forse kritiek uitte op het orgaan waarin tien gemeenten samenwer ken. Financiële tegenvallers bij de Stichting Werkkring en de GGD maar nu ook op de gewone jaarrekening hebben de woede van de tien aange sloten gemeenten gewekt. Die is zo hoog opgelopen dat Sassenheim, Lisse en Hil- legom inmiddels hebben op geroepen tot het vertrek van het dagelijks bestuur van het orgaan. molen zijn van bij voorbeeld een Leidse regio die staat te trappelen om het Marinevliegkamp Valkenburg vol te bouwen. Daarentegen verkeert het samenwerkingsorgaan overduidelijk in grote (financiële) problemen. Pogingen om het orgaan op te tuigen met een GGD, een milieudienst en een Stichting Werkkring zijn allemaal mislukt. Bovendien blijkt dat veel gemeenten zelf al op zoek zijn naar partners om taken gezamenlijk op te pakken. De nauwe samenwerking tussen Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg is daar een schoolvoorbeeld van. Maar de meer noordelijke gemeenten zijn op dezelfde toer, bijvoorbeeld door de toekomstige samenvoeging van de sociale diensten. En ook op andere terreinen ligt nauwe samenwerking tussen individuele gemeenten meer voor de hand dan het opnieuw opzetten van een aparte ambtelijke organisatie onder vleugels van het SDB. Die manier van werken is de afgelopen jaren niet erg succesvol gebleken. Het is dan ook zaak dat de het toekomstige, orgaan precies zijn. Er blijvei namelijk toch veel zaken waarbij de Duin- en Bollenstreekgemeenten elkai hard nodig hebben. Al was o alleen maar de vraag over w; de komende jaren huizen n gebouwd worden, welke niei1£ wegen of openbaar vervoersvoorzieningen nodij zijn en of het vier jaar oude Is van Teylingen moet worden ;j bijgesteld. Het zal nog moeil) genoeg zijn om deze r overeenkomst over de ,e inrichting van de Bollenstre< tussen onder meer agrariërs .j natuurbeschermers en \e overheden overeind te houd 7, nu bij de concrete invulling de afspraken blijkt dat x gemeenten het regionale voi 1; het lokale belang moeten lr stellen. Recente discussies ii ai Noordwijkerhout over het beperken van de kassenbou het bollengebied en de Lisse aankoop van beschermd weiland voor bollenbedrijveL1 zijn daar voorbeelden van. r Wellicht dat daar ook de toekomstige taak van het SE|r gezocht moet worden. Een kleine zelfstandige organisal^ die het overleg tussen de e gemeenten in de Duin- en }p Bollenstreek aan de gang hotV waakt over de uitgangspunt van het pact en een serieuze s gesprekspartner is met u omliggende regio's. Alleen Cp die manier kan de Duin- en Bollenstreek zijn eigen idem g, en zelfstandigheid behoude 0 niet verworden tot de t 'achtertuin van Leiden'. Hf Noordwijkse gemeenteraad onder druk akkoord met alternatief voor Brons geest t Noordwijk krijgt twee kleine nieuwbouwwijkjes: Boechorst en Offem-Zuid. Tweeënhalf jaar na de 'definitieve' keuze voor Groot- Bronsgeest is de gemeenteraad 'definitief om. Alle collegepartijen steunden gisteren het besluit dat door voor- en tegenstanders als het 'belangrijkste van deze colle geperiode' wordt gezien. De ver zamelde oppositie en ook enkele actiegroepen hebben zich er tot de laatste snik tegen verzet. noordwuk job de kruiff De Combinatie (PvdA, GroenLinks, D66) houdt vol dat nog te veel gegevens niet bekend zijn om een 'mega-besluit' zoals de keuze voor het alternatieve plan te kunnen nemen. Een overzicht van fi nanciële consequenties ontbreekt, even als schriftelijke toestemming van de pro vincie voor negen buitenhuizen in Bronsgeest-Noord. Volgens Van Rijn berk kan de raad zijn controlerende taak daardoor niet op een fatsoenlijke manier uitvoeren. Hij klaagde bovendien dat vereniging De Oude Dorpskern en actie groep Bouwen Nu! door het college niet serieus genomen zijn en dat Noordwij- kers geen enkele inspraak gehad hebben bij de ommezwaai. Ook RPF/GPV'er Houwaart zei de ma nier van besturen van het college ten sterkste af te keuren. Hij kreeg het afge lopen jaar het gevoel dat 'het alternatief er móést komen' en hoorde alleen maar 'holle woorden, loze beloften, veel te rooskleurige verwachtingen en einde loos uitsel van de beslissing'. Het alter natief kreeg van hem het stempel 'alter- naïefVan Bockhove (De Noordwijker) noemde het besluit onnozel. Hij typeer de het 'financiële verhaal' van burge meester en wethouders als 'we zien wel wat we gaan betalen' en vindt dat niet door de beugel kunnen. Wethouder Tummers hield ook giste ren vol dat het licht bij de provincie op groen staat, ook voor de buitenhuizen waarmee Noordwijk wil terugverdienen wat het heeft uitgegeven aan grond in Bronsgeest-Noord. Dat geld terugverdie nen is genoeg, vindt het college. „Het heeft geen zin om ons af te wagen wat we kunnen verdienen als we er toch gaan bouwen", kreeg Van Rijnberk te horen. Die had zich dat wel afgevraagd en meent dat de gemeente afstand doet van grond in Bronsgeest-Noord waaraan ze tachtig miljoen kan verdienen, terwijl ze aan Offem-Zuid maar zestig miljoen zou overhouden, omdat de aan te kopen grond daar veel duurder is. Over die grondprijs en dus over de hele exploita tie van het alternatieve plan weigert Tummers echter iets te zeggen zolang er nog onderhandeld wordt. Bovendien: „Toen we aan Groot-Bronsgeest begon- 'Een raadzaal is ,s geen schouwburg !I noordwuk»3! Zestig toeschouwers trok >t Noordwijkse raadsvergadem gisteren, vanwege het definie ve besluit over de twee nieur wijken. En de stemming zaei van meet af aan in. De ee zeven sprekers - zes insprel :r en raadslid Houwaart met i kritiek op het collegevoorst e kregen stuk voor stuk een w;ei applaus. re Bij insprekers is dat mirlj meer gangbaar, maar bijdrair van raadsleden worden iir maal gesproken in stilte aare hoord. Reden voor burgemt c ter Van der Sluijs om al vrp de publieke tribune toe te sj ïi ken. „Ik geef toe, het lijkt hie:l en toe een schouwburg, me: misschien is het prettig als 1 ir huldeblijken achterwege lao Het publiek werd iets rusti) maar voor de voortgang var e vergadering maakte het weir uit. h Verder dan het agendap-£ 'woningbouwlocaties' kwan 1 gemeenteraad gisteren ie Om half één vannacht were e vergadering geschorst. Nornei gesproken zou het vervolg c ri derdag zijn, maar vanwege e. derland - Italië wordt e maandag. 11 ïi 'Onderzoek naa besluitvorming' ,s 31 noordwuk» Combinatie-raadslid Van l'1 berk wil een onderzoek naa besluitvorming over BronsgT en het alternatief daarvoor. 11 gens hem kan de gemeentele veel leren van een evaluatie a het inmiddels tien jaar dure'1 proces, zoals dat eerder dit gebeurde in de Duinpie kwestie. Die school voor 1C moeilijk lerende kind11 (zmlk) had een extra lokaal^ dig. „Met alle respect, mar1 vind dit een veel zwaarder eJ derwerp dan een noodlok:1 aldus Van Rijnberk. Hij kreeg gisteren nog w^' respons met zijn voorstel. C 'er Salman zei er geen heil 1 zien. Burgemeester Van Sluijs vond het idee goed, r; wil pas evalueren als alles ter de rug is. nen wisten we ook niet wat dat zou kos ten." Zijn conclusie: „We moeten niet wachten voor het groene licht. Want de provincie komt niet van haar plaats tot de gemeente een definitieve keuze maakt." Ook collegefracties Noordwijks Be lang, CDA en Verenigd Noordwijk delen de zorgen van de oppositie niet. „De motieven voor het alternatief staan nog recht overeind", zei CDA-leider Salman. Hij voegde daaraan toe dat zijn opvolger Tummers misschien wel een steekje had laten vallen met zijn informatie aan de raad, maar dat hij naar eer en geweten aan het alternatief heeft gewerkt en dat er geen reden is voor het wantrouwen van RPF/GPV'er Houwaart. En over het door'Van Rijnberk uitgesproken gevoel dat er niet naar zijn argumenten wordt geluisterd: „Dat gevoel is dan weder zijds." Salman zei niet uit te willen gaan van een doemscenario voor het alterna tieve plan. „Honderd procent zekerheid krijg je nooit. Je moet niet wachten met wat doen tot je zekerheid hebt." Van de collegepartijen was alleen de WD kritisch. Van der Vlugt wees erop dat nog aan geen van de voorwaarden voor het alternatieve plan is voldaan, dat veel informatie aan de raad niet op tijd en niet goed was. Maar vanwege de 'gro te druk' om een besluit te nemen stem de de WD toch in met het collegevoor stel. Langer uitstel zou betekenen dat het gewijzigde bestemmingsplan niet op tijd af is en daarmee verspeelt de ge meente haar voorkeursrecht op de grond in Offem-Zuid. Offem De drie gebieden waar Noordwijk de afgelopen jaren woningbouw overwoog. Bronsgeest-Noord blijft volgens het laatste definitieve besluit van de Noordwijkse gemeenteraad onbebouwd. Er komen alleen negen landhuizen in de hoek bij de IJsbaan, de rest van het ge bied blijft bollengrond. In plaats van Bronsgeest-Noord wordt Offem-Zuid bebouwd. Het gebied dat op het kaartje Bronsgeest-Zuid heet, is inmiddels omgedoopt in Boechorst. Daar moet, op zijn vroegst eind dit jaar, de bouw beginnen van 64 huizen langs de Schie- straat. De Van Berckelweg blijft in de nu gekozen opzet op zijn plaats liggen. illustratie cartography hans doeleman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18