Molkenboer trekt verkeersplannen in tip gluurt bang voor Parkeeroverlast Huizen en kantoorunits op voormalig Innovam-terrein Een passend type voor Wassenaar' "oncept-masterplan Leiderdorp de inspraak in Regio Raad blij met ervaren bestuurder Zandstrand voor Wedde 3ENSDAC 28 JUNI 2000 leiderdorpers slachtoffer babbeltruc jderdorp Verschillende inwoners van Leiderdorp zijn de afge- ^pen dagen het slachtoffer geworden van een oplichter. De jan belde bij woningen aan en vroeg geld om naar Amsterdam reizen. Zijn vriendin zou daar een zwaar ongeluk hebben ge ld. De man beloofde plechtig om het geld later terug te bren- "^n, maar liet niets meer van zich horen. Tot op heden ont- teekt elk spoor van de dader. g!el geëist voor woninginbraak haag/oegstgeest Tegen een 32-jarige man uit Oegstgeest is iteren bij de Haagse rechtbank zes maanden cel geëist voor ;n inbraak op 30 december in een huis in Naaldwijk. Bij die in- aak zou een ton buitgemaakt zijn. Twee mannen drongen het lis binnen en sloegen de bewoner tegen de grond. Alleen de ^sj-'gstgeestenaar werd gepakt. De ander is nog onvindbaar. De rdachte zei dat hij dronken was geweest tijdens de inbraak, ij erkende schuld, maar kon zich niet veel meer herinneren, jn gevluchte vriend zou het brein achter de actie zijn geweest, rechtbank doet over twee weken uitspraak. zyvaren tegen nieuwbouw Philadelphia wonenden van de Wilddreef de Lijnbaan in Leiderdorp een zich zorgen over de om- jbig van de nieuwbouwplan- 'RCH\ van de stichtingen Phila- jhia en Catalpa. Op de plek kinderdagverblijf De ingschans komen vier hui voor meervoudig gehandi- :en, een medisch kennis- itrum en een nieuw kinder- verblijf. Buurtbewoners vre de Par^eerover"ast' van perso- 1 van Philadelphia en van pers die hun kinderen ko- n afleveren. Ook hebben zij noeite mee, dat het nieuwe ouw een stuk hoger wordt dat er bomen voor gekapt eten worden. Stichting Philadelphia op de plek van De Spring- ans een gebouw van maxi- val drie lagen bouwen. De be enverdieping is bestemd r 24 meervoudig gehandi- ten van Nieuw Buitenzorg, tussenverdieping voor een uw kinderdagverblijf van de hting Catalpa en de boven- kt m I - voorschoten judy nihof De Amersfoortse projectontwikkelaar Van Hoo- gevest wil drie appartementengebouwen en kan toren bouwen op het voormalige Innovam-ter rein in Voorschoten. Op het binnenterrein wordt gedacht aan een paviljoen voor kinderopvang. Voor de plannen moet het grootste deel van de huidige bedrijfspanden in het gebied tussen de Rouboslaan, de Papelaan en de Maduroweg wor den gesloopt. Tijdens een gisteren gehouden bijeenkomst lieten de ongeveer dertig aanwezige bewoners de informatie rustig op zich inwerken. Wel drong een aantal aan op laagbouw in plaats van de vier lagen tellende appartementen. Ook kreeg de ar chitect het verzoek de appartementen verder van de huizen an de Maduroweg te situeren. Een an dere wens uit het publiek was het kantorencom plex minder hoog te maken aan de kant waar huizen staan. De Van Hoogevest-groep kocht het Innovam- terrein twee jaar geleden. Sinds het vertrek van Innovam naar Nieuwegein in 1993 namen ver schillende bedrijven en kantoren er hun intrek. In een van de vleugels zit een kinderdagverblijf. Als de plannen voor het Innovam-gebied door gaan komen er volgens architect Joost de Haan 180 a 190 mensen meer te werken dan nu. Een bewoner vroeg zich af waarom er straks weer zo nodig bedrijven moeten komen. ..Waarom niet alleen woningen?" Volgens wethouder Verschoor heeft dat te maken met het tekort aan bedrijven terreinen in de Leidse regio. „Wellicht dat we daaraan een stukje tegemoet kunnen komen", aldus Verschoor. „En daar komt bij dat we be ste etage wordt het kantoor van Philadelphia. De nieuwbouw voor Nieuw Buitenzorg is no dig, omdat het huidige pand hopeloos verouderd is. De be woners liggen op slaapzalen en hebben nagenoeg geen privacy. Ook is de ligging van het ge bouw niet goed, vindt manager P. Beek: „We zitten nu midden op een soort bedrijfsterrein, waar vrachtwagens af en aan denderen. Wij denken dat onze bewoners zich beter thuisvoe- len in een woonwijk." Behalve op de Wilddreef gaat Philadel phia daarom ook vier woningen bouwen aan de Koekoekstraat. Het oude gebouw aan de Elisa- bethhof gaat in de verkoop. In het nieuwe complex aan de Wilddreef komt ook een ver dieping beschikbaar voor Catal pa. Nu herbergt De Spring- schans nog twee groepen kin deren, maar die verhuizen bin nenkort naar de Catalpa-vesti ging Ziezo in De Leyhof. Op de vervangende etage komt vervol gens ruimte beschikbaar voor 64 'nieuwe' kinderen. Catalpa hoopt binnen twee jaar met de eerste groepen te gaan draaien. Op de plek van De Springschans komt een gebouw van maximaal drie lagen. Omwonenden staan sympa thiek tegenover de verhuizing van de meervoudig gehandi capten, maar vrezen dat met de komst van Nieuw Buitenzorg en de crèche van Catalpa de parkeerdruk in de wijk fors toe neemt. „Er zijn nu al grote pro blemen als de school aan de overkant uitgaat. Dan is het een compleet gekkenhuis. Straks komt daar het personeel van Nieuw Buitenzorg bij, én de rol stoelbusjes en de ouders die hun kinderen komen afleveren. Dat wordt een heilloze geschie denis", voorspelt Wilddreef-be- woner G. Stevens. Ook de Ver eniging van Eigenaren Lijnbaan voorziet problemen. „Iedereen parkeert hier 's morgens vroeg als een wezenloze. In de spits uren is er geen parkeerplaats vrij. En dat wordt straks alleen maar erger", denkt bestuurslid G. Nas. Andere buurtbewoners heb ben vooral moeite met de FOTO HENK BOUWMAN hoogte van het nieuwe gebouw. Wilddreef-bewoonstèr E. Ja mes: ,,Nu praten we nog over een leuke, groene omgeving. Straks komt daar een hoog ge bouw voor in de plaats. Als je tegenover de nok woont krijg je toch met een heel ander uit zicht te maken." Volgens Nieuw Buitenzorg-manager Beek valt dat wel mee: „Er hoeft niet veel groen weg. Een paar boompjes, meer niet. Dus dat valt echt ontzettend mee." Van den Muijsenberg was in Rotterdam de rust zelf .j^terdam anp/gpd man van den Muijsenberg uuref altijd zichzelf. Ook als an- ienen op de populistische toer dgjgen, bleef hij bedachtzaam nuleren. Geschreeuw pa- rde hij op normaal volume zÜn beschaafde, ietwat be- te Haagse tongval. Zijn ge- ir moest vaak aan hem wen- 'jjg.i, maar uiteindelijk won res- het meestal van wantrou- Een beetje een bal mis- ien, maar wel een oprechte, an den Muijsenberg was ^Ids 1985 raadslid in Rotter- aarii voor de WD. Zijn baan als btenaar op het ministerie WVC zette hij in 1992 in de ast om de zieke wethouder beek op verkeer en milieu te vangen. Toen zij korte tijd ir overleed, zette hij defini- de stap in het college, lijn portefeuille onderging pvt elke collegewisseling aan- r^singen, maar de constante Tc verkeer en vervoer. Juist nu Rotterdam de vruchten te dirkken van zijn 'bereikbaar- andsoffensief, een omvangrijk op ket verkeersmaatregelen die ev Maasstad beter toegankelijk e r eten maken. )e grootste smet op zijn bla- :i n waren de moeilijkheden de gemeentelijke afvalver- rking Roteb, die in 1997 met miljoenentekort kwam te j en. De gemeentelijke Reken- ner oordeelde keihard over ambtelijke top. inclusief Van Muijsenberg. Traag, weinig en laat hadden ze gerea- rd. Maar van de gemeente- d mocht hij blijven. )nlangs nog leek het korte irmezzo als havenwethou- ('96-'98), als opvolger van tussentijds vertrokken CDA- Smit, hem in moeilijkheden irengen. Net als veel andere bestuurders bleek Van den ijsenberg niet voor al zijn :laraties bonnetjes te heb- Ook ditmaal voerde de Ter zijn verdediging op Van den Muijsenberg reikt, op 30 oktober 1998, als loco-burgemeester van Rotterdam de Maaskant-prijs uit. zachte toon, rustig en bedacht zaam. De gemeenteraad nam genoegen met zijn uitleg. „Het is voor mij een jongens droom," zegt Van den Muijsen berg over zijn benoeming. Hij groeide ^ls kleine jongen op in de Haagse regio. Van den Muij senberg had al enkele keren ge solliciteerd naar een burge meesterspost. Het was al jaren geen geheim dat Van den Muij senberg zijn langste tijd had ge had in de Rotterdamse politiek. Bij de vorige verkiezingen zette zijn partij hem op de vierde plaats van de kandidatenlijst. Dat was een teleurstelling voor Van den Muijsenberg die, tot zijn eigen verrassing, na colle gebesprekingen opeens toch te rugkeerde als wethouder. Over de kwaliteiten van de vertrekkende wethouder zijn de Rotterdamse fractievoorzitters opvallend zuinigjes. „Er zijn verschillende meningen over Van den Muijsenberg," zegt partijgenoot N. Janssens, die van de Muijsenberg vermoede lijk als wethouder opvolgt. „Hij was in ieder geval iemand die rust bracht in de fractie. Ik keek daar met veel bewondering naar. Hij kon ook afgewogen zijn mening naar voren bren gen. Maar soms dacht ik ook: kan het niet wat vlotter?" Fractievoorzitter L. Kruse van GroenLinks vindt de benoe ming fantastisch voor Van den Muijsenberg. „Wassenaar is een passende plek voor hem." zegt ze. Klinkt daar ironie in door? Ze herhaalt: „Het is een passende plek..." En voegt er prompt aan toe: „Hij krijgt al leen een lastige inwoner. Onze oud-burgemeester." Maar het klikte wel tussen die twee, ge looft ze. Volgens Kruse zal Van den Muijsenberg een prettige burgemeester zijn, „omdat hij een heel aardige man is." Volgens CDA'er L. Bolsius is Van den Muijsenberg een type dat past in een statige gemeen te als Wassenaar. „Dit is dus meer dan een felicitatie waard." Bolsius noemt de WD'er een FOTO ROTTERDAMS DAGBLAD 'aimabele man, die af en toe te langzaam boos werd'. „Daar door liet hij zich soms wat al te gemakkelijk de kaas van het brood eten." PvdA-fractieleidster MA Knol had een paar minuten no dig om te bekomen van haar verbazing, toen ze het bericht over Van den Muijsenberg hoorde. „Meer dan verras send," zei ze gisteravond. Het was in de PvdA wel bekend dat Van den Muijsenberg vaker po: gingen deed om ergens burge meester te worden, maar nu, tijdens EUR02000 waarbij Van den Muijsenberg als sportwet houder betrokken is, kwam het voor Knol uiterst onverwachts. •rdorp» eric went lat nu eerst de burger spreken." Met woorden gaf PvdA-burgerlid O. Daniel gisteravond officieus het rtschot voor de inspraak over het icept-masterplan voor het centrum Leiderdorp. De procedure begint teen na de zomervakantie en duurt 17 september. loewel de Leiderdorpse politiek gis- ivond nog niet naar een inhoudelijk oordeel over de centrumplannen werd gevraagd, konden sommige politici het niet laten vast wat schoten voor de boeg te geven. „Het is een uitdagend plan en zeer goed onderbouwd", vond PvdA'er McDaniel. „Buitengewoon aardig, met durf. visie en een integrale aanpak", vond ook zijn D66-collega J. van Boxsel. „Maar past het wel bij de Leiderdorpse maat?" GroenLinks, BBL en de AOV-Unie 55+ hadden ook twijfels. „Kunnen we dit al lemaal wel aan? En wat vinden de bur gers van Leiderdorp er eigenlijk «van", vroeg GroenLinks-woordvoerder R. Vons zich af. „Wij hebben grote vraagte kens bij de haalbaarheid en denken dat veel Leiderdorpers geen behoefte heb ben aan een stadsboulevard en een eli tair theaterplein", zei BBL-burgerlid Weller. Wethouder Molkenboer benadrukte dat het slechts om de basis voor een discussie' gaat. „Wij weten ook nog niet of dit het allemaal wel is. maar het plan bevat in elk geval de stedenbouwkundi ge randvoorwaarden waaraan we onze verdere plannen kunnen toetsen." De inspraak moet duidelijk maken hoe Leiderdorpers over het concept- masterplan denken. De procedure loopt tot 17 september. Op 10 oktober is het woord weer aan de raadsleden en dan gaat het wél om een inhoudelijk oordeel. Op 6 november beslist de gemeenteraad over het masterplan. drijven op deze plek stedebouwkundig goed in pasbaar vinden." Het voormalige Innnovam-gebied valt volgens de nieuwe opzet uiteen in een werk- en een woongedeelte. Een uitvalsweg, die parallel loopt aan de Maduroweg deelt het gebied doormidden. „Verkeer voor de bedrijven wordt gescheiden van het woonverkeer", aldus de architect. Parkeer problemen denkt De Haan te voorkomen met een aantal parkeergarages. Bij de bedrijven komt een kelder voor 180 auto's. De mensen die even bij een bedrijf moeten zijn kunnen hun auto kwijt op 45 bovengrondse plaatsen. Onder elk complex met appartementen, die volgens de ar chitect ruim en 'sjiek' worden, komen negentien parkeerplaatsen. Ook is gedacht aan een aantal bovengrondse parkeerplekken. Elk appartemen- tenblok telt 15 woningen. Drie daarvan zijn pent houses. Die komen iets naar achteren te liggen. Een aantal omwonenden vreest, dat veel par keerruimte die voor bedrijven is bedoeld bezet wordt door de treinreizigers die met de auto naar het tegenover het Innovam-terrein gelegen sta tion komen. „We hebben in de buurt veel over last van treinreizigers. Ze laten hem gerust twee, drie weken voor de deur staan, als ze op vakantie gaan", aldus H. Willemsen van het J.F. Kenne- dyplantsoen. De presentator van de informatie-bijeenkomst benadrukte dat de bewoners gisteravond 'als eer sten' informatie kregen, en dat van een definitief plan geen sprake is. De politiek praat vermoede lijk in het najaar over het plan. waarvoor het be stemmingsplan gewijzigd moet worden. Van Hoogevest hoopt over anderhalf twee jaar te kunnen bouwen. Wethouder verrast vriend en vijand Het pakket verkeersmaatregelen voor Acacialaan, Erica laan en Achthovenerweg gaat de ijskast in. „Het is beter om na de zomer terug te komen met een voorstel dat ge stoeld is op meer draagvlak", aldus de Leiderdorpse wet houder Molkenboer (PvdA). De politiek stemt wel una niem in met de aanleg van een rotonde op het kruispunt Acacialaan-Hoogmadeseweg. leiderdorp eric went De mededeling van wethouder Molkenboer verraste gister avond vriend en vijand. Vijan den zaten bij tientallen op de publieke tribune. Zij waren naar het gemeentehuis geko men om het plan voor eenrich tingsverkeer op de Acacialaan en de Hoogmadeseweg massaal af te keuren. Ook Leiderdorpse politici zaten in de startblokken om hun veto over het voorstel uit te spreken. Maar dat was gisteravond niet meer nodig. „Het is wijs om de verdere planvorming niet te belasten met de discus sie over eenrichtingsverkeer. Dat onderdeel trekken wij in. De rest van de maatregelen gaan we opnieuw bekijken op basis van de voorstellen die nog uit de inspraak komen", ver klaarde Molkenboer namens burgemeester en wethouders. Hij beloofde, dat hij na de zo mer met een nieuw 'geïnte- wassenaar eric went Alle Wassenaarse politieke par tijen zijn blij met de benoeming van Herman van den Muijsen berg tot burgemeester van hun gemeente. Het CDA roemt, net als de VDD, zijn grote bestuur lijke ervaring. „Hij heeft een lange staat van dienst binnen het lokale bestuur", zegt frac tievoorzitter M. Stolk. „Met er varing in de Rotterdamse deel raden, en als wethouder. Hij brengt een flink netwerk mee, waar wij als gemeente alleen maar van kunnen profiteren. En het is ook nog een aimabel mens waarmee prima valt sa men te werken." Dat de nieuwe burgemeester van WD-huize komt, lag in de lijn der verwachting. De WD heeft een ruime meerderheid in de raad en voorganger Schoute behoorde ook tot die partij. Stolk: „We hebben alleen wel steeds gezegd dat het geen van zelfsprekendheid moest zijn." Ook PvdA-fractievoorzitter L. Cuelenaere vindt het logisch dat de nieuwe burgemeester van WD-huize komt. „Ik ben namelijk een realistisch mens", geeft ze aan. „In de pro fielschets is weliswaar geen po litieke denominatie aangege ven, maar het was natuurlijk te verwachten dat er voornamelijk WD-kandidaten zouden solli citeren. Geen punt, want dit was toevallig ook nog de beste kandidaat. Hij heeft een hoop bestuurlijke ervaring, die wij in Wassenaar goed kunnen ge bruiken." Oppositiepartij GroenLinks is vooral te spreken over Van den Muijsenbergs ervaring in de Rotterdamse deelraden. Frac tievoorzitter A. Claassen: „Dit is dus iemand die zowel op we reldschaal als op lokaal niveau iets te vertellen heeft." Enig minpuntje vind hij, dat de wet houder ook in de periode Peper bestuurlijk actief is geweest: „De meerderheid van de toen malige wethouders is admini stratief onzorgvuldig geweest. Maar ik heb het rapport van de Rekeningencommissie opge vraagd, en daaruit blijkt dat het in zijn geval om heel kleine niet te verantwoorden uitgaven gaat, waarvan je direct kan zien dat het dienstuitgaven zijn. Maar onhandig blijft het." greerd plan' komt, dat meer steun heeft. Molkenboer is tot deze be slissing gekomen 'omdat er geen basis meer was voor een ordentelijke discussie'. „Er is te veel aangegeven wat men niet wil. Dan constateer ik dat er geen draagvlak is en dat verder discussiëren over de plannen geen zin meer heeft." Dat werd gisteravond nog eens bevestigd door T. Bresters uit de Van Geerstraat, die met de handte keningen van 1350 bewoners van het oude dorp in de hand bezwaar aantekende tegen het eenrichtingsverkeer op de Aca cialaan en Hoogmadeseweg. Vorige week hadden de meeste Leiderdorpse politieke partijen ook al aangegeven niets voor dit onderdeel van het plan te voelen. De suggestie dat het Leider dorpse college na alle kritiek met de staart tussen de benen wegloopt wijst Molkenboer met kracht van de hand: „Dat is de omgekeerde wereld. Als we de ze plannen wel hadden doorge zet was het verwijt gekomen, dat we niet naar kritiek luiste ren." WD-ffactievoorzitter H. Zil- verentant is dat met Molken boer eens. Hij sprak van een te rechte beslissing. „Je kunt nu wel een pandemonium laten ontstaan, maar dan is het beter om de plannen in te trekken. Dit is een eervol besluit. En het geeft in elk geval aan dat Lei derdorpers wel degelijk betrok ken zijn bij wat er in hun dorp gebeurt." Ook oppositiepartijen D66 en GroenLinks zijn blij dat de maatregelen zijn ingetrokken. „Maar al deze commotie had voorkomen kunnen worden als de wethouder minder grote stappen in één keer had willen nemen", vond D66'er T. Veu- gen. „Daarmee loopt hij het ri sico onvoldoende doordacht te werk te gaan." GroenLinks-raadslid D. Mac Gillavry deelt die mening: „De ze wethouder wil wel heel erg veel. Als hij niet oppast loopt hij zo een burn-out tegemoet. Bo vendien heb ik nooit begrepen waarom hij zonodig eenrich tingsverkeer wilde. Ik vraag me nog altijd af hoe hij ooit bij die wijsheid is gekomen." voorschoten Zwembad het Wedde in Voorschoten beschikt sinds gisteren over een zandstrand. Omdat de oorspronkelijke ligweide was veranderd in een grote bouwput door de aanleg van een water- recyclingsysteem, besloot de zwembadleiding zand te storten. Tijd voor het aanbrengen van tegels en gras was er niet: het bui tenbad gaat zaterdag open. Het waterrecyclingsysteem onder de ligweide bestaat uit vier enorme tanks met een inhoud van 25.000 liter. In de tanks wordt spoelwater van het zwembad opgeslagen. Via grote filters komt het water weer in de toiletten en douches van het zwem bad terecht. De investering van zo'n kwart miljoen gulden ver dient zichzelf volgens woordvoerder W. van Oosten binnen en kele jaren terug. Bang voor een modderbad zijn ze in 't Wedde niet. Er zijn vol gens Van Oosten goede zandfilters, zowel binnen als buiten. „Maar we zullen wel iets meer zand opvangen, ja. Zeker als al die kinderen een beetje van buiten naar binnen banjeren." Bij de opening van het buitenbad, komende zaterdag, kan iedereen voor een gulden het zwembad in. FrisomeJ, Frisomel babyvoeding Voor baby's 6-12 maanden. j{cuxi£ ol oojc /ic f 'suav /leJ<J<e/L

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17