eugd is gebaat bij openheid over seks N De evolutie op de staart getrapt Leiden Regio ONDERZOEK X30ZH3CIN0 IENSDAG 28 JUNI 2000 leritus-hoogleraar Van Hall leidt nieuwe stichting abortusklinieken a jorlichting aan de jeugd en de kwaliteit van j le hulpverlening hoog houden. Dat zijn de twee pijlers waarop de nieuwe Stichting ï^lmenwerkende Arbortusklinieken Nederland (StiSAN) rust. „Er is een duidelijke relatie ^jssen goede anticonceptie en het voorkomen an ongewenste zwangerschappen", aldus 'ijorzitter Eylard van Hall. „En ais het dan toch gebeurt, is goede medisch-sociale zorg boden. Die is er in Nederland en dat is een toot goed. In landen waar abortus verboden zoeken vrouwen helaas hun toevlucht tot zeer riskante vormen van zwangerschapsonderbreking." door ONNO HAVERMANS 'I B tU! erland heeft met rüim 25 end abortussen per jaar 'van de laagste abortuscij fer wereld. Een op de tien ïgerschappen eindigt in is, terwijl dat in andere en - juist die waar de in- verboden is - soms op- tot een abortus op een ragen zwangerschap. Dat t door de openheid waar in Nederland over seksua- en relaties wordt gespro- meent Van Hall. „Al op de ischool wordt voorlichting Iven en door middel van iorbeeld de kindertelefoon len vragen over seks en behoedsmiddelen duidelijk ïtwoord. Diezelfde mentali- eidt er toe dat wanneer een jwenste zwangerschap ont- er ook openheid bestaat opzichte van de hulpverle- Noordwijkse emeritus- :r(gleraar verloskunde en gy- ologie heeft zijn werkzame n lang pal gestaan voor de :ho-sociale kant van zijn iep. Toen hij in de jaren ze- ig chef de clinique was van Nijmeegse Radboudzieken- trad hij op als adviseur de eerste abortuskliniek in !t erland: het Mildredhuis in li lem dat in 1970 werd opge- Dat werd hem door de Ulll- in dank afgenomen. Na overstap naar de Leidse ersiteit was Van Hall be- rslid van de door toenmalig .lier Van Agt met sluiting rC| reigde kliniek Bloemenhove i.Ieemstede. Na zijn pensio nering, twee jaar geleden, was hij niet van plan zich nog actief met de gezondheidszorg te be moeien, maar hij kan het toch niet laten. Als voorzitter van Sti SAN probeert hij andermaal de aandacht te vestigen op een zorgvuldig en kwalitatief hoog staand abortusbeleid. „Dit past bij me, bovendien is het iets waar ik verstand van heb." Abortus is niet zomaar een lichtzinnige ingreep, zo bena drukt Van Hall. Daarom is het goed dat de Nederlandse wet geving na een lange politieke strijd is aangepast en abortus in de AWBZ zit, dus door de zorg verzekeraar wordt vergoed. „Het is geen gemakkelijke be slissing en als er dan ook nog een financieel bezwaar aan kleeft, krijgt je de situatie dat al leen mensen met geld goed worden geholpen want die vin den hun weg toch wel. Dat zie je ook in landen waar abortus verboden is. Vrouwen die geen geld hebben, zoeken een oplos sing onder zeer moeilijke om standigheden." De hulpverlening in Neder land is goed georganiseerd, omdat hij vanuit de basis is ontstaan, zegt Van Hall. „De huisartsen zijn ermee begon nen. Zij waren het dié het Mild redhuis hebben opgezet. Zo was er in Nederland al goede zorg, lang voordat de wet abor tus had geliberaliseerd. Jaren lang is die situatie gedoogd door de overheid. Want hoewel er al lange tijd een meerderheid was in de Tweede Kamer, werk te de WD aanvankelijk niet mee omdat die partij lonkte Leiden stapt al dit jaar over op nieuw belastingsysteem LEIDEN ROBBERT MINKHORST Een nieuw Leids belastingsys teem, europroof, moet niet in 2001 maar al dit jaar worden ingevoerd. Daarmee voorkomt de gemeente dat inwoners, in stellingen of bedrijven met succes een schadeclaim kun nen indienen. De invoering van de euro maakt de aanschaf van een ander computersysteem voor belastingaanslagen nodig. Dat stond gepland in 2001, maar burgemeester en wethouders komen daar na een ambtelijk advies op terug. Zij stellen nu voor het systeem nog dit jaar te kopen. In 2001 levert elke vertraging bij de invoer van de nieuwe software een onaan vaardbaar bedrijfsrisico op; het oude computersysteem dat in guldens rekent is im mers niet meer bruikbaar. Ambtenaren schatten dat een half jaar vertraging al een tegenvaller van een half mil joen gulden oplevert. Iedere belastingaanslag die later wordt opgelegd betekent een renteverlies van maximaal 60.000 gulden per maand. Later invoeren betekent ook dat dat samenvalt met het be rekenen van de waardestijging van huizen en de daaruit voortvloeiende nieuwe OZB- aanslag. Deze WOZ-beschik- kingen moeten in 2001 de deur uit. Komt Leiden die ver plichting niet na, dan bete kent dat onherroepelijk claims van belastingbetalers. Sowieso moet de gemeente extra per soneel inhuren om een te ho ge werkdruk te voorkomen. Het moment waarop de WOZ- beschikkingen worden ge maakt leidt altijd al tot een zeer hoge werkdruk; als tege lijk de nieuwe software in ge bruik wordt genomen is de personeelcapaciteit 'absoluut onvoldoende', schrijven B en W in hun voorstel. Het belastingsysteem in 2000 kopen kost ruim 1,8 mil joen, 150.000 gulden meer dan wanneer de gemeente dat een jaar later doet. B en W vinden de meerprijs niet op wegen tegen de risico's. Een bedrag van een miljoen heeft de gemeente vorig jaar reeds opzij gelegd. Voor de resteren de 8,5 ton moet dekking wor den gevonden in de begroting van volgend jaar. De commis sie financiën bespreekt het voorstel morgenavond. Cursussen in Volkshuis: van jongleren tot vegetarisch koken Emeritus-hoogleraar Eylard van Hall staat nog altijd pal voor een zorgvuldige abortushulpverlening van hoge kwaliteit, foto dickhooewoning naar het CDA. Maar uiteindelijk is de wet er toch gekomen." Het liberale abortusbeleid van Nederland ligt in het bui tenland nogal eens onder vuur. Volgens Van Hall is het daarom van belang dat de klinieken la ten zien hoe zorgvuldig de praktijk in Nederland is. „Net als het drugsbeleid en de eutha nasiewetgeving zegt de abor tuspraktijk veel over onze nor men en waarden. We weten dat ze daar in landen als Frankrijk en Spanje heel anders over denken. In Amerika worden grove leugens over ons eutha nasiebeleid verspreid, niet door de overheid maar door machti ge actiegroepen. Ze gaan ons beleid op onheuse gronden te lijf." Met de steeds hechtere een wording van Europa is het zaak de krachten weer te bundelen, zo verklaart Van Hall de oprich ting van StiSAN. „Ik zie nog geen directe bedreiging. Maar we moeten ons wapenen tegen de mogelijkheid dat er druk zou komen op ons beleid van open heid. Maar ook de overdracht van informatie, voorlichting op scholen, is een gezamenlijk be- lang." StiSAN treedt wat dat betreft in de sporen van de stichting Stimezo, die vorig jaar werd op geheven. „Dat was een eerbied waardige instelling, die jaren lang borg heeft gestaan voor kwaliteit in de abortushulpver lening", aldus Van Hall. „Sti mezo bracht jaarlijks een rap port uit, waarin behalve de ont wikkelingen in puur medisch opzicht ook de sociologische trends stonden. Daaraan kon je bijvoorbeeld zien dat allochto ne jongeren een risicogroep zijn gaan vormen, net als vroe ger de Nederlanders uit het zui den. Die jongeren zitten klem tussen de cultuur van hun ou ders en hun eigen opvattingen die wat ruimer zijn." De cijfers van Stimezo bleken een adequaat middel tegen 'fa beltjes van de tegenstanders', weet Van Hall. „Zo werd be weerd dat bij abortus vaak complicaties optreden en dat het vrouwen onvruchtbaar zou maken. Allemaal onzin. Minis ter Borst van volksgezondheid heeft de gegevens van Stimezo zelfs gebruikt om het Neder landse beleid in het buitenland te onderbouwen." Bij Stimezo waren aanvanke lijk vijftien van de zeventien abortusklinieken aangesloten, maar door meningsverschillen raakte de organisatie in het slop. In 1993 werd voor het laatst een rapport uitgebracht. De nieuwe stichting StiSAN, waarbij zich alweer veertien kli nieken hebben aangesloten, wil die jaarlijkse rapportage weer oppakken. „We gaan ook dat gat van zes jaar repareren", zegt Van Hall. „Daarnaast gaan we voorlichting geven aan de jeugd, dat blijft heel belangrijk. Trouwens, ook de politiek moe ten we blijven informeren. Ik ben beducht voor bezuinigin gen, waardoor bijvoorbeeld de pil uit het ziekenfondspakket zou gaan en abortus uit de AWBZ. Het zijn nog maar ge ruchten, maar ik vind het ver bazend dat ze uitgerekend van D66 komen, de partij die zich in het verleden sterk heeft ge maakt voor een liberaal beleid. Het zou een slecht signaal zijn naar de samenleving, die juist bekend staat om de solidariteit met vrouwen die ongewenst zwanger zijn." Meer informatie over StiSAN is te vinden op de website: www.a- bortasinfo.nl of telefonisch: 030- 2415951. Het cursus- en activiteitenpro gramma van het Leidse Volks huis is er weer. Naast bekende taalcursussen als Arabisch, Duits, Frans, Spaans, Engels, Italiaans, Grieks en Nederland se taal en literatuur, is het nu ook mogelijk verhalen en ge dichten te leren schrijven. Ver der staan verschillende compu tercursussen in het programma vermeld, net als cursussen op het gebied van algemene ont wikkeling, van een assertivi- teitscursus en een weerbaar heidstraining tot een cursus over alternatieve geneeswijzen en een cursus levensbeschou wing. Het aanbod op het gebied van kunst, cultuur en geschie denis is vernieuwd: cultuur en wijn, kunst en cultuur van de Middeleeuwen, kunstenaars in Leiden van 1890 tot 1940. Ver der is het de bedoeling dat het Volkshuis elke keer dat een Leids museum een nieuwe ten toonstelling heeft, een lezing geeft over de achtergronden er van. Ook op het gebied van mu ziek, zang en theater is het aan bod divers. Zo zijn er de basis cursus toneel, kennismakings cursussen klassieke muziek en opera en een korte zangcursus. In de werkplaats is er gelegen heid tot het volgen van lessen in boetseren, het maken van keramiek en mozaïek, en het maken van beelden van textiel of blik. In het atelier zijn lessen fotograferen en iconen schilde ren. Verder vermeldt het pro gramma nog cursussen in het kader van beweging, dans en ontspanning, en lees-, conver satie- en studiegroepen voor anderstaligen, en speciale kin dercursussen: van jongleren tot vegetarisch koken. De pro grammafolder is verkrijgbaar in het Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk 33A. IT DOOR PETER GROENENDIJK Leidse biologen onderzoeken gierzwaluwen v itenschappelijk onderzoek kan over de gekste dingen gaan. je ieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer. De rubriek In O. nderzoek doet een greep in de wonderbaarlijke wereld van de Leidse wetenschap. Vandaag: David Povel en Henri Thomassen. 17. d. «rmuizen laten zich bij het ?gen leiden door echoloca- door het uitbrengen van uiden oriënteren zij zich en den zij hun weg, ook in vol- duisternis. De eigen - lap werd ruim een eeuw ge en ontdekt en spreekt sinds- n tot de verbeelding van tenschappers en leken, nder bekend is dat ook be lde vogelsoorten over deze enschap beschikken. De rzwaluw is er zo een. David rel, universitair docent aan Instituut voor Evolutionai- in Ecologische Wetenschap- 1 (EEW), leidt sinds 1996 i project waarbij dit dier in- sief wordt bestudeerd. De ge onderzoeker Henri Tho- ssen assisteert hem sinds t. Het onderzoek bracht hen iiepe grotten op het eiland Eh^ iet alle gierzwaluwen be- ïrsen de kunst van echolo- ie", vertelt Povel. „De Euro- ;e soort echolokeert bijvoor- sld niet. Maar ook in Zuid- ira) st-Azië geldt de eigenschap ig niet voor alle soorten." t Leidse onderzoek, waarbij rdt samengewerkt met de iversitas Indonesia in Jakar- moet duidelijk maken wan- ;r en waarom een deel van 1 gierzwaluwen miljoenen ja- i geleden gedeeltelijk op de ermuis is gaan lijken. Tho- issen heeft daarover sterke moedens: „Op Java bestu urden wij een soort gierzwa- ren die in een donkere grot iter een waterval leeft. Deze [els echolokeren niet, maar weten de grot achter de wa- rel in het donker prima te vinden. Ze gebruiken waar schijnlijk het geluid van de wa terval om zich te oriënteren. Leden van een andere soort, die in dezelfde streek in een vulkaan leeft, lijken sterk op deze soort- maar zij echoloke ren wél. Zij vinden hun voedsel ook op grote hoogte. Wij den ken dat de vogels ooit van een waterval geleerd hebben hoe geluid ze kan helpen om in het donker te vliegen. Later ont wikkelden zij zelf de vaardig heid om geluiden uit te stoten en die te gebruiken om zich in het donker te oriënteren. Daar door konden zij diep in donke- ré grotten nestelen, waar zij beschermd waren tegen veel roofdieren." Thomassen ver trekt volgend jaar opnieuw naar Java om deze evolutie preciezer in kaart te brengen. Een andere soort gierzwalu wen, waarvan de leden kleiner in omvang zijn, leeft eveneens in grotten in het laagland. Po vel: „Die soort vliegt duidelijk minder snel dan de hoger wo nende soorten. Daardoor is de ze vogel in staat om in boom kruinen te vliegen en insecten op te pikken. Wij denken dat vocalisatie en gehoor ook bij het ontwikkelen van die eigen schappen een rol hebben ge speeld." De zoektocht naar de histori sche ontwikkeling van de gier zwaluw bracht Povel en Tho massen op ontoegankelijke plekken. Op Java bezochten zij de thuisbases van de dieren: diepe grotten waar het licht niet komt. „Die grotten hebben unieke eigenschappen", vertelt Thomassen enthousiast. „Door David Povel (links) en Henri Thomassen. FOTO HIELCO KUIPERS de afwezigheid van licht ont staat een apart ecosysteem, waar invloeden van buitenaf nauwelijks een rol spelen. Diertjes in die grotten hebben zich in de loop van miljoenen jaren aangepast aan het leven in die duisternis: zij zijn bij voorbeeld blind of vrijwel kleurloos, en hebben vaak een sterk reactievermogen. Zij we ten hun weg en vooral hun voedsel op de tast te vinden. Insecten in die grotten hebben bijvoorbeeld extreem lange voelsprieten." Tijdens de expe dities naar de diepste punten haakte Povel af. Hij bleef wijse lijk in de horizontale gedeelten van de grotten. Thomassen daalde dan met een andere jonge onderzoeker, Wietske van den Berge, wel af. „Som mige grotten zijn wel twintig meter diep", vertelt hij. „Wiets ke en ik hebben ons geoefend in speleologie: afdalen in grot ten met behulp van speciale technieken. Dat is niet echt ge vaarlijk, hoor: je bent goed vastgeketend. Maar een beetje spannend is het natuurlijk wel." De vogels in de grotten waren minder schuw dan je zou ver wachten. Zij zijn wel gewend aan bezoekers, legt Povel uit: „De nestjes van de gierzwaluw zijn in Azië gewilde objecten. De dieren krijgen regelmatig bezoek van mensen die die nestjes weghalen. Zij komen niet voor eieren, maar voor de nestjes zelf." De behoefte aan de nesten, die voornamelijk uit speeksel bestaan, bestaat voor al onder Chinezen. „Zij betalen er honderden dollars per kilo voor", aldus Povel. „Er wordt soep van die nesten gemaakt en het spul wordt ook gebruikt in allerlei elixers. Inmiddels zijn in Indonesië tientallen be drijven opgericht waar gier zwaluwen worden gehouden, speciaal voor het makkelijk oogsten van die nesten. Het is echt een booming business." Daar houden Povel en Tho massen zich wijselijk niet mee bezig. Geld voor het onderzoek is er en bovendien vonden de twee enkele sponsors. Tho massen: „Wij hebben diverse fabrikanten verzocht om ons materiaal te verschaffen voor onze expedities, zoals grote aantallen batterijen voor onze apparatuur. Enkele fabrikanten waren daartoe bereid. Inder daad, geheel in de geest van de Universiteit Leiden." Leidsch DagbladARCIIIL A Li\ ANNO 1900 Donderdag 28 Juni HAZERSWOUDE - Ten behoeve van wandelaars, rij tuigen en fietsrijders stond voor tal van jaren recht tegenover den Gemeeneweg een handwijzer, die met uitgespreide vingers 'Naar Leiden' wees. Een paar jaar geleden begon men in te zien, dat het opschrift minder juist was, daar langs dien weg ook verschei dene andere plaatsen kunnen bereikt worden. Met een kleine moeite veranderde men de aanwijzing en voortaan las men op diezelfde plaats: 'Naar den Rijndijk'. Thans schijnt men tot het inzicht te zijn gekomen, dat iedereen den weg weet; want het bord is verdwenen. Eiken dag ziet men dan ook koetsiers, fietsers, automobielen zelfs, die de blinde steeg naast het raadhuis willen inrijden, en anderen, die aan den Gemeeneweg, vóór zij den beslissenden draai nemen, even stilhouden, om naar den weg te informeeren. De kosten van een nieuwe handwijzer zijn zeer klein; de erkentelijkheid van hen, die door de ge meente trekken, zou zeer groot zijn. ANNO 1975 28 juni LEIDEN - De geschiedenis van de Koksschool, ge vestigd in de Morschpoort- en in de Doelenkazerne is nog maar kort: op 1 juli is het precies een kwart eeuw geleden dat het eerste vlammetje onder een grote pan werd aangefloept. Maar de verrichtingen van de militairen, die er in de loop van die vijfen twintig jaar hebben geroerd, geproefd, met lange tanden hebben gegeten of met vreselijk veel trek en dan enthousiast, dan wel geïnteresseerd, dan wel gemotiveerd raakten van het vak, dat slechts door mannen kan worden beoefend, hebben bewondering afgedwongen van velen. Van de Leidenaar bijvoorbeeld, die vorig jaar, bij het 400-jarig feest rond het ontzet hutspot kreeg voorgeschoteld; van de Nederlandse Bond van Militaire Oorlogs slachtoffers, die nog niet zo lang geleden in de Groenoordhal bijeen was en ruim 3500 mensen een gevulde maag moest bezorgen; van de gedupeerden van de Zeeuwse watersnood in 1953; van de universiteit van Leiden, die de histori sche maaltijd alleen kon laten doorgaan, als de Koksschool maar wilde koken; van de organisatie van de Vierdaagse in Nijme gen (30.000 lunchpakketten per dag, de laatste ja ren niet meer); van de Europese zwemkarnpioenschappen-orga- nisatie in Utrecht, waar voor iedere nationaliteit de huiselijke kost werd verzorgd. Maar niet alleen maaltijden. Ook worden met de regelmaat van de klok blinde-geleidehonden aange boden. Het (vele) geld daarvoor wordt door de solda ten bijeengebracht met het gemak" alsof ze een pilsje drinken. Onlangs werd er wéér een overhandigd. Zo zijn er natuurlijk meer dingen te noemen: de hulp in 1963 aan de PTT, toen het aantal zieken onder het bestellend personeel zo groot was, dat een nor male postbezorging niet meer mogelijk was. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of d«»or contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82.1) ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15