Roermond weigert gesprek met VPW-pastores Geloof Samenleving Kinderen van één Vader ONBEZORGD OP VAKANTIE? WOENSDAG 28 JUNI 2000 VANDAAG Vandaag 1322 jaar geleden, op 28 juni 681, werd Agatho geïnstalleerd als paus en opvolger van paus Donus. Agatho verzette zich tegen het mo- notheletisme, de visie dat Jezus niet drie naturen kan hebben gehad, zoals de officiële katholieke leer zegt. Het christelijk dogma luidt dat God één is in zijn openba ring als de Vader, de Zoon en de Heilige Geest. De leer van de Drieëenheid (het trinitarisch dogma) heeft zich in de vroeg-christelijke kerk ontwikkeld, en wordt nu nog door alle grote christelijke Kerken aanvaard. De 28ste juni wordt herdacht dat de christelijke slavin Pot- amioena de Oudere, samen met haar moeder Marcella de dood vond in een ketel met gloeiende pek, omdat zij de avances van haar meester afsloeg. Grote bedevaart bisdom naar Israël haarlem Een aantal pastores van het bisdom Haarlem heeft voor maart 2001 een grote bedevaart naar Israël op stapel gezet. De bedoeling is zowel het moderne Israël (Tel Aviv, Yad Vashem en enkele kibboetsen) als de bijbelse plaatsen Nazareth, Bethle hem, Jericho, Jeruzalem en Kafarnaum te bezoeken. De organi satie is in handen van Oppenheim Travel in samenwerking met plebaan Van Ogtrop van de kathedrale basiliek in Haarlem (Ju- daica-deskundige), oud-voorzitter van de Vereniging van Ne derlandse Bedevaarten deken Cassee en deken Wentink. De prijs is vastgesteld op 2.700 gulden, de data zijn 13 tot en met 25 maart. Info-bijeenkomsten zijn gepland op 11 september aan staande in de kerk Blije Mare in Alkmaar en op 12 oktober in de Bavokelder onder de kathedraal in Haarlem. Over nota Aan het eind van lum Latijn SoW: Asielzoek laten oppassen huis van politici roermond anp Workshop relatie Feng Shui en sterren laren De Brit Jon Sandifer, auteur van de inmiddels ook in het Nederlands vertaalde internationale bestseller Feng Shui Astro logie, komt in september kort naar Nederland. Hij geeft op 9 en 10 september een workshop in Laren, waarin hij de relatie tus sen Feng Shui (de kunst om in harmonie met je huis en je om geving te leven-red.) en de oosterse astrologie Nine Star Ki uit de doeken doet. Meedoen kost inclusief logies en eten 300 gul den voor volwassenen en 75 gulden voor kinderen tussen 2 en 12. Per gezin (max vier personen) zijn de kosten 500 gulden. In lichtingen 023-5360202/020-6735027. Op weg naar het Jezus-paviljoen hannover Enkele nonnen spoeden zich naar het Jezus-pavil joen op de Expo 2000 in het Duitse Hannover. Nieuwsgierig ge worden door publicaties over de internationale mammoetten toonstelling, die tot eind oktober duurt, nemen de religieuzen een kijkje op het immense tentoonstellingsterrein. Bij het Jezus- paviljoen ligt de nadruk op mensenrechten. Onlangs nog wees de pauselijke nuntius in Duitsland bij de opening op foto's van kindsoldaten, ondervoede mensen en daklozen, van wie de rechten op een menswaardig bestaan voortdurend geschonden worden. Overigens worden op de Expo 2000 ook kunstschatten van het Vaticaan tentoongesteld. Een van de kunststukken is de vermoedelijk oudste Christusafbeelding ter wereld. Deze da teert uit de zesde eeuw. foto ap jan bauer BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen, te Wijngaarden, kand.L.W.van der Sluijs te Am sterdam; te 's-Gravenzande, als geestelijk verzorger verpleeghuis De Kreek, B. Schoone te Honse- lersdijk, die dit beroep heeft aan genomen GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Boskoop, Enkhui zen, Haarlem (in comb.doven- zorg), Leerdam, Nieuw-Beijer- land, Nieuwdorp, Nieuwerkerk (Zld), Oostkapelle, Oud-Beijer- land, Ouddorp. Puttershoek, Scherpenisse, Westzaan, Woer den (zendingswerk Guinee), kand. D. de Wit te Bennekom. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Herwijnen, T. Deelstra te Baflo (NB rectificatie i.p.v. Ned. Herv. kerk) Het bisdom Roermond weigert met de Vereniging van Pasto raal Werkenden (VPW) te pra ten over de nota 'Aan het eind van hun Latijn'. Daarin stelt de VPW dat het bisdom de pries ters aan hun lot overlaat. Gisteren liet het bisdom Roermond in een reactie weten dat het de VPW niet erkent en derhalve niet praat met de ver eniging, waarbij ongeveer een derde van de 280 priesters is aangesloten. Dat beleid uit de tijd van bisschop Gijsen is on- Britse priester bedelt 43 mille bijeen voor dak londen anp Een Anglicaanse priester in En geland heeft zaterdag, zittend met de bedelhoed voor zijn kerk, 12.500 pond (43.750 gul den) opgehaald voor het herstel van het lekke dak. De reparatie van de 12de-eeuwse kerk kost in totaal 227.500 gulden. Kortgeleden hoorde John Ganjavi, priester in St Nicholas, Beaudesert, Henley-in-Arden bij Birmingham, dat het dak een volgende winter niet zou doorstaan. English Heritage, de Britse monumentenzorg, stelde 115.500 gulden beschikbaar. De Anglicaanse parochie bracht zelf 59.500 gulden op. Om het resterende bedrag van 52.500 gulden bij elkaar te krijgen, ging de priester afgelo pen zaterdag voor zijn kerk zit ten met een bedelhoed voor zich. Behalve het geld in de noed kreeg hij eergisteren ook nog 3.850 gulden naar aanlei ding van een bericht in de plaatselijke krant. Bovendien komt er via Gift Aid (teruggave aan het goede doel van de be lasting geheven over een dona tie) nog eens 10.150 gulden bin nen. In totaal ruim 5000 gulden meer dan het streefbedrag. Molukse moslims en christenen uit op harmonie ruswuk* anp Ondanks het opgelaaide geweld op de Molukken doen Molukse christenen en moslims in Ne derland er alles aan om hun goede onderlinge relaties te handhaven. „De verhoudingen met onze christelijke broeders en zusters zijn over het alge meen goed", zegt imam S. Olong uit Ridderkerk. Ook ds. E. Patty van de Mo lukse Evangelische Kerk (GIM) is te spreken over de relatie tus sen Molukse christenen en moslims in Nederland. Hij beti telt deze als 'overwegend goed'. De kleine islamitische min derheid vindt volgens Olong wel dat de moslims te vaak de schuld van de gewelddadighe den op de Molukken krijgen. „De Ambonezen zelf, moslims én christenen, doen te weinig om vrede te bereiken." der zijn opvolger Wiertz niet veranderd. Het bisdom praat wel met individuele leden van de VPW, zegt het bisdom in een verklaring. „In de VPW zitten mensen die zo vrijzinnig zijn dat het bis dom hen niet onder zijn verant woordelijkheid wil laten wer ken." In de nota zegt de VPW dat het bisdom het probleem van het priestertekort in het bisdom kan oplossen door het aanstellen van pastoraal wer kers die niet zijn gewijd. In het bisdom zijn ongeveer 130 pastoraal werk(st)ers actief. Zij werken vooral in zieken- en verpleeghuizen en andere in stellingen. Ze worden betaald door religieuze ordes, fondsen of door parochies opgerichte stichtingen. Vorig jaar maakte bisschop Wiertz bekend dat hij een eigen opleiding voor pastoraal werk (st)ers wil. Die opleiding zal ook openstaan voor de pastoraal werkers die al in het bisdom werkzaam zijn. Het bisdom wees gisteren de opvatting van de hand als zou het de priesters in de steek la ten. De bisschop, hulpbisschop en vicaris-generaal leggen we kelijks huisbezoeken aan pries ters af om met hen te praten over de situatie in de parochie. Bovendien kunnen priesters al tijd terecht bij de dekens, die de taak hebben over de priesters te waken. Verder heeft het bisdom het initiatief genomen voor maan delijkse studie- en gebedsdagen voor priesters. Tijdens die da gen is er ruimte voor een ge sprek met de bisschop. Het bis dom erkent dat er verbeterin gen mogelijk zijn. Er wordt ge werkt aan bijscholingsprogram- den haag anp ma's voor onder meer groeps gesprekken. Volgens het bisdom dient de ze nota, waarin het de spirituele invalshoek mist, vooral om het eigen bestaan van de VPW te rechtvaardigen. De VPW zou in plaats daarvan moeten mee werken aan een constructieve dialoog. Het onderzoek is vol gens het bisdom onbetrouw baar omdat cijfers ontbreken en het niet bekend is welke priesters zijn geïnterviewd. Ik geloof in God. Dat betekent dat ik Hem aardig vind en aan hem denk. 's Avonds ga ik met Hem praten. Dan ga ik op mijn buik lig- gen met mijn handen gevouwen. Ik weet al een paar woorden in het Grieks en die zeg ik dan. Papa vindt het leuk als ik in het Grieks met God praat, want God praat zelf ook Grieks. Ik zeg tegen Hem: „Dankjewel voor alles wat je voor ons hebt gedaan elke dag. Hij helpt je steeds en Hij past op iedereen. Als God er niet is, gaat het niet goed want Hij weet alles en Hij kan toveren. Hij tovert dat we gezond en gelukkig blijven en dat we eten krij gen. God woont in de stal. Hij is er ook geboren. Mijn vader zijn zus was heel ziek. We dachten niet dat ze beter zou worden. We gingen toen bidden: „Wilt U helpen dat Birgit weer beter wordt?". Want die mevrouw heet Birgit. We gingen steeds weer bidden. Nu is ze weer uit het ziekenhuis, ze hebben haar borst opengesneden. Soms ga ik op zondag naar de kerk. Daar hebben ze ook allemaal dingen over God- .We gingen liedjes zingen. Er waren twee mevrouwen en een meneer. Eén mevrouw ging al onze namen opschrijven en onze gezichten erbij tekenen. Wij gingen twee handen maken om God te helpen. We moesten die handen versieren. Adam en Eva waren als eerste op de we reld. Ze mochten wonen bij alle dieren en bomen, met de zon en de maan en de sterren. Dat maakte God allemaal van modder dat hij ging om toveren. Adam en Eva mochten wonen in dat land. God zei: „Je mag niet de bovenste appel eten." Hij wil- de kijken of ze wel zouden luisteren. Toch heeft het jongetje de appel geplukt. Hij moest toen het land uit. Adam en Eva waren verdrietig want ze waren wel ver- W liefd op elkaar. Asielzoekers willen tijdens vakantie op het huis van p; mentsleden passen. Deze a 0 zoekers zijn legaal in ons 1 j, maar hebben geen recht op vang. Gisteren hebben ke en asielzoekers dit voorstel een delegatie van de Twt Kamer overhandigd. De actie is georganis door de initiatiefgroep mand op straat' van de San ft op-Wegkerken met steun onder meer de stichting De groep vindt het onjuist staatssecretaris Cohen de zegging niet nakomt ie B asielzoeker opvang te bi< q conform de afspraken van regeerakkoord. Als gevolg van die weige moeten zogenaamde Dul claimanten, indieners van tweede asielverzoek en mei die op humanitaire gron verblijf aanvragen, op st zien te overleven totdat hun toekomst is beslist. Morgen zijn de actievoei B, ook aanwezig bij de traditio barbecue van Kamerleden parlementaire journalisten het Binnenhof. Daarbij bie ze een 'humanitair hapje' Daar zal ook de markt vraag en aanbod geopend waar asielzoekers zich als pas aanbieden en Kamerli kunnen kijken op welk aai zij ingaan. Leden tevredi met koers EC hilversum anp WEEROVERZICHT BUITENLAND Een grote meerderheid va leden van de Evangelische roep is tevreden met de 1 die de omroep vaart. De ondanks zijn veranderd»' aanpak trouw gebleven aan uitgangspunten, vindt 85 cent. Een iets minder groot centage (82 noemt de roep principieel. 'De EO dicht bij God en dicht bij sen zijn', is een uitspraak d procent herkent. Dat blijkt uit een ondere dat de omroep onder zijn li liet uitvoeren. De eigenti manier waarop de EO jongf met het evangelie probeed6 bereiken, krijgt de instemi van 81 procent van de ledei De EO blijft volgens voo e ter ds. A. van der Veer aanr ten op de hedendaagse culn om zijn boodschap ove brengen. „Zo moeten EO-'( gramma's om het evan dicht bij de mensen te brei vandaag aanhaken bij de moderne cultuur van hei voel. Niet als hoogste norm als ingang, als aanknopi punt." De EO heeft de toezichi dende rol van de ledenraad sterkt. Niet alle afgevaardi] hoeven voortaan protest: christelijk te kerken. Van zetels worden er twee gen veerd voor leden uit de Kerk, de Oud-Katholieke i de Kerk van de Zevendei Adventisten, het Leger des en de allochtonenkerken. nieuwe zetelverdeling spiegelt de ontwikkelingejii de achterban, aldus de EO. iaaniMg Ijóu&i Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Bewolkt en vooral in het westen en noorden perioden met regen. In het zuiden droger en geregeld zon. Mid- dagtemperatuur tussen 12 graden in het noordwesten en 21 graden bij Os lo. Zweden: In het noorden en midden bewolkt en regenachtig, naar het zuiden toe dro ger en wat zon. Middagtemperatuur stijgend naar ongeveer 19 graden. Finland: Bewolkt, winderig en vooral donder dag bung met kans op onweer. Mid dagtemperatuur ruim boven de 20 graden. Denemarken: Wolkenvelden, ook geregeld zon en zo goed als droog. Maxima ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Perioden met zon en droog. In het noordwesten en later ook het westen meer bewolking en kans op regen. Maxima van 17 graden in Noordwest- Schotland tot 22 in Ierland en Enge land. België en Luxemburg: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur oplopend naar 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en flink wat zon. Maxima onge veer 23 graden, in het zuidoosten 26 graden. Langs de Kanaalkust minder warm. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, maar ook kans op een lokale bui. Maxima meest tussen de 26 en 32 graden. Spanje: Zonnige perioden, maar ook kans op een lokale regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur aan zee in het noord westen rond 22 graden, in het zuiden en oosten rond 30, landinwaarts maxi ma ruim 35 graden. Portugal: In het zuiden geregeld zon, verder wolkenvelden en kans op een on weersbui. Maxima van een graad of 23 in het noordwesten tot ver boven de 30 langs de grens met Spanje. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke zonnige perioden en waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur ruim 30 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima van 24 graden in het noorden tot 30 in het zuiden. Duitsland: Perioden met zon en droog. Middag temperatuur meest tussen 17 en 25 graden. REGEL NU UW ANWB REISVERZEKERING I m> I Kom langs! ,sn Bc| s'a>is: [|JT|j b,j een van onze 0800-0503 I ui I ANWB-winkels ANWB Verzekeringen: zeker en betrouwbaar ANWB Oostenrijk: Zonnige perioden en vooral in Tirol een kleine kans op een lokale bui. Maxima ongeveer 21 graden, in het zuiden wat hoger. Zwitserland: Zonnige perioden en woensdag een kleine kans op een bui. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 23 graden in het noorden tot 28 graden in de zui den. Polen: In het westen geregeld zon en droog. Naar het oosten toe meer bewolking en een toenemende kans op enkele buien. Met een stevige noordwesten wind tamelijk koel, maxima van onge- véer 18 graden. Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden en droog. Middag temperatuur omstreeks 21 graden. Hongarije: Zonnige perioden en droog. Middag temperatuur ongeveer 23 graden. Italië: Zonnige perioden en een kleine kans op een lokale bui, vooral donderdag. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur van 27 graden in het noorden van Corsica tot rond 33 in het zuiden van Sardini. Griekenland en Kreta: Zonnig. Donderdag in het noorden een kleine kans op lokaal onweer. Op de Egesche Zee eerst nog een stevige noordelijke wind. Maxima tussen 26 en 30 graden. Turkije en Cyprus: In het uiterste noorden van Turkije kans op een bui. Elders vrij zonnig en droog. Maxima uiteenlopend van een graad of 25 in het noordwesten tot rond 30 graden aan zee in het zuiden en op Cyprus. DONDERDAG 29 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05 24 Zon onder 22 02 Maan op 03.37 Maan onder 19 16 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.05 14.35 01.38 14.08 Laag 09.54 22.45 09.35 22.26 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE 8.M. Essenberg, W.M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) r~r*~\ bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen fhw hagel lagedruk mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in ïooo hecto pascal HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjupet) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek DC van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hopfdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071- 5356 230 t RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u a 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrel het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen 1,- koiti IS betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenb worden verzonden geldt een toeslag van f aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES* j Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen van het regionale nieuws uit het Leidsd ii Dagblad op geluidscassette beschikbaa informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gra WÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^i i K E N H U I Z E 31 23 0.0 32 23 0.0 31 23 0 0 27 24 00 25 14 5.0 33 21 0.0 25 15 0.0 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14