Leiden Regio I Bibliotheek biedt klant tariefskeuze DONDERDAGAVOND S 'Een nachtburgemeester hoort een paljas met een hoge hoed te zijn' Rondleidingen langs opgravingen Pomona 'olitiek tegen extra telasten autodating Meer cultuur en veel vertrouwds tijdens de Lakenfeesten Sluiting kantoor studiefinanciering 'eeuwig zonde' 5ENSDAG 28 JUNI 2000 elangstellenden krijgen za- formatie geven over de bewo- :rdag een rondleiding langs ning van Leiden in de Ro- e opgravingen op sportpark meinse tijd. Eerder legden de omona. De afgelopen weken archeologen al het skelet van ijn hier diverse boeiende ar- een paard bloot en kwamen heologische vondsten ge- inheemse potten en zogehe- aan op het terrein tussen de ten kringgreppels (circelvor- /assenaarseweg en de Nach- minge sloten) boven. 'gaallaan in Leiden. De op- Wagenwielen, ladder en ravingen begonnen half skelet zijn zaterdag niet te pril, toen duidelijk was dat zien. Ze worden momenteel omona op een oude strand- geconserveerd om in de toe ral rust. komst te worden tentoonge- Onlangs zijn hier de oudste steld. Wel is veel aardewerk te ragenwielen uit de Leidse re- bezichtigen, dat vermoedelijk io ontdekt bij het ontgraven in de Leidse nederzetting is an twee waterputten uit de gemaakt. Daarnaast zijn er fo- [omeinse tijd. De wagenwie- to's en verzorgt het Archeolo- ;n waren in de fundering ver- gisch Centrum van de ge- rerkt, waaruit blijkt dat al meente een rondleiding met uizenden jaren geleden her- uitleg langs de opgravingen, ebruik van materialen ge- De open dag begint om 11.00 roon was. Ook vonden de ar- uur en duurt tot 15.00 uur. Be- heologen een ladder uit die zoekers wordt aangeraden jd, de tweede die ooit in Ne- met de fiets of per openbaar erland is blootgelegd. vervoer te komen. leiden'wim wegman Nog meer cultuur, veel oude vertrouw den en een enkele nieuwe klapper. De nieuwe editie van de Leidse Laken feesten, die van 6 tot 16 juli duren, borduurt voort op de succesformule die het stadsfeest in de loop der jaren heeft ontwikkeld. Dus mét de Rem brandt schilderwedstrijd, mét de Peur- bakkentocht (op 6 juli), de Leidse la- kenmarkt (op 9 en 16 juli) en het Gou den Pet festival (16 juli) om maar een kleine greep te doen. En ook met een culinair festival (op 14, 15 en 16 juli). Al was dat laatste een dubbeltje op zijn kant, wil organisator A. van der Luit nu wel toegeven. Zoals al eerder bekend werd haakten de organisatoren van het oorspronke lijke culinaire festival - Leiden Culinair - op het laatste moment af. Volgens hen konden de deelnemende restau rants nauwelijks personeel op de been brengen en hielden ze er ook nauwe lijks iets aan over. Van der Luit: „We hebben met man en macht gewerkt om een nieuw culinair festival op po ten te zetten. Dat dat is gebeurd, is al leen te danken aan ons eergevoel. Het moest en zou gebeuren. Als we ons verstand hadden laten prevaleren, hadden we waarschijnlijk besloten de zaak een jaartje over te slaan. Want het vele werk heeft een bijzonder zware wissel getrokken op de organisatie." Het Culinair Festival is iets kleiner van opzet dan Leiden Culinair. Boven dien worden er geen complete maaltij den geserveerd, waardoor het voor de restaurants iets beter is te doen. Vol gens mede-organisatrice T. van Delft melden zich overigens nog steeds res taurants aan. „Het plein voor de Pie terskerk komt helemaal vol. Daarvan ben ik overtuigd." Een van de nieuwe evenementen tij dens de Lakenfeesten is de zogeheten Parabounce. Dat is een grote, met he lium gevulde ballon waaraan deelne mers op een speciaal toestel acroba tisch ogende capriolen kunnen uitha len. De ballon hangt op 12, 13 en 14 juli bij de Beestenmarkt. Volgens P. Labruyère van de ondernemers daar is het een 'regelrechte klapper'. Nieuw dit jaar is verder een mini- shantyfestival, dat op 8 juli plaats heeft tijdens de drakenbootraces. Deelne mers zijn het Viswijvenkoor Leiden, het Leidse zeemanskoor Rumor di Ma re en Kattuks Volk uit Katwijk. De 'vis wijven' hopen de optredens volgend jaar uit te bouwen tot een groot shan- ty-festival. De optredens maken overi gens deel uit van het Water-straatthea- ter die dag. In de binnenstad treden dan onder meer het Poolse volksdans ensemble Kadioleczka en het Oost-Eu ropakoor Mila op. De finalisten van het Rijnlands Muziekconcours varen in het centrum mee op de rondvaart boten van De Zijl Bedrijven. Op het plein voor de Pieterskerk zijn op 7, 8 en 9 juli voorstellingen van het theater Pyromachiné, dat met zijn spe ciale dansvoorstelling 'Pilgrims (5e no ta R.O.)' het plein in een 'heel nieuw licht' zet. Ten slotte kunnen liefheb bers op 9 juli zich uitleven in sporthal De Zijl met indoorvliegen. Daarbij kunnen ze genieten van rondvliegende modelvliegtuigen met een spanbreed- te van soms wel vier meter. Bovendien mogen ze onder begeleiding ook enke le kleinere modellen besturen. De Leidse Lakenfeesten beginnen dit jaar voor het eerst ook een voor zichtige vorm van samenwerking met de tachtigste Kaagweek. De samen werking beperkt zich voorlopig tot het naar elkaar doorverwijzen van bezoe kers. Van der Luit sluit echter niet uit dat de twee evenementen in de toe komst naar elkaar toegroeien. oen- imai :t tarief dat de gemeente Lei- i wil hanteren voor de zoge- mde 'autodatevergunning' reel te hoog. Juist deze vorm n autogebruik, waarbij auto- obilisten samen bij een be- ijf één auto huren, zou meer oeten worden gestimuleerd, it was de boodschap die D66, oenLinks, CDA, PvdA en iristenunie/SGP wethouder hultz gisteravond meegaven dens de commissie parkeren. De gemeente is van plan 240 lden per kwartaal te vragen or de parkeervergunning van itodaters', terwijl de prijs or particulieren op 60 gulden Autodating, dat tot voor rt nog autodelen werd ge- emd is een manier om zo de hoeveelheid blik op aat terug te brengen als de rkeersdrukte te verminderen, n de Leidse automobilist te muieren te kiezen voor deze rm van vervoer is een bedrag n zo'n duizend gulden per ir dan ook veel te hoog, stelde ider anderen Snelders (D66). lok als je het per hoofd omre nt kom je op een hoog be- ag, als we er van uit gaan dat f tot zeven mensen één auto Hen huren. Het is natuurlijk et zo dat dertig mensen ge- uik gaan maken van één au- Hogervorst (GroenLinks) stel- „Een eigen auto nemen is ituurlijk iets anders dan een ito bezitten. Daarom zou au- dating veel aantrekkelijker oeten zijn. Zeker omdat het hier een proef betreft. Geef de automobilist dan een stimu lans." Bleijie (CDA) noemde de het voorgestelde systeem 'ingewik keld'. „Zo'n auto", zo hield hij Schultz voor, „is echt niet an ders dan mijn auto. Zo'n auto neemt ook maar één plek in. Waarom dan een speciaal vak en een speciaal tarief?" Wet houder Schultz bleef echter op het standpunt staan dat de hoogte van het tarief wel dege lijk juist was. Onder meer om dat de mensen die van het sys- teem van" autodating gebruik maken, vaste parkeerplaatsen krijgen in de stad, zodat de ver schillende gebruikers 'hun' au to altijd terug kunnen vinden. En daar mag best een hoger ta rief tegenover staan. Bovendien is het bedrag van 240 gulden een bedrag dat ook de goed keuring kan wegdragen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en was er al over eenstemming bereikt met de verschillende verhuurbedrijven, stelde zij. Het voorstel van de gemeente wordt binnenkort in de raad behandeld. De partijen waren wel te spreken over de nieuw in te voeren zorgvergunning, een speciale parkeervergunning voor mensen uit de gezond heidszorg die het mogelijk maakt dat overal in de stad dag en nacht kan worden gepar keerd. Ook al vonden sommi gen ook hier het bedrag - 120 gulden per kwartaal - iets te hoog. „Omdat zo'n vergunning het algemeen belang dient", zo zei Van As (Christenunie/SGP). Het regiokantoor aan de Parmentierweg, dat zaterdag definitief zijn deuren sluit. leiden peter groenendijk Het Leidse regiokantoor van de Informatie Beheer Groep (IBG) aan de Parmentierweg sluit op 1 juli zijn deuren. De IBG moet be zuinigen en het regiokantoor in Den Haag heeft meer toegevoegde waarde dan dat in Leiden, zo stelt men. Maar veel mensen zijn ontevreden met de sluiting. Mobar (23) is zo iemand. Voor de laatste keer staat hij in het Leidse regiokantoor. „Ik woon nu zeven jaar in Nederland en spreek de taal nog niet vloeiend. Al die formulie ren over studiefinanciering zijn best inge wikkeld. Alleen doordat ik met mijn vragen naar het regiokantoor kan stappen, lukt het om die formulieren goed in te vullen." Dat het kantoor moet sluiten, begrijpt hij niet. „Ze zeggen dat je je vragen ook via de tele foonlijn van de IBG kunt stellen. Maar die mensen praten te snel. Ik ben bang dat er nu dingen fout gaan met mijn studiefinan ciering." Yvonne (18) valt hem bij. Zij heeft net eindexamen gedaan. De sluiting van het regiokantoor noemt zij 'eeuwig zonde'. „De studiefinanciering zit gewoon ingewik keld in elkaar. Als je naar Groningen belt, zit je eindeloos te wachten tot je iemand aan de lijn krijgt. Ik woon in Leiden en ik vind dat hier een steunpunt hoort. Het is toch een studentenstad?" Evelien Jansen, medewerker van het re giokantoor, begrijpt de teleurstelling. „Eer lijk gezegd vinden wij het ook best jammer. Het was hier altijd behoorlijk druk, we kre gen 250 tot 400 bezoekers per week. Maar de beslissingen zijn nu eenmaal genomen. Groningen beslist." Studenten moeten voortaan hun vragen stellen via de tele foonlijn van de IBG of via internet. Als het dan nog niet lukt, moeten ze naar het re giokantoor in Den Haag. „Zo'n ramp is dat nu ook weer niet", zegt Jansen. „Aan de kwaliteit van die informatielijn wordt hard gewerkt en het regiokantoor in Den Haag is vlakbij." De frustratie van veel studenten begrijpt zij. „Natuurlijk was het erg prettig dat iedereen hier naartoe kon met allerlei vragen. We werken hier al jarenlang met een hecht team en de medewerkers hebben bijna elke vraag al eens eerder gehoord. Dat zullen veel jongeren best missen, ook omdat medewerkers in Groningen die des kundigheid nog niet allemaal hebben. Stu diefinanciering is een complexe materie." Veel studenten vragen zich af waarom de IBG niet in plaats van het regiokantoor een loket in een gebouw van de universiteit Lei den opent. Jansen had dat ook graag ge zien. „Wij hebben aan de IBG kenbaar ge maakt dat ook wij dat graag wilden. Voor echt lastige en dringende vragen zouden studenten dan toch om raad kunnen vra gen. Maar dan had de universiteit daaraan moeten bijdragen, want zo'n loket kost na tuurlijk geld. Blijkbaar is dat niet gelukt." Dm maar met de deur in huis e vallen: eind september is er ien nieuwe nachtburgemees- er. Een opvolger van Hans iVolting. Tenzij Wolting ge- roon weer meedoet aan de 'erkiezingen en wordt herko- :en. Want dat er nieuwe verkie- angen komen, dik een jaar na ie vorige, is zo zeker als wat. )m precies te zijn op 30 sep- ember, in het Antonius Zalen 'entrum. Organisator van van- illes-en-nog-wat, Simon Plat eel, heeft bijna alles al in kan- len en kruiken. Heeft bijna al- es al geregeld. En dat na de - g lerlijk is eerlijk - vrij teleurstel- ende verkiezing in maart vdn iet vorig jaar. Hoewel boze opzet nooit bewe zen is, plaatste menigeen toch vraagtekens bij de uitslag. Zo zouden verschillende fans van Wolting meerdere stembriefjes hebben ingeleverd, terwijl per persoon maar één keer mocht worden gestemd. Daarom zou de kleurrijke kroegbaas zijn verkozen. En niet omdat hij werkelijk de populairste was, beweren boze tongen tenmin ste. Waarom dan in 's hemelsnaam toch nieuwe verkiezingen? Si mon Platteel schudt zonder na te denken drie redenen uit zijn mouw: „Het is leuk om te organise- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. ren." Dat is één. „Het is gewoon weer party time Dat is twee. „De verkiezing moet een tradi tie worden." Dat is drie. Het is maar dat u het weet. Si mon zegt geleerd te hebben van de fouten in het verleden. „Toch gebruiken we nu weer stembriefjes. Alleen doen we dat op een andere manier. Nu delen we ze rond in de zaal. Ie dereen krijgt er één, zoals het hoort. Vorig jaar konden de 'mensen ze zo maar van de toonbank graaien." Maar dat was vorig jaar niet het enige wat fout liep, zegt Platteel eerlijk. „Organisatorisch was het een grote puinhoop. De kandidaten namen veel te veel tijd om zich voor te stellen. Pakken papier haddden ze bij zich. Ja, op zo'n manier wordt het voor het publiek heel lang dradig. Minder leuk. Zo'n ver kiezing moet toch een feest zijn. En een nachtburgemees ter hoort een feestvarken te zijn. Niet iemand die achter mekaar doorkletst. Bovendien hebben de meeste bezoekers hun keus toch al vooraf be paald. Dan is het ook niet no dig dat iemand ellenlange ver halen ophangt." En een nachtburgemeester hoort ook niet iemand te zijn die zich al te veel met politiek bemoeit, al is het nog op zo'n bescheiden schaal, vindt Plat teel. „Al dat geklaag over poe pende honden en wat ze aan dat probleem willen doen, dat hoort niet. Bemoei je met bor relbussen en sluitingstijden, met het caféleven, denk ik dan." Dat is in elk geval de bood schap die hij eventuele kandi daten wil meegeven. Met de waarschuwing dat ze allemaal maar zeven minuten hebben om zichzelf te profileren. „Daarna begint de band op mijn teken te spelen. Dan kun nen ze kletsen wat ze willen, maar niemand hoort ze dan nog. Bovendien willen we dit keer ook meer ruimte aan de muziek geven. En aan dichters en schrijvers bijvoorbeeld. Aan van alles wat. Het moet gevari eerd zijn." Dat dit keer voor het Antonius Zalen Centrum is gekozen als locatie en niet voor In Casa heeft ook een duidelijke reden. „Ik wilde per se de zaterdag avond als avond, In In Casa was alleen woensdagavond mogelijk. Niet ideaal, omdat de meeste mensen de volgende dag weer moeten werken. In het Antonius kon het wél op zaterdagavond. Prachtig. Want dan kan iedereen zonder zor gen doorgaan en de volgende dag lekker uitslapen." Dan nog even dit: wat is de sta tus van de nachtburgemeester? Want de huidige nachtburge meester Wolting klaagde meer dan eens ovet een gebrek aan invloed bij de gemeente, net als over een gebrek aan geld. Een nachtburgemeester zou geld moeten krijgen om zijn ideeën en plannetjes uit te werken, be toogde Wolting. Maar dat vindt Platteel niet. „Over de status Organisator van van-alles-en-nog-wat, Simon Platteel, heeft bijna al les al in kannen en kruiken. moeten we niet te moeilijk doen. Een nachtburgemeester is er gewoon voor de lol. Ge woon voor de gein. Voor de eerste verkiezingen hebben we dat ook al gezegd: een nacht burgemeester hoort een paljas met een hoge hoed te zijn. Meer niet." Voor de goede orde: kandida ten kunnen zich telefonisch Jongeren tot 18 jaar gratis Jongeren tot 18 jaar hoeven vanaf 1 september geen abonnementsgeld meer te betalen voor de openbare bi bliotheek. Tot nu toe zijn kinderen tot 16 jaar gratis abonnee. Daarnaast komt er voor volwassenen een nieuw tarievensysteem waarbij keuze is uit verschillende abonnementen gebaseerd op het leengedrag van de bi bliotheekklant. Met deze verandering hoopt de biblio theek meer abonnees te krijgen. leiden thomas erdbrink een boek mee naar huis nemen. FOTO HIELCO KUIPERS Volgens directeur Hans Veen was het oude tarievensysteem niet meer van deze tijd ep joeg het abonnees weg. „Bij de in voering van het leengeld, een bedrag dat wij verplicht aan au teurs en uitgeverijen moeten betalen, merkten we dat veel klanten het prettig vonden dat ze konden kiezen om de toeslag in één keer af te kopen of per boek te betalen. Dat heeft ons aan het denken gezet." De afgelopen jaren is de bi bliotheek 4000 abonnees kwijt geraakt. Er zijn er nu nog 28.000. Veel mensen vinden het huidige abonnement te duur. „Daarom zit er in de nieuwe ta rieven geen prijsverhoging", legt Veen uit. „De bibliotheek is echt niet duur, we zijn zelfs een stuk goedkoper dan onze colle ga's in de meeste ander ste den." Het nieuwe systeem werkt als volgt. Er komen voor volwasse nen vier verschillende abonne menten waarvan de goedkoop ste 25 en de duurste 85 gulden per jaar kost. Afhankelijk van het gebruik kan de bibliotheek bezoeker zelf kiezen van welke aanbieding hij gebruik wil ma ken. Veen vergelijkt het nieuwe tarievensysteem met dat van mobiele telefoonabonnemen ten. Zware 'gebruikers' betalen meer, en krijgen daarvoor meer voordeel. „Bij ons krijgen die zware gebruikers straks een dubbele uitleentermijn, hoeven ze geen leengeld meer te beta len en kunnen ze gratis reserve ren." Mensen die af en toe een boek lenen zijn goedkoper uit dan in het huidige systeem. In het nieuwe stelsel gaan zij 25 gulden per jaar betalen en één gulden leengeld per keer dat ze „Daarnaast kunnen ze natuur lijk tegen gereduceerd tarief ge bruik maken van onze internet computers en krijgen ze ook kortingen bij lezingen en cur sussen", zegt Veen. Hij noemt dit basistarief een soort klan tenkaart. „Met dit goedkope abonnement hopen we dan ook meer leden te werven die het huidige standaardtarief van 49,50 te duur vinden." Voor gebruikers die denken tussen deze twee extremen in te zitten zijn er nog twee verschil lende abonnnementen: één met afkoop van leesgeld en de ander zonder. Deze zijn qua prijs hetzelfde als het huidige tarief met en zonder de toeslag. Het boetesysteem is ook op de helling gegaan. Moest er eerst nog 75 cent per week wor den betaald voor te late boeken, nu wordt dat vijftien cent per dag.,,We vonden het oneerlijk dat mensen die één dag te laat kwamen, direct voor de hele week boete moesten betalen." Jongeren tot achttien jaar hoeven in het nieuwe tarie vensysteem, behalve eventuele boetes, helemaal niets meer te betalen. En daarmee loopt de Leidse bibliotheek voorop in Nederland. De meeste biblio theken vragen gewoon een jaar lijks bedrag aan mensen onder de achttien. Veel van hen haken daarom af, weet Veen. De Leid se jongeren kunnen gratis lenen omdat ze dan later wellicht be talend abonnee worden, maar er zit ook een sociale kant aan het besluit Veen: „Sinds de in voering van het studiehuis moeten jongeren van hun school steeds gerichter op zoek naar informatie. Het gratis abonnement maakt het moge lijk voor scholieren om die in formatie hier te vinden." Waarschuwing werkt 'te goed' leiden de mededeling dat er iemand aan de deur stond met een bab beltruc. Pas toen er agenten in uniform arriveerden konden de rechercheurs verder met hun werk. Naar nu bekend is gewor den zit overigens sinds twee weken een 16-jarige Leidenaar vast op verdenking van babbel trucs, woninginbraak en dief stal. De politie denkt dat vooral bejaarden slachtoffer werden van zijn trucs. Het nieuwste wapen in de strijd van de politie tegen babbel trucs - het verspreiden van waarschuwingen - werkt ook tégen dienders. Rechercheurs in burgerkleding die bij wo ningcomplexen een buurton derzoek wilden houden, wer den niet toegelaten omdat be woners de zaak niet vertrouw den. Zij belden de politie met FOTO HENK BOUWMAN opgeven bij Simon Platteel (06- 20687589). Platteel zelf stelt zich in elk geval al kandidaat. „Maar als er genoeg kandida ten zijn, zeg een stuk of zes, dan trek ik me terug hoor. Weet je trouwens wat ook leuk is? De verkiezing is vlak voor 3 okto ber. Da's dus een extra feest." herman joustra* In verband met het EK voetbal is Ranzijn donderdag vanaf 17.30 uur gesloten RANZIJN LEIDERDORP h00cmaducwk 40* til 071 sll

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13