KPN en Libertel verdacht van illegale prijsafspraken n landbouwers profiteren et van hoge productie Economie Nieuwe saneringsronde op komst bij Corns FNV Horeca stopt met project koks uit China Consumentenbond dreigt met zwarte lijst providers Ybema wil met VS en Japan snel internettop Bezuinigingen bij alle onderdelen van KPN NOB en Ericsson samen in mobiele telecommunicatie Kroonprins opent KPN-hoofdkantoor ijna geen vliegverkeer in Frankrijk C tus_» De staking van de Franse luchtverkeersleiders tegen pri- tisering leidde er gisteren toe dat bijna het volledige luchtver- j er boven Frankrijk kwam stil te liggen. Ook elders in Europa nipte het luchtverkeer met vertragingen. De Franse spoorwe- n boden ter compensatie 5.000 extra stoelen aan op verbin- ïgen tussen Parijs en andere grote steden. KLM, Air France en ansavia schrapten gisteren alle vluchten van en naar Frank- ,i c. Vluchten naar Spanje, werden grotendeels omgeleid via litsland en Engeland. De Thalys-treinen van Amsterdam naar 2' rijs zaten gisteren stampvol, aldus een NS-woordvoerder. De liking duurde tot vanochtend acht uur. okyo weer duurste stad ter wereld york» Tokyo is opnieuw de allerduurste stad gebleken. Het en is er 65 procent duurder dan in New York volgens het 5 j ïerikaanse adviesbureau Mercer Cos. Bedrijven gebruiken de 4 lex om het salaris en andere vergoedingen voor uitgezonden 6,i riewerkers vast te stellen. Na Tokyo bestaat de top tien uit: aka, Hongkong, Peking, Moskou, Shanghai, Seoul, St. Peters- rg, het Chinese Guangzhou en Londen. New York staat op de rtiende plaats en is de duurste Amerikaanse stad. In 1999 g ind de stad op de 16de plaats. Snelle stijger is het Australische dney, dat mogelijk in verband met de Olympische Spelen van 2 jtember steeg van de 89ste naar de 58ste plaats alestijnen ontdekken aardgasveld w-stad Een onlangs ontdekt gasveld onder de Gazastrook rat voldoende aardgas voor de Palestijnse gebieden en 1 >ort naar Israël, Jordanië en Libanon. Dat heeft Mohammed ;hid, economisch adviseur van de Palestijnse leider Yasser ifat, gisteren gezegd. Het veld ligt dicht bij de kust. Vorig jaar itember werd al een enorm gasveld gevonden voor de kust Egypte, de Gazastrook en Israël. Het veld werd ontdekt bij zoeken naar een oud scheepswrak. LM-dochter Buzz gaat uitbreiden usKLM-dochter Buzz gaat uitbreiden van tien naar vijftien :gtuigen. Verder is Buzz in onderhandeling met enkele lucht mens om het aantal bestemmingen uit te breiden van 14 tot Dit heeft commercieel directeur Tony Camacho gisteren be- ïdgemaakt in Parijs. De nieuwe toestellen hebben tussen de en 170 stoelen. Het is nog niet zeker of zij bij Airbus of eing worden besteld. Buzz vliegt vanaf de Londense luchtha- 1 Stansted. De maatschappij hanteert lage tarieven en moet nen als tegenwicht voor de goedkope KLM-concurrent easy- ïell moet Nigeria 94 miljoen betalen it harcourt Een rechtbank in Nigeria heeft oliemaatschap- Shell veroordeeld tot het betalen van een schadeloosstelling 94 miljoen gulden wegens milieuvervuiling. Het gaat om olielekkage die zich voordeed in 1970. Shell voelt zich er verantwoordelijk voor en gaat in beroep. Shell moet het d betalen aan de gemeenschap Ejamaa Ebubu in Ogoni- d. Die had de zaak negen jaar geleden aangespannen. Vol- is Shell ontstond de lekkage toen het concern het betreffen- gebied al had verlaten wegens de burgeroorlog in Nigeria en vermoedelijk sabotage in het spel. hina wil Duitse magneetzweeftrein j NG_i China wil een traject voor de magneetzweeftrein Trans- lid aanleggen tussen de nieuwe luchthaven van Shanghai en centrum van de stad. Eind deze week brengt de minister- sident Zhu Rongji een bezoek aan Duitsland om een over komst voor een haalbaarheidsstudie te tekenen. Na een ge ek met bondskanselier Schroder zal de Chinese minister- sident zondag zelf een ritje maken met de Transrapid op een 2 ttraject. De bouw van de 42 kilometer lange baan kan vol- id jaar beginnen en in 2003 of 2004 klaar zijn. Mocht de ver- i ding bevallen, dan wordt de bouw van een 72 kilometer lan- magneetbaan tussen Peking en de Grote Muur bij Badaling 'rwogen. Het project wordt van groot belang gezien voor de ididatuur van Peking voor de Olympische Spelen van 2008. tiold lijft supermarktketen Brazilië in ndam Ahold heeft gisteren de overige 50 procent stemge- htigde aandelen van de Braziliaanse super- en hypermarkt- en Bomprego gekocht. De Nederlandse supermarktketen pt de stukken van de familie Carlos Paes Mendon^a met een van onroerend goed, contanten en gewone aandelen )ld. Ahold en Bomprego richtten in december 1996 een part- 10 ship op, waarin beide partijen evenveel macht kregen. Born eo heeft 61 supermarkten, 19 hypermarkten en 22 andere ikels. Vorig jaar boekte de keten een omzet van 3 miljard eu- De onderneming telt 21.500 medewerkers. De Zaanse super- tter heeft in Zuid-Amerika inmiddels meer dan 400 winkels een totale omzet van 9 miljard gulden. De winkels zijn ge- igd in acht landen, waaronder Brazilië, Argentinië, en Chili. eurstellend jaar agrariërs aag» gpd meeste akkerbouwers, veehouders, varkens- en ;nmesters, hebben een t jaar achter de rug. Alleen tuinbouw, en met name loembollen- en bomente- vvaren de verdiensten be- Dat meldt het Landbouw omisch Instituut in haar verzicht van prijzen en in ns in de landbouw, de akkerbouwers, in Ne- 1 nd vooral aardappelen, ui- suikerbieten, is het altijd n of stilstaan. Het jaar °i)9 stond in het teken van slechte oogst en daardoor prijzen. Voor het jaar- )0 is de< situatie omge- de oogsten zijn overvloe de prijzen laag. Het LEI berekend dat dertig pro- van de akkerbouwers in- e op zijn reserves, k in de veehouderij was een jaar om met plezier op te kijken. De varkenshou- profiteerden weliswaar van e prijzen, maar dat was i^'oldoende om tot een posi- ïkomen te komen. De na- rkcx van de varkenspest en de milieumaatregelen len voor een forse daling iet aantal varkenshouderij- de melkveehouderij ver- Ie maar de helft van de :n een inkomen. Bij de .da| nnenhouders begon het Iramatisch met de dioxine- In de loop van het jaar ilden de inkomsten zich Bij de vleeskuikenhou- Europese Commissie laat invallen doen De anti-kartelautoriteit van de Europese Commissie heeft vorige week invallen gedaan bij KPN Telecom en bij Libertel. De ondernemingen worden ervan verdacht illegale prijsafspraken te hebben gemaakt. Brussel rea geerde met de invallen op een klacht van het Ameri kaanse telecombedrijf Worldcom. den haag gpd Volgens Worldcom, dat voor het doorverbinden van zijn klanten afhankelijk is van de netwerken van KPN en Libertel, houden beide bedrijven de prij zen onverklaarbaar hoog en trekken daarbij een opvallend eensgezinde lijn. KPN en Liber tel laten in reactie op de inval weten het volste vertrouwen te hebben dat het onderzoek van de Europese Commissie niets strafbaars zal opleveren. Het leveren van mobiele ver bindingen aan concurrrenten is een lucratieve zaak voor KPN en Libertel. Daarbij is al vaker de klacht gehoord dat van de hoge tarieven een prijsopdrij vend effect uitgaat. KPN en Libertel vallen van wege hun grote marktaandeel - dat zij zonder veel concurrentie hebben kunnen opbouwen met kosteloos verkregen licenties - onder aparte, strenge Europese concurrentieregels. Zij moeten hun netwerk tegen 'redelijke vergoeding' ter beschikking stellen. KPN heeft in Nederland meer dan 85 procent van het vaste telefoonverkeer en 50 procent van de mobiele tele communicatie in handen, Li- Dure pond speelt staalconcern parten londen richard mooyman ders, de leveranciers van de kipfilet en drumsticks, bleef het echter het hele jaar kwakkelen. De enige sector waar goede resultaten te noteren waren, was de tuinbouw. Vooral de bo men- en bollentelers doen al ja ren uitstekende zaken. De volle grond groente- en de fruittelers doen het echter aanmerkelijk minder. Bij de teelt onder glas ging het minder goed met de groentetelers. Bij snijbloemen en potplanten bleef het inko men op peil. Handelsoverschot door agrariërs voorburg anp Zonder de handel in land bouwproducten zou Ne derland geen exporterend, maar een importerend land zijn. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Over 1999 zou het handelstekort zijn opgelo pen tot 4,6 miljard gulden. Over de komende jaren zou het verschil waarschijnlijk groeien. Het handelsover schot van de landbouw stijgt namelijk, terwijl dat van de algemene handel af zwakt. Vooral ruwe dierlijke en plantaardige producten, vlees, groenten en fruit, zuivel en veevoeder leveren flinke handelsoverschotten op. Het voormalige Hoogovens heeft de verlie zen van het nieuwe staal- en aluminium- concern Corus enigszins beperkt. Maar echt vrolijk zagen de eerste halfjaarcijfers van de Brits-Nederlandse fusie-onderne ming er niet uit. De Corus-top broedt op een nieuwe saneringsronde, die vooral de vestigingen in Groot-Brittannië zal treffen. Het fusiebedrijf van Koninklijke Hoog ovens en British Steel leed inclusief min derheidsdeelnemingen een nettoverlies van 575 miljoen gulden van oktober tot april. Zonder de winst van bijna 200 mil joen gulden in IJmuiden had het er alle maal nog beroerder uitgezien. De Britse tak van Corus kampt vooral met de nadelen van het dure Britse pond. In het Verenigd Koninkrijk geproduceerd staal is te duur geworden voor een gezonde export naar het buitenland. Erger nog is de stagnatie in Groot-Brittannië zelf, aldus gis teren John Bryant, die samen met Hoog ovens-topman-Fokko van Duyne de leiding heeft bij Corus. Door de wisselkoersperikelen is een be langrijk deel van de Britse industrie in de problemen geraakt. Door productiebeper kingen en bedrijfssluitingen zakt de bin nenlandse vraag naar staal in. „Als de Brit se auto-industrie en andere bedrijfstakken niet meer investeren, kan dat voor Corus grote gevolgen hebben", aldus Bryant. Geldproblemen spelen het bedrijf zwaar parten. Weliswaar heeft de zwakke euro weer wat aan kracht gewonnen, maar de vooruitzichten blijven zorgelijk. De Britse regering wil voorlopig het pond sterling niet opgeven voor de euro en zo zal Corus voorlopig blijven doorworstelen met het valutaprobleem. Corus heeft recentelijk al tot een aantal harde ingrepen besloten, waarbij in totaal 2.200 van de 65.000 ar beidsplaatsen verval len. Een van die beslissingen is de sluiting van Lange Producten in IJmuiden. Zonder ontslagen gaan daar een kleine 600 banen verloren. almere anp Waarborgsom struikelblok rug. Zo willen de werkgevers garanderen dat de koks na af loop van het contract weer te rugkeren naar hun vaderland. FNV Horecabond noemt het onjuist dat Chinese koks eerst een waarborg moeten betalen voordat zij in Nederland kun nen werken. „Het leidt tot on gewenste financiële afhanke lijkheid van anderen", vindt de vakbond. Hij wil een nieuw convenant afsluiten waarin geen waarborgsom is opgeno men. Koninklijke Horeca Ne derland ziet hiertoe geen reden. De overige partijen gaan door met het convenant, zegt direc teur J. Claes van Koninklijke Horeca Nederland. Hij wijst er op dat zowel de tijdelijke werk nemers als de Nederlandse sa menleving er niet bij gebaat zijn wanneer de koks in Nederland blijven. „Een waarborgsom is dan een goed middel." FNV Horecabond trekt zich te rug uit het project om tijdelijk koks uit China maar Nederland te halen. De vakbond is het niet eens met de bepaling dat koks een waarborgsom van ongeveer 5.000 gulden (anderhalf Chi nees jaarsalaris) moeten beta len. De koks uit China moesten het personeelsprobleem bij res taurants in Nederland opvan gen, zo spraken vakbond, Ko ninklijke Horeca Nederland, CNV Bedrijvenbond en de Ar beidsvoorziening in mei af. Het convenant zou 1 juli ingaan. De werkgevers verplichtten zich gedurende drie jaar koks in Nederland te werven en op te leiden voor de Chinese keuken. Zij vervangen vervolgens de tij delijke koks, die na maximaal 2,5 jaar moeten terugkeren. Zij krijgen dan de waarborgsom te- bertel heeft ruim 32 procent van de mobiele markt. De rest wordt verdeeld door Ben, Dutchtone en Telfort. De drie nieuwelingen zijn nog geen volwaardig alternatief voor KPN en Libertel, doordat hun netwerken onvoldoende capaciteit hebben en niet 'dek kend' zijn. Recentelijk is KPN na een klacht van Telfort door de Nederlandse toezichthouder OPTA gedwongen ruimhartiger mobiele verbindingen te leve ren. Eerder dwong OPTA KPN al herhaaldelijk zijn tarieven te matigen. Privacywetgeving vaak geschonden den haag anp De Consumentenbond heeft gisteren geschokt gereageerd op de uitkomsten van het on derzoek van de Registratieka mer naar het schenden van de privacy door internetaan bieders. De kamer onder zocht 60 internetaanbieders en ontdekte dat de klant bij de aanmelding vaak wordt gevraagd naar gegevens die niet van belang zijn, zoals in komen, hobby's en vakantie bestemmingen. De gegevens worden gebruikt voor marke- tingdoelen, maar klanten krij gen dat vaak niet te horen. De providers kijken soms ook naar het surfgedrag. De Registratiekamer wil niet zeg gen welke aanbieders de per soonlijke levenssfeer schen den. „We willen ze eerst de -tijd geven er wat aan te doen", aldus een woordvoer der. De Consumentenbond dreigt een zwarte lijst te pu bliceren als de internetaan bieders binnen drie maanden niet aan de privacy-eis vol doen. Vervolgens zal de bond adviseren geen klant te wor den of te blijven bij deze be drijven. „Internetaanbieders moe ten binnen drie maanden aan de klant toestemming vragen de gegevens te kunnen ge bruiken", meent W. Koole van de Consumentenbond. „We vinden het schokkend om te merken dat aanbieders de privacywet op veel punten negeren. Vertrouwen op het internet is belangrijk. Dal ver trouwen loopt schade op." De Consumentenbond vindt het onaanvaardbaar dat toestemming voor het ge bruik van persoonsgegevens is verstopt in de algemene voorwaarden. „Aanbieders moeten klanten expliciet om toestemming vragen." Vanaf 1 januari volgend jaar kan de overheid boetes opleggen aan bedrijven die zich niet aan de wet houden. 'Internationale voorwaarden scheppen De activiteiten van het voormalige Hoogovens in Umuiden zorgden ervoor dat de halfjaarcijfers van Corus er minder dramatisch uitzagen. foto anp koen suyk Staatssecretaris Ybema (econo mische zaken) wil zo snel mo gelijk een internettop van Euro pa, de VS en Japan. Volgens de bewindsman wordt er interna tionaal nog te weinig samenge werkt op het gebied van infor matie- en communicatietech nologie (ICT). Ybema zei dit gisteren na de eerste dag van de jaarlijkse ministersvergadering van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO). Volgens Ybema is het opval lend hoe weinig bewust zijn collega's nog zijn van de snel heid waarmee de ontwikkelin gen op internetgebied plaats vinden. „Ze denken vooral nog vanuit de oude economie. Ik kreeg tijdens de discussie niet het idee dat overheden daar snel op willen inspelen." De bewindsman zou zijn col lega's vandaag voorstellen in OESO-verband een speciale bij eenkomst over internet te hou den. De staatsssecretaris denkt dat de top binnen een half jaar kan plaatsvinden. Die top moet vooral internationale voorwaar den scheppen voor de groei van de ICT-sector, zoals standaar den voor internetbeveiliging, internethandtekeningen en an dere technologieën. „Het is toch raar dat ik niet met mijn mobiele telefoon kan bellen in de VS", merkt Ybema op. De lidstaten van de Europese Unie besloten eerder dit jaar al samen op te treden op het ge bied van informatie- en com municatietechnologie en daarin fors te investeren. Dit gebeurde tijdens de zogeheten 'dotcom- top' in Portugal. Maar de meeste pijn wordt geleden in Groot-Brittannië, waar de verliezen worden gemaakt bij de staalproductie. Het einde van harde maatregelen is voorlopig nog niet in zicht. „Er moeten meer moeilijke beslissingen worden genomen over de ves tigingen in het Verenigd Koninkrijk", zo veiwoordde Bryant het. De Nederlandse topman Van Duyne sloot gisteren niet uit dat ook in IJmuiden opnieuw een saneringsronde noodzakelijk zal zijn. Maar hij beklemtoonde dat het Ne derlandse Corus-onderdeel in een veel be tere positie verkeert. Ook afgezien van wis selkoerseffecten kan IJmuiden goedkoper staal produceren dan de Britse collega's. Van Duyne toonde zich licht optimis tisch over de toekomst. Hij durfde niet te voorspellen wanneer Corus winst gaat ma ken, maar hij ziet wel een opwaartse trend. De vraag naar staal neemt toe en ook de prijzen stijgen. Bij de productie van roest vrij staal en aluminium, kleinere product groepen waarop Corus nu reeds winst maakt, ziet Van Duyne de marktomstan digheden verbeteren. Ondanks de valutaproblemen heeft Van Duyne geen spijt van de fusie. „We hebben een lastige tijd gehad, maar in strategische zin is er niets veranderd aan de noodzaak voor deze fusie." Kosten- en schaalvoordelen door de fusie worden volgens hem eerder bereikt dan ge dacht. De verwachting was dat in 2002 zo'n 660 miljoen gulden door 'synergie-effecten' kan worden bespaard, maar het concern ligt voor op schema en verwacht extra be sparingen. 'Overbodige luxemoet verdwijnen den haag anp hilversum gpd Het Nederlands Omroeppro ductie Bedrijf (NOB) en Erics son gaan samenwerken in de mobiele telecommunicatie. De bedrijven tekenden gisteren in Hilversum een contract om mobiele telefoons uit te rusten met allerlei nieuwe snufjes. De umts-technologie (draad loos internet) moet de bezitter van een mobieltje vanaf 2002 in staat stellen te telefoneren, te filmen, radio en muziek te be luisteren, tv te kijken, te chatten en te e-mailen. Van Mil, directeur NOB Nieu we Media: „Je kunt de head lines van NOVA, of de doelpun ten van het Nederlands elftal bekijken, zelfs live-tv behoort tot de mogelijkheden." De prijs die de consument moet betalen voor de nieuwe toestellen zal hoger komen te liggen dan die van de bestaan de gsm-toestellen, met name vanwege het beeldschermpje. Echter, volgens de partners zal de prijs vanzelf dalen. Dit geldt ook voor de abonnementstarie ven voor de verschillende toe passingen. De bedrijven ver moeden dat de interesse tegen die tijd zo groot zal zijn dat de consument massaal nieuwe ap paraten zal aanschaffen. In de eerste fase van de sa menwerking zullen 'enkele tientallen' personeelsleden van NOB en Ericsson de technieken uitwerken. Daarmee is een in vestering van 'enkele miljoenen guldens' gemoeid. Telecombedrijf KPN zet het mes in de kosten. Onder de noemer 'Operational excellen ce' moeten vele miljoenen wor den bezuinigd. Over de op brengst blijft het bedrijf ondui delijk. „Je praat bij dit soort operaties niet over een paar miljoentjes", aldus een woord voerder. De operatie kost volgens de woordvoerder geen banen. KPN-topman P. Smits zegt in het personeelsblad KPN Nu dat de kosten structureel omlaag moeten. „We hebben eens goed gekeken naar de uitgaven die we met een beetje kwade wil kunnen rangschikken onder het kopje 'overbodige luxe'. De concusie: de uitgaven moeten niet alleen omlaag, maar kun nen ook omlaag." Volgens KPN moet er worden gesneden om te kunnen blijven concurreren. De opbrengst wil de telecomreus gebruiken voor onder meer innovaties. De ope ratie is volgens de woordvoer der van het telecombedrijf al ingezet bij het aantreden van de nieuwe topman P. Smits in maart van dit jaar. Alle bedrijfsonderdelen wor den betrokken bij de bezuini gingen. Zij hebben de opdracht gekregen om te snijden in over bodige luxe. Daarnaast moeten zij voorstellen ontwikkelen die leiden tot structureel lagere kosten. Om dat te toetsen kijkt KPN naar de resultaten van de concurrenten. Als voorbeeld noemt het tele combedrijf in KPN Nu de inter netsite. Via die site kan in de toekomst een fors deel van de dienstverlening worden afge handeld, zonder dat hiervoor mensen hoeven te worden in gezet. den haag Kroonprins Willem-Alexander heeft gistermiddag in Den Haag het nieuwe hoofdkantoor van KPN Telecom geopend. In het gebouwencomplex aan het Telecomplein werken ongeveer 4.000 mensen. De dertien kantoorgebouwen zijn gegroepeerd rondom een grote tuin met vijvers. Met de ingebruik name van de nieuwe vestiging is de concen tratie van de meeste bedrijfonderdelen van de telecomgigant in de residentie voltooid. foto anp koen suyk

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7