Christenen op Ambon sturen SOS n Japan blijft alles bij het oude na parlementsverkiezingen Vechthonden bijten Duitse jongen dood Vluchtelingenstroom Zimbabwe verwacht Buitenland IRA-opslagplaatsen puilen uit van wapens Chirac in Berlijn Olievervuiling HAMBURG DPA Twee vechthonden hebben gisteren op het sportterrein van een basisschool in de Duitse stad Hamburg een zesjarige jongen doodgebeten. Twee andere kinderen liepen verwondingen op. De politie heeft de twee honden - een pitbullterriër en een Staf- fordshire-terriër- doodgeschoten. Er zijn twee mensen aange houden, maar onduidelijk is of het om de eigenaren van de honden gaat. Volgens verklaringen van ooggetuigen kwamen de twee hon den op het schoolterrein toen een groep leerlingen zich aan het voorbereiden was op de gymnastiekles. De dieren stortten zich op de zesjarige jongen, die korte tijd later aan zijn verwondin gen bezweek. Andere kinderen vluchtten in paniek. De afgelopen maanden zijn in Duitsland vaker mensen aan gevallen door vechthonden. Daarbij zijn doden en zwaarge wonden gevallen. In mei besloten de ministers van binnenland se zaken van de Bondsrepubliek en van de Duitse deelstaten dat burgers beter moeten worden beschermd. De deelstaten werd aanbevolen de fok van en handel in gevaarlijke honden te ver bieden en het houden van de dieren te binden aan vergunnin gen. In Nederland geldt al een fokverbod voor pitbulls. Ze moeten bovendien aangelijnd en gemuilkorfd zijn. Ook voor de Staf- fordshire-terriër en vijf andere soorten gevaarlijke honden is in Nederland een fok- en houdverbod op komst. iINSDAG 27 JUNI 2000 Londen verzuimde joden te redden' onden De Britse regering verzuimde iets te doen voor de Itali aanse joden die de nazi's in 1943 naar Auschwitz deporteerden. De Britse premier Churchill kende via zijn geheime dienst het plan om achtduizend joden uit Rome te deporteren. Ongeveer duizend van hen zijn omgekomen. Dat concludeert de Ameri kaanse historicus Timothy Naftali op grond van nieuwe docu menten, zo meldt de Britse krant The Guardian. [ndia wil naar de maan 3 iew delhi De Indiase ruimtevaartorganisatie ISRO bereidt een inbemande vlucht naar de maan voor. In 2005 moet het zover r lijn. Volgens het tijdschrift India Today Magazine gaat de ope- atie 180 miljoen gulden kosten. ISRO-topman Kasturirangan erwacht dat het project veel gaat bijdragen aan de wetenschap n aan het imago van zijn land. De bedoeling is een ruimtevaar tuig in een baan om de maan te brengen en daar enkele jaren e' 'xperimenten en metingen uit te voeren. Wereld beziet democratisering J varschau Vertegenwoordigers van meer dan honderd landen lijn gisteren en vandaag in de Poolse hoofdstad Warschau bij- len voor een conferentie over democratie. De bijeenkomst be- 50gt de democratisering in de wereld te bevorderen. De Poolse ninister van buitenlandse zaken, Geremek, toonde zich in zijn (openingstoespraak optimistisch: ,,De vijanden van de democra- ie zijn aan de verliezende hand". Aanwezig zijn ook de Ameri- ;aanse minister van buitenlandse zaken, Albright, en VN-top- nan Annan. Scherper toezicht op olietankers irussel De Europese Unie verscherpt het toezicht op de perio- 1e lieke controlebeurten van olietankers. De maatregel is een re- ictie op het vergaan van de tanker Erika voor de kust van Bre- agne, eind vorig jaar. De EU-transportministers onderzoeken evens de mogelijkheid enkelwandige tankers al in 2015, dat wil eggen tien jaar eerder dan gepland, uit de vaart te nemen. De EU-transportministers steunden gisteren ook het voorstel van Ie Europese Commissie om tankers een verplichte controle te - aten ondergaan in de havens die ze aandoen. - Kashmir wil autonomie terug rinagar Jammu en Kashmir, de enige Indiase deelstaat met en moslimmeerderheid, wil weer autonoom worden. Het par- r i ement van de deelstaat nam gisteren een motie van die strek ing aan. Daarmee riskeert het deelstaatparlement een conflict net de nationale regering in New Delhi. In 1947 werd Jammu n Kashmir een Indiase deelstaat, maar de regio behield aan- ankelijk grote zelfstandigheid. ie£aak Elian voor Hooggerechtshof Washington In Miami wonende familieleden van het Cubaanse lootvluchtelingetje Elian Gonzalez hebben het Amerikaanse looggerechtshof gisteren gevraagd te verhinderen dat de jon en met zijn vader terugkeert naar Cuba. Elian zou de Verenig- e Staten morgen al kunnen verlaten als het hof niet ten gunste an de Cubaans-Amerikaanse familieleden beslist. Een federaal of van beroep bepaalde vrijdag dat een eerder gerechtelijk be- el om Elian in de VS te houden niet meer van kraqht zal zijn anaf morgenmiddag vier uur plaatselijke tijd (22 uur Neder- andse tijd). Ulende-monument in Santiago tNTiAGODe Chileense president Ricardo Lagos heeft gisteren en monument onthuld voor Salvador Allende, de marxistische resident die het leven liet bij de staatsgreep van generaal Au- ei usto Pinochet op 11 september 1973. Het drie meter hoge leeld staat voor La Moneda, het presidentiële paleis in het een- rum van de Chileense hoofdstad Santiago. Op de dag van de oup pleegde Allende daar zelfmoord. (osovo: weer 500 lijken ristina Onderzoekers van het Haagse Joegoslavië-Tribunaal •bben sinds april ongeveer vijfhonderd lichamen opgegraven Kosovo. Daarmee komt het aantal lijken dat sinds het einde n de Kosovaarse oorlog in juni vorig jaar in de provincie is angetroffen op circa 2.600. Dat meldt een VN-woordvoerder. evangenisoproer Brazilië voorbij paulo Gedetineerden in een gevangenis in de Braziliaanse id Sao Paulo hebben gisteren vijfhonderd gijzelaars vrijgela- ;n. Daarmee kwam een einde aan een 18 uur durende op- tand. Het oproer barstte zondag los na een mislukte uitbraak- oging. Alle gijzelaars (familieleden van gevangenen en cipiers) leven ongedeerd. HARARE VERVOLG VOORPAGINA .EELCO VAN DER LINDEN De Verenigde Naties zijn zeer verontrust over de ontwikkelin gen in Zimbabwe. Al twee maanden geleden zijn de voor bereidingen begonnen voor de opvang van vluchtelingen in de buurlanden Botswana, Zambia en Mozambique. Dat blijkt uit een nog geheim rapport waar van de inhoud is onthuld door een anonieme bron binnen de VN in New York. Vooral in Botswana worden grote groepen vluchtelingen verwacht in verband met ge weldexplosies die kunnen uit breken na de Zimbabwaanse verkiezingen van het afgelopen weekeinde. Ook de voedsel schaarste die wordt voorzien als gevolg van de landbezettin gen en het steeds slechter draaiende economie, kan als katalysator werken. ,,De kwestie verontrust secretaris-generaal Kofi Annan zeer en hij heeft op dracht gegeven tot preventieve actie", aldus de VN-bron. De VN-vluchtelingenorgani- satie Unhcr heeft de kostbare operatie uitgevoerd. De regio nale Unhcr-leider, Mangesha Kebede, heeft de regeringen van buurlanden van Zimbabwe herinnerd aan internationale verdragen inzake de opvang van vluchtelingen. De VN hebben al langer ern stige twijfels over een eerlijk verloop van de verkiezingen in Zimbabwe. De kans dat er on rust ontstaat, is inderdaad verre van denkbeeldig. Uitlatingen van de voorzitter van de al twintig jaar regerende partij ZA- NU-PF dragen bij aan die vrees. Hij heeft gezegd dat president Mugabe geen enkele rekening zal houden met de uitslag van de verkiezingen. Zelfs als zijn partij in alle 120 kiesdistricten zou verliezen van de nieuwe oppositiepartij MDC, zal Muga be gewoon een regering vor men naar eigen voorkeur. Behalve de VN vrezen ook mensenrechtenorganisaties dat er problemen kunnen ontstaan naar aanleiding van de verkie zingsuitslag. Tendai Bidi, direc teur van mensenrechtenorgani satie ZimRights, vermoedt dat Mugabe zal kiezen voor het an nuleren van het verkiezingsre sultaat als dat hem niet bevalt. ..Hij zal het waarschijnlijk gooi en op de vele waarnemers die actief waren tijdens de verkie zingen en die het electoraat zouden hebben beïnvloed", al dus Bidi. lapanse coalitieregering blijft aan macht, ondanks een fors zetelver- Ook premier Mori blijft zitten, lanks zijn impopulariteit. En on- i iks de hoge staatsschuld zal het a uwe kabinet geld blijven uitgeven W de economie te stimuleren. Kort- na de parlementsverkiezingen i afgelopen zondag blijft alles bij oude. mier Yoshiro Mori verklaarde giste- dat het 'de wil van het volk is dat Jrie partijen doorgaan met rege ren'. Mori's Liberaal-Democratische Partij (LDP) en de twee kleinere coali tiegenoten verloren 65 zetels, maar be hielden toch een ruime meerderheid: 271 van de 480 zetels. De LDP zakte van 271 naar 233 zetels in het Lagerhuis en is daarmee de ab solute meerderheid in het parlement kwijt. Dat betekent een verzwakking van de LDP-positie. De partij, die al 45 jaar vrijwel onafgebroken aan de macht is, heeft de steun van de coali tiepartners voortaan hard nodig. Gisteren kwamen de leiders van de LDP en de door boeddhisten gesteun de Nieuwe Komeito en de Nieuwe Conservatieve Partij bijeen. Ze beslo ten dat Mori als premier kan aanblij ven. In een speciale parlementszitting op 4 juli wordt hij herkozen. Dan zal Mori ook de samenstelling van het kabinet bekendmaken. De minis ters van handel en van landbouw ke ren niet terug, omdat ze in hun kies districten niet werden herkozen. De premier wil de ministers Miyazawa (fi nanciën) en Kono (buitenlandse za ken) in elk geval handhaven. Dit met het oog op de top van de acht grootste industrielanden, volgende maand op het Japanse eiland Okinawa. Analisten vermoeden dat Mori zo wei nig mogelijk personele veranderingen wil doorvoeren in het kabinet. Of hij zijn eigen positie na de G8-top kan be houden, valt volgens sommigen nog te bezien. Binnen de LDP heeft hij steun verloren na diverse controversiële uit spraken. Ook onder de bevolking daal de Mori's populariteit tot een record laagte. Mori volgde in april de zieke, en inmiddels overleden premier Obuchi op. De LDP beschouwt de verkiezingsuit slag als een mandaat om haar beste- dingsbeleid voort te zetten. Daarbij gaat economisch herstel voor het te rugdringen van de staatsschuld. Die is door de vele stimuleringsmaatregelen opgelopen tot de hoogste van alle ont wikkelde landen. De economie liet in 1999 voor het eerst in drie jaar een bescheiden groei zien. Als dit herstel niet duurzaam blijkt, dan zal de LDP niet aarzelen meer geld uit te geven. Daartegen valt flinke weerstand te verwachten van de grootste oppositiepartij, die 32 zetels winst boekte en nu op een totaal van 127 uitkomt. De Democratische Partij van Japan (DPJ) is tegen 'nog meer on nodige bruggen en wegen' en dringt aan op vermindering van de schulden last. De Democraten hebben tijdens hun campagne aangekondigd dat dat laatste niet zonder impopulaire maat regelen kan, zoals een verhoging van de BTW. Oud-president Ahtisaari van Finland en ex-voorzitter Ra- maphosa van het Zuid-Afri kaanse ANC hebben opslag plaatsen van het Ierse Republi keinse Leger (IRA) onderwor pen aan een eerste inspectie in het kader van het vredesak koord voor Noord-Ierland. Ze menen dat de wapens bui ten gebruik zijn gesteld. Vol gens Britse gegevens gaat het om de grootste illegale wapen- voorraden van Europa. Volgens niet-officiële Britse informatie liggen er in de IRA- opslagplaatsen zeker twee ton van het explosief Semtex en 650 semi-automatische machine pistolen van het Russische merk Kalasjnikov. Verder heeft de IRA naar schatting twintig machinege weren van een groot kaliber, ze ker duizend 'gewone' machine geweren, een luchtafweerraket, veertig raketwerpers, honderd revolvers en flink wat geweren, 1.200 ontstekers, anderhalf mil joen stuks munitie en zo'n hon derd handgranaten. Daarnaast wordt de organisa tie in staat geacht bommen, vuurwapens en granaatwerpers zelf te fabriceren. De opslag plaatsen zijn formeel geheim, al wordt ervan uitgegaan dat zo wel de Ierse als de Britse gehei me dienst de plekken wel kent. Het overgrote deel van het wapentuig is verkregen in de ja ren zeventig en tachtig. Leve- ranciers waren onder meer Li bië en het toenmalige Tjecho- slowakije. Lichtere wapens wer den legaal gekocht in de VS en vervolgens naar Ierland ge smokkeld. Beperkte noodtoestand uitgeroepen In de stad Ambon wordt vandaag nog volop gevochten. De gisteren ingestelde civiele noodtoestand heeft nog geen effect. De christenen in de stad voelen zich steeds meer bedreigd. Het crisiscentrum van het bisdom Am- bon zond een SOS uit. jakarta theo haerkens correspondent De Indonesische president Ab durrahman Wahid erkende gis teren dat de situatie op de Mo- lukken 'uit de hand is gelopen'. Daarom kregen de militairen extra ruimte om mensen op te pakken en huizen te doorzoe ken. Onder de zogeheten 'civiele noodtoestand' blijft de bestuur lijke verantwoordelijkheid be rusten bij de gouverneur van de provincie Maluku. De huidige situatie is maar één stap verwij derd van de volledige noodtoe stand, die de militairen de vrije hand geeft. Het leger gaat 1.400 man op Ambon vervangen. Volgens de woordvoerder zijn veel militai ren door hun lange verblijf 'emotioneel betrokken' geraakt bij het conflict dat de Molukken sinds anderhalf jaar teistert. Met de vervanging wordt ten dele tegemoetgekomen aan ei sen van religieuze leiders, die leger en de politie beschuldigen van partijdigheid. Het leger- commando op Ambon is giste ren versneld overgedragen van Max Tamaela aan de Balinese hindoe I Made Yasa. Het crisiscentrum van het bisdom Ambon meldde van ochtend dat bataljon 141 van de strategische reserve Kostrad, dat de christenen steunt, is te ruggetrokken uit Mardika. Deze wijk in Ambon-Stad vormt een buffer tussen het centrum en Batu Merah, de moslimwijk waar anderhalf jaar geleden de ellende begon. Volgens de Nederlande pater Böhm, die woont en werkt in het centrum van Ambon, zijn de islamitische Jihad-strijders oppermachtig. „Als er niets .ge beurt, gaan we eraan. Volgens mij willen ze de weg naar Soya (een dorp in de bergen nabij de stad, red.) bereiken. Als dat lukt zitten we als ratten in de val. Die weg heeft aan beide zijden diepe ravijnen en is onze enige ontsnappingsmogelijkheid." De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright en haar Nederlandse collega Van Aartsen hebben hun bezorgd heid uitgesproken over situatie op de Molukken. De kerken op Ambon hebben aangedrongen op ingrijpen door de Verenigde Naties. Nederland voelt daar niets voor en beschouwt de kwestie als een interne aangele genheid van Indonesië. Minis ter Van Boxtel (Grote Steden en Integratiebeleid) zei dat van morgen in KRO's Ontbijt TV. Van Boxtels portefeuille omvat onder meer het beleid ten aan zien van de Molukkers in Ne derland. De regering in ballingschap van de Republiek der Zuid-Mo- lukken (RMS) is als de dood dat de door Indonesië afgekondig de civiele noodtoestand de op maat is naar de volledige staat van beleg. „Dan krijgt het leger vrij spel en kunnen de Jihad- strijders probleemloos worden voorzien van wapens in hun jacht op christenen", aldus de in Amsterdam gevestigde RMS- woordvoerder John Wattilete. De RMS eist nog steeds een in ternationale interventie om een eind te maken aan het geweld. De Tweede Kamer bespreekt de toestand morgen met minis ter Van Aartsen. Ruzie Suriname over verdeling ministersposten PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT De vorming van een nieuwe regeringscoalitie in Suriname duurt onverwacht lang. Het grootste struikelblok is de ver deling van de ministersposten. De Javaanse partij Pertjajah Lu- hur, een van de vier partners binnen de winnende combina tie Nieuw Front, houdt het been stijf en eist het departe ment van natuurlijke hulpbron nen op. De geschiedenis dreigt zich gaan te herhalen. In 1996 waren het dezelfde Javanen die de vorming van een nieuwe re gering dwarsboomden, waar door uiteindelijk de Nationale Democratische Partij (NDP) van Dési Bouterse en de huidi ge president Jules Wijdenbosch aan de macht kwam. Pertjajah Luhur is met zes parlementszetels in omvang de derde partij binnen Nieuw Front, dat op 25 mei in totaal 33 van de 51 parlementszetels ver overde. De partij heeft door de andere Front-partners drie mi nisteries aangeboden gekregen: Sociale Zaken en Volkshuisves ting, Defensie, en Handel en In dustrie. De partijleiding vindt dat te mager en eist ook Natuurlijke Hulpbronnen op. Dat ministe rie is gewild, omdat het de ver deling van grond onder de be volking regelt. Partijleider Salim Somohardjo heeft onomwon den gesteld dat nu zijn bevol kingsgroep aan de beurt is om hiervan te profiteren. Het steekt Pertjajah Luhur bovendien dat de Surinaamse Partij van de Ar beid (SPA) van Fred Derby, met drie zetels de kleinste Nieuw- Frontpartner, eveneens drie ministersposten krijgt. Na de verkiezingen van 1996 was het mede aan Somohardjo te danken dat het Nieuw Front, toen eveneens de grootste com binatie, uiteindelijk niet -aan de macht kwam. Ook destijds nam Somohardjo geen genoegen met de aangeboden ministe ries. Uiteindelijk ging de NDP van Bouterse toen met de re geermacht aan de haal. Zo'n vaart zal het nu niet lo pen, omdat het Nieuw Front ditmaal veel meer parlements zetels in de wacht heeft ge sleept en zelfs over een ruime meerderheid beschikt. De Franse president Chirac eerde gisteren in Berlijn de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Hij deed dat door in de Neue Wache een krans te leggen bij de Piëta van beeldhouwster Kathe Kollwitz. Chirac is en met vandaag op staatsbezoek in Duitsland. foto reuters robbeneiland De kust van het Zuid-Afrikaanse Robbeneiland is de afgelopen dagen ernstig vervuild ge raakt door olie uit de gezonken tanker Treasure. Robbeneiland, de plek waar voormalig president Nelson Mandela gevangen heeft gezeten, is de verblijfplaats van meer dan tienduizend pinguins. Zes jaar geleden werden ze ook al getroffen door olievervuiling. foto reuters jon hrusa

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5