S halen, 2 betalen Artsen hebben genoeg van reclame voor medicijnen Rivalen werken nu samen aan gen-atlas Binnenland Kraakpanden ontruimd 'Slachtoffers Zandvoortse kinderporno-affaire herkend' CDA-fractie in geldnood Dijkverzwaring Diverse getuigen zagen moordenaar Nienke oger beroep kindermoord Assen iwarden Het gerechtshof in Leeuwarden behandelt 6 juli hoger beroep in de moordzaak Chanel Naomi Eleveld. Op èbruari dit jaar veroordeelde de rechtbank in ASsen de ver- hte van dit misdrijf tot levenslange gevangenisstraf. De man, al een straf uitzat voor een verkrachting, heeft bekend het 7- ge meisje uit Assen te hebben verkracht en vermoord en d tevens veroordeeld voor de verkrachting van zijn vrouw en een prostituee uit Heerlen. De zaak leidde tot grote beroe- in Assen, omdat de verdachte na zijn gevangenisstraf voor dere geweldsmisdrijven weer op vrije voeten kon komen en ïieuw had kunnen toeslaan. lokken niet helemaal vrijlaten' haag Het College van toezicht op de kansspelen is erop te- de markt voor de kansspelen volledig vrij te maken, zoals werkgroep van de overheid heeft voorgesteld. Die voorstel- houden in het opheffen van de bestaande monopolies, het de van de betrokkenheid van de Staat en geen verplichte af- cht meer aan het goede doel. Het college vreest dat dan de cherming van de consument, het tegengaan van verslaving iet bestrijden van criminaliteit en fraude in het gedrang inen komen. Het kabinet heeft nog geen standpunt. otorrijder valt: vijf kinderen gewond 5chenhoofdVijf kinderen in Rijsbergen (Noord-Brabant) gistermiddag gewond geraakt door een ongeval in Bos- enhoofd. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. De kinderen en met nog een klasgenootje en twee volwassen begeleiders eg naar een schoolkamp toen ze onderuit werden geveegd ir een motorrijder, die ten val was gekomen. De motorrijder im er met lichte verwondingen van af. De schoolleiding (ft het kamp afgelast. pmponderzoek september klaar :hede Acht inspectiediensten van de rijksoverheid ronden eptember het onderzoek naar de vuurwerkramp in Ensche- if. De inspectiediensten trekken gezamenlijk op. Het minis- van binnenlandse zaken, belast met de coördinatie, heeft rvoor gisteren een plan van aanpak gepresenteerd. Het wil rkomen dat de inspecties langs elkaar heen werken of dub- werk doen. Het gaat onder meer om de Inspectie Milieuhy- ïe, de Inspectie Brandweerzorg en Rampenbestrijding, de jectie voor de Gezondheidszorg en de Arbeidsinspectie. De ite stap in het onderzoek is dat de verschillende diensten ge- ïenlijk een reconstructie maken van de gebeurtenissen. M: Huurwaardeforfait lager nten CDA-leider De Hoop Scheffer vindt dat het huurwaar- irdait verder omlaag moet dan nu de bedoeling is. Vorige k werd al duidelijk dat de belastingbijtelling voor mensen een eigen huis binnenkort naar beneden wordt bijgesteld de sterke waardestijging van woningen te compenseren, ir het CDA vindt dat niet ver genoeg gaan. Bij een CDA-bij- komst in Dronten zei De Hoop Scheffer dat de nu geplande aging van het huurforfait niet meer is dan een wettelijke ver- hting. In de wet is namelijk vastgelegd dat de bijtelling moet den aangepast als de waarde van de huizen relatief te veel [t. De fractievoorzitter maakte duidelijk dat hij meer wil dan verplichte verlaging. inder thuisbevallingen op platteland haag De mogelijkheid om thuis te bevallen dreigt in platte- isgebieden in gevaar te komen, vreest minister van volksge- dheid Borst. Huisartsen doen in dunbevolkte regio's vaak isbevallingen. De belangstelling voor dat onderdeel van het neemt echter al jaren af. Borst antwoordt dit op vragen van VKamerlid S. Buijs. Volgens Borst zijn huisartsen vaak en- usiast over dit onderdeel van hun vak, maar neemt de he istelling voor een verloskundecursus onder aankomende iartsen al jaren af. De Stuurgroep Modernisering Verloskun- reest dat de belangstelling in de toekomst 'nog verder' zal otest annexatie Leidschendam iCHENDAMOngeveer 8800 Leidschendammers hebben gis- vond een bezwaarschrift ingediend tegen de annexatieplan waarbij een deel van de gemeente overgaat naar Den.Haag. lezwaarschriften worden voor 16 juli aangeboden aan mi er De Vries van binnenlandse zaken. Die kan volgens het Annexatie Comité Leidschendam rekenen op zeker tien- :end bezwaarschriften omdat bij de huis-aan-huisactie door ehonderd vrijwilligers gisteravond nog niet alle straten wa- bezocht. Leidschendam zou met ingang van 2002 de nieuw- wwijk Leidschenveen en 3600 van de 36.000 inwoners moe- afstaan aan Den Haag. eer geld geëist ex-dwangarbeiders haag Nederland steunt Britse initiatieven om bij de Duitse iring meer geld te vragen voor de niet-joodse ex-dwangar- lers uit de Tweede Wereldoorlog. Duitsland reserveert 540 oen voor deze groep. Minister Borst van volksgezondheid, zijn en sport „ondersteunt de Britse vraag voor meer aan- ht voor de hoogte van die vergoeding", meldt haar ministe- 3ij de Stichting Burger Oorlogsgetroffenen bestaat verba- omdat afzonderlijke landen weinig in de melk te brokkelen den bij de besprekingen, naar men zegt in tegenstelling tot ewish Claim Conference, die wel een flinke vinger in de pap hebben gehad. is en Boom in de prijzen fERDAMDe vereniging Das en Boom krijgt de Prins Bern- 1 Cultuurfonds Prijs voor Natuurbehoud 2000. De prijs, die aat uit 100.000 gulden, wordt op 31 oktober uitgereikt in de uwe Kerk in Amsterdam. Das en Boom is in de jaren zeven- üpgericht, in eerste instantie voor het beschermen van de in Ierland bedreigde das. Later breidde de vereniging haar acti- iten uit naar andere dieren zoals naar de korenwolf waar de organisatie recent in het nieuws kwam. Het Prins Bern- Cultuurfonds kent tien oeuvreprijzen. In de even jaren dt onder andere de in 1993 ingestelde prijs voor natuurbe- d toegekend. Eerdere winnaars zijn het radioprogramma ;ge Vogels, IVN vereniging voor natuur- en milieueducatie lirecteur Peter Nijhoff van de stichting Natuur en Milieu. GPD Geassocieerde Pers Dier Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gisteren zeven panden in de Swammerdambuurt bij de Wibautstraat ont ruimd. Eén kraker is gearresteerd. Een aantal krakers had zich in de panden verschanst en bekogelde de politie met verfbommetjes. Ook waren straten gebarricadeerd. De ontruiming duurde uiteindelijk vier uur. De panden waren enkele maanden geleden gekraakt met als doel er mensen te laten wonen uit de laagste inkomensgroepen. Volgens de actievoerders wil woningstichting De Key er juist dure wooneenhden bouwen. Burgemeester Patijn had enkele maanden geleden gezegd dat er deze zomer tijdens Euro 2000 geen ontruimingen zouden zijn. Volgens hem zou- K' den er geen agenten beschikbaar zijn. Vorige week bepaal de de rechtbank in een kort geding echter dat de krakers moesten vertrekken. Omdat het EK rustig verloopt en er voldoende manschappen zijn, besloot Patijn alsnog tot ontruiming over te gaan, aldus zijn woordvoerster. foto anp robbert slagman Baby's voortaan onderzocht op bijnierziekte numegen anp Vanaf 1 juli worden in Ne derland alle pasgeborenen onderzocht op het adrenogenitaal syndroom (AGS), een ernstige bijnier- ziekte met mogelijk dodelijke afloop. Het onderzoek wordt uitgevoerd op het bloed dat met de hielprik wordt ver kregen. Via de hielprik, een paar dagen na de geboorte, wor den baby's sinds 1974 al ge screend op de stofwisse lingsziekte PKU en sinds 1981 ook op de schildklier ziekte CHT. Per jaar worden in Nederland ongeveer vijf tien tot twintig kinderen met AGS geboren: pakweg één op de 12.000 baby's. Als de ziekte niet tijdig wordt herkend en behan deld, kan het kind vanaf tien dagen na de geboorte ernstig ziek worden en zelfs overlij den. Het lichaam verliest zout en verdroogt waardoor lichamelijke en hersenscha- de kan ontstaan. De behan deling bestaat uit toevoeging van de hormonen die het kind onvoldoende aan maakt: Cortisol en aldoste- Het Projectbureau AGS- screening zit in het UMC St. Radboud Ziekenhuis in Nij megen en begeleidt de lan delijke invoering. Het minis terie van volksgezondheid heeft toestemming gegeven na een succesvolle proef in Gelderland, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland. Sinds 1998 zijn daar 170.000 pasgebore nen gescreend op AGS. Spreekuren overbevolkt na W-spotjes over kalknagels Huisartsen hebben last van toenemende reclame voor geneesmiddelen. Spreekuren worden overbevolkt door mensen die op televisie of in de bioscoop reclame voor middeltjes tegen betrekkelijk onschuldige aandoeningen als kalknagels hebben gezien. De Landelijke Huisartsen vereniging vindt die ontwikkeling ongewenst. utrecht anpgels en probeert zo mensen naar de huisarts te sturen om te Volgens woordvoerder P. Wou- vragen naar geneesmiddelen ters van de Landelijke Huisart- tegen kalknagels." De LHV be senvereniging (LHV) is het een kijkt of er juridische stappen trend om meer reclame voor mogelijk zijn tegen de. reclame, geneesmiddelen te maken. „De Volgens de brancheorganisa- industrie omzeilt de reclamere- tie van de farmaceutische indu- den haag gpd Het CDA in de Tweede Kamer zit in de rode cijfers. En niet zo'n beetje ook. De fractie buigt zich over een bezuinigingsftota en zint achter gesloten deuren op maatregelen. Medewerkers die weggaan, worden niet opge volgd en iedereen moet op de kleintjes letten. Het tekort loopt in de tonnen, geeft Kamerlid Nancy Dankers zonder proble men toe. „Maar een half mil joen gulden is te hoog geschat." Aanleiding voor de schulden is het zetelverlies twee jaar gele den. Daardoor krijgt het CDA minder geld voor bijvoorbeeld staf en secretaresses. Maar te gelijk met het aantal Kamerle den is het personeelsbestand niet voldoende geslonken. Reizen is volgens Dankers he lemaal uit den boze. „Die moe ten wel heel wenselijk of onver mijdelijk zijn", zegt ze. De geld problemen moeten voor de ver kiezingen van 2002 voorbij zijn. strie, Nefarma, zijn er nu geen duidelijke richtlijnen voor het geven van voorlichting over ge neesmiddelen. Volgens een woordvoerster van Nefarma is het niet verkeerd om éls er een middel is tegen een aandoe ning, dat eventueel indirect aan te prijzen, als het maar binnen de richtlijnen gebeurt. Het ministerie van volksge zondheid is bezig nieuwe richt lijnen op te stellen. In dat kader zijn farmaceutische concerns de afgelopen tijd 'grensverken nend' bezig met 'voorlichting' over hun producten, aldus de woordvoerster. Twee zaken zijn onder de rechter. Het SP-Kamerlid Kant eiste vorige week van minister Borst (Volksgezondheid) al ophelde ring over verkapte medicijnre clame. Kant vergeleek de recla me van het Zwitserse farmacie concern Novartis tegen nagel schimmel met reclame voor de afslankpil Xenical en de anti- rookpil Zyban. De Inspectie voor de Gezondheidszorg be kijkt of de fabrikanten de recla meregels overtreden. emmer-compascuum anp Inwoners van het Drentse Em- mer-Compascuum stellen dat ze twee meisjes uit hun dorp herkennen op kinderpornofo to's afkomstig uit de collectie van Zandvoorter Gerrie Ulrich en van internet. Ook de moeder van een van de meisjes heeft haar dochter met aan „zeker heid grenzende waarschijnlijk heid" herkend. De ontdekking is het resultaat van onderzoek van het Haarlemse bureau Zoeklicht. De foto's bewijzen dat er toch sprake is geweest van seksueel misbruik van kinderen, stellen enkele ouderparen die justitie willen dwingen tot een nieuw strafrechtelijk onderzoek naar de zogenoemde sekskelderaf- faire. De affaire bracht openba re basisschool De Dreef in Em- mer-Erfscheidenveen in 1997 in het nieuws. In het voorjaar van 1997 bleek dat leerlingen door oude re scholieren waren misbruikt. Enkele jongens uit de hoogste groepen bekenden. Later wer den ook leerkrachten als dader genoemd. De kinderen zouden in kelders onder de school zijn misbruikt. Het openbaar minis terie en later TNO voerden on derzoek uit, maar troffen de zo genoemde sekskelders niet aan. Het OM seponeerde daarna de zaak. Toch volharden enkele ouders in hun strijd. Ze willen justitie via het gerchtshof tot een nieuw onderzoek dwingen. Behalve foto's die zijn aange troffen in de collectie van de vermoorde Zandvoorter Ulrich gaat het om materiaal dat door Zoeklicht is aangetroffen in nieuwsgroepen van pedoseksu elen op internet. Om de daders op te sporen plaatste de werk groep foto's op de eigen inter netpagina. Daarna werden de onderzoe kers benaderd door de ouder paren en anderen uit Emmer- Compascuum die meenden een meisje uit het dorp te herken nen. Nadat ze meer foto's had den gezien, identificeerden de dorpsbewoners twee meisjes met zekerheid. De meisjes wor den op de foto's door volwasse nen misbruikt. De advocaat van de ouders, W. Anker, heeft hun verklaringen aan het hof over handigd. visie is uitgezonden. Inmiddels zijn er een kleine 300 tips bin nengekomen. Nienke werd donderdag samen met haar klasgenootje in het Prinses Bea- trixpark in Schiedam door een man meegevoerd de bosjes in. De jongen werd mishandeld en het meisje is seksueel misbruikt en vervolgens van het leven be roofd. Nienke wordt morgen in beslotenheid begraven. De Schiedamse politie heeft mensen gesproken die de ver moedelijke moordenaar van de tienjarige Schiedamse Nienke hebben gezien. Aan de hand van deze verkla ringen en die van haar 11-jarige klasgenootje Maikel die erbij was toen Nienke werd ver moord, is het signalement ge maakt dat gisteravond op tele- hansweert De Schorsezeedijk bij Hansweert op Zuid-Beveland wordt met betonzuilen verzwaard. De dijk kan daarmee een superstorm, die een keer in de veertig jaar voorkomt, doorstaan. De dijk werd ruim veerig jaar geleden als één van de eerste al op Delta-hoogte gebracht. foto anp ton borsboom mavo, havo, vwo in 1 jaar Structuur menselijk lichaam bijna helemaal in kaart gebracht 1. Demak'up wattenschijfjes, 3 rollen co van 3ST voor D.Oo 2. Palmolive douche 3 flacons naar keuze inno van voor lU.yö 3. Odorex spray cool marine of mild fresh set 3 stuks -7 no vanJ-LST' voor /.zo 4. CU Tandenborstels action trio set 3 stuks one van^T voor O.yb 5. Schwarzkopf shampoo en conditioner 3 flacons naar keuze "7 n O van 3A£T voor /.yö washington/londen gpd De wetenschappers die tot dusver ver bitterd tegen elkaar hebben gestreden in de wedloop om als eerste de atlas van de menselijke genen af te hebben, gaan nauw met elkaar samenwerken. De atlas is inmiddels bijna klaar. De Amerikaanse president Clinton heeft dat gisteren bekendgemaakt. Celera Genomics, een bedrijf in de Ame rikaanse staat Maryland dat speciaal was opgericht om als eerste het menselijk genoom in kaart te hebben gebracht, maakte in april bekend al 99 procent van het pakket menselijke genen te heb ben ontcijferd. Celera was september 1999 met het genenproject begonnen. Een groot internationaal consortium on der de naam Human Genome Project (HGP) werkte toen al bijna tien jaar aan de ontcijfering van het genenpatroon. In april stond het HGP op het punt bekend te maken zo'n 90 procent van het g noom te hebben ontcijferd, maar zag zich toen ingehaald door Celera. Clinton waarschuwde gisteren dat de ethische aspecten van de genenontsleu- teling niet uit het oog mogen worden verloren. Hij vindt dat de nieuwe kennis niet alleen ten goede mag komen aan het leven van een klein aantal welgestel- den. In zijn pleidooi voor internationale samenwerking bij de aanpak van de juri dische, sociale en ethische gevolgen van het wetenschappelijke werk kreeg hij steun van de Britse premier Blair. Generaties van wetenschappers zullen nog tientallen jaren doende zijn met de interpretatie en perfectionering van de genetische code. Maar van belang is dat er voor hen nu voor het eerst in de ge schiedenis een blauwdruk beschikbaar is van de genetische structuur van het menselijk lichaam. Ze zijn als de ontdek kingsreiziger die voor het eerst gebruik kan maken van een betrouwbare atlas. „Ik ben tien jaar op zoek geweest naar één specifiek gen", zo illustreerde on derzoeker Graig Venter het resultaat van het onderzoek. „Met deze blauwdruk kan dat gen nu in 15 seconden worden opgespoord." Venter is directeur en mede-oprichter van Celera Genomics dat onder druk van het Witte Huis nu samenwerkt met het Humangenome Project. Geflankeerd door Clinton gaven Venter en zijn colle ga van het HGP, Francis Collins, gisteren een gezamenlijke persconferentie, waar in ze de historische betekenis van hun vondst beklemtoonden. Voor de afdeling genetica van de Leidse faculteit geneeskunde komt het nieuws over de bijna complete menselijke ge- nenatlas bepaald niet als een verrassing. De reactie op de ontwikkeling die wel wordt vergeleken met de eerste maan landing, is laconiek. „We hebben nu bijna een periodiek sys teem voor de biologie", zegt prof. dr. G. Van Ommen, hoogleraar humane gene tica aan de Universiteit Leiden. „Dat is zeker geen eindpunt. Integendeel, nu begint het pas. Voordat het periodiek systeem bekend was, was de scheikunde niet veel meer dan alchemie." Van Om men heeft het internationale Humaan Genoom Project enige jaren geleid. Sinds begin dit jaar is hij nog als vice- voorzitter aan het project verbonden. Hij verblijft momenteel voor een con gres in Sevilla. De resultaten van het onderzoek zullen grote gevolgen hebben voor ziekte en gezondheid. „Straks is precies duidelijk welke genetischeTactoren ziektes ver oorzaken", zegt Van Ommen. „Het zal mogelijk zijn veel exactere diagnoses te stellen." De verwachting is dat het nog tot 2003 duurt voor de atlas van de menselijke genen compleet is.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3