Dertigers excelleren in droom-Oranje Rijkaard kent Italiaanse mentaliteit als geen ander 'Ik dacht: daar gaan we, jongens' Eusebio heeft eindelijk een opvolger Camel jas Euro 2000 ISDAG 27 JUNI 2000 ïlatthaus: Coup tegen Ribbeek mburg De spelers van de Duitse nationale ploeg hebben tij- ns het trainingskamp in Mallorca overwogen een coup tegen inmiddels opgestapte bondscoach Erich Ribbeek te plegen, machtsgreep ging niet door omdat Lothar Matthaus weiger de plaats van Ribbeek in te nemen. De 39-jarige recordinter- tional maakte dat gisteren bekend in sportmagazine Kicker voor de televisieszender DSF. Het initiatief tot de coup, in de orbereiding op Euro 2000, kwam van Hamann, Jeremies, bbel en enkele andere spelers, verklaarde Matthaus. ,,Ze zei- n: jij moet het doen, jij kunt het beter! Maar hoe stellen jullie J*dat dan voor? Ik heb helemaal geen ervaring. Bovendien wil zelf spelen en dat kan toch niet als ik trainer word. Je kunt zo rt voor het EK geen coach lozen", aldus Matthaus. Ribbeek :ef aan en titelverdediger Duitsland lag er na de groepswed- ijden uit. Net als de geplaagde trainer. laldini optimistisch over blessure I Li Paolo Maldini verwacht op tijd fit te zijn voor de halve fi- le donderdag tegen het Nederlands elftal. De verdediger liep II terdag tijdens het duel tegen Roemenië een spierblessure op 1 liet de training van de Italianen gisteren in Geel aan zich srbijgaan. Toch had de aanvoerder op zijn 32ste verjaardag sd nieuws te melden. „Het gaat al veel beter dan zondag, argen hoop ik mijn dijbeen weer volledig te kunnen belasten, mijn gevoel me niet in de steek laat, kan ik donderdag spe- ierk fluit Italië-Nederland jssel De Duitser Markus Merk fluit donderdag de halve fi le Italië - Nederland in Amsterdam. De andere halve eind- ijd Frankrijk - Portugal, morgen in Brussel, is voor de Oosten- eer Günter Benkö. De UEFA heeft de finale, zondag in de ip, toegewezen aan de Zweed Anders Frisk. I ebroken neus voor Dugarry igge De Franse aanvaller Christophe Dugarry heeft zondag de kwartfinale tegen Spanje (2-1 winst) een gebroken neus ïrgehouden. In de eerste helft kwam de Fransman in botsing :t de Spanjaard Salgado. De blessure houdt Dugarry niet uit halve finale, morgen tegen Portugal. iever geen strafschoppen haag Nederland en Italië kunnen het donderdag beter niet strafschoppen aan laten komen. In het afgelopen decenni- vlogen beide teams er op een groot toernooi driemaal uit dat de tegenstander zich vanaf elf meter koelbloediger had oond. Bij de laatste drie WK's sneuvelde Italië steeds na het men van strafschoppen. In de halve finale in 1990 in eigen id nam Argentinië de pingels beter, vier jaar later werd de idstrijd vanaf de stip verloren van Brazilië, in 1998 plaatste inkrijk zich na penalty's ten koste van de Italianen voor de art finale. Nederland kan dezelfde slechte rapportcijfers erleggen. Oranje mikte minder nauwkeurig dan Denemarken ilve finale EK '92), Frankrijk (kwart finale EK '96) en Brazilië dve finale WK '98). iandagmiddag, 16.00 uur, <sconferentie van scheids- hters in Woluwe, nabij issel. Sinds wanneer geven \eidsrechters ook al een sconferentie? Die mannen het zwarte, gele of groene k doen er toch niet toe, het it om de voetballers, niet I ns? Of gaat die commissie oude en wijze mannen de pers dus, soms vertellen moeilijk het is om een dstrijd te fluiten? En hoe td ze het wel niet gedaan )ben? d t laatste, wis en zeker, daar je vergif op innemen, arom maar even de 28 wed- zijden nagelopen waar vol- is ons, de Nederlandse pers een luchtje aan zat. Colle- g Jaap leest hardop de wed- ijden voor, metz'n vieren nen we tot tien (van de 28) a dstrijden die min of meer iti nvloed zijn door de arbitra- Benieuwd - wat een dom- d om dat te denken - of die K en achter de tafel het met ic eens zijn. 'inden het leuk dat wij er ye i, vertelt een man in een ca- ei jasje (dat dragen ze trou wens allemaal) en we moeten vooral niet denken dat ze ach ter de tafel zitten om de scheidsrechters te verdedigen. Maar een zucht verder vertelt hij doodleuk dat het toernooi een catastrofe zou zijn geweest ,,als de scheidsrechters net zo veel fouten hadden gemaakt als de voetballers.Dat wordt dus niks. We krijgen videobeelden te zien van twaalf incidenten (het staat er heus), te beginnen metPortugal-Turkije, die 'on- ze'.Dick Jol floot. Rode kaart voorAlpay, 100 procent cor rect. Net als de strafschop voor Turkije, hadden de spelers maar niet moeten ageren. Maar die overtreding van Hagi op Conté dan, bij Italië-Roe menië, is dat geen rood? Als je naar de slowmotion kijkt, heeft u gelijk. Maar die scheidsrech ter heeft geen video. Da's waar. Waarom zitten we hier eigenlijk? Om te horen dat de Duitser Merk Italië-Neder land fluit en de Zweed Frisk de firiüle krijgt? Zijn we daarvoor naar Woluwe gekomen? albert geesing hoenderloo gusbert spierenburg Zes jaar van z'n glanzende carrière voetbalde de Nederlandse bondscoach in de Serie A, en niet voor de minste club, AC Milan. Frank Rijk aard mag derhalve een grote kennis van het Italiaanse voetbal worden toegedicht. Hij loopt er echter niet mee te koop. „Ik ga jullie niet aan de neus hangen wie ik bij Italië liever in de spits zie, Totti of Del Piero. Ik ben natuurlijk niet gek. Ik respecteer beide voetballers op ba sis van him kwaliteiten. Laat ik het daar maar op houden." De stijl van de nationale ploeg van Italië, donderdag om 18.00 uur in de Amsterdam Arena de tegenstander van Oranje in de halve finales van Euro 2000, is evenwel niet te verge lijken met die van het Milan van het Hollandse supertrio Gullit, Van Basten en Rijkaard. De evolutie gaat snel. „In mijn tijd", aldus Rijkaard, „speelden we met Milan een aanvallend spelletje met veel pressing. We zetten de tegenstander zo veel mogelijk vast op de eigen helft. Italië speelt op het EK voornamelijk sterk op de verdediging. De verdedigers staan goed gegroepeerd en staan weinig tot geen goals toe. Bovendien is de ploeg levensgevaarlijk gebleken via de counter." Italië verloor tot dusverre, net als Nederland, nog geen wedstrijd. In poule B versloeg het Turkije (2-1), België (2-0) en Zweden (2-1) en in de tweede ronde Roemenië (2-0). Het team van Zoff maakte vooral indruk door z'n koel bloedigheid en efficiënte aanpak. Rijkaard: „De Italianen weten wat verdedi gen is en hoe goals te voorkomen. Dat hoeft niemand ze meer te vertellen. Als voorbeeld noem ik het duel tegen België. De Belgen maakten de wedstrijd, maar Italië won. Het is een team dat lastig is te verslaan. In hun verde diging zijn moeilijk openingen te vinden. Het wacht geduldig op z'n kansen en het slaat toe, zodra de tegenstander een fout maakt." Met twee van de steunpilaren van Zoff, links back Maldini en middenvelder Albertini, voet balde Rijkaard destijds nog samen. De bonds coach weet waartorze in staat zijn. „Hoe b^ langrijker de wedstrijd, hoe gemotiveerder ze zijn, hoe beter ze zich prepareren. Met Milan won Rijkaard alle prijzen die er te behalen waren. Het Italiaans kampioenschap, de Europa Cup en de wereldtitel. Merkwaardig genoeg slaagden zijn jongere landgenoten - Kluivert en Davids - later niet in Milaan. Rijk aard: „Bekijk de carrières van alle topspelers maar eens. Bij iedereen zit er wel een zwakke periode tussen. Misschien is de periode-Milan voor Kluivert en Davids achteraf voor hun loopbaan en ontwikkeling juist wel van door slaggevende betekenis geweest." Voor Rijkaard ligt de oorzaak voor de hand. „In mijn tijd was het aantal buitenlanders bij Milan beperkt tot drie, hooguit vier. De kern was Italiaans. Kluivert en Davids waren één van de vele buitenlanders. Fransen speelden er, Kroaten, Brazilianen, van alles en nog wat en allemaal topspelers. Dan is het moeilijk voor de trainer om van zo'n groep een Tiecht collectief te smeden. Het was de strategie waarvoor Milan toentertijd koos. Het zou een van de redenen kunnen zijn voor het feit dat Patrick en Edgar daar niet zijn doorgebroken." Rijkaard zei gisteren verder te hebben geno ten van de triomf in de Kuip en van sommige publicaties, niet van alle. Het stoort de bonds coach dat Cocu in de pers niet de waardering krijgt die hij verdient. „Philip wordt onderge waardeerd door rapporteurs, die misschien een ander op zijn positie zouden willen zien. Wie alleen al ziet hoeveel ballen hij, samen met Davids, tijdens een wedstrijd verovert, die moet daar respect voor hebben." Numan en Bosvelt, de vleugelverdedigers van Nederland Na de moeizame aanloop naar Euro 2000 lijken ze zich te ontpoppen als de nieuwe pijlers aan de zij lijn van Oranje. Arthur Nu man en Paul Bosvelt, twee dartele dertigers, zijn sinds een week de verrassende vleugelverdedigers van Oranje. hoenderloo mark caldenhoven Niet verwacht, toch gekomen. Numan en Bosvelt zijn zonder twijfel de twee verrassingen in het Oranje van 2000. Begonnen als reserve excelleerden ze te gen Joegoslavië. Als jonge hon den van toch al weer dertig jaar zweefde het duo over de gras mat van de Kuip. Ze hadden als verdedigers een flink aandeel in twee van de zes Oranje-treffers. Belangrijker, Numan en Bosvelt vormden bovenal de broodno dige aanvulling voor Phillip Co cu en Edgar Davids. Numan en Bosvelt waren misschien wel de ontbrekende stukjes in de immense puzzel van bondscoach Frank Rijk aard. Cocu en Davids konden, met dank aan het duo, voor het eerst echt sturing geven aan het Nederlands elftal. Topscorer Patrick Kluivert, het uithang bord van Oranje, wist het na de exhibitie in de Kuip zeker. „In de eerste wedstrijden stond ik soms toch te veel op een eiland. Er zaten te veel ruimtes tussen de linies. Met Arthur en Paul is meer balans in de ploeg." Bosvelt bloosde bijna bij zo veel complimenten. „Het klikte, ja. Het hele elftal klopte. Dat diende zich tegen Frankrijk al bij vlagen aan. Ik weet niet of dat met ons te maken heeft. Dat moeten anderen maar uitma ken. Het heeft met de compacte speelwijze te maken, dat wel. Daardoor kunnen Numan en ik ook gemakkelijker druk zetten. Wij ondersteunen Cocu en Da vids en zij stellen ons in staat de duels aan te gaan." Numan: „Het was een heerlijke wed strijd, voor mezelf en het team. Voor het vertrouwen van Oran je was dit een cruciale wed strijd." De doorbraak van Oranje, na twee jaar soms zelfs hopeloos aanmodderen, zagen Bosvelt en Paul Bosvelt (derde van links) en Arthur Numan (derde van rechts) tijdens de training van het Nederlands elftal. Numan met genoegen aan. Bosvelt, bijna likkebaardend: „Het positiespel was ouder wets, zoals ik het ken van Oran je. Het leuke is dat je pas merkt dat je de tegenstander je wil op legt, als het publiek bij elk bal contact 'olé' roept. Dat is een prachtig geluid. Ik had zelf ook het gevoel dat ik alles aankon. Velen zeggen altijd dat ik alleen maar kan werken, maar bij die derde goal dacht ik: 'Laat ik nu maar eens gek doen'." Ook bij Numan spatte de spelvreugde en het plezier van de schoenen. „Ik kreeg zoveel ruimte. Het ging bijna als van zelf. Als je zo kunt groeien in een wedstrijd is dat heerlijk. Een demonstratie van klasse, ja. Paul en ik konden van achteruit heel goed de vrije man vinden. Dan weer Dennis (Bergkamp), dan weer Edgar (Davids), dan weer Patrick (Kluivert). De wis selwerking liep fantastisch. Ho pelijk kunnen we deze lijn doortrekken tot zondag." Bos velt: „In de eerste wedstrijden werd ons verweten dat Patrick op een eilandje stond. Ik denk dat hij tegen Joegoslavië einde lijk ondersteuning heeft gehad. Daar heeft hij ook heel knap van geprofiteerd." In de droomopstelling van Rijkaard, zo vlak voor het EK, was aanvankelijk geen plaats voor Numan en Bosvelt. De linksback van Glasgow Rangers die twee jaar geleden bij het WK in Frankrijk nog een trouwe sol daat van Oranje was, kampte aanvankelijk met een lichte blessure. Numan twijfelde op recht aan het EK. Hij mocht evenwel blijven omdat Winston Bogarde heviger gekwetst was. Desondanks was Boudewijn Zenden voorbestemd de nieu we linkervleugelverdediger van Oranje te worden. Het werd Giovanni van Bronckhorst, die twee duels prima speelde, maar door een dubbele gele kaart het duel met Frankrijk vanuit de nok van de Arena zag. Numan verving, zijn ploeggenoot en speelde tegen Joegoslavië weer. „Ik wist dat ik mijn kans zou krijgen." Dat vergde even een omschakeling. „Sta je zelf in het veld, dan benader je een wed strijd heel anders." Bosvelt is de man van staal, wiens uitverkiezing een breed te-investering van Rijkaard leek, een aanvulling op de selectie. De Feyenoorder moest zich richten op de rol van reserve aanjager, een stand-in voor Da vids. Maar toch zeker niet als rechtsback, de plaats van de onomstreden Michael Reiziger. De back van Barcelona werd door één gele kaart gespaard te gen Frankrijk, maar moest ook tegen Joegoslavië toekijken om dat Bosvelt weer de voorkeur kreeg. FOTO REUTERS FRED ERNST Het kan verkeren, weten Nu man en Bosvelt. De Feyenoor der: „Ik hoorde zondagmiddag pas dat ik zou spelen. Ik had zelf ook verwacht dat Michael zou spelen, maai- op de training van zaterdag merkte ik al wel wat de bondscoach van plan was. Voor de wedstrijd tegen Frankrijk had ik zoiets van: nou, rechtsback, ik ben benieuwd hoe het gaat. Als snel had ik het gevoel dat het te doen was." Bosvelt en Numan, van origine toch middenvelders met diep gang, straalden zelfvertrouwen én kracht uit. Het koppel wil dat minimaal tot zondagavond vasthouden, de dag van de fina le. Want dat ze de EK-route af maken, daarvan zijn Numan en Bosvelt overtuigd. In stereo: „Zoals we nu spelen krijgt nie mand er ons meer uit." Kluivert treurt niet om 'verlies' treffer hoenderloo gpd Wat Patrick Kluivert zon dagavond al in alle on schuld en eerlijkheid al toe gaf, werd gisteren bevestigd. De UEFA nam de spits van Oranje zijn derde doelpunt tegen de Joegoslaven af. Na het bestuderen van de vi deobeelden kwam de Euro pese voetbalbond tot de conclusie dat de treffer werd gemaakt door RKC'er Dejan Govedarica. IQuivert treurde geen mo ment om 'het verlies' van het doelpunt. Hij hoorde 'het nieuws' via de radio. „Ik had het natuurlijk zelf al gezegd. Het is logisch dat de UEFA het heeft omgezet in een eigen doelpunt. En ach, die goal blijft nu toch ook een beetje in Nederland." Kluivert moet de eerste plaats op de topscorers- rangslijst nu weer delen met de Savo Milosevic. De Ne derlander en de 'uitgespeel de' Joegoslaaf maakten tot nu toe vijf doelpunten. Door de 'ingreep' van de UEFA is Kluivert ook zijn record kwijt. Nog nooit scoorde een voetballer bij een eind ronde van een Europees kampioenschap in één wed strijd vier keer. Dat blijft zo. Kluivert werd van eerste speler met vier doelpunten op een EK de zesde speler met drie goals achter zijn naam. De spits van Barcelo na is de tweede Nederlan der die dat presteert. Hij treedt in de voetsporen van Marco van Basten. De Utrechter maakte in 1988 drie treffers in de tweede groepswedstrijd tegen En geland. De andere hattrick makers zijn Dieter Müller (Dui. '76), Klaus Allofs (DuJ '80), Michel Platini (Fra. '84, 2x) en Conceiijao (Por. '00). Ie l^jde rubriek Vijf Vragen geeft 1 speler, trainer of begelei- van Oranje antwoord op 1 aantal uiteenlopende vra- 1. Vandaag de multi-inzet- 'e Phillip Cocu. llip Cocu (29-10-70, 45 in- ands, 4 goals) viel op en viel ir. Zijn spel tegen Joegosla- was ijzersterk, maar de Jdenvelder lag ook vaak op grond. Kermend van de nlat was flink wat gooi- en t(jtwerk. Twee keer Milosevic, ,el keer in je gezicht, de tweede r een gooi tegen de paal. Je ht...? schrok ook even. Ik dacht, lt gaan we, jongens. Ik ek m'n hele heup af. Ik zag net nog komen, ik kon m'n ^iaam gelukkig nog een beet- raaien. Daardoor kon ik de toch nog redelijk opvan- Gelukkig liep het goed af. jjjieb nog wel wat last. Er ia lalt nog wat pijn via mijn ,,ip naar m'n been, maar dat alles mee." let spel zag er anders uit Philip Cocu. dan in de eerste twee wedstrij den. „Het speelveld is door ons wat kleiner gehouden. We kunnen daardoor wat meer druk zet ten. Het is voor mij en voor Ed (Davids, red) wat makkelijker om de zaak kort te houden. Dat is voor ons heel belangrijk. FOTO ANP PAUL VREEKER Tegen Tsjechië hielden we het veld te groot. Dan kom je over al steeds net te laat." 3. Je maakt dus ook minder meters, zoals dat dan zo mooi heet? „Nee, juist niet. Ik denk dat ik juist nog meer heb gelopen. Het voordeel is alleen dat we het spel beter kunnen contro leren en dat we zowel verdedi gend als aanvallend kunnen assisteren. We komen dus meer voor de goal. Dat is het grote verschil." 4. Wat vind je van je plekkie, rechts op het middenveld? „Kijk, het liefst speel ik links op het middenveld. Dat is de plaats die ik ook bij mijn club heb. Die ik altijd heb gehad. Ik heb toch eventjes moeten wennen aan de rechterkant. Lopen, passen, maar inmid dels gaat het gewoon lekker. Dus ben ik tevreden, zoals ik speel." 5. Leuk concept tegen de Joego slaven, pakte ook goed uit, maar tegen Italië? „Ja, dat bedoel ik. We nemen toch wat meer risico. De Italia nen loeren daar op. Een lui- zenploeg, dat wordt gevaarlijk. Aan de andere kant zie je wel dat we veel kansen creëren door deze speelwijze." ype minkema brussel albert geesing Morgenavond in Brussel beleeft Euro 2000 een 'koninklijke confrontatie': de Frans man Zinedine Zidane versus de Portugees Luis Figo. Het moet een ode worden aan het pure voetbal. Tussen de tovenaar aan de bal en de man met zijn soms adembe nemende dribbels en haarscherpe voorzet ten. Hij is er nog een van de oude stempel, zoals je ze op de. groene velden nog maar zelden ziet. Luis Filipe Madeira Caiera-Figo (27) is een klassieke voetballer, met gewel dige dribbels en een voortreffelijk schot en, vooral, met een sublieme schaarbeweging. Zoals ooit Piet Keizer. Zijn oogstrelende acties doen de Portu gezen denken aan vroeger, aan Eusebio, al weer dertig jaar geleden. Is hij werkelijk zo goed? Ja, zo goed is hij. Een lustobject voor de ware liefhebber. Elke keer weer. Ruim drie decennia na de wervelende show van Eusebio op het WK'66 in Enge land heeft Portugal met Luis Figo eindelijk zijn opvolger van de 'parel van Mozambi que'. Eusebio, die niet is weg te slaan rond de halve finalist, roemt hem en de ploeg. „Dit is het beste Portugese elftal in dertig jaar", meent de sterspeler van weleer. Eusebio geniet van Figo zoals de wereld ooit van Eusebio genoot. Figo, met prachti ge puntige bakkebaarden, voetbalt op intu- itie. Zoals hij vroeger deed op het school plein in Lissabon. Hij is, met Rui Costa, de architect van het positiespel en verschijnt traditioneel zowel op de linker- als de rech terflank in de aanval. Van daar af verstuurt hij, de koning van de assist, zijn loepzuive re voorzetten. Zoals zaterdagavond tegen Turkije, waaruit Nuno Gomez de eerste treffer scoorde. Michel Platini zei vorig jaar vlak voor de uitreiking van de Gouden Bal aan Rivaldo dat hij liever Figo had gezien. Ronald de Boer zei laatst in het Parool hetzelfde. De ster van Barcelona, die met de club bijna alle prijzen won, houdt zich er minder mee bezig. „Ik heb weinig reden tot klagen, maar individuele prijzen zeggen me niet zoveel. De belangrijkste onderscheiding is die voor de beste ploeg van het EK." Figo, die uit bijgeloof altijd het rugnum mer 7 draagt, is belangrijk voor Barcelona en Portugal. Zelden verliest het Portugese elftal de bal als hij hem aan de voet heeft. „Ik ken maar weinig spelers op de wereld", zegt zijn teamgenoot in Barcelona, Phillip Cocu, over hem, „die zo vaak zijn tegen stander opzoekt. Het gaat zelfs zo ver dat hij ongeduldig wordt als hij een tijdje de bal niet krijgt. Je ziet het aan hem, aan zijn gelaatsuitdrukking. Dan gaat hij zwerven." In het voorjaar van 1995 haalde Johan Cruijff Figo hoogstpersoonlijk weg bij Spor ting Lissabon. Daar speelde hij al vanaf zijn twaalfde jaar. Maar pas in zijn laatste sei zoen, onder trainer Bobby Robson, die hij later weer tegenkwam in Camp Nou, brak hij echt door. Cruijff zag in de toen nog maar 22-jarige Figo de ideale opvolger van de Deen Mi chael Laudrup. Er ontstonden echter pro blemen toen bekend werd dat hij al voor contracten had getekend bij zowel Juven- tus als Parma. De FIFA bepaalde daarop dat hij voor geen van beide club mocht uit komen, waardoor de weg naar Barcelona ineens vrij was. Spaanse critici vroegen zich af wat de Nederlander in hemelsnaam moest met zo'n jonge speler, bovendien een aanvaller die amper scoort. Maar Cruijff kreeg weer eens gelijk met zijn aankoop van vijf mil joen. „Dankzij Cruijff kwam ik in een nieu we wereld. Daar ben ik hem nog altijd dankbaar voor." In korte tijd groeide Figo in Camp Nou uit tot de lieveling van de kritische socios. Hij heeft het in Barcelona ook prima naar zijn zin, vertelt hij in het Belgische Voetbal- magazine. Binnenkort opent hij met zijn vrouw, het Deense topmodel Helen Swe den (het gezicht van het kledingmerk Guess) zelfs een Japans restaurant in het centrum van de stad. Hij staat bij Barcelona nog tot de zomer van 2005 onder contract. Nu hij echter weet dat Lazio Roma hem een maandsala ris van een miljoen per maand wil betalen, voert hij achter de schermen een duister spel met het onthoofde bestuur van Barce lona om zijn salaris eens flink op te schroe ven. Anders, zo heet het, zou Figo wel eens kunnen verhuizen naar Rome. Dan moet Lazio echter wel het absurde bedrag van 260 miljoen gulden betalen. In Ermelo concentreert Luis Figo zich lie ver op het EK. „Ik zou het prachtig vinden om mijn Nederlandse vrienden bij Barcelo na in de finale te ontmoeten". Dan zal de wereldkampioen bij de jeugd in 1989 en 1991 echter eerst moeten afrekenen met de wereldkampioen. Het zou een mooie revanche zijn voor het EK'84 toen Portugal in de halve finale werd uitgeschakeld door de latere Euro pees kampioen Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21