Rotterdam wacht met feestplannen tot finale Alleen de Portugezen kennen een Oranjegevoel Scheidsrechter Dick Jol is moe, ook van de kritiek Euro 2000 'Uitlating UEFA torpedeei Engelse kandidatuur WK DINSDAG 27 JUNI 2000 Hong Kong houdt illegale gokkers aan honc kong De politie in Hong Kong heeft gisteren vijftien mensen gearresteerd wegens illegaal gokken op voetbalwed strijden van Euro 2000. In totaal ging ruim 5,5 miljoen gulden om in het gokcircuit. De arrestanten zijn negen mannen en zes vrouwen tussen de 16 en 46 jaar. Zij werden op twintig verschil lende plaatsen aangehouden. In Hong Kong zijn alle vormen van gokken verboden, tenzij de regering daarvoor toestemming heeft gegeven. Beste strafsehopnemers gekozen ruswuk Frank de Boer, Kluivert, Bergkamp, Stam en Van Hooijdonk, Dat zijn de spelers die, als het tijdens de halve finale tegen Italië zover komt, de strafschoppen moeten nemen. Dat stellen de bezoekers van de internetsite www.strafschop.nl, die uit de selectie van 22 vijf namen mochten selecteren. De inter netters riepen Frank de Boer uit tot eerste keus. Gisteravond hadden 773 mensen hem in het lijstje opgenomen. Kluiven (607) en Bergkamp (563) volgen op de tweede en derde plaats. Stam en Van Hooijdonk kregen respectievelijk 459 en 339 stem men. Ook over wie de penalty's beslist niet moeten nemen, to nen de surfers zich duidelijk. Slechts tachtig mensen zien See- dorf graag achter de bal bij een strafschop. Van Bronkhorst en Reiziger krijgen steun van 79 en 75 personen, met vlak achter zich Konterman (69) en Numan (64). De reservekeepers VVester- veld (48) en De Goey (38) staan onderaan de lijst. 'Euro-campagne' Daewoo mag Amsterdam De reclamecampagne 'Daewoo sponsort 2000 Eu ro' maakt geen inbreuk op de beschermde merknaam 'Euro 2000'. De Amsterdamse rechter heeft gisteren in kort geding be slist dat de Daewoo-campagne, waarin het bedrijf een extra ho ge inruilwaarde aanbiedt, slechts een parodie is op het EK. Vol gens het Zwitserse sportmarketingbedrijf ISL, dat de belangen van de EK-sponsors behartigt, wekt de campagne ten onrechte de indruk dat Daewoo een officiële sponsor van Euro 2000 is. Daewoo daarentegen noemt het optreden van ISL 'overdreven machtsvertoon'. Euro2000.com eist geld van WOL zaandam Internetbedrijf Euro2000.com sleept World Online (WOL) voor de rechter wegens contractbreuk. Samen zouden zij evenementensite Euro2000.com exploiteren, met een hoog voetbalgehalte. WOL trok zich, onder druk van de Europese voetbalbond UEFA, terug. Het achterblijvende Zaanse bedrijfje eist 10 miljoen gulden schadevergoeding. Nu een Franse rech ter heeft bepaald dat de term Euro2000 niet voldoende onder scheidend vermogen uitdraagt om de naam te claimen, durft het bedrijfje uit Zaandam naar de rechter te stappen. De UEFA had het Zaanse bedrijf in Frankrijk voor de rechter gedaagd om dat de voetbalbond vond dat zij recht had op de naam. In maart trok WOL zich al terug onder druk van de UEFA, omdat die het niet eens was met het gebruik van de term Euro2000. Geen onderzoek naar cameraploeg Amsterdam De Amsterdamse politie zal geen onderzoek doen naar een melding van opruiend gedrag van een cameraploeg. De journalisten zouden zondagavond, na de overwinning van Nederland op Joegoslavië, supporters hebben aangezet tot ge weld. Volgens politiewoordvoerder Wilting is ér slechts sprake van één melding. ,,De zaak is nogal vaag en daarom hebben we besloten er verder geen onderzoek naar te doen."' De suppor ters werden volgens de melding aangezet om een rel te schop pen zodat de cameraploeg daar vervolgens beelden van kon maken. Eerder al zei een woordvoerder van de politie in Brussel dat Nederlandse cameraploegen Engelse fans zouden hebben aangezet tot rellen. Ook voor die bewering zijn tot dusver geen bewijzen gevonden. Goklust bij Nederlanders stijgt den haag Evenals de Oudejaars- en Koninginnedagloterij is ook de Oranjeloterij een succes geworden. Behalve de officiële loterijen zijn er de speciale voetbalpoules bij veel bedrijven, waarin naar schatting ruim honderd miljoen gulden wordt om gezet. De feestelijke stemming rondom Euro 2000 draagt zeker bij aan het stijgen van het aantal weddenschappen. Dit zegt A. de Lange van de Staatsloterij. Dankzij de Oranjeloterij draait het bedrijf nu al tien procent meer omzet. Bij de eerste trekking van de Oranjeloterij werd een hoofdprijs van elf miljoen uitgereikt en bij de tweede konden de deelnemers elf keer een miljoen EK heeft al ruim 950.000 toeschouwers Rotterdam De kwartfinales van Euro 2000 hebben ruim 150.000 toeschouwers getrokken. Joegoslavië - Nederland in Rotterdam en Spanje - Frankrijk in Brugge waren zondag uit verkocht. Bij Turkije - Portugal in de ArenA bleven zaterdag 7000 stoeltjes leeg, net als bij Italië - Roemenië in Brussel. In to taal trokken alle wedstrijden tot nu toe 955.150 voetbalfans, een gemiddelde van 34.113 per duel. Met nog twee halve finales en de finale te gaan zal Euro 2000 goed zijn voor ruim 1 miljoen toeschouwers. Politie stopt overbeladen oranje auto waardenburc Drie mannen uit Waardenburg zijn zondag avond aangehouden omdat zij gewelddadig werden toen de po litie een zwaar overbeladen oranje auto wilde laten stoppen. In en op de auto hadden zich na de wedstrijd van Nederland tegen Joegoslavië wel vijftien mensen verzameld. De mannen schreeuwden en bedreigden de agenten. Die lieten een speciaal voor de EK samengestelde politieploeg van zeven agenten, een officier van. justitie en een hondengeleider komen. Ook deze groep kreeg een regen van stenen en bierflesjes over zich heen. De politie zette de hond in. Die beet de 26-jarige man in zijn arm. Na veel duw- en trekwerk kon de politie de drie Waarden burgers aanhouden. Jongeren met oranjekoorts slopen bus epe Enkele honderden jongeren hebben zondagavond in Epe bij de feestvreugde na de overwinning van het Nederlands elftal op Joegoslavië een bus gesloopt waar nog passagiers in zaten. Kort na de wedstrijd brachten tussen de twee- en driehonderd jongeren de lijndienst van busmaatschappij Connexxion tot stilstand. Terwijl het voertuig heftig heen en weer werd ge schud, is de feestvreugde in en rond de bus voortgezet. Sommi ge buspassagiers beleefden volgens de politie angstige minuten. De bus liep een groot aantal deuken, een gebarste voorruit en verschillende andere beschadigingen op. TV 2 19.55: EK Journaal. Aandacht voor de voorbereidingen van het Nederlands elftal op de wedstrijd tegen Italië. 22.50: Huis van Oranje. Een voorbeschouwing op de wed strijd Nederland - Italië: RTL 4 18.00: RTL nieuws. Nieuws uitzending met speciaal Euro 2000-blok. 20.00: De vrienden van Am- stel live! EK-versie van dit mu ziekprogramma. 23.15: Villa BvD. Frits Barend en Henk van Dorp volgen het Nederlands elftal tijdens het EK voetbal. 24.00: Viva Oranje. RTL 5 19.00: 5 in het land. Een heu se oranjebus trekt door het land om vermakelijke momen ten van Oranjefans op te spo ren. 19.35: De Oranjestraat. Pro gramma waarin wordt gestre den om de titel 'De Oranje straat'. SBS 6 22.30: Hart van Nederland. Het nieuwsprogramma Hart van Nederland besteedt aan dacht aan Euro 2000 middels een EK-journaal. Campagneteam zet vraagtekens bij motie\ londen Rtr De draaiboeken voor zondag, de finaledag van Euro 2000, liggen klaar op het Rotterdamse stadhuis, maar burgemeester Opstelten wil er nog niet op vooruitlopen. Pas wanneer Nederland daadwerkelijk de eindstrijd in de Kuip haalt, worden de scenario's bekend gemaakt. ROTTERDAM GPD „We gaan toch niet praten over een feest als de halve finale nog moet worden gespeeld? Maar we hebben overal scenario's voor", liet Opstelten gisteren weten na afloop van het overleg met politie en justitie. De gemeentelijke EK-project- leider Wim Noordzij maakte eerder al bekend dat een ge combineerde viering met Am sterdam goed mogelijk is. Mocht het Nederlands elftal zondag Europees kampioen worden, dan kan er maandag eerst een huldiging plaatsvin den in Rotterdam, daarna kan de selectie voor een kopje thee bij de koningin naar Den Haag en aansluitend voor een slaap mutsje naar Amsterdam. De KNVB neemt later deze week een besluit over de plek voor de eventuele huldiging. Vier van de vijf Rotterdamse wedstrijden voor Euro 2000 zijn gespeeld en vier keer was het een overtreffende trap van feest. „Laat de finale ook maar komen, wij zijn er absoluut klaar voor", aldus Noordzij. „Tot nu toe is alles perfect ge gaan. We hebben misschien ge luk gehad met de ploegen die in Rotterdam speelden, maar we hebben het ook afgedwongen met onze voorbereiding." Ook de directeur-generaal van EK 2000, P. van Zunderd, verwacht een feestelijke voort zetting van het toernooi. Alle landen met probleemsuppor ters zijn uitgeschakeld. De grootste zorg van de politie is dat het na opnieuw een over winning van Oranje, donderdag in de halve finale in Amster dam, wel eens té gezellig kan worden. „Bij winst kunnen we rekenen op een grote ontlading bij de supporters. In dat geval is het dus alle hens aan dek." Het Engelse campagneteam dat het WK-voetbal van 2006 naar Engeland wil halen, vraagt zich af wat de werkelijke motieven van de Europese voetbalbond UEFA zijn geweest om publie kelijk te dreigen het Engelse team uit te sluiten van Euro 2000. De UEFA zei hiertoe over te gaan als er nog meer geweld dadige incidenten met Engelse hooligans tijdens het EK-voet- bal zouden komen. De directeur van het campag neteam, Alec McGivan, schrijft in de Britse krant The Times dat de incidenten met de Engelse supporters en de waarschuwing van de UEFA de slag om het. WK in 2006 torpederen. Hij be schuldigt de UEFA ervan dat de organisatie de rellen overt Dit om de Duitse kandida^ een betere kans te geven. „De reactie van de UEFA geen slechtere uitwerking ben", constateert McG „De publieke aankondiginj 7. Engeland uit Euro 2000 worden gegooid als er 1 problemen met suppo zouden zijn, weerklonk ov< hele wereld. In mijn visie 1 men hiermee de incide| buiten proporties opgeblaz l Hij vraagt zich af of er een beetje 'politiek' achteij^ zo nadrukkelijk waarschi ,1 van Engeland zit. „De belai ke leden van de UEFA hel er geen geheim van gen dat ze de kandidatuur Duitsland meer steunen die van Engeland." Fransen en Italianen redelijk koel onder halve finaleplaatsen nationale teams Een kroonprins springend in een oranje vest. Stadions die geheel oranje zijn. Spontane volksfeesten op straat. Geen etalage zonder een spoor van het Nederlands elftal. Het is een Nederlands fenomeen, zo leert een rondgang in de lan den waar de andere halve fina listen bij het EK vandaan ko men. In Italië en Frankrijk is alles rustig, de Portugezen vol gen die maffe Nederlanders op enige afstand. den haag gpd Bestaat er zoiets als het 'Azzur- ri'-gevoel? De Italiaanse media magnaat Silvio Berlusconi dacht van wel en doopte na een geslaagd WK (1990) in eigen land zijn politieke partij Forza Italia (Hup Italië). Maar bij dit EK wil het niet erg lukken. Geen blauwe straten, - petten of - pretkostuums. Italië is een land van clubfans, een land ook dat nooit echt een nationale identi teit heeft gevonden. Italië begon pas warm te lopen voor dit EK toen het afgelopen zaterdag Roemenië versloeg. De kijkcijfers tonen dat ook aan. Zowel staatsomroep RAI als het commerciële TMC zond de wedstrijden live uit. Van de 55 miljoen Italianen keken er ge middeld 17 miljoen naar de groepswedstrijden. De kwartfi nale tegen Roemenië trok liefst 36 miljoen kijkers. Nederland is een nog aanspre- kender tegenstander. Davids, Seedorf, Kluivert, Bergkamp, het zijn voor de Italianen be kende namen. De kranten, die dagelijks zo'n tien pagina's EK- nieuws brengen, beweren dat overal in het land de grote tv- schermen op pleinen en straten zijn opgesteld en duizenden Italianen daar voetbalplezier hebben. Dat beeld is zwaar overtrokken. In de meeste dorpjes trokken de tv's in bars nauwelijks toe schouwers. Blauwe shirtjes of petjes, of de nationale drie kleur? Vergeet het. Ook in de grote steden blijft het rustig. Als de wedstrijden wor den gespeeld zijn de straten uit gestorven. Maar het overwin ningsritueel met toeterende au to's en schreeuwende suppor ters die de straat op trekken, is een flauw aftreksel van het enorme volksfeest dat de Ro meinse straten teistert als AS Roma of Lazio een belangrijke zege boeken. Het Oranjegevoel in Nederland is onvergelijkbaar. De inwoners van Frankrijk, Portugal en Italië (de andere halve finalisten) zijn Het heeft ook te maken met het noord versus zuid-gevoel. Dat zuiden begint al in Rome. In voetbalcafé Van Gogh genieten de kenners van 'Romeinen' als Totti en Nesta, maar zij haken af als een noordeling als Del Piero een basisplaats krijgt. De ze discussie woedt al weken en is niet bevorderlijk voor het eenheidsgevoel. Ook in Frankrijk is de belang stelling voor Euro 2000 bedui dend kleiner dari in Nederland, zo kan worden afgeleid uit een vergelijking van de kijkcijfers. De wedstrijd Frankrijk-Spanje werd zondagavond door 16,3 miljoen Fransen (van de bijna 58 miljoen) gezien, terwijl naar verluidt ruim tien miljoen Ne derlanders naar Nederland-Joe- goslavië keken. In percentages van de bevolking was het Fran se cijfer amper de helft van het Nederlandse. Op straat is in Frankrijk nage noeg niets van het toernooi te merken. Ieder uiterlijk vertoon van nationalisme ontbreekt, en filevorming op de wegen tij dens wedstrijden is heel ge woon. Niettemin lijkt de be langstelling groter dan tijdens het WK twee jaar geleden. Er is bovendien sprake van een sterk stijgende lijn. De wedstrijd van Frankrijk tegen Spanje van zon dag trok 3,7 miljoen kijkers meer dan die tegen Nederland vorige week woensdag. Euro 2000 maakt de Portugezen gelukkiger. „Ze lachen meer, ze praten meer, sluiten eerder vriendschap en er worden meer huwelijksaanzoeken gedaan." Dit constateert Rita Ferro Ro- drigues in haar column in de Portugese krant Diario de Noti- cias. En het lijkt er sterk op dat ze gelijk heeft. Sinds de successen van de Por tugese selectie in het Europese toernooi lijkt het kleinste land op het Iberisch Schiereiland met elke overwinning meer te groeien. Het dagelijks leven is op een laag pitje komen te staan omdat nu alle aandacht nodig is voor de verrichtingen van het nationale elftal. Zater dag na de overwinning op de Turken barstten in Lissabon, Porto en ook de kleinere steden en dorpen de festiviteiten los en het ziet er naar uit dat die niet zullen stoppen alvorens de be ker in Lissabon staat. Want dat dit zal gebeuren, staat voor alle tien miljoen Portugezen als een paal boven water. Hun uitbundigheid komt dicht in de buurt van ons Oranjege voel, ook al zijn de kleuren rood en groen. De Portugese Vlag is de afgelopen weken in grote aantallen bijgemaakt en wordt in auto's, ja zelfs op paarden door de straten gereden. In de bars is tijdens de wedstrijden bijna geen plaats meer te vin den. Op de pleinen worden schermen geplaatst, zodat nie mand de duels hoeft te missen. Veel Portugezen geven er c t voorkeur aan om het feest n gen land te vieren. Behalve ci de prijs van het kaartje naa jt derland voor velen natuurlp een belangrijke rol speelt, den de meesten het ook 'gi U liger' om samen met eigen vrienden en familie 'trots t n op hun eigen jongens', zoaif- ana Costa, een 21-jarige st dente medicijnen zegt. ,.H zijn veel meer mensen en wedstrijd zie je op het sch< e nog beter dan in het stadie» Ook zij gaat er zonder mee vanuit dat Portugal Europt h kampioen wordt. „Jammei/ Nederland." id den haag wim de lange Scheidsrechter was daar geen Dick Jol geeft déTurkse speler Alpay een rode kaart tijdens de wedstrijd Portugal-Turkije. „Ik scheidsrechter, maar een politieman." foto epa toussaintkluiters Dick Jol snoert critici meteen de mond. „Van morgen", zegt de net weer in zijn Haagse woning neergestreken scheidsrechter, „hebben we in Brussel de wedstrijd Portugal-Turkije besproken. De uitkomst voor mij was een 'excellent' met een hoge moeilijkheidsgraad. Dat zegt voldoende. De kritiek, die op mij na dat duel is neergedaald, snap ik ook niet. Ik word daar moe van." Ook letterlijk is Dick Jol moe, doodmoe. Het Eu ropees kampioenschap was voor hem het slot van een uiterst drukke periode. „Normaliter heb ik in de winter even een paar weekjes rust, maar daar kwam in mijn geval door het wereldkampi oenschap voor clubteams in Brazilië natuurlijk niets van terecht. Ik ben in de running gebleven, want na Brazilië moest ik me alweer gaan voor bereiden op het EK. Tijdens het EK merk je die vermoeidheid overigens niet. Je zit in een be paald ritme. Trainen, slapen, eten, voorbereiding op de wedstrijden, nabesprekingen, enzovoorts. Nu ik thuis ben voel ik het des te meer. Ik denk dat het ook wel logisch is." Dick Jol kijkt hoe dan ook met een voldaan ge voel terug op het Europees kampioenschap. Hij floot drie wedstrijden: Zweden-Turkije, Portugal- Duitsland en Portugal-Turkije. „Zweden-Turlcje was geen beste wedstrijd. Bij Portugal-Duitsland moest ik enkele Duitsers een gele kaart geven. Maar dat was een gevolg van de frustraties van de uitschakeling. In die beide wedstrijden was er respect voor de scheidsrechter. En dat was nu juist absoluut niet het geval bij Portugal-Turkije. Ik was daar ook geen scheidsrechter, ik was een politieman. Natuurlijk had ook ik het anders ge wild, maar het kon gewoon niet anders." „Maar wat kan ik er aan doen als die Alpay slaande beweging maakt en ik dus de rode k moet tonen. Hij protesteerde niet eens, geei kele Turkse speler trouwens. En die rits gele ten, ja, dat was het gevolg van de irritaties bi de lijnen. Ook die Portugezen gingen in de f Misschien had ik Couto geen gele kaart moe geven, achteraf. Op de tv-beelden later bese' dat ik was gefopt. Er was geen sprake van ee overtreding." „Het is heel moeilijk", vervolgt Dick Jol, „011 wedstrijd te leiden met 22 man om je heen, niet willen. Walgelijk. Normaliter wil ik het zovéél als mogelijk laten lopen. Dat was nu mogelijk. Er zat een berg stress op, niet nori meer. Dat moet je veel gaan fluiten, streng gels gaan hanteren. Heel jammer." Voor Dick Jol (44) betekende het zijn laatste Ook een WK behoort gezien zijn leeftijd nie meer tot de mogelijkheden. „Op internatior niveau heb ik nog zo'n achttien maanden te gaan. Hoewel ik officieel nog niets weet, we ook topwedstrijden in andere Europese lamr Leuk toch dat een Italiaan opeens bij PSV-A staat, of Dick Jol bij Inter Milan-AC Milan? prima zaak, vind ik." „Ik heb vele topscheidsrechters in de afgelo periode heel goed leren kennen. Een hecht in een uitstekende sfeer. En humor. Toen w a keer aan het zwemmen waren en er langs d een leuke fotografe stond, hebben we de zv broek van een Ierse assistent-scheidsrechte1 der water uitgetrokken. Die durfde natuurli bad niet meer uit. En wij met z'n allen vana kant maar roepen: 'Waar blijf je nou?' Ik der 'P die man de hele middag in dat zwembad he c

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20