St. Germain: behang voor stijlvolle cafés Varen met een catamaran van natuurlijke vezels Cultuur Kunst Flessenpost uit zwart verleden De Haar onder geen eding 'n McDonalds Waardig eerbetoon aan Kees Verwey NSDAG 27 JUNI 2000 941 den haag ki een enorm net hangen vijftienhon derd flessen boven het water. Alsof ze zojuist uit zee zijn opgevist. Het water druipt er nog van af. Op elke fles is de naam gegrift van een van de 1500 slaven die ten tijde van de heerschappij van de Verenigde Oost- Indische Compagnie (1658-1700) door de eer ste kolonisten van Kaap de Goede Hoop werden verhandeld. Naast de naam staat de geboorte plaats van de slaven ge graveerd, evenals de ge gevens van de koper, de verkoper, het bedrag in Rijksguldens en de da tum. 'Berichten uit de vesting gracht' noemde de Zuid- Afrikaanse kunstenares Sue Williamson haar in drukwekkende installa tie, die momenteel te zien is in het oude archief van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Williamson, die eerder in het Stedelijk Museum exposeerde, ba seerde haar kunstwerk op de originele VOC-lijsten, die nog steeds worden bewaard in de Deeds Of fice in Kaapstad. '3-7-1686: Maria from Malabar (36) sold by Nanning Brouckhorst, je weller and goldsmith to Albert van Breugel for Rds 36... 30-1-1688: Thomas from Madagaskar (18/19) sold by Jan Holsmith to Simon van der Stel for Rds 25... 16-5-1693: Otto from Macassar (22/23) sold by Aletta Elbertsz.' Elke fles leest als een aanklacht tegen de slavernij. In veel flessen zijn bovendien fragmentjes te zien uit oude Hollandse schilderijen, als symbool voor de bij zondere vorm van protest die de slaven erop na hielden: ze gooiden bezittingen van hun bazen in de ves tinggracht. De installatie is onderdeel van een tentoonstelling van de Stichting Kunstmanifestaties in Den Haag, waarin naast Sue Williamson ook twee andere Zuid-Afrikaanse kunstenaars - Lisa Brice en Brett Murray - hun licht laten schijnen over het herzien van de geschiedenis van Zuid-Afrika na de bevindingen van de Waarheidscommissie. De tentoonstelling is verdeeld over twee plekken in de stad: Archief aan de Casuariestraat 16 en Quartair aan de Toussaintkade 55. De werken zijn nog tot 2 juli te zien op donderdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. FOTO GPD 3orbijn trekt 70.000 bezoekers roningenDe tentoonstelling 'Anton Corbijn - 25 jaar werk' in et Groninger Museum heeft in tien weken tijd ruim zeventig- uizend belangstellenden getrokken. De expositie gaf een over- icht van de carrière van de Nederlandse fotograaf Anton Cor- ijn. Het totaal aantal bezoekers van het museum in de eerste elft van 2000 komt daarmee op 128.000, tegenover 87.000 in ezelfde periode van het vorige jaar. Opvallend was vooral de emiddelde leeftijd van de bezoekers, die tussen de dertig en de eertig lag. Normaal ligt deze aanzienlijk hoger. Bovendien trok e tentoonstelling veel bezoekers uit niet-noordelijke gebieden ls de Randstad. )e Zomer van Laren utENHet Singer Museum in Laren organiseert tot en met 8 ktober 'De Zomer van Laren en Blaricum, gemeentelijke col- :cties 1890-1940'. Deze zomertentoonstelling besteedt aan- acht aan de kunstcollecties van beide gemeenten. Schilderijen, jkeningen en beelden uit de periode 1890-1940 worden aange- uld met werken uit de collectie van het Singer Museum zelf. an de hand van verschillende thema's vertelt de tentoonstel- ng het verhaal van de kunstenaarsdorpen Laren en Blaricum an rond 1900. nternationaal Orgelfestival .arlem Van 1 tot en met 28 juli wordt het Internationaal Or- Ifestival Haarlem gehouden. Veruit de meeste activiteiten ebben plaats in Haarlem, maar ook orgelconcerten in Alkmaar 2 juli), Amsterdam (16,17, 23 en 26 juli) en Leiden (19 juli) ijn in de programmering opgenomen. In het kader van het fes- |val staat ook het 43ste Internationaal Improvisatieconcours op 5 juli in de Grote of St. Bavokerk in Haarlem op het pro- amma. limespeler Steenbergen overleden /armerhuizen De mimeartiest Wouter Steenbergen is zaterdag Iverleden in zijn woonplaats Warmerhuizen. Dat heeft een fa- lilielid bevestigd. Steenbergen is 49 jaar geworden. Behalve limespeler was hij acteur en regisseur. Steenbergen was ook beent aan de mimeschool in Amsterdam. In 1998 ontving hij e Mimografieprijs voor de kindervoorstelling Lichtjes uit de ee. De jury roemde Steenbergen als een van de meest veelzijdi- e mimeartiesten van de afgelopen 25 jaar, die met kop en chouders boven anderen uitstak. Vanwege zijn grote invloed p vakgenoten kon er worden gesproken van een 'Steenbergen- ijl'. 'aard in een tarweveld De 'oude' Kees Verwey in zijn atelier. Het verkeert nog immer in dezelfde staat. 'tuurlijk had hij zijn kasteel Haar gemakkelijk kunnen kopen. Aan een rijke Ameri- 1 in bijvoorbeeld. Maar Thier- Baron van Zuylen van Nije- t heeft bewust niet voor het te geld gekozen, hoewel hij degelijk de kans gehad ,ift. ,,Een paar mensen waren 'iteresseerd." Maar nee, een iteelheertje' past niet meer leze tijd, vindt hij, en boven- n wil hij dat zijn monument het dorp Haarzuilens voor j grote publiek openblijft. >eze vurige wens kon alleen vuld worden wanneer hij i bezit zou overdoen aan de eniging Natuurmonumen- Deze gaf hem de garantie er geen Donald's of els zouden nen op zijn jestrekte dgoed. De 1 s was daar- niet moei- „Er was n andere ossing", al- de in Londen woonachtige lman. hierry Baron van Zuylen van :velt is zeer verheugd dat kasteel gered is, zo liet hij eren tijdens een persconfe- tie in zijn eigen kasteel dui- jk blijken. De verkoop aan Vereniging Natuurmonu- iten ('a miracle') verlost de teelheer van een zware last, elt hij. Want het feit dat De ir op instorten staat, heeft diverse slapeloze nachten orgd. ,,Ik werd er af en toe ïhopig van." Hoewel hij De ir niet als zijn echte thuis voelt hij zich toch verant- irdelijk voor het lot van het lumentale kasteel. „Ik >n in Engeland. De Haar be- )uw ik meer als een juweel, I al jaren in het bezit is van familie en waar ik verant- irdelijk voor ben. Het is een f istische attractie. Een )okjeskasteel." De hoofdpersoon was speci aal uit Londen komen overvlie gen om de verkoop van zijn landgoed aan de Vereniging Natuurmonumenten toe te ko men lichten. Maar hij was niet de enige. Ook de staatssecreta rissen Van der Ploeg (cultuur) en Faber (landbouw), alsmede directeur F. Evers van Natuur monumenten en de Utrechtse gedeputeerde R. Robbertson waren van de partij om tekst en uitleg te geven over de red dingsoperatie voor De Haar. Vereniging Natuurmonu menten legt in totaal 85 mil joen, inclusief subsidies en de jaarlijkse bijdrage van de Post codeloterij, op tafel om De Haar te redden. De Baron op zijn beurt brengt 45 miljoen in voor het be heer. Met al dit geld kan de restauratie van het kas teel worden bekostigd. Alle partijen in de mega- deal zijn het er over eens dat de verkoop van het 440 hec tare grote landgoed aan Na tuurmonumenten de allerbeste oplossing is. Niet op de laatste plaats omdat het konijn uit de hoge hoed op tijd komt, want er is haast geboden met de restau ratie van het monumentale kas teel dat langzaam maar zeker steeds verder wegzakt. „Het had niet veel gescheeld of we hadden het boek kunnen dicht gooien", verwoordde staatsse cretaris Faber de nood. Thierry Baron van Zuylen van Nijevelt blijft ook na de verkoop van zijn kasteel in Haarzuilens aan Natuurmonumenten voor een deel eigenaar van De Haar. Als hij zoals gebruikelijk elk jaar uit Londen overkomt voor de Haarse kermis, verblijft hij ook in het vervolg traditiegetrouw in het kasteel. Voor de huidige pachters van gronden van de baron verandert er na de ver koop eveneens niets. 'Kasteelheertje past niet meer in deze tijd' Flet album Tourist van de Franse houseproducer Ludovic Navarre, alias St. Germain, is 'hot'. In de zomer van 2000 lijkt de 'lounge' definitief door te breken. Muziek als geluidsbehang, op maat gemaakt voor alle standen en gezindten. En Navarre bedient het publiek dat voor stijl en oppervlakkige chique kiest. Lome triphop en house met een vleugje jazz. Het vlindert heerlijk oo'r in en oor uit bij wijntje en borrelnoot. Navarre is straks ook te horen op het Lowlands-festival in augustus. amsterdam gpd Het is de perfecte cafémuziek, het nieuwe album van het Franse St. Germain. Tot een jaar of tien geleden werd je nog in alle bars om de oren gesla gen met Dire Straits, Clapton 'Unplugged', of John Hiatt. De laatste jaren voor de millenni umwisseling werd plots de mu ziek van Buena Vista Social Club en alle mogelijke afsplit singen daarvan de populairste audio-omlijsting van een cap puccino of rode wijn. En wie te genwoordig in een beetje tren dy etablissement in New York, Parijs, Brussel of Amsterdam komt hoort relaxte triphop en de eigentijds vormgegeven easy listening die 'lounge' is ge doopt. Zoals St. Germain dus. Soepele, anonieme jazz, een re laxte housebeat op de achter grond en de onmiddellijk om aandacht schreeuwende ge samplede stem van zangeres Marlena Shaw in het openings nummer 'Rose Rouge': „I want you to get together." St. Germain is een man: Ludovic Navarre. Van origine reggae-liefhebber en house- producer. In de tuin van zijn Amsterdamse hotel zit hij erbij alsof hij zo van een foto uit een herenmodeblad is gestapt: haar in een kort staartje, witte trui, Ludovic Navarre: meer aandacht voor de vorm dan voor de inhoud. FOTO CPD mocassins. „Goh, cafémuziek," zegt hij. „Zo had ik er nog niet naar geluisterd, maar ik kan mij er iets bij voorstellen. Ik kom ei genlijk niet zoveel in cafés...." Navarre past perfect bij de muziek die hij maakt: meer aandacht voor vorm dan voor inhoud. Altijd onopvallend aan wezig, zonder iets of iemand voor het hoofd te stoten of hef tige emoties op te roepen. Een beetje chique uitstraling. Het is muziek die gemaakt is zoals je een stoel ontwerpt, of behang. Of een motief voor de bedrukking van huishoudtex- tiel. Een zestal musici van vlees en bloed spelen jazz. Gewoon zondagmiddag-jazz in de be bop- en fusion-traditie, zoals dat op duizenden plekken in de wereld wordt gedaan. Wel goed, niet bijzonder. Het bijzondere komt vervolgens van Navarre, die daar niet alleen een lome, zomerse beat onder zet en alles verknipt en weer op de meest funky wijze aan elkaar plakt, maar die daar zo nu en dan, als kers op het gebakje, ook nog eens een sample aan toevoegt. En niet zomaar een sample, maar een krachtige stem die onmiddellijk het hele nummer naar zich toetrekt, zoals Marle na Shaw of John Lee Hooker. Hij geeft de musici een basis structuur van waaruit ze kun nen werken, legt Navarre zijn werkwijze uit. Vervolgens kun nen de musici vrijuit hun gang gaan. Met het resultaat daarvan gaat hij dan de studio in en slaat aan het knippen, plakken en mixen, tot er iets ontstaat dat hij wil hebben. Een eigen tijds en swingend geluid. „De uitdaging voor mij is om het ondanks al die techniek toch 'levend' te laten klinken. Het geluid mag van mij ook wel een beetje 'vuil' zijn. Alsof je naar zo'n ouderwetse vinylplaat luis tert." Niet voor niets is hij ape trots dat Tourist is uitgebracht op het legendarische jazzlabel Blue Note. St. Germain maakt gebruiks- muziek. Muzikaal behang voor cafés met stijl. Maar als je op een warme zomeravond na je derde Martini bent overgestapt op de Pernod kun je er niet meer omheen, dat het wel een ontzettend aangenaam behan getje is. Vlasboot pronkstuk van De Technische Tuin delft gpd De twee mannen werden aanvankelijk voor gek verklaard. Wie maakt er nou een boot van vlas? „Daar komt toch vocht bij, het gaat schimmelen en valt na een half jaar uit elkaar", klonken de weinig optimistische voorspellingen. Maar na veel proberen, uitvinden en heel hard werken is het gelukt: de eerste catamaran die met natuurlij ke vezels is versterkt, is klaar. De boot vormt het pronkstuk van de tentoonstelling 'de Technische Tuin' in het Techniek Museum in Delft. De makers van de boot zijn Robert van der Vliet en Niels Haarbosch van NPSP uit Almere. Zij hebben de bijzondere catamaran gisteren op gehangen in de machinehal van het museum. „Eigenlijk had de boot al vanaf de opening bij de expositie moeten zijn, maar we wilden hem zon dag nog een keer goed testen", aldus Robert van der Vliet. De geplande Ronde van Texel ging he laas niet door vanwege de harde wind. „Jammer, want we wilden zien of je er ook mee kunt plane ren." Planeren? „Dat doen surfers als ze heel hard over het water gaan. Dan gaan ze niet meer door het water, maar eroverheen. Met een catamaran gaat dat normaal gesproken niet, maar deze is plat aan de onderkant en een kwart lichter dan normaal. Onze boot weegt niet meer dan hon derdzestig kilo." De catamaran heet Flaxcat, waarin het Engelse woord 'flax' voor vlas is verwerkt. „Hij past per fect bij de tentoonstelling", vindt Marjo Berend- sen, samensteller van de expositie. „Het onder werp is plantaardige vezels en hun toepassingen. We hebben als voorbeelden katoen, hennep en vlas uitgekozen, omdat die materialen steeds meer gebruikt worden in allerlei producten. Niet alleen in kleding, voor de olie of in behang, maar ook in de auto-industrie, waar hennep de kunst stofpanelen in de portieren kan vervangen zodat de auto lichter wordt. Of in een laptopkoffer, bij voorbeeld. Of een biervat dat veel lichter en in klapbaar is." Om een volledig beeld te geven van het gebruik van de vezels, heeft Berendsen twee aparte expo sities ingericht. Een in het museum waar de tech nische toepassingen worden toegelicht en een in de Botanische Tuin van de universiteit. Daar zijn de planten zelf te zien en wordt uitleg gegeven over het gebruik van de gewassen in de vorige eeuw. De ontwerpers uit Almere staan te popelen om weer een boot te maken met de natuurlijke vezel. „Dit was de eerste keer en het is waarschijnlijk ook de eerste boot met een vlasvezel die ooit is gemaakt. We hebben heel veel geleerd." Haarbosch vindt het jammer dat hennep niet geschikt bleek voor het verstevigen van de cata maran. „Dat zou toch stoer zijn geweest", grin nikt hij, denkend aan het vijfvingerige blad dat hij dan op de boot had kunnen verver. „Dan kun je zo'n boot nog gemakkelijker verkopen aan bui tenlanders." :houwen-duiveland In een tarweveld van akkerbouwer Jaap erseput op Schouwen-Duiveland zijn kunstenaars bezig met et opbouwen van hun creatie. In totaal doen 22 kunstenaars lee aan het project dat moet uitmonden in een kunstroute, et thema is dit jaar Animal Farm. De kunstroute maakt deel it van het boerderijfestival met muziek, theater en poëzie. De lute is open vanaf 8 juli en de manifestatie duurt tot 21 augus- flis. Twee jaar geleden was het festival een groot succes. Y FOTO ANP selectie te zien van zijn overige stillevens. Kees Verwey (1900-1995), de tiran met het jongenshart, zou dit jaar op 20 april honderd zijn geworden. Met de jubileumten toonstelling In het licht van Verwey wordt de eeuw van deze voormalige nestor van de Haar lemse schilderkunst voorgoed en op waardige wijze afgeslo ten. Alles is uit de kast gehaald om het jubileum, de honderd ste verjaardag van Kees Verwey, die in 1995 overleed, zoveel mogelijk cachet te geven. Waarom is Verwey door zo veel kunstpausen en kunstken ners de hemel in geprezen? Het antwoord ligt in het werk zelf besloten. Kijk naar zijn monu mentale atelierstukken. Deze variaties op een thema - Verwey schilderde talloze malen zijn ei gen atelier vanuit verschillende standpunten en verschillende lichtsituaties - zijn knap, zo nu en dan zelfs weergaloos mooi geschilderd met die typerende door het licht aangetaste rafeli ge vlakken van hem. Maar in een aantal gevallen ook zwaar en soms wel erg doorgeschoten in een blauw-groen getint palet. Een lichtvoetiger Verwey kan gevonden worden in de Ver- weyhal. Goed en aanmerkelijk evenwichtiger, want minder vol dan normaal ingericht, zie je hier de veelzijdigheid van Ver wey ten volle tot zijn recht ko men. Zo is het Atelierstilleven met lamp en mandoline uit 1956 nog enigszins gematigd expressionistisch en is de com positie waarin de lijn een be langrijke rol speelt bijna Sluy- ters-achtig. Zijn Atelierstilleven uit 1981 dat daar tegenover hangt, is bijna abstract met zijn vlekkerige opzet met grote kleurcontrasten. Kees Verwey - Atelierstukken, Vleeshal tot 20/8. Verweyhal - Stillevens en foto's atelier t/m 13/8. De ereplaats bij de toegang op de eerste verdieping van de Verweyhal in Haarlem is inge nomen door het schilderij 'Bin- nen-Amstel bij dooiweer'. Het wintergezicht uit 1940 van het stukje Amsterdam ter hoogte van de tegenwoordige Stopera, is vorig jaar door de Stichting Kees Verwey aangekocht. Het schilderij maakt zichtbaar dat Verwey nog zwaar onder in vloed verkeerde van Amster damse impressionisten als Breitner en Isaac Israëls, toen hij het schilderde. Het markeert ook zijn verhui zing een paar maanden later naar het 17de-eeuwse huis 'Het Scheepje' aan het Spaarne. Hier vestigde hij zijn beroemde ate lier, dat tot na de dag van zijn dood verstofte en verstierf en - behalve door hemzelf - onaan geroerd bleef. Het groeide uit tot één groot stilleven, dat hij talloze malen schilderde. Het Franse nature morte is dan ook een veel betere aanduiding dan 'stilleven'. Hoewel geen stilleven - de ex posities respectievelijk in de Verweyhal en de Vleeshal tonen alleen Verweys stillevens in olieverf - is 'Binnen Amstel bij dooiweer' een sleutelwerk, aan gezien Verwey samen met beeldhouwer Mari Andriessen een overzichtsexpositie kreeg in het Frans Halsmuseum. Vervol gens kreeg de toen 40-jarige schilder steeds meer succes. Toch zou het nog bijna veer tig jaar duren, voordat hij defi nitief doorbrak met een ten toonstelling van zijn monu mentale atelierstukken in het Stedelijk Museum te Amster dam in 1978. Werken die nu het hart vormen van de presentatie van de monumentale atelier stukken van Verwey in de Vleeshal. In de Verweyhal is een

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17