Soepeler regels kinderopvang Leiderdor Dondejrdagavond gooit Digros de bo Leiderdorp eist oplossing HSL-bouwverkeer Regio Speciaal onderwijs tobt met ruimte Brandweer Leiderdorp beste van het gewest Veel bekijks tandemrace Kaagweek D66 wil zwembaden m regio onder één parapi Leiderdorp wil regions samenwerking versterkt* 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 cnsi^ Het wordt steeds leuker hii Dinro DINSDAG 27 JUNI 2000973 N 'Vrachtwagens veel te zwaar beladen Leiderdorp eist dat er snel een oplossing komt voor de afwik keling van HSL-bouwverkeer. Vooral de komende werkzaam heden in de Achthovenerpolder baren het gemeentebestuur zorgen. „Wij zullen onder geen beding kunnen toestaan dat er overlast ontstaat in de aangren zende wijken", schrijven burge meester en wethouders in een brief aan de projectorganisatie Hogesnelheidslijn-zuid. Aanleiding voor de brief is de praktijk van alledag, sinds de HSL-projectorganisatie begin deze maand gestart is met de werkzaamheden voor de bouw van de boorschacht in de Bo spolder. „Uit controles blijkt dat verschillende vrachtwagens van en naar het bouwterrein veel te zwaar beladen zijn", heeft wethouder Molkenboer geconstateerd. „Oqk komen wij regelmatig vrachtwagens tegen op plaatsen waar ze helemaal niet mogen rijden. Boetes zijn er nog niet uitgedeeld, maar wij kunnen natuurlijk niet toestaan dat ons wegennet kapotgereden wordt." Leiderdorp stelt nu klip en klaar dat de HSL-projectorgani satie pas met de werkzaamhe den voor de vluchtschacht in de Achthovenerpolder kan begin nen, als er overeenstemming is over de aan- en afvoer van be ton, zand en andere voor de aanleg benodigde materialen. Begin april werd er door ambtenaren ook al overleg ge voerd over deze kwestie. Daar was, behalve de gemeente Lei derdorp en de HSL-organisatie, ook aannemer Bouygues/Koop bij aanwezig. Na afloop van dat gesprek spraken de drie partij en de intentie uit om te zoeken naar alternatieve wijzen om de bouwmaterialen aan- en af te voeren. Een van de daarbij be sproken mogelijkheden was de aanleg van een pijpleiding van De Leo Kannerschool in Oegstgeest, een school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen (zmok), heeft dringend twee extra lokalen nodig. De di rectie van de speciale school voor de regio, heeft bij de gemeente aan de bel getrokken. De school kampt met zon lange wachtlijst. 54 kinderen, dat al in augustus uitbreiding nodig is. Oegstgeest had gepland dat er pas volgend jaar twee klassen bij zouden komen. Volgens de directeur van de Leo Kannerschool, P. Hooft, is de toestand 'onhoudbaar'. In een het noordelijk werkterrein naar de toekomstige vluchtschacht in de Achthovenerpolder. De aannemer heeft nog altijd niet laten weten of dit alternatief haalbaar is. Voor Leiderdorp is de maat nu vol. Per brief wordt om een snelle oplossing gevraagd, 'zo dat er geen overmatige overlast van bouwverkeer binnen de be bouwde kom van Leiderdorp ontstaat'. Een woordvoerster van het HSL-projectbureau laat weten dat de Leiderdorpse klachten bekend zijn. „Dat het bouwver keer de gemeente Leiderdorp zorgen baart steunen we. Dat is ons al een tijdje bekend, uit ambtelijk overleg. We zijn met de aannemer al enige tijd in overleg om tot een goede op lossing te komen. Wat dat wordt kunnen we op dit mo ment nog niet zeggen; er wordt nog naar de mogelijkheden ge keken." brief aan de gemeente zegt hij dat het moeilijk uit te leggen is aan ouders, van wie de kinderen al lerlei testen hebben gedaan, dat er geen plaats is voor hun kind in het speciaal onderwijs. Inmid dels zit een aantal kinderen thuis in afwachting van een plekje. Onderwijswethouder Steens voelt wel voor de plaatsing van de noodlokalen voor dat de permanente nieuwbouw er staat. De loka len zouden dan op de speelplaats van de Kanner school moeten komen. „Deze problematiek is zo urgent dat we dit niet op de lange baan kunnen schuiven", vindt Steens. „Bovendien doen we dan echt iets aan de regionale taak." De Leiderdorpse brandweer heeft de eerste prijs in de wacht ge sleept bij gewestelijke brandweerwedstrijden in Bodegraven. Het team was de beste van in totaal tien korpsen die deelnamen aan de krachtmeting. Het ging om teams uit Utrecht, Zuid-Hol land, Noord-Holland en Gelderland. De deelnemers moesten een in scène gezette brand blussen en de slachtoffers redden. Bij de beoordeling van de verrrichtin- gen lette de jury op zaken als veiligheid, kennis, inzicht en snel heid. Dankzij de eerste plaats mag het Leiderdorpse team zich op 9 september meten met de beste brandweerploegen van heel Nederland. Deze wedstrijd wordt gehouden in de Groning se gemeente Eemsmond. Twijfels over kosten milieudienst zoeterwoude De startbegroting voor de regionale milieudienst is wellicht te optimistisch. Dat denkt de Zoeterwoudse politiek. Ze gingen gisteravond wel akkoord met de verdere uitwerking van de gezamenlijke plannen. Het ziet er volgens de eerste cij fers naar uit, dat Zoeterwoude enig financieel voordeel heeft aan de oprichting van een regionale milieudienst. Maar die cij fers vertrouwen de fracties niet zo. De raadscommisie grondge bied vroeg zich gisteravond af of de de kosten na het eerste jaar nog steeds 'meevallen'. Zij denken eerder dat de startbegroting voor 2001, van ruim 6,5 miljoen gulden, aan de optimistische kant is. De milieudienst van Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude en Oegstgeest, moet op 1 januari van start gaan in een gebouw in Leiden. De deelnemende gemeenten leveren daarvoor hun eigen milieuambtenaren in. Nekklachten na botsing Zoeterwoude zoeterwoude Een 58-jarige Leidse is gisteren na een aanrijding in Zoeterwoude-Rijndijk met nekklachten naar het LUMC afge voerd. De botsing vond plaats toen een 63-jarige Nieuw-Zeelan- der, die met zijn auto rechtsaf sloeg op de Hoge Rijndijk, de bromfietsster geen voorrang gaf. De Nieuw-Zeelander was op weg naar een restaurant. Dwangsom Catalpa van de baan Een ruime meerderheid van de Leiderdorpse politiek stemt in met versoepeling van de regels voor kinderop vang. Dat betekent dat er maximaal drie uur per dag minder personeel nodig is voor het toezicht per groep kinderen. Dat is goed nieuws voor de Stichting Catalpa. Deze organisatie van kinderdagverblijven kreeg vorige maand een dwangsom opgelegd, omdat de oude, stren gere regels met voeten getreden werden. Met de nieuwe regels is de dwangsom vermoedelijk van de baan. maandenlange discussie over de interpretatie van het ge wraakte artikel 15, waarin staat Aanleiding voor herziening van wanneer er per groep kinderen de gemeentelijke regels is de een leidster minder mag wor den ingezet. De gemeente Lei derdorp constateerde meerdere keren dat de Catalpa-vestigin- gen De Springschans en Ziezo 's morgens vroeg, aan het einde van de middag en in de lunch pauzes te weinig personeel in zette. Catalpa interpreteerde diezelfde regels een stuk soepe ler. Aan de eis van Leiderdorp om meer personeel in te zetten, kón bovendien niet tegemoet worden gekomen, omdat er simpelweg geen personeel te vinden was, zo liet Catalpa her haaldelijk weten. Voor Leider dorp was dat reden om de stichting eind vorige maand een dwangsom op te leggen. De kans dat Catalpa deze boete ook echt moet betalen is sinds gisteravond aanzienlijk geslonken. Aan de nieuwe Lei derdorpse regels kan de lande lijke stichting namelijk wél vol doen. Daarin wordt vastgelegd dat het eerste uur na opening, het laatste uur voor sluiting en tussen de middag een leidster per groep minder ingezet kan worden. „Wij kunnen ons pri ma in dat nieuwe voorstel vin den", zei Catalpa-woordvoer der E. Smeenk tevreden, toen de wijziging aan de Leiderdorp se politiek werd voorgelegd. Ook C. de Vroedt van de ouder commissie van De Spring schans verklaarde zich een warm voorstander van de nieu we regelgeving: „Op deze ma nier is er voldoende leiding en voldoende veiligheid." Voor de meeste politieke par tijen was dat reden om met de nieuwe regels in te stemmen. Wel moesten D66 en de WD over de streep worden getrok ken. „Wij hechten aan gekwali ficeerd personeel, op elk uur van de dag", sputterde M. Nienhuis-Bitter. „De ouders willen een veilige opvang en daar betalen ze genoeg voor." De toezegging van burge e' ter en wethouders om m<e; re keren per jaar controle ei oefenen op naleving vje( nieuwe regels, bleek void e om ook deze twijfelaars r 's krijgen. Dat betekent dat wetl Molkenboer binnenkort nieuw met Catalpa om d gaat zitten. Is de dwaifo voor Catalpa nu van de wilde Groen Links-raadslf, Vons weten. „We zullen derhandelingen voeren geest van dit overleg, di komt wel goed", beloofd houder Molkenboer. S) ft warmond erna straatsma Even lijkt het of Warmond een nieuwe burgemeester heeft. Een jonge man met een grote ambtsketting om, staat maan dagavond aan de start van de tandemrace voor 'prominenten' door het dorpscen trum. Hij presenteert zichzelf als de op volger van Ineke van der Wel en is verge zeld van een hoogblonde vrouw. 'Nieuw burgemeestersechtpaar' staat er op hun tandem in de Burgemeester Ketelaar straat. Het feestelijk versierde duo trekt veel bekijks, maar weet zich op de fiets niet erg goed uit de voeten te maken. De lange rok van de burgemeestervrouw zit het stel da nig in de weg. 'Peter en Ineke van der Niet', zoals de nieuwe burgemeester en zijn vrouw toepasselijk heten, een door twee Warmondse meiden opgevoerde verkleedact, haalt dus geen hoge plaats in het eindklassement. De net vertrokken burgemeester van Warmond Ineke van der Wel, doet ook mee aan het evenement, dat onderdeel uitmaakt van de 'droge' Kaagweek. Zij heeft, net als haar 'opvolger', moeite met het tempo van de andere deelnemers. Maar dat ligt vooral aan haar achteropzit- tende echtgenoot Peter. Die doet niet erg zijn best om na drie rondjes bij de snel- sten te eindigen. Hij zit rustig glimla chend achter zijn vrouw op de fiets, ge nietend van haar inspanningen, ,,'t Vrouwtje fietste, ik hoefde niet veel te doen", verklaart hij na afloop, met een roodaangelopen Ineke aan zijn zijde. Onder de andere deelnemers bevinden zich veel raadsleden. Henny Langenberg voert een CDA-duo aan dat de lachlust opwekt, telkens als hij door de bocht komt; dan staat hij bijna stil. Loco-burge meester K. van den Aardweg (WD) zit sa men met partijgenote Geneviève van Pan- hus op de fiets. Ze gaan tot het uiterste om een goede plaats te behalen en trek ken na drie rondjes nog een fikse eind sprint. Ook Luc Schoute, voorzitter van de On dernemers Vereniging Warmond wil ab soluut niet als laatste finishen. Met een verbeten gezicht trapt hij de wielen van zijn tandem in de rondte. De hervormde kerk maakt van de rit een leuk showtje. Christiaan Tromp, be kend van diverse Warmondse zeilactivi- teiten, zit voorop en houdt zijn hoed klaar voor de collecte. 'Samen op weg' staat er op de fiets van het in zwart pak gestoken stel. Na twee voorrondes zijn het de zeever kenners die winnen. Jan Meershoek en Jochem Duynhoven eindigen op de eerste plaats en ontvangen een fles wijn. Op de tweede plaats eindigen Dennis Streng en Marco Roberti, het team van de kinderva kantieweek. D66 van Leiderdorp stelt voor alle zwembaden in de Leidse regio onder één gezamenlijke paraplu te brengen „Dan pas kunnen we goed met elkaar af stemmen wat we met deze voorzieningen aan moeten", vindt fractievoorzitter H. Veld- stra. Wethouder Roest voelt wel wat voor de suggestie van D66: „Ik wil er best eens een balletje over opwerpen." Veldstra lanceerde haar voor stel gisteravond in een discus sie over de toekomst van sport en recreatiecentrum De Does. De gemeente wil voor dat com plex opnieuw een vijfjarige overeenkomst aangaan met Sportfondsen Nederland en Sportfondsen Leiderdorp. Maar de meeste politieke partijen vinden drie jaar voorlopig lang genoeg. „Want;hoe zit het met de W4-plannen? Kan het zwem bad wel zo lang op die plaats blijven liggen", vroeg fractielei der R. Manshanden van Groen- Links zich af. Wethouder Roest denkt van wel. „Het hangt natuurlijk van het tracébesluit af, maar ik ver wacht dat het bad nog zeker een jaar of vijf op de hfa plek kan blijven." Ma Leidse regio is, zei hij, ra zwembaden (drie in I drie in de omliggende ge V\ ten) eigenlijk ruim over ten: „We hebben 300.000 ners. Er zijn er 75.000 noi een zwembad rendabel ken. Dat betekent dus da nu twee teveel hebben." Voor Veldstra was d moment om met haar v tot samenvoeging te kom vindt een gemeentelijke ge van 350.000 gulden pP. om de gemeentelijke voorziening in stand te h 'een groot bedrag'. „Als die baden nu eens ond paraplu samenbrengen, als gemeente niet steei problemen zelf op te omdat zo'n zwembad t< op jouw grondgebied li^ Wethouder Roest zag een praktisch bezwaal j krijgt allerlei beheersj men. Zo heeft Leiden ei andere beheersvorm drie baden in de omli|L gemeenten. Maar ik wil over spreken. Sportfij heeft namelijk ook al ei dergelijks geopperd." Leiderdorp vindt dat er een on derzoek moet komen naar de mogelijkheden om de samen werking met andere gemeenten te versterken. Dat onderzoek moet nu eens niet over de be stuurlijke vormgeving gaan, maar over de vraag of meer sa menwerking kwalitatief goede dienstverlening voor de burger kan opleveren tegen een ver antwoorde kostprijs. Het on derzoek moet worden uitge voerd door het samenwerkings orgaan Leidse Regio, vindt Lei derdorp. Bij dat onderzoek wil de gemeente dan tevens de Duin- en Bollenstreek, het Rijn- streekberaad en de provincie betrekken. Gisteravond gingen alle poli tieke partijen akkoord met het 'signaal' dat Leiderdorp via zo'n onderzoek in de richting van de regiogemeenten afgeeft. „We moeten van de gebaande paden af', betoogde burgemeester fet Zonnevylle. „Door voor kei derzoek te pleiten, gevenet boodschap af dat we fit meer van willen maken, bu namelijk zat terreinen vjis. samenwerking intensief kunnen." Door verschillende p partijen werden meti voorstellen gedaan welk< nen in dat onderzoek bel moeten worden. „De dienst is al een voorbe meer regionale samenw< vond GroenLinks-fract zitter R. Manshanden, we zouden ook kunnen aan samenwerking tusn verschillende sociale die Burgemeester Zor waarschuwde echter vo veel optimisme over ev besparingen: „Er gebeuJ zo veel regionaal. Ik zou aan moeten denken dat allemaal zelf zouden doen. Eerder is het dus samenwerking de ko; ging kan dempen." k( warmond Heethoofden konden gisteravond in de Warmondse Dorpsstraat hoofd zo lang mogelijk in een spoelbak met ijs te houden. Steeds namen twee goed uit de voeten. Bij bar De Saloon werd het open Warmonds kampioen- deelnemers het tegen elkaar op. De uiteindelijke winnaar ging afgekoeld en schap 'spoelbakduiken' gehouden. Bij deze tak van 'sport' gaat het erom het met tweehonderdvijftig gulden naar huis. foto henk bouwman Loco-burgemeester Kees van den Aardweg (rechts) en VVD-raadslid Geneviève van Panhuys trekken een sprint in de Burg. Ketelaarstraat, foto henk bouwman In verband met de halve finale tegen Italië zijn onze filialen geopend tot 18.00 uur. Nu maar hopen dat ook Oranje de zaak potdicht houdt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16