oomkweker etaalt niet oor wegen lijn wou de verbiedt feesten in lantariumgebouw Hazerswoude Sportklassers Scala strijden om wereldtitel flagfootball Rijn Veenstreek Vlasseur verdacht van verkrachting J">< 'Recht door zee en soms recht voor z'n raap' Stiel presenteert nieuwe gegadigden voor Nieuw Werklust Baantjes trekken voor Ronald McDonald 5DAG 27 JUNI 2000 974 47-jarige man uit Alphen den Rijn is onlangs aange- iden omdat hij wordt ver- ht van verkrachting van van zijn cliënten. Hij zou vrouw gedurende een lan- e periode meer keren heb- i misbruikt. Dat heeft het nbaar ministerie beves- I. De Alphenaar heeft een leeltelijke bekentenis afge- openbaar ministerie ;ft de man voorlopig op e voeten gesteld op voor- irde dat hij zijn beroep als [sseur tot aan de behande- 5 van de strafzaak niet uit ent. «olgens persofficier Nooij is de man na zijn aanhouding weer naar huis gestuurd om dat hij voor de eerste keer met justitie in aanmerking is geko men. „De rechter houdt bij zo'n besluit ook rekening met de kans op herhaling. Als hij zijn praktijk niet meer mag uitoefenen, is die kans klei ner." Daar komt bij dat de strafzaak nu niet per se bin nen drie maanden moet plaatshebben. Dat zou wel het geval zijn, als de verdachte vast zou hebben gezeten. Wanneer de strafzitting plaatsheeft, kan Nooij nog niet zeggen. Evenmin weet zij of er nog meer slachtoffers zijn. Dat wordt onderzocht. De man krijgt een psycholo gisch onderzoek. gioheffing van de baan Doomkwekers in Boskoop en omgeving betalen niet J aan een beter wegennet. De daarvoor benodigde re- leffing is na een uitgebreide peiling van het Platform teeltregio Boskoop van de baan. Slechts 55 procent de stemgerechtigde kwekers bleek bereid om de hef- die bedoeld is voor een betere ontsluiting van de \en rondom Boskoop, wil vijftien jaar lang 0,2 pro van de jaarlijkse omzet voor dit doel afstaan. Het luctschap voor de Tuinbouw legt de heffing pas op ninimaal 75 procent van de kwekers ja zegt tegen de s ing. 'op/runwoude zitter J. Booij van het plat- is teleurgesteld. „Wat de lak is, weet ik niet. Ik heb steekhoudende argumen- ehoord van kwekers die te le heffing zijn. Je hoort ar- :nten als 'ik betaal al ge- belasting', 'ik zit hier hele- in het buitengebied, wat k ermee te maken', en 'laat iai ;emeente Boskoop maar v eigen broek ophalen'. Ik daar helemaal niets mee." ens Booij waren er ook veel pen die wilden weten hoe gio beter zou worden ont- n. „Maar de tracés zijn nog 7 Ibekend. Dat was dan ook ieen argument om tegen te nen." miljoen igioheffing moest in totaal tien miljoen gulden op- jen. De provincie Zuid- nd en de gemeente Bos- zouden respectievelijk 12 miljoen gulden bijdragen. a joverige bedrijfsleven, dat ■*aeens gebaat is bij een beter '"innet, zegde 2,25 miljoen tn toe. Nu de kwekers niet a betalen, trekken de overhe en het overige bedrijfsleven 'st toezeggingen hoogstwaar- j tlijk ook in. Jet Productschap voor de bouw toonde zich vorig al bereid om de regiohef- te innen. Tijdens een telijke anonieme stern- onder boomkwekers een jaar geleden 74 pro cent in plaats van de vereiste 75 procent bereid om de heffing te betalen. Het productschap re kende de grote groep die niet stemde gemakshalve tot de voorstemmers. Het Platform Sierteeltregio Boskoop, de koepel van zeven sierteeltorganisaties, besloot het er niet bij te laten zitten. Het platform vond vijftig boomkwekers bereid circa 900 collega's het afgelopen half jaar te bezoeken met de vraag of ze alsnog voor de heffing wilden stemmen. Deze zogenoemde Groene Brigadiers kregen 475 kwekers achter zich. 'Gedwongen Volgens Booij is dat voor de heffing weliswaar te weinig, maar is het aantal voor agrari sche kringen bijzonder. „Een ruilverkaveling zou met 55 pro cent al beklonken zijn. Wij moesten naar de 75 procent. Bestuurlijk gezien begrijp ik die grens ook wel. Het gaat immers om een gedwongen heffing." Het platform bekijkt maan dag samen met de 475 voor stemmers in het Plantariumge- bouw in Hazerswoude-Dorp of er nog mogelijkheden zijn om toch de benodigde 10 miljoen gulden op tafel te krijgen. Of het platform zichzelf daarna opheft, weet Booij niet. „We hebben nog geen tijd gehad om daarover na te denken. Als onze taak niet meer is dan op de winkel passen, dan denk ik dat we dat niet doen." ieerder Van Lint betreurt besluit van gemeente emeente Rijnwoude wei- oestemming te geven voor tkomsten van 500 perso- eden van de meubelketen ■n 600 van drogisterijketen vat in het Plantariumge- Hazerswoude-Dorp. jeenkomsten hebben geen cultureel karakter of relatie met de sierteelt, n burgemeester en wet- rs hun besluit toe. an Lint, als directeur van gic Boskoop BV verant- lelijk voor het beheer en ploitatie van het Plantari- bouw, betreurt het be- „Als jonge onderneming n we alle zeilen bijzetten, idien lenigen wij de nood. en komen naar ons toe Ie vraag of ze het gebouw Jn huren. Wij hebben de ruimte en beschikken ook over voldoende parkeerruimte. Op zo'n moment proberen wij hun aanvraag dan netjes te behan delen." Verruimen Tot voor kort mochten in het Plantariumgebouw alleen bij eenkomsten worden georgani seerd die iets met de boomkwe kerij te maken hadden. De raad van Rijnwoude besloot eind vo rig jaar het bestemmingsplan te verruimen zodat er voortaan ook concerten, carnavalsfees ten, vogel- en rommelmarkten kunnen mogelijk zijn. In Bos koop, dat aan het ITC-terrein grenst, is daarvoor namelijk geen ruimte. Feesten van be drijven die niet op het ITC-ter- rein zijn gevestigd, zijn nog steeds niet toegestaan. Waarom dat niet mag, be grijpt Van Lint niet helemaal. „Het afgelopen weekeinde heeft ook Normaal op ons ter rein opgetreden. Waarom kan dat wel en waarom kunnen we hier geen personeelsfeesten la ten houden? Er zijn hier in de omgeving nauwelijks huizen. Veel overlast geven deze bijeen komsten dus ook niet. En zeker niet meer dan de grootschalige vakbeurzen voor de tuinbouw die we wel mogen organiseren. Ik zou de weigering van de ge meente pas begrijpen als wij in dat geval een concurrent voor de plaatselijke horeca zouden zijn. Maar dat zijn we niet. Zul ke geluiden hebben ons nog nooit bereikt." Onlangs weigerden B en W ook al om toestemming te ver lenen voor een bijeenkomst van 2000 medewerkers van de poli tie Hollands Midden in het Plantariumgebouw. „Ons ge bouw is centraal gelegen in het gebied. Nu moesten ze hele maal uitwijken naar Noordwijk. Voor de plaatselijke catering was dat een teleurstelling." Hoewel B en W in hun brief Van Lint erop attent maken dat hij tegen het besluit van de ge meente bezwaar kan indienen, is de Plantariumbeheerder dat niet van plan. „Die moeite vin den we het niet waard. De ver huur van het gebouw voor zul ke bijeenkomsten is voor ons geen hoofdactiviteit." Normaal Een woordvoerder van de ge meente Rijnwoude legt uit dat Normaal dit weekeinde wel toe stemming kreeg om op het ITC- terrein op te treden omdat het hier om een incidenteel evene ment gaat. Het is een evene ment voor mensen uit de om geving Boskoop. Boskoop heeft geen plek voor zo'n optreden. Karei van Gerwen 1934-2000 Alpheuse scholieren vertegenwoordigen Nederland in Toronto Karei van Gerwen, oud-direc teur van de LTS in Oude Wete ring en oud-voorzitter van Liefde voor Harmonie, is vrij dag plotseling overleden. De muziekvereniging uit Roelof- arendsveen reageerde ge schokt op zijn dood. Van Ger wen maakte dertig jaar deel uit van het bestuur van de vereni ging uit zijn woonplaats. „Wij hebben alle leden een brief gestuurdzegt voorzitter Ed van Berkel, de opvolger van Van Gerwen. „Karei heeft zich al die tijd sterk gemaakt voor de vereniging. Vooral als secre taris was hij twintig jaar van grote waarde. Tijdens het voor zitterschap dat hij vervolgens tien jaar bekleedde, was Karei in wezen steeds op zoek naar een opvolger. Hij was dan ook blij dat ik na enige bedenktijd toehapte." Volgens Van Berkel gold Van Gerwen, erevoorzitter van Lief „Hij was ijverig, een goede le raar en later een goede direc teur. Karei was geen 'frik', maar wel een goede ceremo niemeester en een amicale vent." Zowel Brama als Van Berkel noemt Van Gerwen recht door zee en soms recht voor zijn raap. Op school kon hij op die manier ook de problemen met een lastige administrateur op lossen. Van Berkel ontleent een vergelijking aan de muziek. „In zijn lied Jimmy zingt Boude- wijn de Groot over de eenzame Fietser die, kromgebogen over zijn stuur tegen de wind, zich zelf een weg baant. Daaraan moest ik altijd denken als ik Karei zag fietsen: hij ging zijn eigen weg." Karei van Gerwen werd 65 jaar. De crematie is woensdag om 16 uur op begraafplaats Rhijn- hof in Leiden. tim brouwer de koning foto taco van der eb alphen aan den run» jan westerlaken Zes sportklassers van het Scala College in Alphen maken zich op om in augustus in Canada met zeven scholen uit Amerika, Australië, Japan, Mexico, Duits land, Zuid-Korea en Canada de strijd aan te binden om de eer ste wereldtitel flagfootball. De leerlingen van het Scala College mogen Nederland vertegen woordigen, omdat ze eerder dit jaar de Europese titel in deze sport veroverden. De strijd om de wereldtitel flagfootball - een kindvriende lijke vorm van American foot ball waarbij lichamelijk contact verboden is - speelt zich af tus sen 16 en 21 augustus in Toron to. De sport, in Nederland nog niet zo bekend maar in Amerika razendpopulair, wint hier lang zaam maar zeker terrein onder de jeugd van twaalf tot veertien jaar voor wie het spel bedoeld is. Animator achter het flagfoot ball op de Alphense scholenge meenschap is Remco Hulsber gen, leraar lichamelijke opvoe ding. Hij gaat als begeleider mee naar het toernooi in Cana da. Hoe de kansen van de Al phense scholieren liggen kan Hulsbergen moeilijk inschatten. „Maar ik verwacht dat we op heel wat meer tegenstand stui ten dan we tot nu toe zijn te gengekomen", zegt hij. „Het team dat naar Canada gaat is fanatiek en traint en speelt wedstrijden naar hartelust. Ik kan niet anders zeggen dan dat het spel enorm bij de sportklas sers leeft. We hadden zeven spelers en speelsters. Er was echter maar plaats voor zes. Dus moest er een afvallen. Het Remco Hulsbergen (links) bereidt zijn leerlingen voor op het wereldkampioenschap flagfootball. lot heeft bepaald wie dat was. Zo'n beslissing is wel vervelend hoor. Het meisje, ja, het betrof een speelster, was heel teleur gesteld. De school heeft dit goed afgehandeld en we laten haar zeker niet met lege han den staan." Een ding weet Hulsbergen zeker: de kinderen worden in dat weekje Canada in de watten gelegd. „Ze hoeven geen cent te betalen. Dat doet sponsor Adi das. De leerlingen krijgen kle ding, schoenen, gaan naar be zienswaardige plekken en wor den, heel professioneel, afge beeld in een boekje dat aan het wereldkampioenschap is ge wijd. Niet alleen met een foto- tje, maar met tekst wie ze zijn, FOTO HENK BOUWMAN waar ze vandaan komen, van welke schrijver of acteur ze houden, welke film ze mooi vinden enzovoorts. Dat wordt een hele ervaring voor hen. De andere kant van de medaille is, dat ze tijdens het toernooi uit sluitend kleding van de sponsor mogen dragen. Weet je wat zo grappig is? Meer dan de helft van de kinderen van het team heeft nog nooit in een vliegtuig gezeten." Hoe reageren de ouders op de reis? Hulsbergen: „De school organiseert nog een bijeen komst waar we hun vertellen wat er allemaal gaat gebeuren als we in Toronto zijn. Ik heb wel een moeder gesproken, die toch wel wat moeite had om haar zoontje te laten meegaan. Maar de meeste vaders en moe ders zijn apetrots, wat denk je. Voorzover ik weet zijn er geen ouders die plannen hebben om met ons mee te reizen. Eerlijk gezegd, denk ik, dat de kinde ren dat ook niet zo leuk zouden vinden." Het Scala College begon twee jaar geleden met sportklassen. De school draait nu met zes eerste en drie tweede klassen. „In het nieuwe jaar", aldus Hulsbergen, „zijn er zes eerste en zes tweede sportklassen. De tweedeklassers van nu schuiven door naar het derde jaar, maar dat zijn geen sportklassen. Meer kunnen we eigenlijk niet aan. De sporthal zit al overvol. De kinderen in de sportklassen krijgen zes uur gymles in de week. Hun lesrooster is daaraan aangepast. Het is zeker niet de bedoeling dat het Scala top sporters gaat kweken. Voor die leerlingen zijn er speciale scho len, in Rotterdam, bijvoorbeeld. Een topsporter moet veel trai nen. Hij zit dus niet te wachten op gym op school. Wat wij doen is de kinderen bij de clubs laten kennismaken met een sport. En dan het liefst met een sport die nog niet zo bekend is." roelofarendsveen Zo'n vierhonderd inwoners van Alkemade en om geving verschenen gisteravond aan de start van de zwemvierdaagse in De Tweesprong in Roelofarendsveen. Het waren er iets minder dan de organiserende Zwem- en Poloclub Alkemade verwachtte, maar dat mocht de pret niet drukken. De deelnemers laten zich ook tijdens de ze 25ste vierdaagse sponsoren. Het geld komt ten goede aan het Ro nald McDonaldfonds. FOTO HENK BOUWMAN rijnwoude «tim brouwer de koning Op de valreep hebben zich nog enige nieuwe gegadigden ge meld om Nieuw Werklust van de sloop te redden. Tijdens een extra bijeenkomst met diverse betrokkenen meldde de Stich ting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) gisteravond de belang stelling van twee bedrijfjes uit de omgeving om hun intrek te nemen in de oude dakpannen- fabriek in Hazerswoude-Rijn- dijk. Kaarten Of die belangstelling genoeg is om de gemeenteraad van Rijn woude te laten afzien van zijn sloopplannen, betwijfelt Stiel voorzitter Sengers. „Wij hebben al onze kaarten op tafel ge legd", zegt Sengers, „maar voor de gemeenteraadsvergadering van donderdag hebben wij nog geen overeenstemming met de banken. Wel melden wij dan de bereidheid van stichting Issoria, smederij Frank van Rijn uit Ha- zerswoude-Rijndijk en een ke ramisch bedrijfje uit Leiderdorp om op bepaalde voorwaarden te verhuizen naar het terrein van Nieuw Werklust." Sengers toont zich net als wethouder Uljee teleurgesteld over de geringe belangstelling voor het gesprek onder leiding van de onafhankelijke architect Boot uit Zwammerdam. Zo ont braken de eigenaren Blanken („Er zijn geen nieuwe feiten. Na twee jaar wachten vinden we het welletjes") en toonden al leen de politieke partijen CDA en PvdA belangstelling. „Terwijl toch alle fracties een uitnodi ging hadden", zegt Uljee teleur gesteld. Wending Toch houdt de wethouder tij dens de raadsvergadering nog rekening met een rare wending. Formeel adviseren burgemees ter en wethouders de raad voor sloop te stemmen, maar vol gens Uljee kan het college zijn standpunt nog wijzigen als er deze week nieuwe informatie beschikbaar komt. „Stiel moet de laatste ontwikkelingen nog uitwerken. Misschien komt de stichting ook nog met een brief van een projectontwikkelaar." Zonder die brief wil Sengers zich niet rijk rekenen. Wel laat hij doorschemeren dat de pro jectontwikkelaar belangstelling zou hebben voor het hele com plex aan de Oude Rijn. De Stiel voorzitter hoopt erop dat hij donderdag voldoende politieke steun krijgt in zijn streven om Nieuw Werklust op de lijst van rijksmonumenten te krijgen. „Als de PvdA goed heeft geluis terd naar onze nieuwe argu menten kan zij met het CDA (van wethouder Uljee) voor een meerderheid zorgen", zegt Sen gers hoopvol. „Het wordt weer een hectisch weekje." eniging had behoefte aan be stuursleden van buitenaf. Ik kwam uit Noordwijkerhout, Karei was een Amsterdammer met Brabantse wortels. Beiden hadden we niets met Liefde van Harmonie te maken, al was Karei wel muzikaal. Hij speelde pia- Brama leerde Van Gerwen kennen bij diens sollici tatie naar een baan als le raar Neder lands op de LTS in Oude Wetering. „Karei maakte op mij een keu rige indruk", zegt Brama, die als lid van het schoolbestuur in de sollicitatiecommissie zat. de voor Harmonie en ook ko ninklijk onderscheiden, als conservatief. „Het werd tijd vóór vernieuwing. Toch bleef Karei betrokken bij Liefde voor Harmonie, maar nooit op een hin derlijke ma nier." Met een an dere oud voorzitter, de voormali ge gemeen tesecretaris Piet Brama, trad Van Gerwen ruim dertig jaar geleden aan als scheidsrech ter in de ver enging. „Er bestond een span ning tussen de muzikanten en de jonge leden van de drum band", zegt Brama. „De ver

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15