'Geen reclame om nu te ruziën Een nieuwe schoolstrijd ontbrandt in Noordwijf Duin Bollenstreek Geen voorrang bij hereniging gezin vluchteling Toezicht met camera's op Grent kost twee ton Big Band Bollenstreek wil meer dames lokken Urnenmuur bijna klaar Neem een proefabonnement WEKEN VOOR 41 00 BEL 071-5128030 DINSDAG 27 JUNI 2000 Hillegommer vast voor aanranding noordwuk De Noordwijkse politie heeft gisteren een 26-jarige Hillegommer aangehouden op verdenking van aanranding van een 25-jarige Oegstgeestse. Die aanranding vond afgelopen dinsdag plaats in de Noordwijkse duinen. De man zit vast en wordt nog gehoord. Botsing bij benzinestation lisse Een 28-jarige Leidse veroorzaakte gistermiddag een aan rijding op de Heereweg in Lisse. Bij het verlaten van een benzi nestation verleende ze volgens de politie geen voorrang aan de auto van een 33-jarige Sassenheimse. Die remde nog wel maar kon een botsing niet voorkomen en hield daar nekletsel aan over. Katwijker aangereden bij oversteken rijnsburg Een 13-jarige Katwijker is gistermorgen aangereden op de Noordwijkerweg in Rijnsburg. Hij moest met hoofdletsel per ambulance naar het LUMC. De jongen fietste met twee vrienden en stak ter hoogte van de Kloosterschuurlaan de Noordwijkerweg over. Een 41-jarige Noordwijkerhouter die met zijn auto uit de richting van Rijnsburg kwam, kon hem niet meer ontwijken. Hillegommer voorkomt beroving hillegom Een 33-jarige Hillegommer he.eft gistermiddag kun nen voorkomen dat hij werd beroofd door twee mannen. Hij liep daarbij wel een snijwond op aan zijn arm, die met veertien hechtingen in een ziekenhuis moest worden hersteld. De Hille gommer reed met zijn auto over de Kerkweg in Spaarnwoude waar hij moest stoppen, omdat er een fiets dwars over de weg lag. Toen hij eenmaal stilstond, kwamen er twee mannen op hem af. Zij eisten van hem zijn telefoon en andere bezittingen. Het slachtoffer stapte uit zijn auto en kreeg vervolgens een klap tegen zijn hoofd. De Hillegommer sloeg terug en raakte een van ■zijn belagers vol op zijn neus. De andere overvaller trok daarop een mes en maakte een stekende beweging. De overvallers na men daarop de benen. Verkeersdrempel in Meanderlaan valkenburg Valkenburg wil een verkeersdrempel aanleggen bij de Meanderlaan, ter hoogte van de Burgemeester Van 't Wout- laan. Er wordt op de weg te hard naar de zin van de gemeente bestuurders gereden. Verder wordt in Valkenburg straatmeubi- lair vervangen. Twee bloembakken aan de Centuriedreef en een picknickset aan het eind van de Broekweg worden vernieuwd. noordwuk job de kruiff Camerabeveiliging op De Grent in Noordwijk zou twee ton per jaar kosten. Het eerste jaar komt daar een investering van een ton bij. Inclusief bewaking van het begin van de Hoofd straat en eventueel de Abraham van Royenstraat zijn waar schijnlijk vijf camera's nodig. Dat staat in een discussiestuk dat de politiek volgende maand bespreekt. Noordwijk wil deze zomer een proef houden met het ca meratoezicht in het uitgaans centrum. Die moet meer in zicht opleveren in de techni sche mogelijkheden en de meest effectieve plaatsing van de camera's en in de reacties van horeca, bezoekers en be woners. De videobeelden kunnen op twee manieren helpen de over last te bestrijden en de veilig Elke donderdagavond blazen ze zich de longen uit het lijf, de heren van de Big Band Bol lenstreek. Tot hun grote spijt al leen heren, al schoof onlangs een meisje met een altsaxofoon aan. En de zangeres die regel matig meezingt is uiteraard een vrouw. „Het is echt niet zo dat we vrouwelijke leden weigeren, integendeel", zeggen saxofonis ten Aad Wols en Coen Maas. „Maar ze melden zich gewoon niet aan. Nu we de kans heb ben: we zoeken nog een trom bonist en een pianist. Dus da mes, meldt u aan. We zijn een gezellige club waar muziek ge maakt wordt maar waai- onder linge contacten net zo belang rijk zijn." De Big Band Bollenstreek werd 22 jaar geleden opgericht door een aantal leden die wel eens iets anders wilden spelen dan fanfaremuziek. Ze zochten een dirigent met feeling voor jazz muziek en vonden hem in de persoon van Aad Laros. „Laros heeft het vijftien jaar gedaan en was zo bezield dat-ie alles deed. Hij was voorzitter, dirigent en muzikaal leider", zeggen Wols en Maas, die vlak na de oprich ting lid werden. „Hij was de bindende factor van de vereni ging en beroepsmuzikant bij de Koninklijke Militaire Kapel. He laas vertrok hij naar Den Hel der." De Big Band zocht en vond een waardige opvolger in Wim Ni- naber. „Een fantastische diri gent, een echte jazzfreak", vin den Wols en Maas. „Wim is op het conservatorium afgestu deerd in de richting jazz en speelt op alle saxen die er zijn. Het is een ontzettend creatieve dirigent." Hoewel de jazzmuziek van een Big Band nog immer populair is, zag de band het aantal op tredens dalen. „Toen wij pas begonnen, waren er weinig Big Bands", verklaart Coen Maas. „We speelden op dansavonden, tijdens evenementen of 's zo mers op boulevards. Nu zijn er meer Big Bands bijgekomen en noordwuk job de kruiff Vluchtelingen die hun gezin laten overkomen, krijgen in Noordwijk geen voorkeursbehandeling bij het vinden van een groter huis. Dat staat in de nota 'huisvesting gezinshereniging' die nog in de maak is. Enige tijd geleden ontstond in Noordwijk beroering over een vluchtelingengezin dat met zijn elven in een huis voor vijf personen leeft. Vluchtelingenwerk slaat geregeld alarm over de toestand van de vluchtelingen in de zogeheten wisselwoningen aan het Gruenepad en de Mor genster. In het voorstel van het college van burgemees ter en wethouders, dat volgende week in de poli tiek wordt besproken, wordt gezinshereniging ge lijkgesteld aan bijvoorbeeld zwangerschap of echtscheiding. Ook dat zijn wijzigingen in de ge zinsgrootte die op zich geen grond zijn voor een urgentieverklaring. Het vinden van grotere woon ruimte is een eigen verantwoordelijkheid van de huurder. Gezinshereniging kan wel om psychi sche redenen noodzakelijk geacht worden en zo een urgentie opleveren, maar dat is een procedu re waar een psychiater aan te pas komt. „We hébben ook niet eens huizen voor zulke grote gezinnen", zegt verantwoordelijk ambte naar J. de Winter nog over het bejuchte geval. En er zijn gemeenten die daar wel over beschikken. Volgens haar zou Vluchtelingenwerk in zulke ge vallen daarom beter niet het huurcontract kun nen tekenen. Het moet meteen aangeven dat de kansen van zo'n gezin in bijvoorbeeld Lelystad of Delfzijl veel groter zijn. Noordwijk heeft de ervaring dat alleenstaanden die hun gezin laten overkomen, verwachten dat de gemeente ze wel aan grotere woonruimte helpt. Maar dat is ten onrechte. „Er zitten ook ge zinnen met kinderen in caravans of tuinhuisjes. Die krijgen ook geen urgentie, en die hebben dan meestal nog werk en zijn gebonden aan Noord wijk", aldus De Winter. Dat geldt volgens haar voor het merendeel van de vluchtelingen niet. heid te vergroten. Het beeldma teriaal kan achteraf dienen als bewijsmateriaal bij strafzaken. Dat gebeurt bijvoorbeeld in de gemeente Ede, die zestien ca mera's heeft hangen. Als er geen incidenten zijn, worden de beelden binnen 24 uur ver nietigd. Een andere mogelijk heid is de beelden live te bekij ken, zoals de gemeente Gronin gen met haar veertien camera's doet. Extra voordeel van die werkwijze is dat de politie dan direct kan worden aangestuurd en zelfs preventief, bij dreiging van incidenten, in actie kan ko men. Het is door een extra in vestering en personeelskosten ook een duurdere methode, maar het Noordwijkse college denkt aan twee ton per jaar ge noeg te hebben. De Noordwijkse politiek be spreekt het cameraplan op 11 juli tijdens een vergadering van de commissie voor bestuursza ken. Verbazing over roep Sassenheirn, Lisse en Hillegom om aftreden SDB-bestuur Vervolg van voorpagina Het opstappen van het bestuur van het Samenwerkings orgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) is geen oplossing. Integendeel, de oproep van Sassenheirn, Lisse en Hille gom dat het bestuur moet vertrekken, komt op een zeer onhandig moment. Nog maar kort geleden heeft de Stuurgroep Krachtige Gemeenten juist gepleit voor meer en hechtere samenwerking tussen de gemeenten. „En als je dan als Duin- en Bollenstreek net in de schijnwer per staat bij Rijk en provincie, dan is het geen positieve reclame om rollebollend over straat te gaan", aldus loco burgemeester J. van der Plas uit Katwijk. duin- en bollenstreek wethouders en burgemeesters uit de tien betrokken gemeen ten. De tekorten in het SDB zijn vooral te vinden bij de afdeling volksgezondheid (de GGD) en de afdeling financiën. Die laat ste afdeling, kampt met een per- Het dagelijks bestuur van het SDB moet volgens Sassenheirn, Lisse en Hillegom opstappen omdat het politiek verantwoor delijk is voor de financiële cha os binnen het samenwerkings orgaan. Het gaat daarbij om zes soneelstekort, dat is opgevuld met dure tijdelijke krachten. De kosten zijn daardoor hoger uit gevallen. De direct verantwoor delijke bestuurders zijn Kat- wijks burgemeester Van Wouwe (financiën), Noordwijkerhouts burgemeester Andel (gezond heidszorg) en Noordwijks bur gemeester Van der Sluijs (per soneelszaken) .v Sassenheims burgemeester Buddenberg zelf noemt geen namen. Hij en zijn collega's in Lisse en Hillegom vinden dat het héle bestuur moet opstap pen. „Het SDB is er niet door een paar slecht functionerende ambtenaren te slachtofferen. Bestuurders zijn in feite verant woordelijk en moeten daar consequenties aan verbinden. Hoewel er best ook wat aan de hand is met de ambtelijke orga nisatie." Tot het bestuur van het SDB behoren overigens ook Buddenberg zelf en de Lissese burgemeester Van Zon. Hille gom heeft, net als Rijnsburg, Voorhout en Warmond, geen vertegenwoordiger in het dage lijks bestuur. Veel gehoor lijken de drie col leges niet te vinden voor hun oproep. De Valkenburgse bur gemeester en SDB-bestuurder Hommes vindt de hele actie 'een beetje flauw'. „Natuurlijk zijn er interne, financiële pro blemen. Maar er speelt ook nogal wat bij het SDB zoals de fusie tussen stichting De Werk kring en de sociale werkplaat sen en de GGD die uit het SDB gaan. Dat moet je gezamenlijk oplossen en dan maakt het niet zo ge)c veel uit of ik er nu zit of iemand anders namens mijn gemeente." Ook Hommes hamert op het feit dat ruzie op^ dit moment wel heel slecht 'uitkomt. De Stuurgroep Krachtige Gemeen ten heeft namelijk onlangs ge zegd dat de gemeenten in de Duin- en Bollenstreek moeten samenwerken met de Leidse re gio. Hommes krijgt daarvoor steun uit Noordwijk, Katwijk en Rijnsburg. „Ik betreur deze gang van zaken zeer. Juist nu is' sterke regionale samenwerking van enorm belang. En dat moe ten we ook in Den Haag uitdra gen. Ik snap de signalen over de problemen best, Rijnsburg is ook altijd heel kritisch, maar al leen de manier van oplossen niet", zegt ook burgemeester Van der Lee van Rijnsburg. Burgemeester Van der Sluijs, vervanger van de Katwijkse burgemeester Van Wouwe die voorzitter van het SDB is, 6 erop dat de komende dagen nodige overleg tussen de schillende gemeenten op st;J staat. „In dit tijdsgewricht ri* ten we dit niet op de spits i ven. Hier moet het bestuu^ verstand zegevieren. En d - mee wil ik de kritiek niet oi tafel schuiven. We moeten z'n allen heel goed naar de blemen kijken en een heel standig besluit nemen." Voorhout wil nog niet re: ren op de strubbelingen het bestuur van het SDB Warmond blijkt interim-bu' meester Van den Aardweg niet op de hoogte van de roep tot aftreden. „Maair schrik hier wel heel erg v Burgemeester Andel Noordwijkerhout was niet commentaar bereikbaar. Verdeling klaslokalen stuit op verzet protestants-christelijke scholen wordt de spoeling qua optre dens dun. Dat zouden we graag zien veranderen. We zijn een goede band en spelen op hoog niveau. We hebben met Pia Beek gespeeld, met het Dutch Swing College en Deborah Car ter. Dat zegt toch wel wat." Om meer optredens binnen te slepen, wisselt de Big Band tij dens optredens het echte jazz- werk regelmatig af met wat lichtere muziek. „Dan spelen we een rumba, een tango of po pulaire muziek om de danslief hebbers tevreden te stellen." De ruim twintig muzikanten van de band hebben, ondanks de terugloop in aanvragen, be hoorlijk wat optredens op hun naam staan. „Het meest ge denkwaardige optreden was toch wel die avond in Rotter dam. We speelden in de open lucht op een prachtig podium aan de binnenhaven. Het pu bliek bestond uit honderden studenten die uit volle borst meezongen. Moonlight Serena de, zo 's avonds aan de haven. Ontzettend mooi", mijmert Maas. „Toen het begon te rege nen, zongen ze door, dus speel den wij ook door. Op gegeven moment zaten we onder pa rasols die doorlekten, want het goot van de regen. In de verte zagen we de bliksemflitsen langs de hemel gaan, en die studenten maar zingen. Zolang zij zongen, speelden wij door. Tot de piano volliep met water en het echt niet meer kon. Doorweekt waren we. Maar ontzettend goed gespeeld." „Of die avond in Heemskerk", vult Aad Wols aan. „Daar speel den we in een enorme circus tent met een peperdure ge luidsinstallatie. Er was zeven man publiek, de organisatie was vergeten de publiciteit te verzorgen. We hebben alleen voor onszelf gespeeld. Heerlijke jazz met allemaal knallende so lo's. Dat klonk fantastisch over die superdure versterker." Donderdagavond geeft de Big Band een optreden in de Kleine Engel in Lisse. „Nou, optreden, het is eigenlijk een open repeti tie. Het is de laatste repetitie van dit seizoen en traditiege trouw gaan we dan met z'n al len een biertje drinken. Dit jaar sluiten we het jaar af op deze manier, ledereen is tussen ne gen en elf uur welkom om naar onze muziek te luisteren. Op een informele manier weltever staan." marian krugsman noordwuk job de kruiff De klassenverkleining in het basisonderwijs dreigt in Noord wijk tot een nieuwe schoolstrijd te leiden. Net als in de affaire Duinpieper zijn de collegepar tijen verdeeld over het voorstel van burgemeester en wethou ders over de verdeling van de schoollokalen. Vooral het CDA steunt het verzet van de protes tants-christelijke scholen tegen het plan om drie groepen van De Hoffenne in Noordwijk-Bin nen onder te brengen in het ge bouw van De Wakersduin in Noordwijk aan Zee. Op aan dringen van de raadscommissie voor onderwijs praat wethou der Smit woensdag verder met de betrokken schoolbesturen. Smit denkt met het voorstel, opgesteld door een commissie met vertegenwoordigers van al le scholen, de klassenverklei ning in Noordwijk snel en rela tief makkelijk volgend school jaar te kunnen doorvoeren. Voor de meeste scholen vol staat een kleine verbouwing. Al leen De Hoffenne heeft niet ge noeg aan zijn twaalf lokalen. De oplossing daarvoor zou zijn om drie groepen onderdak te geven in de ook protestants-christelij ke maar in Noordwijk aan Zee gelegen Wakersduin, in lokalen die nu voor naschoolse opvang of als peuterspeelzaal in ge bruik zijn.Tegen dat laatste ele ment is veel verzet. Het bestuur van de vereni ging voor protestants-christelijk onderwijs vindt dat het pro bleem moet worden opgelost waar het zich voordoet: bij De Hoffenne in Noordwijk-Binnen. Het liefst krijgt de school een paar noodlokalen erbij op de locatie Vinkeveld, maai" dan moet de gemeente meebetalen. Die wil dat niet, omdat ze dan vergelijkbare verzoeken van ka tholieke en openbare scholen vreest. De pijn moet verdeeld, en het is maai" voor een aantal jaren, bleef Smit gisteren benadruk ken. In 2002 wordt een piek verwacht, maar op wat langere termijn neemt het aantal basis schoolleerlingen in Noordwijk met 25 procent af, volgens prognoses die de scholen niet bestrijden. Maar de protes tants-christelijke scholen groei en nog steeds, voegde de voor zitter van het schoolbestuur L. Guijt daaraan toe. De christelijke partijen ken zijn gevoel te delen da Hoffenne er in het voorstel kaaid vanaf komt. „Een m plan, waarin twee scholen den onthoofd", noe; RPF/GPV'er Van der Most collegevoorstel. En CDA-1 tievoorzitter Salman: „Hel volstrekt onverantwoord, creëert zwerfkinderen op derwijsgebied." Noordwijks Belang, Noordwijker en ook zijn e partij Verenigd Noordwijk v gen Smit nog een pogin doen om alle scholen ac een compromis te krijgen WD en oppositiepartij Combinatie steunen het geplan. Voor de huisvestingsr van de Duinpieper, die met de groepsgroottevei ning te maken heeft maar groei van het aantal leerlin lijkt de oplossing nabij zmlk-school behelpt zich nog met een noodlokaal, vanaf het nieuwe schoo kunnen twee groepen terecs nu nog leegstaande lokalen De Zeevlam in Noordwijk Zee. Die twee lokalen kr een eigen ingang. Nieuw vrachtwagenparkeerterrein Voorhoi voorhout gulden. De helft van dat bedrag is voor de geropslag uitgetrokken. Het parkeerterrein Voorhout wil op een stuk grond tussen de Jacoba 26.000 gulden. Voor een milieuonderzoe van Beierenweg en de Engelselaan een nieuw 6.000 gulden geraamd. Het huidige vrachtwa1 vrachtwagenparkeerterrein in gebruik nemen, parkeerterrein ligt achter de garage van Bier Daar moet ook een baggerdepot komen. B en W aan de Jacoba van Beierenweg. Dat terrein w schatten de totale kosten voorlopig op 65.000 opgeheven als het nieuwe is aangelegd. noordwuk» De umenmuur aan de rand van de rooms-katholieke begraafplaats aan de Gooweg in Noordwijk wordt over een maand in gebruik geno men. De muur bestaat uit verschillende zuilen en er zijn vijftig nissen, die behalve aan een urn ook plaats bieden aan een plantje of een gedenksteen. De afwerking - er komt nog een afdekking boven de muur en ook de omheining, de beplanting en de bestrating is nog niet voltooid - wordt gedaan door vrijwilligers van de St. Jeroenparochie. De bouw van de muur kost 80.000 gulden. Het bestuur vai de parochie is tot de bouw van de urnenmuur ov gegaan omdat de laatste jaren steeds meer katho lieken er voor kiezen na hun dood te worden gec meerd. foto dick hocewon ■w ik»*!*. - inrm t

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14