God op het Web Geloof Samenleving Vicar Peter straks Carol 'Mensheid kan zich redden van catastrofale scenario's' 'Synode moet stoppen met Samen op Weg' J^l DINSDAG 27 JUNI 2000 VANDAAG Vandaag 481 jaar geleden, op 27 juni 1519, begon de zogeheten Leipziger Disputatie: een discussie tussen katholieken en hervomingsgezinden. De iDuitse katholieke theoloog Johannes Eek wist de bekwame debater Karlstadt in een hoek te drukken en Lu ther te dwingen tot voor hem gevaarlijke uitspraken over de onfeilbaarheid van paus en concilies. Het conflict tussen katholieken en hervormers, op dat moment belichaamd door Eek, Luther en Karlstad, verscherpte aanzienlijk door de Leipziger Disputatie. Op 27 juni viert de katholieke kerk de feestdag van de heili ge Emma van Gurk (983-1054). Zij erfde een aantal lucra tieve zilvermijnen en stichtte met het geld kloosters, waar onder één in het Oostenrijkse plaatsje Gurk. Opnieuw 1.200 arrestaties Falun Gong peking In Peking en in acht andere Chinese steden zijn afgelo pen week zeker 1.200 aanhangers van de verboden meditatiebe weging Falun Gong gearresteerd. Het in Hong Kong gevestigde Informatiecentrum voor Mensenrechten en Democratie heeft dit gisteren bekendgemaakt. De afgelopen dagen mediteerden honderden Falun Gong-leden openlijk in Peking, de noordoos telijke provinciehoofdstad Harbin en op tal van andere plekken. Dit lokte overheidsoptreden uit. Sinds de regering de beweging elf maanden geleden verbood, zijn tienduizenden aanhangers gedwongen hun oefeningen te staken en duizenden anderen naar werkkampen gestuurd. Niettemin gaan veel leden door met hun demonstratieve oefeningen. KRO-nachtpastoraat uit beeld Hilversum Het nachtpastoraat van de KRO houdt ermee op. Af gelopen nacht was de telefonische hulpdienst voor het laatst bereikbaar voor radioluisteraars met problemen. Reden voor de opheffing is de teruggelopen belangstelling. De komst van aller lei telefonische hulpdiensten heeft het nachtpastoraat overbo dig gemaakt, aldus een woordvoerder van KRO/RKK. Het om roeppastoraat, waarvan het nachtpastoraat sinds haar oprich ting in 1974 deel van uitmaakte, staat meer veranderingen te wachten. De naam wordt veranderd in mediapastoraat en er staat een verhuizing naar Soesterberg op stapel. Vaticaan geeft verdere details vrij van Geheim van Fatima Bezorgdheid over godsdiei op basisschoo voorburg wiebe van der hq swindon Rector Peter Stone van de Sint Philip Kerk in het Engelse Swindon krijgt in de loop van dit jaar een geslachtsverandering. Hij voelt zich al jaren meer vrouw dan man. De rector of vicar van Swin don, de leidinggevende in een Anglicaanse parochie, is de eerste pries ter van de Church of England die een dergelijke geslachtsverandering ondergaat. Hij heeft inmiddels met zijn bisschop, Right Rev Barry Ro- gerson, overlegd over zijn functioneren binnen de kerk na zijn operatie. Ze zijn het erover eens geworden dat de wens van Stone om in dezelf de parochie door te gaan als zieleherder kan worden geëerbiedigd. Met dien verstande dat hij/zij straks wordt aangesproken met Rev Carol Stone. FOTO EPA BARRY BACHELOR „Het Geheim van Fatima is vooral een boodschap, dat de mensheid zichzelf kan redden van de catastrofale scenario's als een nuclaire ramp", aldus kardinaal J. Ratzinger gisteren in het Vaticaan. Hij presenteer de in Vaticaanstad de integrale versie van het verhaal dat in 1944 werd opgeschreven door de enige overlevende van de drie herderinnetjes, de nu 93- jarige kloosterlinge Lucia dos Santos. In 1917 zou Maria, de moe der van Jezus van Nazareth, zijn verschenen aan de drie Portu gese meisjes. Lucia dos Santos heeft het hele relaas aan het pa pier toevertrouwd. Dat docu ment is voorzien van interpre taties van het Vaticaan en telt 43 pagina's. De tekst is in zijn geheel te lezen op de website van het Vaticaan: www.vatican- .va. Opvallend was dat Ratzinger gisteren afstand nam van eer dere verklaringen van Vaticaan- woordvoerder Joaquin Navar- ro-Valls. Die suggereerde dat het derde geheim de voorspel ling was geweest van de aanslag op paus Johannes Paulus II door de Turkse extremist Meh- met Ali Agca op 13 mei 1981 Ratzinger wees er slechts op dat volgens het schriftelijke ver slag van zuster Lucia 'een bis schop in wit gewaad, van wie we dachten dat hij de heilige vader was, werd neergeschoten door een groep soldaten die ko gels en pijlen op hem afvuur den'. Dat gebeurde nadat de bisschop, trillend, door een in ruïnes gelegde stad trok op weg naar de top van een berg. Daar aangekomen knielde hij voor een groot kruis en werd hij ge dood. Volgens Ratzinger gaat het om symboliek. Een direct ant woord op de vraag of die duid de op Agca's kogels die de paus bijna van het leven beroofden, bleef uit. De relatie met Johan nes Paulus II wordt gelegd met verwijzingen naar de identieke data van Fatima en de aanslag: 13 mei. En naar de woorden van Johannes Paulus zelf, die direct na de aanslag zei, dat het de hand van de Heilige Moeder was die de kogel van een dode lijke baan deed afwijken. Het was het Vaticaan er met dit document vooral om te doen om Fatima enigszins te demystificeren. De meisjes hadden volgens hun verhaal beelden van de hel gezien, van een engel met een vlammend zwaard, van een vlammende aarde, en van engelen die het bloed van martelaren opvingen en hun zielen die naar God op stegen, ermee besprenkelden. Dat kan volgens Ratzinger echter niet worden uitgelegd als de bijbelse aankondiging van het 'einde der dagen' of van een derde wereldoorlog. Het is een oproep tot boetedoening en be kering, meende Ratzinger. Een tegenstrijdigheid is in elk geval dat vorige maand, toen de paus een bedevaart naar Fati ma maakte en het 'derde ge heim' voor het eerst publiek werd gemaakt, Navarro-Valls verklaarde dat de paus het ver slag van Lucia kort na zijn aan treden in 1978 had gelezen. De secretaris van Ratzinger, mon seigneur Tarcisio Bertone, zei gisteren tijdens een persbrie fing echter dat de paus het pas na de aanslag las. Een fotocopie van Lucia's verslag is in het Vaticaanse do cument opgenomen. Onduide lijk blijft nog steeds waarom Lucia haar ervaringen pas in 1944 op schrift zette. De kerk heeft vrede met haar interpreta tie dat wat de kinderen in 1917 zagen, een verwijzing was naar de hel die twee wereldoorlogen op aarde bracht, de val van het communisme en een aanslag op de paus. Maar Ratzinger onderstreepte gisteren wel heel erg opvallend dat katholieken geheel vrij zijn om wel of niet te geloven in de geheimen van Fatima. Een docent godsdienstoi >f wijs moest onlangs op christelijke school uiüe dat de doop niets te m ji heeft met verdovende mi len. Om die reden zijn le tJ over religie geen overbc luxe, zo was het algemeei voelen gisteren tijdens een diedag van de protest christelijke Besturenraad'c Voorburg. Over het vak werd gist geconstateerd dat overhei kerken er wel erg weinig dacht voor hebben. Men er dan ook niet graag extra voor beschikbaar. Aan het wettelijk voi schreven minimum aan telijke vorming is snel voli Wat daarbovenop wordt den, is te vaak een fina kwestie, stelt beleidsmedi ker H. Klifman van de B renraad spijtig vast. Bij de tussen gymastiek of dienstonderwijs valt i snel de keus op zwemmen [J Docente S. van de Wet|e van de Educatieve Fac Amsterdam, die islamit j godsdienstdocenten op ei constateert met zorg daw veel 'zwarte scholen' a-|lc dienstigheid en zelfs afkei m gen religie bestaat. Ze mito dat haar kind met Kei- zelfs niets te horen krijgt de geboorte van Jezus. Ju •ill Enquête Katwijk gooit knuppel in hoenderhok katwijk afke van der toolen De Hervormde synode moet stoppen met het Samen op Weg-project. Dat is de uitkomst van een enquête onder ruim 350 hervormden in Katwijk aan Zee. Het onderzoekje is gehou den door de drie wijkkerkenra- den die zich het meest verzet ten tegen de nieuwe kerk. Voorzitter W. Gorissen van de centrale kerkenraad vindt het 'heel vervelend' dat zij de uit komst van de enquête in de pu bliciteit brengen. „Dat betekent dat ze volharden in hun onge hoorzaamheid jegens de cen trale kerkenraad." De enquêteurs - de wijken Morgenster, Sion en De Noord - hadden de uitslag in de kerk bode willen publiceren, maar dat mocht niet. Een van de be trokken voorgangers, dominee A. Vlietstra: „De centrale ker kenraad wil dit geluid kennelijk de grond in boren." Voorzitter Gorissen van die raad wil ver der niet op de zaak ingaan. De enquête is gehouden op een bijeenkomst die op zich al heel slecht viel bij de centrale kerkenraad. De drie wijken no digden in april dominee R. van Kooten van het Comité tot Be houd van de Hervormde Kerk uit voor een spreekbeurt. Dat is door het overkoepelende be stuur opgevat als een voorbe reiding voor een kerkscheuring Op die avond is de ruim ze venhonderd aanwezigen waaronder ook mensen uit an dere wijken - gevraagd een en quêteformulier in te vullen. On geveer de helft heeft dat ge daan. Op de enquêtevraag of de drie betrokken wijkgemeenten 'een krachtig protest aan de Ge nerale Synode moeten laten horen met het klemmende ver zoek het SoW-proces te stop pen', antwoordde iedereen be vestigend. De drie wijkkerkenraden zul len zich nu 'ernstig' beraden over een eventueel signaal aan de synode, zegt Vlietstra. „Als zoveel mensen ons daartoe op roepen, voelen we ons daartoe verplicht." Voorts deelt 97 procent van de geënquêteerden de zorgen van het Comité over de nieuwe kerk, en bijna evenveel mensen zijn het eens met de argumen ten van deze beweging. Daar naast wantrouwt 94 procent de stelling dat er plaatselijk niets verandert zodra de nieuwe kerk is gevormd. Vlietstra conclu deert dat de centrale kerken raad 'een kardinale inschat tingsfout' maakt als ze denkt dat er in Katwijk aan Zee geen steun is voor het gedachtegoed van het comité. a Ti iai r. Wat gebeurt er als je sterft? David Oakford reisde door het universum. George Ritchie kreeg een rondleiding door de Tem pel van Kennis. Dannion Brinkley ontving van dertien lichtwezens een blik in de toe komst. Ranelle Wallace ontmoette haar nog ongeboren zoon. Don Brubaker werd naar het verleden teruggevoerd om de kruisiging van Jezus bij te wonen. Jayne Smith ervoer de extase van God tot ze die bijna niet meer kon verdragen. Jan Price kreeg van haar overleden hond een rondleiding door de he mel. Ooggetuigenverklaringen uit het hierna maals zijn geen nieuw verschijnsel. Sinds begin jaren tachtig staan zogenaamde bijna- -dood-ervaringen (BDE's) volop in de be langstelling, maar mogelijk sprak Paulus al over een bijna-dood ervaring in 2Corl2: 1--4. Middeleeuwse literatuur loopt over van ver wijzingen naar visioenen, opgedaan tijdens een ziekte of ongeval. Er is geen hersenfunc tie meer, de hartslag is verdwenen: het slachtoffer is klinisch dood. Maar als het le ven toch weer terugkeert in het lichaam en de patiënt komt bij, weet het slachtoffer soms wonderlijke verhalen te vertellen over de andere kant. In de VS lopen tegenwoordig twaalf miljoen mensen rond die beweren een bijna-dood-ervaring te hebben gehad. De uitgebreide website Near-death.combe- vat talloze van dit soort verhalen. Ze zijn af komstig van christenen, joden, boeddhisten, aanhangers van New Age en van atheïsten. Zijn deze verhalen te beschouwen als een bewijs voor het bestaan van een leven na de dood? De beheerders van de site vinden van wel. Eindelijk kan de religie een brug slaan naar de wetenschap. Vervelend genoeg verschillen al de getuige nissen nogal van elkaar. Het spreekwoorde lijke licht aan het eind van de tunnel: dat is een ervaring die vrijwel iedereen met een bijna-dood-ervaring kent. Maar dan begin- 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerke lijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze afleve ring* ooggetuigeverslagen van het leven na de dood. http://www.near-death.com ner) de verslagen van het hiernamaals uiteen te lopen. Ook blijkt de cultuur nogal wat invloed uit te oefenen op hoe het bliksembezoek aan de hemel eruit ziet. Indiërs spreken vaak van een man met een boek waar ze naar toe worden gevoerd. Hij stelt vast dat zijn hel pers zich vergist hebben en de verkeerde naar boven hebben gehaald. Middeleeuwse verslagen van BDE's noemen vaak het vagevuur en allerlei beproevingen; elementen die ontbreken in hedendaagse verslagen. De vaststelling dat iedereen blijk baar een ander paradijs te zien krijgt is een reden om vraagtekens bij de bijna-dood-ervaring te zetten. Hoe kan het dat iedereen wat anders ziet? Gaat het hier om een werkelijke ervaring va ce de bovennatuurlijke wereld of moeten de verhalen als hallucinaties worden afgedaan Hoewel de beheerders van Near-death.con duidelijk niet op de hand van de sceptici zijn, komen die toch aan het woord. Sterve de hersenen hebben het moeilijk, stellen d< J twijfelaars. Het zou vreemd zijn als zich in zo'n buitengewone toestand van het brein géén abnormale ervaringen en gewaarwor- J dingen zouden voordoen. s Bekend is dat als de zuurstoftoevoer naar d| hersenen stagneert, het centrum van het ge d zichtsveld in de visuele hersenschors een prikkel ondergaat. Het slachtoffer ervaart d 1 als een helder wit licht. Naarmate de storin w toeneemt, breidt het licht zich uit naar de randen van het gezichtsveld, waarmee de e genaar van het brein het gevoel krijgt dat h(" licht naderbij komt. De pogingen van wetenschappers om een BDE terug te brengen tot een samenloop ontregelde hersengolven doet afbreuk aan de unieke en ingrijpende ervaring, vinden i beheerders van Near-Death.com. En met< verschillen valt het volgens hen ook wel mee. Een van de auteurs ondervroeg enkele hon derden BDE'ers en geeft onder meer de vol gende cijfers: 86 procent onderging een ge C voel van overweldigende liefde en 72 pro cent zag God. Verder zag 69 procent zijn le ven aan zich voorbij trefleen en 44 procent ontmoette Christus. Een zelfde percentage kreeg iets te horen als 'je tijd is nog niet ge komen', 42 procent mocht in de toekomst kijken en 25 procent ervoer vorige levens. I p ter geruststelling: nul procent heeft de Dui 4 vel gezien. silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Bewolkt en vooral dinsdag perio den met regen. Woensdag in het zuiden droger en wat zon. Mid- dagtemperatuur tussen 8 en 17 graden. Zweden: Veel bewolking en nu en dan ste vige buien met kans op onweer. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Finland: Bewolkt en perioden met regen. Middagtemperatuur rond de 20 graden. Denemarken: Wolkenvelden, ook wat zon en op de meeste plaatsen droog. Dins dag nog veel wind. Maxima oplo pend tot ongeveer 19 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Van tijd tot tijd zon. In het noord westen en later ook het westen meer bewolking en kans op re gen. Maxima van 15 graden in Noordwest-Schotland tot 22 in Ierland en Engeland. België en Luxemburg: Geleidelijk wat meer zon. Droog. Middagtemperatuur oplopend naar 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en geregeld zon. Maxima oplopend tot ongeveer 25 graden op woensdag. Langs de Kanaal- kust minder warm. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Woensdag in het zuiden kans op een bui. Maxima meest tussen de 26 en 32 graden. Spanje: Zonnige perioden, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan zee in het noorden en westen van 21 tot 25 graden, in het zuiden en oos ten rond 30. Landinwaarts maxi ma rond 35 graden. Portugal: Geregeld zon, maar ook een enke le regen- of onweersbui. Maxima van een graad of 23 in het noord westen tot rond 30 langs de grens met Spanje. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke zonnige perioden en waar schijnlijk droog. Middagtempera tuur ruim boven de 30 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog. Middagtemperatuur aan zee tus sen 20 en 28 graden. Tunesië: Zonnig. Maxima aan zee dik bo ven de 30 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook geregeld zon en meest droog. Maxima onge veer 23 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en' droog. Maxima van 24 graden in het noorden tot 30 in het zuiden. Duitsland: Perioden met zon en droog. Ge leidelijk warmer met maxima van ongeveer 15 graden bij Bremen tot bijna 25 graden bij Mnchen Oostenrijk: Geleidelijk meer zon, maar in het noorden eerst nog bewolkt. Waar schijnlijk droog. Maxima onge veer 21 graden, in het zuiden wat hoger. Zwitserland: Zonnige perioden en droog. Woensdag een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur uiteen lopend van 23 graden in het noorden tot 28 graden in de zui delijke kantons. Polen: Geregeld zon en droog, maar in het noorden meer bewolking en enkele buien. Met een stevige noordwestenwind tamelijk koel, maxima van ongeveer 18 graden. Tsjechië en Slowakije: Van tijd tot tijd zon en droog. Middagtemperatuur stijgend tot ongeveer 20 graden. Hongarije: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 21 gra den. Italië: Zonnige perioden en bijna overal droog. Dinsdag maxima rond 28 graden, woensdag rond 30. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Middagtem peratuur van 27 graden in het noorden van Corsica tot rond 33 in het zuiden van Sardini. Griekenland en Kreta: Zonnig. In het noorden eerst mis schien nog lokaal onweer. Vooral op de Egesche Zee een stevige noordelijke wind. Iets minder warm met maxima tussen 26 en 30 graden. Turkije en Cyprus: In het uiterste noorden van Tur kije kans op een bui en maxima tussen 20 en 25 graden. Elders vrij zonnig en droog. Maxima op Cyprus en de Turkse stranden in het westen en zuiden veelal rond een graad of 30. WOENSDAG 28 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.23 Zon onder 22 02 Maan op 03.08 Maan onderl7.54 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.06 13.38 00.39 13.11 Laag 09.06 21.35 08.47 21.16 O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw V koufront Mk opklaringen hagel lagedruk mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur -.„evT luchtdruk in 1000 hecto pascal kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5356 230 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot itp 071- 5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging versB 'e' het automatisch afschrijven van h« abonnements- geld, ontvangen 1,- kt r( betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binne worden verzonden geldt een toeslag va!r< aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassette jq Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenv van het regionale nieuws uit het Lek is Dagblad op geluidscassette beschikb informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, G internet: v.leidschdagblad.nl redactie. Id©damiati MMÊÊÊÊÊÊÊÊM ZIEKE N H U I Z Ele Buenos Aires licht bew Casablanca zwaar bev Los Angeles half bew. 32 24 9.0 17 8 0.0 24 20 0.0 18 7 0.0 26 18 0.0 32 24 0.0 31 24 0.0 31 23 0.0 24 20 0.0 29 15 00 31 19 0.0 23 14 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Kijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12