eiden Regio AVO ook (egen sluiten •uurthuis Theehuisje is alweer aan nieuwe uitbater toe Verhuizing Pernix kost zes miljoen PvdA zoekt nog naar kandidaat-wethouder Meer kamers voor buitenlandse studenten Jarige studentenvereniging schenkt speeltuin aan Plantsoen C7 JUNI 2000_97i oorschotenaar met stok geslagen den Een 21-jarige man uit Voorschoten dit weekeinde enkele •ren met een stok geslagen. De man heeft gisteren aangifte ge- lan van mishandeling. Hij werd zondag, toen hij met de fiets n de hand door de Mandenmakerssteeg in Leiden liep, be- agd. De man kwam een clubje mensen tegen van wie een het ipen bij zich droeg. Die sloeg de Voorschotenaar een paar aal voordat hij op zijn fiets kon ontsnappen. eidenaar houdt herover aan den Een klant van een Leidse snackbar heeft vannacht een irover aangehouden en overgedragen aan de politie. Even eer- •r werd een 19-jarige Leiderdorper vlakbij de Zijlpoort onder [dreiging van zijn geld beroofd. Vrienden van het slachtoffer larschuwden klanten in de snackbar. Een van hen ging daar- i op zijn scooter de verdachten achterna en kon iemand in n kraag grijpen. De politie laat weten dat de Leiderdorper zijn ld terug krijgt. 'ief is niet de echtgenoot: sieraden weg den Uit een huis aan de 4e Binnenvestgracht in Leiden zijn iteren sieraden gestolen. De bewoonster was boven toen ze t tuinhek hoorde kraken. Ze dacht dat het haar man was die uiskwam. Toen het hek opnieuw kraakte, kreeg ze argwaan, nmaal beneden ontdekte ze dat haar juwelen waren verdwe- I jk wil Comelis Joppensz behouden oners van de Burgemeesters- en Professorenwijk fel gekant tegen de dreigende sluiting van buurthuis nelis Joppensz door de Leidse Welzijnsorganisatie I/O). Maar de LWO is zelf eigenlijk ook tegen sluiting, )leek gisteravond. ringe besparing?" LWO moet- dit jaar 400.000 gulden bezuinigen. Een kwart daarvan moet uit de post ac commodaties komen, verklaar de directeur Cornel. „Een deel daarvan is wel te realiseren, maar om een ton te besparen moet echt een locatie gesloten worden." Vanuit die gedachte koos de LWO voor buurthuis Comelis Joppensz, omdat de Burgemeesters- en Professo renwijk zich 'beter kan bedrui pen dan andere wijken', aldus De Regt. „Maar ik geef toe dat dat een erg dun argument is." En met dat laatste waren de ruim vijftig aanwezige buurtbe woners het roerend eens. Vol gens' hun is het buurthuis on misbaar. Sommige aanwezigen noemden de voorgenomen sluiting 'absurd' en 'schanda lig'. „Negen jaar geleden heb ben wij deze plek gekregen voor de vele ouderen in de wijk", al dus een buurtbewoonster. „We hebben toen de Burggraven- laan af moeten sluiten voor we ons gelijk kregen. Als het nodig is, doen we dat nu weer!" Cor nel toonde begrip voor de on rust bij de buurtbewoners. „Ook ik wil duidelijkheid en ook ik wil dat dit buurtcentrum niet gesloten wordt. Het woord is nii aan de gemeente." Korfballers trekken in bij voetbalvereniging Roodenburg voorzitter Van Poelgeest van Roodenburg. Het verlies van een veld wordt gecompenseerd door een veel vaker te bespelen wetraveld en een goed trai ningsveld van kunstgras. Het huidige veld is er elk jaar enkele maanden zo slecht aan toe, dat de voetballers voor de trainin gen moeten uitwijken naar een ander veld. Dat gaat dan weer ten koste van de kwaliteit van die grasmat. De, overigens in geringe ma te, opgekomen buurtbewoners waren gisteren tijdens een in formatieavond in buurthuis De Kooi aan de Driftstraat positief over de plannen. Wel zeiden ze liever eerder informatie te heb ben ontvangen. Volgens wet houder wijkbeheer Laurier, die samen met zijn collega's Pecht- old en Hillebrand de plannen toelichtte, was dat echter niet mogelijk geweest omdat de ge meente eerst met Roodenburg en Pernix tot overeenstemming moest zien te komen. Boven dien zijn de plannen de afgelo pen dagen nog vervolmaakt. robbert minkhorst Korfbalclub Pernix uit Leiden verhuist naar het sportcomplex van voetbalclub Roodenburg. De besturen van de verenigin gen en de gemeente zijn het in grote lijnen eens over de ver plaatsing. De operatie kost ruim zes miljoen gulden. Sportwethouder Pechtold maakte samen met de clubs de plannen vanmorgen bekend. Roodenburg staat één voetbal veld af. Op die plek komen drie korfbalvelden van kunstgras. Als tegenprestatie legt de ge meente een kunstgrastrainings- veld aan en een zogeheten we traveld, dat veel intensiever kan worden bespeeld. Pernix krijgt een eigen kantine naast de schooltuintjes en een parkeer terrein met 37 plaatsen. De wethouder beseft dat aan de verhuizing een stevig prijs kaartje kleeft. „Dat geeft aan hoe belangrijk we het vinden", zei hij daarover. De helft betaalt Pechtold uit zijn eigen begro ting. Zo is er twee miljoen be schikbaar van de verkoop van de Groenoordhallen. Pernix moet door die verkoop verhui zen. De rest komt uit andere bronnen. Het heeft lang geduurd voor er een oplossing was voor Per nix. Drie jaar geleden zegde de gemeente al een nieuw onder komen toe. „Het heeft te maken met dat in Leiden ontzettend moeilijk ruimte te vinden is. Pernix is een sterk wijkgebon- den vereniging, in tegenstelling tot veel andere. Dus moesten we in Leiden-Noord gaan zoe ken en dat was niet makkelijk." Uiteindelijk zorgden Pernix en Roodenburg zelf voor de doorbraak. „Ik ben daar erg blij mee, want het betekent dat er een groot draagvlak voor de plannen is." Niettemin tipte de wethouder het bestuur van Per nix over Roodenburg, zei voor zitter John Schoonderwoerd. „Tot dan was het elke keer een teleurstelling. Hier hadden we zelf nooit aan gedacht." Roo- denburg-voorzitter Ron van Poelgeest: „Ik had er al gauw een goed gevoel over. Er is geen partij die veel moet inleveren." Pernix heeft overigens nog wel wat wensen, maakte Schoonderwoerd duidelijk. „Dit plan heeft onze instemming. Er is nog geen overeenstemming." Een nadeel vindt het bestuur van de korfbalclub het nieuwe parkeerterrein, dat ver van de ingang van het complex komt te liggen. „We zijn bang dat de bezoekers van de Groenoord hallen en de volkstuinen dat ook ontdekken. Het pad naar het sportterrein moet straks goed verlicht zijn. Je moet 's avonds veilig de wijk uitkun nen." De preses wijst erop dat kinderen in de avonduren trai- Pechtold begrijpt het pro bleem, maar ziet geen andere oplossing, gaf hij aan. Parkeren bij de kantine is uitgesloten. „We moeten af van de auto's op de parkpaden. Bovendien kun nen we dan tweederde van de schooltuinen opheffen. Dit is zo aanvaardbaar." Beide verenigingen hebben straks de ruimte om te groeien. „Dat was onze grote zorg", zei t groenendijk ens een door de LWO be- e informatieavond in het rthuis verklaarde de on- [s aangetreden LWO-voor- t Cornel geen andere mo- kheden meer te zien. „De eente legt ons nu al jaren- telkens nieuwe bezuinigin- op. Tot nu toe konden wij verwerken zonder op ac- modaties te besparen, r dat gaat nu niet langer, moet de gemeente maar kvoelen wat die bezuinigin- tot gevolg hebben." De werkt aan een brief aan college van burgemeester vethouders, waarin duide- p wordt gemaakt wat de ge en van de voorgenomen linigingen zullen zijn. ilgens LWO-stadsdeelma- t Leontien de Regt is het r zeer de vraag of eventuele ing van het buurtcentrum de Oppenheimstraat zovéél jaringen oplevert. „Als we activiteiten naar andere ken in de wijk moeten ver- tsen, kost dat twintig- tot gduizend gulden aan huur. asten van dit pand zijn on- :er vijftigduizend gulden, ten we al het buurtwerk hoop gooien voor zo'n ge- COMMENTAAR Bestuurlijk talent binden De Leidse gemeenteraad maakt zich zorgen over de bestuurs kracht van het college, nu ook wethouder Hans Baaijens de pijp aan Maarten geeft. Dat is terecht, al is die ongerustheid natuur lijk wat dubbelhartig. Kun je het een wethouder verwijten dat hij als vierde binnen een jaar vertrekt als de andere drie door die zelfde politiek - overigens terecht - zijn gedwongen af te treden? Bij het vertrek van de PvdA-wethouder zijn echter nog meer kanttekeningen te zetten. Baaijens is een aimabele man met hart voor de zaak, maar voelt zich in de schijnwerpers van de ge meenteraad duidelijk niet op zijn gemak. Ook bij de uitvoering van zijn wethouderschap kwam hij vaak niet uit de verf. Baaijens is kortom niet geknipt voor het politieke werk, zo geeft hij nu ook zelf toe. Dat inzicht komt wel een beetje laat. Baaijens zit al drieënhalf jaar in het college en is nu halverwege zijn tweede termijn. Waar om hebben hij en zijn partij niet eerder de balans opgemaakt? Bijvoorbeeld tijdens de verkiezingen van 1998? Het terugtreden van Baaijens is bovendien allesbehalve uniek. De Leidse politiek heeft de afgelopen raadsperiodes te vaak te kampen gehad met weinig overtuigende wethouders. Door alle opzichzelf begrijpelijke of noodzakelijke wethouders wisselingen ontstaat een beeld van een moeizaam te besturen stad. De problemen van Leiden zijn voor bestuurlijke professio nals echter allesbehalve onhanteerbaar. Het kan geen kwaad als politieke partijen zich veel meer dan voorheen beraden op mid delen om de bestuurlijke talenten waar het in de stad van we melt, aan zich te binden. 'Zaak voor de zomer rond' didaat voor de wethouderspost. „Dat kan ik echt niet maken. Ik ben sinds twee maanden con cern controller bij de provincie Utrecht. Een prachtige baan. Nee, ik blijf gewoon fractie voorzitter", verklaarde zij giste ren. De PvdA-fractie werd overi gens verrast door het afgekon digde vertrek van Baaijens, die de moeilijke portefeuilles on derwijs, welzijn en zorg onder zijn hoede had. „We konden een van de fractiegenoten niet eens vóór gisteravond bereiken. Die vernam het nieuws via de krant. Nee, we moeten dit eerst maar eens laten bezinken. Er is ook geen vliegende haast mee- ,we moeten eerst maar eens de rust en de tijd nemen", aldus Van den Berg. Baaijens blijft overigens na zijn vertrek als wethouder per 1 september wel raadslid. De PvdA-fractie heeft nog geen besluit genomen over wie de partij naar voren wil schuiven als kandidaat-wethouder, nu Hans Baaijens per 1 september vertrekt. Gisteravond besloot de fractie om even de tijd te ne men. De PvdA denkt in ieder geval een week nodig te heb ben. „Als we er aanstaande maandag nog niet uitkomen willen de knoop later die week doorhakken", zegt de pas nieu we fractievoorzitter G. van den Berg. „Het is zeker onze bedoe ling om dit voor de zomer rond te maken. Anders krijg je te veel onzekerheid en onduidelijk heid." Duidelijk is dat Van den Berg (zij nam de plaats van R. Hille brand in, die de afgetreden wet houder Van Rij opvolgde) zich zelf niet zal opwerpen als kan- leiden onno havermans Klimmen, hangen, schommelen, klau teren? Wat doen kinderen het liefst? Dat wil de Leidse studentenvereniging SSR weten. Want SSR wil Leiden een speeltoestel cadeau geven voor het pas gerenoveerde Plantsoen. De vraag is alleen wat voor toestel het moet zijn. En dat vraagt SSR aan de kinderen zelf. SSR bestaat volgend jaar een eeuw. Dat willen de studenten van de op een na oudste vereniging van Leiden vie ren met de buurt. Sinds 1956 huist SSR in een statig pand aan de Hogewoerd, waar net deze week de jaarlijkse op knapbeurt ter hand is genomen. „Zon der een goede relatie met de buurt hadden we hier nooit zo prettig kun nen zitten", aldus Ilse van der Salm, lid van de Stichting Eeuwfeest van SSR-Leiden. De studenten gaan een jaar lang al lerlei activiteiten organiseren, tot vol gend jaar oktober de werkelijke ver jaardag zal uitmonden in een echte feestweek. Behalve de jaarlijkse kin derspeeldag, waarop de kleintjes uit de omgeving in het SSR-pand worden vermaakt, willen.de studenten op Ko ninginnedag een eigen kinderfeest op zetten. Maar het belangrijkste is het speeltoestel voor het Plantsoen. Een woordvoerder van de gemeente noemt het 'een zeer leuk initiatief'. Wanneer het cadeau tijdens een inspraakronde door de buurt wordt geaccepteerd, zal de gemeente voor het onderhoud zor gen. Omdat de studenten graag precies willen weten wat kinderen het leukst vinden, vragen ze de jeugd van Leiden om door middel van een tekening te laten zien wat voor toestel ze het liefst willen hebben. De winnaar krijgt drie filmkaartjes. Kinderen tussen 8 en 12 jaar kunnen hun tekening opsturen of inleveren bij SSR-Leiden, Hogewoerd 108 2311 HT Leiden. Meer informatie: tel.: 5235920 of 06-24552369. I Ij r de klanten heeft het dit ;r niet gelegen, aan het loie weer ook niet, maar het :ehuisje aan het van der [rfpark heeft weer nieuwe baters. Dirk van Delft, wel- ït bij sommige automobilis- nog bekend van het Fina- kstation aan dé Lammen- iansweg, houdt het na drie anden voor gezien. Hij is de 'midaties en inbraken beu. Delft wilde een rustige ou- ag en werken in het lom- ,tc rrijk gelegen theehuisje leek n een prima invulling daar- i. Nu zit hij echter al weer thuis in Hazerswoude-Rijndijk, een illusie armer. „In zes we ken tijd is de tent drie keer vol ledig gesloopt. Ruiten eruit, in terieur vernield, dat soort werk. Daarnaast had ik steeds meer last van junks. Ze vroegen om kurkentrekkers, blikopeners, water voor de hond, ga zo maar door", vertelt Van Delft. Zoals in de meeste horecaza ken staat vragen natuurlijk al tijd vrij, maar toen een van de 'klanten' besloot zijn eis met fysiek geweld te ondersteunen werd het Van Delft te veel. „Ik ben flink door elkaar geram- Gaby van den Bosch ziet de toekomst met het theehuis bij het Van der Werfpark, ondanks recente vernie lingen. foto dick hogewoning De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. meld. Straks kom ik er een te gen die echt kwaad wil. Daar heb ik geen zin in." Dat is jaihmer, want het ging eindelijk goed met het schatti ge ontspanningsplaatsje aan het water. Sinds het in 1992 werd geopend kende het voor namelijk tegenslagen. Als eer ste was het huisje bovenop een gasleiding gebouwd. Pas na maanden soebatten met de ge meente werd het acht meter verplaatst. Vervolgens kreeg toenmalige uitbater J. Korenhof geen vergunning voor een ter ras. Korenhof vertrok. Een bloemist heeft het daarna nog een tijdje geprobeerd, maar die had er na een paar maanden geen zin meer in. Verschillende pachters hebben sindsdien een poging gewaagd, maar allen stuitten ze op hetzelfde pro bleem: de klanten kwamen niet. Daar kwam echter verandering in. Het terras is er al een tijd en pachter Van Delft kreeg het reuze druk. En daarin schuilt de ware reden van zijn vertrek, beweert de eigenaar van het theehuis, Leidenaar Hugo Choufour. Volgens hem valt het enorm mee met de overlast van junks en alcoholisten, maar had Van Delft nooit gedacht dat hij zo hard zou moeten werken. Vernielingen aan zijn pand zo als Van Delft die beschrijft kan hij zich niet herinneren. „Er is wel eens een steen door de ruit gegooid en ingebroken, maar dat kan bij ieder horecabedrijf gebeuren", vindt Choufour. Hij is dan ook blij dat het thee huisje sinds kort wordt geleid door Gaby van den Bosch en Rocco Hillebrink, horecaonder nemers met ervaring. „Daar naast zijn ze iedere dag open, de vorige uitbaters gingen vaak twee dagen dicht", zegt Chou four opgewonden door de tele foon. Gaby van den Bosch ziet de toekomst zonnig in. Hoewel er afgelopen donderdagnacht nog 25 terrasstoelen in brand zijn gestoken, vindt ook hij dat het wel meevalt met de overlast. „De dag voor die brand heeft de politie het hele park schoongeveegdwaarsch ijnlijk wilden sommige mensen dui delijk maken dat ze het daar niet mee eens waren", verklaart hij. „Werfpop komt eraan, we heb ben een nieuwe lunchkaart en sinds kort kunnen de mensen hier ook nog geheel verzorgde barbecues houden", zegt Van den Bosch." Daarnaast heeft de politie beloofd het park voortaan vrij te houden van 'onze vrienden', zoals ik ze maar noem. Dit keer gaat het lukken met het theehuis." thomas erdbrink versiteil ontvangt'. Zij moeten bij voorkeur in Leiden worden gehuisvest. De drie partijen leg gen zich vast voor een uitbrei ding van woonruimten voor de buitenlandse gasten van de universiteit. Ze streven naar on geveer een verdubbeling van het aanbod: van 225 nu naar 425 in 2003. Sinds Nieuweroord een asiel zoekerscentrum is, wonen in ternationale studenten in noodbarakken op het Boerhaa- veterrein aan de Wassenaarse- weg. De omstandigheden zijn daar echter niet echt plezierig. De studentengroepering Bep stelde de 'falende huisvesting' vorige zomer aan de kaak. De baralcken zijn te duur, onveilig en niet goed ingericht. Tegen een kamerhuur van 560 gulden per maand moesten de studenten het de eerste da gen zonder water, pannen en keukengerei doen. Verder is het complex inbraakgevoelig, mede omdat het zo afgelegen is. Vol gens Bep is bovendien de be veiliging gebrekkig. robbert minkhorst Voor de huisvesting van inter nationale studenten krijgt de Leidse universiteit hulp van de gemeente. Ook de Stichting Leidse Studentenhuisvesting verklaart zich verantwoordelijk voor de opvang van studenten uit het buitenland. Daardoor komen er meer kamers voor de ze studenten. De gemeente, de universiteit en de SLS onderte kenen daarover een intentiever klaring. Het onderbrengen van bui tenlandse studenten is voor de universiteit een probleem, ze ker sinds de oude zusterflat Nieuweroord een opvangcen trum voor asielzoekers is ge worden. Voorheen zaten in de flat studenten. In de overeenkomst verklaren gemeente, universiteit en SLS 'zich gezamenlijk verantwoor delijk voor een integrale aanpak van de huisvestingsproblema tiek voor internationale studen ten en gastdocenten die de uni- Belgisch lintje voor taaispeurder tiende eeuw', dat onder zijn lei ding aan het Instituut voor Ne derlandse Lexicologie in Leiden werd samengesteld. Pijnenburg stelde eerder samen met Maurits Gysseling een overzicht samen van alle be waard gebleven Nederlandstali ge teksten uit de periode 1200- 1301. Hoofdredacteur W. Pijnenburg van het Vroegmiddelneder- lands Woordenboek is be noemd tol Ridder in de Leo poldsorde. Pijnenburg kreeg de hoge Belgische onderscheiding bij de officiële presentatie van het 'woordenboek van de der- Voetbalvereniging Roodenburg krijgt nieuwe buren. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11