Grootscheepse fraude met ziekmeldingen Attractieparken vinden steeds moeilijker vakantiewerkers Slager laat paarden de tijd gaan ïilip Morris wint strijd om edingsmiddelentak Nabisco oevvcit: Olieproductie ogelijk opnieuw omhoog jna helft Zwitsers voor schaffen bankgeheim Economie Franse regering wist al maanden van genmaïs ANDAG 26 JUNI 2000 Tlliantie DaimlerChrysler en Hyundai iUL Het Duits-Amerikaanse autoconcern DaimlerChrysler it een strategische alliantie aan met Hyundai Motor. Daim- Dhrysler verwerft voor ruim een miljard gulden een belang g tien procent in de Zuid-Koreaanse autoproducent, die 70 jjcent van de Zuid-Koreaanse automarkt in handen heeft. De :e concerns maakten vandaag ook bekend samen een bod uit trengen op autofabrikant Daewoo Motor, dat door Daewoo de etalage is gezet. Het conglomeraat kampt met een enorme jiuldenberg. Ook de Amerikaanse autoconcerns General Mo- en Ford hebben belangstelling. DaimlerChrysler heeft in al een belang van 34 procent in het Japanse Mitsubishi. abobank haait 2,2 miljard gulden op echt» De coöperatieve Rabobank heeft 2,2 miljard gulden ;ehaald met haar nieuwe ledencertificaten, een soort aande- Dat is 2,5 keer zoveel als waarop de bank had gerekend. In aal geeft de bank 40 miljoen certificaten voor 25 euro per k om het eigen vermogen te versterken. Woensdag maakt de ik bekend hoeveel mensen hebben ingeschreven. Dan open- irt de bank ook het rendement op de 'aandelen', die niet aan beurs genoteerd worden. Het dividend ligt in elk geval een icent boven het gemiddelde effectieve rendement op 10-jari- Mederlandse staatsleningen in het voorafgaande kwartaal. ederland drinkt 4 procent meer fris terdam De consumptie van frisdranken in Nederland is in 19 met bijna vier procent gestegen. De consument dronk vo- jaar 88,2 liter frisdrank per persoon. Dat is drie liter meer in 1998. De totale consumptie bedroeg vorig jaar circa 1,39 jard liter. De light-varianten waren iets minder in trek in 9. De consumptie van mineraalwater is met bijna 14 procent tegen van 15,3 liter per hoofd van de bevolking naar 17,3 li- vorig jaar. Dit blijkt uit cijfers van de Vereniging Nederlandse idranken Industrie (NFI). hiphol: 120.000 reizigers per dag iphol De nationale luchthaven Schiphol verwacht in de anden juli, augustus en september elke dag gemiddeld i.OOO passagiers die aankomen, vertrekken of overstappen. In lal zullen iets meer dan 11,5 miljoen reizigers de luchthaven doen. Op de drukste dagen, de laatste week van juli en de •te twee van augustus, verwacht Schiphol tot 140.000 passa- s per dag. Op de drukste zomerdag vorig jaar telde Schiphol .056 passagiers. LM schrapt alle Franse vluchten telveen KLM schrapte vandaag alle vluchten op Frankrijk ;ens stakingen van de Franse luchtverkeersleiding. Het gaat 22 retourvluchten en vier enkele vluchten. Ook voor mor- ochtend is een aantal vluchten geannuleerd. Ook British vays (BA) liet zaterdag weten geen vluchten van en naar nkrijk uit te voeren. Volgens BA zullen ook morgen de vluch- op Frankrijk volledig ontregeld zijn. s city bridge/rtr Morris heeft de slag om 'oedingsmiddelentak van sco gewonnen. De Ameri- se tabakgigant overtroefde Cadbury en Schweppes een bod van 44,4 miljard jn. De voedselafdeling van beo, de grootste producent koekjes en crackers in de jvordt bij Kraft Foods ge- De mededingingsautori- moeten de overname nog keuren. lip Morris consolideert le koop bovendien zijn po- als het op een na grootste lelbedrijf ter wereld na Die positie kwam in ge- PEC voert de olieproductie iet 300.000 vaten per dag, i markt daarom vraagt. Dit olieminister sjeik Saoed ir al-Sabah van Koeweit dag verklaard in de krant Times. Afgelopen woens- lesloot de Organisatie van Exporterende Landen om lieproductie met 708.000 op te voeren tot 25,4 mil- raten per dag. gens de olieminister zal de ijs niet dalen door die be- van de OPEC en zal een re productieverhoging iOO.OOO vaten per dag de ivenmin beïnvloeden. :n de OPEC kan een voor- 1. stel tot verdere uitbreiding van de olieproductie rekenen op felle tegenstand van Irak. De Iraakse staatskrant Babel, geleid door de zoon van Saddam Hus sein, beschuldigt de andere le den van het kartel te zijn be zweken onder de druk van de VS. „De invloedrijke lidstaten van de OPEC hebben nauwe ban den met de VS, waardoor de Amerikanen druk op hen kun nen uitoefenen om de belangen van de geïndustrailiseerde lan den te garanderen", aldus de krant. „Het behartigen van deze belangen schaadt de olieprodu cerende landen, vooral die bin nen de OPEC." ltijd gekoesterde bankge- Zwitserland lijkt steeds er heilig. Bijna de helft procent) van de inwoners et alpenland vindt dat het o;eheim helemaal of ge lijk afgeschaft kan wor- Dat blijkt uit een onder van de Franstalige Zwit- krant Dimanche. Bijna 40 nt vindt dat het bankge- eigenlijk alleen de rijken fraudeurs ten goede komt et de Zwitserse bevolking discussie over de toe- t van het Zwitserse bank- n is actueel nu de EU-lid- op de recente top in Por- een principe-akkoord be over de aanpak van de ingvlucht via buitenland- iarrekeningen per 2003. eeste lidstaten gaan dan natie uitwisselen over de den van buitenlandse ers van belastingdien - hun land van herkomst, .olemburg, dat ook een bankgeheim kent, heeft een uit zonderingspositie bedongen. Het zal bronbelasting heffen in afwachting van cruciale bespre kingen tussen de EU en onder meer Zwitserland om de belas- tingvlucht naar dit niet-EU-lid ook aan te pakken. Het Oosten rijkse bankgeheim blijft volgens de voorlopige afspraken alleen van kracht voor binnenlandse spaarders. Dimanche stelt vast dat tijden veranderen in Zwitserland. In 1984 wilde bijna drie van de vier Zwitsers niets weten van opheffing van het bankgeheim. Nu is tien procent ronduit voor een onvoorwaardelijke ophef fing en zo'n 38,5 procent meent dat Zwitserland gedeeltelijk te gemoet kan komen aan de wensen van de EU. Net iets meer dan de helft vindt nog steeds dat Zwitserland zijn in ternationaal befaamde financi ële status aan het bankgeheim heeft te danken en dat de ba nen van 120.000 werknemers in de financiële sector niet op de tocht mogen komen te staan. ruswuk» anp Een ritje in de achtbaan tijdens de pauze en verder alleen het minimumloon. Meer was tot voor kort niet nodig om jonge ren te porren voor een baantje in een attractiepark. Maar de hedendaagse krapte op de ar beidsmarkt maakt de jeugd geldbelust. Het ooit zo leuke aapjes verzorgen in de dieren tuin is dan ook uit, zo zijn de ervaringen dit jaar. Al teren veel parken nog op een vaste kern van jaarlijks te rugkerende vakantiemedewer kers, voor de verwachte zomer- drukte blijkt dat niet meer toe reikend. Vooral grote pretpar ken zoeken medewerkers. Six Flags Holland uit Dronten spant de kroon met 150 vacatu res. Het park heeft door de uit breiding ruim 700 medewerkers meer dan vorig jaar nodig. In totaal staan er dit jaar 850 op de loonlijst. Attractiepark de Efteling in Kaatsheuvel zoekt officieel nog ongeveer vijftig vakantiekrach ten, al zeggen ingewijden dat er nog veel meer nodig zijn. Dit jaar werden er 800 nieuwe va kantiekrachten aangenomen. Volgens een woordvoerder wer ken er gespreid over het hoog seizoen tussen de 2.000 en 2.500 mensen. Dit betreft zowel fulltimers, als seizoens- en va kantiemedewerkers. Alle parken en dierentuinen zeggen dat ze voor het eerst aanmerkelijk dieper in de bui del moeten tasten om aan hun vakantiemedewerkers te ko men. Voor alleen hoger loon loopt de jeugd niet warm, waar door voortaan ook vrijkaarten voor andere parken en gratis Het helpen verzorgen van apen, zoals deze groep bavianen in dierenpark Amersfoort, was tot voor kort gewild vakantiewerk. Maar de scholier eist in de zomermaanden steeds meer geld en is kritischer over het tijdelijke zomerbaantje. foto anp paul vreeker bioscoopkaartjes tot de lokmid- catures opgevuld hebben. Vroe- Den Haag aan. „Vooral horeca- delen behoren. ger stonden ze in de rij om hier personeel is moeilijk te vin- Ondanks ruim opgezette ba- te werken", zegt een woord- den." Enkele attractieparken nenmarkten aan het begin van voerder van Duinrell uit Wasse- schakelen daarom nog vóór de het jaar blijkt de werving uiterst naar. „Nu moeten echt alle re- zomerdrukte meer uitzendbu- moeizaam. „Het duurt allemaal gisters open", vult een woord- reaus in. veel langer voordat we alle va- voerster van Madurodam in De respons op personeelsad vertenties valt echter tegen. „Dat komt door het grote aan bod van ander werk. Bovendien wil de jeugd geld zien, anders komt ze niet werken. Terwijl voorheen het imago van een pretpark al voldoende was om mensen aan te trekken", zegt een woordvoerster van uitzend bureau Start. De krapte op de arbeidsmarkt kan ten koste gaan van de kwa liteit. „Als er tien mensen solli citeren, kun je de beste eruit kiezen. Dat wordt moeilijk als er maar eentje reageert", meent Duinrell. Soms moet er perso neel van buiten de eigen regio worden aangetrokken. Duinrell doet dit al jaren. „Maar wij heb ben de mogelijkheid personeel onder te brengen op de cam ping bij ons park", zegt de woordvoerder. Six Flags heeft een andere oplossing voor het probleem bedacht. Personeel van buiten de regio wordt dagelijks in Em- meloord, Amersfoort, Zwolle en Lelystad met bussen opge haald. Na het werk worden ze naar huis gebracht. Met grote reclamecampagnes probeert Six Flags nu de jeugd enthousiast te maken voor het werk in een attractiepark. Zo krijgen ze gratis toegang tot an dere parken in onder meer Bel gië en Frankrijk. Verder krijgt ieder personeelslid dat een nieuwe medewerker aanbrengt een T-shirt cadeau. Efteling- personeel ontvangt hiervoor zelfs 100 tot 200 gulden, afhan kelijk van de leeftijd en de soort medewerker. Ingewijden weten te melden dat in sommige pretparken door de personeelskrapte soms kleine afdelingen of horecagele genheden tijdelijk sluiten. Dit komt omdat het personeel eerst aan de poort van het park moet staan en 's middags pas kan mee helpen met bijvoorbeeld friet bakken. vaar door Unilever, dat door de recente overname van Best foods die plaats zou hebben overgenomen. De houdstermaatschappij Nabisco Group deed haar voed selafdeling in de aanbieding om zich te wapenen tegen een overname door de miljardair Carl Icahn. De investeerder vist achter het net, want Nabisco Group wordt verkocht aan ta baksproducent R.J. Reynolds voor 23 miljard. Nabisco Group is meer waard: 27,7 miljard. Maar de kans bestaat dat het concern, dat vroeger in tabak handelde, aanzienlijke schadevergoedin gen moet betalen. Verzekeraar moet vooral kleine bedrijven beter controleren parus rtr/afp maninulatie in een lading den haag gpd Ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf frauderen op ruime schaal met de ziektekostenverzekering van hun werknemers. Bij controle van 800 gevallen uit 1998 en 1999 stuitte accountantskantoor Ernst&Young op 320 meldingen met een luchtje, waarvan ruim 100 regelrech te fraudezaken voor een bedrag van gemiddeld enkele honderdduizenden guldens. ling' van loon geïncasseerd ter wijl zij nooit zwanger bleek te zijn geweest. Soms claimde de werkgever dezelfde werknemer bij drie of vier verzekeraars waar hij polis sen had afgesloten. Het gemid delde fraudebedrag van de ruim honderd 'zwaarste' en duidelijkste gevallen waar de accountants zich op toespits ten, liep in de honderdduizen den per geval, samen enkele Verzekeraars, ondernemersver- bond MKB Nederland en vakfe deratie FNV hebben 'geschrok ken' en 'verontrust' gereageerd. De in fraude gespecialiseerde accountants ontdekten dat on dernemers soms werknemers ziek meldden die helemaal niet ziek bleken te zijn geweest. Voor een vrouwelijke werkne mer werd de volle 'doorbeta- tientallen miljoenen guldens. De conclusies van Ernst &Young bevestigen volgens een woordvoerder van het accoun tantskantoor de 'geruchten die al langer de ronde deden.' „In de branche wist eigenlijk ieder een wel dat er wat aan de hand was." Volgens de woordvoerder gaat het veelal om kleine bedrij ven, waarvan de eigenaar com pensatie zoekt voor de gestegen risico's en kosten sinds de ge deeltelijke afschaffing van de Ziektewet in 1996. Onder de nieuwe wet draaien ondernemers individueel op voor de ziekte van hun perso neel en moeten zij doorbetaling van het loon bij ziekte geduren de de eerste weken zelf verzeke ren. Daar komt bij dat de Ziek tewet slechts 70 procent uitbe taalt, terwijl de doorbetaling in de meeste CAO's tot honderd procent wordt aangevuld. Grote bedrijven blijven buiten de fraude, doordat zij de doorbeta ling van het loon meestal niet verzekeren, maar voor eigen re kening nemen. Volgens Ernst&Young is het nodig dat verzekeraars strenger toezicht houden en meer con troleren, al dan niet via tussen komst van een Arbodienst. „Er is. een afschrikwekkend voor beeld voorhanden", aldus de woordvoerder. „In de VS is de fraude met ziektekostenverze keringen uit de hand gelopen. Er is alle reden stevig op deze bevindingen te gaan zitten.' parus rtr/afp De Franse overheid weet al sinds eind februari dat geïm porteerd maïszaad genetisch gemodificeerde elementen be vat. Dit heeft de regering toege geven. Het zaad is afkomstig van het Amerikaanse zadenbe- drijf Golden Harvest. Volgens het Franse ministerie van han del is 3.000 hectare in Zuid west-Frankrijk met het transge ne zaad beplant. Dit is ongeveer eenduizendste van de opper vlakte van alle maïsvelden in Frankrijk. Sinds december 1999 liep een onderzoek naar Golden Har vest. Toen ontdekten inspec teurs sporen van genetische manipulatie in een lading af komstig van het Amerikaanse bedrijf. Volgens Golden Harvest gaat het om kleine hoeveelhe den, die geen probleem moeten opleveren. Eind mei meldde milieuorga nisatie Greenpeace bewijs te hebben dat vijftien procent van de Europese maïsvelden be smet is met genetisch gemodifi ceerde elementen. Dit wordt veroorzaakt door zaad, dat ge produceerd is in de VS en Ca nada. Een groot deel van de oogst is daar al genetisch aan gepast. Door bestuiving wordt soms natuurlijk zaad, bedoeld voor de Europese markt, onbe doeld veranderd. den haag/rockanje simonevan driel Struisvogel of krokodil eten mag, paardenvlees is voor velen taboe. Nederland telt nog maar een handvol ambachtelijke paardenslagers. Ze verkopen vlees met emotie. Luc van der Maaten, sinds jaar en dag paardenslager, slacht geen paarden. Hij 'laat paarden uit de tijd gaan.' „Slachten is geen woord voor deze tijd, daar moet je heel voorzichtig in zijn. Ik verlos paarden uit hun lijden die niet meer kunnen doen waarvoor ze op de wereld zijn gezet". Gere geld merkt hij dat mensen dat anders zien. Gisteren nog hoor de hij bij zijn winkel in Schie dam: „Een póardenslager, gad verdamme". Een varken en een kip mogen in een veel te klein hok zijn op gefokt, een rund gele flappen door de oren gestanst krijgen en op uitputtende transporten worden gezet, struisvogel en krokodil vindt de consument doodnormaal, maar paarden vlees moet hij niet. Hij eet er gemiddeld twaalf ons per jaar van. Ter vergelijking: 43,7 kilo varken, 21,9 kilo kip en 18,3 kilo rund schuift hij jaarlijks op zijn bord. Van der Maaten snapt de emoties. „Ik vind een paard le vend ook mooier dan dood". Drie lopen er in de wei bij zijn boerderij in Rockanje. „Ik weet hoe idolaat mensen ermee kun nen zijn". Zijn vader mestte vroeger konijnen vet. „Op zon dag, als hij de hokken had schoongemaakt, gaf hij alle ko nijnen een wortel en dan ging hij ernaast zitten met een sigaar en kon hij intens genieten. Met Paardenslager Luc van der Maaten: „Ik weet hoe idolaat mensen ermee kunnen zijn" foto gpd jeroen pootvliet kerst werden ze geslacht. Een vader die dat nu zo zou doen, wordt het huis uitgezet." Hij vertelt het om te illustreren hoe de benadering van eten en die ren is veranderd. Maar dat er steeds minder paard wordt gegeten, wordt volgens hem ook veroorzaakt door 'veranderingen in het huishoudelijk bestaan'. „Waar wordt nog een traditionele maaltijd bereid? En dan bedoel ik niet pasta en nasi, maar echt traditioneel. De mensen eten steeds meer gerechten waar ons product niet geschikt voor is." Van der Maaten is eeh van de laatste paardenslagers in Ne derland. Een stuk of vijf zijn er nog, schat hij, die net als hij 'van begin tot eind' paarden verwerken. Elke maandag naar de markt in Utrecht, twee of drie paarden kopen, keurmees ter bestellen, vervoer regelen naar het slachthuis, na de slacht het vlees naar de winkel brengen en tot biefstuk, worst en braadlap verwerken. Volgens Henk Hofmeester, voorzitter van de sectie paar denslagers van de Koninklijke Nederlandse Ambachtelijke Slagersorganisatie, zijn er nog tachtig tot honderd slagers die paardenvlees verkopen. Neder landers eten volgens hem trou wens meer paard dan ze wel licht (willen) weten: „Vijfenne gentig procent van de mensen eet het wel eens. Het wordt veel gebruikt in de snackindustrie. Kijk maar eens wat er op een doos hamburgers bij de ingre diënten staat. Zit er paarden vlees in, dan staat het er op." Hofmeester wil er ook niet zijn hand voor in het vuur steken dat mensen in een restaurant nooit eens paardenbiefstuk krij gen voorgezet die ze niet heb ben besteld. Ook hij zegt de sentimenten te begrijpen en is zelf'helemaal gek" op paarden. „Een paard slachten is niet leuk. Maar als het moet, moet het." Een lekker paard is een raspaard, stelt Van der Maaten. „Het allerbelangrijkste is: hoe heeft hij het gehad in zijn le ven? Ik let op glans, en hoe een paard op zijn lijf is, zoals wij dat noemen. Een werkpaard koop ik niet. Dat vlees is zo hard als beton. Ook dravers niet. Die he le draverswereld ligt mij niet en punt twee: uit de meeste dra vers is het hart gelopen. Die zijn helemaal afgetraind. Dat vlees is wel erg geschikt voor worst." Hofmeester: „Vlees van een paard van acht, negen jaar is het lekkerst. De zachtste bief stuk die ik ooit heb gegeten, was van een paard van zestien jaar." Afgelopen jaar werden in Ne derland 4.000 paarden geslacht. Dressuur-, spring- 'plezier'- en koetspaarden. Lang niet alle ei genaars hebben het geld of het geld ervoor over om een kreu pel, ziek, oud of met een slecht karakter behept paard tot in lengte van jaren in een wei te laten grazen. Van der Maaten: „Er zijn mensen die absoluut niet willen dat hun paard naar de markt gaan en dat we ze humaan, net jes en correct uit de tijd laten gaan. Wat humaan, netjes en correct is? Dat hun paard niet aan de marktpaal komt. Dat hij rechtstreeks vanaf de stal naai de slachtplaats gaat en daar niet hoeft te wachten. Dat de slachtplaats schoon is en de mensen netjes worden ontvan gen. Ik bedoel, als je onaange kondigd komt en de slachters zeggen' 'Wat moet dat met dat paard, daar heb ik geen tijd voor hoor', is dat niet fijn. Ik re gel dat dus, eventueel met kof fie. Vaak heb ik met hele begra fenissen te maken". RUUD DE WILD Leeftijd: 31 Beroep: disc jockey en presen tator Burgerlijke staat: samenwo nend, gaat trouwen in septem ber Auto: Jeep Cherokee Hobby's: muziek verzamelen, schilderen den haag janneke willemse Ruud de Wild is kampioen mis kopen. „Ik ben echt gek op 'toys for boys'. Alle nieuwe technische dingen wil ik uitpro beren. Maar als je dat in een vroeg stadium doet, heb je veel last van kinderziektes." Zo kocht de dj van BNN een mo biele telefoon die telkens uitviel en een gebrekkig wegwjjssys- teem voor in zijn auto. Boven dien staat zijn Jeep Cherokee geregeld met mankementen in de garage. Het VDO-navigatiesysteem kostte 6.000 gulden. Na het in toetsen van een bestemming zou het precies moeten aange ven wanneer links of rechts af geslagen moet worden. Maar in de ene maand dat De Wild de computer heeft, is hij al een paar keer kapot gegaan. De re paraties duren lang. De voormalig video jockey (vj) van TMF zou nog wel meer geld aan 'jongensspeeltjes' wil len uitgeven, maar zijn vriendin houdt hem af en toe tegen in zo'n koopzieke bui. „Gelukkig maar, anders zou ik nog veel meer van die ongelukkige aan kopen doen." De laatste keer dat De Wild veel geld uitgaf, was in een meubelzaak, ongeveer een week geleden. Hij kocht een sa lontafel. Niet omdat hij die no dig had. De dj bezweek voor de schoonheid van het meubel stuk. De tafel is gemaakt van grijze en witte rivierkeien die in glas zijn gegoten. „Ik zag hem staan en dacht: 'die is voor mij'." Hoeveel geld hij precies moest neertellen voor het ge vaarte zegt hij liever niet. ,,Dan staan hier straks inbrekers voor de deur." Echt bang dat die de tafel zullen meenemen is De Wild niet. „Hij is echt lood zwaar." Na even denken weet de pre sentator wat zijn beste aankoop is geweest: een tas die hij twee maanden geleden kocht. „Het is een zogenaamde dj-tas met heel veel vakjes. Er kan een hoop rommel in." Negentig gulden betaalde hij ervoor. „Hij kwam de laatste tijd erg van pas, want ik moest veel reizen naar Londen." Daar maakt De Wild opnamen voor het tv-pro- gramma 'Top of the Pops', dat hij na de zomer gaat presente ren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7