Veel doden bij oplaaiend geweld Ambon )uitse Groenen dreigen hun bestaansrecht te verliezen Partij Mugabe weigert macht te delen na verkiezingen N-conferentie over estrijding armoede Buitenland 'Je laat mensen hier toch niet voor niks stemmen?' Doden bij gasexplosie in Koeweit Japanse coalitie houdt meerderheid Nieuw conflict tussen Guyana en Suriname vNDAG 26 JUNI 2000 j)orlog in Tsjetsjenië voorbij' Ltoroi Russische troepen zullen geen grote artillerie- en jhtaanvallen meer uitvoeren op Tsjetsjeense doelen. Dit is leren afgesproken door de commandant van de Russische ppen in Tsjetsjenië, Trosjev, en de door de Russen benoemde I Ier van de nieuwe Tsjetsjeense regering, Kadyrov. „De oorlog f Tsjetsjenië is voorbij", verklaarde Trosjev. Niettemin voerde iRussische luchtmacht vanochtend weer tientallen aanvals- Njchten uit. er gijzelaars Fiji vrij |1a De coupplegers in Fiji hebben gisteren vier van de 31 gij- $ars vrijgelaten die ze al ruim een maand vasthouden. On- ||handelingen tussen de rebellen en het leger over een defini te regeling zijn gisteren overigens weer vastgelopen. Eind vo- k week leek een vreedzaam einde aan de couppoging nog tnen handbereik. :itjf gewonden door vuurwerkexplosie ji Op een scheepswerf in het Noord-Duitse Kiel zijn zaterdag jmensen gewond geraakt toen een vrachtwagen met vuur- lk explodeerde. De gewonden zijn personeelsleden van het Mirwerkbedrijf. Één van hen is er slecht aan toe. Het vuurwerk 6 bestemd voor een door de gemeente georganiseerd festijn, ■oorzaak van de explosie was niet direct bekend, maar de jgemeester van Kiel zei dat er geen reden is om te denken dat Veiligheidsvoorschriften niet goed zijn nageleefd. >\VO pakt gezochte Serviër Ija luka NAVO-troepen in Bosnië hebben in de nacht van idjerdag op zondag opnieuw een door het Joegoslavië-Tribu- U gezochte Serviër aangehouden. Britse militairen hielden 3 sko Sikirica (36) aan in zijn woonplaats Prijedor. Hij is in- spdels in Den Haag aangekomen, aldus een woordvoerder ial het daar gevestigde tribunaal. Sikirica was tijdens de bur- joorlog in Bosnië hoofd van het kamp Keraterm. Hij wordt Ticht van genocide en misdaden tegen de mensheid. Ipwonden bij aanslag Baskenland IjxoIn Spaans Baskenland zijn gisteren zeven mensen ge- Jnd geraakt toen een krachtige autobom ontplofte. De explo- ■deed zich voor in Getxo bij Bilbao en was volgens de politie 1 werk van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De auto -pd midden in een gegoede woonwijk. Maar het is onbekend Jen wie de aanslag was gericht. Tegen haar gewoonte in waar- luwde de ETA kort tevoren voor de explosie. De politie heeft In idee waarom dat is gebeurd. iel jongeren Zuid-Afrika verkrachter ^jannesburg Een op de vier Zuid-Afrikaanse jongeren zegt dat plzich aan verkrachting heeft schuldig gemaakt voordat hij séttien jaar werd. Dat blijkt uit een onderzoek onder jongeren "Johannesburg en omgeving dat de Zuid-Afrikaanse krant The \mday Times gisteren publiceerde. Het betrof een onderzoek lier ruim 27.000 jongeren. Bijna een op drie meent dat vrou- ti(n verkrachting aan zichzelf te wijten hebben en twintig pro- It denkt dat vrouwen ervan genieten als ze worden verkracht. Hn procent noemt een groepsverkrachting 'gaaf. Jachten op namen doden in Childers Ijey» De identiteit van de slachtoffers van de hotelbrand in ■Australische Childers zal voorlopig niet bekend worden ge lakt. Dat duurt mogelijk vier weken, zo liet de politie vandaag G en Door de brand kwamen vijftien mensen om het leven, -"Ier wie twee Nederlanders. Het verwijderen van de lichamen het uitgebrande hotel blijkt een tijdrovend proces, omdat de itie geen bewijsmateriaaal verloren wil laten gaan. Intussen kt de politie een 37-jarige Australiër die van brandstichting dt verdacht. De man had ruzie met de leiding van het hotel, dat hij achterliep met de betaling van zijn huur. bellen Jojo laten gijzelaar gaan iilla Filipijnse rebellen op het eiland Jolo hebben een Ma- ische gijzelaar vrijgelaten. De vrijlating, die gisteren werd ge ld maar al afgelopen donderdag plaatsvond, was een gebaar goede wil, zo bevestigde een regeringswoordvoerder. De eisiër hoorde bij een groep van 21 gijzelaars die de rebellen Is 23 april vasthouden. volg op 'Kopenhagen 1995' ie bob kroon faris-generaal Kofi Annan aide Verenigde Naties opent aag de eerste wereldtop- o| irentie van het nieuwe mil ium over armoedebestrij- en sociale ontwikkeling, gebeurt in het Palais des nc>ns, het Europese hoofd- der van de Verenigde Na- De Algemene Vergadering de VN verhuist hiervoor vier dagen van New York Genève. 'Sociale Top', waaraan al- VN-lidstaten deelnemen, aan op een soortgelijke :rentie in 1995 in Kopen- n, waar staatshoofden en Kingsleiders plannen uit- ïlden voor de lotsverbete- van de ruim een miljard )ewoners die moeten komen van een dollar per arvan is in vijf jaar weinig htgekomen. Dit verklaart chien waarom zich tot dus Roep om internationaal ingrijpen wordt luider De situatie op het Molukse eiland Ambon is in het weekeinde ernstig verslechterd. Bij gevechten tussen christenen en moslims zijn sinds vorige week 65 doden gevallen, van wie alleen al gisteren twintig. Vanochtend ging het geweld door. Het Indonesische le ger overweegt de noodtoestand af te kondigen, terwijl de roep om internationaal in grijpen aanzwelt. jakarta-denhaag gpd-ap-anp De christenen op Ambon vre zen een 'wilde slachting' als niet onmiddellijk wordt inge grepen. In een per fax versprei de noodkreet roept het bisdom Ambon op tot onmiddellijk in grijpen door veiligheidstroepen die trouw zijn aan de Indonesi sche regering. In het schrijven staat dat moslimstrijders wor den gesteund door militairen met pantservoertuigen. Bisschop Tetol van Ambon heeft secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties verzocht om VN-interventie, zo meldde vanochtend de krant Jakarta Post. In Jakarta werd Teto's roep om internationale interventie gesteund door men senrechtenactivisten, die me nen dat de regering en het leger niet bij machte zijn het bloed vergieten op de Molukken te stoppen. In Moordrecht was gisteren de regering in ballingschap van de republiek der Zuid-Moluk- ken (RMS) in spoedberaad bij een. RMS- president Tutuhatu- newa eiste van de Nederlandse regering dat zij diplomatieke stappen onderneemt om een internationale vredesmacht naar de Molukken te krijgen. In Jakarta pleitte de com mandant van de Indonesische strijdkrachten, admiraal Wido- do, gisteren voor de afkondi ging van de noodtoestand op de Molukken. De krant Indone sian Observer berichtte vandaag dat de marine de afgelopen da gen tien schepen heeft onder schept die met ladingen wa pens op weg waren naar de Molukken. Minister Van Aartsen van buitenlandse zaken heeft het afgelopen weekeinde contact gehad met zijn Indonesische ambtgenoot, Shihab. Van Aartsen drong aan op maatre gelen tegen het geweld op Am- bon en andere eilanden. De Indonesische president Wahid gaf eind vorige week op dracht meer troepen naar de Molukken te sturen en de pro vincie af te sluiten van de bui tenwereld. Dat wekt weinig en thousiasme, want eerder had de marine al een cordon gelegd dat geen belemmering bleek voor militante moslims. De or ganisatie Laskar Jihad heeft zo'n tweeduizend getrainde 'soldaten van de heilige oorlog' naar de Molukken gestuurd. Wapens werden afzonderlijk in containers naar Ambon verzon den. Naar in Jakarta verluidt wordt het vuur op de Molukken aan gewakkerd door een generaal en geldschieters uit 'de entou rage van oud-president Soehar- hararegpd Zondag in Harare. De aan hang van de Zimbabwaanse oppositiepartij MDC is in de 'winning mood'. Verandering is het toverwoord. In de miserable townships heerst op in de ochtenduren een weldadige rust, net als trouwens elders in het land. Bij de duizenden stemlokalen in heel Zimbabwe staan men sen in lange rijen gediscipli neerd te wachten om hun po litieke voorkeur uit te spreken In Mufakose, het gevaarlijk ste deel van Harare en de af gelopen weken het toneel van extreem geweld, wordt de rust verstoord door een tractor die met een noodgang de hoek om komt en bijna twee kinde ren schept. „Een oorlogsvete raan. De man lijkt me wat ze nuwachtig - een goed teken", zegt Obed Matzika, die op weg is naar het stembureau van zijn eigen township, Warren- parkl. Obed is 32 jaar een laborant in een verffabriek. Hij is voor de MDC. „Omdat af en toe ie mand anders de macht moet hebben om aan te tonen dat hij het beter kan. Verandering, in welke vorm dan ook, is wat we hier nodig hebben." Het stembureau, waai hij zaterdag is weggegaan omdat er misschien wel duizend mensen stonden te wachten, is nu leeg. De waarnemers zit ten in hun fluorescerende hemden in de zon. De voorzit ter van het bureau zegt dat er geen incidenten waren, de op komst hoog was en het aantal mensen dat niet op de stem lijst stond 'erg laag'. „Minder dan 100", zegt hij met een uit gestreken gezicht. Maar dat is in dit district tien procent van alle kiezers! Obed kan er niet over uit en vermoedt een laatste truc van het regime van president Ro bert Mugabe. Als hij hoort dat de president een overwinning van de MDC niet zal vertalen in een nieuwe regering, is zijn ongeloof totaal. „Maar je laat al die mensen toch niet voor niet voor niets uren in de rij staan", roept hij uit. Als hij weer in zijn eigen straat van rood zand loopt, krijgt het vertrouwen weer de overhemd dat hoort bij ie mand die 'weet' dat voor Zim babwe een nieuw tijdperk gaat aanbreken. „De MDC zal win nen. Het kan niet anders", zegt hij en sluit het hek van zijn kleine huis. harare eelco van der linden correspondent De ZANU-PF van Zimbabwe's presi dent Mugabe peinst er niet over de macht te delen met de Beweging voor Democratische Verandering (MDC). „Ongeacht hoeveel zetels de oppositie wint, er zullen geen ministers van de MDC in een regering komen", zei par tijvoorzitter en minister van volkshuis vesting John Nkomo gisteren. Intussen wacht Zimbabwe gespannen op de uitslag van de zaterdag en zondag ge houden parlementsverkiezingen. MDC-leider Morgan Tsvangirai voorziet een grote zege van zijn partij. Gisteren stelde hij dat president Mu gabe de 'morele plicht' heeft een stap terug te doen als diens ZANU-PF het onderspit delft in de verkiezingsrace met de MDC. De MDC verwacht veel van Mugabe, ook wat betreft de zetelverdeling. De president heeft het recht straks dertig zetels in het parlement zelf toe te wij zen. Tsvangirai eist dat Mugabe dat zal doen op een manier die de verkie zingsuitslag weerspiegelt. Tot nu toe gaat iedereen er echter van uit dat die dertig zetels gewoon weer naar de ZA NU-PF gaan. Pas als de MDC in 76 van de 120 'echte' kiesdistricten wint, ont staat een parlementaire meerderheid voor de oppositie. Tsvangirai heeft overigens aange kondigd de uitslag aan een juridisch onderzoek te laten onderwerpen als zijn partij niet meer dan zeventig ze tels wint. „Het is duidelijk dat de over grote meerderheid van het land veran dering wil. Als dit niet uit de uitslag blijkt, is er dus gefraudeerd", aldus de oppositieleider. President Mugabe lijkt zich absoluut geen zorgen te maken. Gisteren was hij uitermate goed gehumeurd toen hij zijn alliantiepartners in de oorlog in Congo ontmoette. De boodschap was duidelijk: ik ben een staatsman en houd me bezig met echt serieuze za ken. Geflankeerd door de regeringslei ders Kabila (Congo), Nujoma (Nami bië) en Dos Santos (Angola), maakte Mugabe grappen tegen toegestroomde journalisten. De waarnemers van de 'Europese Unie die de verkiezingen in Zimbabwe volgen, zijn in een eerste, voorlopig rapport kritisch over het gedrag van de regering van Zimbabwe, maar vrij po sitief over het verloop van de stembus gang van zaterdag en zondag. De waarnemers zijn vooral slecht te spreken over het geweld dat aan de verkiezingen vooraf ging. Volgens EU- delegatieleider Schori 'heeft de rege ring van Zimbabwe gefaald in de ver dediging van de wet'. Ook de voorbe reidingen van de verkiezingen worden door de EU bekritiseerd. „Door het op het laatste moment veranderen van de regels, was het vertrouwen bij alle par tijen verdwenen", aldus Schori. Afgelopen nacht verklaarde de EU- delegatieleider dat er weinig meldin gen zijn geweest van geweld. „We heb ben 1.700 van de vierduizend stembu reaus bezocht. De indrukken waren positief. De competentie en efficiency van het personeel waren indrukwek kend." ver slechts 35 regeringsleiders hebben gemeld dat ze naar Ge nève komen, terwijl er in Ko penhagen meer dan honderd kwamen opdraven. De voornemens zijn ook dit maal niet gering: Kofi Annan wil dat in 2015 het aantal 'minst-bedeelden' is gehal veerd, dat dan alle kinderen toegang hebben tot een basis school en iemand verstoken blijft van gezondheidszorg. De gelijkstelling van vrouwen en mannen moet worden bevor derd en kindersterfte zal met tweederde moeten zijn terugge drongen. Hoog op de agenda staan het kwijtschelden van de schulden last van de allerarmste landen, een radicale herstructurering van het Internationale Mone taire Fonds (IMF) en de We reldbank en een onderlinge koppeling van mensenrechten, sociale voorzieningen en eco nomische ontwikkeling. Premier Mori mag doorregeren koeweit Bij een gasexplosie in een olieraffinaderij in Koeweit zijn gisteren vier doden gevallen en 49 men sen gewond geraakt. De raffinaderij Mina al-Ahmedi, de grootste van Koeweit met een productie van 444.000 vaten per dag, is stilgelegd in afwachting van een onderzoek naar het ongeluk. De bedrijfsleiding sluit sabotage uit. foto reuters tokyo hester van nunen correspondent De Japanse kiezers hebben de regeringscoalitie van premier Yoshiro Mori opnieuw een meerderheid in het Lagerhuis gegeven. De drie regeringspar tijen verloren het afgelopen weekeinde wel 65 zetels, maar de winst van de grootste oppo sitiepartij, de Democratische Partij van Japan (DPJ), was on voldoende om de macht over te nemen. Mori's Liberaal-Democrati sche Partij (LDP) en de twee kleinere coalitiegenoten Nieu we Komeito en Nieuwe Conser vatieve Partij behielden samen 271 van de 480 parlementsze tels. Dat is net genoeg om de absolute controle te houden over het parlement. Een partij of coalitie die 269 zetels bezet, heeft de controle over alle par lementscommissies en kan eenzijdig wetsvoorstellen goed- of afkeuren. De LDP, die al sinds 1955 vrij wel onafgebroken aan de macht is, zag haar zeteltal te ruglopen van 271 naar 233. De partij is door deze uitslag af hankelijker geworden van de steun van de coalitiepartners. De opkomst voor de verkiezin gen bedroeg ongeveer 62 pro cent. Dat is drie procent boven het laagterecord van 1996. Re gen in grote delen van het land hield veel kiezers thuis. Voor de positie van premier Mori hebben de verkiezingsre sultaten geen gevolgen. Van morgen spraken de coalitiepar tijen af dat ze hem blijven steu nen. Op 4 juli zal hij tijdens een speciale parlementszitting wor den herkozen. Mori's populari teit was de laatste tijd tot een dieptepunt gedaald. Na zijn uit spraak dat Japan een 'goddelij ke natie is met de keizer als centrum' twijfelden oppositie partijen en delen van Mori's ei gen LDP openlijk aan zijn ge schiktheid als premier. De grote winnaar van de ver kiezingen is de Democratische Partij van Japan. De grootste oppositiepartij zag het aantal zetels toenemen van 95 tot 127. De Democraten hamerden in hun campagne op het terug dringen van de staatsschuld, die door de economische sti muleringsmaatregelen van de regering is opgelopen tot de grootste van alle ontwikkelde landen. peter van nuijsenburg luitse Groenen hebben fgelopen weekeinde defi- "een tijdperk afgesloten, ruime meerderheid aan- dde het partijcongres in ster het compromis over uiting van kerncentrales, Ie roodgroene regering kanselier Schroder met de giebedrijven heeft geslo- Steeds meer worden de nen een 'normale' partij, daarmee dreigen ze ook bestaanrecht te verliezen. de milieupartij was het de open dagen diep ademha- tokhalzen en slikken, want het akkoord over de kerncen trales laat vele vragen open. De centrales moeten na een be drijfstijd van 32 jaar dicht, maar de exploitanten mogen oude centrales eerder sluiten om mo dernere types langer open te houden. Niemand weet wan neer de laatste centrale van het net gaat en als het tegenzit wordt dat met Sint Juttemis. Maar het compromis werd ge slikt en daarmee is het tweede en laatste grote Groenen-thema vari de agenda verdwenen. Het eerste, het radicale pacifisme, was verleden jaar al in rook op gegaan, toen de partij op een speciale partijdag in Bielefeld instemde met de NAVO-bom- bardementen op Servië. 'Bielefeld' en 'Münster' zullen belangrijke hoofdstukken wor den in de partij-analen. In deze steden voltrokken de Groenen de overgang van een protestbe weging naar een normale poli tieke partij. Hier werd de cul tuur van de afwijzing ten gra ven gedragen e,n de mentaliteit van het compromis verwel komd. Zonder veel enthousias me, zoals het hoort bij een compromis. Deze ontwikkeling wordt sinds Münster ook belichaamd door beide nieuwe partijvoorzitters. Voorzitters waren bij de Groe nen altijd vertegenwoordigers van de twee vleugels, de linker (de fundi's) en de rechter (realo's). Die tijd is voorbij. Fritz Kuhn en Renate Künast zijn de favorieten van de 'hei melijke partijleider', minister van buitenlandse zaken en 'su perrealo' Joschka Fischer. Nog geen jaar geleden was dat voor kandidaten de garantie dat ze niet zouden worden gekozen. Maar in Münster werden Kuhn en Künast ingehaald als de Groene hoop voor de toekomst. Die toekomst ziet er beroerd uit. De Groenen mogen een normale partij zijn geworden, maar dat heeft hun overlevings kansen niet vergroot. Alle ver kiezingen zijn de afgelopen ja ren uitgelopen op nederlagen. Door deelname aan regeringen in een paar deelstaten en de bondsregering heeft de partij veel aan geloofwaardigheid in geboet. Het kader is vergrijsd en de jeugd wordt afgestoten door het zure imago van de partij. De speurtocht naar thema's die de partij weer aantrekkelijk moeten maken, heeft tot dusver niet veel opgeleverd. De Groe nen moeten 'moderner worden en minder jammeren', aldus Künast. Onderwijs, nieuwe technologieën, de multiculture le samenleving moeten samen met het milieu de terreinen worden waarop ze hun onmis baarheid kunnen bewijzen. Probleem is wel dat de andere partijen daar hun vlag al heb ben geplant. De Groenen willen vooral gro ter blijven dan de liberale FDP, die een ongekende revival doormaakt. Nu al, twee jaar voor de Bondsdagverkiezingen van 2002, profileert de FDP zichzelf als de toekomstige coa litiepartner van kanselier Schroder. Daarmee dreigen de Groenen hun bestaansrecht voorgoed te verliezen. Als ze programmatisch weinig meer te bieden hebben en ook al niet meer nodig zijn om Schröders SPD aan een meerderheid te helperi, is de vraag de snel be antwoord waarom iemand nog op de Groenen zou stemmen. paramaribo armand snuders correspondent De spanning tussen Suriname en buurland Guyana is de afgelo pen dagen opnieuw opgelopen. Dat gebeurde nadat een Suri naams legervliegtuig verkenningsvluchten had uitgevoerd bo ven een gebied dat volgens de regering in Georgetown aan Guy ana toebehoort. Eerder al vlogen beide landen elkaar in de haren nadat de Su rinaamse marine een Canadees booreiland had verdreven, dat in opdracht van Guyana proefboringen zou gaan uitvoeren voor de monding van de grensrivier Corantijn. De nieuwe onenigheid ontstond over een militaire vlucht bo ven het Tigri-gebied, een stuk regenwoud in het zuiden. De vraag over tot welk land dit gebied behoort, houdt de gemoede ren al decennia lang bezig. In 1969 werden Surinaamse troepen in het gebied verdreven door het Guyanese leger.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5