Nederland gaat massaal feestvierend de straat op Euro 2000 Jongeren toch naar kerk tijdens voetbalwedstrijd Vreugde en verdriet na winst en verlies Britse minister: België trad erg overdreven op Serviërs teleurgesteld over monsterverlies KIJKEN met Oranjefeest luidruchtig maar gemoedelijk MAANDAG 26 JUNI 2000 Nederlaag kost Joegoslaaf het leven Belgrado De nederlaag van Joegoslavië in de laatste groeps wedstrijd tegen Spanje heeft een Joegoslavische voetballiefheb ber woensdag in Kraljevo het leven gekost. Het hart van Slobo dan Velickovic begaf het kort na het einde van de wedstrijd, schrijft het sportblad Sportski Zurnal De bloedstollende slotfa se van het duel, waarin Spanje via twee treffers in blessuretijd alsnog de overwinning pakte, was de restauranthouder teveel geworden. De man heeft gelukkig de grote nederlaag van Joego slavië gisteren tegen Nederland niet meer hoeven meemaken. Deel Leidschendam zonder stroom leidschendam Door een stroomstoring hebben huishoudens in Leidschendam gisteren de tweede helft van de middag en de hele avond zonder elektriciteit gezeten. Kort voor de EK-kwart- finale Nederland-Joegoslavië hielen veel bewoners van de wij ken 't Lien en De Rietvink het voor gezien en vertrokken met volle koelboxen naar familie, vrienden en kennissen om daar te levisie te kijken. Energiemaatschappij Eneco zoekt komende week uit waardoor de storing is veroorzaakt. Basken verstoren Spaans volkslied brugge Twee supporters zijn gisteravond in Brugge het veld opgestormd, toen het Spaanse volkslied werd gespeeld voor de wedstrijd Spanje-Frankrijk in Brugge. De twee droegen een T- shirt waarop ze vroegen om de 'vrijlating van Baskische gevan genen'. Stewards hebben de twee het veld afgevoerd. Het is al de tweede keer tijdens Euro 2000 dat in het Jan Breydel stadion in Brugge supporters het veld opkwamen. Tijdens en na de wedstrijd tussen Joegoslavië en Spanje slaagden twee fans daar ook al in. Bij dit incident werd de scheidsrechter in een oog ge troffen door een muntstuk. Skinheads aangehouden Rotterdam De politie van Rotterdam heeft gisteren aan het be gin van de avohd een aantal skinheads aangehouden. De man nen maakten deel uit van een groepje van zes die door een af zetting wilde die in verband met Euro 2000 was aangebracht. Ze werden tegengehouden en gesommeerd weg te gaan. De man nen gooiden vervolgens met een van de hekken. Daarop wer den ze aangehouden. Volgens ooggetuigen alle zes; een politie woordvoerder zei dat er drie waren binnengebracht. Vlaams toerisme profiteert niet van EK brussel Het toerisme in Vlaanderen profiteert niet bijster veel van het EK, aldus de Vlaamse minister van toerisme, Renaat Landuyt. Vooral de middenklassehotels zijn niet volgeboekt. Ze krijgen tot tien procent minder gasten over de vloer. Blijkbaar wachten veel toeristen het einde van Euro 2000 af. Misschien werden ze afgeschrikt door berichten over verwachte veilig heidsproblemen", aldus Landuyt. Ook werd al maanden gele den aangekondigd dat alle hotels vol zouden zijn, wat later niet zo bleek te zijn. De buitenlandse kantoren van Toerisme Vlaan deren klagen erover dat de beloofde promotiefilmpjes van de speelsteden nauwelijks zijn vertoond op de buitenlandse tv-sta- tions. „Het Eurosongfestival brengt voor de deelnemende lan den meer publiciteit dan Euro 2000." Miljoenen voor Britse voetballertjes londen Zo'n miljoen Britse scholieren krijgt de komende drie jaar de kans hun voetbalkwaliteiten te verbeteren. Volgens de Britse krant The Sunday Times zal er 350 miljoen gulden be schikbaar komen waarmee scholen, jeugdclubs en lokale over heden velden, kleedkamers en voetbalspullen kunnen aan schaffen. Het geld is afkomstig van de televisierechten die voor het Britse voetbal zijn betaald. „Een van de redenen van het re latief slechte optreden van de Engelse ploeg tijdens Euro 2000 is dat we te weinig aandacht hebben besteed aan de voetballende kwaliteiten van onze jongeren", meent Chris Smith, minister voor sportzaken in Groot-Brittannië. Engeland lag er na de eer ste ronde uit. ABN Amro: EK-zege Italië is het beste hamburg De invloed van 'Koning Voetbal' reikt ver. ABN Amro stelt zaterdag in de Duitse krant Die Welt dat een Europese voetbaltitel voor Italië het beste is voor de EU-landen. De Itali aanse economie vertoont momenteel niet dezelfde dynamiek als die van andere landen in de eurozone. Voor het toernooi van start ging, berekende de bank dat het economisch gezien goed zou zijn als Duitsland de Europese titel zou veroveren. Ook de groei in Duitsland blijft achter bij de toplanden. De onderzoe kers zijn van mening dat de economische stimulans het best kan gaan naar een groot land in de eurozone, waarvan de eco nomische groei achterblijft. Nu Duitsland in de voorronde van Euro 2000 struikelde, zou een EK-titel in Italië voor een goede economische impuls kunnen zorgen. 'Oranjekoorts mag niet tot haat leiden' Rotterdam Als de oranjekoorts tot het haten van de tegenstan der aanzet, is dit niet te tolereren. Uitsluiting van anderen zou een uitwas van het alomtegenwoordige oranjegevoel zijn, zei de Rotterdamse wethouder Van der Taak zaterdag tijdens een kerkdienst in het kader van Euro 2000. De gezamenlijke kerken proberen tijdens het voetbalkampioenschap aandacht te trek ken voor het thema Fair Play - Fair Trade (niet alleen sportiviteit op het veld, maar ook rechtvaardigheid in de wereld). Van der Tak, die burgemeester Opstelten verving, stelde de vraag of in de wereldhandel de arme landen wel fair worden behandeld. De Europese Unie is een handelsblok dat de deur voor buiten staanders gesloten houdt. Veel gokkers opgepakt in Thailand bangkok Euro 2000 leeft ook in Thailand. Op de wedstrijden bij het EK in Nederland en België worden driftig weddenschappen afgesloten. In de strijd tegen het clandestiene gokken heeft de politie in Thailand in de voorbije weken 192 personen gearres teerd, onder wie 31 illegale bookmakers. Volgens de autoriteiten gaat er op de zwarte gokmarkt een bedrag van ruim 1,7 miljard gulden om. Bij het WK in Frankrijk in 1998 bedroeg de omzet ruim twee miljard gulden in Thailand. zwolle gpd Rust tijdens Nederland-Joego slavië. De Zwolse binnenstad kleurt langzaam maar zeker oranje. Oranje petten, oranje shirts, oranje sokken, oranje slingers, oranje pruiken. Het bier kan niet worden aange sleept. Overal rollen de olé's. Maar in die zee van oranje, wandelen onverstoorbaar tien tallen kerkgangers naar de Gro te Kerk, die midden in het feest gedruis staat. De gelovigen, in dit geval de gereformeerde bond binnen de hervormde kerk, laten zich niet Van de wijs brengen door de voetbalorgie die het land in z'n greep heeft. In de deuropening begroet collectant Remco Sluiter, een 20-jarige student, ons. Vraagt vriendelijk of we de dienst wil len bijwonen. Reikt een nieuwsbrief aan en vertelt on dertussen over z'n innerlijke den haag gpd Nederland is gisteravond massaal de straat opgegaan na de historische 6-1 winst van Oranje op Joegoslavië. De grootste overwinning ooit op een EK leidde in het gehele land tot vreugdetaferelen. Slechts op een paar plaatsen werd het feest verstoord door relschoppers en vandalen. en dorpscentra, waar gezamen lijk gefeest werd. Nederland zat in de halve finale, eri dat wilden we weten ook. Direct na de wedstrijd werd het, net als eerder tijdens het kampioenschap, onrustig op het Jonckbloetplein in Den Haag. K01I: na negen uur maak te de politie een einde aan de chaos en veegde het plein schoon. Op dat moment wer den enkele honderden mensen de zege van Oranje. Het was naar de zin van de politie te on rustig op het plein. Volgens een woordvoerder verrichtte de po- In Rotterdam, waar veel sup porters zonder kaartje zich rond het Stadhuisplein hadden verzameld, lei4de het eindsig naal tot een chaotische sfeer. De politie verrichtte 48 aanhou dingen. In Den Haag moest de politie het Jonckbfoetplein schoonvegen. Elders werden de vier doel punten van Kluivert en de twee van Overmars gevierd met claxonnerende auto's, vlaggen en vooral veel oranje. Grote groepen trokken naar de stads- litie enkele aanhoudingen. Het Oranjefeest kreeg in Rot terdam een vervelende bij smaak doordat de politie tij dens en na de wedstrijd min stens 48 arrestaties moest ver richten. Hierbij raakte een agent licht gewond aan de hand. Dertig mensen werden aangehouden wegens illegale kaartverkoop. De overigen wer den opgepakt wegens het afste ken van vuurwerk, belediging, geen gehoor' geven aan een be vel, bezit van een mes, vernie ling en openbare dronken schap. Op de 'bult' in Alphen aan den Rijn bleef het gisteravond rustig. Ondanks het samen scholingsverbod stonden er net als bij de vorige wedstrijd van het Nederlandse elftal weer zo'n 300 mensen op de ont moetingsplaats. Na afloop van de wedstrijd ontstond er welis waar een spontaan volksfeest, maar ontstonden er geen rellen. Wel hield de politie zes mensen aan vanwege beledingen van een agent, openbare dronken schap en gevaarlijk rijgedrag. In Amsterdam werd nog uit zinniger feestgevierd. Na afloop van de wedstrijd liepen het Rembrandtplein, het Leidse- plein en de Nieuwmarkt vol met vierende mensen. Het feest verliep zonder wanklank, hoe wel dè politie hier en daar een enthousiaste fan uit een lan taarnpaal of van een standbeeld moest halen. Een vriendelijk verzoek was meestal voldoen de. In Utrecht namen enkele feestvierders een duik in de Ou degracht. amsterdam-brugge De Portugezen vierden uitbun dig de overwinnning op de Turken. In het stadion werd de Portugeze vlag bejubeld en gekust. De uit geschakelde Turken hielden zich na de wedstrijd rustig. Bij het behalen van de kwartfinale trokken de Turkse fans nog toeterend door de straten, nu dro pen de meesten stilletjes af. Een dag later, gisteren dus, barst een jonge Spaanse fan in tranen uit nadat Spanje is uitgeschakeld in de kwartfinale. Hij heeft zijn handen op zijn oren gelegd om het gejuich van de Franse supporters niet te horen. FOTO'S ap-gpd londen anp De Belgische politie is overdre ven opgetreden tegen de Britse voetbalsupporters tijdens Euro 2000. Deze kritiek heeft de Brit se minister van binnenlandse zaken Straw gisteren geuit voor de BBC-radio. „Ze hebben honderden men sen opgepakt en de volgende dag vrijgelaten en het land uit gezet. Slechts een handjevol fans is gearresteerd", aldus Straw. De Belgische politie pak te tijdens de risicowedstrijd En- geland-Duitsland in Charleroi, vorige week zaterdag, negen honderd overwegend Britse herrieschoppers op. Straw, dia internationaal on der vuur ligt omdat Engeland onvoldoende maatregelen te gen de hooligans zou hebben genomen, zei verder: „Ons rechtssysteem werkt op basis van veroordelingen, waarmee een onderscheid wordt ge maakt tussen schuldigen en on- schuldigen. In Nederland en België be staan er daarentegen zoge noemde administratieve aan houdingen. Maar dat betekent niets anders dan mensen op pakken en het volgende mo ment weer vrijlaten. Ik vind dat maar een merkwaardige juridi sche constructie." De Belgische minister van justitie Verwilghen speelde de bal keihard terug. „België is ontgoocheld dat de Britse rege ring geen maatregelen heeft ge nomen om de hooligans te ver- strijd. Graag had hij als voetbal liefhebber naar de voetbalwed strijd gekeken, maar helaas, het tijdstip laat het niet toe. Maar hij is niet de enige jongere die dit keer een wedstrijd van oran je moet overslaan. Wijst naar de rechterkant waar de jeugd in groten getale aanwezig is.,,Het is net zo druk als in een 'nor male' avonddienst. We gaan ge woon naar de kerk, voetbal of geen voetbal", licht hij toe. Wel is het EK-onderwerp van discussie. Zo is een nieuwsbrief in oranje gemaakt met als the ma: 'Wie is koning: Jezus Chris tus of Koning Voetbal?' Remco had die waag al voor Euro 2000 beantwoord, vandaar dat hij de lokroep van het wereldse vertier heeft kunnen weerstaan. Maar wereldweemd is hij niet. Hij 'duimt' voor oranje, al zal hij nog anderhalf uur geduld moe ten hebben voordat hij de uit slag van de wedstrijd verneemt. sarajevo harald doornbos correspondent Net als overal ter wereld heeft de luidruch tige groep mannen in bistro 'Gril Neskovic' die naar de wedstrijd Nederland-Joegosla vië zit te kijken, een voetbalpoule gemaakt. Op een stuk papier valt te lezen dat zes van de negen deelnemers hun geld hebben ge zet op winst van Joegoslavië. Toch drie Joe- goslaven denken dat Nederland wint. De serveerster voorspelt zelfs een 5-1 winst voor Nederland. „We weten dat Nederland een sterk team heeft. Twee jaar geleden schakelden ze ons tijdens de WK nog uit", zegt Slobodan Neskovic, de 37-jarige eige naar van het schamele restaurant. Officieel ligt Servisch Sarajevo, het enige gedeelte van de Bosnische hoofdstad dat nog in handen is van Serviërs, in Bosnië. Maar de bierdrinkende en luid schreeu wende mannen op het terras van de bistro zijn Serviërs en staan hartstochtelijk achter Joegoslavië. „Joegoslavië is Servië", zegt Momo Lubora, die op een stoel voor de te levisie zit. De sfeer onder de Serviërs op het terras is aanvankelijk optimistisch. Bier vindt gretig aftrek. Er wordt geschreeuwd bij iedere kans voor de Joegoslaven. Maar dan wordt het 1-0, even later 2-0, na de rust 3-0 en loopt de score voor Nederland verder op. „Onze coach zou ontslagen moeten wor den", vindt Momo. „We hebben een veel te oud team, die lui zijn niet meer in bewe ging te krijgen", roept een ander. „De ver dediging klopt voor geen meter", schreeuwt een derde. Iedereen knikt in stemmend. Bij 4-0 geven de Serviërs de moed op. „Nu is het dus voorbij, we heb ben definitief verloren", klaagt Momo, die eigenlijk al helemaal geen zin meer heeft om televisie te kijken en nog alleen maar over politiek wil praten. Verderop wordt wat gevloekt. Slobodan vindt hij dat van de sterspeler van Joegoslavië, Mihajlovic, het paspoort moet worden ingenomen. „Wat speelt die man verschrikkelijk slecht, dat kan gewoon geen Serviër zijn. Die zou z'n nationaliteit moeten verliezen." Omdat de eerste vier goals worden ge scoord door Kluivert wil het hele terras we ten hoe het kan dat hij voor Nederland speelt. „Die man is zo zwart, dat kan toch geen Nederlander zijn", roept Momo. Slob odan, die inmiddels vrij veel bier op heeft, roept dat zoiets bij de Serviërs nooit zou kunnen. „Ik zeg altijd maar, alleen maar witten in het elftal." Als het uiteindelijk 6-1 is geworden en de mannen teleurgesteld maar nog altijd vro lijk en rumoerig hun wonden likken, blijkt dat de serveerster, de enige vrouw die mee deed aan de weddenschap, de pot heeft ge wonnen. Jeffrey Talan, hier met bondscoach Frank Rijkaard, zat dicht bij de selectie van Oranje maar volgt het EK nu vanuit zijn woonkamer. foto anp Euro 2000 door de ogen van een profvoetballer. De 28-ja- rige Jeffrey Talan, aanvaller van Heerenveen, zat dicht bij selectie voor Oranje maar moet het Nederlands elftal nu volgen vanuit zijn woonkamer. „Of ik een spe ciaal gevoel heb als ik naar Oranje kijk? Nee, ik heb tot nu toe niet een keer het idee gehad dat ik daar ook had kunnen staan. Ik kijk als een gewone voetballiefhebber. En nee, ik heb geen oranje aan. Gewoon een spijker broek en een T-shirtje." Jeffrey Talan had zitten ge nieten van Oranje. De Katwij- ker, die een paar weken voor de start van het EK wegens een blessure moest afhaken, kon direct na afloop geen en kel minpuntje ontdekken. Ook het feit dat vanaf nu heel Europa naar Nederland zal wijzen als dé kanshebber voor de titel, kon zijn vreugde niet temperen. „We waren al favoriet, daar is niets aan ver anderd. Je laat je natuurlijk wat nadrukkelijker gelden, maar het zou pas erg zijn als je dat na vier duels nog niet gedaan had. Het maakt echt niet uit, je moet ze toch alle maal winnen." De wedstrijd nalopend, deelde Talan alleen maar plussen uit. „Alles ging goed. Joegoslavië kreeg in het begin een geweldige kans voor Mij- atovic, maar Nederland ant woordde bijna direct daarna. Dat is ideaal, zo kan je laten zien dat je de baas op het veld bent. De eerste twee doelpunten waren mooi uit gespeeld, echt topniveau en na rust speelden ze heel erg bekeken. Ze wachtten goed georganiseerd op de kansen die door de snelheid van Overmars en Zenden zouden ontstaan. Ik heb er altijd ver trouwen in gehad. Echt, zoals ik het me voor de wedstrijd hinderen naar België te ko men." De bewindsman wees erop dat niet alle Britse hooligans ongestraft zullen blijven. Een flink aantal van de terugge stuurde supporters werd niet administratief, maar gerechte lijk aangehouden voordat ze het land werden uitgezet. „Het Belgische gerecht zal nog over ieder van hen beslissen wie zich voor de rechtbank zal moeten verantwoorden. had voorgesteld, is het gaan. Of eigenlijk, nog beter dan dat, want wie verwacht nou dat je een kwartfinale met 6-1 wint. En dan was die uitslag niet eensgeflatteerd. Ongelooflijk, echt te gek." In al zijn bewondering luk te het Talan niet om een uit blinker aan Oranjekant aan te wijzen. „Jij zegt dat je Berg kamp de beste vond, maar ik kan geen uitblinker noemen. Zenden was goed, Kluivert natuurlijk, Bosvelt, noem maar op. In deze wedstrijd heeft elke speler zijn taak op een perfecte manier uitge voerd." Talan, die overmorgen al begint aan de voorbereiding op het nieuwe seizoen, kon zich een voorstelling maker van de feestvreugde in de Ne derlandse kleedkamer. „Hoe vreemd het ook klinkt, het zal waarschijnlijk wel meevallen met de gekkigheid. Natuurlijk is iedereen uitgelaten maar, dat zal snel omslaan in realis me, want nu begint het pas.| Nederland heeft nog niets ge- wonnen. Ze staan pas in de, halve finale en de meeste van f die spelers waren er twee jaar 1 geleden ook bij toen ze in de 1 halve finale van het WK ston-1 den. Ze weten allemaal nogu hoe dat afliep. Bovendien is r Italië een ontzettend moeilij-1 ke tegenstander, ze zouden wel gek zijn als ze in een| feeststemming zouden blij- ven. Ik weet zeker dat ze er j op gebrand zijn om het nu tol het einde vol te houden. Nee, j ik denk dat we met Heeren-1 veen veel uitgelatener waren, toen we de Champions Lea. 1 gue bereikt hadden, dan het k Nederlands elftal nu is. 1 Ik 1 denk dat dat een goede zaakj is. Als het doel gehaald is, isi het tijd om helemaal los te, gaan. Eerder niet." gerard baas Oranjefans ontsteken Bengaals vuur aan de voet van een ander Orar jebolwerk: hotel Huis ter Duin. foto dick hogewom noordwuk peter van egmond vervolg van voorpagina Het eindsignaal van Nederland- Joegoslavië is het startsein om de straat op te hollen. Oranje fans drommen samen, springen en hossen als uitgelaten kalve ren over de Grent, ontsteken Bengaals vuurwerk, sproeien bier rond en wijden zich aan de gebruikelijke overwinningsritu elen. Zoals auto's tegenhouden. „Daar komen Duitsers", roept een in Oranjeshirt gehulde jon gen. De chauffeur loodst zijn Mercedes zwaaiend en zenuw achtig glimlachend door de menigte, maar loopt geen enkel schrammetje op. Niemand heeft kwaad in de zin. Even brullen tegen het raampje en een vuist ballen, dan met een galante armzwaai 'rijdt u gerust verder' gebaren. Bij de rotonde Beeklaan, het zuidelijkste knooppunt van Noordwijk, zijn honderd tot honderdvijftig kinderen samen gedromd. Uitgedost met oranje petten, vlaggen, stirts, klompen en opblaashandschoenen. On der toeziend oog van hun ou ders wordt elke auto even te gengehouden, en krijgt elke be stuurder luidkeels te horen dat Nederland gewonnen heeft. En kampioen wordt. Alleen voor de lijnbus deinzen de kinderc a achteruit. Die is een maatje tl t groot, en de begrijpende chai j feur claxonneert welwillend. Op de Wilhelmina Boulevard waar het tamelijk rustig blijft, j| gebaart een jongen van een j< of tien met ondefinieerbaar t)r pe muts naar het standbeeld E van Wilhelmina. Majesteit bli strak gehuld in een oranje ve- „Heb ik gedaan", zegt hij trot en hij rent en juicht weer ver der. 1 Op de Grent gaat het feest he langst door. Een witte cabrio draait voor het zoveelste ere- rondje toeterend de straat in. Een Braziliaans ogende scho laat voor de deur van 't Stipp haar verleidelijkste heupwieg, dansje zien, swingend op tafr en stoelen. Dolle Oranjesup- porters vallen elkaar in de ar men en tuimelen dronken - e dan niet van vreugde - over d grond en elkaar. Een ouder t< ristenpaar trippelt snel de sti uit, niet wetend wat te vrezei E van deze jolige Ollanders. Op een grootbeeldtelevisie ii y een van de kroegen aan de k. Grent, is een serieus analyse-1 rende Johan Cruyff te zien. H is lovend over Oranje, dit kee Maar van zijn commentaar wordt niets meer gehoord, in de feestende menigte.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22