Leidsch Dagblad Leids college verliest weer wethouder Wat een beauty s! Hermans schakelt reserve-leraren in Hulpbisschop voor Haarlem Eerst genieten, dan het vizier op Italië' De Grent in Noordwijk lijkt veel op een stadion Europese aanklager pakt fraude aan 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD NDAC 26 JUNI 2000 Q 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 9 Acrobatiek bij opening nieuw Leids busstation 11 Mensenlief: de zoektocht en passie van Maja van Hall 13 'Aapjeseiland' viert jubileumfeest met vlootschouw tijdens Kaagweek 'apendepots A geïnspecteerd twee politici die het wa- larsenaal van de IRA con- eren, hebben hun eerste iectie afgerond. De Finse •president Ahtisaari en l-topman Ramaphosa van Zuid-Afrikaanse ANC hou- toezicht op de belofte van IRA om de wapens 'buiten mik te stellen'. Volgens het etal houdt de IRA zich raan. geen gouden i moord Nienke rechercheteam dat de op de 10-jarige Nienke biii ichiedam onderzoekt, heeft een speciaal telefoonnum- r ongeveer 150 tips binnen - regen. Naar het zich laat aen, zit de gouden tip daar niet bij, aldus de politie, meer Nienke wordt begra- is nog niet bekend. De fa- ie heeft wel al te kennen even dat het een besloten :htigheid wordt. ina3 PvdA 'er Baaijens dient ontslag in riei ni aij: Opvolgsters at bij Betuwelijn aanleg van de Betuwe- is niets mis, maar wel met isten ervan. Als haar op- iters op Verkeer en Water- niet akkoord waren ge- met miljardenverslin- extra voorzieningen, de goederenlijn wel dege- rendabel zijn, zegt oud- lister Maij-Weggen. aa3 3 tractieparken in personeel wordt steeds moeilijker jongeren te interesseren a' een baantje in een attrac- ark. De krapte op de ar- Ismarkt maakt de jeugd ds veeleisender. Vooral ie pretparken zoeken me- erkers. Six Flags Holland Dronten spant de kroon 150 vacatures. irommel met ikmeldingen kleine ondernemers leren nogal eens met de tekostenverzekering van werknemers. Een contro- accountantskantoor st&Young leverden hon- len meldingen op met een itje. In ruim 100 regelrech- zofi raudezaken werd de verze- ?rji tar voor enkele tonnen op- tht. 1 na 7 PvdA-wethouder H. Baaij ens (onderwijs, welzijn, zorg en emancipatie) heeft vanmorgen als vierde Leid- se wethouder binnen één jaar tijd zijn ontslag inge diend. Hij stapt op per 1 september. LEIDEN ANNET VAN AARSEN ROBBERT MINKHORST Baaijens heeft een baan aange boden gekregen bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) als secretaris voor de taakvelden welzijn, zorg en sport. Een dergelijke ambtelijke functie, zo verklaarde hij van morgen tijdens een inderhaast belegde persconferentie, ligt hem beter dan 'het politieke spel'. Eerder stapte CDA-wethouder H. Kruijt (vorig najaar) op na aanhoudende kritiek op zijn functioneren en meest recent ruimden de PvdA-wethouder T. van Rij en diens WD-collega B. Vos het veld als gevolg van de stadhuisaffaire. Baaijens ver klaart nadrukkelijk dat zijn be slissing om bij de VNG te gaan werken, slechts een positieve keuze is. ,,Ik ben drieënhalf jaar gele den aangetreden als wethou der. Ik heb een sterke inhoude lijke en bestuurlijke betrokken heid bij de onderwerpen waar mee ik me als wethouder heb beziggehouden. Maar ik voel me minder thuis bij de politiek- strategische kanten van deze functie", aldus Baaijens. „De VNG heeft me gevraagd om se cretaris te worden. Ik heb na ampele overwegingen besloten die functie te aanvaarden." Wel heeft Baaijens getwijfeld over de vraag of dit het juiste DEN HAAG ANP INDAAG 28 PAGINA'S tenland 3 enland 5 iiuren Kunst 15 )omie 6,7 )of en Samenleving. 10 prek van de Dag 2 ondheid 16 9,11,12,13,14 19 t/m 27 Minister Hennans van onder wijs pakt met noodmaatregelen het lerarentekort aan. In de vier grote steden komen zogenoem de reservisten-groepen met mensen met een mbo-diploma die belangstelling hebben voor het onderwijs. Zij mogen inci denteel voor de klas staan als een school geen vervanging kan vinden voor zieke leerkrachten. Hermans stelt dit voor in zijn notitie Maatwerk 2 die hij deze week presenteert. De reserve leraren kunnen bijvoorbeeld onderwijsassistenten zijn, maar ook ouders of mensen die werkzaam zijn ip de buiten schoolse opvang. Criterium is dat ze een mbo-niveau hebben en 'dicht bij de school staan'. Beautycase per stuk NR. 42345 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 moment is om te vertrekken. „Ik heb er heel nadrukkelijk over nagedacht. Er zijn net weer een paar collega's opge stapt, we zijn net over de helft van de collegeperiode. Maar voor mij is het een positieve keuze om bij de VNG te gaan werken. En de fractie zal onge twijfeld met een goede opvolger komen." De PvdA'er blijft ove rigens wel aan als raadslid. Burgemeester Postma ver klaarde vanmorgen dat hij de keuze van Baaijens begrijpt. Maar ook hij vindt de snelle wisselingen in het college pro blematisch. .Afgezien van de verbondenheid die je voelt met personen, is dit ook wat betreft de opbouw van het team verve lend. Het is lastig als het college steeds van samenstelling veran dert. Dit is de vierde wisseling die ik sinds mijn aantreden meemaak." Pagina Leiden: Leidse politiek: te veel wisselingen in te korte tijd Hermans komt met zijn noodmaatregel omdat scholen steeds vaker klassen naar huis sturen bij gebrek aan vervan gers. De reservisten moeten een alternatief lesprogramma af werken als zij in geval van nood voor de klas komen te staan. Ze doen dat onder eindverant woordelijkheid van de bevoeg de leraar. De leerlingen kunnen in dat geval reken- of taaltaken maken onder toezicht en met ondersteuning van de reserve leraar. Ook is het mogelijk dat de kinderen met de noodinval- lers naar de sporthal gaan of een museum bezoeken. Her mans wil ook vaklieden uit de praktijk inzetten als leraar in het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs. OESO-sancties tegen Aruba en Antillen dreigen De Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik keling (OESO) heeft vandaag gedreigd met sancties tegen Aruba en de Nederlandse Antil len als zij hun belastingwetten niet aanpassen. Beide komen voor op de lijst met 35 landen waar volgens de OESO witwas praktijken plaats hebben. De club van de 29 rijkste in dustrielanden, wil nog niets kwijt over de aard van de sanc ties. Het kan opzegging van be lastingverdragen inhouden. Daardoor wordt het voor belas tingparadijzen onmogelijk nog belastingvoordelen aan te bie den. Zij moeten voor eind 2005 de wetten wjzigen. Ook Monaco en Liechten stein komen op de lijst voor. 19, 20, 21,22 en 25 Stralende gezichten in het Ne- E U RO derlandse kamp. Oranje toonde 2000 zich in de kwartfinale van het EK een potentiële Europese zie ook kampioen d6 g.j tegen joe_ S goslaven betekende een heerlij ke avond. Voor spelers, begelei ders en supporters. „Een mooie teamprestatie", vatte bonds coach Frank Rijkaard het fraaie duel samen. Patrick Kluivert kon het na de wedstrijd nog niet echt geloven. „Onbeschrijflijk, fantastisch. We waren heer en meester. We hebben het goed uitgespeeld, van de eerste tot de laatste mi nuut." Na afloop van de wed strijd deed de topscorer, die de eerste vier treffers van Oranje op zijn naam schreef, een ont boezeming: „Als ik eerlijk ben, dan was dat derde doelpunt van een Joegoslavische tegen stander (RKC'er Dejan Goveda- rica, red.) en niet van mij." Dennis Bergkamp wist al na tien minuten dat het de avond van Oranje zou worden. „Maar dat het zo zou lopen, kon nie mand bedenken." Bergkamp voelde zich lekker in zijn positie achter Kuivert op het midden veld. „Ik krijg veel ruimte, als ik dan ook nog word aangespeeld, kan ik die rol prima vervullen. Ja, ik voel me wel lekker zo." Paul Bosvelt was zeer blij met de basisplaats die hij in de kwartfinale van Rijkaard had gekregen, Als dank verzorgde hij de assist van het derde doel punt. „Geen succes zonder opoffe ring", roemde Rijkaard de in stelling van alle spelers. „We hebben simpel gespeeld. De bal het werk laten doen. Dan kun nen we mooi voetbal laten zien. We hebben het feest compleet gemaakt. Deze teamprestatie spreekt het hele land aan." De Joegoslavische bondscoach Vujadin Boskov weet de Neder landse overwinning niet alleen aan het goede spel van Oranje. „Ze hadden ook wel een beetje geluk. Wij hadden de eerste kans moeten benutten, maar helaas deden we dat niet. Wat kan ik doen? Ik moet Nederland mijn complimenten maken en feliciteren." Over volgende stap van Oranje was Rijkaard duidelijk. „Italië wordt moeilijker. Ze hebben fc'Jfefe i een hechte defensjp en een le vensgevaarlijke counter. Wij hebben het spel van de Italia nen al goed bekeken. Maar we gaan eerst genieten. Kluivert Kluivert en Zenden keek ook vooruit: „We kunnen vieren een feestje na constateren dat we nog steeds de 4-0. groeien.foto* hans van weel 'Mamma, wat een Kluivert!' 'Dat wordt dus verdedigen tegen de cycloon Nederland met zijn zwarte Van Basten'. De Italiaanse sportkrant La Gazzetta dello Sport geeft het verschil in speelstijl tussen Nederland en Italië vandaag in vette koppen aan: 'Mamma, che Kluivert (Mamma, wat een Kluivert) maar wij hebben Nesta!' Het is geen krant ontgaan dat Italië van de dertien duels die het tegen Oranje speelde er slechts twee verloor en zes won. La Gazzetta „Nederland speelt soms met overdreven schoonheid, maar wij kunnen daar onze vindingrijkheid en vermo gen tot aanpassing tegenover stellen." Ook spits Pipo Inzaghi probeert een angstcomplex voor de halve finale van donderdag weg te praten. „Stam is een rots, maar ik zal hem verpulveren. Denk aan het duel Juventus tegen Manchester: ik scoorde twee keer binnen tien minuten tegen hem", zegt hij te gen La Gazzetta. Volgens de Corriere delle Sera is ook spits Totti helemaal klaar voor het duel met Kluivert. Althans, dat zegt Totti's moeder en moeders zijn in Ita lië zeer belangrijk: „De grootste kracht van mijn jongen is zijn bescheidenheid." NOORDWUK PETER VAN EGMOND De Klikspaan, één van de kroe gen aan de Noordwijkse Grent, lijkt op de zondagavond van Nederland-Joegoslavië een beetje op een stadion. Het ge juich en het gefluit zijn oorver dovend, zoals in De Kuip, om dat het geluid uit het échte sta dion via speakers rondom de bar is versterkt. Ogen dicht, en je bent op de tribune. Het verschil met Rotterdam komt tot uiting in de benauwde atmosfeer van sigarettendamp, en in de heen en weer hollende barkeepers. En natuurlijk in de stem van de commentator. Er is een klein halfuurtje gespeeld, Kluivert tipt de bal tegen het net. Donderend gejuich, een hossende en joelende menigte. Barkrukken wankelen, de bier- pompen lopen. „Vierentwintig ste minuut, mooi moment", zegt de commentator. Noordwijk is in opperbeste stemming. De euforie rolt in weldadige golven over de Grent, als doelpunt na doel punt elke twijfel over Oranje wordt weggespoeld. Iedereen is ieders vriend. Dat ene vlekje op de wedstrijd - het tegendoel punt in de 91ste minuut - kan niemand in mineur brengen. Pagina 22: Luidruchtig maar gemoedelijk Oranjefeest Politie wil geld BBC na omstreden documentaire Scepsis en verbazing over benoeming Van Burgsteden LONDENANP HAARLEM AFKE VAN DER TOOLEN/ANP De Britse politie gaat bij de rechter proberen van de staats omroep BBC een schadever goeding van bijna 180.000 gul den te krijgen. Inzet van het conflict is een omstreden docu mentaire van de gerenommeer de omroep. De politie liet kost baar speurwerk verrichten om dat de BBC in een televisiepro gramma ernstige misstanden toonde in een instelling voor verstandelijk gehandicapten. Na onderzoek bleek echter dat er weinig mis is. In de krant The Times spreekt de politie over 'fundamenteel misleidende claims' van de om roep. In het november vorig jaar vertoonde programma gaat een journalist undercover wer ken in de instelling in Gilling ham. De met een verborgen ca mera gemaakte documentaire suggereert dat veel patiënten worden verwaarloosd. Het programma had grote ge volgen. De stichting die de in stelling bestuurde, sloot het centrum en zette alle tachtig werknemers op straat. Een dag na uitzending besloot de politie acht rechercheurs op de zaak te zetten. Na twee maanden on derzoek ontdekten de recher cheurs weinig strafbaars. Twee medewerkers kregen een waar schuwing voor kleine overtre dingen. De benoeming van de conservatieve pater Sacra- mentijn Johannes van Burgsteden tot hulpbis schop van Haarlem is in het bisdom met verba zing en scepsis ontvangen. Van Burgsteden pre senteerde zich zaterdag als een 'bruggenbouwer'. De twijfels of de 64-jajige Amsterdamse binnen stadpastor dat kan waarmaken zijn groot. Van Burgsteden zei zich 'van harte te willen wijden' aan de contacten met de verschillende geledingen in het bisdom. Voorzitter H. Baars van de Acht Mei Beweging twijfelt of de nieuwe prelaat daartoe in staat zal zijn. „Deze man heeft de capaciteiten niet om een bemiddelende rol te spelen. Hij is lid van Focolare, dat is bijna een sekte, zeg maar een EO-achtige modaliteit bin nen de Rooms-Katholieke Kerk." Baars wijst erop dat deze benoeming het con servatieve blok aan de top van het bisdom nog BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Het bestrijden van de miljar denfraude met subsidies en BTW-betalingen in de Europese Unie vereist een speciale offi cier van justitie die in alle lid staten mag optreden. Voorts moeten de nationale politie diensten veel beter samenwer ken om criminele bendes te ontrafelen. Dat staat in een ac tieplan tegen fraude dat de Eu ropese Commissie komende woensdag openbaar maakt. In het actieplan tegen fraude noemt de commissie een EU- officier van justitie 'een grote stap voorwaarts' bij de vervol-' ging van criminelen. Minister Zalm (financiën) vraagt al ge ruime tijd om een hardere aan pak van het misbruik van EU- geld. Van de tweehonderd miljard gulden die de EU jaarlijks uit geeft, is zo'n tien miljard met een geur van gesjoemel omge ven. Daarnaast lopen de EU en de lidstaten vele honderden miljoenen aan BTW en accijn- VRAGEN 071-5128030 HFT WOORD IS AAN Lichtenberg Mensen die nooit tijd heb ben, doen het minst. wolkenvëlden 9719° 10721» 11722° 10% 10% 10% 40% 50% 40% Commerciële radio dreigt Staat met claim één miljard NAARDEN ANP De commerciële radiozenders met FM-dekking dreigen de overheid met een claim van 1 miljard gulden als de veiling van FM-frequenties doorgaat. De Vereniging van Commercië le Radio (VCR) schrijft dat in een brief aan de Tweede Ka mer. De zeven commerciële FM- radiozenders schatten dat zij minimaal 1 miljard gulden ver lies lijden als de radiofrequen ties worden herverdeeld. Zij spreken van onteigening door het terugnemen van de tijdelij ke vergunningen. „En dat mag niet zonder schadeloosstel ling." De radiozenders wijzen op de goodwill die zij hebben opgebouwd: „Die moet betaald worden." Het kabinet stelt naar ver wachting acht FM-frequenties beschikbaar voor commerciële doeleinden. Deze worden bij opbod verkocht. Eén van de frequenties is bestemd voor een commerciële radionieuwszen der. De concessie is voor acht jaar en moet uiterlijk september volgend jaar ingaan. Het is nog niet duidelijk of de commercië le radiozenders bij het bieden voorkeur krijgen op hun huidi ge frequenties. Ze mogen in elk geval maar één frequentie ko pen. Komende week overlegt de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat over de kabinetsplannen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. eens versterkt. „En dat is in tegenstelling tot wat de gemiddelde katholiek in het bisdom wil mee maken." Secretaris Hopman van de Vereniging van Pastoraal Werkers (VPW) denkt dat de kloof tussen de kerkleiding en de parochies er niet kleiner op wordt. Het behoudende Contact Rooms-Katholieken (CRK) is wel tevreden. Voorzitter N. Stienstra ziet de benoeming als een bevestiging van het beleid van waarnemend bisschop Punt en een welkome 'eucharistische versterking' van de bisschoppen conferentie. De positie van waarnemend bisschop Punt zelf is in nevelen gehuld. In Nederland is het onge kend dat een waarnemer een hulpbisschop krijgt. Een bisschopsbenoeming - wellicht van Punt zelf - lag meer in de verwachting. Pagina 10: Van Burgsteden compleet verrast door benoeming in Haarlem zen mis door de smokkel van onder meer sigaretten (via de Rotterdamse haven) en mobiele telefoons. Probleem bij de be strijding daarvan is het verschil in wetgeving in de EU-landen. Het benoemen van een Euro pese aanklager met grensover schrijdende bevoegdheden moet daarin verandering bren gen. De Europese Rekenkamer en het Europees Parlement steunen de Commissie, maar de lidstaten staan huiverig te genover de plannen uit vrees voor machtsverlies. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1