URO 2000 Uitbarsting van klasse ijkaard is trots s hij 22 spelers et feestvieren Teamgenoten vol lof over Kluivert live finale vervroegd Welkom in onze rovale showroom "JDAG 26 JUNI 2000 H Play-prijs voor drie spelers idamDe Portugees Fernando Couto heeft zaterdag voor artfinale tegen de Turken de Fair Play-prijs van de UEFA ngen. De aanvoerder kreeg de prijs, omdat hij in het laat- oepsduel tegen Duitsland supporters stil had gekregen die s Duitse volkslied begonnen te fluiten. Couto keerde zich Igens naar de toeschouwers en legde symbolisch zijn vin- de lippen, waarna het fluitconcert verstomde. Ook de ise spits Alfonso en zijn Joegoslavische collega Milosevic een Fair Play-prijs. Zij verwijderden samen een suppor- na de hectische wedstrijd Spanje-Joegoslavië (4-3) het pstormde. De man was erop uit scheidsrechter Gilles :re aan te vallen. Veissière droeg het tweetal later voor bij iFA. rde doelpunt van Govedarica' In de feestvreugde na de eclatante overwinning (6- Joegoslavië in de kwartfinale van het EK voetbal, deed Pa- i'-Wluivert een ontboezeming.Als ik eerlijk ben, dan was dat doelpunt van een Joegoslavische tegenstander en niet lij." De bal zou via het been van RKC'er Govedarica in het jn beland. Op de officiële lijst van de UEFA stond de Ne- ïdse spits als maker van vier doelpunten vermeld. De Eu- voetbalunie zag gisteravond geen reden die lijst te wijzi- olgens het scheidsrechtersrapport zou de Nederlander derde treffer van Oranje hebben gemaakt. Kluivert is dus op het EK, ook al zit er een smetje aan zijn doelpuntense- jf spelers slaagden er in het verleden in drie keer te scoren wedstrijd. Onder hen Marco van Basten. ite naar huis, Maldini onzeker Voor Antonio Conté van Juventus is Euro 2000 over. ddenvelder van Italië scheurde zaterdag in de kwartfinale Roemenië (2-0) de banden van zijn rechterenkel, zo e teamarts Andrea Ferretti gisteren bekend. Conté was in ;te minuut het slachtoffer van een onbesuisde actie van de eense spelmaker Gheorghe Hagi. In het Italiaanse kamp de medische staf zich verder grote zorgen over de blessu- aanvoerder Paolo Maldini. Of hij donderdag in de halve tegen Oranje kan spelen, is twijfelachtig. Maldini kon er ist uit met een spierblessure aan het linkerdijbeen. 1. ^lingcontroles negatief Euro 2000 is tot dusver gespaard gebleven van doping en. Alle 96 controles waren na analyse in de laboratoria eulen en Gent negatief. Bij geen enkele onderzochte spe rden verboden substanties aangetroffen, aldus de UEFA in. Tijdens het EK worden na een wedstrijd van beide :n twee spelers op doping getest. In totaal passeerden middenvelders, 27 verdedigers, vijftien doelmannen en en spitsen de controle. ve finale tussen Neder- Italië begint donderdag 20.45, maar om 18.00. mvangstijdstip is ver- omdat volgens UEFA- nten drie volle dagen Deten zitten tusen twee jden tijdens een Euro- mpioenschap. dagen, dat is 72 uur. De angt op zondag 2 juli )0 uur aan. Dat zou 69,5 een halve finale zijn die iderdagavond om 20.45 am henk houtink vierde triomf op Euro en plotseling buitenge- imponerende, zei de 'an Oranje trots en zeer i: „Geen succes zonder tonder opoffering." Met lelpunten eiste Patrick veel aandacht op, maar vormgever van de uit- in De Kuip was Dennis np, de nieuwe midden- lan Oranje. Rijkaard gaf zijn num- n een 'heel groot com- Eindelijk lijkt Berg- ich lekker te voelen op uwe positie, verder weg ts Kluivert; eindelijk lijkt nieuwe rol, verder van ut, verder van de doel- volledig te hebben ge- :erd. heeft zijn rol steeds ge- erd", weerlegde Rijk- Dennis heeft een moei- ik. Hij moet tussen de li- den, tussen de aanval en [lediging. Daarbij moet dedigend meteen goed m de eerste opbouw van mstander te bemoeilij- j heeft in ruim voldoen- e zijn bijdrage aan deze estatie geleverd, kan ik jen." enige tegenzin sprak I over spelers afzonder- Er zitten nog twee wedstrijden tussen Oranje en De Be ker. Twee overwinningen. Zo dichtbij is het grote doel ineens gekomen, na de onwaarschijnlijke 6-1 tegen Joe goslavië. En de stijgende lijn, die blijft maar stijgen. Dat kan nog heel mooi worden voor Oranje, op het eigen Eu ro 2000. 'Kluivert-Kluivert, we worden kam-pi-oen', zong het legioen, en de Kuip trilde. De feestende fans zouden best eens gelijk kunnen krijgen. zou starten en om 22.30 een einde zou krijgen, eventuele verlengingen en strafschoppen daargelaten. Na een halve finale donderdag om 18.00 uur - zon der extra speeltijd - duurt het tot het fluitsignaal waarmee de finale moet starten 72 uur en een kwartier Uit commerciële overwegin gen werd het later spelen van de finale, of het verspelen van twee halve finales op dezelfde dag - de eerste halve finale is aanstaande woensdag om 20.45 uur - niet overwogen. rotterdam ype minkema Ergens tussen spits en zijlijn kwamen ze elkaar tegen. De twee maatjes, als zesjarige jochies begonnen onder de brug van Schellingwoude, Am sterdam. Een straatschoffie en een lief, spontaan kereltje dat tegen iedereen beleefd 'me neer' zei. Edgar Davids sloot Patrick Kluivert, maker van vier doel punten, even in de armen. Dat moet een mooi moment zijn geweest. In de omhelzing zat meer opgesloten dan het opval lende aantal van vier treffers. Alle verbetenheid, klasse en zelfs een vleugje kunst was sa mengekomen. Kluivert kreeg nog een mooi eerbetoon mee van vedette Mihajlovic (een el leboog) en de mooist denkbare wissel, Davids mocht de de monstratie tegen de Joegosla- ven verder dragen. De vedetten van Oranje zijn nu ook favorieten geworden. Tussen het geluk tegen Tsjechië en de klasse tegen Joegoslavië zit niet meer dan veertien da gen. Er lijken lichtjaren tussen te zitten. De instelling was er al tegen de Denen en de Fransen, de klasse openbaarde zich gis teravond. Bij de bekritiseerde Edgar Davids. Het passje op Kluivert, de inleiding tot 2-0, hing zo heerlijk lang in de lucht. Hij zag de opening, hij zag de spits wegsluipen. Die bal, je zou bijna wensen dat dat moment kon worden stilgelegd in de hectiek van een kwartfina le-wedstrijd. Het was de klasse waar al zo lang en hevig naar werd verlangd. En waar de voetballers zelf ook naar zochten. Het duel met Frankrijk, na de verwoestende vrije trap van Frank de Boer, gaf een indicatie waar het naar toe zou kunnen gaan. En ineens, in de kwartfinales, tegen het ge vreesde Joegoslavië, was er die uitbarsting. Oranje kreeg het gezicht van een topploeg. Met de bijbehorende uitstraling. Zou Johan Cruijff, Oranjes huis criticaster, dan toch het juiste spanningsveld hebben gescha pen? De Oranje-show kwam nog redelijk voorzichtig op gang, maar een kenmerk van de te genstander is, dat de koppies snel naar beneden gaan als het even tegenzit. Gisteravond zat het heel erg tegen. In de 24-ste minuut bleef de doelman - PSV's Kralj - aan de grond ge nageld. Hij had natuurlijk moe ten zien dat Kluivert de bal moeizaam onder controle bracht. Maar de klasse won het van de fout. De pass van Berg kamp was mooi, de uithaal van de spits ook: 1-0. Het Nederlands elftal kreeg heel veel ruimte en er waren heel veel kansen. De combina- Dennis Bergkamp, weer ouderwets in vorm, slalomt langs RKC's Joegoslaaf Dejan Govedarica. tie tussen Davids en Kluivert was daar een mooi voorbeeld van. Bij deze 2-0 stond het lot van de Joegoslaven al vast. Aan vallend had de ploeg immers weinig in te brengen. En on danks alle euforie moet worden vastgesteld dat Joegoslavië bij lange na niet de ploeg was die het Oranje in '98 nog zo moei lijk had gemaakt. Ook daarom werd het de avond dat alles klopte. Het cen- geheten en inmiddels veelbe sproken 'veldbezetting' klopte ook, eindelijk. De ruimtes tus sen de linies werden, ook door trale duo Stam-Frank de Boer de speelwijze van de tegenstan- gaven bijna niets weg, de backs der, klein gehouden. Dat kwam Numan en Bosvelt maakten in- vooral Bergkamp heel goed uit. druk. Zo zal de laatste lijn het De schaduw-aanvaller, tegen- toernooi ook afmaken. De zo- woordig Oranjes voorste mid- rotterdam gpd Patrick Kluivert komt niet van een andere planeet. Maar hij plukt wel de ballen van de maan. Om vervolgens een mooie baan om de aarde te kiezen. Kluivert scoorde gisteravond vier keer. Dat was een abso luut record in een eindronde van het EK. De voetballers van Oranje waren diep onder de indruk van Kluiverts kwaliteiten. Hoewel, veel medespelers wisten al hoe goed hij in vorm was. Zegt Ronald de Boer: „Bij Barcelona heeft hij dit seizoen ook al zulke goede wedstrijden gespeeld." Twee jaar geleden, de twee spitsen ken den elkaar eigenlijk niet, kwam Pierre van Hooijdonk, reserve en pinchhitter van Oranje, Patrick Kluivert tegen op het trai ningsveld. De eerste spits had na zijn rode kaart tegen de Belgen wat extra training nodig, en werd naar de wisselspelers ge stuurd. Van Hooijdonk: „Toen zag ik het al. De klasse droop er vanaf." In één zin, zeg het maar, was de opdracht. Het wordt een plechtige formulering: „Hij heeft een aanname, hij heeft een balbehandeling, die hij tot uiting kan brengen onder de grootste druk en op het hoogste niveau." Ronald de Boer kent dat gevoel al lan ger. Ondanks het magere jaar bij Barcelo na speelde Kluivert bij tijd en wijle net zo goed als gisteravond. .Alleen, ik vond dat hij nu heel scherp voor de goal was. Als je ziet hoe hij die eerste goal maakt... Maar, met zo'n lichaam had ik het ook gedaan." Klonk daar een beetje gezonde jaloezie door? „Hij is zo sterk, zo snel. Een atleet. Als je toch ziet hoe hij die bal uit de lucht plukt bij die eerste goal... En dan nog, in die meter, nog kunnen versnellen...." Roy Makaay maakte in de Spaanse com petitie veel meer doelpunten dan Kluivert (24), maar is bij Oranje zijn vervanger. Hij zegt: „Hij laat nu ook zien dat hij weinig kansen nodig is. Dat hij heel goed in vorm is. Misschien dat-ie in de eerste helft iets te graag wilde scoren. En dat het daardoor iets minder liep. Maar nu heb je de vorm kunnen zien. Niet alleen bij hem, hoor. Ik vond Dennis Bergkamp bijvoorbeeld ook fantastisch." En in dat ene zinnetje bracht de invaller het eerbetoon daar waar het ook hoorde: bij de schaduw schutter. lijk. Steeds weer kwam hij terug op zijn grote voldoening van deze magische avond in De Kuip: het optreden en de ver bondenheid van zijn gehele team, van zijn gehele selectie. „Als ik zie hoe 22 spelers deze prestatie vieren, dan is dat een mooi moment voor mij." Wijse lijk liet Rijkaard een oordeel over Kluivert achterwege. „Ook hij is deel van het team. Als nie mand hem de bal geeft, kan hij die doelpunten niet maken." Rijkaard liet doorschemeren dat de pittige kritiek van Johan Cruijff na de laatste groepswed strijd tegen het B-team van Frankrijk zijn spelers had geïn spireerd. „Elke vorm van kritiek doet iets met een elftal. Het is alleen belangrijk hoe je het ver werkt en wat je er uithaalt. Je moet het positief gebruiken. Als team en de gehele staf hebben we vanaf de eerste dag achter elkaar gestaan. Steeds zijn we bezig oih ons op details te ver beteren. Zo proberen we voor uitgang te boeken en zo hebben de jongens er nu een prachtige avond van gemaakt." In de rechter verdedigingszo ne had Paul Bosvelt de voor keur gekregen boven Michael Reiziger, omdat Rijkaard daar een speler met ervaring op het middenveld dacht nodig te hebben. „Ik wilde daar iemand hebben die de bal wil hebben, iemand ook die weet wat het is om op het middenveld te spe len. Als Cocu druk naar voren zou maken, zou Paul zijn plaats moeten overnemen. Ik was in de vorige wedstrijd, tegen Frankrijk, ook al tevreden over hem. Bosvelt is steeds perfect aanwezig geweest bij alle trai ningen. Dit is een mooie belo ning voor hem." Zowel Kluivert als doelman Van der Sar kon Rijkaard tijdens de galavoorstelling met lichte pijntjes uit voorzorg wisselen. De Joegoslavische vrijbuiters maakten een opvallende be deesde indruk, nadat ze in de groepswedstrijden een keur aan kaarten hadden verzameld. Coach Vujadin Boskov nam het ze niet kwalijk. Hij rekende zichzelf een 'vergissing' aan. „Ik heb de verdediging gewijzigd. Het was beter geweest als ik Djukic, een ervaren verdediger, meteen als mandekker van Bergkamp had opgesteld. Met hem en Mihajlovic in het cen trum hadden we geen zes goals tegen gekregen." Boskov nam beleefd afscheid van de internationale arena en hij omhelsde Rijkaard. „Neder land is in het voordeel tegen Italië", had de oude meester nog gezegd. „Die wedstrijd wordt heel anders", sprak Rijk aard. „Italië staat bekend om zijn verdedigende voetbal. Maar de ploeg beschikt over een mooie verdediging en een mooie tegenaanval. Het wordt een interessante confrontatie." Maar eerst mogen zijn spelers genieten van deze sprankelen de' avond. Of ze even mochten Bondscoach Frank Rijkaard is apetrots op zijn elftal en viert de glorieuze over winning op Joego slavië mee. foto hans van weel feestvieren, werd Rijkaard ge vraagd door een buitenlandse journalist. De coach van Oran je, uiterst ontspannen: „Wat denkt u? We gaan vanavond nog naar Hoenderloo om daar te trainen. Cooling down, noe men wij dat." denvelder, had het eerder maar moeilijk met al die meters die hij moest maken. Gisteravond werden zijn longen minder be last. Bergkamp was weer de meester-aangever. Twee 'as sists' en nog veel meer kansen kwamen er van zijn voeten. Bij 4-0 had de teller eigenlijk moeten stoppen. Een mooi eer betoon aan Kluivert, die in drie minuten na rust (51ste, 54ste nog eens twee keer scoorde. Maar de drift van Oranje voerde de ploeg verder. Door twee tref fers van Overmars liep Oranje zelfs uit naar 6-0. Door Milose vic, de spits van de Joegoslaven, werd het in blessuretijd nog 6- 1. Er was maar één minpuntje in de feestende Kuip. Edwin van der Sar, de doelman, liet zich weer vervangen, omdat een oude liesblessure opspeel de. En zo gemakkelijk als tegen de Joegoslaven zal Oranje het komende donderdag in de hal ve finales niet krijgen. In Italië is het verdedigen, het catennac- cio, uitgevonden. En voor dit toernooi weer opgepoetst. Het glimt weer als nooit tevoren. Opstelling Nederland: 4-4-2 Van der Sar Kwartfinale 3 25 juni 2000, Rotterdam Nederland Joegoslavië doelpunten schoten op doel schoten naast overtredingen gele kaarten rode kaarten corners buitenspel balbezit in Overmars Davids Cocu Zenden Kluivert Bergkamp Mijatovic Milosevic m Djukic Saveljic Mihajlovic Komljenevlc Knjj Opstelling Joegoslavië: 4-4-2 Scoreverloop: 1-0: 24' Kluivert, 2-0: 38' Kluivert, 3-0: 51' Kluivert, 4-0: 54' Kluivert, 5-0: 78' Overmars, 6-0: 90' Overmars, 6-1: 91' Milosevic. Scheidsrechter: Garcia Aranda (Spa). Toeschouwers: 50.000. Nederland - Wissels: 59' Makaay voor Kluivert, 65' Westerveld voor Van der Sar, 79' R. de Boer voor Zenden. Kaarten: Geel: Bosvelt. Topscorers 1. Kluivert (Ned) 6. 2. Milosevic (Joe) 5. 3. Zahovic (Slv), Conceicao (Por), Nuno Go- mes (Por) 3. 6. Henry (Fra), Sükür (Tur), Shearer (Eng). Al fonso (Spa), Smicer (Tsj), Overmars (Ned), Zenden (Ned), Frank de Boer (Ned), Totti (Ita), Inzaghi (Ita), Djorkaeiï (Fra), Mendieta (Spa) 2.18. Ronald de Boer (Ned), Goor (Bel), Emile Mpenza (Bel), Mjallby (Zwe), Larsson (Zwe). Fiore (Ita), Conté (Ita), Di Bagio (Ita), Del Piero (Ita), Okan Buruk (Tur), Blanc (Fra) Wiltord (Fra), Zidane (Fra), Scholl (Dui), Scholes (Eng). McManaman (Eng), Owen (Eng), Figo (Por), )oao Pinto (Por), Costinha (Por), Iversen (Noo), Pavlin (Slv), Drulovic doe), Govedarica (Joe), Komljenovic (Joe), Poborsky (Tsj), Munitis (Spa), Raul (Spa), Ex- teberria (Spa), Monteanu (Roe), Ganea (Roe), Moldovan (Roe), Chivu (Roe) 1. U\ KOETSIERSWEG 7, SASSENHEIM TEL. 0252-230481 'S MAANDAGS GESLOTEN RUIME F» FAX 0252-230563 Vimm lifcWAViiqw I2£U3£I 03S5E5I HE3 waarin o.a. 80 luxe keukens, 30 badkamers en een ruime keus: buro's, bedden, kasten, tafels/stoelen LAAJIk KEUKEN» xf\\y www.keukengilde.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19