Nieuwe hulpbisschop wil vooral bruggenbouwer zijn Geloof Samenleving 'Limburgse priesters aan het eind van hun latijn' ONBEZORGD OP VAKANTIE? Simonis betreurt lauw viering jubeljaar 200( Bibliografie alle bijbels in Nederlands taalgebic MAANDAG 26 JUNI 2000 VANDAAG Vandaag 471 jaar geleden, op 26 juni 1529, werd in Zwitserland de eerste zogeheten Kap- peler Vrede getekend. Deze was nodig omdat eerder dat jaar vanuit Bazel een burgeroorlog was uitgebroken waarin hervormde en katho lieke kantons elkaar bestreden. Tegenwoordig zijn er nog steeds ongeveer evenveel katholieken als protes tanten in Zwitserland. In Genève zijn wel de Wereld raad van Kerken, de lutherse, hervormde, en methodis tische wereldbonden gevestigd. 26 juni is de feestdag van de heilige Vigilius van Trento, een bisschop in het Italiaanse Trento van de vierde en vijfde eeuw. Hij werd gestenigd omdat hij een afgods beeld vernielde. Christelijke graven India geschonden Hyderabad Vandalen hebben zeker 45 graven vernield op een christelijke begraafplaats in de zuid-Indiase deelstaat Andhra Pradesh. In dit gebied zijn deze maand diverse kerken het doel wit van een bomaanslag geweest. Op het kerkhof in Rajah- mundry zijn volgens de politie zo'n 10.000 graven. Zij heeft de veiligheidsmaatregelen rond de begraafplaats en gebouwen van christelijke instellingen verscherpt. Bij de aanslagen op de ker ken in Andhra Pradesh zijn drie mensen 'gewond geraakt. Vol gens leiders van de christenen in India zijn tussen april en juni 24 aanslagen op kerken en gebouwen van christelijke organisa ties gepleegd. Van de meer dan miljard Indiërs is minder dan 2,5 procent christen. Pater Van Burgsteden compleet verrast door benoeming in Haarlem Meer animo voor Maria-Ommegang bergen op zoom Voor de 56ste keer na de oorlog trok gisteren de Maria-Ommegang door Bergen op Zoom (NB). De stoet be stond uit zo'n achthonderd mensen, die declamerend, zingend en dansend hulde brachten aan deze religieuze bijbelse figuur. Het evenement trok flink meer bezoekers dan de 30.000 van vo rig jaar. De Maria-Ommegang dateert van 1945 en ontstond naar een voorbeeld uit het verleden, als dankstoet voor het feit dat Bergen op Zoom tijdens de oorlogsjaren gespaard is geble ven voor grote verwoestingen. Nieuw dit jaar, of eigenlijk terug van weggeweest, was de figuur van St. Christoffel. uitgebeeld door een jongeman die zijn vijf jaar oude broertje (als kindje Je zus) kilometerslang op de arm meedroeg. Ommegang-woord voerder De Wit over de de toegenomen publieke belangstelling: ,,Je merkt dat veel mensen op zoek zijn naar houvast." Veel bekijks voor processie in Boxmeer boxmeer Honderden belangstellenden stonden zaterdag langs de stoet religieuzen en gewone gelovigen, die door Boxmeer (NB) trok. Het ging om de jaarlijkse Heilig Bloedprocessie, die herdenkt dat in het jaar 1400 een wonder is gebeurd. In de hui dige Petruskerk twijfelde een priester aan de omzetting tijdens de eucharistieviering van brood en wijn in het Lichaam en Bloed van Christus. Prompt, zo wil het verhaal, stroomde er vanuit het niets bloed over de kelk. Op een wit doekje is het bloed opgevangen. Dit stukje textiel ligt in een soort schrijn te kijk en wordt jaarlijks tijdens de processie rondgedragen. foto anp hans steinmeier BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen; te IJmuiden-West, C.G. Graafland te Aalsmeer. Aangenomen: naar Herwijnen, T. Deelstra te Baflo. Bedankt: voor Bodegraven, L. Wüllschleger te Middelburg; voor Papendrecht, G. van Goch te Ochten; voor Wapenveld. G.C. Klok te Putten. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJ GEMAAKT Beroepen: te Leek, D.W.L. Krol te Assen-Zuid. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Culemborg, L.A. den Butter, kandidaat teVinke- veen. Aangenomen: naar Amersfoort (Ichthuskerk; 2e pred. plaats), A.C. van der Wekken te Winscho ten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te 's-Gravenzande, te Hoofddorp, te Ridderkerk-Slik kerveer en te Scheveningen, D. de Wit, kandidaat te Bennekom. Pater J. van Burgsteden zaterdagmiddag tijdens de inderhaast georganiseerde persconferentie in het bisschoppelijke paleis aan de Nieuwe Gracht in Haarlem. Rechts naast Van Burgsteden waarnemend bisschop Punt. foto united photos de boer marisa beretta haarlem anp De nieuwe hulpbisschop van Haarlem, pater J. van Burgste den, wil een bruggenbouwer in het door tegenstellingen ver scheurde bisdom zijn. Van hem wordt een verzoenende rol ver wacht, zei hij zaterdag. Onder de rechtlijnige bis schop Bomers bereikten de spanningen tussen de behou dende leiding en het vernieu wingsgezinde deel van de gelo vigen een hoogtepunt. Waarne mend bisschop Punt, die na het overlijden van Bomers in 1998 aantrad, heeft de lijn van zijn voorganger voortgezet. Van Burgsteden, die als behoudend bekend staat, zei het beleid van Punt te steunen. Van Burgsteden, sinds 1998 directeur van het rk- binnen stadspastoraat in Amsterdam, weet nog weinig van het bis dom. „Veel contacten met ver schillende geledingen heb ik nog niet. Ik moet me nog oriën teren." De pater, lid van de congregatie van het Heilig Sa crament, was naar eigen zeggen totaal verrast door de benoe ming. ,,Ik had het gevoel dat de grond onder mijn voeten weg zakte." Behalve sacramentijn is Van Burgsteden ook lid van Focola- re, een internationale rk-bewe- ging die zich richt op dialoog in de RK-Kerk en met andere ker ken, andere godsdiensten en niet- gelovigen. Punt omschreef zijn nieuwe hulpbisschop als een goed priester en een man met een veelsoortige ervaring en een gedegen spiritualiteit. Dat Punt nog steeds niet defi nitief tot bisschop van Haarlem is benoemd, baart hem geen zorgen. Hij houdt zich vast aan de verklaring van het Vaticaan dat de benoeming van Van Burgsteden eeh uiting is van het vertrouwen dat de paus in hem stelt. „Dat daar geen expli ciete benoeming bijkomt, heeft VPW: Bisdom heeft te weinig oog voor nood onder geestelijken roermond anp De Limburgse Vereniging voor Pastoraal Werkenden (VPW) beschuldigt het bisdom ervan te weinig oog te hebben voor de noden van de priesters in Lim burg. Volgens de VPW worden priesters na hun wijding en be noeming aan hun lot overgela ten. Volgens de VPW heeft het bisdom geen apart personeels beleid. De nota 'Aan het eind van hun Latijn' is onder meer opge stuurd naar bisschop Wiertz van Roermond. „Priesters wor den door Roermond volledig op zichzelf teruggeworpen", stelt beleidsmedewerker J. van der Wal van de VPW in een toelich ting. „Er is veel uitval bij priesters door de hoge werkdruk. Verder is er een schrijnend piesterte kort en worden de priesters niet betrokken in het beleid. Sterker nog; er is niet eens een beleids functionaris. Priesters worden gewijd, benoemd, en voor de rest aan hun lot overgelaten", aldus een bezorgde Van der Wal. „Het bisdom gaat op een har de en wrede manier met pries ters om", vindt hij. „Dat komt ook door de autoritaire en hië rarchische structuur van het bisdom. Wij willen dat pasto raal werkers worden ingezet in de parochies. Die kunnen de priesters helpen, want die we ten vaak niks van opbouwwerk en deskundige begeleiding. Maar het bisdom negeert ons volledig,- en laat daarmee ook de priesters in de kou staan." Bij het bisdom was niemand voor commentaar bereikbaar. In Limburg werken zo'n 130 pastoraal werkenden, vooral in ziekenhuizen, verpleegtehuizen en andere intramurale instellin gen. Sinds bisschop Gijsen heb ben de pastoraal werkenden geen taak meer in de parochies. „Het bisdom heeft ingezet op het werven van nieuwe, jonge priesters. Die opzet is volledig mislukt", aldus Van der Wal. „Er vinden verder geen functio neringsgesprekken plaats met eenmaal aangestelde priesters. Die moeten het verder maar helemaal alleen uitzoeken. Van enig beleid is geen sprake." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Wolkenvelden en van tijd tot tijd re gen of een paar buien Middagtem- peratuur tussen 10 en 18 graden. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan stevige buien met kans op onweer. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Finland: Af en toe zon en kans op (forse) re- gen- of onweersbuien. Middagtem peratuur iets oplopend tot rond 23 graden op dinsdag. Denemarken: Af en toe zon en een afnemende kans op buien. Eerst nog veel wind. Maxima oplopend tot ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Van tijd tot tijd zon. Naar het noord westen toe meer bewolking en af en toe regen of motregen. Lichte stij ging van temperatuur. Dinsdag maxi ma van 15 graden in Noordwest- Schotland tot 22 in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Eerst wolkenvelden, maar geleidelijk meer zon. Vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur iets oplopend tot 20 graden op dinsdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrijwel overal droog en geregeld zon. Maxima oplopend tot ongeveer 25 graden op dinsdag. Langs de Kanaal- kust iets minder warm. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en droog. In het zuidoosten gaat de Mistral liggen. Geleidelijk warmer. Dinsdag maxima uiteenlopend van een graad of 25 in het oosten tot meer dan 30 graden lokaal aan de voet van de Pyreneen Spanje: Zonnige perioden en vooral in he westen en noorden kans op een re gen-of onweersbui Middagtempera tuur aan zee in het noorden en wes ten van 21 tot 25 graden, in het zu den en oosten rond 30. Landin waarts maxima rond 35 graden. Portugal: Af en toe zon en kans op een regen- of onweersbui. Iets minder warm met maxima van een graad of 22 in het noordwesten tot rond 30 langs de grens met Spanje. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke zonnige perioden en tot dins dagavond droog. Middagtemperatuur iets oplopend tot rond 32 op dins- REGEL NU UW ANWB REISVERZEKERING r Kom langs! X^~~| Bel gratis: 4 bij «n van onze Ta 0800-0503 ii Ai ANWB-winkels ANWB Verzekeringen: zeker en betrouwbaar ANWB Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden ge regeld zon. In het noorden meer wol kenvelden. Maxima van 24 graden in het noorden tot 30 in het zuiden. Duitsland: Wolkenvelden en eerst nog hier en daar een bui. Geleidelijk meer zon, maandag al in het zuidwesten en dinsdag ook elders. Maandag tame lijk koel met maxima tussen 15 en 20 graden. Daarna geleidelijk war mer. Oostenrijk: In het noorden meest bewolkt en vooral maandag nog kans op wat re gen. In het zuiden droog en zonnige perioden. Maxima ongeveer 21 gra den. Zwitserland: Zonnige perioden en droog. In het noordoosten eerst nog wolkenvelden en misschien een bui. Middagtem peratuur uiteenlopend van 17 gra den in het noorden tot meer dan 25 in de zuidelijke kantons. Italië: Zonnige perioden en vooral in het noordoosten en oosten en kans op een lokale onweersbui. Maxima tus sen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Middagtempe ratuur rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar landinwaarts 's mid dags ook stapelwolken en mogelijk een lokale onweersbui. Aanwakke rende wind, vooral op de Egesche Zee. Maxima uiteenlopend van een graad of 30 op de meeste stranden tot 35 in het binnenland. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en nogal warm. Middag temperatuur meest tussen 30 tot 36 graden. DINSDAG 27 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.23 Zón onder 22 03 Maan op 02.44 Maan onderlö 34 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.35 00 00 12 08 23 33 Laag 07.55 20 24 07.36 20.05 Weerrapporten 260608 uur: Rotterdam Maastricht Athene Barcelona Boedapest Bordeaux 35 19 0.0 28 22 0.0 27 18 0.0 30 21 0.0 25 16 0.0 14 11 0.0 25 19 00 18 12 0.2 17 11 0.0 16 9 16.1 25 16 0.0 30 18 00 16 12 0.0 bewolkt 7 onweer W warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk zonnig 19 windrichting temperatuur hogedruk luchtdruk in 1000 hect0 pascal 17 12 0.0 New Orleans 19 12 6.0 New York 16 7 1.0 33 25 0.0 15 8 270 24 19 0.0 16 1 0.0 24 18 0.0 Veel bestuurlijke ervaring opgedaan bij Sacramentijnen haarlem afke van der toolen Johannes van Burgsteden vervulde binnen zijn congre gatie - de Paters Sacramen tijnen - verschillende be stuurlijke functies. Hij was achtereenvolgens vicaris in Baarlo en Nijmegen, direc teur van de opleiding in Nij megen, overste van het klooster in Baarlo en lid van de provinciale raad. Tot 1999 was hij provinci aal overste van de Sacra mentijnen. Sinds 1998 is hij rector van het Begijnhof en directeur van het pastoraat in de binnenstad van Am sterdam. Wie wat gaat doen nu er een tweede man aan de top van het bisdom is benoemd, is nog niet bekend. Waarne mend bisschop Punt: „We moeten kijken welk terrein het beste bij hem past." Oud-vicaris Geukers nu van het kathedraal kapittee het belangrijkste adviesoi ,r gaan van de bisschop, beki tiseerde de benoeming va" Van Burgsteden gisteravond op de radio. „Alsof wij h moeilijkste bisdom van Ni( derland zijn." De Nijmeegse kerkhistoriS cus prof.dr. P. Nissen spn van een „verlegenheidsojc lossing". Met de benoemiir van een hulpbisschop terw1 de bisschopszetel officieIS nog vacant is, maakt Rone< volgens hem een 'omtre f kende beweging, in de hoe'1 dat de tijd wonden zal h len". De gekozen construct komt eigenlijk alleen voor missiegebieden waar nt geen gevestigde kerkelijl structuur is, aldus Nissen. waarschijnlijk te maken met de gevoeligheden bij enkele groe pen rond zaken van beleid", al dus Punt, impliciet verwijzend naar vernieuwingsgezinde criti ci. „Ik volg een heldere lijn waar sommige mensen moeite mee hebben", zei Punt. „Ik schaam me daar niet voor." Hij bena drukte dat hij de klok in het bis dom niet wil terugdraaien. „Ik zoek naar een kerk die de har ten van de mensen in deze tijd kan raken." De wijding van Van Burgste den zal naar verwachting niet voor begin september plaats vinden. utrecht anp Kardinaal Simonis is niet tevre den over de viering van het ju beljaar 2000 in Nederland. De rooms-katholieke Kerk in Ne derland heeft volgens hem te weinig inventiviteit getoond om de viering van de 2000ste ge boortedag van Jezus Christus tot een grootse gebeurtenis te maken. De kardinaal zei dat zaterdag in de marge van de jaarlijkse ontmoetingsdag van het be houdende Contact Rooms-Ka- tholieken (CRK) in Utrecht. Si monis was net teruggekeerd van een verblijf in Rome. „Als je ziet hoe het jubeljaar daar leeft, dan schaam ik me wel een beetje. Ik had het hier graag le vendiger gezien." „De Italianen hebben de in- vehtiviteit om er wat van te ma ken", aldus Simonis. „Bij het moeizaam gegaan." Hi het gebrek aan uitbundig aan de Nederlandse volksa 'doe maar gewoon, dan d JJ. al gek genoeg' - en aan ee t' kort aan spiritueel leven. De R.K. kerk sloot de feei teiten in het kader van h< >r beljaar in de week van Hf v vaartsdag af met een weini g, vallende Week van Vuur. I e volgens Simonis door het nte rende EK en het mooie j. 'een beetje in het water g j len'. Anderzijds loopt Nede wel warm voor de room tholieke Wereldjongerendm in augustus in Rome, drukte de kardinaal. Het hem tevreden dat ongevee Nederlandse jongeren daarvoor inmiddels he aangemeld. Vanaf 1477 ruim 4.500 bijbel-edities haarlem anp Er komt een bibliografie van al le in België en Nederland ge drukte bijbels. Vanaf 1477 (Delftse Bijbel) zijn naar schat ting tussen, de 4.500 en 5.000 bijbels in de Nederlanden ge drukt, schrijft dr. A. den Hollan der van de Universiteit van Am sterdam in 'Met Andere Woor den', een kwartaalblad over bij- belvertalen. De Universiteit van Amster dam (UvA) en de Katholieke Universiteit Leuven (KathUL) hebben het initiatief genomen voor het BBNB-project: Biblio grafie van in België en Neder land gedrukte bijbels. In Enge land en Frankrijk bestaat reeds zo'n bibliografie, in Duitsland wordt eraan gewerkt. In het kader van dit project komen er ook deelonderzoeken naar herkomst, gebruik en ver spreiding van de bijbeledities. Een eerste voorbeeld hierv een studie naar het voorv in de bijbels. Daaruit zou leiden zijn of de drukkei!. 'overtuigde', bijvoorbeeld ter de door Luther voorge a; bijbel in de volkstaal, ofJ 'neutrale' is. Michael Hill bijvoorbeeld drukte zowel protestanten als rooms-k Heken. In de eerste vier jaar vi project wordt aandacht be aan de periode 1477-1553 eindelijk zal de gehele BBI sulteren in een overzicht v le in de Nederlanden bijbeluitgaven, in de N landse, Franse of een taal. Het is de bedoeling di bruikers via internet alle matie van de BBNB ku 2a raadplegen. Ook wordt ov gen bepaalde deelbesta via cd-rom of in gedrukte beschikbaar te stellen. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512. DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17k; 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstre a; het automatisch afschrijven van h abonnements- geld, ontvangen 1,- ka betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnerijj. worden verzonden geldt een toeslag van !cj m portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES Voor mensen die moeilijk lezen, slechl hebben of blind zijn (of een andere je leeshandicap hebben), is een samenvi van het regionale nieuws uit het Leidi Dagblad op geluidscassette beschikba 'j; informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr K N H U I Z E 29 23 0 0 27 22 00 32 22 0.0 22 16 5.5 29 18 21.2 32 20 00 22 12 00 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd ai feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth, tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10